lar )man.| adelaren Atewws- en Advertentieblad roer Gouda en Omstreken, Donderdag 31 Januari 1907. Buitenlandse!) Overzicht. <1 -4 AO IN DUBBELE BANDEN. I EER J ISTADE. 45ste Jaargang. ELL1LLEIOA. et i Xo. 10246. Verspreide Berichten. k ni. i r). 1.1X itant. Kerk niet geweend heeft, is bet verderfelijkst voor baar geweest. Zoo beeft, volgens de Matin, de Paus geproken. n toepassingen lerde rit. Zg geven rs niet kunnen geen imitatie, .LAN® 1T, n modellen te )A: dubbele fleech gte, Zaltbomnid tterdam. 8«- Cin. Botterdam uM/kJM Ml f» «rivoorHMMB LH. «Uier A O» -NenlcttogM* MMVfc.— •sstsss* iKMAN A Zx t O 60 I 0.72 3 (.OIIISCIIE (X! IIIAXT. Telefoon To. *9 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. i aantal onge- op aanvraag II Jb Co. De Tsaar heeft den keizer van China telegrafisch in kennis gesteld van het besluit der Russiscge regeering betreffende de ont ruiming van Mantsjoerye. Hy heeft daarby den wensch uitgesproken naar verdere be vestiging der wederkeerige vriendschap en de hooi, dat Rutland's belangen in Mants joerye opscherend blijven. De klzer van China heeft in zyn telegram van antwoord zfin vreugde over het besluit uitgesproken en tegelijk medegedeeld, dat aan de overheid in Mantsjoerye bevel is gegeven de wettige belangen der Rassen in Mantsjoerye te beschermen. De vertegenwoordigers van 27 katholieke inrichtingen van onderwys, zoowel Italiian- sche als vreemde, te Rome zyn Zondagmid dag naar het Fransche college getrokken om een adres van sympathie af te reiken voor de leerlingen der Fransche seminaria. Volgens de Matin, heeft de Paus deze betoogers willen ontvangen. Hy zou ze be dankt hebben voor hun deelneming met de Fransche seminaristen en verklaard hebben, dat hy geroerd was door de blyken van eendracht tusschen Fransche en Italiaansche seminaristen. De Paus moet herinnerd hebben aan de 3500 jonge priesters, die in krijgsdienst zullen gaan. Zfi zullen dienen onder het vaandel van hun vaderland en ook onder het vaandel van Christus en van den gods dienst. De Kerk, zeide paus Pias, noemt zich de eenige, katholiek, apostolische, Roomsche, en, vervolgde. Steeds moet de Kerk vervolgd worden de eeuw dat de irtroflen i welbekend H-KIXH abriakuMrk): radicale en van alle, zelfs ckige wnuus ontstaan door agdigen leeftyd zwakte, Bleek Hoofdpyn - Maagpjjn avennogen mz. Uit- 7) Inmiddels nam de bloei van de Alimenta- tic-Bank zulk een hooge vlucht, dat Vernier zich op de place Malesberbes een pra. hti/ hotel liet bouwen, en dat hy niet m< t dacht aan de .bagatelletjes” die hy moest betalen aan de modi°tes zijner vrouw en tot afdoening der schulden, die Christiaan maakte voor de schoone oogen van Etiennette Dhariel. De Duitsche keizer was Zondag jarig; hy is op dien dag 48 jaar oud geworden. En hy heeft op zyn verjaardag aan bet Duitsche Om zes uur Maandagavond hal de slui ting der Oostenryksche Kamer van Afge- van het galante Parfis. Toen Goldscheider kaal geplukt was, plunderde zy achtereen volgens een Engelscben lord, een jong secre taris van de Russische legatie en den mil- lionair-zydefabrikant Thuraax ait Lyon. De een verveelde haar evenzeer als de andere, totdat zij eensklaps een .caprice” kreeg voor Clamiron, den {oesligste van alle buulevardiers, maar tegen contante betaling. Sinds haar liefde voor den tooneel- speler, had zy het woordje .gratis” uit haar boek geschrapt. Clarimon, bijgenaamd „de Straatsteen” was te veel man van de praktijk om geen aanhanger te zyn van den stelregel, dat men wat te zwaar is moet laten vallen. Hy zocht naar een plaatsvervanger. Ter