BINNENLAND. ADVEllTENTIEN Plaatselijke Directe Belasting. Builenlandscli Overzicht Stadsnieuws. 3838te Staats-loterij EXPOSITIE W///J £u7£/£/d artikel en art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving op nu'uw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw gelden de eerste zin snede van art. 14 en de laatste vijl zimnede van art 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrij ving op nieuw van hein, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel raoet worden inge schreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van liet Nederlander schap, of van het ingezetenschap,, of na de vestiging van verblijf of do vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in het Koningrijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel bedoelde persoon volgens zjjne leeftijd behoort. ART. 166. Met boete van ten minste vijftig cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft de over treding van de aitt. 16, 18 en 22. Burgemeester en Wethoudens roepen dien tengevolge op hen, die hun 18e jaar hebben bereikt (dat zijn zjj die in het jaar 1888 zijn geboren), en overeenkomstig hot voren staande in deze Gemeente tot aangifte ver plicht zyn, om zich op de volgende dagen ter SecretaA^bovenlocaliteit, afdeeling Mili tie) aan te melden van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 ure, ten einde zich in daarbij vermelde orde te doen inschrijven, te weten zij, wier geslachtsnaam begint met de letter A. B 0. D. E. F. G. H. I. J. K. L. en M. tusschen den 2 en 15 Januari 1907 en zy, wier geslachtsnaam begint met de letter N. O. P. Q. R. S. T. U. V. W. X. IJ. en Z. tusschen den 15 en 31n Januari 1907. Voorts strekt tot informatie van belang hebbenden dat het register van inschrijving op den Sin Januari, des namiddags ten 4 ure, voor- loopig wordt gesloten en dat zij, die alsdan verzuimd hebben de voorgeschreven aangifte te doen, vervallen in oene der geldboeten als genoemd bij het aangehaald artikel 166; dat ieder, die voor de Militie moet worden ingeschreven en niet in deze Gemeente ge boren is, zich behoort te voorzien van een Extract uit het Geboorteregister, dat bij de uangifte moet worden medegebracht dat dit Extract bij het Gemeentebestuur hunner geboorteplaats kan worden aange vraagd, indien zü zich daartoe voor 1 Jan. a.s. ter Gemeente-Socretarie (bovenlocaliteit, afdeeling Militie) aanmelden dat ieder gehouden is te zorgen, dat hu bij de inschrijving Wijk en Nommer zijner woning juist kan opgeven. Gouda, den 24n December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De BURGEMEESTER van Gouda Brengt ingevolge-Art. 12 der Verordening op de heffing eepr Plaatselijke Directe Be- lanting naar hetf ^ktfmen iu deze Gemeente, ter algemeene kennis,l^it met de inschrijving voor deze belasting zalVorden aangevangen op Woensdag den 2 Jaftnari 1907. Gouda, 24 Decembey 1906. De Burgemeester voornoemd, L. MARTENS. Reuter seint uit Twer, dd. 22 Dec. Graaf Alexis Ignatief, vroeger gouverneur- generaal van Kief, WolhyniÖ en Podolië, werd in de buffetkamer van het Wgade- ringsgebouw voor den adel door een onbe kende door zes revolverschoten gedood De misdadiger trachtte daarna zichzelf dood te schieteD, men slaagde er echter in hem levend gevangen te nemen. Do Paus heeft een protestnota gericht tot de mogendheden, over het optreden der Franscho regeering in de kerkelijke quaestie, en meer in iiet bijzonder over de uitzetting van mgr. Montagnini. Dit wordt in de nota „ongehoord" genoemd en in str(jd met de gebruiken onder beschaafde volken. Zelfs wanneer de diplomatieke be trekkingen werden afgebroken, bleef meu de vertegenwoordigers en de archibven van de gezantschappen eerbiedigen. Verder wordt geprqtesteerd togen de schending van het onbetwistbare goed recht van den Paus, om zich rechtstreeks of door aangewezen tusschenpersonen in verbinding te stellen met de bisschoppen, de geestelijken, de geloovigen. In een afzonderlijke nota aan de verte genwoordigers van den H. Stoel zetdePau* de redenen uiteen, die