■Lek, leman. y Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 6 November 1906, No. 10175. NTIEN renoegen”. BuHenlandscb Overzicht. FEU1LLSTOX, s. lerken Inkt BESTE ADE LIJK ND. Vergunning lNTOOR >A, - «gelijks gelegen- ;TE1T remlè'n. I OSTADE. Tegen den Stroom. 45ste Jaargang, e I Ün Ön 1.17 Verspreide Berichten. HOOFDSTUK VII. Wordt, vervolgd.) xetaris. DOESBURG. it kennis gegeven IJST 10 NOV. IDA: Ier). reletoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pei, post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Stand, ornelia Marrigje, J. do Gruyl. g de Jong en M. A. Versteeg, 3 m. iv. J. Kers en hof te boosduinen D. van Djjk en Spaandam en E. sen te Burgerhout A. de Waard en 25) Maar hoe dia woorden vol reddiogshoop ook anders haar polsslag hadden versneld, thans deden zij haar het bloed in de aderen verstijven, want 't was niemand anders dan Richard, die haar naderde en de adelaars- kreet, welke op nienw tot haar doordrong, kon slechts door de wilde Irmgard zjjn aan geheven. .We komen Geduld Kinwi, kinwil We zijneer dadeljjk Gauw wat twjjgen gekapt zoo hier, mfjn doek tot een lijn gedraaid Geduld geduld!" Zoo waren tennaastenbij de woorden door de arme Clarisse opgevangen. Zij stond op het punt in zichzelve een eed te doen, dat zjj geen hulp van die menschen zou aanpemen. Maar toen Richard en Irm gard de gevaarlijke plek naderden en haar de geïmproviseerde reddingsljjn toewierpen greep z(j die toch met beide handen. Eindelijk, eindelijk was zjj uit haar doo- deljjken toestand bevrijd. Over het heele lichaam bevend, zonk zjj op vasten bodem neder. Irmgard had haar terstond herkend. Fbaukrijk. De royalistische Action franyaise heeft een heftig plakkaat tegen den minister van oorlog, meisje, nog half een kind, en den man, die zoo heel veel jaren onder was dan zjj. B(j de eerste ontmoeting had hg haar wel vurig omhelsd, maar op eens was ook al dat vnnr nitgeblnscht om voor eene stille, liefdevolle bezorgdheid plaats te maken, ’t Was zeer areemdEn toen hg voor de eerste maal bg den visschersdans vol warmte zyn arm om het slanke middel legde, was zy van haar kant bang geworden voor zgn oogopslag en de kas, haar toen door hem ontroofd, brandde haar nog als gloeiend ijzer op de wangen. „Kiuwi 1” zoo had zy geroepen - zoo zooals nn zoo als de arend het doet, en hem daarbij van zich afgestooten. Toen had Richard haar lang aangezien en was daarop bleek en stil geworden, ’t Had hem blijkbaar op zonderlinge wyzo aangegrepen. Zijn trekken hadden een ern stige en toch zoo’n lieve, zachte uitdrukking gekregen, en toen o, zy kon het zich alles zoo levendig voorstellen toen had hg bare band gevat, liefkoozend gestreeld en een zachten kas gedrukt op ’t baar. Dat roode haar, iedereen vond het leelyk, maar hy niet, hij had bet heel mooi gevonden. En toen had zjj hem niet teruggestooten. De gemeentelijke verkiezingen in Engeland zyn teleurstellend geweest voor de liberalen, vooral na het resultaat van de groote par lementaire verkiezingen. De Wtstm. Gazette wyst er op, dat dat „Borough Councils” nog steeds de sterkste burcbteu van het oude Tory-isme zyn. Het blad ziet in de thans verkregen resultaten een reden, om ernstig te waarschuwen, opdat de verkiezingen voor de County Councils in Maart niet hetzelfde verloop zullen hebben. Toen het parlement een' unionistische meerderheid had, was de County Council in Londen liberaalhet zon te betreuren zijn, dat in de dagen van een liberale parlementaire meerderheid die stemming zou omslaan, meent het blad. Dat de unionisten zich over den uitslag verheugden, was te begrijpen. Aan een feest maal der club, die opgericht werd