ff?) ;ao Dlieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. (TEN Vrijdag 7 December 1906. No. 10203. Bullenlandsch Overzicht. jOOlN, iTER tgelle. 45ste Jaargang. FEUILLETON, Tegen den Stroom. KMA.N AZw. P B 13. 50 ets., 75 ct 'S en Drogist, n fKXR! Botterdam. !B, Apotheker Vesthaven 118 NO, Poelier 8DAM- VEER 1 jllahd) Magazijn itters verricht gelijks versch Soepkippen, gemeste Eend- ;els, Fazanten e, Reevleeseh, onenrreerende laakt franco Renter seint nit Rome, dd. 5 Deo. De Kamer is begonnen met de behande ling der besprekingen van den dienst op de spoorwogen. Het Italiaansch-Roemeensclie handélsverdrag is onderteekend. feletoi n Mo. 84. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Over den toestand van den Sjah r.jjn nog (■OUDStHE llKRIVr geen nadere betrouwbare berichten ontvan” kasteel uit een tooversprookje, lag daar het slot in bet diepe, donkere woud. Uit niet een richting kon men het naderen zonder een tamelijk verre wandeling door het bosch te hebben gedaan uit alle vensters zag men op eiken en beukentoppen. Alleen uit Cla- risse’s boudoir met zeer veel smaak had men dien doorkijk aangelegd dwaalde de blik langs de duinen tot op de zee. ’t Is niet te zeggen, hoeveel Clarisse hield van dit wijde, wijde boschReeds als kind had zjj daarin met Bruno en Richard roild- gedwaald. Aan de hand van de groote jon gens, die, hoewel ze heel wat jaartjes ouder Waren dan zij, toch graag met baar op en neer gingen, had zij toen reeds die bosschen in alle richtingen doorkruist. Meermalen had zy ’t woud gezien, als de eerste groene blaadjes aan de takken waren en duizenden bloempjes in mos en grasze kende het in den vollen groenen bladertooi, zoo dicht, dat in ’t hartje van den zomer nauwelijks een zonnestraal zich door ’t loof dak een weg kon banen. Daar rijpten dan de zoetste bessen in tallooze menigte, daar zweefden de bontgekleurde vlinders, daar zongen duizend vogels hun prettigen wild zang. O dan was ’t mooi in het bosch van Trunzow 1 (Wordt vervolgd) De Engelsche minister van oorlog wil het regiment ruiterij, dat te Edinburg ligt, ver plaatsen de kazerne wordt ongezond geacht, de verplaatsing zou een aanmerkelijke be zuiniging geven en ook om militaire redenen is zij gewenscht. De bedoeling is het regi ment buiten Schotland in gar.iizoen te leggen, en daarmede zou dat land van alle ruiterij zyn ontbloot. Daar komt men in Schotland en vooral te Edinburg tegen op Dat is op zichzelf een zaak van slechts plaatselijk be- de spotbladen is de Schot een gewilde figuur. De Schot van zijn kant heeft een sterk ge« voel van eigenwaarde, en vindt de Engelsch- man bepaald zijn mindere. Vandaar, dat hy geen gekscheeren met zjj» land en volk veelt. Eigenaardig dat d6verschillende doe len van een land, dat'een reeds eeuwenoude gemeenschappelijke geschiedenis heeft, zoo lang hun eigen karakter en bun nationalen haat bewaren. '/j, dubbole floMch >gte, Zaltbomm t te rd am. ■ge. Czn. Rotterdam fabrieken tegen ijzen. Spreek-, Bhr. lingen. lt, wende zich Het Congres van de Vereenigde Staten is gisteren geopend, met voorlezing van een Boodschap van president Roosevelt. Het is opmerkelijk wolk een ruime plaats in die Boodschap aan do sociale quaestie wordt Br uno’s tegenwoordige bezitting was, on veranderd, al van ouder tot ouder in handen van de Glatbecks geweest en de opeenvol gende eigenaars hadden, ook nagenoeg zon der uitzondering, al hun best gedaan om do plaats te verfraaien, waar de wieg hunner voorvaderen had gestaan en waar ze allen begraven lagen. AI was daardoor aan ’t kasteel wel iets te bespeuren van een wonderlijke smaakver- warring, het geheel was on bleef toch een welsprekend getuigenis van een langdurige landbouw- en