geleid hebben tot de verwerping van de scheidingswet. Daarin wordt betoogd, dat de Paus slechts zyn plicht vervulde, toen hjj zijn bevelen zond aan de Fransche geestelijkheid. Wanneer de Fransche regeering toont bezield te zijn met rechtvaardiger gevoelens jegens de kerk en voor deze een toestand wil scheppen, die hare essentieele rechten niet zou krenken, dan zou de H. Stoel, al kan het beginsel der scheiding niet worden aanvaard, zich, ten einde erger kwaad te voorkomen, zulk een toestaud laten welgevallen. Zou dit bedoelen, dat de wet van Briand, waarin de vrijheid van godsdienstoefening zonder eenige formaliteit wordt toegestaan, voor den Paus aannemelijk is De groote beslissingen worden in Oosten rijk niet genomen in den parlementairen openbaren strijd, maar in sti'te, in confe renties en geheime besprekingen, zegt de „Nene Freie Presse". Zoo is het ook weer gegaan met de beslis sing van het Heerenhnis in zake de kieswv t. Algemeen vernachtte men, na de stem ming over de samenstelling der kieswetcom- mi&8ie, dnt de amendementen dier com missie door het Heerenhnis zouden worden aangenomen en dus het meervoudige kies recht en de vaststelling van den „numerus clausus" voor'het Hoerenhuis in de wet zou den worden gqbracht. Maar eefn conferentie tusschen de leiders der drie groote groepen en do regeering gaf de zaak een andere wending. De gevreesde crisis werd voorkomen. Het meervondige stemrecht werd verworpende wet op den „numerus clausus" werd eenigs/ins gewijzigd en buiten de kieswet goedgekeurden toen werd besloten in die wet slechts de bepaling op to nemen, dat zy to gelijk met de kieswet zal worden afgekondigd. De leden der kiesrecht-commissie hadden hun mandaat neergelegd, toen zjj zagen dat voor hunne amendementen geen meerderheid was in het Huis. Onmiddellijk werd over- gegain tot het kiezen eener nieuwe com missie, die de opdracht kreeg binnen vier entwintig uur haar rapport uit te brengen. Daardoor is de aanneöiing der kieswet in liet Heerenhuis verzekerd, en behoeft slechts de goedkeuring van het door minister Beek voorgestelde wetje op den „numerus clau sus" door het Huis van Afgevaardigden aan de afkondiging der invoering van het alge meene kiesrecht in Oostenrijk vooraf te gaan. IU.. Uit de koninklijke boodschap, waarmede Vrijdag de zitting van het Parlement is gesloten, blijkt, dat eenige wetsontwerpen, waarover Lager- en Hoogerhuis het tot het laatste toe met elkaar oneens waren, ten slotte nog aangenomen zijnzoo de wet op de arbeidsgeschillen, de ongevallenwet, de pachterswet, de wet op de schoolvoeding. Over en weer heeft men wat toegegeven. Zoo blijft de schoolvoeding niet op Schotland van toepassing (ook niet op Ierland, maar dat was van den aanvang af niet de bedoeling). Het Hoogerhuis berustte er ook in. dat niet in de ongevallenwet de bepaling werd op genomen, dat in zekere gevallen werklieden niet hun patroons kunnen overeenkomen, dat de patroon by ongeluk, ziekte of dood miuder schadevergoeding heeft te betalen dan de wet voorschrijft. Zoo'n bepaling, zeiden de voor standers, is in het belang van oude werk lieden, die minder kans zullen hebben om in dienst genomen of gehouden te worden, wanneer de patroon het voor hen uit den aard grootere risico ten volle moet loopen. Vrijdag hebben in het Lagerhuis een aantal afgevaardigden den eersten minister gevraagd, of hij niet in de volgende zitting met een wetsvoorstel zou komen, waardoor het Lager huis zyn wil zou kunnen doorzetten by ver werping of algeheele wijziging van een wets ontwerp door het Hoogerhuis. De eerste minister kon nog niets zeggen. Buitenlandsche bladen geven een allergekst bericht over een ontdekking, welke zou zjjn gedaan in Chicago Dezer dagen overleed in die stad de heer Nicolaas de Raylan, secre taris aan het Russisch consulaat daar ter plaatse. Deze Nicolaas was sinds 12 jaar aangesloten by het korps bereden vrijwilligers, dat zich in den Spaanscb-Amerikaanschen oorlog voor Santiago met roem had over laden. Toen nu, na het overlyden van Raylan, een