uro Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I ITEN GEEN CRISIS! email, I Maandag 10 December 1906. No. 10204. Bultealandscb Overzicht OON, OSTADE. 45ste Jaargang. llll LLETOX. iTEH, IN Tegen den Stroom. KENNISGEVING. BUITENGEWONE VERKIEZING zijn technische op- r 3e.— Ün jn '/p dubbele flench egte, Zaltbomm )t ter dam. ige. Ctn. Rotterdam B 13. DA: ibrieken tegen jzen. Spreek-, Bier- ingeti. t, wende zich liOIINIIE (lil RAM 144 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 Er zijn menschen geweest, die in hun licht ontvlambare en ver-reikende ver beelding „alle Neune” van de ministerieele kegelpartij al omver geworpen zagen. Al wat rechts was, tegen, de sociaal-demo- broers was niet onstuimig-barteljjk, veeleer koel beleefd. Van weerskanten werden enkele vragen en de daarop passende antwoorden gewisseld, betreffende de dingen, die men in ’t laatste halfjaar al zoo gezien en beleefd bad, en wat by landbeeren nooit achter wege schijnt te kunnen blijven betreffende de resultaten en de vooruitzichten van den laatsten oogst. Zoo kreeg men langzamerhand het hoerenhuis in ’t zicht, dat door roodge kleurde wilde wingerd was omrankt cn waarvan de vensters, die ’t gloeiend avond rood weerkaatsten, wel fonkelende diamanten schenen te zijn. ’tWas intusschen vijf uur en om half zes werd op Trunzow gedineerd. Enkele gebo ren, die wel wisten, dat op Trunzow steeds een paar couverts voor de vrienden des huizes beschikbaar waren, kwamen sans gêne meetafelen, en onder hen ook de ambtsraad Bollmeyer, die, ’t meest van allen, inzonder heid door Clarisse, met levendige blijdschap werd begroet: „Komaan, mogen wy dan eindelijk bet genoegen hebben, mynheer Bollmeyer weder eens by ons te zien? Weet u zelf nog wel, wanneer u hier het laatst is geweest? moest je eigenlijk schamen 1* „Dat zie ik nog niet in,* lachte de ambts raad. „*t Is een algemeen bekende en heel goede stelregel, mijn lieve mevrouw, dat Magazijn Itters verricht Ie gratis ge- Telefoon Ho. SS' ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer- 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. CHE- tGE -- Firma UÜAL is geknipte mrde plaat. AKEIl t patroon. CB1LD- ertroflen rs welbekend HT-EL1X51 Fabrieksmerk). J, radicale n van alle, selH ikkige xenu u - ontstaan do?i mgdigen leeft ^1 i zwakte, BI Hoofdpyn Maagpjjn )n vermogen enz. Uit- 53) Die eerste ontmoeting zonder getuigen h.id derhalve Richard gewild. Bijna bevend van inwendige verontwaardiging stapte Clarisse stilzwijgend voort, slechts met een half oor luisterend, naar ’t geen haar zwager vertelde van zijn reis. .Brunei* riep de jonge vrouw plotseling uit en stond in bet eigen oogenblik bij haar man, die op 't onverwachte uit een zijpad te voorschijn kwam. Zoo harteljjk als nu had zjj misschien nog nooit zijn,, naam genoemd. Verwonderd zag Bruno beurtelings nqar Ri chard en naar zijn vrouw. Een donkere wolk kwam hem op 't gelaat maar was ook dadelijk weer verdwenen, toen Clarisse aanhalig als een kind, dat steun bjj den sterkere zoekt, met in elkaar gevouwen handen aan zijn arm hing. .Kom, Bruno, kom 1 Heerljjk weer, he Ik ben zoo blijde, je nog zoo toevallig te treilen, want nu kunnen wij samen de pracht van 't bosch Mhfeten.” De wederzjjMhe begroeting van de twee craten tegen, de meeste oud-liberalen tegen den Minister van Oorlog, het Ministerie solidair met zijn militair lid het Kabinet de Meester behoorde tot de afgestorvenen, waarvan de sterflijsten bij den aanvang van het nieuwe jaar in de dagbladen melding zouden maken. Was er eenige reden tot zooveel visie van een donkere toekomst Wie enkel afging op den uiterlijken klank van het rechtsche pers-kabaal, het geluid van den bekenden Haagschen misthoorn niet geheel ongelijk, zou licht tot zulk een beschou wing kunnen komen. Wie goed heeft geluisterd, en het oog scherp gericht hield op de politieke kaart des lands, wist weldra anders en beter. Hare)' Majesteit Loyale Oppositie, die in hoog gestemde artikelen, haar bedrijf zooals zij het bedrijft, voorstelt als geboden door ’s lands belang en partijeer, wilde geens zins wat zij scheen te willen. Bangma kerij, leedvermaak en machtsvertoon, zie daar de hooggestemde motoren van haar politieke psyche, die haar dreven tot het aannemen van die geweldig-dreigende houding. Kan nu iemand nog in ernst gelooven, dat de rechterzijde zou willen regeeren, inconstitutioneel