familie-geschiedenis. Al ver schilden ook de opeenvolgende geslachten min of meer/van smaak, wat voornamelijk aan de bybouwingen en de versieringen van het feudale slot was te zien, veilig mocht men aannemen, dat elke Glatbeck, die ’t bewind in banden bad gekregen, de kennis van het landbeheer, van den bosch-cultiiur en de vruchten- en plantenteelt in zekeren zin was aangeboren. Waarlyk, de testaments- bépaling van den bet-overgrootvader Kilian, dat ieder bezitter van Trunzow verplicht was, elk jaar een zeker aantal woud- en vruchtboomen aan te planten, was waar schijnlijk voor de Glatbecks geheel overbodig geweest. Zooveel was zeker, dat Trunzow de mach tigste bosschen bezat van mijlen en mijlen ver in den omtrek. Droomverloren, als een 51) De losjes omgeworpen jachttasch en de kleine buks met den kordonriem over den linker schouder hangend, verhoogden nog den eigenaardigen indruk dier geheele ver schijning. „Ludmilla, wacht even 1” riep hy haar toe, plotseling weder aan zachtere neigingen gehoor gevend. Zy nam hem op met koelen blik en zweeg. „Ik ga met je mee Maar een paar mi nuten, dan ben ik klaar 1” zei Richard weder. „Mevrouw je schoonzuster zou ’t my nooit vergeven, zoo ze door mijn toedoen de blijd schap had moeten^ missen van je te zien.” Zjj ging naar buiten en sprong zoo licht als een veer op het gereed staande jaebt- wagentje, den groet van den jongen jager met een nauwelijks merkbaar hoofdknikje beantwoordend. Met vaste hand greep zij de teugels, de naast baar staande zweep en reed in korten draf het slotplein af. Een lange, onheilspellende blik nit Richards don kere oogen "Volgde haar, doch hü self trad gegeven en het getuigt zeker van een juiste opvatting, wanneer de president daarin een scherpe veroordeeling uitspreekt tegen allen die den klassenhaat prediken tegen de ryken, maar ook tegen hen, die hunne medemenschen éxploiteeren, zonder rekening te houden met hun geestelijk en lichamelijk welzyn. Iq dit verband kondigde de president zyn voor nemen aan voorstellen te doen tot inkrim ping van den werktyd der spoorwegbeambten, en een onderzoek in te stellen naar den arbeid van vrouwen en kindereneen meer in bijzonderheden afdalende wet op de ver antwoordelijkheid aan werkgevers is daarby naar de president meent, noodzakelyk. Het was natuurlijk, dat de president, na alles wat hy reeds over de trusts heeft ge zegd, opnieuw aandrong op scherpe controle, en die eveneens wil uitbreiden tot de spoor wegmaatschappijen, wier tarieven onder alle omstandigheden aan de „Interstate Commerce commission” moeten worden voorgelegd. •m De Slimbirski Westnik en andere bladen uit het Wolga gebied hangen droevige too- neelen op van den hongersnood in die stro ken. Het heette eenige tijd geleden, dat die zelfs zoo erg was, dat de boeren hun doch ters verkochten. Onlangs werd dit tegenge sproken, m\ar nu wordt het andermaal staande gehouden. In en om Simbirsk leven tallooze gezinnen op niets anders dan aardappelen, alle vee is verkocht en koren is met 40 cent het (ongeveer 16 K.G.) gestegen. De Tataren aan den buitenkant zyn er zoo mogelyk nog erger aan toe. In het district-Tetyoesji moet het nu gebeurd zyn, dat jonge meisjes aan slavenhandelaars uit dan Kaukakus zyn ver kocht tegen prijzen wisselende van f 127,50 tot byna f 200; dezen slavenhandelaars ge beurt het niet alle dag, dat zij op blanke koopwaar de hand kunnen leggen. De ouders verontschuldigen zich met te wyzen op den honger hunner andere kinderen en van zichzelven. Erger gaat het nog toe onder boeren naby Astrakan, die hun vrouwen dwingen de verdachte huizen in de stad binnen te gaan, waarvoor de echtgenoot een scbandeloon van 25 roebels ontvangt. Ook Samara lijdt bitter onder de