NTHEB. ITEN Bman.1 ndolaren I 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 10234. Zaterdag 5 Januari 1007. 45ste Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht I OON, »MS» OSTADE. ZONEN, 1TER”, •ER FEUILLETON. Tegen den Stroom. 3 in Verspreide Berichten. ▼an ge- met de noodige Wordt vervolgd- B 13. SO ets., 75 et •8 en Drogisten SKBR! Rotterdam. EB, Apotheker Westhaven 118 <lyk*te en c» Idvoor Heerea taracboenwtfk, MIHwAte -MMtettefMi aerk.— ibrieken tegen iaën. Spreek-, Bii.r- logen. I, wende xich (il)lhS(IIE 101 KV VI Dh.. »r). 1.17 ntant. HUK te letten vaw K. worden afgele- b pakjes van vijf an een Nod. ons ran Nommer en an nevenstaand i Wet gedepo- voering i «velende (JL, JBT La. Magaxijn liters verricht Reuter seint nit Portsmouth, dd. 3 Jan. Hedennacht om elf uur brak brand uit in het kleedingmagazynde brand, aangewak- kerd door een krachtigen wind, nam ver ontrustende afmetingen aan. De geheele kamp uitrusting van een legercorps werd vernield, De troepen werden onder de wapenen ge roepen de marinetroepen werden gebruikt voor het blusschen van den brand die tegen drie uur in den morgen bedwongen was. De schade wordt officieel geraamd op een kwart miilioen Pd. Sterling. Motono, de Japansch«Jgezant to Petersburg, die op het oogenblik met vacantie in Parga is, heeft zich door een medewerker aan den Temps laten interviewen over de quaestie der Russisch-Japansche onderhandelingen. Het was zeide de gezant niet waar, dat bet verloop dier onderbandelingeu tot ongerustheid aanleiding geeft. In zake de visschery quaestie, is het de eenige moeilyk- heid, do juiste beteekenis vast te stellen van het woord „anse” (inham). Een commissie van’vaklieden, benoemd om die definitie vast te stellen, is zoo goed als gereed met haar taak. Op bjjna allo punten is overeenstemming verkregen. Wat betreft bet recht van scheepvaart op de rivieren maken de Japanners aanspraak op bet recht, de Soengari te bevaren. Japan steunt zgn aanspraken op de bepalingen van het verdrag van Portsmouth, dat voor geheel Chineescb Mantsjoerye de open-deur politiek vaststelde. De gezant besloot zijn mededeelingen aan den Temps-vertegenwoordiger met het uiten van zijn vaste overtuiging, dat de onder handelingen tusschen Rusland en Japan tot een volkomen en blijvende overeenstemming zullen leiden. het nieuwe gebouw daarheen begeven had, een aanslag gepleégd. Een onbekend man, naast den stadscom mandant staande, loste een revolverschot op hemde kogel trof een slagader, zoodat de gewonde spoedig overleed. De Dnitsche Rijkskanselier heeft gisteren aan den voorzitter van het „Ryksvorbond tot bestrijding dor sociaal-democratie”, luitenant-generaal Von Liebert, een langen open brief gezonden, |over de redenen, die tot ontbinding van den Rijksdag hebben ge leid, en over hetgeen de regeering verwacht van de verkiezingen. De kanselier wijst er op, dat de samen stelling van den Rijksdag het noodig maakte mett het centrum saam te werken, maar dat om bet centrum gunstig te stemmen staatsrechten zijn prijsgegeven, of dat de regeering zich in religieuse of cultuur-quaes- ties te zwak heeft getoond, ontkent Billow. Hij betreurt het zelfs, -dat de regeering voor de parlementaire zaken van één party af hankelijk wasmaar bij zag daarin geen bezwaar, zoolang de verbonden regeeringen door de medewerking van het centrum posi tieven arbeid konden verrichten, en die partij van haar parlementaire kracht geen misbruik maakte. Reeds in het voorjaar werden drie drin gende eischen door de samenwerking van centrum en uiterste