sel”. itcap ter. SAAB >NG, /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 12 Februari .1907, No. 10256. 45ste Jaargang. Naam, Qda. rveer Bulienlaodscb Overzicht. voer &Zoon. FELILLETOX. IN DUBBELE BANDEN. aan- »laals I VRIJ Jtida” CTIE. Verspreide Berichten. 'goeden 3 Jenever m UriJrW (Wordt Vervolgd). k rechtstreeks 1 Haag. •flesch f 0.70. costeloos ver- r motto Geld PPER. L ecl/uren. Rinnenkoorls) an eetlust. IPPE. ar by :rs Jz. hypotheek op ed onderpand, G0ED8CHE COURANT Telet.in Mo. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. Duitschlavd. Zooals reeds is gemeld, zond ook koningin Wilhelmina den Duitschen keizer een tele gram van deelneming by de ramp te Reden. Hertog Adof van Meckenburg is benoemd tot chef van bet vrjj willige automobielcorps. Tot lieden bad de opperbevelhebber der vloot Aan rechter Cortese te Paterson (New- Yersey), die onlangs aan autoriteiten hulp verleende by de arrestatie van vreemde misdadigers, is een hdsche machine toege zonden met den sneltrein van Newark. By opening van de doos werd by- op slag gedood. Over de veelbesproken quaestie v in het Ryksdag-presidium antwoordt de (Katholieke) Köln. Volksztg., op de loopende geruchten, als zou een conservatiefclericale-meerderheid gevormd kunnen worden, en daaruit een eerste voorzitter voor het parlement. Het Centrum, schryft het Katholiek orgaan, zou zeker niet te vinden zyn voor zulk een verbond, het heeft geen de minste neiging een kartell te vormen, waarbjj het Centrum alleen de kosten zou betalen. Hebben die brave liên, die de voorzittersplaatsen al aan het verdeelen zyn, wel aan de mogelijkheid gedacht, dat het Centrum in bet geheel geen aanspraak zou willen maken op het eerste voorzitterschap in den Ryksdag P Zeer ern stige redenen toch zyn in den huidige poli- tieken toestand aanwezig, die zulks raadzaam doen achten. Het Centrum toch meent, dat het een niet te versmaden voordeel met zich zal brengen, wanneer bet aan het nationale bloc zal over laten den eersten voorzitter aan te wijzen, hetwelk dan daarmede in de eerste plaats ook de verantwoordelijkheid krygt voor het ricbtig beheer van het Ryksdagwerk. door de nkomstenbelasting de katholieken en vooral de kathol eke gemeenten zwaar treffen, meent de „Au rité”, en dat is dan ook, naar bet blad ge joft, bet eenige doel der Regeering. 17) Vernier was in de wolken, toen hy zyn zoon zoo kalm en verstandig hoorde rede neren, maai, hoe geneigd ook om te helpen, was hy te veel koopman om zjjn geld bet venster uit te smyten. Hy wees er Chris tiaan op, dat Harnoy, die in den goeden tyd niet in staat was gebleken, zyn zaken goed te bestieren, het zeker niet zou kunnen, nadat alles was tegengeloopen. Hem een kapitaal toe te vertrouwen ware de reinste roekeloosheid. Neen, beste jongen, als ik help, dan help ik afdoende en praktischIk zal hem de vertegenwoordiging opdragen van bet huis Vernier Mareuil voor geheel Zuid-Amerika. Hy kent de clientele daar en heeft er zyn correspondenten. Dan is hy uit den brand zonder eigen verantwoordelijkheid De jongen was uiterst tevreden en putte zich uit in dankbetuigingen. Maar wat zyn jou plannen eigenlijk P vroeg papa verder. Ben je voornemens nog lang hier te bleven Zoolang mogel|jk. De buitenlucht doet De Fransche regeeiing heeft by de Kamer een ontwerp tot invoering van een Rjjks- inkomstenbelasting ingediend. De radicale Fransche bladen beschouwen het ontwerp echter als een stap