els )ER. iter. I iOEGBN” Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Bultenlandscli Overzicht. I nvoer. UILLETOX. &ZOOH. aweeleo. ari 1907, VEREENIGING Oi N00TEN Tegen den Stroom. f’ No. 10326. Dinsdag S Januari 1907. 45ste Jaargang. van Verspreide Berichten. bestrydt de mogelijkheid van zulke HOOFDSTUK. XVIII. (Wordt ««rvo^d) uitlegging. Zy gal baar dochter de schuld Iryven. mg 8 uur. en pryzen. ementen, Bed- 1, Kristal, For en Oud-Blauw- childerstukken, .ubens voorst. en Aardewerk iezen enz ïveelheid Wyn, G 12 JANUARI I en MAANDAG 9 tot 13 en 3 op. Alleen een andere WOENSDAG lg 10 nar, in de de Oostbaren laweelen zullen dage 2 uurde mds 7 nar. 1NUAHI 1907, GOUWE C 178 STRAAT P 228, als jormenbelen, 8 Mil er’s), Gqr- adkacbel, Tuin stelling HORST. i. contant geld, erhonden LER Teletoi 11 No, 88. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen: De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Atzonderlijke Nommers VIJFCENTEN. ping te zien. >n voornoemde iet faillissement Fbibkbui. Bij de ontruiming van een seminarie vond een prefect ten platten lande een kalf en twee varkens. De man zat leelijk in ver ant- EN, waar in fauteuil Telefoon Ho. 8* ADV ER TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. - er van, dat Richard, nu de hemel in hem op nieuw byna een ziel gewonnen had, weder iu zyn oude zouden was vervallen. Clariaie verwaardigde zich niet tot het 50 ets., 75 ct rs en Drogisten NKBK! Rotterdam. ER, Apotheker Westhaven 118 de plannen voor de nieuwe leening tegen te werken. Trunzow, waren aanzienlijk en maakten, dat zy daarvan ook al een zakelyken omgang met enkele menschen onderhouden moest. Helder van hoofd en practisch van a vrd als zy was, legde zy tot op zekere hoogte hare schuwheid af, met het vaste voornemen om ook in de financieele aangelegenheden ge trouw en nauwgezet hare verplichtingen te vervullen. Door overdreven teergevoelig heid mochten de geldzaken niet verwaarloosd worden. Ook in dat opzicht moest de jonge weduwe handelend optreden volgens Bruno’s geest. Ook heden vorderde de noodzakelijkheid, dat zij in de kleine provincie-hoofdstad met haren bankier een conferentie had. In komsten van het majoraat, waarvan zy in eigen belang, hoewel zy daartoe anders vol komen gerechtigd zou zyn, geen pfenning besteedde, moesten veilig belegd worden, en ook met den kantonrechter waren nog enkele dingen te bespreken. Met dat doel begaf dus mevrouw de weduwe von Glatbeck zich naar de stad, zooals van zelf spreekt ver gezeld van Kunibert, die steeds om of by haar moest zyn. De zaken waren afgedaan en in den na middag kon Clarisse met baar rytuig weder naar Trunzow terugkeeren. Tevreden met de gedachte, dat zy zoo spoedig zich weder in hare stille afzondering mocht terugtrek ken, zat zy in rustige houding achterover geleund tegen de kussens van. baar rytnig- bank, terwyl Kunibert daarentegen een leven dig belang bleek te stellen in al het nieuwe en ongewone, wat hy op den rit te zien kreeg. Honderden vragen richtte hy tot zyn moeder, wie ’t eenige inspanning kostte, die zoo goed mogelyk te beantwoorden. Even buiten de stadspoort was een gansche hoop volk op de been, menschen van velerlei rang en stand, die nieuwsgierig of belang stellend stonden te kijken naar de voorstel lingen in dp open lucht van een reizend kunstenmakers gezelschap. Wel drie of vier meters van den grond waren op korten afstand van elkaar twee evenwijdig loopende koorden gespannen. Op ’t eene- bewoog zich een meisje, op ’t andere ee$ slanke jonge man, die op werkelijk gracieuze wyze het meisje