ra. aar IN DUBBELE BANDEN. iTEN Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 7 Februari 1907. No. 10252. 45ste Jaargang. Bultenlaudsch Overzicht ItLILLETOX, -i OON, STER”, -N i DEN ZONEN, 9 e gratis ge- handelaar I Verspreide Berichten. V. [NEMAN Zb (Wordt Vervolgd). I I B II. Teleioi n No. S*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. fabrieken teg<)i ijzen. Spreek-, Bier- lingen. It, wende iioh Maga.ljn Otter, verricht en toepassingen derde Por- ertt. Zjj geven ers niet kannen geen imitatie, Toen dokter Augagne den volgenden och tend de ziekenkamer binnentrad, vertoonde de patidnt de grootste opgewektheid. In geen jaren had de jonge Vernier zoo goed geslapen, soodat de geneesheer hem een I i’irma WAL i geknipte irde plaat. IKER patroon. CBILD- GOÜDSCHE W (RA VT :he- - 3E - - ERK te letten VAM IK. worden afgele* j pakjes van vpz m ewi Ned. on» ran Nommer en an nevenstaand Wet gedepo- NT, en modellen te Bijvoegsel. voorkomende ?ATR0NEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. Reuter seint uit Berlijn, d.d. 5 Febr. Te Karlsruhe is herkozen de beer Heek, soc.-democraat. Te Heilbronn werd gekozen de heer Naumann van de Vrjjz. Vereeniging, te Berlijn I de heer Kampt van de Vrijz. Volkspartij met 8053 stemmen tegen 4618, uitgebracht op den sociaal-democraat Arons. Te half elf was van den uitslag der her stemmingen het volgende bekendGekozen zgn3 sociaal-democraten, 13 nationaal- liberalen, 6 centrumsleden, 2 conservatieven, 7 leden van de vrijzinnige volkspartij, 2 van de Ryksparty, 5 van de vrijzinnige vereeni- n aantal onge* op aanvraag RI A Co. voering van ge- eve ende IJL, RT Lx. Minister Crbwe tyseft, Zaterdag te Stoke het woord voerende, te verstaan gegeven, dai de Engelsche regeerin bezig is een voorstel tot hervorming van het Hoo^.erhuis uit te werken. Zoo kan ’t niet blijven, zeide hij. Het Hoogerhuis legt een anderen maat staf aan naarmate als het liberale dan als het conservatieve wetten voor zich krijgt. Het is eigenlijk geen Tweede Kamer, maar een vergadering van conservatieve hoeren, die handelen gelijk men van een party ver- gadering verwachten kan. De regeering kan zoo’n toestand maar niet laten bestaan. Als de tyd gekomen is, zal zy met vaste plannen voor het land komen. En, naar Lord Crewe meent, is het land nu bereid om het even wicht te herstellen. Zaterdag is er by het binnenrijden van een electrische locomotief in de remise te Brieg een hevige Kortsluiting ontstaan, waar door de stroom leverende machine in de centrale ernstig beschadigd is. De centrale te Iselle kan alleen, wegens watergebrek, lang niet voldoende stroom leveren voor de electrische tractie in de Simplontunnel, zoo dat er in de eerstvolgende dagen met door stoom gedreven locomotieven door de tunnel gereden wordt. K. D.-party is, en dat was voor hem vol doende om den spreker niet aan het woord te laten komen. Alle K. D. bladen in Moskou zyn verboden. De redacteur Rodjenef is verbannen. De autoriteiten verk'aren openlyk, dat het ver bod voor die bladen zal worden opgeboven, zoodra de verkiezingen zyn afgeloopen. Dit is wel een zonderlinge opvatting van kiesvrybeid 13) Jjj houdt my vomr den gek, maar ik zal het je betaald zetten Ik ben u dankbaai, liet zy er luide op volgen, voor uw goedheid, die u zondt voltooien door my dagelyks van Christiaan’s toestand op de hoogte te houden. Hy zelf zal u zonder twyfel geregeld op de hoogte houden. Hy wendde zich naar de deur. Etiennette wierp hem