om de herinnering aan de groote unionistische over winning by de verkiezing van 1900 te be waren, hield Arthyr Balfour een lange rede voering, waarin hy don uitslag van de ver kiezingen roemde als een bewijsdat bet land begint in te zien met welke holle voor spellingen de tegenwoordige regeering aan bet bewind wist te komen.... En dat zegt Balfour, die van zich zelf verklaarde „a mere child in these things” te zyn. uit te stekep. ’t Gezicht in het bemoste zand gedrukt, ontwrongen zich krampachtige snikken aan het benauwde hart. Zy was alleen; moeder Balbo’s graawgroene oogen waren niet op baar gericht. Was Balbo werkelijk baar moeder Zjj kon ’t zich niet voorstellen. Neen, een moeder, niet waar, moet je lief hebben En moeder Balbo liefhebben Ik, ha, ha, neen neen dat zeker nooit I Wie was haar vader P O, had zjj hem maar gehad„Alleen alleen,’’ fluisterde zij in somber gepeins, „alleen,” bruiste de zee, „alleen alleen,” sprak zonder geluid het eigen jonge hart in voort durende herhaling, en hjj hy, de eenige mensch op de wijde wereld die haar met liefde genaderd was, by was baar ontrouw Ze voelde ’t aan de snikken, die tegen wil en dank opwelden uit haar borst. Zy voelde, hoe thans zyn mond het bleeke meisje zoete liefdes woordjes toefluisterde, waarop zy zelve alleen aanspraak had meenen te kunnen maken. O, zy had Richard tot gek wordens toe lief, maar toch was bet weer een heel andere liefde, dan waarvan zy had gedroomd by de gedachte van eens een minnaar, een bruigom, een man te zullen bezitten. Haar hart werd met onwederstaanbare banden tot hem aangetrokken en toch be stond er een zonderlinge klove tusscben dat (.0 (DSC I IE Uil II I\T. De verklaring, die minister Clemenceau heden zou voorlezen, zal op ondubbelzinnige wijze het program van het kabinet bevatten. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal Clemenceau er op wftzendat een groote democratie als Frankrijk voor het uitvoeren van sociale hervormingen een duurzamen vrede noodig heeft. Frankrijk zal trouw blyven aan de alliantie en aan zijn vriend schapsbetrekkingen, maar met alle andere natiën hartelyke, hoffelijke betrekkingen on derhouden. Om voor het behoud van den vrede te kunnen optreden, moet Frankrijk oen sterk leger en een krachtige marine hebben, en verlangen, dat in alle rangen de strengste krijgstucht worde onderhouden. Beslist zal Clemenceau elke anti-militaire iheorie veroordeelen. Het congres der vereenigde socialisten te Limoges heeft de vraag behandeld in hoe verre de party het kabinet Clemenceau kan steunen. Het meende, dat die steun niet kon worden verleend, wijl in het kabinet twee „verraders” zitting hebben, Briand en Viviani. Jaurès bestreed die meening. Guesde wees er op, dat het kabinet, door de instelling van een departement van ar beid alle sociale vraagstukken niet kan op lossen. Een besluit werd niet genomen het voor stel Jaurès naar een bijzondere commissie verwezen. De royalistische „Ligne de 1’Action fran- caise” heeft een manifest uitgevaardigd, waarin heftig wordt opgetreden tegen de benoeming van Picquart tot minister van oorlog, wegens zijn aandeel in de rehabilitatie van Dreyfus, op de oude, reeds tweemalen door Let Hof van Cassatie als onjuist aan gewezen gronden. Dat is de groep, die „niets geleerd en niets vergeten heeft!” De wolkammersvereeniging, de best ge disciplineerde van Verviers, heeft Vrijdag middag een zeer woelige vergadering ge houden, waar de arbeiders met 517 te^en 412 stemmen hebben besloten te weigeren den arbeid te hervatten, zoolang ze geen meer besliste verzekeringen van de werk gevers hebben ontvangen. De hoop, dat de uitsluiting heden