1I laar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 12 December 1906. \o. 10206. Biiilenlandsch Overzicht □AO mVILLETOX. INT, fien modellen te I OSTADE. 45ste Jaargang. w^elie. dagelijks versch us, Soepkippen, n, gemeste Eend vogels, Fazanten ders, Reevleescb, k concurreerende gemaakt franco - V Tegen den Stroom. •t n b^kbr^d. 1' RVEER OLLAHD UDA: ide Jenever itcap OPPE. jaar bjj ERS Jz. l.miNIIIJOIlilM. Teletot n A o, 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. In de Italiaansche Kamer wordt een inter pellatie behandeld over de misstanden bij de spoorweg-exploitatie. De minister Majorana beloofde, dat in de toekomst wijzigingen zullen worden ingevoerd, waardoor de con trole van het parlement werkdadiger zal kunnen zijn. De minister Gianturco zette uiteen, hoe de toestand van het spoorweg wezen was toen de staat het overnam, Materiaal en personeel waren veel slechter dan tien of twintig jaren vroegerzoowel de lijnen als het rollend materiaal waren De Fransche Kamer kwam naar aanleiding van minister Picqoart’s verklaring, dat hij de verantwoordelijkheid voor bet naar huis zenden der lichting 1903 niet wilde dragen, up een vroeger genomen besluit terug en nam een motie aan, die alleen hen, die voor het onderhoud van hun f'.mille onontbeerlijk zijn, naar huis zendt. L™G, Poelier terdam. 31. De commissie uit den Storthing voor de toekenning van den Nobelprijs voor werken in het belang van dert vrede heeft dezen prijs toegekend aan president Tbeodoor Roosevelt. De prys werd heden in den Storthing aan den gezant der Vereenigde Staten overhandigd. x In zijn thlegram van dankbetuiging voor de toekenning van den vredesprijs verklaart president Roosevelt, dat hij den prijs zal gebruiken voor de oprichting van een per manent industrieel vredescomité te Washing ton, dat tot taak zal hebben voor betere en meer gelijke betrekkingen onder zijn land- genooten te arbeiden, die als kapitalisten of arbeiders verbonden zyn aan industrieele of landbouwbedrijven- Hij acht het van evenveel gewicht in de industrieele wereld als in de politieke te zorgen voor het behoud van ver kregen rechten en van een eervollen vrede. Alvorens het Lagerhuis een aanvang maakte met de bespreking der wijzigingen, door het Hoogerhuis in de onderwijswet aangebracht, deelde minister Birrell mede, onder luid gejuich der ministerieele party, dat de regeering bad besloten bet Huis te verzoeken de amendementen en bloc naar het Hoogerhuis terug te zenden, omdat door deze het geheele stelsel en de hoofdbedoeling van de wet te niet worden gedaan. „Wy wenschen”, zeide de minister, „de wet niet te aanvaarden in baar tegenwoordigen vorm. (Toejuichingen.) „Wanneer het Hoogerhuis de thans inge diende amendementen of wijzigingen in denzelfden geest blyft handhaven, moet de wet worden opgegevenneemt het Hooger- huis echter de amendementen terug en wil het de strekking der nieuwe amendementen, die het daarvoor in- de plaats zal stellen, beperken, dan is er nog hoop”. Minister Birrell deed toen mededeeling van verschil lende concessies, die de regeering geneigd was onder deze omstandigheden in overwe ging te nemen. den toepassingen Iderile Por> 'lerts. Zy geven kers niet kunnen sh, geen imitatie, m. Jen aantal onge* i/ü op aanvraag FsliTs Jè Co. ieman.