gevolgen van misoogstin het geheele governement woedt dan ook hongersnood. Als wy ons niet vergissen was vooral voor deze provincie een groot deel Lydwall’s befaamd geworden graan bestemd. De redevoering van den directeur der koloniale afdeeling, Domburg, in den Duit- schen Ryksdag heeft naar buiten vooral grooten indruk gemaakt. „Hier treedt voor de eerste maal een man op”, zegt het „Tageblatt”, „die zelfbewust en krachtig verklaart, niet te zullen wijken voor pressie van rechts of van links, en liever te willen heengaan, zoo hy zyn ambt niet in eere kan waarnemen. „Hiermede is voor het eerst de mogelijk heid uitgesproken, den band tusschen regee- ring en centrum te vernietigen en tot een nieuwe, gezondere opvatting van onze poli tieke toestanden te komen. Tegen dien band is sedert jaren geprotesteerd; en het zou verwondering wekken zoo de liberalen thans de gelegenheid niet aangrijpen om een betere verhouding te doen ontstaan. Dernburg zou ongelyk hebben, als hy het der linkerzijde onniogtfipk maakt hem te volgenen de linkerzijde zou ongelyk hebben als zy niet wil inzien, wat Dernburg op dit oogenblik hoeft gedaan”. En de „Voss. Zlg.”„De redevoering van Dernburg is een oorlogsverklaring aan de grootste en nflichtigste party van het huis. Het is een openlijke breuk met het centrum. Voert de man politiek op eigen hand, of handelt hy in overeenstemming met den leidenden staatsman Billow heeft het antwoord reeds gegeven. Hy keurt het optreden van den directeur der koloniale afdeeling niet alleen goed, dat optreden is het gevolg van de instructies, door den Rykskanselier gegeven. „Dan kan de invloed van dezen strijd op de andere takken van wetgeving en bestuur niet uitblijven,” zegt de „Voss. Ztg.” „En het volk zal de verlossing der regeeringuit het juk van het centrum beschouwen als esn bevrijdende en verlossende daad”. ertrofien ■8 welbekend ET-ELIXIR Fabriekimerk). i, radicale in van alle, zeil* kkige xenuto- ontstaan door ngdigen leeftijd zwakte, Biet': Hoofdpyn -- - Maagpijn n vermogen - enz. Uit- Het schijnt, dat een „modus vivendi” tus schen de Republiek en de Kerk zal worden gevonden. Want al wil de Paus de vol komen veroordeeling der schoidingswet hand haven, hy heeft toch aan de Fransche gees telijkheid toegestaan, de bepaling der wet van 1881 betreffende de regeling van open bare samenkomsten na te leven, mits de aankondiging van de geregelde kerkelyke plechtigheden eens in bet jaar voldoende is. Briand heeft in zijn circulaire aan de pre fecten, opgenomen in het „Journal Officiel”, duidelijk uiteengezet, dat de schoidingswet geeoszings de uitoefening van den eeredienst verhindert, volgens de wet van 1881. Hij heeft vele afwijkingen van de bepalingen dier wet toegestaan, zich grondend op het eigenaardig karakter der openbare godsdienst oefeningen. En daarmede heeft de minister de gelegenheid geopend, om geheel in den geest van het pauselyk schrijven aan den aartsbisschop van Parijs, de godsdienstoefe ningen voort te zetten. De Paus heeft verder aan de kerkeraden toegestaan, als hun beheer op 11 December vervalt, aan de particuliere liefdadigheids instellingen de gelden uit te koeren, die voor liefdadige doeleinden waren bestemd de paleizen en pastoriën, thans in bruikleen van den staat, kunnen na 11 December wor den gehuurd slechts mag geen enkel gebouw worden gehuurd, dat nu eigendom der kerk is, en na 11 December onder beheer van een sequester zou worden gesteld. Zoolang bij de wet niet de overdracht der kerkgebouwen aan de gemeenten wordt be volen, kunnen de godsdienstoefeningen dus op de gewone wyze worden voortgezet. Telefoon Mo. 62 A I) V EBTEN TI EN worden g-ephatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. lang, maar