•1 ITEX abrieken teg »n ijzen. EXKX, n enz. ['stanlen. rs ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 10397. I KEXXISGEXIXG. Belasting op de Honden. iDE Bulteulandsch Overzicht OOK, ogelte. igiijders iTER UTS. Woensdag 9 Januari 1907. 45ste Jaargang. tsch nmagazlfo, Tegen den Stroom. FEV1LLETOM. '1 betaling der belasting Wordt vervolgd.) B 13. agolyks versch i, Soepkippen, gemeste Eend- egels, Fazanten ore, Keevleescb, concurreerende smaakt franco werkelijke hulp MagaxIJn fitters verrieSt Tieten werk. .l«G, Poelier EBDAM. 1. Spreek-, Bi t- lingen. t, wende zich (lOIBSClIEMRIÏÏ. briefkaart w or Jt «gezonden door ia tbom mei. 30. Kleiwegsteeg. EIT Het blad Resto del Carlino verhaalt van een Italiaanscb-Er.gelsch incident te Nogara in Ethiopië. Eenige Engelsche onderdanen aldaar beklaagdej zich onlangs, dat inwoners van Nogara, hetwelk in de Italiaansche sfeer van invloed ligt, dicht bij de grens van Soedan, een strooptocht tegen hen had den ondernomen. De regeering van Erythrea staarde daarop een vertegenwoordiger op onderzoek naar Nogara uit en deze consta teerde, dat de klachten der Engelschen ongegrond waren. Toen heeft men van Engelschen kant het hoofd van Nogara laten oppakken en daarover heeft na een wisseling van nota’s tasschen Rome en Londen plaats. De Resto del Carlino zegt, dat de Engel- öeben op het gebied van Nogara loeren om Italië’s streven naar commercieele expansie te dwarsboomen en zelf in deze streken vasten voet te krijgen. Als dat gebeurde zou Italië de zeer gewichtige markt van Gondar kwijt raken. Teletei n lïo. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hommers V IJ F C E N T E N. 75) De koetsier moest langzaam rijden, want de toeschouwers stonden dicht opeen gedron gen op den weg en eindelijk werd op Hum berts bede geheel en al halt honden. Toen het koorddansen was gedaan, werden twee poney’s voorgebracht, de kinderen van ’t gezelschap, door de volwassenen geleid en beschermd, vertoonden daarop hunne kunststukjes en de kleine majoraatsheer kon zijn oogen maar niet genoeg verzadigen met het kijken naar de paardjes, de honden en apen en de op hon handen loopende of het rad slaande bruine kroeskoppen. De toeschouwers gingen zoo goed en zoo kwaad als ’t ging een beetje op zijde om plaats te maken voor het meisje, dat kort geleden aan 't koorddansen had deelgenomen en nu met het bakje rondging. Zonder eenige acht te slaan op haar, die ’t rjjtuig naderde, tastte Clarisse in haar zak om haar beursje te zoeken en zag niet, hoe plotseling de wangen van ’t meisje een bleek-grauwe tint verkregen, hoe bare blik ken als betooverd op baar en op ’t kind K er troffen rs welbekend nmlixii Fabrieksmerk): e, radicale en van alle, zells skkige zenuw- 1 ontstaan door eugdigen leeftijd e zwakte, Bleek - Hoofd pjjn - Maagpjjn Onvermogen enz. Uit— van Liverpool naar Southampton zal ver plaatsen en te beginnen met 5 Juni Cher bourg en Queenstown zal aandoen, teneinde aldus beter met niet-Engelscho lynen te kannen wedijveren in het vervoer van Enge land *en het vasteland naar Amerika. De White-Star-bouten buiten den maildienst blijven van Liverpool afvaren. Naar ’t heet, is de maatschappij te Southampton in onder- handeling voor den aanleg van een nieuwe haven, die de diepste haven van heel Europa moet worden en plaats zal hebben voor vier schepen van de grootste soort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA In overweging nemende, dat bij Art- 2 der Verordening op de invordering der Belasting op de