dokter werdgeroepen om het overlydens- certificaat op te maken, constateerde deze, dat de overledene een vroow was. Maar wel het merkwaardigste van deze historie is, dat wylen „mijnheer" de secretaris driemaal gehuwd was geweest (met dames, natuurlijkEen dier huwelijken was door echtscheiding ontbondenhet tweede door het overlyden der vrouw. Het blad, waaraan wy bovenstaand bericht ontleenen, voegt er naïf by, dat alle drie huwelyken kinderloos waren gebleven. De Russische consul te Chicago, Schlip- penbach. heeft verzocht, dat een onderzoek zal worden ingesteld naar het verleden dezer zonderlinge. De Viaarasche Gazette schrijft De heer volksvertegenwoordiger van het arrondissement Brussel, M. Hellinckx, bur gemeester van Koekelberg, stuurt ons het volgende belangrijk schrijven, waarop wy' de bijzondere aandacht vestigen van alle over tuigende Vlaamschgezi.ide wetgevers „Waarde heer hoofdopsteller. Ik kom heden voor te stellen aan mjjne Vlaamsche vrienden, het stichten van eene groep Vlaamsche volks vertegenwoordigers, instelling die my dunkt veel nut kan opleveren tot het verdedigen onzer taalrechten en der belangen onzer Vlaamscbe ^bevolking. „j^invaard, waarde heer hoofdopsteller, myne beste groeten- Hellinckx." Do VI. G. teekeut bierbjj aan Dit goede voorstel von M. Hellinckx zal door het Vlaamsche land met belangstelling vernomen en begroet worden. „Waarom zouden onze Vlaamsche volks vertegenwoordigers om het even van welke gezindheid zich niet kunnen vereenigen om er benrtelings onze nog gekrenkte en miskende taalbelangen te bespreken „In al de bestaande politieke purtyen onzer Kamer treffen wy overtuigende flaminganten aan, by liberalen, katholieken, socialisten en kristene democraten. „Wy moeten M. Hellinckx, den nienweu Brusselschen volksvertegenwoordiger, geluk wenschen met dit voorstel. „Wy weten ook dat hy een man is die geen half werk verricht en voet by stuk zal weten te houden. „Aan die Vlaamsche groep volksvertegen woordigers zonden alle Vlamingen, alle grie- ven-comiteiten hunne klachten of wetsover tredingen op taalgebied kannen sturen en mededeelen. opdat de Vlamingen niet voort durend door de Waalsche bnreaucratie als bnrgera van 2e klas zoudi n behandeld worden, zy die de meerderheid der Belgische bevol king zyn. „Wy, als liberaal, ondersteunen het voor stel van den katholieken M. Hellinckx, omdat men hierdoor doelmatig kan werken en drukken den wensch uit dat al onze liberale volksvertegenwoordigers van die onpartijdige Vlaamsche Groep, zullen willen deelmaker.. „De belangen onzer taal, de oplossing onzer giioven, blijven boven alle politieke partyen verbeven." Eenige woorden van een inwoner van Gouda. De heer Cattel te Gouda heeft iets te zeggen betreffende Foster's zalf, het bekende raiddel tegen huidziekten, zooals aambeien, eczema, huiduitslag, jeukingen enz. De heer A. Cattel, wonende boelekade 203 te Gouda, zegt ousHet is thans reeds zes maanden dat ik gesakkeld hebt aan een soort roos in het aangezicht, waardoor ik aan beide kanten van mijn neus een uitslag, bekomen had. Vanwege de jeuking was dit zeer lastig, afgezien van het onsmakelijk gezicht. Toen ik begon met Uw Booster's zalf ging de jeuking dadelyk weg en hoe groot was mijn blijdschap toen ik veertien dagen later geh.eel van deze onaangeme kwaal verlost was Ik z^l dan ook gaarne Uw zalf als probaat geneësmidde! voor der gelijke huidziekten aanbevelen. Ik oudergeteokende verklaar dat bet bo venstaande waar is en machtig U tiet publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Verzeker U dat men U de échte Booster's zalf geeft, dezelfde die heer A. Cattel gehad hoeft Ze is te Gouda verkrijgbaar bjj de heeren Wolf en Co. Westhaven 198 Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of f 10. - voor zes doozen. V erspreide Berichten. Frankrijk. Volgens den minister van binnenlandsche zaken waren op 20 Dec. ontruimd 58 aarts bisschoppelijke en bisschoppelijke paleizen, 55 groote en 49 kleine seminaries. De Blngelsche en Amerikaansche leerlin gen