tcap IPPE. AVOND EKKING, >er 1906, dos re. man, No. Iftlftft. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vrijdag 2ft October 190ft, liuilt'hlaiidscb (herzicbi FEUILLETON. rken I 45ste Jaargang I ALGIlfEEV JDA. OSTADE. MsauüMr Tegen den Stroom. KENNISGFALX'G van i Verspreide Berichten. Bronswijk n n handen tn kurkbrnnd- «Ö- voor a of b by igmoester den aris, tf. KROON. LIE uit Mui 1. FDT Jac. v. Looy Jden en hunuo JDBlboden). l.~. n en H. B. 8. sen Leden zyn t lidmaatschap ,50 h do toegang HJ verzekeren 1,50 per jaar I, onderwyzers werkzaam bij 8 goen hoofden gikiisuie einiixT. Ooslhareu. A. het bekende vonnie van het hof van het Hooger- ine een zéér 10 Cts. ver- ■mogenden ten 18, Wijdstraat op Woensdag ddags 12 tot DA o Jenever ar by :rs Jz. 'nschdrama het recht) vaD l'rleioi n Mo. H't. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs pet drie maanden is 1.25, franco per |wst 1.70. Aizonderlijkc Nommers VIJF CENTEN. De Spaansche kamer ia gisteren bijeengeko men de zitting werd geopend met een toe spraak van den minister-president, generaal Lopez Dominguez, die het niet noodig oordeeld Telefoon Ne. 69 A D V K UT E N Tl EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. wyzing van van appél naar de rechtbank huis. Frankrijk. De priester-advocaat Lebrun is gisteren voor de Paryscho balie beëedigd onder groote belangstelling. Te Villiers-au-Tertre is een bom ontploft in do afvoerbuis van het menagewater in do pastorieer word veel vernield en do pastoor werd uit zyn bod geworpen. Duitschland. De Brunswyksche landdag heeft bet voor stel om den hertog van Cumberland een termijn van drie maanden toe te staan om alsnog van zyn rechten op Hannover afstand to doen, aangenomen. Engeland. In het Hoogerhuis, waar do onderwijswet 29 dezer in behandeling komt, vroeg lord Avebury gisteren een staat van kosten over te leggen, die de uitvoering dier wet zal vorderen, teneinde die zooveel mogelyk, overeenkomstig do wenschen van het land, te verminderen. Dat is de eerste aanval van „Wat zal ik er voel van zeggen, moeder Ik denk niet, dat zyn verschijning hier veel indruk zal maken en ook niet, dat zyn byzyn als een groote aanwinst zal worden beschouwd. Hy danst niet, speelt niet, drinkt niet, is geen vriend van roeitochtjes en ge decideerd een vyand van alle flirtation. En wie ais man dergelyke hoofddeugden niet bezit, is eigenlijk op Friedrichsbagen mis plaatst.” Mevrouw von Struendorff zag haar dochter vragend aan, zonder het met zichzolve oens te kunnen worden, wat zy van die half met minachting, half spottend uitgesproken woor den denken moest. Zy bad de overtuiging opgedaan, dat het eerste bericht van Bruno’s komst wel degelyk indruk op Clarisse had gemaakt, doch van welken aard die indruk, was geweest, daaromtrent bleef zy in het onzekere. Was hy gunstig of ongunstig? Mocht zy de hoop voeden, hare plannen ge- makkelijk te zullen doorzetten, of zou zy wellicht op byna onoverkomelijke bezwaren stniten En dat diende zy toch te weten. Dos maar dadelyk weer een poging gedaan om het beoogde doel te naderen „Wat dunkt jou, kindlief, zou barón Bruno hier een poosje bljjven P” Clarisse bad ai hare bedaardheid weerge vonden. Zy voelde, hoe dit uur beslissend voor heel bet volgend leven zou kunnen linkerzjjdé ovei. En daarom is er voor dit mi nisterie zoo weinig levenskans. Het ministerie-Sarrien bezat het vertrouwen van het land eu van de kamerhet nieuwe kabinet had gevormd moeten worden op den zo’fden grondslag. Nu dat niet geschied is, wordt een sprong in het duister gewaagd. Zelfs een partijgenoot van Jaurès, de socialistische afgevaardigde Paul Brousse, zegt in de Petite République», dat slechts een «kabinet van con centratie en vereeniging een meet dorheid in de beide kamers