op den weg naar rechtvaardiger verdeeling der openbare lasten, die op dit oogenblik door het zonder linge indirecte belastingstelsel en de hoogr accijnzen zeer ongelijkmatig verdeeld zyn. Maar de reactionaire en de nationalis tische bladen zyn buiten zich zelf. De „Figaro” klaagt: dat de Regeering met grooten ijver werkt om Frankrijk te gronde te richten. De „Echo de Paris” veroordeelt het ont werp op deze wyze „Het is de bemoeiing van den Staat met de particuliere geldzaken, de beslaglegging op vlottende middelen, en moet het vertrek van kapitalisten naar bet buitenland ten gevolge hebben. Wy wagen het nauwelijks de noodlottige gevolgen van zulk een drieste omverwerping onzer econo mische toestanden te voorspellen”. En de „Autorité” ziet in bet plan tot in* voering van een Ryksinkomstenbelasting weer een nieuwe bewys van de anti-clericale staat kunde der Regeering. De Republikeinscbe autoriteiten zullen De Amerikaansche gevolmachtigden voor de onderhandelingen over de handelsbetrek- kingen tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland zyn naar hun land terugge keerd, zonder dat een overeenkomst tus schen de onderhandelaars is tot stand ge komen. Maar de onderhandelingen zijn daarom niet zonder resultaat gebleven. Het „Berliner Tageblatt” tenminste meent dat de gevoerde onderhandelingen geleid hebben tot een overeenstemming, die uit zicht opent op een verbetering der handels- betrekkingen niet alleen, maar op een han- delsverdrag. De kansen daarvoor zyn groo- ter zelfs dan men meende. De Amerikaan sche onderhandelaars hebben, dadelijk na hun aankomst in de V. S. de grondslager, voor een handelsverdrag opgesteld en de regeering te Washington beeft dien arbeid als grondslag genomen voor een wetsont werp, dat thans in bewerking is en ten spoedigste aan den Senaat zal worden voor gelegd. Tegen 4 Maart is een buitengewone zitting van den Senaat bijeengeroepen, om het verdrag met San Domingo te bespreken, en waarschijnlijk zal dan tegelijk het ontwerp verdrag met Duitschland aan de orde ge steld worden. bedrag reeds by Marokkaansch landbezit betrokken zyn, dat, hetgeen in Duitsche handen is, niet in aanmerking daarbjj komt. Voor het overige zyn het niet alleen Franschen en Duitschers die land rondom Tandzjer be zitten, maar ook Engelschen, Italianen en ook onderdanen van nog andere Europeesche Mogendheden. V Sir John Lawson-Walton, de procureur- generaal in het ministerie, heeft Donderdag te Leeds over het Hoogerhuis gesproken. Het is een geheel verouderde instelling, zeide hy; in stryd met alle democratische begin selen. Het is zoo lang in stand gebleven, omdat men ’t niet de moeite waard vond ’t op te ruimen. Zoodra ’t echter de moeite gaat loonen, moet het ook weg. Hoe bet hervormd zal worden, zullen we later zien, maar de leden van bet Hoogerhuis moeten begrijpen, dat zjj voor hun eigen behoud wel zullen doen zich naar de belangen en den wil van het Engelsche volk te schikken. Het zal een heele karwei wezen, om het Hoogerhuis op zyn plaats te zettenalle omwentelingen zyn een harde karwei geweest, en misschien dit ook een omwenteling. Het kan er in elk geval op lijken. Een of misschien twee verkiezingen zullen er mee gemoeid z|jn. De wil van het land zal in wetsont werpen belichaamd moeten worden en het Hoogerhuis zal ze verwerpen. Dan zullen kroon en volk misschien samen moeten gaan om de aristocratie te verslaan. gelegd in de beantwoording van myn