by de band leidde. Ze waren beiden, gelyk meest alle koorddansers, in een bont^ phantastisch pakje gekleed, vol schitterende loovertjes. Ze zweefden als ’t ware boven de hoofden ,der menigte, zoodat ze zelfs op een afstand zeer duidelijk te zien wareru ’t Pu- bliek gaf juichend zyn goedkeuring te kennen, maar de kleine Kunibert was letterlijk stom van verbazing by ’t zien van die onverwachte verschijning. legenheid en seinde aan den minister, hy met die beesten doen moest. Het woord luidde: Zoek iets op, dat de dieren eten kunnen en als gy het niet vindt, eet Clarisse, ten zeerste verbitterd door het voorgevallene, hierboven vermeld, liet den geringen omgang met de menschen van haar stand, dien zy na den dood van haar man weer begonnen was, op nieuw geheel en al varen. Ze gevoelde zich zoo ruw, zoo on sympathiek door de buitenwereld getroffen, dat baar elke aanraking met die wereld als een ontwijding voorkwam van ’t verleden, waarin zy was opgegaan met heel baar zie]. Zy leefde voortaan alleen voor dat verleden en haar zoontje, doch juist de zorgen vóór hem verplichtten haar van tijd tot tyd, zich toch in verbinding te stellön met andere menschen. Onder de leiding van den baron .Norden- fluth, den toezienden voogd, bad zy ’t beheer over al de goederen van haar kind- De inkomsten door haar zelve genoten van haar particulier vermogen, het z.g. vaders versterf, en ali weduwe van den majoraatsheer van 74) Maar hjj ontweek, bepaald in ’t oogioopend, de oude, praatgrage dame, die in ’t geheel niet meer wist, wat zjj van haar gunsteling denken moest. Men kwam aan tafel. Nog voordat het dessert begon, had Richard een gesicht zoo jrood als vuur en met schrik ontdekte Cla risse, dat hij te veel gedronken had. Zjj hief daarom reeds dadelijk de tafel op, maar Richard schonk zich inderhaast nog een beker vol in van den ouden roeden wpn en sloeg dien in één teug naar binnen. Hij stond op, hield zich wankelend aan de stoelleuningen vast om dan met een vloek tegen Clarisse als een dronken kerel tegen den grond te slaan. Uit heel dat gedistingeerd gezelschap ging een kreet van verontwaardiging mevrouw von Struendorff had (101INHE ÜH RAM. De Zwitsersche Bondsraad heeft beraad slaagd over de Spaansche nota betreffende de uitvoering ker besluiten van de confe rentie van Algeciras. Zy besloot aan het departement van staat op „te dragen voorstellen te doen omtrent personen die aan den Sultan van Marokko zullen ^worden voorgedragen voor de benoe ming tot generaal-inspecteur der politietroe- pen. De quaestie van de instructie aan het Bondsgerecht werd aan bet departement van justitie gezonden om praeadvies. Het voorstel om Zwitserland deze beide opdrachten té geven, werd op de conf irentie gedaan door den Engelschen gezant. Er was in dien tyd ook sprake van de benoe ming van een Nederlandsch officier tot in- specteur-generaal der politietroepen, en de Oostemyksche gezant, graaf Welsersheimb, had een voorstel ingediend om den Sultan de keus te laten tusschen een Nederlandsch of Zwitsersch inspecteur. Maar de Neder- landsche regeering deelde mede, dit zy be slist wel;.eren moest, zulk een opdracht te aanvaarden. Graaf Welsersheimb trok zyn voorstel in en dat van Sic Arthur Nicolson werd aangenomen, waarby de mogendheden, zonder overleg 1 met den‘Sultan, aan Zwit serland de benoeming van een generaal- inspecteur opdroegen. Die benoeming moet nu spoedig gebeuren, daar Spanje en Frankryk er een begrypelyk belang by hebben do Ma- rokkaansche politie zoo snel mogelyk te organiseert. Twee officieren, de een luitenant der