haar meest onweerstaanbaren glimlach toe, vergezeld van een dier gloeiende blikken, waaraan nog nooit een man had weerstand geboden, maar hy trok even zyn mondhoeken minachtend samen, groette met een vluchtig hoofdknikje en verliet het ver trek. Etiennette balde de vuisten in m-ichtelooze woede. O, oud monster! barstte zy los. Ik zal je leeren my in m’n eigen buis te komen beleedigen. Ik zal met je zoon trouwen, dan weet je met wie je te doen hebt, leelyke geldzakEn dan leg ik jelui allen op stroo. wacht maar! alleen afkon. Van alle kanten van Brussel moesten de stoomspuiten komen aanrollen. Onze lezers zullen zich misschien van den Groninger academiebrand herinneren, dat daar geklaagd werd over garingen druk van de waterleiding tydens den brand, zoodat de brandweer met de spuiten van de waterlei ding geen twee verdiepingen hoog kon spui ten. Men vond dat vopral daarom vreemd, omdat de zelfwerkende en zelfaacteekenende drukmeter op den watertoren een zeer hoogen druk aangeeft gedurende den brand. De geringe druk werd destyds toegeschreven onder ^neer aan het groote aantal slangen, dat tegelijkertijd op de waterleiding was aangebraebt. In Groningen betrok ook de stoomspuit haar water uit de waterleiding. Wij willen over de juistheid van deze op vatting geen oordeel vellen, maar kunnen niet nalaten getroffen te zijn, door het be richt in de Belgische bladen, dat de brandweer Maandagavond in Molenbeek ook klaagde over geringen druk in de waterleiding. De brand kon pas op afdoende wijze worden bestreden, zoo luidt het, toen de stoomspuiten uit Brussel kwamen, omdat deze haar water haalden uit het kanaal van Charleroi, dat daar in de buurt ligt. Duitschlaid. Tegen de verkiezingen van den socialist Schwartz te Lübeck is wegens onwettige handelingen die by de verkiezing voorge komen moeten zyn, verzet aangeteekend. In Rynland en Westfalen zouden centrum en nationaal-liberalen by de herstemmingen samengaan maar dit verbond is in bet water gevallen. Enkele Duitscbe bladen zyn slecht te spreken over den hertog van Cumberland, omdat hy den laatsten wil van de oude- koningin van Hannover, zyn moeder, open baar heeft gemaakt, waarin den Welfen In de Brusseteche voorstad Molenbeek is Maandagavond een geweldige brand uitge broken. In de Heyvaertstraat staan naast elkaar twee groote fabrieken, een bussen- makery en een kopersmelterij. In een van deze twee fabrieken is de brand ontstaan. Weldra strekte zich het brandende blok uit orer een terrein van 24 meter breed langs de Heyvaertstraat en byna 30 meter diep In de fabriek van metalen bussen plegen 150 mannen en vrouwen te arbeiden. Ge lukkig dat het werkvolk staakte. Alleen eenige bedienden waren in de fabriek en die hebben zich nog juist bytyds uit het gebouw kunnen redden. Toen de brandweer ter plaatse kwam was het eerste werk, de slangen te zetten op de standpijpen der waterleiding. Maar dit mis lukte door bet opdringen van de menigte. Was er terstond een voldoende politiemacht geweest, die de brandweer armslag had ver zekerd, dan zou de brand zeker niet zulke groote afmetingen hebben aangenomen. Het is by een brand al evenzoo als by een veld tocht groote fouten by den aanvang ge pleegd, zyn byna niet weer goed te maken. Toen de brandweer van Molenbeek eindelijk ongehinderd spuiten kon, had het vuur zich al zoo uitgebreid, dat zy haar taak lang niet Zy raasde en tierde nog, terwyl zij het salon weder binnentrad. Welnu? vroeg Mariette. Heeft de oüe je bijgeval