me lesse, 0RI8TEN. STEN, fabrieken tegen rijzen. ;öön, laar G’s Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 36 Januari 1907. 45ste Jaargang. TMIN. No. 10243. Builenlandsch Overzicht il FEUILLETON, IN DUBBELE BANDEN. 07 kost 240 1.30 070 0.32* anuari Istique, STER”, fitters verricht r b is. 4» van groote opwinding onder de limen vreest voor rustver- 8*/i. dubbele flosch fi. RINKMANA Zm {Wordt vtrvolgd.) Vegte, Zaltbomm botterdam, hage. J. Czn. Rotterdam veroorzaakte stakende zeelui storingen. INT, nen modellen te auccea nog een door het werking ran de e Rang M ct. O. O. gewone ■lUaganijn (ilHIIStlIE COURANT Spreek-, BLf- dingen. it, wende aich trooibiljetten. lureau 7 uur. e verkrijgen en Volgens een bericht nit Melbourne, melden daar de bladen, dat de regeeringen van het Australische Gemeenebest, Nieuw-Zeeland, Canada en de Kaapkolonie het eens zyn ge worden over voorkeurrechten ten gunste van het moederland. Zy zuilen de zaak op de komende bijeenkomst van koloniale eerste- ministers te Londen ter sprake brengen. De Amerikanen, die met de Eitel Friedrich van Jamaica te New-York zyn aangekomen, hebben zieb, gelyk wy reeds met een enkel woord meldden, in een besluit beklaagd over de behandeling die Amerikanen en ook eenige Duitschers van de zyde van de Port Kingston, het schip van Sir A. Jones’ gezelschap, on- den toepassingen Iderde Por» terts. Zy geven cers niet kunnen h, geen imitatie, n. en aantal onge* lit op aanvraag 5Ü7 Jb Co, De Spaansche regeering heeft aan de Zwit- sersche Bondsregeering doen weten, dat er geen bezwaar bestaat tegen inwilliging van haar wenschen ten aanzien van de positie van den te benoemen inspecteur-generaal der havenpolitie in Marokko. Tegerlykertyd is door de Spaansche regeering de wensch uit gesproken, dat de Bondsregeering thans, zonder eerst nog de formeele goedkeuring van de andere mogendheden, die de acte van Algeciras hebben onderteekend, af te wachten, haar voordracht voor de benoeming van den inspecteur aan den sultan van Ma rokko zal toezenden. De vereeniging van Italiaanscbe scheeps reactors besloot Woensdag te Genua de op gelegde overzeesche stoombooten weer in dienst te stellen en nieuw personeel aan te werven op de oude voorwaarden. Dit besluit u op het geweten Tracht uw producten zoo weinig schadelyk mogelyk te doen zyn Ofschoon -ik my tevens moet afvragen bestaat er wel onschadelyke alcohol O, dokter 1 zuchtte Vernier, wat u my zegt, ontroert my in hooge mate. U zoudt my byna overtuigen, dat ik een misdadiger ben. En toch ben ik een eerlyk man, die niemand een centime te kort doet. Myn vrouw Is ’n engel van goedheid en weldadig heid. maar het eene kan het andere niet goedmaken. Het is een misdaal, te leven van hetgeen zyn medemenschen den dood brengt. Gy wordt ryk, terwyl door uw schuld Frankryk verarmt. Het land gaat achteruit, het verstand der bevolking wordt beneveld, het ras gedegenereerd. De a co- hol maakt van een trotsch, fier volk als het onze, een natie van balfidioten. In allo Scandinavische Ryken heeft de Staat den verkoop van alcoholische dranken verboden,* in Nederland en België beperkt in Frank ryk aangemoedigd. En waarom P Omdat de Franscbe Republiek de kroeghouders moet ontzien, daar zy in hen haar voornaamste verkiezingsagenten heeft. Wanneer de kiezer een gevoel van afkeer openbaart voor zyn zoogenaamde „vertegenwoordigers”, dan staat de koopman in dronkenschap gereed hy duwt hem een stembiljet in de hand, Wy hebben reeds medegedeeld, dat tus- schen het Duitsche Ryk en Denemarken een overeenkomst is aangegaan, tot regeling van de nationaliteit der in Sleeswyk wonende Telefoon 69 ADV EKTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. nog meer te slikken en ons noemen zy „giftmengers” 1 Trek je er toch niets van aan I Deze verklaring van zyn compagnon bracht Vernier’s geweten weder tot kalmte en met den gewonen ijver ging hy aan den arbeid. Toen mevrouw Vernier den kleinen Christiaan het levenslicht schonk, was de firma reeds een der best aangeschrevene van P.irys. Maar de sombere voorspelling van de treu rende weduwe kwam haar steeds in de ge dachten, wierp een schaduw over haar moe derweelde en ondermynde haar gezondheid. Na de geboorte van zyn zoon had Vernier voor ’n appel en een ei in den omtrek van Fontainebleau een prachtig kasteel met een groot park gekocht. Zyn nieuw bezitting was aan de Seine getogen, benevens aan de spoorlyn Parys-Lyon, zoodat Vernier achter het park een nieuwe fabriek deed bouwen met opslagplaatsen en aanlegkaden. Toen alles gereed was, werd het kasteel betrok ken door mevrouw Vernier en den kleinen Christiaan. Een halfjaar bracht de ziekelyke vrouw in die gezonde omgeving door, toen keerde zy naar Aubervilliers terug, om daar te sterven. 3) Hpvig ontsteld keerde mevrouw Vernier naar haar vertrekken terug. Wat zy ge boord had maakte zulk een invloed op haar, dat zy verviel in vlagen van zwaarmoedig heid. Haar man deelde de oorzaak van dien toestand mede aan dokter Angagne, een jong gynaecoloog, wien hy reeds als accoucheur had aangenomen. De medicus hoorde hem tot het einde aan en zeide hem toen rond uit De industrie, waaraan gy uw fortuin dankt, is noodlottig. Gy zult my misschien tegenwerpen, dat lucifersfabrikanten, die hun werklieden met phosphorus laten omgaan, spiegelfabriekanten, die hun kwikvergiftiging bezorgen, en vervaardigers van verfwaren, welke hun arbeiders bloot stellen aan lood- ergiftiging, niet minder schuldig zyn, maar lucifers, spiegels en verfwaren zyn nagenoeg onontbeerlijke artikelen, terwyl niemand gedwongen is alcohol te drinken. Ik weet zeer goed, dat de eisch der moraal, die wil dat gy en uw collega’s hun zaken sluiten, in de praktyk onmogelyk is, maar ik druk vertroffen ars welbekend CBT-UIXI3 i Fabrielumsrk). ie, radicale en van alle, zelh tekkige tenuw- d ontstaan door jeugdigen leeftijd re zwakte, Bliek - Hoofdpjjn Maagpijn Onvermogen enz. Uit vult zyn glas en zegtDrink en stem I Een natie van drinkers is een verloren natie, en wie haar helpen om te drinken, zyn mis dadigers, van den distillateur af die bet gif bereidt tot den Staat toe, die toestaat dat men het verkoopt. Vernier zag den onhandelbaren dokter met een zucht van verlichting vertrekken en vertelde Mareuil, wat hy al zoo van Au gagne had moeten hooren. Laat hem maar praten! sprak de' voormalige colporteur. „Angagne is een kamergeleerde en ziet niet verder dan z’n neus lang is. Dateert de uitvinding van den brandewyn van vandaag Onze voorouders, de Galliërs, dronken het by kelken vol. Toen heette het merk Vernier-Mareuil hypocras of hydromet. En die Galliërs waren er niets mindor om en telden onder hun nazaten Karei den Groote, Hendrik IV, Lodewyk XIV en Napoleon. Zy zyn allen gelijk, die doctoren Twintig jaar geleden hadden zy het te kwaad met den rootten wyn en bevolen uitsluitend den witten wyn aan vjjf jaar later was ’t omgekeerd en nu ver bannen zy beide kleuren en schrijven het gebruik van bier voor, op gevaar af de Franschen even zwaarmoedig en vervelend te maken als de Duitschers en Engelscben. Wat grappemakers, die artsen! Zy geven bun patiënten rattekruid en wie weet wat deryonden hebben. De kapitein weigerde eenige Duitschers die in nood waren voedsel te geven; gewonden werden van boord gezet en onverzorgd