van het 8t. Sulpice-seminarie hebben geprotesteerd tegen de uitwijzing, omdat Frankryk bij bet concordaat de verplichting op zich genomen had voor hnn onderhoud en oflderwjjs te zorgen, en omdat die uit wijzing een schending van de gastvrijheid is. Duitschland. Naar het heet gebruikt' de keizer zyn persoonlijken invloed om baron v. Bohlen-- HalbachKropp, den man van de oudste dochter van den kanonnenkoning, te bewe gen eon candidatour van de vereenigde li beralen in Essen aan te nemen. Te Scbneidemühl is een broost tot 500 mark boete veroordeeld wegens opzetting tot de Poolsche schoolstaking. Enobland. In een intervieuw heeft een der bestuur ders van de maatschappij, die den tannel onder het Kanaal door zal aanleggen, gezegd dat men, als die tannel er is, in 35 minuten van Engeland naar BVankrjjk zal kunnen sporen 1 Juist nu de bladen gewag maken, dat er in Chinatown, zooals Liverpool genoemd wordt, huizen bestaan, waar do Cbiieeieo zich aan opinm te buiten gaan, iseentcfcu met 30 langstaarten gearriveerd, die evenaW hun voorgangers werk zullen vinden in wasscheryen aldaar. Italië. De Fransche gezant te Rome zegt naar aanleiding van den strijd in Frankrijk tegen Rome zooveel bewijzen van sympathie van het Italiaansche volk ontvangen te hebben, dat hy slechts in de pers daarvoor danken kan. Naar het heet hebben de erfgenamen van den prelaat Adami, dia den paus 4 millioen zoo hebben nagelaten, in rechten de geldig heid van het testament betwist. Oostenrijk-Honoarijb. In geheel Oostenrijk hebben de postbeamb ten den passieven tegenstand begonnen, dat is het zoo langzaam mogeljjk en zoo slecht mogelijk uitvoeren van het werk, omdat de regeering hun eischen niet inwilligt. Dat zal met Kerst- en Nieuwjaarsdagen een stag natie geven, vooral nu de zeelieden in Italië staken, en men in het postvervoer aldaar door oorlogsschepen zal moeten voorzien 1 STATEN-Ü EN EU A AL. T BB ff Bi BB K Bé A M K ft. Vergadering van Zaterdag 22 December. Waterstaatsbegrooting. De heer Reyne klaagt over den „warboel" by de exploitatie van de Visschersbaven te IJmniden, waar vooral de sleep- en reddings diensten niet in orde zyn. De haven van Amsterdam mag niet in diskrediet komen door den rooflust van IJrauidensche sleep diensten. De minister belooft een ernstig onderzoek. De heer Dolk brengt den minister hulde voor zyn aanpakken van de kwestie der Landsgebouwen albier en hdopt, dat dd on derhandelingen breed gevoerd zullen worden, niet op de wyze van koopman tegejover koopman. Ook de verbetering van het Kamer-gebouw worde flink ruim opgevat, zegt spr. De minister zegt, te zullen overwegen. De heer ter Laan vraagt dagelyksche openstelling van de Ridderzaal voor het pu bliek, of thans meer dan ééns per week. De heer Schaper, wijzende op het nog steeds aanwezig zyn van steigergaten in eenige torens der zalen op 't Binnenhof, vraag tof er soms opnieuw dure bouwplannen in 't zicht zyn. De minister antwoordt, dat de byzondere vergunningen voor bezichtiging van dj zalen spoedig kunnen vervallen, en dat er geen nieuwe bouwplannen zijn. De torens zullen niet worden afgebroken. By de afd. Spoorwegen: de jaarljjksche wenschen ten behoeve van districtsbelangen. De beer Hagenholtz vraagt, werkmans- kaarten op de spoorwegen ook aan handels- en kantoorbedienden te verstrekken en rnimere keus van de treinen, waarvan met die kaarten gebruik mag warden gemaakt. Regeling van werkzaamheden Na langdurige bespreking is met 31 tegen 22 stemmen besloten, heden-avond de Water staatsbegrooting af te doen en Maandag-och tend 10 uur byeen te komen voor verdere afhandeling van de begrooting, met aanhou ding van eenige betwiste punten tot later, ten eide te trachten, voor Kerstmis gereed te komen. Na de pauze werden verschillende wets ontwerpen na enkele opmerkingen aangeno men, o. a. de Wet op de Middelen en de goedkenring van de akte van Algeciras. Daarna werd de behandeling van de Waterstaatsbegrooting hervat. De heer Troelstra hoopte, dat de minister, die het volgend jaar de loonregeling van