kurassiers, de ander luitenant der infanterie, hebben dezer dagen een tweegevecht ge houden dicht by Viroflay in de buurt van Parys. Geen tweegevecht voor den vorm. Elk der partyen kreeg een dienstrevolver met 25 patronen, de afstand was 30 pas, en dan maar op elkaar losschieten naar genoegen. Het .eerste schot was wederzijds mis. De luitenant der infanterie was er het eerst by met het volgende schot, en die schoot zoo goed raak, dat zyn tegenpartij niet meer in staat was zyn revolver af te schieten. Luitenant Spitzer, van de kurassiers, zakte in elkaar. De doktoren snelden toe- Zy bemerkten dadelijk, dat het een ernstige wond moest zyn, een kogel in de buik, waarschijnlijk door de lever. De gewonde is naar een ziekenhuis ge bracht. Zyn toestand is zorgwekkend, maar Mie hoop is niet opgegeven al is de kogel, ook nog niet gevonden. Er schijnt een vrouw in het wreede spel te zyn. De geruchten over een aanstaande om wenteling in Servië houden aanen h ewel een omwenteling, die wekenlang te voren besproken wordt, weinig kans van welslagen heeft, verkondigen toch berichten uit Wee nen en Boedapest de mogelijkheid, dat koning Peter binnenkort zal worden afgezet. De oud-gezant van Servië te Londen, de heer Mijalowilsj, een bekend staatsman en schrijver, bestrijdt de mogelijkheid van zulke plantfan. „Niemand denkt aan een omverwerping der -dynastie Karageorgewitsj”, zeido hjj, „en ik ben er vast van overtuigd, dat zelfs geen verandering in het kabinet zal plaats hebbendo tegenwoordige regeering bezit een groote meerderheid in het Parlement, en in Servië bestaat een krachtig patriolisme. Ieder is overtuigd, dat het welzijn van het land het noodig maakt orde en vrede te be waren, en alle krachten te concentreeren voor de gebeurtenissen, die op den Balkan kunnen voorkomen. „Bov< ndien is bet dwaasheid aan te nemen zoo werkelyk een samenzwering bestond, dat haar plannen onlydig be .end zouden worden gemaakt. „Ik betreur deze alarmeerende geruchten, te meer waar tegenwoordig in Servië krach tige pogingen worden aangewend, om vreemd kapitaal te bewegen de ontwikkeling deT hulpbronnen van het land te steunen”. Intusschen heeft een kleine wyziging in het Servische ministerie plaats gehad, maar het radicale bewind van minister Pasjitsj is gehandhaafd. In officieele Servische berichten, die even eens de loopende geruchten tegenspreken, wordt vermoed, dat het eenige doel er van is de regeering in discrediet te brengen en Duitschland. Waarschynljjk om de door Billow opge roepen spookbeelden te verdryven, vertelt hetzelfde blad, dat het een Oostenryksche missionaiis, pater Malinowski, is geweest, die veel bijgedragen heeft tot onderwerping van de Bondelzwarts. Uit alles blykt, dat de vurige wensch der regeering: de conservatieven en vryzinnigtn in hetzelfde schuitje te brengen tot vorming eener nieuwe regeeringsparty, niet in vei- vulling zal gaan. Op verschillende plaatsen is openlyk geharrewar tusschen hen, die Billow als broeder heeft gedoopt. In Posen zullen de Duitsche ftartyen ge meenschappelijk tegen de nutionaal-Poolsche candidates optreden. Enoiland. Er is een deputatie te Londen gekomen van Basoeto’s, die in den oorlog tegen de Boeren hebben dienst gedaan als verkenners (als verkenners alleen?) en nu klagen komen over hun behandeling. Waarschynlyk zullen de zwarten door den koning ontvangen worden. Tegen Dinizoeloe in Natal zyn zulke ern stige klachten ingekomen in verban I met de aanstichting van den laatsten Natalscben opstand, dat bet onderzoek in zyn zaak hervat wordt en hy naar Pietermaritzburg is over