oneerbare voorstellen gedaan, dat je zoo boos bent ’t Lykt er wat naar. Hy vertelde my, dat Christiaan zooeven ’n been heeft gebro ken en nu in een hoeve verpleegd wordt. Dat is een leelyke tegenvaller, zeide Matiette. Pas maar op, dat ze je dien jongen niet afhandig maken. Hy ip een boel geld waard, die Christiaan. Etiennette haalde de schouders op. Ik ben gerust. Het meisje, die my Christiaan Ontfutselt, moet nog geboren wor den. Waar zyn we gebleven Mariette nam de kaarten wéder ter hand. Ik heb tachtig punten gemaakt. Je bent beet, myn waarde. Daar ben ik ook bang voor, meesmuilde Dat zullen wjj eens zien, merkte Etien nette koeltjes op. ging, 5 van de Duitsche volkspartij, 2 van de Wirtschaftische Vereeniging, 2 van den Bund der Landwirte, twee tot geen party behoorenden, een lid van de Duitsche her vormingspartij, 3 Elzassers en 1 Welf. Gewonnen hebben tot dusverre de sociaal democraten 1 zetel, de nationaal liberalen 5, het centrum 1, de vryzinnige volkspartij 3, de vryzinnige vereeniging 3, de Duitsche volkspartij 1, de Wirtschaftliche Vereinigung 2, de Bund der Landwirte 1, de partyloozen 2, de Duitsche hervormingspartij 1, de El zassers 1. Verloren hebben heden tot dusverde socialisten 11, de nationaal-liberalen 1, de conservatieven -, de Vryz. Vereeniging 1, de Duitsche volkspartij 1, de Wirtschafl- liche Vereinigung 1, de tot geen party be hoorenden 1, de Welfen 1. De uitslag van 97 herstemmingen zyn Gekozen werden 10 sociaal-democraten, 24 nationaal-liberalen. 7 centrumsleden, 8 con servatieven, 11 leden van de» Vryzinnige Volkspartij, 5 van de Duitsche volkspartij, 8 van de Wirtschaftliche Vereinigung, 3 van den Buad der Landwirte, 3 partyloozen, 2 leden van de Duitsche hervormingspartij, 1 Pool, 3 Alzassers, 1 Welf. De sociaal-democraten verloren 15 zetels. ■ER dom als een os. Eerst was zy verlegen, maar later werd zy il te vriendelijk en trachtte hem zelfs met baar lonkjes te ver- teederen. Maar zoo iets heeft by een man als de oude heer Vernier natuurlijk al heel weinig uitwerking. Toch is zy eenig, die EtiennetteWat een idee om papa te willen inpalmen Wanneer denkt u, dat ik van hier vertrekken kan, dokter P Dat zullen wy je wel vertellen als de tyd d&Ar is. - Maar ik verveel my hier gruwelijk Om te beginnen heb ik een dorst als een paard De melk is hier uitstekend, Dryft u den spot met my, dokter P - Volstrekt niA. Het is myn plicht je WatbliefP Is papa by Etiennette gpv genezing te bevorderen en daartoe behoort o Mn»» a..» io L-ninccanif F.n hnn in de eerste plaats, om je te spenen van al die misselyke drankjes, die je gewoon bent voor, gedurende en nA den maaltijd te slikken. Je moet je aan een streng dieet onderwerpen, begrepen? Ik heb al sinds lang een anti- alcoholische methode op je willen toepassen, die onfeilbaar werkt Als u denkt, dat ik my daarin zal schikken, dan hebt u ’tglad mis. Telefoon ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar pl&tsruimfe. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Dagelijks komen berichten uit Rusland, die doen zien in welken geest Stolypin’s ciieulaice aan de gouverneurs en stadhou ders wordt opgevat door deze ambtenaren. Stolypin beval daarin onthouding van elke bemoeiing met de verkiezingen of met de verkiezingscampagne, en betoogde, dat de Regeering een Doema wenscht, die critiek kan oefenen op de regeeringsvoorstellen, omdat daardoor het beste zal bereikt wor den, wat voor Rnsland’s hervorming noodig en wenschelyk is. Uit Moskou wordt gemeld, dat daar alle vryzinnige kiezersbyeenkomsten door de politie onderdrukt worden. Drie officieren van politie, die toegelaten hadden dat leden der constitutioneel-democratische party aan het debat in een kiezersbyeenkomst deelna men, werden op last van den stadscomman dant in arrest gesteld. Slechts de Octobristen hebben vrijheid van vergaderen en spreken. Maar niet volko men. Alle meetings, die Zaterdagavond zouden plaats hebben, werden verboden. In «en bijeenkomst zou de bekende profes sor Iwantzof als- spreker optreden; doch toen hy op de tribune kwam, verklaarde de aanwezige officier van politie de vergadering opgeheven, nog voordat de professor een woord had hunnen spreken. De officier van politie zeide, dat prof. Iwantzof lid der De herstemmingen voor den Duitschen Ryksdag hebben niet zooals de verkiezingen in alle districten op denzelfden dag plaats. Sedert Vrydag worden er, zooals uit de telegrammen gebleken is, herstemmingen ge houden heden wordt in een groot aantal districten gestemd. Maar de 160 herstem mingen zullen nog wel een paar dagen vor deren, zoodat de gebeele uitslag waarschijnlijk eerst tegen het laatst der week bekend zal zyn. Tot dusver hebben de herstemmingen het zelfde verloop als de verkiezingen. De sociaal-democraten zyn de grootste verlie zers zy hebben in het geheel 25 zetels verloren en één gewonnen. In socialistische kringen begint men in te zien, dat het ge- heele verlies minstens een dertigtal manda ten zyn zal; in conservatieve en liberale kringen raamt men het nog gr oter. Hoe het ook zy Let is duidelijk, dat een groote verwachting van de Duitsche sociaal-democraten vernietigd iszy hadden gehoopt op een aanzienlijke vermeerdering van hun ledental Bebel had zelfs, na de ruim 3 millioen stemmen van 1903, op 5 millioen gerekend voor ditmaal en die berekening is onjuist gebleken. Wat de nederlaag voor hen nog pynlyker maakt, is het feit, dat dit jaar het interna tionale sooialisten-congres voor de eerste maal in Dnitschland zal samenkomen. Het is bekend, hoe groot verleden jaar in Am sterdam, ondanks de waarschuwing van Jaurès, de invloed der Duitsche party is geweest, en hoeveel indruk de groote meer derheid der di ie millioen stemmen op de vergadering maakte. De vergadering te Stuttgart zal daarom een geheel ander karakter krygen als de Duitscbe partijleiders verwacht en gehoopt hadden. compliment maakte over zyn buitengewoon frisch uiterlyk. Er vertoonden zich hoege naamd geen sporen van ontsteking. Wy zullen een gipsverband aanleggen,” zeide de dokter. En mag ik dan loopen Niet zoo’n haast, ventjeJe hebt niets te verzuimen, zoodat je tyd genoeg hebt om je rustig te laten verplegen. Maar ik kan myn gastheer en zyn familie toch niet eeuwig tot last blyven. Men verwacht my Je gastheer en zyn familie zyn de braafste lieden van dé* Wereld,die geduldig je volkomen genezing zullen afwachten;*’ viel Augagne hem in de rede. „En die „men” zal wel geduld leeren. „Men” is door je vader gewaarschuwd.” weest Neen, dat is kolossaalEn hoe vindt hy haar Erg gewoontjes. Och kom I Hy zeide het my zelf: „Ik begrypiiét dat Christiaan zooveel dwaasheden begaat voor zoo’n oud exemplaar. Hy kan voor zyn geld beter terecht Mltair toen hy eenmaal met haar gesprokpn had, veranderde hy toch van meening Geen kwestie van. Hy vind baar zoo 50 ets., 75 et •s en Drogisten SKER! Rotterdam. SR, Apotheker Westhaven 118 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1