nden ter. ITO, tbrieken tegen Izen. inzalf. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, GEBOD. No. 10238. kennisgeving. 45ste Jaargang. BuKeolandsch Overzicht. ivoer 1 &Z00H. Dinsdag 22 Januari 1907. OON, 1 T ALGEÏEBN KTER’, Tegen den Stroom. FEUILLETOX, r D VISSER, ,0 lamaak. I van zulk een vader verlost te zyn. NEMAN Zn (Slot volgt.) een paar dagen ■uik der wereld- igstraat. 1 tolstraat. in de Echte VRIJ verkocht re dan j nu een luid in ’t volgend B 13. 1— i 0 50. ■ibune een zéér Cts. verkrjjg. jenden ten baize iS, Wjjdstraat, 1 Woensdag 23 ;s 12 tot ’sua- taris, M. KROON. leg. aat. 22 in doosjes van UDA". Spreek-, Bier- ingen. wende zich GOIINIIE COIRiVT. a. 4 bedrijven door ANS Jr. ae hun dochter. VUAItl 1907, 9 ure, [E”, Oosthaven. gekomen, dat het heele leven hem was gaar, tegenstaan, dat hy bet in de toekomst bad beschouwd als een zegen voor zyn kind om Teletoi n lïo- 82. Pe Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. ftouw-van-drie- hoog. ffrouw-van-een- hoog. ■uidenicr-van- den hoek. iruier. M.aga» IJn tters verricht men dan in den Simplon dubbel spoor zal hebben. Deskundigen hebben nu omtrent deze pa rallel-tunnel een rapport uitgebraebt, waarin vastgesteld wordt, dat afbrokkeling van de steenmassa’s reeds thans uitvoerige werken r.oodzakeljjk maakt, en dat er, indien de vergrooting van de tunnel voor vrij geruimen tijd wordt uitgesteld, veel metselwerk verricht zal moeten worden. Dat zal millioenen kosten en toch slechts een voorloopige oplossing zyn. De commissie van deskundigen adviseert daarom, dedelyk van de parallel-lunnel een^ spoorwegtunnel te gaan maken. Heel lang zou dit werk wellicht toch niet kunnen wachten, wijl volgens de Simplon-overeeib komst de Italiaansche regeering den aanleg van een tweede spoor door den Simplon verlangen kan, zoodra de bruto-opbrengst van hot 40 kilometer lange traject Brieg— Domodossola 50,000 francs per kilometer bedraagt, waarbij opgemerkt dient te worden, dat by het vaststellen dèr tarieven de twintig kilometer van de tunnel dubbel worden geteld, en men aanneemt, dat deze opbrengst stellig spoedig, nog vóór de opening „van de Lötschqergtunnel, zal worden verkregen. Sedert den dood van prins Albrecht van Pruisen, den regent van Brunswyk, is in dat hertogdom een verandering van meening ontstaan, by de regeering, by den Landdag en in de volkskringen. By de eerste be sprekingen over de opvolging was men in Brunswyk algemeen van meening, dat de familie Cumberland den troon niet kon bestygen, „zoolang zy geen afstand had gedaan van de rechten op Hannover”, en de staatsiechterlyke commissie zeide zelfs in haar rapport van 28 October 1906 dat alle agnaten van het hertogelyk huis ondub belzinnig en zonder voorbehoud dien „afstand moesten onderteekenen. Eerst als van die aanspraken volledig afstand gedaan, is, kan er aan gedacht worden de rechten op de opvolging in Brunswyk te erkennen.” De hertog van Cumberland weigerde rond weg van zijn rechten afstand te doen; en nu brengt de staatsrechterlyke commissie opnieuw een rapport uit, waarin zy zich Zoo was dus het uiteinde v«n een betrek kelijk nog jongen man, kort geleden nog innemend van uiterlyk, krachtig van lichaam, kloek van geest, die nooit bepaald slecht had kunnen genoemd worden, maar die alleen door aanhoudend toe te geven aan zyn los en lichtzinnigen aard, ten slotte zoo ver was De verkiezingscampagne voor den Duit- schen Rijksdag wordt, en dat is begrijpelijk, in het buitenland met groote belangstelling gevolgd. Maar