[THEE. anan. PEN, rieken tegen en. 90. 1 )ON, Sj Vwwm’S- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken, V rijdag 33 November 1906. Buitenlandse!) Overzicht ft AO 'EER j TER”, «rs rerricht (STADE. ZONEN, IOI t'EV ILI.ETOX, Tegen den Stroom. (1 Verspreide Berichten. MAN Zi. 1 adelaren 1 13. L.LAND) IA: preek-, Bier- gen. wende xich l.« 1.08 i 1.80 0.99 0.90 1.44 117 tant. IK te letten 060 0.72 iet 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 wijnj Teletot n No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt d-agelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. Niet alleen in Duitschland, ook in Oosten rijk heerscht vleeschnood en als gevolg daar van vleeschdunrte, en evenals in Duitschland wordt ook in Oostenrijk krachtig gepro testeerd tegen de sluiting der grenzen, vooral der Servische, en tegen de te hooge vleesch- rechten. Dagelijks, zoo wordt uit Weenen geseind, hebben vergaderingen plaats, waarin vaak zeer scherpe moties tegen de regeering worden aangenomen. Het comité der Weener „Kaufmannschaft” heeft aan de regeering, een adres gezonden, waarin wordt aangedrongen op de onmid- dellyke openstelling der grenzen van Rusland, Bulgarije en Roemenië voor den vee-invoer en op vergemakkelijking van den vleesch- invoer uit overzeesche gewesten. In deh- zelfden geest was de motie, in de politieke „Donauclub” aangenomen. Daarin worden tevens de agrariërs aangewezen als de on middellijke oorzaak van den vleeschnood, en wordt aan het gemeentebestuur van Weenen verzocht, aan de Russische grens slachthuizen op te richten, waar het Russische vee, na voorafgaand onderzoek door veeartsen, kan worden geslacht, en vanwaar het vleesch de nationaal-liberalen zullen aannemen. De „Nordd. Allg. Ztg.” acht hen te conservatief voor de toetredingmaar de Badensche groep der party is een weinig in haar wiek ge schoten, dat zy niet tot de aansluiting bjj het verdrag zijn uitgenoodigd. op het .anders zoo vroolyk gelaat van den jongen baron. Weldra stond hij tegenover Clarisse en achter hen, door beiden onopgemerkt, Lud milla von Rabenhorst. Voor ’t niterlyk de onverschilligheid zelve, beschouwde zij met echte valkenoogen elk gebaar van Richard, eiken trek van zyn geliat bjj de begroeting van haar, die thans zyn aanstaanden schoon zuster geworden was. O, bij kon goed come- die spelen, dat bleek wel, maar zy, Ludmilla, ze kon ’t nog beter. „Nu, ik moet zeggen, dat het vlug in z’n werk is gegaanWel gefeliciteerd, broeder Bruno en freule Clarisse! Nu, een zwager is dat wel gepermitteerd, niet waar?” En eer Clarisse ’t bad kunnen verhinderen, had hy haar omhelsd en op de beide wangen gekust, ’t Was haar, of voor een oogenblik al haar bloed stilstond, en Bruno werd bleek, maar toen ook Richard hem de hand drukte en daarbij zoo eenigszins omhelsde, weerde hy hem niet af. „Pardon, dames en heeren, een klein familie-tooneeltje,” sprak hy bjj wyze van verontschuldiging, „maar niemand zal ’t den zwager kwalyk nemen, dat hy het meisje van zyn broer by de eerste ontmoeting op harteljjke wjjze welkom heet in den schoot der familie „Je hebt je heel goed gered, Richard, uit De Vorwarts bevat de nadere toelichting dat het ontnemen van de procuratie aan Richard Fischer slechts voor den boekhandel van de Vorwarts geldt. Hy blyft directeur van de drukkery. De drukkery van de Vor warts is namelyk gaandeweg zoo groot ge worden, dat Fischer geen tyd meer had om voor den boekhandel te zorgen. Bruns die deze