gele genheid van de wedrennen stelde hy haar voor aan Chrisliaat Vernier. Reeds dadelijk vond Etiennette een zekere aandoening, die zy zichzelf niet had toege dacht. Die slanke jongeman behaagde haar. Ais Christiaan een arme drommel was ge weest, zou zy misschien het door haar uitgeschrapte woord weder in eere hebben gesteld, maar hy was de zoon van een veelvoudig milionair, zoodat bet blonde meisje van oordeel was, dat men het nuttige met het aangename moet vereenigen. Christiaan deelde het lot van zyn voor gangen hy moeit betalen. het diner werden er de koppigste likeurtjes geschonken en bet was daar, dal Christiaan meer en meer een kwade gewoonte aannam, die hem allengs stempelde tot een dronkaard. Langen tyd bleef deze ondeugd onbekend, totdat door een toeval zyn vader met eigen oogen zyn eenigen zoon in beschonken toe stand voor zieb zag. Het was tydens een voorstelling in de „Variétés”. Vernier met zyn vrouw zaten in de stalles, in gezelschap van den onafsebeideifiken Templier. Eun vneielyk ramoer in een der loges, wai^ juist een luidruchtig gezelschap bad plaatP*' genomen, deed de voorstelling eenige oogen- blikken staken. Aller oogen vestigden zich vol verontwaardiging op de plek, waar het schandaal was ontslaan, en tot zyn schrik zag de distillateur zyn zoon, waggelend, met wyd opengesperde oogen en een schier idioten glimlach op de lippen, het type van een dronkaard, achter in de loge een danspas uilvoeren, lerwyi Etiennette bem te vergeefs tot stilte m iai.de. Vernier stond op. Waar ga je heen? vroeg Emmeline. Dien kwajongen eens flink onder banden nemen I antwoordde hy, vuurrood van woede. Bljjf bier I sprak Templier. „Christiaan is in gezelschap van vrouwen, waarmede uw zich zoudt compromiteeren. Als u wilt zal ik gaan! Wordt vorvolgd.) r Teletoi n No, 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, iranco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Nadere bijzonderheden zyn thans bekend over den uitslag der verkiezingen te Peters burg voor 127 gevolmachtigden voor de Doema-verkiezingen. Volgens de „Roess” zyn deze 127 gekozenen over de partyen als volgt verdeeld42 sociaal-revolutionnairen, 34 sociaal democraten, 31 vrijzinnigen, 4 Kadets, 1 reactiounairvan 12 gekozenen is de politieke richting niet vastgesteld, maar zy worden tot de sociaaldemocraten gere kend, van drie gekozenen is de richting vol komen onbekend. Deze 127 gevolmachtigden moeten 24 kies mannen aanwijzen, en nu is het te verwach ten, naar „Roes” zegt, dat alle kiesmannen voor de Petersburgsche fabrieksarbeiders zullen behooren tot do uiterste linker zyde. De officieele mededeelingon van de Pe- tersburgsche Telegrftafagentuur over den nitslag van de verkiezingen in de provincie worden in Petersburg met groot wantrouwen opginomen De bladen ontbonden zich van elke bespreking en wachten klaarblijkelijk hunne eigen berichten af, daar zy de offi- cieele mededeelingen niet juist achten. Etiennette was wel het gevaarlfikste schep seltje ter wereld, althan i voor een zoon van goede familie. Zy was begonnen ah pas juffrouw by een der voornaamste dames- tailleurs, maar toen zy verliefd werd op een acteur, ging ook zy op de planken, waar zy door baar schoonheid, geest en vooral door den glans van baar goudblonde lokken, den zoon van den schatrijken bankier, baron Goldscheider, bet hoofd op bol bracht, met gevolg, dat de arme jongen binnen een jaar tjjds onder curateele moest worden gesteld. Haar equipages golden voor de mooiste Zy was zelfs openhartig genoeg, hem haar aanvankelijke aarzeling mede te deelen