No. 1025^ j Woensdag 41$ Februari 1907. 45ste Jaargang. Bultculandsrh overzicht IN DUBBELE BANDEN. 1 J [ITS. V sch unagazljn, .30. slaRten. gelte. e --F DEN EE UIL L ET O X, I gratis ge- indelaar VII. i er- HO, Poelier ID AM. ets., rs ct en Drogisten KERt .otterdam. 1, Apotheker esthaven 118 eten werk. nna VAZ. geknipte de plaat. KEK patroon. CHILD- Klei wegsteeg. :it ÉNEN, enz. dubbele flosch 2;te, ZaltbomiUJ tordain. ;e. Czn. Rotterdam GOUDSCHE (MEANT yVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Teletoi n No. S9. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJFCENTEN. 'eljjks versch Soepkippen, emeste Éend- els, Fazanten Reevleescb, mcurreerende aakt franco Ij voegsel, i orkomende LTRONEN 1 p. tegen irkrygbaar laag. zyne vriei den dat de minister in de uitvaar diging var. die veron f'ning een ongelukkige hand had gehad en ndigde een voorstel tot verdere verhooging van het Dispositions- fonds aan. IE--J Volgens de „Köln. Volksztg.” zyn er te Odessa weer ongeregeldheden uitgebroken. De bemanning der schepen verkeert in een staat van hevige opgewondenheid, wegens hel voor hen ongunstige verloop van de stakingze hebben besloten de kapiteins te dooden, waartoe er op vele schepen helsche machines gebracht werden, van welke er eenige gevonden en onschadelyk gemaakt zyn. Een kapitein werd door drie matrozen doodgeschoten en by de achtervolging der moordenaars werden drie politie-agenten doodelyk gewond. Daar de „Bond van echt- Russische mannen” de joden als de oorzaak van de samenzwering beschouwt, worden door de leden van den B >nd alle joden die zich in ’t openbaar vertoonen, doodgeslagen. Vele joodsche winkels zyn verwoest, onder de joodsche bevolking heerscht een paniek, anarchisten overvallen banken en winkels, er zyn reeds vele dooden gevallen. Van 29 Januari tot 4 Februari zyn er in Rusland zes-en-twintig doodvonnissen vol trokken, waardoor het totaal der doodvon nissen, uitgesproken door de krijgsraden, gestegen is lot 690. Vermoord zyn in dezelfde weekeen ge- vangenis-directeur, een officier van admini stratie der gendarmerie, een scheepskapitein, een politie-inspecteur, twee politie-agenten, drie veldwachters, een agent der veiligheids politie, een gevangenbewaarder, een fabrieks directeur en twintig gewone burgers, samen twee-en-dertig. Gewond werden een dokter, twee politie commissarissen, drie politie-inspecteurs, een stationschef, elf politie agenten, twee agenten der veiligheidspolitie, een gendarme, een boschwachter, een gevangenbewaarder, een dragonder en vijftien gewone burgers, samen negen en dertig. In denzelfden tyd werden bedreven tachtig plunderingen en diefstallen, tot een totaal van 166.000 roebels en vele andere misdrijven. Ook hadden in hetzelfde tijdsverloop een aantal aanrandingen plaats, werden in beslag genomen tal van bladen en tijdschriften, werden negen geheime drukkerijen gesloten en vier bommen en tienduizend Mauser- patronen in beslag genomen. In de Italiaanscbe Kamer hield Zaterdag de minister-president Giolitti, bij de beraad- uitgeslepen burgernufje heb laten inpalmen. Ja, die hebben er slag van O jongen, wat ben je toch oliedom Hy viel haar driftig in de rede. Is ’t haast uit ■- Neen, ik begin pas 1 antwoordde zy op denzelfden toon. Nu, dan zal ik ook beginnen en je ronduit zeggen wat er op staatIk heb my door niemand laten inpalmen, het toeval heeft my de oogen geopend en was my ten zegen. Ongelukkig voor jou heb ik myn eigen moreele balans opgemaakt en het saldo was een reusachtig tekort. Ik zie nu in, hoe nutteloos en walgelijk tot nu toe myn bestaan is geweest. Ik wil niet langer myn