afdeeling sedert het najaar van 1905 bestierde, heeft nu ook de procuratie gekregen. Bebel, Singer en Jentsch maken verder als leiders van de Vorwftrts een verklaring openbaar waarin zy aan Fischer een bewijs van goed gedrag geven en de loonen en arbeidstoestanden aan de Vorwürts gunstiger dan eenige andere drukkery te Berlyn noemen. Het ontevreden personeel van de zetterij krygt een veeg uit de pan, omdat het zijn beklag openbaar gemaakt heeft, in plaats van de zaak op de gewone wyze in overleg met de bestuurders van de Vorwarts en de commissie van negenen te behandelen Reuter seint uit Tiflis, dd. 21 Nov. Er is heden een aanslag gepleegd op den gewezen gouverneur van Jelissawetpol, ge neraal Golotjapof. De generaal werd levens gevaarlyk gewondde dader is ontkomen. met extra treinen naar Weenen kan worden verzonden. In agrarische kringen slechts poogt men met alle middelen een, zy het nog zoo ge ringe wyziging van de „Grenzsperre” te voorkomen. En daar de ultra-agrarische minister graaf Auersperg dit verdedigt, is er kans, dat voorloopig de vleeschnood nog wel zal aanhouden en toenemen. rorden afgei o pakjes van een Ned. om i Nommer ar. nevenstaand Wet gedepo- ering van ge* elende JL. T Lx. Minister Thomson heeft Dinsdag in den ministerraad aangekond, dat het verslag van de commissie van onderzoek, die naar Bizerta gezonden is om de oorzaken na te gaan van den ondergang van de Lutin, terugge komen is en dat de commissie zonder verwyl haar verslag zon uitbrengen. De uitkomst van het onderzoek zeide minister Thomson is, dat het binnenschot van eén der ballastruimten in het achterschip wel goed in orde was, maar heeft blootgestaan aan een druk, hooger dan waarvoor dat binnen schot berekend was- Die hooge druk werd veroorzaakt, doordat de klep, die aan den zeekant do afsluiting vormt van die ballast- ruimte, niet goed sloot. En die klep sloot niet goed doordat er een steentje zat in een schuif. Misschien heeft dat steentje al lang in de schuif gezeten. De betoanning, die grootendeels heeft kunnen vluchten in het voorschip, is omgekomen door een plotselinge verhooging van den luchtdruk. Op het laatste oogenblik heeft men nog getracht een luik te openen, maar dat heeft geen invloed gehad op den noodlottigen afloop. De commissie geeft een reeks maatregelen Bblgie. De interpellatie over den Congo-staat zal Dinsdsg in het Belgische parlement aan de orde ztfn. Naar aanleiding van de groote betooging ten gunste van den leerplicht, denkt men van liberale zyde er aan een wetsontwerp op den leerplicht in te dienen. Of bet succes hebben zal P i aan, die men in de toekomst moet toepassen om ongelukken als van de Lutin te voor komen, zoowel aanwyzingon betreffende den bouw van het onderzeesche vaartuig, als betreffende de bediening. De commissie doet middelen aan de band om steeds te kunnen uitmaken of de kleppen van de ballastruimten goed^sluiten, en zy wil dat de binnenschotten evenveel weerstandsvermogen zullen hebben als de buitenwand van het schip. Als een bericht in de „Daily Expres” ge loof verdient, zou onder de radicale leden van het Engelsche kabinet plan bestaan^Jen minister van koloniën, lord Elgin, te laten vallen en te doen vervangen door den onder minister, Winston Churchill. Lord Elgin wordt door de linkerzyde van kabinet en Lagerhuis voor zeer conservatief gehouden en zeker is het, dat deze minister die vroeger yyf jaren lang onderkoning van Indië was, ietwat autocratische neigingen heeft. Het