zal vinden» Dit is de reden, waarom men in Frankryk nieuwsgierig is naar de werkzaamheid en den levensduur van het kabinet-Clemenceau •O- 1.17 rtant. Het Parlement heeft gisteren dus zyn werk hervat By de behandeling van de wet tot wjjziging van de koopvaardij wet nam het La gerhuis een nieuw artikel aan, waarin de ver antwoordelijkheid van de readers voor schade, door hun schip veroorzaakt, tot 8 pd st. per ton beperkt wordt, zooals in de wet van 1894, en niet vermeerderd tot 15 pd st. per ton, geljjk de rechter onlangs beslist heeft. Op voorstel van Lloyd-George werd vervol gens geschrapt de bepaling, dat buitenlandsche schepen by ’t komen in en ’t gaan uit Engel- sshe havens zich aan de Engelsche bepa'ingen betreffende de laadlyn moeten houden. De mi nister zeide, dat de commiessie de bepaling te ver uitgestrekt had door ook buitenlandsche schepen te willen straffen, die op weg naar een Engelsche haven met te zware lading een tusschenhaven buitenslands aandoen en daar zooveel lossen, dat zy met geoorloofde lading in Engeland komen Dit zou tot verkwikkelin- gen met het buitenland kunnen leiden Ver scheiden libera'en stemden tegen de regeering, naar het voorstel van den minister ging er met 313 tegen 90 stemmen door. In het Hoogerhuis maakte Lord Ripon be kend, dat de regeering met de behandeling van de onderwijswet zou doorgaan ondanks de ver- De Bulgaarsche regeering gaat voort, alle pogingen om anti-Grieksche betoogingeu te verwekken, met kracht te onderdrukken Zy treedt met werkeljjke strenge maatregelen tegen kwaadstokers op Dit alles kan echter niet oe- letten, dat de Grieksche bevolking onder den indruk van de vernieuwde toepassing van ar ikel 10 der onderwijswet, van de gebeurtenissen te Warna en elders, naar het met meest door het woelen van de vereeniging Rodoljoebetz (de Patriot) in de toenemende mate het land uit trekt' Die Rodoljoebetz werkt voor een stelsel- matigen boycott vanfGrieksehe goederen, waarin zy zoo goed slaagt, dat den Grieken de handel byna geheel onmogelyk wordt gemaakt. De uit rekkende Grieken zyn hoofdzakelyk handel- dryvenden uit de steden, die dagelijks in groote groepen uitwyken naar Kanstantinopel en naar Griekenlandde op het platteland wonende Grieken ass mileeren zich daarentegen meer met de Bulgaarsche dorpsbewoners en verklaaren zich tevreden met Bu gaarsche scholen. Naar verluidt overweegt de urieksche regeering m gelyk wel om laatsgenoemd verschijnsel te keereu het kosteloos beschikbaar stellen van nederzettingen voor de uitgeweken Grieken in Griekenland, waardoor de exodus allicht nog zal toenemen. Bruno, die in het gesprek met zyn broer eene voor hem buitengewone geestkracht aan den dag had gelegd, scheen daarmede ook zyn gebeden voorraad te hebben uitgeput. Hy voelde nu althans in zyn binnenste niet den vereisebten moed om Clarisse tegemoet te treden, al bad by ook het besluit om haar in hare woning te gaar, begroeten, geenszins opgegeven. Wederom was ’t de ambtsraad Bollmeyer, tot wien hij zyn toevlucht wilde nemen. Hy vond hem op het strand in gesprek met de barones. Ze schenen druk in discours te zyn, die twee, want zy bemerkten zyn komst in ’t geheel niet, terwyl hy zich verbeeldde, mevrouw von Struendorff zyn naam te hebben hooren noemen. Stralend van blijdschap trad zy op hem toe, zoodra zy hem in ’t gezicht bad gekregen en bet zeer interessante discours met Bollmeyer was op 't eigen oogeublik gestaakt. „Ziezoo, nu kan ik best gemist worden I” dacht do ambtsraad en met zyn gewone deftige buiging nam hy afscheid van do ba rones, die ’t wel heel goed vond, dat hy maar heenging, en van Bruno, die een byna smee kenden blik op hem sloeg, waarin voor Boll- meyor, doch ook slechts voor hem alleen, maar al te duidelijk te lezen