| landelaren I O 60 0.72 eret I H :h. 0.80 0.99 0.72 1.36 0.99 0.72 1.08 rtwijn h. vyn 1- - 0.90 1M iter)1.11 ontant. Maar Dörlhe scheen ’t niet te hebben gehoord, ze was een beetje absent. Met een klontje suiker in den mond, haar kopje in de eene en haar schoteltje in de andere hand, zat zy zwijgend daar en staarde over den rand van haar kopje heen „ins Blaue hinein”. „Hoor eens, mynheer, al ben ik ook maar een heel eenvoudig mensch, een simpel vrouwtje, u moest er voor een enkelen keer toch eens toe komen om een raad van my aan te nemen I” Bollmeyer zag zyn oude huishoudster op lettend aan, zonder een zweem van jok of spot, want als zy op die ‘manier begon, dan was in de meeste gevallen hetgeen zy te zeggen had, ook wel de moeite waard om behartigd of althans in overweging te worden genomen. „Hm, hm!” kwam by „Nu, steek maar van wal „Ziet u, al mocht ik bet misschien niet weten, ik weet het toch, al heeft geen ster veling het my gezegd.” „ZooP Dan weet jy zeker al genoeg, als je maar ’t puntje van iemands neus hebt gezien spotte Bollmeyor weer, maar daar scheen op dit oogenblik Dörthe zich niets van aan te- trekken. „Ik weet heel -precies, waar de nu afge sprongen reis been moest I” met de uitoefening van den dienst en ge duldig afwachten welke maatregelen de regeering zal nemen. Tegenover deze circulaire van de bis schoppen aan de geestelijken heeft Briand een kort besluit genomen by heeft aan de procureurs-generaals bevel gegeven elke in breuk op de wet van 1881, wat betreft de formaliteit jvan de kennisgeving der bijeen komsten, onmiddelyk te vervolgen. De Dresdensche correspondent van de Köln Ztg. seint het volgende bericht „Do onderhandelingen over de scheep- vaarttollen moeten zoover gevorderd zijn dat Saksen (in den Bondsraad) waarschijnlijk voor scheepvaarttollen zal stemmen. De voorwaarde daarvoor is dat Pruisen den tol zeer laag stelt. Vermoedelyk zal aan Saksen voor het oeconomische nadeel een vergoeding aangeboden worden.” Als dit bericht juist is, is de Pruisische regeering er in geslaagd, na Beieren, ook Saksen over te halen en kunnen de overige staten die zich nog tegen den agrarischen aanslag op het vrjje scheepvaartverkeer op de rivieren verzetten, waarschijnlijk niet meer verhinderen dat in den Bondsraad do vereischte meerderheid voor een grondwets herziening welke de invoering van scheep vaarttollen mogelyk maakt, te vinden zal zyn. Men mag benieuwd zijn, welke vergoeding aan Saksen toegedacht is. Beieren krfjgt die, gel(,k men weet, in den vorm van een ruime Pruisische bydrage in den aanleg van een ka.iaal. De gedachtenwisseling tusschen de re geering van Newfoundland en de ryksregeering in zake het visscherygeld met Amerika, is openbaar gemaakt. Gelyk wy indertijd ver meld hebben verbood Newfoundland by de wet aan Amerikaansche visschers in de wateren van Newfounland met de korf te visschen en aas te koopen, en aan Newfound landers om aan boord van Amerikaan sche vaartuigen, daar visschende, te dienen. Amerika betwistte de geldigheid van die verbodsbepalingen en de ryksregeering stelde Newfoundland voor, een tjjdelyke regeling te treffen. In Augustus antwoordde de re geering van de kolonie, dat zy geen tydeljjke regeling wenschte en niet aan haar wetten geraakt wilde hebben. In September betuigde zy nog eens, dat een tydelyk buiten werking stellen van de visscherywet een inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden der kolonie zou wezen. Lord Elgin ontkende dit. „Hm, hm!” bromde de oude heer en hulde zich in dampen van rook, alsof hy Dörthe’s blik, thans onderzoekend op hem gevestigd, niet al te bost verdragen kon. „Naar Krieme moest de rit en ik zeg u, mynheer, en ik heb het u al zoo dikwyls gezegd, laat die menschel! daarginds in hun eigen vet gaar smoren, want iets geschikts, iets behoorlyks, iets fatsoenlijks is 't daar niet, is ’t nooit geweest en zal 't van z’n leven ook niet worden!” Dörthe hapte