linkerzijde verworpen de instelling van een koloniaal departement, de spoorweg-aanleg naar Kectmanshoop en de schadevergoeding aan dè farmers. Toen was Billow ziek en niet in staat in te grij pen. Maar hij nam zich toen voor, by her haling van zulke „Machtproben” in ernstige en gewichtige aangelegenheden, het gezag der regeering krachtig te handhaven. Hy hoopte dan tevens dat een verandering in de doctrinaire opvattingen van de ver tegenwoordigers der liberale partyen en de stijgende afkeer van de sociaal-democratie een wyziging in den parlementairen toestand mogelyk zou maken. titels te pronken. By de grondwet van 1866 zyn alle titels eigenlyk afgeschaft, wat echter de groote families als de Ghika’s, de Canta- cuzene’s, de Stoerdza’s, de Stirbey’s e.a. niet weerhoulnn heeft om hun historische titels, al dan niet gefantaseerd of bygewerkt, steeds zooveel mogelijk in ’toog te doen vallen. In democratische kringen in Boekarest heeft men onlangs met groote ergenis op gemerkt, dat Cantacuzene, de tegenwooidige eerste minister, boven de groote poort van zyn paleis een wapenschild beeft laten aan brengen, in welks mjdden de dubbele Ro meinsebe adelaar van Byzantium prykt. In het jaar 1906 beeft de familie plotseling ontdekt, dat het tweelingdier daar thuis be hoorde. Andere sleden gaan Braïla’s voorbeeld volgen. Teletoi n No. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, francó per post, 1.70. Afzonderlijke .Nommers V IJ F CENTEN. Het eerste bericht, dat uit Marokko Europa bereikt heeft in het nieuwe jaar, blykt een onjuist bericht te zyn geweest. Raisoeli is niet gevangen genomen. Wel is er een bericht, dat een kaïd van Raisoeli door Ben Mansoer gevangen is genomen en wy vermoeden, dat het bericht over de gevangenneming van Raisoeli, door een groot deel van de Euro* peesche pers overgenomen, zyn oorsprong vindt in een onduidelijk of verminkt telegram over deze daad van Ben Mansoer. Raisoeli dan is nog altyd op vrye voeten, maar zyn toestand is met dat al niet gunstig. Zyn getrouwen zyn, naar schatting, tot een honderdtal geslonken. Hy heeft een brief gezonden aan Mohammed-el-Torres, waarby hy verzet aanteekent tegen zyn afzetting als gouverneur van de provincie Tandzjer. Ver- moedelyk zal de minister van oorlog de volgende week tegen Raisoeli optrekken, als deze van plan en in staat mocht zyn zich te verdedigen. Ook naar Arzila zyn regee- ringstroepen gezonden om de stad in naam van den Sultan te bezetten. Te Tandzjer komen dag aan dag stam hoofden om hun trouw aan den Sultan te betuigen. De „Standard” verneemt uit Tandzjer, dat Raisoeli, bemerkende dat de stam der Pahs neiging heeft de zyde cles Sultans te kiezen, gedreigd heeft den oogst te vernielen, als de Fahs zich aan den nieuwen pacha van Tandzjer onderwerpen. De Times verneemt, dat ook de Andzjera’s zich zullen onderwerpen en zullen aanbieden, Raisoeli te vermeesteren in zyn stelling te Ziaat. waren de ongelukkige moeder van Bruno’s moordenaar en hare beide kleinkinderen, welker moeder zich zelve iu een vlaag van wanhoop over de misdaad van haar man van ’t leven had beroofd. Over den man zelf was ’t gerechtelyk vonnis uitgesproken. Hoezeer hy zelf ook had gesmeekt om den dood, was by toch tot tien jaren tuchthuisstraf veroor deeld. Clarisse keerde van de plechtige inzege ning van ’t nieuwe gesticht naar het slot terug. Met het gezangenboek in de hand ging zy door het park, Richard liep naast haar, Kunibert huppelde vroolyk vooruit. Twee jaren waren thans verloopen sedert Bruno’s dood, voor Clarisse nagenoeg