heengaan van lord Elgin zou waarscbynlyk een geheele wyziging van het kabinet met zich brengen, daar met hem ook de minister van oorlog Haldane, de minister van financiën Asquith en attorney-general sir John Walton die allen met lord Rose bery onder „dezelfde parapluie hebben ge staan” zouden wenschen af te treden. Sir Henry Campbell-Bannermann schynt eoMor*«iet veel plan te hebtien zyn kabinet in radicalen zin te herVormen, daar hij de coalitie van de groepen der linkerzyde voor de uitvoering zyner politieke voornemens, en vooral voor den strijd tegen het Huis der Lords, dringend noodig heeft. De toestanden in het Duitsche ryk hebben reeds sinds eenigen tyd het verlangen doen ontstaan, aan de verbrokkeling in den Ryks- dag een einde te maken door aaneensluiting van enkele partyen voor hetzelfde doel. De tegenwoordige parfyformatie is van dien aard, dat geen der groepen over een meerderheid kan beschikken. Het onlangs gesloten Frank- forter verdrag tusseben de vryzinnige ver- eeniging, de vryzinnige volksparty en de Duitsche volksparty is de grondslag van daf streven naar aaneensluiting geworden. Zelfs de offleieuse „Norddeutsche Allg. Ztg.” keurt dat goed, en ziet in het verdrag, „een nuttig, practisch bereikbaar doel, het sa mengaan van alle burgerlyke linksstaande partyen by de verkiezingen, een eerste stap naar de reeds herhaaldelyk besproken, maar nooit ernstig nagestreefde vereeniging der linkerzyde.” Het is slechts de vraag, welke houding die tamelyk netelige historie!" prees de ambtsraad fluisterend,, zoodra hy daartoe de kans schoon Zag„dart noem ik mannelyk gehandeld I” „Niet waar, ambtsraad P” antwoordde de toegesprokene weder lachend. „O, je zult vanavond nog wel meer beleven en als je dan niet zegt, dat Richard von Glatbeck een der verstandigste kerels is, die op twee beenen loopt, wil ik myn heele leven Hans beeten en warm water drinken.” Deze en gene trad nog op het reeds ver zamelde groepje toe en zoo viel ’t niet in het oog, dat Richard, langzaam oploopend, zich met Ludmilla meer en meer, van het platform verwyderde. Hy scheen zacht, zoo niet weemoedig, gestemd te zynde trek van lichtzinnigheid en overmoed, die hem anders om de lippen zweefde, was spoorloos verdwenen. Ludmilla vond, dat die ernst, waarscbynlyk omdat hy zoo hoogst zelden by Richard voorkwam, hem beter stond dan zyn vroolykheid, die wel eens wat opgeschroefd was en iets ge maakts had. „Wat ben je ernstig, neef Richardzei Ludmilla zacht. „O, je moet het my maar niet kwalyk nemen, nichtje, als ik van daag een beetje eentonig ben,” sprak hy op zyn beurt. „O, het kleedt jelui mannen heel goed, Frankrijk, De senaat heeft het wetsontwerp, om ver gunning te geven voor de overbrenging van Zola’s lyk naar het Pantheon, dringend verklaard en het ontwerp op afschaffing der doodstraf in behandeling genomen. Te Besamjon zyn 2 personen veroordeeld tot 5 jaar vestingstraf en 10.000 |fr. boete wegens spionage voor rekening van Duitsch land. De muziek verzacht de zeden, schynt generaal Haytre te denken hy heeft na- melyk gelast, dat de muzikanten van de militaire korpsen in hun vryen tyd zieken moeten verplegen. Duitsouland. Te Metz lyden 20 personen aan pokken- Engbland. Er is een wetsontwerp in behandeling by het Lagerhuis, volgqqs hetwelk in Ierland de eigenaars van buizen in de steden ver goeding zullen moeten betalen voor verbe teringen, aan die huizen door de huurders aangebracht. Volgens de jongste ambtelyke statistiek wonen