naar lucht en van die haar weldoende tusschenpoos maakte de ambtsraad gebruik om weder een half toestemmend, half verlegen „Hm, hm!” te plaatsen en een paar lange trekken aan zyn pyp te doen, zoodat hy op nieuw weder in nevelen zat gehuld. „Dat boeltje daar zal van zelf wel uit bloeien Je zult eens zien, mynheer de ambtsraad, hoe gauw daar ’t goed onder den hamer komt, en wie moet het dan koopen? Wy wy njemand anders, want niemand anders kan ’t zoo goed gebruiken als wy, en ons is het goud waard”. „Dörthe!” riep Bollmeyer uiten hy richtte zich daarby hoog op, „jij bent edn verduiveld uitgeslapen deugnietWil je we! gelooven, dat ik zelf daaraan nog in ’t geheel niet gedacht had Dörthe lachte inderdaad eeu beetje on- niet in staat te voldoen aan de eischen, die de voortdurende ontwikkeling van handel en verkeer steldenhet personeel werd door de eeife maatschappij geheel anders bezoldigd dan door de anderede ontevredenheid was algemeen. De regeering heeft dadelyk getracht ver beteringen aan te brengen. Alle beloften aan het personeel gedaan werden gehouden, zoodat de tevredenheid terugkeerde en zelfs in moeilyko dagen op loyale wijze ieder zyn plichten vervulde.’ Het materiaal werd aangevuld, rekening houdend met de belangen der nationale indus trie. Og den dienst te verbeteren werden 80 mülioen voor stations en het aanleggen van iQnen besteed. Daardoor is het bedrijf in de tnkele maanden, sbdert de overneming verloopen, reeds aanmerkelijk verbeterd. Maar verschillende buitengewone omstandig heden verhoogden de moeilijkheid. De minis ter hoopt echter, dat spoedig in bet geheele spoorwegverkeer normale toestanden zullen heersch<in. Het was niet mogelyk meer te doen dan gedaan is. Hy woes op andere landen, waar eveneens verbeteringen eerst geleidelijk konden worden ingevoerd. Voor het in orde brengen van het spoor wegverkeer zullen 910 millioen Lire noodig zijn, over vier jaren te verdoelen. De regee- ring zal niet rusten, voordat hot spoorweg verkeer in overeenstemming is met de natio nale ontwikkeling van handel en nijverheid. Ondanks de verzoende houding van minis ter Briand by de maatregelen voor de uit voering der scheidingswet aangenomen, schynt het Vatikaan niet voornemens te zyn ook maar eenige tegemoetkoming te toonen. Voor de uitoefening der godsdienstoefe ningen, na 11 December, was het volgens de opvatting van Briand voldoende, zoo er een vereeniging bestaat volgens de wet van 1881, en deze, zooals de wet bepaalt, kennis geeft van de te houden bijeenkomsten. Briand verklaarde zelfs, dat het onnoodig is, voor iedere bijeenkomst afzonderlijk kennis te ge ven, doch dat een collectieve kennisgeving, bijvoorbeeld een geheel jaar. voldoende is. De Fransche bladen melden nu, dat de Paus besloten heeftaan de geestelijkheid te verbieden de op grond der wet van 1881 gevorderde verklaringen af te leggen en van de bijeenkomsten kennis te geven. Dit besluit wordt gegrond op de over weging dat de katholieke eeredienst in Frankryk lang genoeg bekend is, en bet aanmelden van de kerkelyke bijeenkomsten dus volmaakt overbodig is. - De geestelijken kunnen gerust voortgaan Hy meende, dat er geen twijfel aan was of deugend en zeer gestreeld met den haar toegezwaalden lof. „Ja, ja, de vrouwen zijn niet altijd zoo dom als ze wel l(jke.nMaar als u door blyft gaan, zooals n tut nog toe gedaan hebt om daarginds den raad te geven, boe die twee te bandelen hebben, zoowel wat het landbeheer als het huishouden betreft, een raad, dien zy toch niet volgen omdat z(j alles zelf beter willen weten, als u telkens maar laat inspannen of wel in ’t zadel