10’S. NGE IOLIST. -JL .ar Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Maandag 11 Februari 1907. No. 10255. «RUILEN ;e Buitenlandse!) Overzicht. IR. I B 88. ITS. >ch magazijn, 10. ilanlen. 45ste Jaargang. IN DUBBELE BANDEN. FEUILLETON. uf. Mar. tie tig /an nd. nd. 88. De verkiezingen in Duitschland en de 8. D. A. P. ten onzent. Teleioi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. ver en rooge Kelder 8- en Water- T, modellen te ten werk. tleiwegsteeg. [T iNEN, eni. &OÜBSCHEtOI RAYL Te Tourgeville bad de kalmte, waarmede Etiennette de tyding van Christiaan’s ongeluk had ontvangen, plaats gemaakt voor een onbestemde onrast. Twee dagen lang vormde het bezoek van den heer Vernier het onder werp voor eiudelooze gesprekken tusschen de vriendinnen van mejuffrouw Dbariel en de kameraden van Christiaan. Den derden dag stuurde zy den huisknecht om informa ties, en, in ruil voor den teederen brief, voor geen teleurstelling behoeven te zijn als de uitslag in Duitschland voor de S. D. A. P. is geweest. toepassingen Tde Por- 'Is. ZQ geven j niet kunnen jeen imitatie, aantal onge- )p aanvraag I Jb Co. ik hen behoef te ontzien. Zy bedroog my met open oogen en hy steekt het niet onder stoelen of banken, dat hy een hekel aan my heeft, ai leeft hy ook te mynen koste. Ik heb ze al sinds lang doorzien. Wees zoo goed, dokter, en verzoek myn vader morgen by my te komen, daar ik hem gaarne wil spreken over de beste wyze, hoe wy myn heer Harnoy kunnen ondersteunen. De komst van de dames Harnoy maakte een einde aan het gesprek. Het mandewa- gentje, met een ouden hit bespannen het eenige rytuig, dat de familie bezat reed voor, en geholpen door den dokter nam Christiaan in bet voertuig plaats. Mejuffrouw Harnoy nam de teugels ter hand en in ge- noegelyken kout ondernam het drietal zyn dagelyksch wandelritje. VI. Telefoon Ko, S9 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. IK) U weet, hoe myn omgeving geweest is, hoe zy uitsluitend bestond uit egoïsten, die mij alleen hun vriendschap schonken omdat zy gedreven werden door de schatten, die ik achteloos om my heen te grabbelenjwierp. Een toeval heeft mij de oogen geopend. Ik was een redeloos dierik was myn vader een bron van groot verdriet, boezemde allen braven lieden afkeer in en rende reddeloos ten verderve. Maar nu is het veranderd Ik ben in staat een onderscheid te maken tusschen het leven, dat ik tot dusverre voerde en dat, wat ik nu zal beginnen. Dat ongeluk met myn been was my ten zegpn. Als ik nog éen jaar zoo had bljjveu voort leven. was ik reddeloos verloren geweest. De dokter was deze verandering te plot seling in zyn werk gegaan. Hy keek zyn patiënt niet zonder eenige ongerustheid aan. Hoe zul je het aanleggen om met je vroegere omgeving te breken? Zoo eenvoudig mogelyk. Ik stel Etien- nette met een flinke som schadeloos en werp Clamiron de deur uit Ik zie niet in waarom .Het is altijd gevaarlijk den uitslag van verkiezingen te profeteeren. Dit is voor zooveel noodig nog eens een keer te meer gebleken door den uitslag der verkiezingen in Duitschland. Nog aan den vooravond van de verkiezing verkondigde Paul Singer, dat ook ditmaal de sociaal-democratie groote overwinningen zou bevechten. Ook ten onzent werd dit verwacht. De heer W. van Ravesteyn Jr. wjjdde aan de ontbinding van den Rijksdag en de komende verkiezingen een artikel in de Nieuwe Tijd van Januari 1907, wharin natuurlijk op wetenschappelijke gronden betoogd wordt, „dat onze partij bij deze verkiezingen nieuwe en groote overwin ningen zal kunnen boekstaven, staat na tuurlijk evenzeer vast”. Wel verwachtte de schrijver geen vooruitgang van het stemmencijfer, zoo reusachtig als in 1903, maar vooruitgang zou er zijn, dat kon niet anders. De maatschappelijke ontwik- keling-schrijdt nu eenmaal noodzakelijker wijze in die richting. Ongelukkig heeft de uitslag den schrijver met de feiten de onjuistheid dezer voorspelling bewezen. Niet alleen verloor de sociaal-democratie tal van zetels, waaronder vaste burchten als Halle, Breslau, e. d., wat op zichzelf al een gevoelig verlies is, al is dit niet beslissend, waar slechte indeeling der kiesdistricten e. d. kan maken, dat eene partij naar hare getalsterkte niet voldoende zetels verkrijgt, maar ook haar stemmen cijfer is waarschijnlijk beneden de ver wachting gebleven. Wel berekent de