eempïtTantiee. Reclame CACAO I)lü JO.XG's BINNENLAND. EXPOSITIE ADVERTENTIE!» Stadsnieuws. tooWbel- BEURS VAK ROTTERDAM V H. P. SCHIM VAN DER LOEFF, Faillissement. \l. ItAVKMSW AAY ZONEV Van af 1 Jan. 1207 kost per I kilo-bus f 2.40 7» kilo-bus 1.30 kilo-bus 0.70 kilo-bus 0.32% Vllld en Gevogelte. V erspreide Berichten Frankrijk. Te D|jon zijn bij den burgemeester aan vragen ingekomen om in twee kerken te mogen uitoefenenden eerediens»»" van de rede en die van de wijsbegeerte en vrije gedachte Zooals we al hebben gemeld zullen Je soc. kamerleden elk 3000 fr. van hun ver hoogd traciement voor partijdoeleinden af staan het grootste deel daarvan zal dienen om een verkiezingsfonds te vormen. Duitschland. Er is antwoord van den paus gekomen op do petitie van den Al-Poolschen partij dag. Maar wijselijk onthoudt de paus zich van eenige toespeling op den strijd van de Polen tegen het Pruisische systeem. Enoblahd. Bijna hadden de „suffragettes" gisteren de politie verrastzij kwamen in cabs aangeraden en wilden eensklaps het parle mentsgebouw binnendringen. Maar toch zag de politie nog kans een betooging ten gunste van vrouwenkiesrecht te verhinderen. „De Standard!' bericht, dat de minister van oorlog Haldane thans een ontwerp heeft uitgewerkt voor het scheppen van een nationaal leger, dat de plaats zal innemen van de tegenwoordige hnlpstrydkïachten. De manschappen, die bij dezen troep dienst nemen, dienen zes jaar als vrijwilligers en kunnen zich gedurende dien tjjd voor een tijdvak van niet langer dan twee jaren iu het gewone leger laten opnemen. Op alle militaire hoofdplaatsen zullen militaire scho len worden opgericht, waar de officieren van dezen nieuwen troep hun technische opleiding zullen krijgen. Servie. Er bestaat een sterke strooming tegen de regeering van koning Peter. Men wil hem in sommige kringen vervangen door een prins uit een niet-Servisch vorstenhuis. Koning Peter toch is de speelpop der ko ningsmoordenaars. Graag had men den prins van Connaught op den Servischen troon. Wat zal er nog uit dien Servischen brouwketel te voorschijn komen P Amerika. President Roosevelt drukte in een bood schap aan het congres de hoop uit dat de inwoners van San-Francisco zoo verstandig zouden zijn de Japansche kinderen in de stadsscholen op te nenien, gezien het goede gedrag en de reinheid dezer kinderen. In z\jn verslag dat eveneens aan het con gres is gezonden zegt minister Metcalf, dat het plicht is voor de centrale regeering de Japanners te beschermen, zoo de politie van San-Francisco daartoe de macht niet bezit STATEN-G ENE HAAL. T ff ftf MC I# li U ft iC ff. Vergadering van Woensdag 19 December. Avondzitting. Waterstaat. Nadat zonder debat de le afdeeling was goedgekeurd, besprak de heer van Doorn, na een goed woord te hebben gedaan voor 't droogmaken van de Zuiderzee, de automo bielen. De klachten zijn algemeenspr. schrijft dit voor een deel hieraan toe, dat het automobilisme nog in zijn vlegeljaren verkeert. Wanneer deze voorbij zijn, zullen we ook wel tot een meer gewenschten toe stand komen. Maar voorloopig dient streng op verbetering te worden toegezien. Een rechter moet bij zijn straffen letten op het groote belang, waarvan de toepassing in zijn banden is gelegd. Zou het niet kunnen, dat men hier het civiele recht ter hand neme, evenals by spoor- en tramwegen, zoodat de bewijslast van onschuld komt te rusten op den chauffeur P Ook het rijden zonder hoorn dient streng te worden gestraft, want dat geeft tot ernstige bezwaren aanleiding. Het politie-toezicht dient nog in andere opzichten strenger te worden. Voorts wijst spr. op den slechten toestand van de Delflandsche zeewering bij Monster. Daar hebben bedenkelijke afgravingen plaats vlak achter den slaperdijk. Het ernstige hiervan wordt door spr. uitvoerig betoogd, Is de minister overtuigd, dat de zeewering een nieuwen aanval zal kunnen keeren P Heeft er een onderzoek van Rijkswege plaats gehad P Er bestaat gevaar voor Zuid-Holland. heer Patijn, opmerkend dat de Kamer met den looppas door dit- hoofdstuk heen moet (de voorzitter