bet spoorwegpersoneel zal hebben te herzien, rekening zal houden met de wenschen, indertijd in de Kalmer geuit bij de bespreking van den toestand van dat personeel, en klaagde voorts dat de algemeeDe diensttijd te lang is. Spr. constateerde verder dat de groepsvertegenwoordiging een totaal fiasco is en de eigen organisatie in geen enkel opzicht kan vervangen. De heer van Wichen drong aan op het uitschrijven van een prijsvraag voor toestellen in het belang van de veiligheid, en de heer ter Laan op een algemeen plan van aanleg van stoomtramwegen van Rijkswege en op uitgifte der vacantiekaarten op de S.S. ook in Juni en October. De minister Krans verklaart dat voor bet spoorwegpersoneel, wegens groote finan- cieele bezwaren, verbonden aan bet voorstel der enquête-commissie, de Zondagsrust niet op 24 aren werd gesteld. Bjj herziening van bet reglement zou men toch niet verder kunnen gaan dan tot 22 uren. Het beschikbaar stellen van arbeiders- kaarten ook aan niet-arbeiders, is geen een voudige zaak. Er raoet ergens een grens zjjn. Bjj de afdeeling Telegraafdienst, dringt de beer Van Nispen opnieuw aan op het overleggen van concept-voorwaarden voor telefoonconcessionarissen. Verlede jaar zon het concept er eerlang komen. Het is er nog niet. Wanneer zal het nu komen De trage gang in deze is te betrenren, te meer omdat onlangs de minister een ver- nieufling van ee" cbneossie heeft geweigerd. Aan welke artikelen der Telefoonwet ont leent de minister die bevoegdheid tot woi geSprg?meent dat de wet die bevoegdheid niet geeft. De minister antwoordt dat hg het voor nemen heeft zyn volle aandacht aan de locale telefonetten' te gaan wijden, zoomede aan de concessies. De Kamer heeft zelf overigens by de ge legenheid van de behandeling vau een adres uitgemaakt, dat de minister niet verplicht is een nieuwe concessie te geven Hij zal er intusschen de wet nog eens op nazien. De heer Van Twist wijst op het gemis van een telegrafische gemeenschap te Vol- leuhoven, dat ren groot nadeel oplevert, vooral voor de kleine vischventers. De minister antwoordt dat voor Vollen- hove geen uitzonderingsmaatregelen kunnen worden geuomen nu eenige raadsleden wei gerachtig zjjn een verzoek aan de regeering te richten om op gelijken voet behandeld te worden als overeenkomstige gemeenten. Voor uitzondering is in casu vooral geen grond, omdat van financioele onmacht geen sprake is. De gemeente zou niet meer dan f 25 verlies per jaar Ijjden. By de gemeente is onwil in het spel. De heer Van Twist zegt dat de gemeente f 100 wil geven. De minister heeft reeds gezegd dat de gemeente geen gevaar loopt dat dit bedrag zal wordenoverschreden. De begrooting wordt daarna goedgekeurd. Vervolgens worden goedgekeurd de wets ontwerpen lo tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendom men in de gemeente Gramsbergen, noodig voor de verbetering vau de afwatering in de grensstreek ten zuiden van de rivier de Vecht2o. tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Ryks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoórwegljjnen in de Overbetawe oo. tot overbrenging van de verplichting tot uitdieping van een deel der Oude Vaart by het Waterschap Havaltezoomede de con clusie van het verslag der Commissie omtrent de inlichtingen op de adressen van H. J. Messink, commies der posteryen 2e klasse te Dordrecht, houdende verzoek om eer herstel. (De Commissie meent den minister van Waterstaat in overweging te mogen geven, te zjjner tijd, wanneer adressant^, gedrag en toewijding daartoe aanleiding geven, hem zyn bevordering tot commies le klasse, op zijn tegenwoordige standplaats, niet te ont- hooden. De Commissie stelt voorts voor aan de ministers van Waterstaat en Justitie, dank te zeggen voor de versterkte inlich tingen.) By het sub. 3o genoemde ontwerp wjjst de heer Hugenholtz er op, dat het water schap Va der kosten zal dragen plus het jaarluksch onderhoud. Het werk kost nu echter daizenden meer dan waarop gerekend was en het waterschap is arm. Het onderhond zal als gevolg daaraan