een lange, benauwde droom te noemen. Richards levenswijze was werkelijk sedert Bruno’s dood anders geworden, zoo, dat Bollmeyer, die anders niet al te best over hem te spreken was geweest, het zelfs moest erkennen. Op zekeren avond, dat hij over allerlei dingen met de brave Dörthe heel vertrou- welyk zat te praten, gaf hy dan ook over die gunstige wending zijn verwondering te kennen, maar de oude huishoudster wilde niet zoo grif aan de beterschap van den wilden baron geloof slaan. „Geloof me, mynheer, de katjes kunnen het muizen vangen niet laten/' oordeelde zy Frankrijk. Generaal Picquart, de minister van oor log, heeft de reis naar Tunis aanvaard. Leve Picquart! Leve Dreyfus! riep men in Toulon. Maar het ging niet van harte meer. De „affaire” is nu gelukkig uit de wereld. Er is by de kamer eer. voorstel ingediend om de begrooting voortaan voor twee jaren tegelyk vast te stellen. Duitschland. Het Ryksland, Baden en Beieren hebben geld toegestaan voor de uitdieping van den Ryn van Mannheim tot Straatsburg, waar door laatstgenoemde plaats in«elk jaargetijde door schepen berqjkt zal kunnen worden. De geit wordt wel de koe der arbeiders O 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 wijn jn 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 Reuter seint uit Petersburg, dd 3 Jan. Tydens een godsdienstoefening in het „In- i stituut voor experimenteele geneeskunde” J werd op den stadscommandant Von der i Launitz, die zich op uitnoodiging van den prins van Oldenburg voor de inwijding van Frankrijk is niet het eenige land, waar voornaamheid geld kost. De gemeenteraad van Braïla vindt ook, dat men daarvoor maar wat offers moet brengen en beeft een belasting op familiewapens en andere em blemen ingesteld De belasting zal vermoedelyk niet veel opbrengen, want de groote heeren zitten in Braïla niet dik gezaaid. Maar hete zal toch velen een onplezierig gevoel geven in den lande omdat in Roemenië hoe langer hoe meer zich de zucht doet gelden met ogde waar uw berouwhebbende baron bijzonder goed slag van heeft? Om alle menschen op d’r beurt in hun zwakste zy te tasten.” „Maar, Dörtbe, stel je toch eens je eigen opgewondenheid voor, als je vrouw of hier dan natuurlijk je m in je daarnet heeft verklaard, in rondt- woorden verklaard, dat zy of hier weer „hy” natuurlijk niets meer met je te maken wil hebben!” Dörthe richtte zich hoog op. „Een man 1 Ja, ze hadden my eens te na moeten komen Dan zou 't er gespannen hebben, dal verzeker ik je! Als onze lieve Heer de zaak had ingezien zooals ik bet doe, dan bestonden er alleen vrouwen, de mannen hebben het ongeluk op de wereld gebracht I” Met heel wat drukte zette zy 't servies van 't avondeten op het groote blad ineen en liep daarmede de kamer uit. De ambtsraad Bollmeyer stond trouwens met zyn zienswijze niet alleen. Enkele oude kennissen waren 't met hem eens en kwamen Richard Glatbeck in zyn streven om een ander en beter mensch te worden zoo eeni- germate te gerant, al deden zy 't oog nog een beetje schuchter en r~‘ J‘ - omzichtigheid. wat de economische betrekkingen tot Oos tenrijk of de verhooging van het recruten- contingent betreft. De regeering zal, on danks de eischen die de minister van oor log der monarchie wenscht te stellen, aan het Parlement de onveranderde handhaving van het recruten-contingent voorstellen. De beschul iigingen besprekend, van som mige zijden tegen de regeering ingébracht, zeide Wekerle: „De regeering handelt met gematigdheid en voorzichtigheid, zonder onzuivere nevenbedoelingen en zonder jacht naar