knikt toestemmend), behandelt eveneens het besluit van 6 Novem ber 1905 in-zake de Motor- en Rij wiel wet. Hij verheugt zich over de toegezegde wijzi ging en bepleit voor sommige streken vrij stelling van het voeren van licht voor wagens, namelijk daar waar geen passage van auto mobielen is. Het verbod om zonder licht t« rjjden if goed voor veel streken, al A^a» het allrén maar om het aantal dooden en gewondfen binnen zekere perken te houden (gelach(,) maar voor andere streken is het onnut. De heer van de Velde geeft ook eenige wenken in verband met de Delflandsche zeewering, en keurt voorts af, dat in de lasten van het hoogheemraadschap alleen door de eigenaars der ongebouwde eigen doramen wordt bijgedragen. De heer de Ridder vraagt een wettelijk maximum (25 KM.) voor de snelheid van auto8. De heer Troehtra geeft een aantal spre kende feiten van ergerlijk optreden van automobilisten. O. a. was er een persoon, die op een dag om 4.31 nog in Hillegom was, maar om o uur in^den Haag moest zijn, en die daarom zijn chauffeur last gaf, in 29 minuten naar den Haag te rijden, een afstand van 331/, KM. De automobilist acht zich meester van den weg; reeds in 1698 werd dit voorspeld in een toenmalig blad, „de Hangsche Mercuur". De kilometervretery heeft eigenaardige gevolgende chauffeur ziet met minachting neer op het loopende plebs. (Gelach.) Zelfs 's nachts "gebeuren schandelijke ongelukken; men stoort zich eenvoudig niet aan de wet. Toen ééns zulk een treurig geval voor de rechtbank kwam, zei de rechterlijke ambtenaar, veel te kun nen zeggen, maar het niet te zullen doen (Gelach.) Dit betrof een extra roekeloos en brutaal feit, verschillende overtredingen ge combineerd, en toch werd er mild gestraft. Bij een ander geval voor het kantongerecht in den Haag merkte het O. M. op, dat de slechte redactie van art. 15 den rechter veel teleurstelling baart, naar aanleiding van een schandalig auto-ongeluk op Hemelvaartsdag, dat in Mei gebeurde en dat eerst in Sep tember werd berecht. Spr. wil art. 15 der wet, zooals dat inder tijd na een amendement met 32 tegen 30 stemmen werd geredigeerd, weer veranderd zien een maximum-snelheid ontbreekt thans wat vooral verkeerd is met het oog op krommingen van de wegen. Er moet ge- eischt worden dat op elke automobiel een controle-toestel aanwezig is. Voorts meent spr. dat de rijbewijzen roekeloos worden uit gereikt, en eveuzoo de vergunningen om" met automobielen te rijden. Verder is de straf maat te beperkt. En eindelijk moet erciviel- rechtelyke aansprakelijkheid zijn van den eigenaar van een auto wegens nadeelen, door de auto toegebracht. De heer Smeenge betoogt, dat er niet overal in den lande voldoende toezicht is. Toen spr. eens bij een dorp aan ieman4 de vraag stelde, waarom een overtreding,(piet werd bekeurd, was het antwoord; „by ons doet men daar niet an." k In het verder debat waagt de heer van Wijnbergen na een satirieke opmerking over afschuiven op Staatscommissies,— de bewering, dat er in deze „klasse-justitie" bestaat; spr. zegt nl. dat, als er maar eerst eens bloedverwanten van leden dezer ver gadering, het slachtoffer zjjn geworden, dan misschien wijziging komen zal. Hoeveel dooden moeten er nog vallen P Het is noo- dig in het belang van de goede automobi listen, dat er wetswijziging komt, want er zijn veel behoorlijk rijdende automobilisten. Een maximum-snelheid moet in de wet wor den opgenomen. Maar hiervan verwachtte spr. wel iets, maar niet alleswant de meeste ongelukken zijn niet gebeurd door liet ryden met groote snelheid. Daarom dienen er nog andere wijzigingen te komen. Dient de bevoegdheid der gemeenten om verordeningen te scheppen niet te worden uitgebreid P vraagt spr. voorts. In ieder geval moet er iets gebeuren voor het vol gend zomerseizoener kan eenvoudig niet gewacht worden. Er zijn streken in het land, waar de bevolking wel eens ten einde raad kon worden en zelfs middelen verzin nen om aan het gevaar een eind te maken, wat, merkt de hewr ter Laan op, thans reeds in sommige achterlijke streken door woestelingen geschiedt. De heer