Zuurstroop m BINNENLAND, ADVERTENTIE HUIS TE HUUR Stadsnieuws. BEURS VAN ROTTERDAM EXPOSITIE Hoerenhuis Oosthaven It 88. Flacons 35 en 50 cent. aan de Daitsche regeering bet voorstel deed, dat deze het instellen van een Spaansch- Fransche havenpolitie zou opwerpen, en dat Roovier toen reeds de goedkeuring van de andere mogendheden daarvoor had ver kregen Meent de kanselier niet, dat door het aanvaarden van dit denkbeeld de iso- leering van Duitschland op, de conferentie te Algeciras zou vermeden zyn en dat dit denkbeeld zeker zou aanvaard zyn, als Duitschland over de plannen en stemmingen der andere mogendheden beter ingelicht ware geweest? „Is de kanselier ook niet van meening, dat de Duitsche Regeering, van het begin der Marokkaansche quaestie af, over die plannen en stemmingen slecht ingelicht is geweesten is het hem bekend dat de keizer, bp zyn vertrek naar Tanger en tot zijn aankomst te Lissabon, van meening was dat Ëngeland Duitschlands optreden in de Marok kaansche qnaestie zou steunen P Weet de kanselier, of de toenmalige directeur der politieke afdeeling, de heer van Holstein, de rapporten der Duitsche gezanten in het buitenland poogde te beinvloeden in den geest zijner eigen, persoonlijke staatkunde of kan de kanselier verzekeren, dat van de Duitsche gezanten in het buitenland steeds slechts streng opjectieve voorstellingen die zich met eigen waarnomingen dekken worden geöischtP Zou de Kanselier die wellicht den heer Holstein te lang de vrije hand heeft gelaten iedere „kleuring" dezer, ook voor den Keizer bestemde rap porten, niet schadeiyk en gevaariyk achten P En acht ook hy het niet de eerste taak onzer diplomaten, vry en ongekleurd, buiten eiken invloed van Berlynsche bureaux, hunoe in drukken weer te geven Mochten die vragen den kanselier ooit worden gesteld, dan zou zyn antwoord wel eens merkwaardige dingen kannen bevattea Reuter seint uit Brussel, dd. 7 Dec. In de Kamerzitting werd heden het woord gevoerd door den socialistischen afgevaar digde Van der Velde. Hy erkent de grootsche zyde van het Congowerk, maar spreekt met beslistheid tegen de ernstige%onderdrukking der inboorlingen. Hy vergelijkt de koning van België met de hoofden der Amerikaansche trusts. De politiek in den Congostaat gevolgd moet noodzakelyk leiden tot knechting der inboor lingen. Zoo morgen de Congostaat een Bel gische kolonie wordt zullen de socialisten haar verdedigen tegen de nitbniting van flnancieele maatschappijen. Spreker verdedigde Morel uit Sweipool en hen, die met hem stryd voeren tegen de toestanden in den Congostaat. Reuter seint uit Berlijn, dd. 7 Dec. Op een vraag van den heer Bassermann, of minister Von Tschirschky in staat is mede- deelingen te doen over den inhoud vau de gelijkluidende nota's door de gezanten van Frankrijk 9n Spanje aan het ministerie van bnitenland8che zaken overhandigd, betreffende het gemeenschappeiyk optreden der vloten in de Marokkaansche wateren en of de overige mogendheden dit Fransch-Spaansche optreden goedkeurden, verklaarde de ministerie De nota der beide mogendheden bevat de mededoeling, dat het doel van den Spaansch Franschen maatregel uitsluitend is kalmee rend te werken op de Marokkaansche be volking. Deze nota is aan alle mogendheden die de akte van Algeciras onderteekenden, over handigd. Het Daitsche ryk heeft geen reden, zich tegen het gemeenschappelijk optreden van Frankrijk en Spanje te verzetten. Nadat de meeste sprekers zich in ganstigen zin over de akte van Algeciras hadden uit gesproken, werd het desbetreffende wetsont werp in eerste en tweede lezing aangenomen. V Reuter seint uit Petersburg, dd. 7 Dec. Ter weerlegging van andersluidende ge ruchten, verspreid door de buitenlandsche en de Russische pers, verzekert het „Peters* bargsch Telegraafagentschap", dat graaf Witte alleen wegens zyn gezondheidstoestand eerst thans een audiëntie.by den Tsaar heeft kunnen aanvragen. De Fransche kamer heeft gisteren de acte der conferentie van Algeciras goedgekeurd De door,, zyn studiën over de Marokkaan sche qnaestie bekende afgevaardigde Hubert had, op verzoek der kamercommissie voor de buitenlandsche