Maar zio je,” besloot zy die beteekenis, „je zoudt niet verlangd hebben, dat ik je gratis „behandelde Welk een nadeel zou dit uiet hebben toegebracht aan het crediet van je vader Het viel niet te ontkennen, dat Etiennette haar „cliënteele zoo goed mogeljjk beban delde," zooals zy gewoon was zich uit te drukken. V’an verveling geen spoor Met weergaloozen tact wist zy baar minnaars afleiding te bezorgen, waarvoor zy alle mogelyke ondeugden te hulp riep. Clamiron bad zy tot een speler gemaakt en van den lord een aan de morfine verslaafde idioot. En door haar toedoen was Christiaan op weg een dronkaard te worden. Het begon met di<* copieuso dineetjes in de fijnste restaurants, waar onderzocht werd welk buis de beste bordeaux verkocht, daarna waar men de fijnste bourgogne kon genieten en vervolgens welk adres het beste was voor de champagne. Ten slotte kwam zy tot de conclusie dat het ’t raadzaamst was, zichzelf een wijnkelder in te richten. Zy wilde hero alle gastronomische genietingen te haren buize doen smaken en organiseerde kleine smulpartijtjes, waar do beroemdste fijnproevers, maar vooral bekende drinkers baar spijzen en merken eer aandeden. Na Framkruk. Er zyn weder een dertigtal bisschop pen te Parys vergaderd. Naar da Liber- té zegt, zullen zy liet hebben over de aan passing van de inrichting van den «eredienst aan de bepalingen van de nieuwe wet van 3 Januari. De Kamer handhaafde gisteren de door den senaat verworpen belasting op piano’s. Voorts nam zy een ontwerp aaa om Franse he en buitenlandse verzekeringsmaatschap pijen te belasten met 20 fr. per millioen. Duitschland. De correspondent van de Daily Mail, die het al meer benauwd beeft gehad over de Duitsche vloot, vindt het toevallig, dat juist, na de keizer den sociaüstischen Goliath verslagen heeft, bekend wordt, dat Krapp te Kiel inrichtingen maken zal voor den bouw van groote oorlogsschepen, van 20.000 25.000 ton. Dernburg heeft, by den lintjesregen, den rooden adelaar gekregen. Enoklawd. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Het Volk”, zoo wordt uit Johannesburg gemeld, wil ten opzichte van de quaeslie der Cliineescbe arbeiders in de myoen den progressieven ter wille zfin, indien dezen willen meewerken om 10 millioen pond beschikbaar te stellen voor de scha de, door de Boeren in den oorlog geleden. Rusland. In het vorig jaar hebben de veldkrygs- raden veroordeeld: 9411 personeji. Tegen 1252 werd de doodstraf uitgesproken 2029 kregen dwangarbeid ertz. Amkrika. Senator Morgan moet bezig zyn aan een rapport over hel geldelyk beheer van de werken aan bet Panamukanaul. Men ver wacht er sensationeels onthullingen uit te vernemen. Onder de New-Yorkscbe Katholieken is een beweging aan den gang, om als pro test tegen de „vervolging” der kerk in Frankrijk een boycot in te stellen tegen Fransche goederen. Wegens de aardbeving zal Kingston in De herstemmingen in Duitschland hebben niet op een bepaalden dag plaatsin som mige districten is die bepaald op 1 Februari, in andere op 4 Februari. Het is daarom niet te voorzien, wanneer de geheele uitslag bekend zal zyn. En by die herstemmingen kunnen nog verrassingen voorkomen. Het centrum beeft in het algemeen besloten in districten waar het geen candidaat in her stemming heeft, zich te onthoudenin een bijeenkomst van centrum-leiders te Keulen is besloten in geen geval een sociaal-demo- craat te steunen. Het socialistische partijbestuur heeft echter besloten candidaten van linksstaande bur gerlijke partyen of van het centrum te steunen, die zich verbindenlo. te stemmen tegen