Tydeman acht behoud van de Motorwet wenschelijk. Een maximum-snel heid behoeft z. i. niet te worden ingevoerd. Een bekend automobilist heeft tot spr. ge zegd, dal het stelsel der wet hem strenger scheen dan een maximura-snelheidsbepaling. Hij kan zich niet begrijpen dat de heer van Wijnbergen, nog wel ambtenaar van het O. M., hier feitelijkheden van de bevolking in bescherming kan nemen tegenover autos. Passen sommige kantonrechters de wet niet goed toe, dan ligt dit aan het stelsel van ons strafrecht. Een afzonderlijk regime voor automobielen is onnoodig. De wet moet goed, en niet laks, worden toegepaststraf worde opgelegd naar de verantwoordelijkheid, met het oog op de persoon van den over treder. Met zorg heeft spr. gezien, dat soms zoo laag wordt gestraft. De ware straf is het het ontnemen van de rijbewijzen De heer Lely is mede voor scherp ingrij pen tegen onvoorzichtige automobilisten, maar wijst op de groote rol, die de autos nog zullen hebben te vervullen, die de oude diligences zullen vervangen. Voor de ont wikkeling van het platteland is het automo bilisme een groot belang. Wij behooren dus onze wegen op het nieuwe vervoermiddel in te richten door ze aanmerkelijk te verbroe den de minister doe onderzoeken hoe dit zal kunnen geschieden. Spr. wenscht o. a. een groot hoofdwegennet door het heele land. Aan 't slot der zitting van Woensdag ver klaarde de heer Troelstra, dat hij en de zijne| hun principieel standpunt niet kunnen verlaten. Zy kunnen niet voor deze begroo ting stemmen. Men vraagt nu hun steun maar spr. en zijn vrienden kunnen geen Re geering steunen, die den eenen dag spreekt van bezuiniging op militair gebied en den anderen dag hen in het aangezicht slaat, die bezuiniging willen. Na het schandaal bü Marine is dat niet mogelijk. De voorzitter kan de uitdrukking „schan daal" niet toelaten. De heer Troelstra Ik behoef het woord ook niet te gebruiken. Het is voor de Kamer duidelijk genoeg. Wanneer de Regeering den eenen dag de bescherming zoekt der rechterzijde, moet zjj den volgenden dag niet rekenen op de uiter ste linkerzijde en haar als beschermengel inroepen. Dit wilde spr. nog zeggen, om alle mis verstand te voorkomen. Onder groote beweging werd de verdere beraadslaging daarop verdaagd. Vergadering van Donderdag. De belangstelling in de voorzetting der debatten over de Oorlogsbegrooting is nog grooter dan gister. Voor den ingang der publieke tribune was reeds vroeg in den ochtend- een lange queue gevormd. Bijna alle ministers zijn tegenwoordig. De minister van Oorlog, generaal Staal, behandelt in de eerste plaats eenige speciale punten, door de sprekers te berde gebracht. Ten aanzien van de vooroefeningen der jeugd is, in overleg met den minister van Binnenlandsche Zaken, een commissie inge steld Er zal moeten gekomen worden tot oprichting van een centrale gyranastiekschool. Niets zal den minister liever zijn dan indien althans de portefeuille van Oorlog dan nog in zijn bezit zal wezen het land te kunnen voorzien van degelijke instructeurs, om de jeugd vaardig te maken in schieten, gymnastiek enz. Alvorens tot een definitieve regeling van het capitulantenstelsel te komen, zal de mi nister deze belangrijke zaak, die thans nog in schema is, degelijk voorbereiden. Het stelsel zal rust en vrede geven aan jonge lieden, die thans een onvoldoend pensioen genieten, waar art. 32 der Pensioenwet geen voldoenden waarborg geeft. Verkeerd acht de minister het brengen van jonge mannen als mannen van gezag in de kazerne. Te Kampen moet men dan ook volgens een door den minister gegeven instructie, goed toezien, wtalke jongelui men van daar uitzendt. Echter kan de Instructie- kompag|pie nog niet gemist worden. Ook de Cadettenschool kan nog niet ge mist, al is de minister voorstander van haar opheffing. Te Alkmaar heeft de minister ingegrepen om aan het te zware straffen een eind te maken, en in het algemeen in het strafstelsel. Ten aanzien der werving wil de minister aan jongelieden van 17 jaar een proefjaar geven. Voorts huldigt h(j het systeem van een korte verbintenis. Onder