zakeu, het rapport daarover opgesteld daarin werd de algemeene betee- kenis van die acte nogmaals uiteengezet, en de grondslagen der Marokkaansche politiek van Frankryk, in het verleden en voor de de toekomst, aangegeven. Uit dat rapport biykt, dat naar de meening van Habert Frankryk in Marokko geen ander doel heeft, of ooit heeft gehad, dan in overeenstemming is met de beginselen van de Acte van Al geciras; dat het de souvereine rechten en de onafhankelijkheid van den Sultan en de „tegriteit vau z|jn ryk wil beschermen, en de economische vrjjhcid voor alloEnropeesche mogendheden wil handhaven, en dat het nooit bijgedachten heeft gehad. De rapporteur verzocht aan de Kamer de ratificatie der acte niet te beschouwen als een formaliteit, maar daarby uitdrukkelijk de opvatting te doen blijken, die zjj van de Marokkaansche quaestie beeft. Het amendement, waarbjj dienstboden in de ongevallenwet zyn opgenomen, is in het Lagerhuis voorgesteld door de unionisten. De eerste minister ried de heeren aaD, daarop niet te grootsch te gaan, want toen z\j ver leden jaar, nog aan het bewind zynde, een dergelijke wet indienden, lieten zy er de dienstboden netjes nit. De dienstboden zelf schijnen niet aanstonds ingenomen met linn nienwe verhouding tot de mevrouwen. Althans de secretaresse van de Londensche Vereeniging ten bate van jonge Dienstbodeq- vreesde, dat de nieuwe wettelyke verantwoordelijkheid de meeste ressen niet gunstiger voor de dienstboden zou stemmen en zy de verhouding minder hartelijk zou maken Mevroow Despard, de bekende voorvechtster van vrouwenkiesrecht, denkt er anders over. Voor haar zelf en anderen, die een dienstbode behandelen als een dochter des huizes, waar zoo'n bepaling niet fioodig, zeide zymaar voor vele mees teressen wel. Dat had zy «Is armbestuurder ervaren. Het wetsontwerp bepaalt nu, dat wanneer een dienstbode omkomst by de uitoefening van haar dienst, aan mensoben, die van haar afhangen, drie jaar loon, maar ten minste 15Q, moet uitbetaald worden. Zyn er-geen die van haar afhangen dan 10. By Wonden, door een ongelak in den dienèt ontvangen, krygt de dienstbode de helft van haar loon tot zy hersteld is. Een ander amendement, op voorstel van Keir Hardie in de wet opgenomen, beyat de edelmoedige bepaling, dat schadevergoeding aan personen, die van den getroffene afban keiyk zyn, zich ook zal uitstrekken tot het onechte kind en de ongehuwde moeder. De regeering beloofde in den loop van het debat, dat zy een aantal ziekten, die by zekere bedryven voorkomen en waarnaar zy op 't oogenblik een onderzoek laat instellen, in de wet zullen opgenomen worden als recht ge vende op schadevergoeding. Admiraal Touchard, de bevelhebber van het Fransche eskader op weg naar Tandzjer, is te Madrid werkelijk schitterend ontvangen door den koning. Ten paleize is eon feestmaal gehouden waar Koning Alfonso versclicen in deu uniform van Spaansch admiraal, versierd met het groot cordon van het legioen van eer. De Koning heeft zich langen tyd onder honden met admiraal Touchard en den Fran schen gezant. De koninklijke familie, de booge hofambtenaren, de ministers en andere hoogwaardigheidsbekleeders namen deel aan het feestmaal. De ministerraad heeft besloten, by de Cortes aan te dringen op onmiddellijke be handeling van het wetsontwerp betreffende ratificatie van het verdrag van Algeciras. Men verwacht van den minister yan bui tenlandsche zaken een dergelijke verklaring in do Cortes als de Fransche minister Pichon eergisteren in het paleis-Bourbon gehouden heeft. Zoowel de Portugeesebe als de Spaausche pers houdt zich dezer dagen bezig met de verhouding der twee mogendheden van het Iberische schiereiland. De vaderlandslievende verklaring van de Portugeesche republikeinen tegenover de al te innige betuiging van sym pathie van hun Spaansche geestverwanten, heeft weer geleid tot de verzekering van de zijde der Spaansche republikeinen, dat de onafhankelijkheid van IPortngal den Spaan- schen republikeinen heilig is. Twen Spaansche repnblikeinen, die een boodschap van de party naar Portugal kwamen overbrengen, hebben van de Lissabonscbe politie het verzoek ontvangen