vorm ten No. 1O1Ö9. a zoom ‘vorm en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken», Dinsdag 4 December (909. Bultenlandscli Overzicht. i 8. eu. e> ten Haag Tegen den Stroom. FEU1L LË TÓN~ KENNISGEVING. 45ste Jaargang. yen re vloeistoffen P Ziehier KATER. 1 I M ordt varvolgd.) ig geneest, oetorw. irnijtt ook lie gij lot itltracMf!». L, E. H. VAN d IJ ml, A. N HEER, Haat- v. n STAR, A oi GROOT, i, Benachop. Ie aan de i ledsel niet >rik bad ig on <e- Het was ids ik net i ben is dit I flink en iioh over kau. Zj en ik al iets had i iMdeliU r «wakke 1 I epver- 1 krachtige jn; maakt wektheid. innenen 1 48) Uitgeput zonk ’t mensch op den eersten den besten keukenstoel neder. De oude Dörthe had vandaag haar booze bui en dan wist Bollmeyer wel, dat het geen tyd was, haar met buitengewone dingen aan boord te komen. Hij moest onverrichter zake aftrek ken en een gunstiger gelegenheid afwachten om haar zyn besluit mede te deelen. De ambtsraad wijde nl. ten zynent een bal geven voor de beide bruidsparen en toen hy wel haast op een stil uurtje daarmede voor den dag kwam, regende het bezwaren van Dör- tfoe’s kant, die waarlük niet altemaal uit de lucht waren gegrepen, maar ditmaal stond de oude heer op zyn stuk en behaalde de zegepraal. Gezegd, gedaan, de voorbereidin gen werden getroffen voor bet schitterend feest en daarby toonde de oude huishoudster ook weer, dat zij wel wist, hoe het hoorde en dat zy nog iets meer kon dan drillen en afsnauwen. Met den hem eigen ernst zorgde Bruno Glatbeck voor de inrichting van zijn huis. felefoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Wst ta teeltenen op straffe van onthouding der presentiegelden. ,De „Pol. Korrpsp.” deelt een schrijven uit Rome mede, waarin het een verheugend feit wordt genoemd, dat de bespreking van de betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk- Hongarije sinds eenigen tyd in de toonaan gevende bladen van Italië in welwillenden zin plaats heeft. Het onderhoud tusschen de ministers Ti'toni en von Aehrenthal schynt daartoe de aanleiding te zyn geweest, en door de vriendschappelijke uitlatingen der Oostenryksche bladen is die gunstige wen ding nog versterkt. Voor de goede ont wikkeling der betrekkingen tusschen beide verbonden staten is deze verbeterde stem ming van de grootste beteekenis. De minder goede verhouding van de laatste jaren vond niet haren oorsprong in ernstige politieke geschillen, maar in de dikwijls pl te scherpe beoordeeling van weinig beteekenende voor vallen in de pers van beide landen. Thans wordt door de Italiaansche pers en de voor naamste staatslieden van Italië voortdurend groote bevrediging uitgesproken over het voortbestaan van het Drievoudig Verbond en deze verklaringen dienen tevens om de mee- ning te niet doen, als zou een definitieve vaststelling van het verbond eerst nog ver zekerd moeten worden door overeenkomsten inzake het Balkanvraagstuk. In verband hiermede staat een onderhoud tusschen een redacteur der „Neue freie Presse” en den Italiaanschen oud-minister Prinetti, waarin deze wees op de noodzake- Het is niet duidelijk wat de heer Pugliesi Conti en anderen eigenlijk beoogden met het opnieuw ter sprake brengen van de jaarlyk- sche vergoeding voor afgevaardigden. Wilden z|j - daar de stemming geheim is geweest - aan hun kiezers doen weten dat zy niet vóór hadden gestemd P Maar dat zou dan toch wel blijken by de a.s. behandeling van den betreffenden begrootingspost. Hoe het zy, Pugliesi Conti had vooral bezwaar tegen de wyze waarop het besluit genomen was. Wel erkende by dat 9000 frs. te weinig is, maar hy had gewild dat men vooraf