Honden, vastgesteld door den Raad dier Gemeente den 1 Juni 1906, aan eigenaars en bezitters dezer dieren de Verplichting is opgelegd om daarvan jaarlijks in de maand Januari aangifte en te doen Herinneren den belanghebbende aan die bepaling met nitnoodiging de gevorderde aangifte en betafing te doen ten einde' beboe ting te voorkomen. Gouda, 8 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 3' dubbele flosch rogte, Zaltbomm .otterdam. iage. ICm. Rotterdam Het artikel van Combes in de „Nue Freie Presse” wekt veel beroering in de politieke kringen. Op dit oogenblik, nu het ministerie- Clemenceau op het punt staat van vele zyden te worden aangevallen, ziet men in het artikel van Combes de voorbode van het weder-optreden van „petit père” de Temps toonde zich gisteravond onrustig, de Débats is geheel in de war dit laatste blad meent zelfs, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat Combes zal zeggen, dat onderhandeld moet worden mei den Paus Combes immers is ongeveer de eenige, die znlk een voorstel zou kunnen doen, zonder voor pausgezind te worden gescholdenhoe bet zij, men is in spanning over alle intrigues tegen het ministerie en over het wederopteden van Combes. vast te stellen. In kleinen getale voegden ,de minnen van de stammen der Andjerra’s én Fahfl zich by de regeeringstroepen om hun trouw aan den sultan te toonen. Bij Agra, in de Noordwestelijke Provinciën van Engelsch-Indië, heeft Lord Kitchener zyn kamp opgeslagen. Daar zyn 30,000 man troepen bijeengetrokken om den emir van Afganistan een aanschouwelijk beeld te geven van de macht, die Engeland tegen hem in het veld kan ^rengen, als hy lastig wordt, en die hem te hulp zal snellen, als hy Engeland’s vriend blyft en hem van Rusland gevaar dreigt. Een week lang zul len er in de stad en in bet kamp feesten te zyner eere gegeven worden. De gouverneur zal den emir een prachtige automobiel aan bieden. Op den welkomstgroet van Lord Minto, den onderkoning, heeft de emir telegrafisch geantwoord„Na in welstand de grens van de doorluchtige Engelsche regeering over schreden te hebben, ben ik op hun grond gebied gekomen. De ambtenaren aan de grens hebben hun plicht goed gedaan. Ik dank Uwe Excellentie voor haar geluk- wer.schen.” Aan Oostersche overdrijving gaat deze boodschap niet mank. Een bericht, van inboorlingen afkomstig, te Tandzjer ontvangen, deelt omtrent den aanval op Zinat mee, dat de artillerie der regeeringstroepen de vesting bombardeerde, welke half in puin ligt. Raissoeli vluchtte in de bergen. Uit dezelfde bron wordt gemeld, dat de kommandant der Mehella, Bagdadi, gewond werd, terwijl hy den aanval leidde. Ook vele anderen kregen kwetsuren. Het is op het oogenblik onmogelyk den werkelyken uitslag De Amerikaansche tariefcommissie, die zich te Berlyn ophoudt, zal binnenkort naar haar land terugkeeren. Een bericht uit agrarischen koker, volgens hetwelk de on- derhandelingen met de Duitsche regeering mislukt zyn en een Amerikaansch-Duitsche tariqgenoorlog ophanden is, wordt officieus gelogenstraft. Tegelyk wordt bekend dat keizer Wilhelm op den avond voor Kerstmis een Engelschen brief aan Tower, den Amerikaanschen gezant, heeft gericht. In dien brief spreekt Z. M. de stellige hoop uit, dat de onderhandelingen tot oen goed einde zullen voeren en de hartelyke betrekkingen tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten, welke nu reeds een van de veiligste waarborgen voor den wereldvrede zyn, nog inniger zullen worden. Als Kerstgeschenk voor den gezant