men beschouwt den naderen den strijd als iets van zuiver binnenland- schen aard. Slechts de Engelsche Daily Express meent, dat er ook een internatio nale zyde aan dien stryd is. In een hoofd artikel zet dit blad uiteen dat de overwin ning van de coalitie der sociaal-democraten met het centrum een gevaar beteekenen kan* voor den Europeeschen vrede. Van een Engelsch standpunt zoo zegt de Daily Express, zou die uitslag dubbel te betreuren zynwant daardoor zouden de Engelsche revolutionairen worden aangemoe- digd en tevens zou de EngelschDuitsche toenadering er onder lijden. Want een toe nadering kan alleen mogelyk en duurzaam zyn, als zjj gesloten wordt tusschen het op orde gevestigde gezag in beide landen. Een overeenkomst tusschen twee groote, zelfbewuste en zich zelf achtende ryken kan sterk en duurzaam zynmaar zoo zy uitgaat van de antinationale party en gesteund wordt door de revolutionaire, zou zy, gesteld dat zy ouit tot stand kwam, zwak en slechts van korten duur kunnen zyn. De Daily Express verheugt zich daarom over den moed en de vastberadenheid van den Rykskanselier in den stryd tegen de sociaal-democratie en het centrum. Prins Billow toont, zegt het blad, ook in dien stryd de eigenschappen, die de Engelschen steeds bewonderen en weten te waardeeren hoffeiyke verzoeningsgezindheid en oubuig zame vastberadenheid. verontschuldigt„dat zy den hertog geen voor waarden heeft willen stellen, maar alleen de wyze heeft willen aangeven waarop de moeilijkheden uit den weg kunnen geruimd worden.” De Regentschapsraad heeft inmiddels aan den Duitschen Bondsraad een mededeeling gezonden, waarin duidelyk en zonder om wegen wordt gezegd dat zoo het Hertog dom de beslissing aan zich had, niets het zou beletten prins Ernst August van Cum berland of zjjne zonen tot de troonsopvol ging te roepen. Reuter seint uit Parys, dd. 19 Jan. In den Senaat werd de begrooting van oorlog behandeld. Minister Picquart ver klaarde, dat de wet op den tweejarigen diensttijd een vrywat beteren waarborg van soliditeit geeft dan die op den driejarigen diensttijd. De minister verklaarde, een tegen stander te zyn van de vermindering der cavallerie en een voorstander van uitbreiding der batterijen. Ten einde sommige beweringen te ontzenuwen, voegde hy daaraan toe, dat bet leger bezield is mot een militairen geest, die tot de overwinning moet leiden. De al- gemeene beraadslaging werd daarop gesloten. Reuter seint uit Boedapest, dd. 19 Jan. Minister Polonyi las in de Kamer een brief van den heer Halmos voor, waarin deze de tegen den minister ingebrachte beschuldi gingen intrekt. 86) Uit den schoorsteen, ’t was duidelyk noeg te zien, steeg weer wat rook op. Dat vonden de heeren al zeer vreemd en zy spoed den zich naar de deur. Nagenoeg in ’t mid den daarvan was blijkbaar ’t hout ingetrapt en de spaanders die grootendeels waren blij ven hangen, zoo goed mogelyk weer op hun plaats gedrukt. De zegels waren gedeeltelijk verbroken en ’t verscheurde perkament hing op zyn oude plaats. „Wel verbazend, wie zou dat hebben dur ven doen vroeg de politie-commissaris met zulk een barsch gezicht, als zocht hy onder de hem omringende heeren den schul dige. „Dat zullen we zien,” antwoordde de staatsprocureur glimlachend en met de groot ste gelatenheid. „We beginnen natuurlijk met het instellen van een onderzoek in loco.” »De politie-commissaris, gevolgd door Ri chard, den staatsprocureur, den loods Nielsen en de overige heeren, kwam eerst in het kleine, donkere gangetje en opende