ze wordt ook voor buitenstaan ders merkwaardig, omdat in deze kwestie weer eens duidelijk wordt, hoe sterk het particularisme nog in het Vereenigde Ko ninkrijk is. Maandag is er te Edinburg, onder leiding van den lord-provoost, den burgemeester, een protest-vergadering gehouden, waarop Lord Rosebery de voornaamste spreker was. Ziehier een paar aanhalingen uit zyn rede, en het daverende applaus dat zyn woorden telkens’uitlokten bewijst genoeg dat hij naar het hart van zyn hoorders sprak. „Er is een zuinigheid”, zeide hy o. a.. „die de wijsheid bedriegt. Dat spreekwoord lykt my zeer van toepassing op dit geval. Als de regeering om 206,000 uit te sparen, in het Schotsche volk verborgen krachten en vyandige ge voelens, die lang geslapen hebben, gaat wekken, dan zou zy wel eens kunnen erva ren, dat dat geld niet bezuinigd ware.” „Het groene eiland van Erin is groen, vooral denk ik, omdat het zoo rykelyk met Britsch goud wordt bevloeid. Engeland kan krygen wat *t wil, omlat Engeland, vermoed ik, de overbeerschende vennoot is (een uitdruk king van Rosebery zelf, toen hy indertijd zeide, dat er eerst aan Home Rule voor Ierland kan worden, wanneer Engeland, de overbeerschende vennoot in de rykszaak, er voor gewonnen is.) Maar Schotlani, als div bfj geval eens iets vraagt, al is 't nog zoo weinig, wordt altijd beknibbeld en te kort gedaan. „Er kan een tijd komen, wanneer zoodanige behandeling voortduurt, dat het Schotsche volk zich genoopt voelt, nauwkeu riger dan het tot nog toe gedaan heeft te onderzoeken welk voordeel het uit de ver- eeniging met Engeland heeft getrokken.” Is ’t niet of men, als in het begin van het liberale bewind, een Johannesburgsch progressief hoort dreigen, dat Zuid-Afrika den band met Engeland zal doorsnijden, wanneer het moederland niets anders han delt En zoo spreekt Rosebery, de man die sedert 1894 meer en meer tegenstander van Home Rule voor Ierland is geworden, omdat zy de eenheid van het ryk zou bedreigen 1 Het beleedigde gevoel van den Schot moet we) sterk in hem spreken. Maar er bestaat een diepgewortelde vij andigheid tusschen den Schot en den En- gelschman. Ofschoon de Schotten naar ver houding van hnn aantal een overwegende rol in het koninkrijk spelen het tegen woordige kabinet bestaat voor de helft of meer dan de helft uit Schotten voelen zy zich toch telkens achteruitgezet De Engelscbman spot graag met den Schot zegt, d it de Schot geen grap begrijpt, dat hy gierig is en een echte provinciaal. In niet naar buiten. „Slang,” siste hy tusschen zyn tanden, „pas op, dat zal je heugen!” Somber pein zend ging by de trap op naar zijn eigen kamer, ’t met zich zelf nog niet eens, of hy dat tweetal volgen zou dan wel naar Trunzow zou ryden. Onwillekeurig grijpt hy zyn lievelingsbuks, laat met onderzoekende hand den haan er van krakend op en neer gaan om evenwel ’t geweer met een gebaar van onverschillig heid weer in een hoek te zetten. „Komaan, naar Trunzowriep hy einde lijk overluid als om zoodoende zich zelf in dat besluit te versterken. Na verloop van een klein half uur, dat hy bad noodig gehad om zich te verfrisseben en te kleeden, werd het plan een daad. Met gedwongen bedaardheid wierp hy zftn wijden mantel over de schouders, nam de teugels en bevind zich weldra op den hem welbekenden weg naar zyn broeders land goed. Trunzow was een dier oud-fendale, mooie zetels, zooals de Duitscbe adel zich die reeds een paar eeuwen geleden wist te stichten in destijds nog bijna woeste en onherberg zame landschappen, tot eigen genot en voor deel in de eerste plaats, dat is zeker, maar indirect ook tot de verspreiding van een zekere welvaart om zich heen.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1