stond„Blyf alsjeblieft j In Gods naam, help my toch (Wordt vervolgd.) Het ministerie-Clemenceau is gevormd. Wij hebben de samenstelling er van medegedeeld. Het blijkt nu, dat de gematigde avondbladen het maar zoo-zoo vinden, Zy meenen, dat dit ministerie-Cleme. ceau een tweede-rangs-kabinet geworden is, waarin alleen creaturen van den kabinetsformeerder zitting hebben Behalve Briand en generaal Picquart natuurlijk Vooral dat Clemenceau de portefeuille van buitenland sche zaken niet aan Millerand, maar aan zyn oud-secretaris en vriend Stephen Picbon op droeg, schynen >Débals< en »Temps« hem zeer kwalyk te nemen. Het kabinet is nu wel homogeen, maar van een homogeniteit die niet veel doet verwachten, zegt de TempsWellicht zal Jaurès er door in staat zyn het kabinet-Clemenceau te steunen gedurende den korten tyd dat hem d t nuttig zal schijnen voor de socialistische belangen m tar Clemenceau verliet den breeden grondslag, waarop Sarrien zijn ministerie had gevormd en vervreemde daardoor de gematigde elementen. Hy verzwakt zyn positie en levert zich, aan en voeten gebonden, aan de uiterste zyn. „Ik geloof 't wel, moeder,” gaf z0 ten antwoord. „’t Moeten wel zeer belangrijke redenen zyn, die hem er toe gedreven hebben om zoo in ’t midden van den oogsttyd zyn goed voor eenigen tyd te gaan verlatenhy is een veel te consciëntieus landheer om juist nu, louter voor zyn pleizier op reis te zyn.” „Dat geloof ik ook, mama,” antwoordde Clarisse zeer bedaard, maar met dat al ge voelde zy zich nog niet in staat, nu reeds bare moeder het besluit te openbaren, waar toe zy den vorigen dag was geraakt cn dat zy dan ook den ambtsraad met den meesten ernst en schijnbaar ook met de grootste kalmte had medegedeeld. De barones stelde in een lange rede Bru no’s deugden in het helderste licht en liet daarlusschen af en toe kleine opmerkingen invloeien over, de verhouding, waarin Lud milla en Richard tot elkander schenen te staan. Een beetje ontstemd door ’t feit, dat Bruno zich nog al niet persooniyk had aangemeld, zooals ’t gebruik op Friedrichsbagen dat meebracht, en door die bizonder gereser veerde bonding, die baar dochter zelve in acht nam, een houding, die ’t baar moeielyk maakte, al bare plannen achtereen te gaan ontvouwen, begaf 30 zich eindelyk met Cla risse naar naar het strand. zyn program uiteen te zetten, wyl hy dat be kend genoeg achtte, maar die eenige mededee- liugen d ed over zyn plannen voor deze zit ting, In de eerste plaats wenscht de regeering financ eele hervormingen in te voeren, zeide de ministerdoor afschaffing der plaatselyke acéynzen, en van de verteringsbelasting, door hervorming van de Spaansche Bank, en door invoering van belastingen op gedistilleerd en op zout nvent hy de burgers te verlichten en de geldmiddelen op een beteren grondslag te vestigen De gemeenten zullen verliezen lijden wanneer de accyn en worden afgeschaft, maar daarveor zal de rege ring andere inkomsten ter beschikking stellen, voornamelijk een gedeelte der persoueele b-lasting De minister verwacht dat deze belastinghervorming in dr'e jaren in gevoerd zal zynhy schat de veripeerdering van de inkomsten uit die belastingenvan de drankbelasting op tien millioen. van de zout- belasting op vjjftien millioen. van de Bankwet op acht millioen, van de zegelrechten op een millioen, van de tabaksbelasting op vier millt- oen, en van bet scherpere toedicht op den smokkelhandel op een millioen pesetas. Onder de andere door den minister genoem de ontwerpen komt vooral m aanmerking de wet op de vereenigingen, die strekken moet tot oplossing der religieuss quaestie in een geest van vrjjheid en rechtvaardigheid, vooral met het' doel om de tot dusver wel wat verwaar loosde iechten van de wereldlyke macht in Spanje meer