blieven, maar ik schryf die luiheid toe aan je toe stand en zal ’t je maar niet kwalijk nemen. Wat is bet nu vervelend by ons wy missen je allen zeer. De wedrennen beginnen weer het wordt dus hoog tyd, dat je weer op de vlakte verschijnt Glimlachend sprak zjj op deze wyze, met de oude, kernachtige uitdrukking van zyn vroegere omgeving, toe. Zy was steeds dichter naar hem toe geschoven, haar parfum, die hem herinnerde aan zooveel oogenblikken van'wellust, prikkelde hem en hy dacht er niet aan, haar van zich te stoeten. Op kalmen toon antwoordde hy - Lieve vriendin, ik had het beter ge vonden, als je niet gekomen waart. Ik ben bier by stille burgermenscben. Stel je ecns voor den indruk, dien zy zouden krygc.n, als ze ons verrasten I Wees verstandig, rjjdt zoo spoedig mogelyk weer heen en wacht thuis myn volkomen genezing af. Watblief? Moet ik my alleen vervelen, terwjjl jjj je hier laat vertroetelen. Houd je my voor ’t lapje, Christiaan P Ik dacht, dat de zorg voor myn gezond heid je geduld zou leeren. Maar ik zie niet in, boe je gezondheid bevorderd wordt door dat saaie leven hier. Vooral te Johannesburg wordt de verkie zingsstrijd hevig gevoerd. Op een Donderdag aldaar gehouden bijeenkomst zongen de aan wezigen drie uur lang verschillende liederen wonderen. Ik vraag my af, of ik eigenlijk niet voor landbouwer in de wieg ben gelegd. Nu, wie houdt je tegen P Neem bet toezicht op ons landgoed te Moret met de daarby behoorende hoeve op je. Dank u wel, papa. Ik wil niet naar Moret Vernier zag, dat een trek van misnoegen over zyn gelaat gleed, en hield niet verder aan. Hy begreep, waarin „de wonderen van de buitenlucht” bestonden. Welnu, als dat lieve blonde kind was aangewezen, de red dende engel te zyn van zyn reeds verloren gewaanden zoon, dan zou hy baar die taak tot het einde toe laten volvoeren. Na den heer Harnoy verzocht te hebben, hem op Deauville te komen bezoeken, daar hy hem over eenige exportzaken wensebte te spreken, nam hy afscheid van het gezin, dat hem reeds zeer sympathiek was gewor den. Christiaan zag zyn vader, zjjn stiefmoeder en haar „onafscheidelijke” met een zucht van verlichting vertrekken. Alles, wat de weldadige rust om hem heen verstoorde, was hem ondraaglijk. Hy kon, met behulp van een stok, reeds alleen wandelen, en iederen middag begaf hy zich naar het kleine prieel achter in den tuin, juist bij het smalle slootje, dat dezen van den straatweg scheidde. Hoezeer de naijver in Marokko de be trokkene Mogendheden bezielt, blykt uiteen mededeeling in de Temps. Dit Fransch half- offlcieel regeeringsorgaan had gewezen op bet zeer verontrustende feit, dat in de buurt van Tandzjer alle vrijkomend landbezit da delijk opgekocht wordt. De koopers dan waren Duitschers. De Köln. Ztg. blijft het antwoord niet schuldig. De mededeeling van het Fran sche blad verklaart het wel is waar grooten- deels voor juist, doch ter geruststelling moge dienen - een geruststelling die overigens geringe waarde heeft dat de Duitsche koopers particulieren zyn. Bovendien, het Fransche kapitaal zou voor zulk een groot daarover het bevel I Met zjjn nieuwsblad, dat hem echter vol strekt niet interesseerde, en dat hy alleen maar medenam om er by in te dutten, onder den arm, begaf hy zich ook ditmaal naar zyn geliefkoosd plekje. Hij zat er ternauwernood een kwartier, toen een klompje aarde op zyn courant viel. Hy keek op en op den straatweg bemerkte hy een fletser, die hem