de vrijwilligers b(j de cavalerie komen wel goede elementen voor, maar aan den anderen kant zijn er vele minderwaar dige elementen onder, die, aangelokt door de te hooge premies, om-zoo-te-zeggen het land bestelen. De oefeningen bij de cavalerie moeten iutensiever gemaakt worden. Misschien kan men er nog toe komen om, evenals in Zwitserland, den cavalerist het paard mee naar huis te geven. (Groot gelach). Van de aanbreng-premie heeft de minister niets dan verdriet gehad. De lotsverbetering van het kader is een uiterst moeilijk vraagstukzoolang het ca pitulantenstelsel niet geregeld is, ontbreekt den minister echter een goede grondslag om die zaak afdoende te regelen- Er moet gezocht worden naar een kern van de in structeurs. De minister zal de regeling van het capitulantenstelsel bespoedigen, om ook met bekwamen spoed de kaderlotsverbetering tot oplossing te brengen. Ten aanzien van het reservekader wijst de minister er op, dat het wenschelijk is, dat de militie-officieren uit het kader voort komen. Maar de geest in ons land werkt dat tegen. De jongelieden „vertikken"'t om t verder te brengen dan tot korporaal of sergeant- Dat moesten dq. vaders tegengaan. Een weduwen- en weezenfonds voor vrij willig dienende onderofficieren zou de mi nister gaarne bespoedigen, en hij heeft als voorloopigen nSaatregel bepaald, dat de on derofficier die huwt, zich aansluit bij het fonds van de bestaande vereeniging. De minister heeft de bijdrage aan den bond van 2000 op 10.000 gulden gebracht. Reden om de landweer bespottelijk te maken °ie'j ®at den minister echter wél ver- schnlckeltfk is tegengevallen ia de dronken schap, Er zou hier wel streng gestraft kannen zon, maar er was tact noodig, bn het de eerste maal onder do wapenen komen Vervolgens behandelt de minister de zaak van het blgvend gedeelte. Minister Kóól kon Zön beschikking had. D, rol van de landweer' bo het mobiliseeren bestaat hierin, dat zU heeft te zorgen dat wt onze mobilisatie rustig kannen uit voeren sender gestoord te worden Aan tegenhouden van een messaal leger aan de grens denkt niemand. We zullen dus een net moeten spreiden van cavalerie-posten gedekt door infanterie, welke aleohts tot taak heeft bepaalde punten te bezetten. En daar voor is geen uitgebreid kader noodig Het blijvend gedeelte is niet met groot vertol maar slechts met gewoon verlof, zoodat dé minister de manschappen weer dadelijk onder zijn bereik heeft. De minister doet verschillende mededee- lingen omtrent de voorgenomen wjjziging vaa de Militiewet. De hoofdpunten komen neer op handhaving van don eersten oefeningstgi op 8V« maand klakkeloos den diensttijd op 6 maanden stellen gaat niet. Imnsschen kun nen Zij, die vóór hun indien tstelling aan de eiscken voldoen, eerst 2 maanden later op geroepen worden. De minister wil de opkomst zoodanig re gelen, dat na de groote manoeuvres de mi- litie naar huis kan gaan. Bjj de bereden wapens wil de minister den oefeningsthd tot 12 maanden terugbrengen. Het contingent wil de minister brengen van 17 500 tot 21 500, xjjndo dit een stap naar algemeenen diensttijd. De militie moet echter uitsluitend defensiel gebruikt worden De minister zal zorgen dat de milicien niet gebruikt wordt voor andere diensten dan waartoe hij bestemd is. Do minister kondigt verder zjjn voornemen aan om bet tijdstip der opheffing van de schutterij weer één jaar te vervroegen. Voor uitbreiding van het getal divisies is nog geen aanleiding. De minister wil één veldleger scheppen, gevormd uit de drie wapens. De gemakkelijke verplaatsbaarheid ran ons leger is dringend noodig. Voorts heeft men gezegd, dat volk en leger tot elkaar moeten gebracht worden, opdat het leger meer gewaardeerd worde. Weina, dat kan het best verkregen worden door algemeenen dienstplicht. Wat de |landweergeweren betreft, zal de minister bjj de opkomst streng laten toezien hoe z\j onderhouden zjjn. Blijkt het ait on dervinding, dat 't niet gaat, dan zullen op slagplaatsen noodig z\jn- De minister bestrijdt ook anderen bezwaren tegen het meegeven naar huis van de land weergeweren. 