vervol gens de deur der woonkamer. „Irmgard I” was de kreet die plotseling aan Richards borst ontwelde. Al de anderen stonden versteld van wat zy daar zagen in de hut, die men gedacht had geheel leeg te zullen vinden. Irmgard stond daar bleek, hoog opgericht •en toch reikte het lange, afhangende, roode haar byna tot op d^n girpnd. Zy deed al haar best om met haar lichaam iets voor al die menschen te verbergen. „Plaats, heeren, plaats!” riep klinkende vrouwenstem en iz oogenblik stond Clarisse midden in den kring. „Moeder! Moeder!” „Kuni Kunibert!” Clarisse’s hooge gestalte zonk op den grond op de knieön en hare armen omstrengelden den in lompen gehulden knaap. Een ademloos stilzwijgen heerschte by allen, onder wier oogen dit aandoénlijk we- derziens-tooneel zoo geheel onverwachts werd afgespeeld. Richard verbrak het stilzwijgen langzaam maakte hy zich uit Irmgards omhelzing los en legde als zegenend zyn rechterhand op baar hoofd. „Myn arm kind, veel, veel hebt ge om my geleden, de zonde der ouders wreekt zich aan de kinderen, want weet ja weet het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Suppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1906, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in atschriit ge durende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toege zonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 21 Januari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De Daily Telegraph deelt een opmerkelijk staaltje mee van de driestheid, waarmee den laatsten tyd in de Chineesche wateren de zeeroovery wordt bedreven. Het betreft een geval, dat plaats vond op een paar myl afstands van Woetsjau. Tien krachtigp mannen, die er als gewone koelies uitzagen, begaven zich daar aan boord van een Britsche* stoomboot, de Fie Nam, quapi als passagiers. Toen de boot in de vaart was, ergens tysschen 'Fongtsjeng en Dosing, ontpopten de koelies zich als gewapende bandieten. Zij namen bezit van de boot en beroofden alle opvarenden van hun kostbaar heden, tot een gezamelyke waarde van een paar duizend gulden. De schurken, die nu in het bezit wareu van eea ei^en boot, bewerkstelligden nu een aanvaring met een Chineesch stoombootje, de Tjenk-Foek Na de botsing sprongën eenigen hunner over op het andere vaartuig plunderden de opvarenden en hielden de boot, welke grooter vaartsnelheid bezat dan hun eerste aanwinst, en bovendien ^voorzien was van een beschermingspantser met schietgaten. Byna was het spel echter verkeerd ge- loopen want een gewapende stoomsloep der Chineesche autoriteiten te Kanton kwam in ’t zicht. Daar de roovers wisten dat de re- geeringsboot een groote som gelds aan boord had, werd een aanslag beproefd, De bandieten moesten echter met bebloede koppen de vlucht nemenzy wendden den steven van hun gepantserd vaartuig en verdwenen iy den nacht. De Britsche minister van boitenlandsche zaken, lord Grey, te wiens kennis bet boven vermelde voorstel werd gebracht zal vertoogen richten tot de Chineesche regeering, Men weet, dat er naast de spoorwegtunnel door den Simplon een tweede, kleinere tunnel ligt, die, naar by den opzet van het grootsche werk al dadelijk werd vastgesteld, later zal worden vergroot tot spoorwegtunnel, zoodat allen dit meisje deze Irmgard is myn dochter!” „Groote God myn vader I” en Irmgard sloeg de beide handen voor het met tranen bedauwde gezicht. Richard ging voort„Ook gjj, Clarisse, hebt door my al was ik ook niet de boos doener, waarvoor ge my in een vlaag van namelooze smart een