familie tot schande zyn en myn gezondheid vernietigen. Dus, klonk het dreigend uit haar mond, je wilt my verlaten? Dacht je bijgeval, dat wy eeuwig bij elkaar zouden blijven Ik ben de eerste niet en zal ook niet de laatste zyn. Er zijn nog aanbidders genoeg. Ik wil jou alleen. Te veel eer. Haar oogen schoten vonken en met een gebaar van woede duwde zy hem toe Wees op Je boedel Hy bleef eehter kalm. ’n Bedreiging? Je lykt wel Carmen Toen Christiaan te Deauville was terug gekeerd was bij door de familie Harnoy vergezeld, daar Vernier deze de gastvrijheid, zyn zoOn betoond, wilde vergelden. (Wordt Vervolgd) Ttroften i welbekend imlixb •bridumerk). radicale en ran alle, zelfs kige zenuw» ontstaan door igdigen leeftijd zwakte, Bleek Hoofdpjjn - Maagpijn i vermogen mz. Uit- 18) Je loopt nu op ’n stok als je op myn arm zoudt leunen liep je vry wat beter. Kom mee naar Tourgeville Maar wat moet ik daar uitvoeren riep Christiaan uit met een drift, die hy niet langer kon verbergen. Zy zagen elkaar in de oogen Etien- netle begreep thans den toestand volkomen. Zy beefde, maar wist zich te bebeerseben en antwoordde met een suikerzoet stemmetje Och, mijn lieveling, wat zyt jelui man nen toch kortzichtig! Begrijp je dan niet, dat ik ’n beetje jaloersch ben Hy barstte in een zenuwachtig lachje uit. Jij? Och kom! Ik weet heel goed, dat men van jou geen trouw kan vergen je kent trouwens de eigenlijke beteekenis van dit woord niet. Maar kind, wij zyn tech niet getrouwdWees gerust, ik zal je op geen ongepaste manier in den brand laten. Haar oogen vestigden zich met een door dringenden blik op haar minnaar en scherp klonk haar stem, toen zy hem antwoordde Het is dus waar, dat jö je door dat Heden wordt de zitting van het Engel- sihe parlement geopend. Vooral met be langstelling worden de maatregelen te ge- moet gezien, die de regeering zal moeten nemen, voor de regeling van haar betrek kingen tot het Hoogerbuis. De regeering moet wat doen, wil zy niet haar geheele gezag in de waagschaal stellen, en haar krachtige werkzame meerderheid in het Lagerhuis ontmoedigen. Wat de regeering doen zal is echter nog de vraag. Verschil lende leden der regeerings-meerderheid heb ben, in redevoeringen voor hunne kiezers gewezen op de noodzakelijkheid om krachtig op te treden. begrippen en moet verdwijnen. Het is on- mogelyk te voorspellen, of en in welken vorm nog iets van het Huis der Lords zal overblyven. De regeering zal pogen den wil van het volk neer te leggen in wets ontwerpen, die bet Hoogerbuis dadelijk zou verwerpen. Dat^zal een verbond tusschen de kroon en het volk ten gevolge hebben, tot omverwerping van de macht der aristo cratie. Wellicht zal het zoover echter niet ko men. Reeds bet vooruitzicht dat de regee- riug een groot aantal liberale paris kan benoemen, zal reeds voldoende zyn, om het Hoogerbuis tot inkeer te brengen. Maar de stryd moet worden uitgestreden. Door bedreigingen laat de regeering zich niet afschiikken. De houding van het Hoogor- huis alleen kan beslissend zyn. De Parysche correspondent van de N. R. Ct. schrijft d.d. 10 Februari De Siècle en de Temps, die beide de vorige keeren ook de beslissingen der bis schoppelijke vergaderingen openbaar maak ten, komen heden met onthullingen over de jongste vergadering op het kasteel de la Muelte. Zooals reeds gemeld werd, was men het op die vergadering niet eens kunnen worden over een aan te nemen houding en was er ook geen beslissing genomen omtrent de inrichting van den eeredienst. Drie mogelijkheden waren ten slotte overgebleven en deze waren alle drie met de argumenten voor en tegen te Rome voorgedragen