No. ioaoo. Lar .Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, in 141. 4lultenlandscb Overzicht -er rlijders rerkeljjke hulp UR n II 88. V ER FEUILLETON, Tegen den Stroom. 55$ Woensdag 5 December 1906. kingen (Groote gratis ge- andelaar KMAN Zx (V'ordt vtrvoljd) ENT KEN riefkaart wordt gezonden door I'tbommeJ, i toepassingen erd? Por» rt9. Zy geven ■s niet kunnen geen imitatie, aantal onge- op aanvraag Co. Telefot n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per j>ost 1.70. Atzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 3OED- akking 0 ets., 73 ct en Drogisten totterdam. d, Apotheker resthaven 118 Irooge Kelder is- en Wattr- «T, o modellen te Irma NAL geknipte de plaat. KEK patroon. CHILD- GOHISUIE COURANT IE - - - - E - - - - U voegsel, orkomende kTRONEN 1 p. tegen irkrygbaar laag. opgesteld. De minister herhaalt dan, dat do katho lieken, ook overeenkomstig de meening van den raad van state, vrjj zyn den eeredienst uit te oefenen, ah zy geen vereenigingen hebben gevormd. Het recht van vergadering is bun niet ontzegd en willen zy openbare bijeenkomsten houden in de kerk, dan staat hun dat vrij. Op deze bijeenkomsten zal de wet op het recht van vergaderiQg, de wet van 1881, toepasselijk zyn. Naar deze wet verwijst ook de Scheidingswet. Bepalingen van de wet van 1881, die ongeschikt zyn voor toepassing ‘op den eeredienst, behoeven niet te worden nagekomen. Immers de Scheidingswet ver gelijkt de godsdienstoefeningen wel by de vergaderingen zooals de wet van 1881 die bedoelt, maar ze geheel met elkaar gelijk stellen doet de wet volstrekt niet. Slechts de algemeene regelen van de wet van 1881 worden toepasselijk op de godsdienstoefe ningen, niet de bijzondere bepalingen, die in de wet van 1881 voorkomen over het bijzonder soort publieke bijeenkomsten, waar deze wet van rept. Zoo moet volgens de wet van 1881 elke openbare vergadering een bureau hebben om de orde te bewaren. In de Scheidingswet komen voorschriften voor over de goede orde der godsdienstoefeningen. Nu de Scheidings wet waakt tegen stoornis van orde by gods dienstige bijeenkomsten, behoeft de overheid aan de bijzondere bepalingen van de wet van 188fr over stoornis van orde de hand niet te houden. Zaterdagavond te Oxford sprekende, heeft minister Lloyd-George gezegd, dat de onder wijswet, ook met de nieuwe veranderingen die bet Hoogerhuis er in aangebracht beeft, voor het Lagerhuis volstrekt aannemelijk is. En er is kans, vervolgde de minister, dat het Hoogerhuis met andere wetsontwerpen, door bet Lagerhuis aangenomen, op gelyke wyze kan omspringen. Welnu, voor een goed bestuur van ’t land is ’t bepaald noodig, dat de weg van het volk naar den troon schoon wordt geveegd. Balfour heeft de regeering toegevoegd, dat zij het Parlement maar ont binden moet en de onderwyswet uitspraak laten doen. Zouden wy, vroeg Lloyd-George, dan moeten ontbinden telkens wanneer bet Hoogerhuis een wetsontwerp verwerpt? De regeering zal niet ontbinden, en ik zal u zeggen waarom niet: omdat zy een jaar geleden ontbonden heeft en het land toen duidelyk, beslist en onmiskenbaar zyn wil te kennen heeft gegeven. Het heeft ons toen gezegd wat het van ons verwachtte. En we Nu drong een vroolyk gelach tot hem door, de lach van zyn aanstaande schoon zuster Ludmilla, dieM hy maar al te goed kende. O, hy had dien lach vroeger dikwijls heel aardig gevonden en zyn al te ernstige stemming was daardoor ook wel een enkele maal min of meer gewijzigd. Doch vandaag en uit den mond van een bruid, die binnen ’t eerstvolgend uur voor het echtaltaar zal treden met den man barer keuze, sneed die zelfde lach hem door de ziel en vernietigde alle