schade Ijjden. Kan de minister niet overwe gen of bet Rjjk een gedeelte der onderhouds kosten op zich kan nemen. De minister belooft deVBasr^nader te overwegen, waarna het ontwerp wordt goed gekeurd. Bjj de conclusie Messink zegt de heer Van Gjjn dat nog een nader adres van adressant is ingekomen, waarin hy zegt dat de regeering voor 3 onware inlichtingen aan de Kamer heeft verstrekt. Hjj verzoekt een enquête en aanstelling tot den rang van hoofdcommies. De Commissie volhardt by haar conclnsie De heer Tak bestrijdt deze niet, wjjst alleen op het tragische van het gebeurde. De heer Messink verdiepde straf, maar bjj kwam onder verdenkingën van persoonlijke karaktereigenschappen, die belemmerend voor hem zyn in zjjn verdere loopbaan. De minister moet nog eens onderzoeken of de min juiste wyze van onderzoek niet oorzaak is geweest van die verdenkingen en van 'a mans tegenwoordigen geestetoe stand. De conclnsie wordt aangenomen. De ver gadering wordt gesloten. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Donderdag 27 Dec., des namiddags te hall 2 are weder byeenkombn. Gemengde Berichten. Men deelt ons mede, dat de bekende, indertjjd op last der justitie te Vaals over de grenzen gezette graaf Stary, stichter en bestuurder der sinds ter ziele gegane speel- club High Life, zich weder d&geljjks te Vaals ophoudt in het daar aanwezig speelhol, ja zelfs dat hjj bedoeld speelhol weder mede bestuurt. Alleen bjj dag, gedurende de speel uren, komt hy te Vaals, steeds per gesloten rjjtaig van Aken, waar hjj thans zjjn vast verbljjf schjjnt te hebben. Onze goed inge lichte zegsman deelt verder mede, dat er in den laatsten tyd meer dan barbaarsch gegokt wordt in het lieve grensstadje, en tevens dat vooral het vrouwelijk element (en welk er in grooten getale bjj ver tegenwoordigd is. In 't kort, 't is niet de oude toestand op speelgebied terug, doch 'tis oneindig erger dan 'tooit geweest is. t Behoort dun ook niet tot de zeldzaamheden, dat op één avond aanzienlijke vermogens van eigenaars verwisselen. (Limb. Koer.) •Even voor het station Koog-Zaandjjk is Donderdagavond omstreeks kwart na zes een schot gelust op den treiu van Den Helder naar Amsterdam. De kogel ging dwars door den coupé heen en vernielde twee ruiten. De reizigeis bekwamen geen letsel. Bjj de politie is aangifte gedaan. Uit Amsterdam meldt men Voor ecnigen tyd deed de politie een mis lukten inval in de sociëteit „zum Löwen", Bearsstruat, alhier, waarin, naar vermoed werd, gelegenheid gegeven werd tot hazard spel. l)e portier di r inrichting wierp toen op het crietieke moment de tusschendear op slot, en vóór die toegang door de politie ge- ceerd was, waren boven alle sporen van het spel opgeruimd. Niet ontmoedigd door die teleurstelling heeft de. politie Zaterdagmid dag eeu tweede pogiug gewaagd, ditmaal met succes. Daartoe verdeelde zij zich in twee groepen. De inspecteur Pyper ging met zijn mannen, en in gezelschap van een smid naar de voordeur der sociëteit, terwjjl de inspecteurs Hulseuboom en Hoogenboom, beiden in politiek gekleed, met eenige als loodgieters gecosturaeerde agenten, door een aangrenzend perceel, op het dak van het bewuste huis klommen, en zoo als vielen zjj uit den hemelopeens midden in de speelzaal kwamen. Zóó plotseling gebearde dit, dat niemand van het gezelschap 15 tot 20 man tyd had zich weg te pakken. Trouwens, gelfiktydig stormde inspecteur Pyper en zjjn macht de trappen op. Men legde beslag op de roulette, de fiches enz., terwijl proces-verbaal werd opgemaakt tegen de ondernemers, de croupiers en de spelers. De groote speeltafels werden ter stond naar het bureau St. Pietershal gevoerd. GOUDA, 24 December 1906. In het laatst verschenen Zondagsblad van „Land en Volk" komt o. a. voor een photo- grafihie van onzen stadgenoot dr. J. H. Bakker Niemejjer. Tevens lezen we daarbjj het vol- wue „Den23sten December herdenkt dr.. J. H. Bakker Niemejjer zjjn 25jarig jubileum als geneesheer te Gouda. Zjjn vader, predikant te Nieuwc-Pekela, wilde zjjn zoon eveneens gaarne tot