op den wal gelatendrie dagen lang onthaalde Jones zyn vrienden aan boord zonder zich om de noodlijdenden te bekommeren. „De banden van bloed en taal, waarover men *t zoo druk heeft, zyn een bespotting en een diplomatie herschen- schim”, aldus zeggen die Amerikanen. Dat is in den geest van de Inter Ocean, een Chicagoosch blad, dat van Swettenham, den gouverneur van Jamaica zegt„Hy spreekt de natuurlijke Engelsche gevoelens tegenover ons uit en zyn domme openhar tigheid zal wel een eii.de maken aan een hoop blatenden onzin over het Engelsche volk, dat altijd klaar heet te staan om ons om den hals te vallen en ons tot broeders wil hebben.” De Republic, van St. Louis, daarentegen zegt, dal wat er tusschen Swettenham en Davis gebeurd is, „geen rimpel in onze be trekkingen met Groot-Brittannië zal brengen.” Er is dus nog al verschil van meening, maar schier e. nstemmig schijnt men in Amerika over Swettenham zelf te denken, en velen geven hun meening te kennen zonder eenige achterhouding. Zoo de Herald, van Boston, die schryft: „Een volmaakter voorbeeld van een ambtelyken ploert, barstend van het gevoel van zyn eigen gewicht”, is er nooit geweest. Swettenham zelf, heeft tegenover een ver slaggever ontkend, dat er tusschen Davis on hem de minste wryving is geweest. Een ontkenning, even diplomatiek als die van Bacon, deu waarnemenden minister van bui tenlandsche zaken te Washington- Van zyn brief, die zooveel aanstoot had gegeven, sprak hy als niet zoo ernstig gemeend. Op Jamaica zyn er blijkbaar ook menschen, die ’t met Swettenham houden. Jamaica is geen Spaansch gebied, zei een predikant, geen Latynsch Amerikaansche republiek; de Vereenigde Staten hebben geen recht hier troepen te landen. Elihu Root, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft te Ottawa, voor den gouverneur-generaal, ministers en Parlementsleden sprekende (zyn rede was een lofzang op Canada en op de goede be trekkingen tusschen Canada en Amerika), een telegram van Swettenham voorgelezen, waarin deze Davis voor zyn hulp dankt. Teletoi n Aio. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. In antwoord op de tendentieuze berichten van de pers te Weenen, richtte de Servische regeering tot tal van buitenlandsche journa listen bet verzoek zich naar Servië te bege ven, ten einde zich van don juisten toestand aldaar op de hoogte te stellen. De journa listen constateerden reeds onmiddellyk na hun aankomst de onjuistheid van de berichten in de Weensche pers over Servië, waar volkomen rust heerscht. Er schijnt nog een kans te zyn, dat de crisis beperkt wordt. Tenminste een telegram uit Boedapest aan de „Köln. Ztg.” zegt, dat in den ministerraad beraadslaagd is over de vraag of duor het aftreden van Geza Polonyi de crish niet zou kunnen worden beëindigd P Velen zyn van meening, dat dan de verschillen van meening tusschen Andrassy en Wekerle wel kunnen worden bygetogd. Maar Polonyi weigert beslist zyn ontslag te nemen, daar hy dit als eeu moreelen zelfmoord beschouwen zou. Zoo staat mon dus voor de vraag of een derde oplossing mogelyk is En die vraag wordt ontkennend beantwoord. optanten kinderen, d. w. z. kinderen geboren buiten Denemarken, na de verklaring van hunne vaders dat zy Deensch onderdaan wilden blyven en voor het inwerkingtreden der Deenscho wet van 19 Maart 1898 tot regeling van het Deensche staatsburgei schap. Deze kinderen werden noch dooi Dene marken, noch door Pruisen als burgers er kend, en waren dientengevolge zonder nati onaliteit. En dat hun aantal niet gering is, blykt uit hetgeen het blad „Hejmdal” mede deeltdat er in Noord Sleeswyk 12,000 staat looze optantenkinderen