geëindigd zou zjjn, is weder vervlogen. De wolkammersvereeniging beeft sinds den aanvang van het geschil reeds meer dan 100.000 fres. uitgegeven. dag, gewichtige besluiten genomen moeten worden. Het is een tijd van ernstige crisis, waarin beslist zal moeten worden over het ambtelyke leven zoowel van Blilow als kan selier, als van Podbielski als minister, want dat beiden naast elkaar achter de ministers- tafel zullen kunnen plaats hebben is ondenk baar, nadat de kanselier in den afgeloopen zomer via de „Norddeutsche Allgemoine” vergeefsche pogingen deed om Pod tot „ver duften” te noodzaken. Ook in den Berlynschen gemeenteraad zyn harde woorden aan Pod’s adres gevallen, maar zooals wy al meer opmerkten, dat is alles nog geen reden voor Pod om hoen te gaan. Hoe harder men schreeuwt in Pruisen, hoe moeilyker de regeering het over haar hart kan verkrijgen om te doen, wat ga- ëischt wordt De „Norddeutsche AUgemeine” bevat een uitvoerig artikel over den Poolschen school strijd. In 1873 werd het Duitsch als leertaal op alle scholen der provincie Posen inge voerd, alleen by het godsdienstonderwijs zou men wachten tot de kinderen voldoende Duitsch kenden. Tot van den zomer ging alles goed en behalve te Wreschen onder- Irmgard zag starend op naar den donke ren hemel, donker als de stemming harer ziel. Koud had hare hand in Richard’s rechter gelegen. „Goeien nachthad zy op ruwen doffen toon gezegd en was toen op eens weggevloden. Zy wist, dat Richard, die zg met zulk een woesten en tegelijk kinderlijken hartstocht lief had, zyn hart had geschonken aan haar, die heden voor ’t eerst haar eigen levenspad had gekruist. Zy had de dorstende gelaafd zij had gedaan wat ze kon om haar te redden van den dood, maar had zy die jonge vrouw nog eens in eenzelfde gevaar ontmoet, zij zou ’t hoonla chend hebben aangezien, zonder een band 0 60 0.72 0.80 .0.99 0.72 1 35 0.99 0.72 1.08 1.08 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 wierpen zich de ouders en leerlingen, maar na een groote staking van schoolkinderen in Russisch-Polen besloten de agitatoren dit ook in Duitsch-Polen te beproeven. Dit vond niet erg veel bijval, totdat de aartsbisschop zyn bekende aanschrijving openbaar maakte wier juistheid en gepastheid door het blad wordt bestreden. De „Norddeutsche" somt dan de maatre gelen op, die do regeering tegenover de sta king jzal nemen. Bladen, die tot wanorde lijkheden aanzetten en een ieder, die onder wijzers beleedigt of lastig valt, zulleu straf rechterlijk vervolgd worden. De kinderen, die weigeren te antwoorden by het godsdienst onderwijs, zullen worden afgezonderd en zullen gedurende de uren anders aan gods dienstonderwijs gewijd, met andere onder werpen en liefst met Duitsche taallessen worden beziggehouden. Is dit aantal kin deren groot, dan worden zy tot „eingehender erziehlicher Beëinflussung” in aparte klassen verzameld; de daardoor noodzakelyke nieuwe onderwijzers komen ten laste der gemeenten. Of bet helpen zal P In de laatste dagen is herhaaldelyk ge sproken van een nieuwe constellatie op internationaal politiek gebied een toe nadering tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk, een herleving van den Drie- keizers-bond. Allerlei gebeurtenissen worden daarmee in verband gebracht. Het bezoek van minister Iswolski, den Russischen minister van bui- tonlandsche zaken aan Berlijn de benoeming van baron van Aehrentbal tot minister van buitenlandsche zaken der monarchie, en diens bezoeken aan Duitsche staatslieden Wij hebben reeds gemeld, dat volgens een Prager blad, een voorstel aan Rusland tot aaneensluiting der landen in overweging is wat natuurlyk op „hooren zeggen” berust. Maar zeker is het, dat in Russische re- geeringskringen een zekere ontstemming heerscht tegen Engeland, als gevolg vau de houding van Engelscbe staatslieden tegen over de ontbonden Doemoe. Het optreden van het ministerie-Clemenceau in Frankrijk heeft een onaangenamen indruk gemaakt in Petersburg, wyl men daar weet, dat de liefde van Clemenceau voor het bondgenootschap niet groot is. Het bestuur der Rynsche Kamer van Land bouw heeft besloten, een voorstel tot toela ting van een wekelykschen invoer van 1000 tot 1500 stuks levende varkens uit Nederland naar de Rijnprovincie te ondersteunen. Dien tengevolge diepe verontwaardiging bij het bestuur van den „Band der Landwirte”, welke het besluit van het officieele land- bouwlichaam der Rijnprovincie als een „na tionale ramp” beschouwt. De Bund” geeft de schuld voor de hooge vleeschpryzen aan den tusschenhandel, de hooge slacht- en staangelden in de stedelijke slachtplaatsen en geeft in overweging eerst eens met lagere prijzen voor de steenkolen te beginnen I Van verlaging der vleeschpryzen en invoer van levend vee mag natuurlijk volgens de opinie dezer ultra agrariërs geen sprake zijn. De „Köln. Ztg.” heeft het bestuur van den „Bund” dienaangaande echter behoorlijk van repliek gediend, waar het na vermelding van de verklaring van het bestuur schryft De vlammende verontwaardiging van de heeren van het bestuur van den „Band”, lykt ons te onpas, want er is geen ernstige reden voor. Het bestuur van de Rynsche Kamer van Landbouw heeft op 24 October enkel verklaard dat er geen bezwaar was, om elke week een contingent van 1000 tot 1500 varkens, zoo lang de duurte aanhoudt, uit Nederland in te voeren. Daaruit valt toch duidelijk op te maken dat men zich aan den Ryn niet aan besmettingsgevaar wil blootstellen, en daarmee heeft de geheele verklaring haar reden van bestaan verloren. De houding van den „Bund” is trouwens alleen te begrijpen, indien men zyn meening deelt dat Nederland erg besmet is, een mee ning die door voortdurende herhaling niet aan juistheid wint. Wanneer verder gezegd wordt dat men verlangt dat de landbouw zieb ten gronde zal richten, alleen om goed koop vleesch te verschaffen, is dat een van de geliefde overdrijvingen, die by menschen met inzicht hun uitwerking missen. Niemand zal meer verwachten dat de vleeschpryzen op de fabelachtige lage prijzen van 3 of 6 kreuzer het pond, als in de tyden van onze grootvaders,of ook maar tot die van 1870 tot ’80 zullen dalen, omdat immers ook de landbouw in zyn prijzen aan de voortbren gingskosten gebonden ismaar wel kan verwacht worden dat de prjjzen niet op een hoogte zullen gehouden worden, die zelfs bezadigde landbouwers als ongewenscht en onnatuurlyk zullen moeten beschouwen. Ook de „Vossische Ztg.” zet in een by zonder scherp hoofdartikel de puntjes nog eens op de i’s en herinnert er aan, dat in de tien dagen, welke nog slechts behoeven te verloopen voor de opening van den Rijks- „De bleeke juffrouw I” riep zy met van toorn fonkelende oogen uit. „Clarisse I” sprak Richard op doffen toon. Clarisse zweeg. Zy had om alles ter wereld thans niet kunnen spreken. Irmgard was eensklaps verdwenen. Door Richards krach tige armen gesteund, keerde Clarisse naar de badplaats terug. Terwijl hij haar over stelpte met vurige liefdeswoorden en verze keringen van de heiligste trouw, luisterde zy, zwijgend en marmerwit, naar de voort durend door den afstand zachter wordenden kreet in het duin„Kiiuwi—wi I” telefoon No. 82 A D V E RT E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentien tot 1 uur des midd. 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1