's Ministers organisatie is gebaseerd niet op wantrouwen, maar op vertrouwen in ons volk. Krachtig kwam de minister er tegen op, dat de heer de Stuers var. het leger had gesproken als van een bende. Bij het eeresaluut, aan den oud-generaal Smeding gebracht, kan de minister zich tot zijn leedwezen niet aansluiten. Hij acht hem als een flink officieren dat hij ontslag ver zocht, is zijn goed recht. Maar de minister mocht eischen, dat de generaal, zoolang hij nog in dienst was, den minister in het uil- werken van diens plannen zou blijven dienqn. Dit nu is niet geschied. De generaal helft den minister, tijdens de voorbereiding vfcn den maatregel, een maand verlof verzocht, omdat hij op het tijdstip van zijn ontslag aanvraag nog geen recht op vol pensioen had. En overigens verwijt de minister den generaal, dat hü stemming heeft gemaakt in iet leger tegen den minister. Overigens acht hij het beter, de kwestie- Smeding niet tot een politieke zaak te maken. Hierna behandelt de minister meer uit voerig het blijvend gedeelte, en wjjst er op dat op 31 October V, der cavalerie-lichting met klein verlof huiswaarts keerde, zoodat deze 144 man dadelijk weer onder de wapenen kunnen worden teruggeroepen. Deze weg zending brengt atleen in den zomer veran dering teweeg. Dan zullen er toch niet twee, maar slechts éér. lichting onder de wapenen zijn. Als tusschenmaatregel heeft de minister echter bewerkt, dat, in geval van mobilisatie men dadelijk beschikking heeft over huzaren- personeel. Binnen 24 uren zullen onder de wapenen zijn de met klein verlof heen gezondenen. Voor mobilisatie behoeft het blijvend gedeelte dus niet in dienst te zijn. De naar huis ge zondenen zijn voldoende geoefend volgens het oordeel nog van generaal Smeding, die oordeelde dat het gros van de ruiters reeds na 4 maanden voldoende is geoefend voor oorlogstijd. Ook by de bereden artillerie is de maat regel te verdedigen, gelyk de minister met technische details uiteenzette. Overigens heeft de minister nog tot 1 April den tyd om verschillende maatregelen en voorzieningen te treffen om het wegzenden van het big vend gedeelte zonder nadeel te knnnen volvoeren, bv. door aanstelling van afzonderlyk personeel voor het remonte-depot verpechting van de kantines aan burgers gedurende den zomer de detacheering van personeel by de constructie-werkplaats te laten vervalleninkrimping van het aantal ordonnansen, oppassers, enz. Wat de infanterie betreft, heeft de minister by groote beperking van het blijvend gedeelte een derde ploeg in dienst genomen, bestaande uit de menschen, welke de minister wettelijk in dienst mag hovden. En die ploeg is, zonder voorafgaand koninklijk besluit, by ministerieel schrijven, dus k la minute, te mobiliseeren. Aan de bestrijders van 's ministers maat regelen vraagt hy, of zy graag zouden zien dat hun zoons in dienst bleven voor oppas sersdiensten of om aardappelen te schillen voor onderofficieren. Zoo niet, dan wil de minister daarvoor ook niet de zonen van anderen zien aangewezen. Tegenover den heer Dnymaer van Twist ontkent de minister, dat het kader bestaat uit „Buffe wezens met streepen op de mouw". En wat de mobilisatie aangaat, betoogt de minister by herhaling, dat wy in tyd van nood gereed zyn. Eu, zoo noodig, roept de minister by rustverstoring manschappen van* het 11e en 5e regiment op. De minister zal, in verband met den wenk van den heer Tydeman, overwegen, een an dere wyze van naar huis zenden van de cavalerie-lichtingen. Rapporten van de inspecteurs acht de mi nister zich niet gehouden over te leggen. Hy aanvaart de volle verantwoordelijkheid voor den maatregel. De minister is bereid voor zyn beginsel en overtuiging te vallen, en als men den minister genoemd heeft een gladiator, dan zegt hy als zulk eenik die bereid ben voor myn beginsel te vallen, ik groet u (bravos). De heer Talma doet uil komen, dat. het in deze te vallen votum geen politiek votum zal zyn. De antirevolutionairen althans hebben zich nooit uitgelaten dat zy het bly vend gedeelte wilden handhaven, wèl dat zy den maatregel des