regeeren van haar antithese-standpunt met haar nume rieke minderheid? Zou zij een beroep durven uitlokken op de kiezers? Nu, na 1 zoo korten tijd sedert de groote, kassen en fondsen-uitputtende verkiezingsactie I Men onderschat rijkelijk den practischen blik van den rechtsche leiders, dien men niet hoog kan aanslaan, wanneer men hen van zooveel onverstand en onwetend heid durft verdenken, als een drijver naar een Kamerontbinding en een jacht naar bemeestering van de groene tafel op het Binnenhof zou inhouden. Zal het blijvend gedeelte daarom niet blijven Het gevaar van het trekken van den politieken horoscoop blijve vermeden. Misschien kan de Minister van Oorlog de Kamer van zijn gelijk overtuigen, zooals hij zijn ambtgenooten deed, althans genoeg leden, om zijn begrooting te laten aannemen. Misschien brengt hij den meesten niet-technischen afgevaardigden De BURGEMEESTER van GOUDA brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 6 Decem- be 1906 executoir i< verklaard Het Kohier No. 15 der Personeele belas ting dienst 1906 dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zynen aanslag op den by de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de ter mijn van zes weken binnen welke de recla mes behooren te worden ingediend. Gouda, den 8 December 1906. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. leid in gram. Dat het Kabinet aftreedt, wil de rech terzijde niet, en evenmin eenige partij ter linker. Stel u voor de verwarring, de onzeker heid, als het Ministerie aftreedt. Wieial het opvolgen Wie zal het willen op volgen,? ’s Lands belang brengt mede dat deze Regeering blijft. men jongelui in hun wittebroodsweken niet al te veel moet komen storen. Maar nu ben ik hier, zooals u ziet, en ik moet u heusch aanraden om my maar niet al te veel den mantel uit te vegen, anders kon ’t best gebeuren, dat ik u, om ’t goed te maken, in ’t vervolg nog last kwaap aandoen I* „Altjjd als mejuffrouw Ercrthe’t u genadig permitteert, myn waarde ambtsraad,” zei Clarisse plagend, want die moet er, zoo ik hoor, volstrekt niet op gesteld zyn, dat u by iemand anders gaat eten en daarin een blijk meenen te zien, dat u baar kookkunst niet de nóodige eer bewijst!” „Op mijn woord, mevrouw bekende Boll meyer in alle nederigheid, „ik geloof wer kelijk, dat ik by haar een beetje onder de pantoffel sta. Ja, ja, zoo is ’t maarwy mannen schijnen nu altijd iemand te moeten hebben, die ons regeert en dat zullen de heeren die pas getrouwd zyn, ook al wat goed gemerkt hebben, Ei ky’k, baron Richard, dat schiet me daar net te binnenhet schijnt my toe op Krieme een liberaal huishoudentje te zyn, mevrouw rijdt met den jongen houtvester ter jacht en mijnheer komt op Trunzow dineeren Richard kreeg een kleur en vloekte in wendig op 'Bollmeyers „ouwe-wijven-praal”, Bruno schudde droevig het hoofd en Clarisse hield zich druk bezig met de bloemen op er). 1.17 ntant. van Leden Werklieden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Gouda. burgemeester en wethouders van GOUDA, Gezien het Koninklijk besluit van 8 No vember 1906, No. 47, brengen ter algemeene kennis dat eene buitengewone verkiezing van twee ledenwerklieden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven zal plaats hebben op Woensdag 19 December 1906; zullende, zoo noodig, de herstemming gehouden worden op Vrijdag 28 December 1906. Het Stembureau zal zitting houden in de Avondschool voor Ambachtslieden aan do Houtmansgracht, van des voormiddags 8 tot des namiddags 3 uren. Gouda, 8 December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. handelaar V Bijvoegsel. oorkomende A ?ATRONEN V p. p. tegen A verkrijgbaar Haag. a ndelaren H l 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 Iwijnb het gevoelen bij van zijn technische op lossing dezer technische quaestie. Misschien kan hij dat niet, of kan men de inbla zingen van het duiveltje der parterre- politiek rechts niet voldoende weerstaan om zakelijk stelling te nemen tegenover het onderwerpelijke vraagpunt van militair beleid. Blijft de heer Troelstra, van wien geen buitenstaander en naar veel waarschijn lijkheid evenmin menigeen van- zijn mede standers vooraf weet hoe hij op het be slissende oogenblik de beslissende beslis sing zal decreteeren, bij zijn laatste ver klaring volharden, dan blijft wel het blij vende gedeelte en gaat Minister Staal weg. Den „tactischen” sociaal-democra- tischen leider dan de passende betuiging van leedwezen voor dezan tweeden im- mortellen-krans, dien hij zich na de Leer- plicht-oppositie heeft gevlochten. Zal het Ministerie met Minister Staal gaat;? zorgvuldige overweging van de beteekenis van het gevallen votum zullen zijn ambtgenooten beslissen wat hun te doen staat, daarbij alleen rekening hopdende met ’s lands bolang. Aldus de tijdelijke Voorzitter van den Ministerraad. Over de preciese betehkenis van deze ministerieele verklaring is ongetwijfeld verschil van meening bestaanbaar ze nu met ontwijfelbare zekerheid uitleggen is eigenlijk onmogelijk. Immers ze hangt geheel en al af „van de beteekenis van het gevallen votum”. De veroordeeling, door de Kamer, van den door het geheele Kabinet wel over wogen maatregel ten opzichte van het blijvend gedeelte zal echter moeilijk iets anders kunnen beteekenen dan veroor deeling van het algemeen Regeerlngsbe- een der hoofdpunten van het pro- Teletoi n Mo. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pei post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 060 0-72 sret I Zij gaf rust en kalmte, dit onschatbare voorrecht na al de opwinding en het ru moer van een bewind dat wèl „ostentatief en agressief’ regeerde blijve behouden en worde niet ontijdig vernietigd. Zy|bracht voorstellen die op voldoende wijze den achterstand in sociale wetgeving, die de ontwerper van een niet-rechtskrachtig Wetboek van den Arbeid ons wèl heeft willen bezorgen, kunnen achterhalen. Zij wees de middelen om, zonder schade voor de voornaamste bronnen van ’s lands wel vaart de verplichtingen uit de meer kost bare dan kostelijke nalatenschap van het kostelijk Ministerie, voortvloeiend, te vol doen. Haar besturend en wetgevend beleid kenmerkte zich als beleidvol. Geen crisis, die men wel kan uitlokken, maar niet weet op te lossen. De Duitsche „Grenzboten” heeft in ver band mot de Marokkaansclie quaestie vier vragen opgestold aan den Rgkskanselier, die op de houding van Dnitscliland een eigen aardig licht werpen, en wellicht voor de toekomst leerrijk kunnen zjjn. Hei blad hoopt dat in den Rjjksdag een der leden die vragen aan den kanselier zal willen voor leggen. Zjj luiden «Lis het den kanselier bekend dat in het jaar 1902, toen Frankrijk en Spanje de eerste Marokko-overeenkomst aangingen, Engeland te Madrid tegen de onderteekening daarvan geprotesteerd heeft, zoodat do overeenkomst schipbrenk leed op dezen Engelschen tegen stand Gelooft do kanselier niet dat de Duitsche diplomatie toen door handige on dersteuning van de Spaansch-Fransche wen- schen Frankrijk en Engeland bad kunnen tegengaan en tegelijk eenige voordeelen had kunnen bedingen „Is bet den kanselier bekend, dat na den val van Delcassê, in 1905, Rouvier Duitscli- land een bijzonder verdrag aanbood, dat voor Duitschland nog voordeeliger had kun nen zjjn dan de overeenkomst met Engeland voor dit land was P Is de kanselier niet van meening, dat zulk een Duitsch Fransche overeenkomst een tegenwicht had kunnen vormen voor de Franscb-Engelsche over eenkomst en deze veel van baar beteekenis zou hebben ontnomen P „Weet de kanselier, dat Rouvier, nu de aanneming van het beginsel der conierentie, een vensterbank om baar zwager de ver legenheid te besparen, zich op een flagrante lengen betrapt te zien. ,Ja, op mgn woord, ik heb die twee langs mjjn huis zien rjjden,” ging Bolmeyer on verbiddelijk (voort, misschien zelf niet wetend, in welk een mate hg de verschillende ge moederen trof. „Als ik zoo’n mooie, jongo vrouw bad, liet ik haar waarempel niet alleen op jacht gaan.” Een bediende kwam zeggen dat de tafel gereed was. De vleugeldeuren werden ge- rniscbloos geopend en voor ’t oog der gasten vertoonde zich de keurig gedekte disch. Clarisse was een zeer beschaafde en bekoorlijke gastvrouw en aan den invloed, die van baar persoon nitging, was ’t dan ook te danken, dat de minder aangename sïemming door Bollmeyers onvoorzichtigheid ontstaan, vrij spoedig voor een algemeens opgeruimdheid had plaats gemaakt, Na afloop van de tafel gebruikte men zjjn kop koffie in bet aangrenzend salon, tegen negen nor kwamen de rijtuigen voor en verlieten de gasten >het slot Trunzow. Bruno deed hnn uitgeleide en Clarisse begaf zich naar boudoir. Ze vond bet daar altgd zoo gezellig en heden meer dan odftl (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1