gebracht. De betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan, waarover president Roose velt in zyn jongste Boodschap een en ander onder de aandacht van het Congres bracht, worden nog eens besproken door den „Times, correspondent” te San Francisco. Deze geven van eenig antwoord de goede Boll- meyer zorgde, dat Richard behoorlyk thuis kwam en nog dienzelfden dag keerde des avonds mevrouw von Struendorff naar Ben- newitz terug, met het heilig voornemen om voorloopig niet weder op Trunzow te komen logeeren. Een allermerkwaardigste oplossing uit een parlementaire moeilijkheid is door den Tsaar of een slim raadsman van dezen bedacht, volgens 0e Petite Rèpublique. De zaak is deze- Krachtens de fundamenteele wetten zyn ook de ministers van oorlog en van marine verplicht om op interpellaties in de Ryksdoema te antwoorden. Maar in de tegenwoordige omstandigheden vond de Tsaar dat toch minder gewenscht. Wat nu te doen Niet antwoorden zou een slecht begin voor de wetgevende aera zyn. Daarom nam Nikolaas II een even origineel als afdoend besluithy schafte eenvoudig de ministers van oorlog en marine af. En hy staat nu voortaan zelf, geholpen door twee bizondere generale staven, aan het hoofd der beide ministeries 1 De Doema mag nu vragen wat zy wilde zaak is in orde. t-nt De Daily Mail verneemt uit Teheran, dat de Nationale Verga lering Donderdag haar eerste officieele vergadering heeft gehouden. De volksvertegenwoordigers, die blykbaar met de beste voornemens bezield waren, besloten al het mogelyke te doen om do regeering uit haar geldmoeilykheden te ver lossen. De kroonprins regent heeft een com missie benoemd, belast met bot voorbereiden van hervormingen in de bestaande regeerings- administratie. meldt, dat volgens een in Californië alge meen verspreide meeoing die betrekkingen van zoo ernstigen aard zyn, dat een Oorlog tusschen de Vëreenigde Staten en Japan on- vermydelyk is, en binnen vyf jaren, zoo niet vroeger, moet uitbreken. De Californiörs meenen, dat Japan de Philippynen en Hawaï wenschen te bezetten, en dat zy alleen door den slechten financiöelen toestand worden belet thans reeds daarvoor op te treden. Zoodra Japan meent, dat het voor den stryd gereed is, zal het een voorwendsel zoeken om den oorlog te beginnen intusschen heeft het een campagne begonnen, die alleen dient om een vijandige stemming by het volk te onderhouden tegen de Vereenigde Staten. Overdreven is deze.opvatting zekér; maar niet ontbloot van gevaar. Reuter seint uit Tanger, dd. 5 Jan. De actie tegen Zinat, waar Raisoeli zich versterkt heeft, is hedenmorgen begonnen. De stad moet in brand geschoten zyn by het bombardement. De beschieting was in Tanger te hooren. Te 11 uur openden de tr< epen van Guebbas het vuur tegen het fort van Raisoeli. De troe pen van dezen antwoorden met een welon- derhouden vuur. Daar hunne wapens ver- den droegen dan die van de Mehalla, weeK deze achteruit en Guebbas begon een geschutvuur, dit de troepen van Raisoeli noodzaakte de wyk te nemen naar het ge bergte. De verliezen van GuobbaS bedragen twee dooden n eenige gewonden, waaronder een bevelhebber van de Mehallah. ze dan maar op Kardinaal Richard te Parys heeft den datum voor de bisschopsvergadering nu de finitief vastgesteld op 15 Januari. De krysraad te Nancy heeft een soldaat wegens spionnage tot 5 jaar veroordeeld. Minister Clemenceau heeft besloten vreem delingen, die in den laatsten tyd aan het hoofd zyn komen tö staan van clubs, waar gespeeld wordt, het land uitgezet zullen worden. V 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1