ministers konden goed keuren, indien hy zonder schade voor de weerkracht van het land is uit te voeren. En in dat laatste opzicht is spreker door '8 ministers 5-urige redevoering niet over tuigd. Breedvoerig bestrijdt spreker 's ministers beleid ook op bet gebied van bezuiniging. Spr. dringt aan op een algemeene en quête commissie voor de legertoestanden. By de verdere replieken betoogt de heer van Dedem, dat van de landweer voor mo bilisatie niets te wachten is, terwijl de heer Eland opkomt tegen een bewering van den heer Thomson, dat vóór generaal Staal sous-chef van den generalen staf was, de dekking van de mobilisatie niet was voor bereid. De heer van Vlijmen blijft als bezwaar o. a. volhouden, dat de minister door weg zending van het blyvend gedeelte, by mobi liseeren niet onmiddellijk de cavalerie ter beschikking heeft op de volle sterkte, en zal tegen de begrooting ven Oorlog stem men. De voorzitter stelt voor, als morgen de Oorlogsbegrooting niet afloopt, morgen avond het debat voort te zetten. Heden-avond 8 uur voortzetting van de behandeling der Waterstaatsbegrooting. Men schryft aan het Friesche Dagblad Uit zeer goede bron vernemen wy, dat thans binnen zeer korten tyd de afgevaar digde voor 't district Ede, dr. M. A. 13rants, zyn mandaat voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer in handen der kiezers zal stellen. Gemengde Berichten. Over de kolendamp-vergiftiging van de familie v. d. Mey te Haarlem schryft de Opr. Hrl. Ct. nog Het jongste kind, thans zooals de lezer weet, reeds overleden, was al den heelen Dinsdag niet goed geweest, zoodat tegen den avond dr. Kersbergen hun huisdokter ontboden werd, die constateerde dat het kind, nadat het reeds gebraakt had, wat kan op de maag had gevat en zyn komst eigenlijk tamelijk overbodig vond. Te middernacht echter was de toestand van het wicht zoo verergerd, dat nogmaals) "deze geneesheer ontboden werd, die echter de noodzakelijk heid eener komst niet inzag en dan ook wegbleef. Hierna werd dr. Mooyen geroepen, die eerst niet thuis, later het patiëntje zien kwaifc. Het bevreemde nu in deze zaak is wel dat geen dat geen der beide ,doctoren blijk baar iets bijzonders aan de kameratmospheer heeft opgemerkt, welke toch toen reedê on zuiver moet zyn geweest. Immers de vrouw had in den vooravond nog geklaagd tegen haar buurvrouw over"hoofdpyn en hangerig zijn. Hoe het zy, het (echtpaar) >n de beide kinderen zijn ter ruste gegaan en zouden waarschijnlijk allen gestikt zyn, ware gister morgen, nadat verschillende leveranciers tevergeefs hadden aangebeld, de deur niet door de politi'e opengebroken en aan het vergiftigingsproces een einde gemaakt. Of een der echtgenooten, reeds half be dwelmd, de deur r.aar het plaatsje heeft opengezet zal, kan een hunner het zich nog herinneren, later wel blijken, een feit is dat deze open gevonden werd. Uit het politie-onderzoek bleek dat aan de vulkachel welke nog brandend bij het binnentreden gevonden werd iets haperde. Bij steken van een brandende lucifer in de kachel slosg een vlam naar buiten, waardoor geconstateerd werd dat de kachel niet deugde. 'Omtrent den huidigen toestand de patiën ten kunnen wy mededeelen dat zoowel bet echtpaar als hun kind een rustigen nacht doorbrachten en hun toestand zéér bevre digend is. Uit Maastricht meldt men nader aan de Tel.: Door de politie is Woensdag het huisraad van het „uitgezeten" gezin in de Stockstraat alhier opgeborgen. Man en vrouw kunnen voorloopig onderkomen vinden op het poli tiebureau, terwyl 4 van de 5 kinderen door een particulier in buis zyn Ogenomen. Het jongste kind evenwel is by de moeder op het politiebureau voorloopig onderdak vinden. GOUDA, 21 December 1906. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het batig saldo van de Opvoering van „Jan Ongeluk" op 12 Dec. 1.1. door den Bond van Ned. Ond. afd. Gouda e. o. ten voordeel^ van de Goudscbe vereeniging voor Gezond-"\ heidskoloniën de vry aanzienlijke som be draagt van f 151,78 Rekening en verant woording liggen ter inzage by den heer P. Glavimans, Crabethstraat 257. In de gisteravond gehouden jaarvergade ring der vereeniging „Providentia" bracht de secretaris-boekhouder verslag uit over het 32e boekjaar. Uit dat verslag bleek, dat de vereeniging 487 leden telde. Aan ziekengeld werd uitgekeerd f2435.80, bij geboorten f 384 en bij overlijden f 200. De totale uitgaven der algemeene kas be droegen f 3691.387», waar tegenover staat een bedrag aan inkomsten van f 3751.017a» zoodat de algemeene kas sloot met een voor- deelig saldo van f 56.927». Gemiddeld werd uitkeering verstrekt aan 10 k 11 zieken per week. De reservekas ging iets achteruit, doordat er in het afgeloopen boekjaar een 10-tal zieken in de termen vielen er uit te trekken en door de uitkeering by 4 sterfgevallen. Omdat de reservekas dus achteruit gaat en omdat het feitelijk zoo behoort, zullen voor onbepaalden tijd de uitkeeringen by overlijden wederom uit de algemeene kas geschieden. Het kapitaal der vereeniging bedroeg bij 't sluiten van het 32e boekjaar f 1491.91 en wel f 1421.75 van de algemeene en f70.16 van de reservekas. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Roepers, A. Faber, M. v. Heiningen en J. N. de Groot werden herkozen, evenals de aftredende commissarissen, de heeren H. Bosman en J. Glasbeek, terwyl in de plaats van den heer B. Massaar, die wegens ver trek heeft bedankt, als commiss. werd ge kozen de heer P. Sanders. Het lid der donateurscommissie, de heer mr. M. M Schim van der Loeff, die zich wederom bereid verklaarde de functie waar te nemen, werd bij acclamatie alszoodanig herkozen. De boeken en kas van den penningmeester werden nagezien door de heeren Hoogen- steger en Ardenne, en in orde bevonden. De Nederlandsche Tooneelvereeniging uit Amsterdam gaf gisterenavond in „Kunstmin" het vry beoordeelde nieuwe Tooneel- spel „Het Hoogste Recht" van de begaafde schrijfster Mevrouw Ina BoudierBakker. Het was te voorzien, dat voor zulk een degelijk en goed opgezet stuk veel hoorders naar „Ons Genoegen" zouden opgaan. On dubbelzinnig heeft het publiek dan ook ge toond deze opvoering zeer te waardeeren. Onder daverend applaus werd ar.n Mevrouw van der Horst, die de zwaarste taak in dit stuk op zich genomen had, een)bloemenhulde aangebodenHaar spel was dan ook voor beeldig natuurlijk en tintelde van fijn gevoel. In 't eerste bedrijf komt dit nog niet zoo uit, omdat van de'4 bedrijven het eerste nu en dan wat raat door de schrijfster is be handeld. Maar dan wordt ook de aandacht verder geheel gespannen en 't meest en onverdeeld gewijd aan den hevigen stryd, dien Eva in haar ongelukkig huwelijk te stryden heeft. De heer Alex. Post speeldo als Frank van Leenten uitmuntend hij was in houding en manieren de beschaafde acteur en overdreef in 't geheel niet en dit moet in deze rol bijzonder op prys gesteld worden Marias Kolberg werd vertolkt door den heer Ternooy Apel. Hij beviel ons in 't laatste bedrijf het ^est- Het kwam ons voor, d it hij vooral in 't eerste bedrijf wat ""ge maakt sprak. Ook zyn komen en gaan op en van het tooneel kwam ons wat overdre ven voor. Zijn toorn en droefheid by 't geen zijne vrouw hem in hot laatste bedrijf mee deelde, waren evenwel weer echt weerge geven. Een welkome afwisseling heeft de schrijf ster van 't stuk ons geschonken in de rol van de jolige Lize. Het tooneel, waarin ze haar moeder al haar geheimen toevertrouwt, is allerliefst en dikwijls aandoenlijk Me juffrouw Lus heeft haar taak zoo goed op gevat als 't maar kon. De verschillende gewaarwordingen bij alles, wat ze Moeder te vertellen had, waren op haar gelaat te lezen. Haar leuke gezegden en opmerkingen werden door de hoorders met een gallon lach ontvangenIn alle opzichten heeft ze eer van haar werk en met recht werd zy ook evenals Mevrouw yVan der Horst warm toegejuicht. Mevrouw de Boer—van Rijk was als de oude Mevrouw Kolberg heel goed. Met haar heldere stem heeft ze uitmuntend gezegd, waar 't volgens haar op aan kwam. Toen ze in 't laatst haar zoon wist over te halen de moeder van haar kleinkinderen niet weg te zenden, maar ze juist voor hen te behouden, deed ze dit heel