verwachtingen, die hy voot zyn broer van dat huwelyk gekoesterd bad. ’t Sloeg twaalf uur en vroolyk begonnen de klokken te beieren door de heerlijk fris- sche lucht van dien zonnigen Meidag. De groote deuren van *t slot werden geopend. V$n daar leidde een bloemrijk pad langs hof en park naar het kleine bedehuis. Aan weerskanten stond het volk „en haie” ge schaard, byna alle menseben in feestgewaad en met opgeruimde gezichten. Zulk een plechtigheid kwam dan ook waarlijk niet dag aan dag voor en dank zy vooral de vrijge vigheid van de barones von Struendorff moch ten ook de armste dorpsbewoners van vele goede gaven genieten. Twaalf boerenmeisjes, jong, mooi en frisch, in de schilderachtige kleederdracht des lands, komen uit de stalpoort te voorschijn en atrooien met kwistige hand uit de mandjes, Minister Briand heeft een rondschrijven gericht tot de prefecten, om aan te geven, hoe de prefecten zich hebben te gedragen tegenover den eeredienst in de gemeenten, waar geen vereenigingen voor den eeredienst zyn opgeriebt. De wet van 9 December 1905 op de schei ding van de kerken van den staat wordt geheel beheerscht door het beginsel van ge wetensvrijheid, wat meebrengt de vrije uit oefening van den eeredienst. Aldus vangt minister Briand aan en hy wjjst meteen op het eerste artikel der wet, waar dat beginsel uitdrukkelijk wordt voor- In betrekkelijk zeer korten tyd was Lud milla von Glatbeck, hoe jong van jaren ook, op en top een vrouw geworden, had zy zich ontwikkeld tot een volrype schoonheid. Ze keerde nu van een morgen-wandelrit naar huis,dat is te zeggen naar Krieme, terug. Hoe verrukkelijk die herfstmorgen ook wezen mocht, hoe prachtig het bosch in zyn veel kleurige schakeering met goudgele en rood bruine tinten, die zoo mooi afstaken tegen de bladeren, welke hunne oude, groene kleur trouw waren gebleven, hoe frisch, lichaam en ziel versterkend, de morgenwind haar tegenwoei en Ludmilla’s wangen deed stralen van een gezonden blos, Ludmilla’s stemming was met de haar omringende natuur geens zins in volle harmonie. Haar gelaat sprak van wrevel, aan de fijne neusvleugels kon men zien, dat zy driftig was en om de kers- roode lippen, waarvan de bovenste eenigs- zins was omgekruld, kon men een ongenadig trekje waarnemen. Na de stormachtige zitting van Vrydag in het Oostenryksche Huis van Afgevaar digden, had Zaterdag in de grootste kalmte de stemming plaats over de indeeling der kiesdistricten, waarover Vrydag zulk een heftig debat werd gevoerd. Alle voorstellen der kieswet-commissie werden aangenomen, alle tegen-voorstellen van de minderheid werden verworpen. Toen het voorstel van den afgevaardigde Couci over de verdeeling van de districten in zuidelyk Tirol verwor pen was, verlieten de Italianen de zitting. Nadat de kiesdistricts-verdeeling aldus was geregeld, werd de geheele kieswet goed gekeurd. Onder protest van de Tsjechisch- radicalen, van graaf Sternberg en den afge vaardigde Placek, werd besloten onmiddellyk de derde lezing te houden, en daarna werd de wet met 194 tegen 63 stemmen aange nomen. De uitslag dezer stemming werd door de linkerzijde, voornamelijk door de christen-socialisten en sociaal-democraten, met levendige toejuichingen, door de Tsje- chisch-radicalen en de Alduitschers met ge- jouw en gefluit ontvangen. Maar ernstige incidenten hadden niet plaats. De minister-president en de leden der regeering werden van alle zyden met den uitslag geluk gewenscht. De jcamer is uiteengegaan tot na bet einde der bijeenkomsten van de delegaties. De kieswet wordt nu aan hot Heerenhuis toegezonden. Het zal thans de vraag zyn, wat de Oostenryksche pairs zullen doen, na de houding die de keizer