Por- warts, dat er in het geheel dp sociaal democraten zijn uitgebracht 3.255,970 tegenover 3.010.771 stemmen in 1903, maar deze aanwas is tegenover het feit, dat 1| millioen meer stemmen zijn uit gebracht, onbeduidend. Van de 9i millioen stemmen in 1903 had de S. D. er 3 millioen, d. i. 31.6 pCt., van de 11 mil lioen in 1907 3.255.970, d. i. 29.6 pCt. Er is dus achteruitgang inplaats van voor uitgang te bespeuren. Christiaan vermoedde niet, welkejilannen er tegeh zyn rust werden gesmeed.'Hy was weer zoo naïef geworden als in zjjn kinds heid. Toen zyn yader hem den volgenden dag bezocht, had deze zyn vrouw en den onmisbaren baron Templier medegenomen. De elegance en schoonheid, die Emmeline ten toon spreidde, maakten een levendigen indruk op mevrouw Harnoy,terwyl Geneviève met haar nattiurlyke bevalligheid, de be zoekers rondleidde. Onderwyl legde Chris tiaan zyn vader den finantieelen toestand van zyn gastheer uit. (Wordt Vervolgd) eenmaal voorbij, dan is het kiezerscorps geformeerd. Laat men dan ook alles in het werk stellen om die kiezers voor te lichten en is eenmaal de dag der verkiezing aangebroken, laat dan gezorgd worden, dat de vruchten der goede voorbereiding geplukt worden. Zooveel mogelijk allen reeds bij de eerste stemming in het vuur, dat moet ook bij ons het parool worden. De kerkelijke partijen zijn bij ons even goed geschoold als het Centrum. De ver kiezingen in Duitschland toonen nog eens, hoe vast deze organisatie is. Toch is zij te overwinnen. De relatieve vooruitgang van stemmen, in de Rijnprovinciën bijv., der anti-clericalen is daarvan het bewijs. Laat men ook bij ons den vijand niet onderschatten, doch evenmin overschatten. In goed vertrouwen op de overwinning als resultaat van veel en hard werken ga men aan den arbeid. Dan zal de uitkomst der Provinciale Statenverkiezingen ons Reuter seint uit Pary's. dd. 8 Febr. In de Kamer verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, Pichon, by de behan deling der interpellatie over de financieele operaties zich sterk tegen de voortdurende bemoeiing van de socialisten met de Rus sische staatkunde. „Ik vervul den plicht”, zeide hy, „dien ieder der hier aanwezigen moest vervullen". Deze verklaring werd langdurig toegejuicbt behalve door de uiterste linkerzijde. In antwoord op een rede van Jaurès ver klaarde ,’de minister van financiën te be treuren, dat geen voldoende reserve is in acht genomen tegenover een groot volk, dat steeds aan zyn financieele verplichtingen voldeed. De minister acht het natuurljk,0' gegeven de geringe ontwikkeling der indus trie, dat Frankryk zyn geld in buitenlandsche fondsen belegt, maar men moet den toestand niet overdrijven, want deze in het buiten land geplaatste fondsen geven kracht in diplomatiek opzicht. Nadat de beraadslaging gesloten is, wordt de eenvoudige orde van den dag, goedge keurd door de regeering, aangi nomen. hartige Samaritanen te verlaten. Etiennette begreep, dat er voor haar een groot gevaar schuilde en vatte het besluit op, met kracht op te treden. Zy zou en moest naar Christiaan, e.i dat zonder eenig opzien te verwekken. En dat ging moeilijkzelfs als zy zich een stemmig uitzicht wilde geven, lag er duimdik op, welke „professie” zy. uitoefende. Maar zy wist er wel raad op. Te Tourgeville kocht zy een jongenspakje en daarin nitgedost zou zy haar minnaar opzoeken. Wanneer wij hierbij bedenken dat thans in alle districten telcaudidaten waren op gesteld, waarin de S.-D. een voorbeeld gaf, dat o. i. ook bij ons door de andere partijen gevolgd moest worden, maar waarin zij tot nog toe alleen staat en dat bijv*, in het industrieele Saksen in 1903 de S. D. 451.800 stemmen verkreeg en thans 372.000, dan vinden wij een analoog verschijnsel als bij ons in 1905 toeneming over het geheele land met positieven ach teruitgang in tal van distrieten. De re- cruten van 1903 zijn dan ook ondanks de blufferij van de Vor warts nog niet tot taakbewuste oudstrijders vervormd. Intusschen in één opzicht heeft Dr. van Ravesteijn toch gelijk gehad. Hij schreef Even zeker (alsdat de sociaal-democraten zullen overwinnen) is het dat de Freisinn nieuwe verliezen zal lijden, waardoor hij geheel tot een hulpbende der reactie wordt. Inderdaad even zeker, dus even absoluut onwaar. Juist dit is o. i. het gelukkigste in dezen uitslag, dat naast de verzwakte