natuurlijk. De heer Gilhuys had geen rol van betee- kenis en had meermalen ook te weinig te doen of te zeggen en dan wordt het zijn op 't tooneel een lastig geval! Hij wist er zich blijkbaar ook niet altijd uit te redden ook zyn kleeding beviel ons maar matig. „Het Hoogste Recht" is een tooneelwerk met edele bedoeling, dat getuigt, van talent. Het heeft ons om de vele gevoelige pas sages meermalen getroffen en de aandoenin gen, die bü ons donj 't wel doordachte van de^toewwr^cêrfe^ropkwamen, gaven ons een indruk, dien wp niet zullen vergeten Met gxoot'Succes is dit stuk door de ar- listeti gespeeld Dit doet ohs de beste ver wachtingen koesteren voor de nogresteerende voorstellingen, die dit gezelschap nog hier zollVa-gtwfen L.K. H.K. WOENSDAG 5 NOV. Staatsleeninqen. Portugal, üblig. 3e Serie fr. «ÜO 3 59»/,, Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59'/,, RusLAND.Iwang Dombr. Obli gation 4', 96' 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 748/4 747/8 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L 100 17, 84i/,a Hypotheek- Ban ken Pandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. 87, 97% Pandb. Standaard Hypb. 41 100% Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100J/i Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499% -• Pandb. le Algem. Groninger Scheep8-Hypb. 41/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 961/» Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99s 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99% Pandb. Nationale Hypb. 37, 98% Pandb. G. Hypotheekbank te Arasterdam 4 100 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-My. A. 367% Premieleeninqen. btiLGiK, Loten Stad Antwerpen 1887 27. 02- l'/1 er nieuwste modellen W intermantels,Costumes, Blouses Jupes en Jupons, Robes en Japonstoffen met bijbehoorende Garneeringen, alsmede eene groote keuze P ELTEKIJEN, van de goedkoopste tot de beste soorten in scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, Predikbeurt bij de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 23 Dec., 'smomens 101/, uur, Ds. J. A. B()HRINGER,^Smer. Predikant, den Haag. Heden overleed in den ouderdom van 69 jaren onze hartelijk geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwdvader de Heer emeritns predikant bp de Eemonstrant- sche Gemeente te Leiden. Leidei,, J. M. SCHIM VAN DER LOEPP Boonderb. Gouda, Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. J. A SCHIM VAN DER LOEFF van der Does de Bije. L. E. H. PRINCE- Scum van der Loeff. G. PRINCE. Vtreclu, M. J. A. SARK- ScHIM VAN DER LOEFF. H. M. J. SARK. Leiden, A. H. SCHIM VAN DER LOEFF. S. SCHIM VAN DER LOEFF. H. J. SCHIM VAN DER LOEFF J. H. SCHIM VAN DER LOEFF. 18 December 1906. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene wordt men verzoekt geene bloemen to zenden en aan het gruf geen toespraken te boaden. KOSTELOOS. By vonnis van de Arrondissements-Recht bank te Rotterdam, in dato 19 December 1906 is C. H. M. MARTRON, gescheiden vrouw van J. Bonneur, verpleegster wonende te Gonda verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den E.A. Heer Mr. A. RIETEMA, tot Rechter-Commissari8 en van den ondergeteekende tot cnrator. De Cnrator Mr. M. M. SCHIM VAN DER LOEFF. Wen wor.lt verzocht op 't WtiitK te letten UIT HUT MaGIZIJN VAR GORINCHEM. Deze THEEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vt,» twee en een half en een Ned. ons ,met vermelding van Nommer er, Prys, voorzien van nevenstaam (Merk, volgens de Wet gedepo neerd. Zich tot de uitvoering van ge- eerde orders aanbevelende J. C. BIJL, ra »t heen J. BREEBAART Lz. Van af heden en verder dagelijks versch verkrijgbaar, Braadknikens, Soepkippen, Duiven, Poularden, Kapoenen, gemeste Eend vogels, Talingen, wilde Eendvogels, Fazanten Patrijzen, Snippen, Korhoenders, Reevleescli. enz. enz., tegen de meest sterk concurrderende prijzen. Panklaar schoongemaakt franco poor geheel Nederland. Aanbevelend, T, G OTTELING, Poelier Oosterstraat 18, ROTTERDAM. Telephooo Interc- No- 2031.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2