tegen hen heeft aangenomen by de ontvangst der delegaties. Veel verwachting heeft men in Russische vrijzinnige kringen niet van Stolypin’s tweede Doema en die verwachting wordt nog lager gestemd door de uitingen van Stolypin, die de gewoonlyk goed ingelichte „Strana” mededeelt. In een gesprek met een hooggeplaatst ambtenaar, zou Stolypin gezegd hebben „Onze kracht ligt in het diepgewortelde, d*e zy by zich hebben, van weerskanten hare bIoemen op het pad, dat de bruidsstoet vol gen moet. Van afstand tot afstand houden boerenknechts en ’t mannelijk bedienden personeel des huizes met groen en bloemen versierde Meibogen omhoog, alzoo een mooi en zeer doorzichtig gewelf vormend voor al degenen, die ’t slot verlaten en tot den bruidsstoet behooren ’t Eerst verschijnt de geestelijke, die de beide huwelijken zal inzegenen in plechtge waad. Dau volgt, bleek en schoon als de waterlelie op het stille meer in ’t woud, Clarisse in hare edele gestalte aan den arm van haar bruidegomdaarop volgen Lud milla en Richard, vroolyk lachend zooals deze Meidag zelf het doet, Richard zelfs met het hoofd in den nek, brutaal rechts en links kijkend, met een lachje voor dezen en een knipoogje voor genen. De bruidsjonkers, voor ’t meerendeel jonge officieren in schitterend groot tenue, geleid den aan hun arm de jonge dames, die door de wederzijdsche famiJie’s zyn uitgenoodigd als bruidsjuffers op te treden dan volgen bloedverwanten en genoodigden, een inder daad zeer mooie, zeer deftige stoet. Streelend straalde de lentezon op dit voor name bruilofts-gezelschap, de vogels kweelden en uit de kleine kerk stroomde ’t gedrnisch van het orgel en het ernstig koorgezang. 49) „Richard,” begon hy, terwijl hy zyn rech terhand zachtkens op den schouder van zyn broei; legde, „over een klein uur' staan wy voor Gód om uit des priesters hand ons le vensgeluk te ontvangen, ’t is my een behoefte om vooraf met jou Met de grootste verbazing keek Richard naar Bruno op. „Zeg, bigt my alsjeblieft met je preek van het lijf 1” riep hy uit, zoodoende op ruwe wijze den ander het voortgaan onmogelyk makend. Hy stond van tafel op, veegde zyn mond af met het servet, wierp het achteloos naast zyn bord en verliet de kamer, zonder te letten op het wijnglas, dat hy in zyn drift omver had gestooten en welks inhoud thans bloedrood zich over het witte tafeldamast verspreidde. Het hart van weemoed vervuld, zag Bruno den jongeren broeder na Hij begreep niet, hoe ’t mogelyk was, dat een man, die op’t punt stond den mee$t ernstigen stap voor het heele leven te doen, nog kon botvieren aan zulk een kwajongensachtig humeur. Reuter seint uit Berlijn, dd. 3 December: By de voortgezette bespreking van de aan- vullingsbegrooting voor Zuidwest-Afrika, verklaarde de koloniale directeur tegenover het betoog van Bebel, Ablass en Roeren „Mijn beginsel is schuldige ambtenaren wor den gestraft, onschuldige beschermd, laste raars worden gedwongen hunne beweringen te staven. In het beheer der koloniën is onze perste plicht de eerlijkheid hoog te houden, daarom worden klachten met de grootste nauwgezetheid onderzocht”. De spreker bewijst de onjuistheid van sommige door de afgevaardigden geuite beschuldigin gen, terwijl hy verklaart door de rechter- noch door de linkerzijde invloed op zich te zullen laten uitoefenen. „Wanneer”, zoo zegt hy, „ik myn ambt niet met waardigheid en eer kan vervullen, dan zal ik heengaan.” (Groote beweging.) In het verder verloop van de zitting viel Roeren den heer Dernburg heftig aan, die hem had verweten gezegd te hebben, dat het centrum het toestaan van kredieten voor de koloniën afhankelijk stelde van de uit spraak in het proces tegen