had de Keizer aan dien brief twintig teekeningen van Menzei, op onderwerpen uit den tyd van Frederik den Groote betrekking hebbende, toegevoegd. Ook by de Nieuwjaarsontvangst ten paleize hield de Keizer een vertrouwelyk gesprek met den gezant. Daarbij moeten de onderhandelingen over het tarief ter sprake zyn gekomen en moet van weerszijden de overtuiging tot uiting zyn gekomen, dat de „voor het oogenblik nog bestaande moeilijk heden” volkomen uit den weg zouden ge ruimd worden. grootingscommissie voor eenige weken zulk een sensatie veroorzaakten. Uit dat schrijven blykt welk een merkwaardige methode van koloniseeren dr. Semler volgen wilde. Dr. Semler stelde aan Goerne voor, hem een crediet te openen by de Deutsche Bank ter hoogte van 200,000 tot 300,000 Mark. Met dit crediet moest Goerne dan zooveel moge- lyk ondernemingen stichten op het eiland Fernando-Po, en tevens onderhandelingen aanknoopen met de inboorlingen „Indien gy nu”, zoo zeide dr. Semler, „een aantal ondernemingen en plantages Ifebt, dan moet gy een slryd beginnen met de Spaausche regeering. Wy zullen natuur lijk zorgen, dat er een consul is, die van krasse instructies is voorzien. Wy zenden een oorlogsschip en bezetten het eiland wegens het gevaar dat uwe ondernemingen zouden kunnen loopen.” Wel een ë’chte Conquistadores-manier om koloniën te krijgen, die zoo wordt aange- prezeu. De „Berliner Morgenpost” bevat een brief van den Hamburgschen koopman Goerne over het Fernando-Po ontwerp van den nationaal- liberalen Ry ksdag-afgevaardigde dr. Semler, welks onthullingen in de bi- gevestigd bleven. Het meisje beefde, toen zy het bakje omhoog hield, waarin Clarisse een goudstukje legde en verdween daarop met schuwheid tasschen al ’t volk om zich heen. Maar zoo, tusschen die menigte staande, voor baar persoon aan Clarisse’s blikken onttrokken, zocht zy de voorname dame nogmaals met hare oogen, en was ’t, alsof zich een grijnslach op haar gezicht vertoonde, toen zy op ’t portier van het rijtuig het roode schild met den gouden reiger zag. Nu reed de equipage langzaam verder. „Irmgard, Irmgardriep de jonge man, die haar by het koorddansen had begeleid. „Waar blijf je toch Het laatste nummer, jy moet beginnen!” Irmgard hoorde het niet. Alles draaide om haar heen. De menschen, de strak ge spannen koorden met hunne stellages, het geld, het goudstukje op haar bakje, alles verdween of smolt saam tot een nevelachtig iets, en toen Ignaz haar ter zyde trad en baar met zacht geweld tasschen ’t volk vandaan haalde, viel *t bakje uit haar band en de inbond daarvan kletterend op het straatplaveisel. Krampachtig omklemde Irm gard Ignaz’ arm, wel voelend, dat zy anders zoo tegen den grond ware geslagen. „Wat is er, wat heb je, mijn schat?” vroeg Ignaz fluisterend met het hoofd naar haar neergebogen. Irmgard zweeg, doch de Telefoon 89 ADV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Namens de commissie volgens art. 86 der Ongevallenwet 1Ö01 in de Ongevallendis tricten in Nederland hadden de heeren jhr. mr. W. Th. Gevers Deynot, C. van Dorp en dr. A. C. A. Hoffman, onderscheidenlijk voorzitters der commissies in de districten 's-Gravenhage, Rotterdam 11 gen Gouda, Za terdag 5 Januari eene audiëntie by den minister van landbouw, nijverheid en han del. Door genoemde voorzitters werd aan minister .Veegens een adres met toelichting over de opgedane ervaringen der commissies en over de wenschelykheid van wijziging barer bevoegheden enz. aangeboden. Door jhr. mr. Gevers Deynoot werd ter