door de bisschoppen van Dyon en Orleans. Het Vatikaan koos den weg van het con tract tusschen pastoor en burgemeester. Kardinaal Merry del Val had er aan toe gevoegd dat deze beslissing aan Frankryk moest voorgedragen worden uit naam der bisschoppen en door hen zelf. En de beide bisschoppen kregen order een verklaring op te stellen die tot het Fransche volk gericht zou worden, onderteekend door het geheele episcopaat. De onthullingen der beide bladen bevestigen verder het hier reeds, naar de Narfon en de Bonnefon, meegedeelde omtrent het door den 1 aus verscherpen van den eisch. dat de voorgestelde regeling overal moest worden aangenomen. Volgens de beide bladen was het de Paus die aan den eisch van het „overal aannemen” toevoegde: „of wy willen er nergens van weten.” De. koning en de koningin van Engeland zyn Zaterdagmorgen weer vertrokken. Aan het Nqorderstation lag weer de roode looper van dy plaats waar de automobiel het ko- Men zal zich de ergernis herinneren, die de zoogenaamde „rem-verordening” van Studt, den Prnisiscben minister van onderwijs, heeft gaande gemaakt. In Mei 1905 nam het Huis van Afgevaardigden het besluit dat het wenschelyk was, het bijzondere Dispo- sitionsfonds, dat strekt om de onbillykste ongelijkheden in de bezoldiging van onder wijzers te verhelpen, by de begrooting van 1906 van 200,000 mk. voorshands tot 5 millioen mk. te verhoogen. De regeering heeft met dezen wensch gedeeltelijk rekening gehouden; op da begrooting van 1906 is voor dat fonds een som van 2,950,000 mk. uitgetrokken. De post werd goedgekeurd, maar daarna vaardigde de minister zyne fameuze verordening uit. Hy maakte bekend dat de regeering zooveel mogelijk toelagen zou verleenen, om het laagste aanvangssa laris van de eerste en alleen sta inde onder wijzers op 1100 mk., van de overige op 1000 mk. en dat van onderwijzeressen op 800 mk. te brengenmaar voegde erby dat besluiten van schoolverbonden, met name gemeenten, tot verhooging van het traktement, voor zy bekrachtigd konden worden, eerst zorgvuldig overwogen moesten worden, aangezien het door de regeering nagestreefde doel om een grootere gelijkheid en standvastigheid in de bezoldiging van de onderwijzers te verkrij gen en de vlucht van onderwijzers van het platteland tegen te werken, anders verydold kon worden. De onderwijzers in de grooto gemeenten legden deze verordening uit als een rem voor de verbetering van hun lot, en uit paam vjflf de nationaal-liberalen riep Schiffer Baker d/£ den minister daarover in het Prui- sischy Huis van Afgevaardigden ter verant woording. Jpe beraadslaging was bywylen zeer heftig, miar de liberalen smaakten de voldoening dat de minister de verklaring aflegde dat zyne verordening ciet tot strekking had om de onderwyzerstraktementen laag te houden, maar enkel een gelijkmatige verbetering van die traktementen beoogde. Ten bewijze daarvan kondigde de minister de indiening van een wetsontwerp tot verbetering van de onderwyzersbezoldigingen aan. Aan de wenschen van liberale zyde zal dus worden voldaan- De afloop van de verkiezingen in het ryk is aan deze onverwachte tegemoet koming var. den minister misschien niet vreemd. Geen enkele party nam de verdediging van de remverordening op zich. Zelfs de vrye conservatief Zedlitz verklaarde namens blijven.” Zy richtte zich op, en een glimlach van stille berusting speelde op haar gelaat, terwijl1 zy innerlijk reeds peinsde, hoe zich te wreken over haar nederlaag. Goede vrienden blijven Ik zal je dus niet geheel en al verliezen Maar, myn God, hoe zal dat kunnen Een nieuwe aanval van wanhoop scheen haar te zullen medevoeren. Zy