lachend „goeden middag” toeriep. Terwyl hy den onbekende nog steeds beteuterd stond aan te staren, riep hem deze toe Wel, ken je my niet P Ben je dan zoo kippig geworden P Christiaan fronste het voorhoofd. Etien- nette stond voor hem. Kan men niet by je komen vroeg zjj. Maar wacht even Zy zette haar fiets tegen een boom en met een sprong was zy over het slootje. Hoe ongelegen hem dit bezoek ook was, kon Christiaan zich niet ontveinzen, dat Eliennette er in dat jongenssportpakje al- lersnoeperigst uitzag. Zy legde baar kleine bandjes op zyn schouders, kuste hem op de beide wangen en nam toen gemoedelyk naast hem op de tuinbank plaats. Nu, dat valt mee, nietwaar P Jy dacht natuurlijk niet, dat ik je zou komen bezoeken. Heel veel ijver heb je niet aan den dag Fbamkbijk. Volgens de Figaro is dezer dagen in het politiebureau te Nantes een bum gesprongen, die men een half jaar geleden tijdens de inventarisalie-oproeren bad gevonden en als onschadelyk opgeborgen. De in het lokaal aanwezige commissaris kwam er gelukkig zonder eenig letsel af. Clemenceiu, minister-voorzitter, die aan influenza lydt, moet eenige dagen in zyn kamer blyven. Telefoon To. 19 A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. Het Engelsche Parlement komt in de vólgende week byeen. De koning zal tegen dien tyd van zjjn uitstapje naar Frankrijk terug zyn en de zitting openen met een troonrede. Uit vertrouwbare bron wordt gemeld dat de minister-president, aan het einde van het Adresdebat een voorstel zal indienen by het Lagerhuis, waarin gezegd zal worden, dat het recht van het Lagerhuis, om den uit gesproken wil des volks uit te voeren, door de houding van het Hoogerhuis is to kort gedaan, zoodat het recht van veto van het Hoogerhuis noodzakelijkerwijs moet worden beperkt. Op welke wyze dit geschieden zal is nog niet bekendmaar men gelooft niet, dat de samenstelling van het Hoogerhuis gewijzigd zal worden. Na alle ministerieele sprekers, die in ver schillende redevoeringen bet Hoogerhuis aanvielen, en de houding van dit huis af keurden, trad de heer Akers-Douglas, in een vergadering van Unionisten te Deal op, om het Hoogerhuis te verdedigen. De heer Akers-Douglas zeide, dat de taak der Unionisten in de aanstaande zitting moet zynde verdediging van de integriteit van het Ryk - dat is tegen lersche regeerings- plannen en van de constitutie,door de hand having van de rechten van bet Hoogerhuis. Van het standpunt van den heer Douglas volkomen juisthy had alleen kunnen zeg gen van een „Unionistische opvatting” der constitutie, waardoor bet Hoogerhuis een voortdurende belemmering is voor een libe rale wetgeving. Natuurlijk juichten de Unio nisten deze redevoering daverend toe. De heer Akers-Douglas gaf zyn vrienden verder nog den raad de fiscale quaestie, die oneenigheid wekte in de rjjen der Unionisten, te laten rusten en zich te bonden aan de guede oude „Primrose”-regel3 dat de party dienen moet voor de bescherming van Con stitutie, Kerk en Ryk. Dat kan Balfour nog eens overdenken, die nog steeds zweeft tusschen de fiscale richting van Chaplin, en de verdedigingslinie van Akers-Douglas. om de iprekers te verhinderen aan het woord te komen. Daarop werd de estrade stormen derhand ingenomen en ontstond er een hand gemeen, waaraan iedereen mededeed. De vergadering moest worden opgeheven, maar daarna werd de schermutseling buiten voort gezet.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1