a-idientie een en ander uiteengezet De mi nister die de heeren in een zeer welwillend gehoor ontving, beloofde ijverige stadie van het adres en ernstige overweging van de geuite wenschen. Volgens den minister zon do ranstaande eventueele behandeling van het ingediend wetsontwerp op de ziektever zekering moeten worden afgewacht om de ongevallenverzekering, waarvoor wijzigin gen zyn voorgesteld, nader te kunnen rege len, waarby ernstige overweging van de door de heeren namens de plaatselyke com missies voorgestelde wenschen door den mi nister werd beloofd. Het den minister aangeboden rapport zal binnenkort in druk aan de plaatselyke com missies en de pers worden gezonden. Wy hebben meegedeeld, dat de Zwitser- sche Bondsraad nog niet is overgegaan tot het benoemen van een generaal-inspecteur van de Marokkaansche politie, maar aan bet departement van staat beeft opgedragen daarvoor een voordracht op te maken. Verschillende bladen meenen, dat er ver schil van inzicht bestaat tusschen de mogend heden over te doene keuze, Duitschland zou aandringen op de benoeming van een officier, Frankrijk en Spanje op die van een diplomaat. De Zwitserscbe bladen melden warmpjes toe te dekken, een scharlakenrood kleed met gouden franje over haar heen. Daarop bad en smeekte hy weder om eenig antwoord. Maar zy schudde stom bet hoofd en zenuwacbtig pluisde zy met de toppen barer vingers over ’t roode dekkleed. Spoedig nochtans viel zy in sluimering. Ignaz knielde by haar neder en toen de regelmatigheid dei ademhaling van de sla pende weinig of niets meer te wenschen over liet, sloop hy heen om, altijd nog dicht by baar, op het trapje by de dubbele wagendeur te gaa i zitten. De voorstelling was, zooals van zelf spreekt, al lang geëindigd en dat van ’t gevallen geld voor de kanstenmakers hoege naamd niets was zoek geraakt, behoeft wel nauwelijks vermeld te worden. Een paar andere leden van ’t gezelschap waren er gauw genoeg bij geweest. Irmgard was kalm ihgeslapen en Ignaz bleef zitten, waar hy zat, de nieuwsgierige vragen van de leden van zyn gezelschap met een treurig gezicht en een zeer weinig ophelderende schouderbeweging beantwoor dend. Volgens de Engelsche bladen heeft de White Star lyn bekend gemaakt, dat zy Woensdag haar maildienst op New-York bleek geworden lippen trilden als van iemand, die hard de koorts heeft. Zy viel leunend tegen zyn borst, de linkerhand tot een vuist gebald, tegen bet eigen hart gedrukt. „Om Gods wil, rny’n engel, spreek toch, wat is er „O, ik geloof, dat ik sterf, Ignaz I” „Gauw, gauw, water I” genood hy met groote stemverheffing en daarop weder vleiend fluisterend„Neen, neen, je mag, je mag niet sterven, want ik - - ik heb je lief Slechts even sloeg Irmgard do oogen O| een lachje van zaligheid zweefde om haar mond en als uit een‘ droom ontwakend staarde zy naar die gapende menigte. Toen streek zy met een snelle beweging de lange roode baren uit ’t gezicht en wees met een bevelend gebaar voor zich uit. Schuw traden de nieuwsgierige menschen terug en Ignaz bracht de nagenoeg ,6ewus- telooze jonge vrouw, meer dragend dan ge leidend, naar den grooten kermiswagen. Binnen in dien wagen, vlak naast den ingang ervan, was een soort van rustbed en daarop vlyde Ignaz de bekoorlijke gestalte in bet kunstenmakers-pakje neder. Ignaz jammerde nagenoeg luidkeels, be dekte ’t bleeke gelaat van zyn Irmgard met gloeiende kassen en wierp, om het zoo innig geliefde en steeds huiverende meisje

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1