elke inkrimping van het algemeene, gelijke, geheime en> directe kiesrecht2o. zich beslist te verzetten tegen elke poging om bet vereenigingsrecht aan banden te leggen en 3o. te stemmen tegen elke uit zonderingswet, onverschillig van welken aard. Het „Tageblatt” raadt alle liberale kie zers aan, zich by de herstemming te ver klaren tegen de reactie en tegen het Cen trum. Want als in den Rijksdag een mach tige reactionnaire party opkomt, is er geen sprake van een eenigszins liberale regee- ringspolitiek. Onder de buitenlandsche bladen, die een oordeel uitsproken, verdient melding een artikel van Jaurès in de „Humanité”; deze die een einde willen maken aan het absolu tisme en het clericalisme, zonder zich by het socialisme aan te sluiten, zyn samengaan om het oude Daitsche liberalisme, dat eens zulke groote verwachtingen wekte, weer in het leven te roepen. Het zal nu de vraag zyn of dit zal slagen. Als het Duitsche liberalisme het nog eens aflegt, en er tevre den mede is, de plaats van het Centrum in de hofgunst te aanvaarden als bet van de gelegenheid geen gebruik maakt om belang rijke democratische hervormingen aan te brengen dan is hét veroordeeld. En dan zal de s.-d. party geen oogenblik aarzelen alle levende krachten der vrijheid in haar dienst te nemen”. Dit is een eerlyko waarschuwing voor alle liberale groepen, die meer conservatief dun democratisch voelen. vaardigden plaats. Daarmee is het zg. Cu- rienparlement voorgoed verdwenen. Natuurlijk hield graaf Vetter de voorzitter, een afscheidsrede, waarin hy er op ^ees, dat wat aangaat de verrichte arbeid het parle ment heit oordeel der geschiedenis niet behoeft te vreezenhy legde echter nadruk op de noodzakelijkheid van wijziging van bet re glement van orde, wil hot nieuwe parlement met zyn 516 leden vruchtbaar werk leveren, en tenslotte sprak hy den wensch uit, dat alle groepen zich op den bodem van bet algemeen stemrecht mochten samenvinden. Toen volgde het drievoudig hoera voor den Keizer, dat als gewoonlyk warme instem ming vond. Veleo der afgevaardigden keken intusschen nog voor ’t laatst de fraaie zittingszaal eens rond, waar zy niet zullen terugkomen onder het nieawe stemrecht tenzy als belangstel lende toehoorders. volk eeo eigenaardig geschenk gegeven: een keizerlijk besluit waarin de beperking van vervolgingen wegens majesteitsschennis wordt gelast. Het is verbazend, dat in onzen tyd, in een land als het Daitsche Ryk, zulk een aan schrijving noodig is, om aan de vaak zon derlinge vervolgingen een einde te maken, door over-yverige officieren van justitie in gesteld. Maar in het keizerlijk besluit wordt liet erkend, dat dikwijls personen gestraft werden die uit onnadenkendheid of onwe tendheid zich woorden lieten ontvallen, die door anderen als beleedigingen van den keizer konden worden beschouwd. Het zyn juist de gevallen, waarin perso nen, soms kinderen, werden gestraft wyl zy uit onbedachtzaamheid, in onschuld vaak, woorden uitten, welke beleedigend werden geacht, die in Duitschland zoo herhaal- delyk aanleiding gaven tot verbittering. Het keizerlijk besluit is een stap op den goeden weghet verbieden der vervolging, als de bedoeling om te beleedigen niet bestaat. Het belooft verder een wetswijziging, waardoor de strafbaarheid zal worden beperkt, en bet wenscht mededeeling van elke bestraffing wegens majesteitsschennis, opdat de keizer van zyn recht van gratie zal kunnen ge bruik maken. 0 60 0.72 0.80 0.99 0.72 1 35 0.99 0.72 1.0S wijn| o l.tt 1.08 1 1.80 0.99 0.90 1.44

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1