de kiezers had geraadpleegd, voorl in den tyd van een begrootings-tekort. Hij bracht, onder rumoer van de Kamer, in herinnering, dat de socialisten zich in 1899 wegens de heerschende werkeloosheid tegen een verhooging verzetten en verlangde dat de Kamer op haar besluit zou terugkomen. Gelyk men weet heeft de Kamer aan dat verzoek niet voldaan toch was hot wel wat dwaas, dat tenslotte nog 218 van de 508 stemmende leden tegen het cyfer van frs. 15,000 opkwamen, terwyl het eerste besluit er zoo grif was doorgegaan. Dit geschiedde o. a. na een opmerking van den oud-minister Berteaux, dat sommige afgevaardigden het zeer bekrompen hebben* en dat het niet mo- gelyk mag zyn, dat iemand hunner „zyn brood vraagt tegen zekere compromissjons.” Millevoye stelt voor, de Sen&ats- en Kamer, leden te verplichten voortaan een presentie. Een vleugel van de eerste étage werd voor Clarisse’s eigen appartement bestemd. Een dier vertrekken was naar ’t park gericht en daar had men een verrukkelijk uizicht op het stille woudmeer over welks donkere oppervlakte het ook kon zweven langs het open land, dat weer werd afgesloten door een reeks duinen, die hier langer waren dan op de meeste plaatsen dezer kust en daar door een blik gunden op de zee met hare witte zeilen. „O hier zal ’t Clarisse stellig bevallen,” zei Bruno half overluid sprekend, in ziph zelf; „de zee, de duinen, do schepen in ’t verschiet, dat is juist iets voor haar, daar heeft zy van klein meisje af aan al zooveel van gehouden!” V Vergenoegd en tevredbn keerde hy zich om. De bewering, dat het geluk de menschen mooier maakt, werd in hem wel bewaarheid. Krachtiger, manlyker zag hy er uit. Er lag op zyn gezicht een gevoel van zelfbe wustzijn, van vast vertrouwen, waardoor de zachte, min of meer vrouwelyke uitdrukking ervan bijna geheel verdwenen was. Hy beschouwde, na zelf het vergezicht bewon derd te hebben, ook de inrichting van ’t vertrek. Clarisse’s boudoir was met mat- blauwe zyde in vakken behangen, zachte rooskleurige bloemen waren door de lichte stof geweven en de vakken waren met witte, zullen het pend ^(jo. het najaar en het te ogen ver- INOSE is srsterking atuurlyke JE maakt a roeden en voor veel de Winter goeddoen. door uwe rden. Zes Inrichting*» welke gevaar, schade of HINDER K/JNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van W. C. van Oei, te Gouda om vergunning tot oprichting eener Bakkerij op de perceelen gelegen aan de Lange Groenendaal, achter Wijk I Nos. 42 en 43, Kadastraal bekend Sectie B Nos. 708 en 707. Dat op Maandag den 17 December 1906, des namiddags ten 1 J/s ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 3 December 1906 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS, .De Secretaris, BROUWER. Reeds ge- mwachtig d» «en ver- i.” IJLAND. GOUDSCHE WIRIVF. lykheid, het Drievoudig Verbond te behouden en te bevestigen. Want, zeide Prinetti, ondanks het bestaan van het Drievoudig Verbond is er in Europa nog genoeg z^rg en dwaling. De Duitsche politiek heeft \in de laatste jaren twee groote fouten befcaan dat zy zich van Rus land vervreemddb en de economisch-staat- kundige tegenstellingen tot Engeland/ver- scherpen. Prinetti hoo/t, dat de Rijkskanselier in staat zal zyn net groote gevaar te bezweren dat dreigend naderthet gevaar van een Fransch-Engelsch-Russisch verbond, waar- tegen het Drievoudig Verbond niet opge/ wassen zou wezen. Tegen de macht d^ omstandigheden kan ook do eerlijke wil, het Drievoudig Verbond trouw te blyven niet ob. Prinetti wees er op, dat de betrekkingen van Oostenrijk en Italië belangrijk verbeterd zyn, en hij verwacht dat de Italiaansche\ regeering zal medewerken om tot overeen stemming te komen in alle quaesties, die de posite der beide staten betreffen, en waar van de oplossing de voorwaarde is voor een werkelijk goede en duurzame vriendschap. Telefoon No. 82 A DVEBTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar pl^tsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. onder de boeren worden verdeeldde ver- deeling geschiedt kosteloos voor den boer als hot aantal mannelijke personen in zyn familie sedert de laatste verdeeling niet verminderd is. „Is dit wel het geval dan moot bij voor het overschot schadeloosstelling betalen aan de gemeente. „De eisch tot toewijzing van aandeelen in den gemeentegrond als persoonlijk eigendom kan in de gemeenten worden gesteld dooi de dorpsoudsten; door oen besluit, met een voudige meerderheid van stemmen genomen, is de gemeente dan verplicht binnen een maand aan de betrokken personen bet stuk grond aan te wyzon, dat 'in huWjpersoonljjk „Als binnen 30 dagen zulk een besluit niet door de gemeente genomen is, heeft do landhoofdman, na onderzoek van oneenig- heden en bezwaren, het reoht van beslissing en toewijzing. „De overgang van de geheele gemeente van gemeenschappelijk tot particulier bozit geschiedt op grond van •besluiten, die door alle stemgerechtigde boeren met 3/g dor uit gebrachte stemmen worden genomen.” By do voortgezette beraadslaging over de suppletoire begrooting voor Z. W.-Afrika, zette Bebel uiteen, niet te kunnen inzien dat Dernburg de Hercules zal zyn, die den Augiasstal der Duitsche koloniale politiek kan reinigen. De opstand in Z. W.-Afrika werd een goudmijn voor de ondernemers en het Duitsche volk is door de overeenkomsten voor millioenen mark benadeeld. Koloniale politiek op zich zelf, zeide Bebel, is geen misdaad. Het komt er slechts op aan, hue zy wordt gemaakt. Do quaestie der landconcessies is niet te regelen door be lastingwetten, maar door oen goede onteige ningswet. De geheele koloniale politiek is een fata morgana. By hot besproken van de zaak Peters, zegt Bebel, dat geheimraad Hellwig, die in deze zaak scherp opgetreden was, ontslagen is wegens misbruik van gezag, door de af gevaardigden Arnim Kardorff en Ahrendt. Hierdoor ontstond rumoer, dat minuten lang aanhield, Bebel werd tot de orde geroepen en eindigde met de verklaring dat zyn party geen aandeel wil hebben in een koloniale politiek, die slechts op onderdrukking uitloopt. Het over Voigt uitgesproken vonnis werd te 6 uur 23 bekend gemaakt. Hjj werd wegens ernstige valschheid in geschrifte, vryheids- berooving, bedrog oti bet dragen van een gekomen en nu bezig om de ryke plooien van haar wit-atlaskleed kunstig te schikken. Geholpen door do kamenier, had zy het bruidsgewaad aangetrokken en keerde en wendde zich voor den spiegel om te zien, hoe zy inoost doen om to zorgen dat de sloep zich ’t mooist, het gunstigst vertoonde, een oefening dio haar met haar aangeboren elegance al zeer weinig moeite kostte. Richardzat by ’t outbyt in de grooto eetzaal mei de vrouw des huizes nog alleen. De bruiloftsgasten waren óf nog iriet "gear riveerd, óf hadden zich voor ’t maken van hun toilet op de logeerkamers teruggetrok ken. Allos smaakte hem voortreffelijk en hy sprak de wyuen en de schotels aan, of ’t hier een jachtpartij gold. Kort nadat mevrouw von Struendorff zich met een glimlachend gesproken woord van excuus verwijderd bad, kwam Bruno binnen, reeds geheel votfr de plechtigheid gekleed. Gelyk 't gebeurt, dat men behoefte gevoeld, alvorens te gaan deelnemen aan het heilig avondmaal, om allon zweem van tweedracht en ongenegenheid uit het hart te