sociaal-democratie jui de vrijzinnige volks partij, die bij de ve dezing in 1903 er bijzonder slecht afkwam, er in geslaagd is tal van zetels te veroveren en dat reeds bij eerste stemming. De democratische burgerij gaat zich organiseeren en komt tot nieuw leven. Intusschen uit het betoog van Dr. van Ravesteijn ziet men hoever men met „wetenschappelijke” redeneerin- gen komt. Dit is ook tot de redactie van Het Volk doorgedrongen, die in het blad van Maandag 28 Januari spreekt van quasi wetenschappelijke grondenwaarop I)r. van Ravesteijn zijne voorspellingen had gegrond, waartegenover zij stelt dat zij den uitslag wel had vermoed. Deze opmerking is noch vriendelijk tegenover den partijgenoot, noch van oprechtheid getuigend. Inderdaad, men moet al bijzonder weinig hooge opvatting hebben omtrent het geheugen zijner lezers, wanneer men aldus durft schrijven. Den 24en Januari schreef Het Volk": Voor spellen doen wij niet, maar wij hebben alle reden om goedgestemd te zijn". Den 25en Januari: „De burgelijke partijen hopen op winst. Enfin, hoop doet leven, al is het maar kort, maar de uitslag zal hen wel anders leeren”. En twee dagen later durft men schrijven dat men den ongunstigen uitslag heeft vermoed I Wat is hier ergelijker het speculeeren op de vergeetachtigheid der lezers of de brutaliteit van optreden in deze nieuwe proeve van oprechtheid der alleen moreele S. D. A. P. Intusschen deze verkiezingen bevatten ook voor ons land eene les van theoretischen en van praktischen aard. De eerste is, dat reactie §n conserva tisme de beste bodem is waarop de S. D. A. P. gedijt. De kiesrechtroof in Saksen werd beantwoord met 22 van de 23 zetels voor de sociaal-democratie; aankondiging van kiesrechtuitbreiding in datzelfde land, doet de S. D. van hare zetels verliezen. In Wurtemburg is verleden jaar algemeen kiesrecht ingevoerd, de sociaal-democraten hebben er 3 zetels verloren. Krachtige hervormingspolitiek is het beste middel om den voortgang der sociaal- democratie te stuiten, brengt veel bijloopers die in arren moede met de S. D. mede stemmen weder in het vrijzinnige kamp torug zoodra daar democratische leuzen velmondig geaccepteerd worden. En dat dit ook in Duitschland velen ernst is, blijkt wel uit dit feit, dat in vele districten de vrijzinnig democraten besloten hebben den sociaal-democraat tegenover centrum of conservatieven bij de herstemming te steunen, waartegenover het verbond, uitdrukkelijk of stilzwijgend tot lijfsbehoud met het centrum door de S. D. ook tegen vrijzinnigen gesloten op deze vijanden van reactie een eigenaardig licht werpt. Moge deze les ook bij ons ter harte worden genomen. De praktische les is deze, dat men nooit in vertrouwen op de overwinning moet inslapen. Zelfs de sterkste posities zijn voor de tegenpartij te nemen. Waakzaam heid tot fiet uiterste is noodig. Laat men dit ook bij ons niet vergeten, Thans aller eerst, wat de voorbereiding der kiezers lijsten betreft. De slag kan reeds half gewonnen of verloren zijn, wanneer de 12e Februari voorbij is. Is deze datum dien zyn meesteres hem had meegegeven, kwam hy terug roet de mondelinge bood schap „De genezing vordert flink." Ook had Etiennette inlichtingen doen in winnen naar de familie, die Christiaan had opge nomen, en wat zy vernam van den eenvoud van het landhuisje en diens bewoners, deed baar minachtend glimlachen. Longin en Vertemousse, na Clamiron Christiaan’s intiemste kameraden, vatten het voornemen op hun vriend eens op zyn „ly- denssponde” te overvallen. Zy reden er op dan breack heen en toen zy terugkwamen en hun ervaringen meedeelden, zagen zy tot hun groot genoegen, dat hun gastvrouw, inplaats minachtend te glimlachen, woedend de lippen op elkaar beet. De twee jongelui hadden Christiaan ge vonden in een lommerryk nestje, en by bun komst was juist een lief blond vogeltje van zyn zyde weggefladderd Hy had hen vriendelyk ontvangen, maar het was hem toch aan te zien, dat hy niet erg op zyn gemak was. Als de oude dame hun niet een glas bier had laten brengen, dpn was het vast en z< ker, dat hy hun zonder een teug water zou hebben laten vertrekken. Het mooie blonde meisje was zeker het kind des huizes en Christiaan, die zich door haar liet voorlezen, scheen niet de minste aan stalten te maken om de woning der barm-

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1