predikant opgeleid zien, maar werd daarin teleurgesteld. Na een jaar van studie op de akademie te Groningen bleek, dat hij biervoor noch geschiktheid, noch roeping bezat, waarom hij zich dan ook bp de medicijnen liet overschrijven. Na zjjn doctoraal examen vertrok hjj naar het bui tenland, waarna hjj, in Holland teruggekomen zich te Goada vestigde. Zeer zeker zal het dezen dag van de zijde zjjner talrjjke pa tiënten en vrienden den kundigen en beleid- vollen arts niet aan hljjken vaa sympathie ontbreken." Wij spreken den wensch hierbp mt, dat hjj nog vele jaren zjjn praktijk zal kunnen voortzetten ten genoegen van zichzelf, zjjn gezin eu patiënten. Heden namiddag mochten wij tegenwoor dig zjjn bjj de opening der tentoonstelling van voorwerpen van kunstnijverheid van ,'t Binnenhnis" te Amsterdam, die gedurende de Kerstdagen van 10—12 en van 1—3 uur gehouden wordt in het gebouw van de tee- kenschool aan de Houtmansgracbt. Wat we daar te zien kregen is ten volle de aandacht waard, 't Geeft ons een duidelijke voorstel ling van de pogingen, die aangewend worden om de Ond-Hollandsche kunstnijverheid weer in eere te herstellen, en wy mogen niet anders doen dan een bezoek ten zeerste aan te raden, overtoigd als we zyn dat menig tentoongesteld stak met groote bewondering zal beschouwd worden. De tentoongestelde voorwerpen zyn te koop maar nog altame- ljjk stijf-in PrÜ8- Gisterenmiddag werd voor de Gondsche voetbal-competitie een wedstrijd gespeeld to86cben de clubs Olympia II en K. F. C. II uit Kralingen op het terrein aan den Rot- terdamschen djjk alhier. Voor half time wist Olympia driemaal met succes te scoren, zoodat met het ingaan van rust de stand 3-0 u-as. Na half time slaagde Olympia erin nog 3 goals te behalen, zoodat de eindstand -0 was in het voordeol van Olympia Voor het Examen M. O. Engelsch, akte B is Zaterdag geslaagd Mejuffrouw C. J. IJssel do Schepper te Driebergen. ,DE GOUDSBLOEM". Zaterdagavond gaf de Tooneelvereeniging de Goudsbloem" haar eerste uitvoering in dit seizoen in de zaal „Kunstmin" der soc- „Ons Genoegen", Opgevoerd werd „de Kleinzoon", tooneel- spel in 1 bedrijf A001" A. F. Reiger, (be kroond met den lsten prijs bij den interna- ionalen wedstrijd van tooneelletterkunde te Antwerpen). De titelrol was in h uden van den heer E., die ons reed9 bij vorige uitvoeringen getoond heeft, een kracht te zyn, waarop de Goudsbloem met recht trotsch kan wuze<n. En datzelfde moeten we ook zeggen van Mevr. W.beiden speelden zeer ver dienstelijk, do heer E. als bon-vivant en tehuis als liefhebbende kleinzoon, Mevr. W. als de arme blinde grootmoeder, leverden momenten van prachtig spel, de laatste werd bij open doek meermalen toegejucljt en de haar geschonken bloemenmand was een welverdiende hulde. Daarmede willen we niet zeggen, dat alleen deze boide telo ven waren, volstrekt niet, de andere dames en heeren, die in het stuk een rol vervulden, zij hadden een even werkzaam aandeel in "het succes, allen vervolden hun groote of kleine rol zeer goed. Na de pauze werd gegeven „Titulair", klacht of geen klucht ia 1 bedryf )2 nf- deelingen). Wie nog een oogenblik in twyfel gestaan heeft, of het stukje een klucht was of geen klucht, is zeker dadelyk wel uit dén droom geraakthet is een klucht van 't begin tot het eind. Herhaaldelijk komen er allergrappigste tooneolijes in voor, die den lachlust van het publi.'k opwekken. Ook in dit stuk werd even goed gespeeld, als in het vorige, dat tiaar onze meening veel hoo- ger staat. Het grootste deel van het succes komt voorzeker wel toe nnn Jozef Balk, de heer G. de kappersbediende eu de dochter van den kapper Mej. E Maar ook de anderen waren in hnn rol en droegen het hunne bij tot het succes. De Goudsbloem heeft in haar kortstondig bestaan getoond, dat ook door dilet1 anten wat goeds gegeven kan worden en dat is zeker wel voor een groot deel te wylen aan de spelers, maar ook voor een groot deel aan den regisenr, den heer W. Daarvoor brengen wjj hem afzonderlijk een woord van lof. Het tooneel zag er goed uit, dank zy het ameublement, dat welwillend door den heer H. J. Bik was afgestaan, terwjjl de coiffures waren van den beer G. H van Zutpben. Na afloop hield een gezellig bal de aanwe zigen nog lang bjjeen. Wjj wenschen „de Goudsbloem" geluk met deze welgeslaagde uitvoering. 