populariteit.” Ten slotte deelde de Hongaarsche minister president officieel mede, dat de regeering reeds in de volgende zit ting van het Parlement een voorstel zal indienen tot hervorming van het ki-irecht op den grondslag van het algemeens, enkel voudige en gelijke kiesrecht, zooals dat in Oostenryk is ingevoerd. Deze belofte werd door de aanwezige parlementsleden met instemming ontvangen. De redevoering van minister Kossuth, by de ontvangst der onafhankelykheidsparty, was een uiteenzetting van den politieken toestand, en een verzoek aan de partij om haar beginselen hoog te houden „De regeering zal werken voor de bevor dering van de economische zelfstandigheid van het land de koning beeft daarvoor toe stemming verleend. De regeering is voor nemens een geheele reeks sociaal-poiilieke hervormingen uit te werken, die de party sedert jaren heeft geëischt”. Welke die hervormingen zyn behalve de door Wekerle aangekondigde kiesrecht- wyziging - is uit de mededeelingen niet op te maken. Politieke redevoeringen werden gehouden te Boedapest, door de ministers Weketle en Kossuth. Dr. Alexander Wekerle ontving de ver tegenwoordigers der coalitie-partyen en ont- 1 wikkelde in zyn redevoering het arbeids- program voor het nieuwe jaar. Het is beslist onjuist, zeide de minister, dat de regeering van meening veranderd is, hoofdschuddend. „Ik houd bet er voor, dat die beterschap alleen in schy-i bestaat en dat hy daarmede een bepaald doel beeft.” „Dörthe, Dörthe!” zei de ambtsraad ver manend „jy bekykt do heele wereld door jou eigen bril.” „Best mogelyk, en al is die bril dan ook af en toe een beetje beslagen, ik zie daar mee toch nog scherper dan menigeen met een paar gezonde oogen in 't hoofd en hel der geslepen glazen. De man beeft zyn doel, wat ik je zeg!” „Maar, mijn God, Dörthe, je hebt toch de bewyzen voor zyn beterschap maar voor ’t grypen, dat kan geen schyn wezen In de eerste plaats komt hy toe met zyn geld, wat vroeger nooit het geval was. In de tweede plaats gaat hy nooit meer naar de stad. Ten derde heeft hy al zyn losbandige vrien den flinkweg laten varen. En ten vierde hm!” „Nu, ten vierde vroeg Dörthe, terwyl zy den bril op baar neus terecht zette en den ambtsraad sterk fixeerde. „HmNu, ten vierde heeft hy iry minstens tien maal om vergeving gevraagd voor zyn onbehoorlijk gedrag op den dag van zyn terugkomst in Krieme!” „Ja, ja. daar hebben we bet voornaamste, daar hebben we het!” lachte Dörthe. „Wil I ik je eens zeggen, mijnheer de ambtsraad, 72) Bedoelde brief was gericht aan mevrouw ▼on Struendorff. Deze was er geheel van onthutst. Met den brief in haar hand reed zy van 't eene landgoed naar bet andere en deelde met veel agitatie overal bet groote nieuws mede. De meeste menschen baalden de schouders op en beklaagden daartoe bestond dan ook wel eenige reden dien armen Hongaarschen graaf Maar van Richard sprak niemand. Alle bemoeiingen der barones om de verschillende familie’s gunstiger voor hem te stemmen, bleven vrywel vruchteloos. Men geloofde eenvoidig niet aan die snelle beterschap en laf de geëxalteerde oude dame den raad om maar een beetje voorzichtig te zyn met baar gunsteling. Het gesticht, dat, niet in den gevel, maar alleen op het papier werkelyk den naam droeg van „Clarisse’s en Bruno’s Heil” was I voltooid en de opneming van de eerste be- I Woners werd reeds in overweging genomen. 1 En een van de eersten, die daar een onbe* ■orgden ouden dag te gemoet zouden gaan, Telefoon No ST. ADV ER TENTIEN worden gepUatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1