of zij maar weer wilden verdwijnen. Er is nog een andere aanleiding om over de verhouding der tweo landen te spreken, Dezer dagen, 1 December, juist op den 266sten verjaardag van de bevrijding van Portugal van het Spaansche jnk, hebben de gevol- machtigden van Spanje en Portugal jhet ver drag afgesloten tot bepaling van de grens scheiding op het schiereiland. Het grensge schil tusschen Spanje en Portugal was al eenwen oud. Verspreide Berichten. Fbankbijk. Volgens de Avanti zal het aan priesters verboden worden den eeredienst te leiden, in kerken, die ter beschikking van (niet door den pans goedgekenrde) vereenigingen van den eeredienst zijn gesteld. De bisschop van Evrem heeft aan de pastoors van zijn diocees verboden de goederen af te leveren aan de seqnestere, benoemd door de regee- ring. De pastoors van Parijs hebben besloten in de pastorieën te bljjven na den Hen De cember en de gebenrtenissen af Ie wachten. Te Issy lez Moniinenx heeft de gemeen teraad den pastoor laten weten, dat hij onmiddellijk in 't bezit wilde komen van de pastorie, om er den dienst voor het wegen der zuigelingen van het weldadig- heidsbnrean in te vestigen Düitschlaho. In de 'Kenlsche voorstad Bickendorf werd in Angnstss bj een botsing tnsschen arbei ders en politie een werkman doodgeschoten. Het hof van gezworenen te Keulen heeft den daarvan beschuldigden agent eergister vrijgesproken. Enoiland. Te Chatham heeft men de verdwijning geconstateerd van stukken, die voor de lands verdediging van groot belang zijn. Een on derofficier is ingerekend. Spanje. De Corriere d'Itala logenstraft, dat de paus aan den koning van Spanje een brief zou hebben geschreven, waarin hjj de ge varen der anticlericale politiek afschildert Rusland. - Goerko, adjunct van den minister van binnenlandsche zaken, die in verband met de bekende Lidwall-aangelegenheid ontslag heeft verzocht, deelt in het Nowoie Wremja mede, (lat hjj na afloop van het onderzoek dezer zaak een aanklacht zal indienen tegen do bladen, die hem van ongepaste handelingen hebben beschuldigd. Het eerste Het oude gezegde leert ons dat een profeet in z(jn eigen land niet geëerd wordt, doch dit is niet zoo, wanneer wij ons willen over tuigen van de waarheid van de een of andere bewering. Dan is het zooals in dit geval -• gemakkelijker, naar gelang het verlangde bewijs korter in onze nabijheid is. Dit is dan ook do redenen dat een Utrechtsche ver klaring van veel waarde,.voor deze stad is. Mejuffrouw van Nimwegen, wonende Rionwstraat 56bis A te. Utrecht, meldt ons De laatste zeven jaren werd ik onophoude lijk gekweld door een nierkwaal, welke mji vreeselijk deed lijden in den rng, lenden en onderbuik. Ik kon me van de pijn niet meer oprichten nadat ik me bakte en meermalen moest ik mijn werk geheel neerleggen. Ik had schemeringen voor de oogen en duize lingen waarbjj ik me vasthonden moest om niet te vallen. Altijd was ik lusteloos en in groote mate vermoeid. De nrine was erg troebel en er was een zWaar bezinksel in. Hoewel ik reeds onder verschillende behan delingen geweest was, kon ik geen merkbare beterschap gewaar worden ,en ik begon de toekomst zwart in te zien. Een mijner ken nissen vestigde mijn aandacht op Foster's Rngpjjn Nieren Pillen en dit was m{ju geluk. Ik stond ten eenenmale verstomd toen ik reeds eenige dagen na het gebruik verlich ting bespeurde, en toen ik een enkele doos geëindigd had, waren mijn pijnen geheel verdwenen. De nrine was weer normaal en ik ben thans weer opgewekt en levenslustig. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wjjze die U goeddunkt. De kritieke periode, Dit tijdperk ih het leven eener vronw brengt immer onaange name en dikwijls gecompliceerde omstandig heden met zich mede. De natnurtjjke krach ten verminderen en de afscheiding geschiedt niet zoo goed als voorheen, daar een ge deelte der af te voeren stoffen thans in het lichaam blijft. Het is din dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen eene bijzondere gene zende waarde hebben en dat zjj de natnnr behulpzaam zijn om de doorgangen schoon te honden, terwijl zjj het gestei verlichten van de onreinheden, welke zich daarin op gehoopt hebben. Verzeker U dat men U de échte Foster's Rngpijn Nieren Pillen geeft, dezelfde dig Mejuffrouw van Nimwegen gehad heeft. Ze z(jn te Gouda verkrijgbaar bij de Heeren Wolff Co. Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel i F. 1.75 voor één- of F. 10voor zes doozen. STATEN-GENE KAAL. V H' 11 K E N i ll K B Vergadering van Donderdagavond 6 Deo. Justitiebegrooting. Bjj de voortzetting van het algemeen de bat voól de begrooting van Justitie, betoogt de heer1 Regont, zjjn rede omtrent de Kin derwetten vervolgende, dat voor de voogdij kinderen de Regeering niet den eisch mag stellen van verbod op coëdncatie, Ten aan zien van de verpleging vroeg hjj den minis ter het gevoelen mede te doelen van het Alg. College van Toezicht voor het Rijks tucht- en Opvoedingswezen. De heer Hugenholtz bestrijdt andermaal het celstelsel, en betreurt, dat eerst nu een ambtenaar naar Amerika zal gezonden wor den ter bestndeering van het Elmira-stelsei Tegenover den heer van Doorn betoogt spr dat verbetering van ons strafrechtstelsel niet in verzwaring, maar in vermindering van straf moet worden gezocht. De htser de Stners bepleit wettelijke re- geling van het antenrsrecht op products» der beeldende knnst. Pe heer Limberg constateert, dat de mi- nister in orakel-taal spreekt over zjjn plan nen met het burgerlijk procesrecht en de preventieve hechtenis. Spreker ontkent beslist dat de Regeering door zich het lot van de natuurlijke, niet- erkende kinderen aan te trekken, bnitén het gebied der Kinderwetten zon treden en op dat der Armenzorg. Spreker meent ook dat er ten aanzien van de heide Groningschi fa- brikanteil, over wie de heer Schaper sprak, hanteeren WaS °m h<" f De heer de Riddèr betreurt, dat de minis ter voor den strjjd tegen de hordeelsn naar de Gemeenten verwijst, en klaagt over de uitvoering der Kinderwetten en over de eiscnen in den algemeenen bestuursmaatre gel gesteld. De heer Heemskerk acht het een leemte in de Kinderwetten, dat men altyd moet be ginnen met de actie tot ontzetting uit de ouderlijke macht en niet kan afwachten, wanneer de kinderen reeds in een gesticht zyn, totdat ze worden opgeëischt. Met den heer Schaper is spreker 't eens, dat sommige v-ynnissen een vreemden indruk op't publiek mfeken. In het gemakkelijk ingaan op ontoe rekenbaarheid ziet by een groot gevaar voor de maatschappij. De heer Rays de Beerenbrouck bepleit een gedwongen opneming van drankzuchtigen in sanatoria. Vergadering van Vrydag 7 December. De heeren Blooker, Roodhuyzen en ter Laan hebben voorgesteld de begrooting van Binnenl. Zaken te verhoogen met f 1, met de bedoeling dat de Rijksnormaallessen te Winterswijk, die de minister geleidelijk wil opheffen, znllen worden gehandhaafd. Justitiebegrooting. De minister zet uitvoerig uiteen, dat zyn werkplan reeds zoo overladen is, dat de afwerking daarvan niet toelaat, zich voor het oogenblik met andere wettelyke maat regelen bezig te houden. Hy deelt daarby mede, dat aan het vraagstuk van het zee recht inet voortvarendheid gearbeid wordt, en dat in Hinken staat van voorbereiding zjjn een andere regeling vaa het militaire strafrecht en de zaak der naaml. vennoot schappen, waaromtrent binnen enkele maan den het wotsontwerp kan verwacht worden in afwachting wint de minister het oordeel van deskundigen te dezen aanzien in.< Voorloopig is de minister niet voorne mens, een wettelyke regeling van het ac countant-wezen to ontwerpen. Wel is een commissie van deskundige ambtenaren een voorloopig onderzoek op dit stuk opgedra gen. De minister herhaalt, dat hy voor uit zending van een ambtenaar, ter bestudee ring van het Elraira-stelsel, den tyd nog niet gekomen acht. Wijziging van de bepalingen betreffende het kerkelijke huwelijk zal de minister over wegen maar opheffing van art. 449 W. v. Strafr. is van den minister niet te wachten. De minister bestreed bet denkbeeld van mr. Z. van den Bergh om, ter bespoediging van de rechtspraak in burgerlijke zaken, van tijd tot tyd een rechter uit het college van rechters aan Ie wijzen om eenvoudige zaken als alleen rechtsprekend magistraat af te doen. Tegenover