den kolonialen ambtenaar Wistubo in den geest van het Centrum. De heer Roeren verzocht verschoond te blyven van dergelyke grove, lompe belee- digingen in beursspeculantentaal. (Groote onrust.) De heer Dernburg betoogt, dat hy ten zeeiste geprikkeld was, doordat men met allerlei materiaal van twijfelachtig gehalte was komen aandragen. By het geheele volk moest daardoor het geloof worden gewekt, dat men geen menschen, maar beesten naar de kolononiën bad gezonden. Voor het ope nen van den etterbuil neemt hy de geheele verantwoordelijkheid op zich. (Daverende toejuichingen). onverwoestbare conservatisme van de groote volksklasse in Ruslaud. Dit conservatisme boezemt my het vaste vertrouwen in, dat de tweede Doema zoo zal zyn samengesteld, als ik wil. „Maar zoo de tweede Doema niet beant woordt Tian myn verwachtingen, zal ik haar onmiddellyk na haar samenkomst ontbinden. Dit zou volstrekt geen bewys zijn, dat myn politiek onjuist is. Als ik in staat zal zyn de zaak ten einde te brengen, zal ik een derde Doema byeenroepen, en dan ben ik overtuigd, dat die Doema aan onze verlan gens zal voldoen.” Stolypin zal aan de nieuwe Doema, waar voor de verkiezingen in het laatst van De cember zullen plaats hebben, den eisch stellen, dat zy alle door hem genomen maatregelen als „noodwetten” zal goedkeuren. Weigert zy dit, dan wordt zy ontbonden. Maar de „Strana” weet er ook by te voe gen, dat de plannen van Stolypin in de hof kringen geon onverdeelden bijval genieten en dat een ongunstige uitslag der verkiezingen waarschijnlijk gevolgd zal worden door Stolypin’s aftreden. Men schrijft uit Pretoria, dd. 12 November Op 8 en 9 November is hier ’t congres gehouden van de Zuid-Atrikaansche Vrouwon- Federatie, een lichaam dat 23 takken heeft (waarvan 8 in den Vrystaat) en ongeveer 12,000 leden, ’t Doel er van is onder anderen de opvoeding der Afrikaansche kinderen (vooral meisjes) te bevorderen, het Christelijk nationale onderwijs te steunen, en verder alles te doen om ’t Afrikanerdom vorentoe te helpen. Een teekenend besluit nam ’t congres betreffende de houding der Afrikaansche vrouwen in zake ’t spreken van hun eigen taal. Mevr. N. Hojmeyer (een der warmste voorstandsters der Federatie) stelde nl. voor, de leden op ’t hart te drukken in de winkels niet langer Engelsch te spreken, maar Hol- landsch, o. a. om zoodoende meer Afrikaansche meisjes en mannen by de zaken in dienst te krygen. Zy wilde dat alle aanwezigen de plechtige belofte zouden doon hun eigen taal te spreken by ’t doen van inkoopen. Een der dames merkte op, dat ’t toch wel vreemd was, een Afrikaansche vrouw de belofte te willen laten afleggen haar eigen moedertaal te praten, maar opgemerkt werd, dat ’tnu eenmaal de gewoonte geworden is om En gelsch voor de toonbank te spreken, en.’t voorstel werd aangenomen. Op ’t gebied van politiek zyn onze vrouwen nogal verdeeld, ’t Gros is blijkbaar bang om nu al te treden op ’t gebied, waar alleen de man heerscht, doch gen. Botha, ds. H. S. Toen de klokken wederom begonnen te luiden, had des priesters hand twee echtpa ren voor het leven verbonden. HOOFDSTUK XIV. hopen hun dat te toonen, voor wy weder ontbinden. Het Hoogerhuis heeft niet het recht, het Lagerhuis te zeggen hoe het de zaken moet behandelen. De Lords zyn geen mannen van zaken, niet meer waard als wetgevers dan de leden van het Lagerhuis. Wanneer het Parlement later ontbonden wordt zal het niet zyn om een beslissing te zoeken van de onderwijskwestie, maar van een ge wichtiger vraag, deze n.l.zullen de Koning en de Peers het land rogeeren of de Koning en het volk? Telefoon No. 89 ADV EU TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1