zyn. Aan deze kinderen en hunne nakomelingen wordt nu het Duitsche burgerrecht gegeven. In Duitschland maakt deze overeenkomst een goeden indrukmaar ook in Denemar ken, blykens de meeningen der Deensche bladen. De „Kjöbnhavn" zegt: „De overeenkomst brengt de mogelijkheid tusschen verleden en toekomst een brug te slaan. De Duitsche regeering het ft zooveel redelijkheid getoond by de onderbandeliugen, dat men recht heeft te verwachten, dat zy ook in de taalquaeslie met evenveel toegevendheid zal optreden. Nu duizenden Deensch-sprekenden eindelijk een vaderland hebben gevonden, is een be slissende stap gedaan, voor de goede be trekkingen tusschen Duitschland eu het Deenscho volk.” „Vort Land” zegt; „Uit naam der dui zelden vaderlandslooze optantenkinderen moet de overeenkomst met blijdschap wor den begroet, wyl thans het vooruitzicht be staat, dat zy eindeljjk een vaderland en een staat zullen krygen.” De Deensche oud-minister-president Deunt- zer verklaarde„het verslag buitengewoon gelukkig te achten, voor de betrekkingen tusschen Duitschland en Denemarken, en van groote beteekenis voor Noord Sleeswyk”. Hy noemt het verdrag „oen goeden natio- naton arbeid”. Het bericht van de oprichting eener ver eeniging voor den katholieken eeredienst, een „Katholieke apostolische Fransche kerk”, die onafhankelyk zal zjjn van den Paus, klinkt wel gewichtig, maar bet heeft weinig te beteekenen. Mgr. Vilatte, de aartsbisschop, die aan de vereeniging zijn steun zal ver kenen, heeft zyn investituur ontvangen niet van den Paus, maar van den aartsbisschop van Goa, die onder het patriarchaat van Autiochië slaat. Er zijn verscheidenen ka tholieke vereenigingen voor den eeredienst opgericht in Frankryk, die zich de verzeke ring van een katholicisme zonder Paus ten doel stellen. Wy ineeneu dat er alles byeen zoowat een 80 zyn gevormd, in elk geval een aantal, dal tegenover de tienduizenden parochieën vau Frankrijk in ’t geheel niet in aanmerking komt. Het laatste bericht omtrent de oprichting van zulk een veree niging is geschikt er nog eens aan te her inneren, dat de enkele poginkjes, die gewaagd zyn om van den Paus afgescheiden katho lieken eeredienst in te richten in Frankryk, ten eenenmale mislukt zyn. Dat er eenige lagere geestelijken geweest zyn in afgelegen oorden, die met bun paro chianen het verder zonder Rome wilden stellen, verbreekt de eenheid niet onder de Fransche geestelijkheid. Die eenheid komt te sterker uit, nu men mag aannemen, dat bijna geen enkele voor de buiten deu Paus opgerichte katholieke vereeniging zou zyn opgeriebt, als de Paus de oprichting van katholieke vereenigingen voor den eeredienst zou hebben loegestaan De grond voor de oprichting van onpauselyke vereenigingen op te richten en het verlangen, de kerkelyke goederen voor de katholieken te bewaren. De omstandigheden zyn dus in 1906 voor een scheuring in de katholieke kerk van Frankryk zoo gunstig mogelyk geweest. On danks die gunstige omstandigheden bleef scheuring achterwege. Hoe ongegrond was dan de vrees van den Paus dat de aanvaar ding van vereenigingen voor den eeredienst tot scheuring in de kerk zou leiden. Reuter seint uit Tanger De Mahalla zet de vervolging van Kaïd Zellal voorter hebben verschillende ont moetingen plaats gehad, waarbjj een aantal personen werden gedood of gekwetst. De Mahalla maakte ryken buit. Er werd een aanval gedaan op de woning van Zellal, maar tot op het oogenblik zonder succes. Raisoeli bevindt zich bij Zellal in diens woning. Raisoeli is gevlucht naar het zuiden waar hy zich ophoudt in het ontoegankelijke ge bergte.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1