den heer Schaper betoogde de minister, dat van een goed en hoogstaand rechter, zooals verreweg de meesten in ons land zyn, een klas3e-rechtspraak of partij digheid niet te wachten zyn. Hjj herhaalt dat de Regeering zich niet kan mengen in de meerdere Oa mindere zwaarte van straf fen, die door cjen rechter worden opgelegd. Wat de gratie aan de Groningsche fabri kanten betreft, waarvoor niemand anders dan de minister verantwoordelijk is, zyn de feiten door den heer Schaper niet ge heel juist voorgesteld; het ongeval, den knaap overkomen, was niet het gevolg van roekeloosheid of mindere zorg van de pa troons, maar uitsluitend te wjjten geweest aan eigen schuld, daar de knaap uit over dreven dienstijver zich aanbood het vlieg wiel op gang te brengen, waarmede hy zich absoluut niet te bemoeien had. Met het oog hierop blijkbaar beeft bet gerechtshof, ia zjjn advies op het gratie-verzoek meege- deeld dat, indien de wet zulks maar had toegelaten, geldboete zou zyn opgelegd, in plaats van hechtenis. Dit gedeelte van het advies heeft op den minister sterken indruk gemaakt en heeft hem hoofdzakelijk geleid tot zyn advies om gratie te verleenen. Het door den heer Regout eergiiter ten aanzien der gestichtsverpleging gesprokene wordt door den minister afgekeurd als niet strekkende in het belang van de zoo drin gend noodige samenwerking tusschen de Rijks- en bijzondere instellingen voor een goede uitvoering der Kinderwetten. By de replieken handhaaft de heer Re gout zyn grieven tegen de uitvoering der Kinderwetten. De heer Schaper doet uitkomen, dat de minister toegeeft, dat er wel eens iets hapert. Wat de Groningsche fabrikanten betreft, hun gratie was ergerlijk. Nadat zy herhaaldelijk gewaarschuwd waren tegen het gevaar hunner machines, en even her- haaldpljjk koppig nalatig bleven om maat regelen te treffen, worden zulke mannen, als er werkelijk een ongelak gebeurt ge straft met hechtenis van 14 dagen, waar het Maximum 9 maanden bedraagt. En dan werkt bovendien de minister mee tot gra tie-verleening. Al was 't de eigen schuld van den knaap, dat bet ongeluk gebeurde, is toch gebleken, dat ia de fabriek geen voldoende veiligheidsmaatregelen waren ge nomen. Spreker stelt daarop een motie voor, waarin de Kamer, den minister gehoord, als haar overtuiging uitspreekt, dat in deze zaak geen juist gebruik is gemaakt van het middel van gratie. Deze motie zal op een naderen dag be handeld worden. Besloten is, a 8. Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond te vergaderen. De heer Loeff, opmerkende dat door het bepalen van het debat over de motie Schaper op een naderen dag hjj thans niet op de Groningsche gratie-kwestie dieper kan ingaan, wenscht toch te verklaren, dat, naar spreker's oordeel, in deze het geljjk aan 's minister* zjjde is. Spreker voegt zich hjj hen, die aandringen op wijziging van den bestuursmaatregel in zake de Kinderwetten. De heer Troelstra verzoekt den minister, over te leggen doenmenten betreffende de gratieverleening aan de Groningsche fabri kanten, zooals het advies van het gerechtshof te Arnhem, het verslag van den procurenr- generaal bjj dat hof en een eventueel advies van de minderheid van dit rechtscollege. De heer Okma bestrijdt deze vraag van rar. Troelstra. De Kamer zou een verkeer den weg opgaan, daar alsdan beslissingen der raadkamer van een rechterlijk college zouden openbaar gemaakt worden. De minister verklaart in zyn repliek o. a dat hem het denkbeeld van den heer Troel stra weinig toelacht. Voorts verklaart de minister zich bereid, in zake de geopperde bezwaren tegen den bestuursmaatregel^ betreffende de kinder wetten, aan partrailiere opvoedingsgestich; ten, die daarom mochten verzoeken, ver lenging van den dispensatietermyn toe te staan. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bjj de artikelsgewjjze behandeling klaagt de heer van Doorn over achterstand by verschillende rechtbanken, en wijst op den onboud baren toestand bjj de Haagsche rechtbank, die overstelpt is met zaken. De heer Smidt brengt ook de kwestie van den achterstand bjj de Haagsche recht bank ter sprake. Ingrjjpen is dringend noodig, want 't zal nog wel eenige jaren dnren vooraleer de regeling der administratieve rechtspraak tot uitvoering zal komen. In dien de minister spreker niet bevredigo door bedoelden achterstand weg te nemen, zal hjj ernstig overwegen, tegen de begrooting te stemmen. De minister merkt op, dat de toestand aan de Haagsche rechtbank, bij verleden jaar vergeleken, eenigszins in vooruitgegaan, en raadt in 't algemeen, kalm den tijd af te wachten. Morgen 10 uur voortzetting. Gemengde Berichten. Lammetje Zondag. Er is vroeger veel geschreven over Lammetje Zondag en in slechten zinmaar nu kan worden medege deeld, dat zjj als wettig gehuwde vrouw met haar man en kinderen buitenslands woont, sinds twee jaar. Haar man heeft vast werk en verdient voldoende om zyn vrouw en zjjn gezin van ai bet noodige te kunnen voorzien. Het op treden van man en vrouw is fatsoenlijk en Deiden zyn dankbaar voor de hulp hun ver- leend- (Centr.) Deftig logeeren. Eenige dagen geleden kwam er een heer in het Amstel-Hotel te Amsterdam die logies vroeg en een mooie kamer op de tweede verdieping uitkoos. Hjj zeide Amerikaan te zyn, en liet het zich aan Diets ontbreken. Plotseling is hjj verdwenen, wet enkel zonder de rekening te betalen, doch zelfs met medeneming van het een en ander. Op de derde étage heeft een stad genoot reeds een paar jaar een vaste kamer en onze Amerikaan heeft, alvorens te ver trekken een bezoek aan de derde étage gebracht, kwam terecht in de kamer van den vasten logé, trok er een nieuw kostuum aan, dat hjj er vond, liet er zjjc oude plunje liggen en ging kalmpjes de deur uit. Tot dusverre wacht men tevergeefs op zjjn te rugkomst. (Res.b.) Naar meo uit Hoofddorp mededeelt, is Woensdag uit een regenput opgehaald het lijk van mevr. de Wed. V. De kinderen misten haar moeder en kwamen na eenig zoeken weldra tot de bovengenoemde treurige ontdekking. (Haarl. Dbl.) Men schryft uit Tilburg aan de „N. R. Ct." Dat goten en afvoerbuizen van gebouwen ontvreemd worden is een alledaagsch ver schijnsel. De brutaliteit evenwel, waarmede een paar personen nit Tilburg daarbjj te werk zjjn gaan, mag zeker ongewoon heeten. Zjj hebben bjj nacht met: kar en paard een bezoek gebracht aan verschillende dorpen in den omtrekMoergestel, Oisterwyk, Ha ren, Spoordouk en Oirschot, en daar op ongeveer 20 plaatsen goten en buizen van de woningen afgerukt en op den wagen geladen. Gisterenmiddag is een groot gedeelte door de marechaussees bij een opkooper alhier in beslag genomen. Men is de daders op het1 spoor. Graanelevators. Te Hamburg is een maat schappij opgericht met een kapitaal van 1,250,000 mark, welke ten doel heelt, die haven van graanelevators te voorzien, voor de lossing van graan. Voorloopig zullen 5 dezer werktnigen met een capaciteit van 200 tons per elevator per aar in dienst worden gesteld. Tevens zal er de automatische we ging op toegepast worden. Uit Sueek wordt aan de L. Ct. gemeld Zooals men zich zal herinneren, brak voor rnim twee maanden een staking uit aan de steenhouwerij van de firma G. en J. Cool alhier. Dit conflict werd toen tot genoegen van patroons en werklieden opgelost. Inge voerd werden de 10 urige arbeidsdag, af schaffing van stnkwerk en loonsverhooging. Men kan zich de kleurstelling van het per soneel voorstellen, na de patroon, pas twee maanden na deze actie, dreigt eene belang rijke loonsverlaging in te voeren. Vóór 14 dagen deelde deze reeds mede, dat de loons verlaging noodzakelijk was, daar de vast gestelde loonsverhooging voor het bedrjjf niet houdbaar bleek te zjjn. Dinsdag werd door hem medegedeeld, dat de loonsverlaging, <?erm,oedelyk 3 ét 4 cent per uur, met 14 dagen in werking zou treden en alle werklieden op 1 Februari a.s. als ontslagen zonden worden, beschouwd. Men meldt aan de „N. R. Ct." Twee jongens van 14 en 17 jaar, uit Haarlem met den melkrijder Bogaard uit Haarlemmermeer meerijdende, hebben uit diens zakken het ontvangen melkgeld, 95 gulden, gerold. De jongens werden opgespoord en na een scherp verhoor tot bekentenis gebracht. Daarna zyn ze onder geleide der politie naar Haarlem gebracht en ter be schikking der justitie gesteld. Op