stygt om daaiginds, naar uw beste weten, orde op. zaken te stellen en dit of dat te regelen, Wat naderhand toch precies omgekeerd wordt gedaan, dan z- gt op stuk van zaken de booze wereld nog: *t Is Bollmeyer z’n schuld, die beeft den boel in 't riet gestuurd en hy wist wel, waarom, want nu alles van de hand moet worden gezet, koopt hy het bede zootje. Ja, ja, je moet er zoo wat by doen. Nu vallen hem als van zelf de gebra iide duiven in zyn” zjj hield even op, deed als ietnand die zich verslikt, en toen kwam 't pas: „mond mond!” „Bek! Zeg ’tmaar ronduit, Dörthe bek De dikke Bollmeyer was eensklaps van zyn canapé gesprongen met een veerkracht, die men werkelijk niet van hem zou verwacht hebben, en begon zoo driftig op en neer te loopen; dat bet servies op tafel er van rin kelde. (Wordt vervolgd.) Ruim een jaar geleden werd te Portsmouth de vrede tusschen Rusland en Japan tot stand gebracht. En thans reeds zyn tusschen die mogend heden weder ernstige verschillen gerezen, zoo zelfs, dat de onderhandelingen over het handelsverdrag gestaakt zynterwyl over de uitlegging van de in het vredesprotocol opgenomen bepalingen voor de visscbery en scheepvaartrechten tusschen de beide mogend heden volkomen tegengestelde opvattingen bljjken te bestaan. De „Nowoje Wremya” meldt, dat slechts als Japan minder hooge eischen stelt het sluiten der bedoelde overeenkomsten verze kerd is; wanneer de onderhandelingen echter geen vlotter verloop hebben, zal de diplo matie der beide landen een moeilijke taak hebben, om de hangende verschillen weg te nemen. In Rusland beschouwt men de economi sche eischen van Japan als onaannemelyk maar Japan wil die eischen niet opgeven, daar zy voor do ontwikkeling van het land noodzakelyk schijnen. En Japan meent, dat de flnanciëele en politieke toestand van Rusland het volstrekt niet noodig maakt, tegenover dit land een toegevende houding aan te nemen. Er is in Japan toch al genoeg ontevredenheid we gens de onvervuld gebleven verwachtingen, na de groote ovèrwinningen op de Russische legers in Mansjoerye gekoesterd. En wan neer men de voortdurende en krachtige mili taire uitrusting van het Oost-Aziatische eilandenrijk gadeslaat, dan kan men niet nalaten te vragenof Japan by het mis lukken der onderhandelingen opnieuw de beslissing door het zwaard wil pogen uit te lokken P Vrydag werd graaf Witte in een lang durig onderhoud ontvangen door den Tsaar op Tsarskoje Selo. „Rjetsj” meldt, dat de Tsaar den gewezen minister voornamelijk wenschte te spreken over de bepalingen van het vredesverdrag van Portsmouth, en de daarover ontstane misverstanden met Japan. 55) Aan dien onnoozelen koek heb ik heelemaal niet gedacht maar als we zitten te hoysten en te proesten als we last krijgen van de jicht en van het pootje als we vergaan van hoofdpyn en kiespijn als we een styven nek hebben als ’t met allen etens trek gedaan is als we in bed moeten blyven en zweeten -— „Zeg, zeg, schei nou maar uit, Dörthe Je maakt waarachtig een heel veld-lazaret van me. Zoo erg is *t nu toch ook niet. Als iemand anders dat van je hoorde, zou ny werkelijk gelooven, dat ik binnen vier entwintig uur al op een bos stroo moest liggen „Zoo erg zou ’t heel gauw worden, als ik er niet voor zorgde. En hier hebt u je kopje koffie!” Met die woorden schoof zy Bollmeyer, net als zy ’tnu al dertig jaar lang had gedaan, zyn kopje toe. „Komaan, Dörthe, sny me nu ook eens een ordentelijk verzoeningsstuk van je koek lelctoon Mo. 62 A I) V E 11T E N T 1 E N worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 8

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 1