oogenblik hebt kunneu aanzien helaas maar al te veel geleden Mijn- schold was ’t dat de reiger u onheil aanbrac£r! Schenk vergiffenis* aan hem, dien gy eens hebt liefgehad, neem myn jiochter onÜer uw hoede, vervuld den wensch van een afgeleefd man, wiens eer te bevlekt is om Hij sprak ’t woord niet uit, de daad vulde aan, wat de mond had willen zeggen. Eer iemand ’t vermoeden, laat staan ’t verhin deren kon, had Richard zyn pistool gegrepen niemand had er zelfs aan gedacht den baron te gaan fouilleeren en zich een kogel door ’t hart gejaagd. Telefoon iVo. S? A D V EB TE T 1 EN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letjgj's worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. 1 De toestand in Marokko is door de over winning van Mohammed el Gebbas op Raisqeli niet verbeterd tenminste de „Times- correspondent” te Tanger meldt „Het zou teveel verlangd zyn van de de Sjerifstroepen te verwachten, dat zy zich steeds goed zullen gedragen. Maar zy maken het werkelijk te bont, zy plunderen de om Arzilai gelegen dorpen, stelen vee, mishan delen vrouwen en rukken haar de gouden oorringen uit de ooren, zy plegen allerlei wreedheden Het gestolen vee, waaronder ook van Europeesche eigenaars, verkoopen zy openlyk op de markten.. De Makhzen weigert op te treden 0 „De toestand is nog erger dan hy onder Raisoeli was Een mededdeling van den Franschen inge nieur Beyre te Fez, aan den Matin zegt ver der De sultan staat geheel onder Duitschen invloed, en vertrouwt er vast op, dat Duitsch- land alles zal beletten wat hem onaangenaam kan zyn. De eenige consul naar wien hy luistert is de Duitsche. De zending van de heeren Von Tschudi, Wolff en nog een derde officier heeft ten doel de stichting van een Duitsche militaire missie in Fez, die voor namelijk moet diener., om den sultan met raad ter zyde te staan en de uitvoering van verschillende openbare werken voor te bereiden. ‘V James Bryce heeft in een redevoering van zyn kiezers afscheid genomen. Hy sprak tegen, dat er eenige geheime reden is voor zyn ontslag als minister van Ierland. De eenige reden is, dat er te Washington een groote taak is te volvoeren, en men hem om de studie, die hy van Amerikaanche instellingen gemaakt heeft, voor die taak eenige geschikt heid toekent. Wat Ierland betreft, verklaarde Bryce zelf nog een voorstander voor vol komen zelfbestuur te zyn, maar in dit Par lement kon dat niet voorgesteld worden. Een uitbreiding van lerlands zelfstandigheid zou echter al helpen om rust en tevredenheid in ’t land te brengen. In ’t dot Trunzow, by den opvlammeoden haard, zat Clarisse en nevens haar de oude ambtsraad Bollmeyer. De oude beer was zonderling week ge stemd. Hy had daar juist zyn lieve vriendin een oude geschiedenis verteld uit lang ver vlogen tyden, de geschiedenis van zyn eerste en eenige liefde, toen hy zelf niet veel meer ‘4dhn oen aankomende jongen was geweest. „En toch geloof ik, myn oudste, myn beste vriend, dat wat u denkt te doen, niet goed' zou gedaan wezen, ’t Is veel te veelZulfc een groot bezit zou voor dat natuurkind ge paard gaan .met een tal van zorgendie zorgen zouden haar ter neder drukken en ge hadt haar ongelukkig in plaats van ge lukkig gemaakt. Waar gy gedacht hadt wel te doen, zoudt gy lasten hebben gestapeld op een paar schouders, die daarvoor immers allerminst berekend waren.” „Ik geloof waarlijk, dat u gelijk hebt! Zeker, zeker, je hebt gelyk, Clarisse, als altyd. Het kan niet anders.” 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1