te bevestigen. Uit den tekst van het ontwerp zal later wel blyken, op welke wyze de Spaansche regeering dit laatste opvat. O GO 0.72 0.80 0.99 0.72 135 0.99 0.72 1.08 108 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.0 i Gisteren vergaderde de Brunswyksche Land dag ter behandeling van het vooi stel der staats- rechterlyke copimissie. De miuis er Von Otto zette breedvoerig den toestand uiteen. Hy verklaarde zich vóór het voorstel dor commissie, mits daaruit werd ver- wyderd de zinsnede, die betrekking had op het zenden van afschrif eu der motie aan den her tog van Cumberland eo de Pruisische regeering. Dit achtte de minister in stryd met de diplo matieke gewoonten Voorts had de minister bezwaren tegen den termyn van drie maanden, die voor net ant woord van den hertog van Cumberland werd gesteld. Hij meent, dat een kortere termyn voor de verkiezing van een regent moet worden gesteld, om de agatie in het hertogdom zooveel mogelyk tegen te gaan. Ten slotte zette de minister nog eens uitdrukkelijk uiteen, dat de regeering up het standpunt staat, (lat een ot- voorwaardelyk afstand doen van de rechten op Hannover door het Brunswyksche huis noodig is, voordat aan de opvolging in Brunswyk kan worden gedacht. Uit de gewisselde stukken toonde de minister aan, dat sedert 30 jaren de Landdag en de regeering van Brunswijk - dit standpunt hadden ingenoinen. De rapporteur van de staatsrechterlyke com missie stelde, naar aanleiding van het verzo.k des ministers, voor, de zinsnede betreffende het zenden van afschriften der motie te schrappen En toen werd hst geheele voorstel, zonder ver der debat, by acclamatie eenstemmig aange nomen. 16) Hy moest neerknielen, Ludmilla zette hem de krans op bet hoofd, alle aanwezigen riepen „hoera” en „lang zal hy leven” en* ’t gevolg van dit een en ander was, dat men gezamenlyk naar het badhotel trok, waar ze, zooals ik hier al gehoord heb, tot half in den nacht aan ’t dansen zyn gebleven.” Nu voelde Clarisse zelf haar gelaat gloeien en vruchteloos poogde zy baar onrust te verbergen voor hare moeder, die thans het oogenblik geschikt achtte voor de mededee- ling dat Bruno was overgekomen. „Ik wilde my niet 'aanstellen als een spel- breekster,” vertelde zy, „en ging nog een half uurtje mee naar ’t hotel, waar ik toe vallig vernam, dat Bruno von Glatbeck ein delyk eens onze badplaats met zyn bezoek had vereerd.” By dat laatste gezegde werd Clarisse bleek en de barones zag met een zeker welge vallen, dat haar woorden niet zonder indruk waren gebleven. „Nu, wat zeg je ervan, Clarisse vroeg Op den partydag vaa de liberale uoionisten heeft Austen Chamberlain onlangs met nadruk gezegt dat hervorming van Engelands bandels- stelsel nog altyd bovenaan op het program der unionisten staat. Winston Chuichil heeft kort daa*na in een rede gewaarschuwd, dat de vry- bandelaars waakzaam moeten blyven. Ook Lloyd-George zeide Maandag, dat er om den vrijhandel nog wel gevochten zal moeten wor den, By de verkiezing, zeide hy, heeft de vryhandel het gioote geluk gehad, dat zijn ergste vyand, Chamberlain het slech e minis terie van Balfour als een blok aan het been had In een volgenden strjjd konden de kansen van den vryhandel wel eens minder gumitig staan.- INRICHTINGRN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Geziep art 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. Vergeer en zijne rechtverkrijgenden tot het uit breiden zijner fabriek voor houtbewerking, door oprichting eener Kuiperij, in het perceel aan den Kattensingel wijk Q No. 173, kadastraal bekend sectie A No. 4055. GOUDA, den 25 October 1906, Burgemeester en Wethouders voornoem I, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. a

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1