den tengevolge der gruwelen te Bjelo- stok naar Petersburg overgeplaatsten politie ambtenaar Sjeremotef is een aanslag ge pleegd op de openbare straat. De man werd zwaar gewond. De dader, schoot zich ter stond dood. Sjeremetef's vronw had kort geleden een pakje gekregen, waarin een dolk met het opschrift„Den organisator der slachting te Bjelostok ter herinnering"daarby de naam van den vermoorden admiraal Koesmitsj. Te Marioepol bij Charkof heeft de politie een geheime drnkkerjj van sociaal-democra ten met een groot aantal pas gedrukte ma nifesten ontdekt. Te Tambff heeft de politie 18 revolution- nairen gegrepen, waarby zjj een geheele briefwisseling en wapens in handen kreeg. De samenstelling der plaatselijke strijdor ganisatie kwam daardoor aan 't licht, welke begrijpelijkerwijs terstond ontbonden werd. In de Rotonde van het Maseum van Kunst nijverheid te Haarlem, zyn van af heden tentoongesteld eeue reeks phofcograpbiën, die ons een blik geven in Nederlandsch Indië. De geslaagde reproducties zyn voor het grootste gedeelte vervaardigd door de pho- tographen Nieuwenhnys te Padang en Septras te Djokja en stellen voor goed gekozen typen der bevolking nit verschillende streken van den W. I. Archipel, prachtige landschappen, intresante gezichten op monamenten en oude tempelrainen en geven een denkbeeld van de verschillende bedrijven, die door de in landers worden uitgeoefend. Door bijzondere omstandigheden kon aan deze verzameling worden toegevoegd eene reeks fotograpbieën van den Saltan van Djocjakarta met zjjne familieleden in offi cieel gewaad, die door Z. M, als herinnering aan een hoog geplaatst Ned. Ind. ambtenaar werden aangeboden. Door deze tentoonstelling kannen wij ons een voorstelling maken van de bijzondere choonheid van het landschap en van de eigenaardigheden, die het land biedtterwijl 0 photographiën tevens doen zien, dat de valw.jjn'6 r,llotogt'aPtliei1 meesterlijk in hun GOUDA, 8 December 1906. Aan de raadsleden is het volgend inge komen stuk toegezonden Gouda, 4 December 1906. r. "et Zlch laat aanzien, dat niet dade- W tin de vacature, door het zoo betreurd overlyden van den Heer F. Sieverdink, Leera&r in de wiskunde aan het Gymnasium ontstaan, zal kunnen worden voorzien, meenen wjj in het belang van de leerlingen en de. inrichting te handelen door U in over weging te geven de waarneming van de lessen in de wisknndo gedurende die vacature aan eenen bevoegden leeraar op te dragen. De Heer J. E. Edie, doctorandus in de wis- en natanrkunde aan de Universiteit te Leiden, wonende te Rotterdam, heeft zich bereid verklaard eventueel zoodanige op dracht te aanvaarden en reeds den 7en dezer maand met zyne lessen te beginnen. Onder overlegging van het advies van den inspecteur der Gymnasia met daarby be- noorend schrijven van den Rector hebben wjj de eer U beleefd te verzoeken goed te keuren, dat genoemde Heer J. E. Edie met ingang vaa den 7en December e. k. tot het optreden van den definitieven opvolger van wjjlen den Heer Sieverdink met het geven van onderwijs in de wiskunde aan het Gym nasium alhier wordt belast tegen eene be zoldiging berekend naar f 2200.— 's jaars. Tengevolge mindere aanvoer zullen de veilingen aan de groentenmarkt, voorloopig slechts eenmaal per week plaats hebben, en wel op Woensdagmiddag aanvangende te drie uur. Onze stadgenoote, Mej. C. C. C. Polder man is benoemd tot hoofd der bewaarschool te Naaldwijk. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Onderstandscomraissie van de vereeniging „Armenzorg" hun vergadering zal- honden op Maandag 10 December des namiddags te 2 uur in hei gebouw „Arti Legi". Gisteren slaagde voor het examen M. 0. Schoonschrijven te 'a Gravenliage de heer C. de Rooy alhier. Door het bestuur der Remonstrantsche gemeente te Delft zyn op het tweetal voor de vacature-ds. Buisman geplaatst dr. C. E. Hooykaas te Boskoop en ds. G. J W. 01- deraaa te Dokknm. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, had gisterenavond de 73 jarige J. de Krnyf te Schoonhoven het ongelak van den hoogon havenmuur in het water te vallen. Daar de man blijkbaar door den val bewusteloos was, riep hy niet om hulp, zoodat de dreukeling eerst bemerkt werd, toen hy een 20-tal meters was voortgedreven. Toen de heer v. d. Hek er in geslaagd was den man op het droge te brengen, mocht het den geneeskundige dr. de Jong echter niet meer gelukken, de levensgeesten op te wekken. Zondag a.s. zon De Kruyf zyn 50-jarige echtvereeniging vieren. Stolwijk, 6 Dec. Het classikaal bestunr van Gonda heeft den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier bericht, dat het in zyne vergadering .van Woencdag 28 Nov. jl. besloten beeft het consulentschap van Ds. C. Verhagen in het belang dezer gemeente te handhaven. Haastrecht. Gisteren bevond zich in deze gemeente een zwerver, zekere Jans, die een zeer fraaien jachthond met zich voerde Dit trok de aaudacht van den bouwman Lekkerkerker, die hiervan kennis gaf aan de politie, omdat het een hond van groote waarde was. Toen later bleek, dat de hond was ver kocht aan een boer voor één gulden, trok de politie op onderzoek uit en werd J. aan gehouden en na verhoor in voorloopig arrest gesteld. Den volgenden dag is hy onder geleide der politie naar Rotterdam overge bracht en ter beschikking van de jastitie ge steld. De hond bleek te behooren aan den beer Kennen te Gouda, die zyn eigendom met blijdschap weer in ontvangst nam. Burgerlijke Stand- GEBOREN4 Dec. Klaas, ouders J. Slinger en J. Tinbergen. 5. Gerarda, ouders A. Nederhoff en G. Ouwendjjk. Cornelis, onders M. Bakker en C. van den Broek. 6. Alida Josepbina, ouders E. F. Meuer en H. Pijlman. Johannes, ouders G. de Wijs en P. vau der Staal. Agnes Elizabeth Maria, ouders M. M. vanv<Loon en A. E. M van Leeuwen. ONDERTROUWD7 Dec. W. Broer en C. C. Waltz. GEHUWD5 Dec. F. van Velsen en C. W. van den Berg. J. Vink en C. Baas. OVERLEDEN5 Dec. J. Jong, 10 j. J. Lens, lm. 6. J. Leenders, 53 j. L.K. H.K. WOENSDAG 5 NOV. Staatsleemnqen. Portuoal. Oblig. 3e Serie Ir. 050 3 59'/., Oblig. 3e Serie tr. 2500 3 59'/i, Rusland.Iwang Dombr. Obli gation 4', 96' Aeib. Japan Obligation 1899 1 74'/. 74'/, Columbia. Geconsolideerde Bni- tenlandsche Schnld. Recepis. L 100 ft/, 24i/i. - Hjfpotheek-Bankin. Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101'/.. Pandb. Rotterd. Hypb. 3V, 97'/, Pandb. Standaard Hypb. 41/, 100'/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99', Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Znid-Holl. Hypb. 499'/, Pandb. Ie Algem. Groninger Scbeeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brielbank A 99'/, Pandb. Ned. Scbeeps-Hypb. 4'/, 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank 1 96'/, Pandb. Bataalsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbrielbank 4 99'/, Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99'/, Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98'/. Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoortoeglteningen Italië. Oblig. Znid-Italinanscke Spw.-Mjj. A. 367', Premieleeninqen. beLOiE. Loten Stad Antwerpen 1887 202- 1'/' Diversen Mij. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/, Scheepvaart-Maatschappijen- Pand. Holland-Gull Str.-Mjj. 35 der nienwsto modellen W intermantels, Costumes, Blouses Jupes en Jupons, Robes en Japonstoffen met bybehoorende Garneoriugen, alsmede eene groote keuze PELTERIJENvan de goedkoopste tot de besto soorten in scherp concurreerende pryzen. Aanbevelend, Zes Kamers, groote Keuken, drooge Kelder flinke Tuin. Voorzien van Gas- en Water leiding. Te bevragen B 89. Jonge kinderen die last hebben van zuur geve men 's morgens en 's avonds een half eierlepeltje ZUURSTROOP, het znur ver dwijnt en de kleinen worden rustig. Te Gouda verkrijgbaar bij H. L. BOUWMEESTER, Zeugstraat. G. DE JONG, Kleiwegsteeg. G. SCHUITEMAKER, Veeretraat. G. J. KRAAIJEVELD, Wachtelstraat. Het beste, onechadelykste en makkelykste poetsmiddel tooi Heeren en vooral dames en Kinderschoen werk. ■- HAppretunr aanC.M MUIIer k Ca Beatk-Str. 14. - Men lette foed WÜiit op naam en fabrlekamerk.-> Verkr jrikiar ky Meeree Winkeliers ie eekeeeeterk, lalaeteriee, Weteryee eei. et*.- Oeeereal-DeMt ky W. Sar«eeiaea, Arekea

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2