er in Rusland 1,790,000 Duitschers. De groote meerderheid daarvan houdt zich bezig met landbouw In de Oostzeeprovincies is het aantal Duitschers gedaald van 185,000 tot 165,000 gedurende de laatste vyftien jaren- In de steden neemt daarentegen hun aantal toe. In Lodz, het Poolsche Manchester, wonen er 67,248, te Riga 65,332, te Peters burg 50,780, maar te Warschau slechts 11,317. Reuter seint uit Madrid, dd. 21 Nov. De minister van marine verklaarde, dat do uitzending van het pantserschip naar Tanger geen ongerustheid behoeft te wekken de andere schepen zullen terug gaan, zoodra de „Pelaya” aangekomen zal zyn. De uit zending dier schepen heeft niet plaats ge vonden ten gevolge van een geheim tractaat, maar uitsluitend wegens de nabijheid van Marokko en de te Algtciras genomen be sluiten. Rusland. De Russische regeering zou den Finschen* senaat hebben gesommeerd Russische vluchte lingen, di“zich by honderdtallen in Finland ophouden, te doen arresteeren. Binnen een week moet de senaat antwoorden. Naar u t Petersburg wordt gemeld, hebben arbeiders op het station Warschaubaan een arbeiderskazerne voor 5000 man vernield. Een trein met gendarmes kwam ter plaatse en herstelde de rust, waarby twee personen werden gedood en een aantal verwond- 14 als je zoo van tyd tot tyd in nadenken schynt verzonken te zyn. Hoe zeldzamer dat by iemand voorkomt, des te meer weten wy, vrouwen, het te waardeeren „Schynt verzonken te zyn herhaalde Richard vragend, met den klemtoon op het eerste woord en min of meer gepikeerd. „Neen, ik was ’t inderdaad Houdt jy ons, mannen, voor zoo oppervlakkig, dat wy tegenover jelui soms maar den schyn aan nemen van ernstig te zyn, om ons zoodoende interessant te maken P” „Ik zou haast denken, Richard, dat jelui voor ons je zooveel moeite niet eens getroost, uitgaande van het denkbeeld, dat jelui zonder die moeite toch nog altyd interessant genoeg voor ons zyt!” „Myn mooie nicht is vandaag slecht ge luimd; mag ik ook weten, waarmede ik ’t by haar verkorven heb P” „By my verkorven P Maar daar is immers geen sprake van’t Was maar zoo’n woor- dentwistje, zooals je het dag aan dag hoort, zonder dat daaraan een byzondere beteekenis kan worden toegekend. Willen wy over wat anders beginnen P” Zy bad Richard gekrenkt. Dat wilde zy juist. Hy moest voelen, dat by haar onver schillig was, dat zy niet behoorde tot hen, die tegen hem opzagen als tegen iets ver hevens. (Wordt vervolgd.) Ü01DSCHE (iOURANT 39) Clarisse verlangde evenals Ludmilla, maar natuurlyk om geheel andere redenen, naar een ontmoeting met Richard en baar gaf ’t een drukkend, zoo niet een pjjnlyk gevoel, dat ze hem sedert haar engagement met Bruno nog in ’t geheel niet gezien of ge sproken had. Daar naderde een bootje met een drietal visschers er in en hoog opgericht stond Richard by die menschep. Langs het byna spiegelgladde water roeide men de haven binnen. Richard bracht met zyn gewone beleefdheid, maar nu toch ernstiger dan ge- woonlyk. het geheele gezelschap een korten groet toe. „Welnu?” vroeg de ambtsraad, zoodrahy voet aan wal had gezet, „niets ontdekt?” „Geen spoor,” luidde Richards antwoord; „alleen het lyk van den kleinen Spits, Irm- gards trouwen hond, is uit de zee opgevischt. Je moet dus wel aannemen, dat het meisje een ongeluk is overkomen en dat het arme dier by zyn pogingen om baar te redden, verdronken is.” Er lagen zwarte wolken Telefoon t«o. S» ADVERT EN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1