verhief zich in haai volle lengte en galmde op theatralen toon „Mjjn leven is verwoest, vaarwel Maar jou geluk boven alles Zy begreep, dat zij het hierbij moest laten, wilde «y den indruk van baar spel niet be derven., Zy verliet hem. sprong weder over hof sloptje, en eerst aan gene zyde van den 8lrua.Weo bracht zy den vinger aan den mond om hert een afscheidskus toe te wer, Christiaan slaakte een zucht van verlich ting. Hy meende, dat alle slechte invloeden thans van hem waren geweken, dat hy thans voor altijd van Etiennette bevrijd was. Telefoon No. ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer ï(f Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. slaging over de begrooting van binnenland- sche zaken, een redevoering, die herhaal delijk door krachtige blyken van instemming werd onderbroken. Giolitti sprak over de houding der regee- ring by conflicten tusschen kapitaal en arbeid en zeide: „De regeering mag geen klassen- regeering zyn en in dien stryd geen der beide partyen begunstigen. Zy mag zelfs niet als scheidsrechter of bemiddelaar op treden, tenzy zy door beide partyen daartoe wordt uitgenoodigd. Maar als de regeering het kapitaal niet zal begunstigen, dan rust op haar wèl de taak, de vrijheid van arbei* den te verzekeren, en niet te vergelen, dat het recht van den werkman die arbeiden wil en die vaak huisvader is, even groot is als het recht van hen die staken willen, wyl het recht op arbeid even hoog staat als het recht om te leven. „De botsingen zullen minder talrijk, min der scherp en minder smarlelyk zyn, wan neer degenen, die tot een staking aanzetten, uitsluitend rekening houden met bet werke lijke welzijn van de arbeiders, en als do arbeiders door eên weerstandskas in staat zyn, een krachtige beweging te beginnen.” Hy hoopt echter, dat in Italië een goede verstandhouding tusschen kapitaal en arbeid zal ontstaan, in het belang van den binnen- landsahen vrede en van de welvaart van Italjö< Vrijdag hield de „attorney-general” Sir John Lawson Walton, te Leeds een toe spraak waarin hy zeidedat de liberalen een ernstig en moeilyk werk ondernamen, dat een volslagen ommekeer in het staat kundig leven brengen zou, en wellicht twee of drie ontbindingen van het Lagerhuis na zich zou sleepen. Maar dat is noodzakelyk. Want het Hoogerhuis is niet meer in over eenstemming met de moderne democratische „En als ik min, pas op je hartJe begrijpt toch wel, dat je my geen vrees aanjaagt Zij’veranderde opnieuw van taktiek. Wat behandel je my toch slecht! Je weet zeer goed dat ik niet in staat ben je kwaad te doen. O, ChristiaanHeb ik dat verdiend Zy barstte in snikken uit, en, terwijl zy aan zyn voeten neerviel, liet zy haar hoofd op zyn knieën rusten. In deze houding bleef zy geruimen tyd^ zoodoende haar verleidelijke lichaamsvormen op het voordeeligst teeke- nend. Maar dit maakte op Christiaan niet dan minsten indruk Hy kon zy wist het geen weenende vrouwen uitstaan. Lang zaam hief zy het hoofd op en toonde hem een gelaat, dat als van smart verwro.igen en door de tranen gezwollen was. Je hebt nooit beseft hoe lief ik je had Je duidt het my nu ten kwade, dat ik aan al je grillen toegegeven heb, want het leven, dat ik je deed lyden, was dat wat je zelf had verkozen. Maar het zij zoo! Juist door myn offer zal ik je mijn toewijding toonen. Je bent vry Zy brak opnieuw in snikken uit, omhelsde hem onstuimig, beet hem zelfs, alsof zy aan een crisis ter prooi was. - Kom, Etiennettesprak hy, terwijl hy zich trachtte los te rukken. „Wees toch verstandigWy zullen goede vrienden

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1