verbannen, leefde in Bruno thans de drang om met zyn broeder Richard geheel en al verzoend te zyn. gram, en I Naar de „Temps” meldt, heeft de minister van Buitenl. Zaken Pjchon reeds de vorige week oen telegram gericht aan do Fransche vertegenwoordigers by de landen dio de Akte van Algeciras hebben ondertcekend, en dezen ''hebben dat telegram waarin een verklaring wordt gegeven van de Fransch-Spaansche afctie in Marokko, terstond aan de ministers /yan Buitenl. Zaken overgclogd. Eu wol vóór iets in dezen was geschied. Door geen enkele regeering werd bezwaar gemaakt, maar in tegendeel werden algemeen de door Frankryk aangevoerde gronden gebillijkt, ^-. 4 bezit overgaat. Een uitvoeriger vereenigde nota van Frank* A,n ryk en Spanje zal ten overvloede aan de mogendhenden worden gezonden. Duitschland erkende mot waardeering dat Pichon uit eigen beweging uitlegging gaf. Men ziet daarin het bewys, dat Frankryk in\Marokko openlijk te werk wil gaan, het- geen, z&o.zegt het „Temps"-bericht, slechts kan bijdragen tot verbetering van de goede betrekkingen tusschen de beide landen. Wy hebben reeds melding gemaakt van de keizerlijke oekase, waardoor in Rusland de mogelijkheid wordt geopend van commu naal grondbezit tot particulier grondbezit over te gaan. In de oekase van 3/16 November 1905 werd bepaald, dat op 1/14 Januari 1907 do heffing der loskoopbotalingen, die bij de af schaffing der lijfeigenschap waren ingevoerd, zou ophouden. De boeren moesten nog ge regeld annuïteiten en rente betalen voor de gemeentegronden, dio voor oen bepaalden tijd onder de leden der Mir ter bebouwing werden verdeeld. Voor de betaling dier los- koopsgelden waren de gemeenten solidair aansprakelyk door het besluit de betaling der loskoopsgelden af te schaffen, wordt aan de verplichtingen der gemeenten tegenover den staat een einde gemaakt. Thans heeft de Tsaar tevens de mogelijk heid geopend, dat die gemeentegronden in eigendom aan de boeren overgaan. Daartoe is een bevel uitgevaardigd aan den „dirigeerenden Senaat” van dezen in bond „Ieder bezittel’ van een stuk grond in dorpen, waar sedert 24 jaar geen nieuwe verdeeling van de „Mir" heoft plaats gehad kan zyn aandeol zonder eenige schadever goeding aan de gemeente, als persoonlijk eigendom laten inschrijven. „In de overige gemeenten kan de grond afhangende kant sierlijk afgezet, wat den teederen, weeken iqdruk van ’t geheel nog verhoogde. Aan dat kloino boudoir had hy, naar het scheen zyn liefste zorgen besteed wellicht vermoedde hy, ook daar het hoogste1 geluk zyns harten te zullen vinden. In zyn verbeelding ziet hy reeds Clarisse’s slanke gestalte tegen d^ kussens rusten en op ’t lage stoeltje zijwaarts van de sofa heeft hy zich zelf neergevlyt om haar dag aan dag, uur aan uur toe to fluisteren, hoe nameloos gelukkig hem haar bozit maakt. Aan eigen vertrekken verandert hy niets. Met piëteit voor wat daar is saamgebracht, voor datgene wat zyn ouders, groot- en overgrootouders reeds omgaf, laat hy de oude rococo-meubels maar staan, waar ze staan en gunt hy de portretten der voorouders in goudgeborduur- den rok, met helm en vederdos, en torenhooge kapsels hun verouderde plaats. De blydo, ernstige dag was daar. Een heerlijk schoono Meimorgen werd door de klokken ingeluid, en Bennewitz, het oord, waar volgens afspraak en met onderling goedvinden de beide huwelijken van Bruno en Richard Glatbeck zouden worden vol trokken, praalde in feestdos met sierlyke bloemfestoenen, met groen en vlaggentooi. Clarisse ging naar haar meisjeskamer en bad aldaarLudmilla was den vorigen avond s

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1