3e Klasse. Trekking vau Maandag 24 Deo. No. 14649 f 2000. 99 f 1500. 6918, 10846 en 16566 ieder f 1000. 10862 en 14627 ieder f 400 8176 en 10873 ieder f 200. 454, 1029, 1938, 6695, 6757, 11466, 12417, 13239, 14446, 15079, 16722 en 17231 ieder f 100. Prijren van f 45. 45 2767 6145 9295 12014 15031 17830 51 2812 97 99 23 50 17903 54 19 6228 9303 25 59 12 74 33 54 57 52 63 27 101 36 70 9479 63 69 49 3 82 6346 80 12130 15101 68 29 2944 73 85 57 6 80 83 63 6479 98 63 24 88 205 78 93 9504 80 15202 95 56 88 6563 14 94 72 18030 74 3033 79 28 12224 15318 18104 77 59 6646 50 30 83 21 323 61 56 65 31 15419 23 80 84 80 72 59 26 37 453 99 87 90 68 48 38 76 3143 6700 9616 91 57 40 508 59 38 32 93 59 73 23 69 6809 34 12304 91 18201 60 3215 13 57 li 15541 65 74 32 16 9715 87 55 70 76 45 65 26 12420 85 18354 84 60 6919 50 37 15611 79 92 3301 86 54 44 22 18424 94 46 7014 86 97 58 29 604 47 16 9846 12507 59 72 27 48 25 48 44 15701 18603 66 62 32 60 68 2 8 61 80 12606 74 3450 7127 79 66 35 89 3549 77 9941 10 95 79 7297 64 74 708 3608 7315 79 12707 23 25 50 10005 26 65 3822 7428 8 12854 78 44 55 13 13 85 3922 68 79 30 97 76 89 91 74 837 84 7507 10108 91 41 4025 23 11 98 42 27 25 28 13029 76 56 46 70 48 945 66 7611 74 79 54 77 25 10244 13103 60 4135 30 60 21 1005 61 7760 81 70 14 79 7817 10314 71 61 4208 19 24 88 68 25 31 31 13201 89 52 89 74 51 1120 4103 97 99 69 16 7925 10402 13365 41 34 38 75 48 38 64 13402 50 75 82 10 56 8001 10506 44 74 2 13 13632 88 4539 37 14 40 1402 43 85 87 49 19 4619 99 66 67 36 28 8149 57 71 60 59 75 75 10613 13878 74 97 82 19 13908 88 4747 8200 49 11 1511 59 56 52 14024 12 4806 57 10724 76 21 24 78 10836 14102 36 60 8306 70 36 1613 4923 18 10907 40 32 64 27 51 45 33 82 8462 63 89 59 94 59 11020 90 50 14207 65 14314 1216 56 58 70 1386 71 13742 79 94 77 56 15802 18600 24 14 25 39 44 96 48 18703 68 26 72 49 15958 80 76 '18834 16026 51 64 77 16103 18903 80 73 16204 19005 8 14 12 42 14 19129, 27 46 63 63 69 19211 16318 17 25 37 38 43 63 59 79 19303 93 46 16516 59 30 19411 67 73 16618 77 21 98 28 19507 37 8 70 71 16746 70 73 77 46 52 54 62 80 97 93 5033 67 14 60 8504 16816 19642 16911 69 33 74 38 19717 39 27 47 30 1725 62 5 11111 75 75 33 39 5205 77 16 76 17042 64 59 12 86 30 77 56 72 91 72 8633 68 81 67 19821 93 5357 52 11212 89 17102 63 1814 86 8711 63 99 6 76 73 5418 12 75 14422 39 20009 2000 5526 50 79 29 47 36 13 85 59 87 37 89 52 35 98 71 95 42 17233 82 72 5620 8904 11351 82 58 20143 94 80 14 11468 83 86 66 '2103 84 74 11588 14562 17313 20249 60 88» 85 93 14600 19 84 2207 5781 9043 11628 48 49 20306 17 5811 47 66 72 89 7 18 15 59 93 14707 17415 13 33 26 75 99 17 41 80 35 46 81 11700 43 46 20441 2423 51 92 3 50 17584 53 50 90 95 26 64 17678 94 81 5982 9107 39 87 17712 20556 2604 98 94 11841 14800 38 73 75 6000 95 46 35 40 95 85 6116 9210 55 38 72 20626 86 19 15 11918 75 17810 56 2706 27 40 28 14902 22 85 30 32 50 77 7 28 94 35 35 59 12010 37 29 20722 20765 20790 20826 20831 20920 20965 20969 er nieuwste modellen W interman tels, Costumes, Blouses Jupes en Jupons, Robes en Japonstoffen met bjjbehoorende Garneeringen, alsmede eene groote keuze PJSLTEUIJEN, van de goedkoopste tot de beste soorten in scherp concnrreerende pryzen. Aanbevelend, Predikbeurt bij de Remoustrantaobe Gereformeerde Gemeente albier. Dinsdag 25 Déc. (Eerste Kerstdag), 's morgeus 10V, nnr, Ds. H. VAN ASSENDELFT. Collecte Rem. Broederschap. fip*w „Uekruvod" Tontoon- ■UillinKHchoenmakfcry a'Hago, Aug, 189#. tour. Lipmrin, Satin «na. «yn da middalan to or bot aondar moeite keurig poeteo ran alle «/art eu gekleurd eohoenwerk. Veriryghaai by winkel kir* eeboenwerk Uaiau- irien, Orogeryeo en*. Men lette i goed op naam en fabriekmerk. Oen.-Agent: W. Sirbam - Arnhem.

Goudsche Courant | 1906 | | pagina 2