ter. AL TEN, brieken tegen sen. U R Nieuws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 36 Februari 1907. No. 1036S Bultenlaodsch Overzicht. voer &ZOOH. I ITS. JON, B 1«. tch magazijn, 30. slanlen. •TER”, IIR. 11 H 88. X-ULXS 4&ste Jaargang. EEUILL E TOA. IN DUBBELE BANDEN. Verspreide Berichten. 1 nam even op franco aal aan het O ets., 73 et en Drogisten KBR! (otterdam. R, Apotheker resthaven 118 sten werk. Kleiwegsteeg. IT sm, enz. taga»ijn .ter. verrielit Irooge Kelder is- en Water- Spreek-, Bior ngen. wende lick n Ier. Voorzien erdere gemak- 8 W ARTSEN louda. ag voor leen jen,tuingrond, pand en tegen ftOlIMIIE COIIRANTT De uitslag van de verkiezingen in Trans vaal ia zeer naar don zin van de ministe- rieele pers in Engeland. De .Daily News" AAGD VAN aai. Fr. No. 1246 AXE.NÜNES O Telefot n No. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN- Dit jaar wordt te Mariazell in Stiermarken het 750ste jubeljaar gevierd. Naar aanlei- ding daarvan verleent de Paus aan alle geloovigen, die op een der dagen van dit jaar de bedevaartkerk van Mariazell bezoe- ken, daar biechten, de communie ontvangen en voor de eensgezindheid der christelijke vorsten, uitroeiing der ketterijen, bekeering van zondaars en voor de verheffing der Kerk bidden, een volkomen aflaat en de vergeving van al hun zonden. Alle geloovigen echter, die dit jaar Mariazell als bedevaartgangers bezoeken en daar in boven aangegeven zin bidden, scheldt de Paus 200 dagen van de hun opgelegde of als steeds schuldige boete doeningen kwijt. Buitendien bewilligt de Paus, dat al deze aflaten, vergeving van zonden en verlichting der boetedoeningen ook door de kracht des gebeds aan de zielen in het vagevuur kunnen ten goede komen. Reuter seint uit Triest, dd. 23 Febr. De „Imperatrix” van de maatschappij .Lloyd”, op 19 dezer van Triëst naar Bombay vertrokken, leed schipbreuk by Elaphonissi, ter hoogte van het eiland Kreta. Er moeten personen zyn omgekomen, maar nauwkeurige berichten ontbreken nog. De „Imperatrix” had aan boord een equipage van 120 man en ongeveer 20 passagiers. Reuter seint uit Odessa, dd. 23 Febr. Hedenmiddag werd het hoofd der politie Hosberg door een bom licht gewond. Een geheim politie agent, die naast het rytuig stond werd zwaar gewond, het paard werd gedood. De bom werd het rytuig achterna geworpen. Het is niet gelukt den dader in hechtenis te nemen. ,4)e Kölnische Zeitung ziet in de aaneen sluiting van de drie vrijzinnige partyen in den Duitschen Rijksdag en den Landdag het begin van een nog grootere liberale gemeenschap. De Vossiscbe Ztg schryft 1 .In deze ver- eeniging kan men ondanks de zelfstandigheid van de partijen toch een vereeniging van facties zien. Het is echter, om een vergelij king uitbet gemeentelijke leven te gebruiken, een Zweckverband, een verbond tot vorming van een publiekrechtelyk lichaam met een bepaald doel, geen inlijving van kleinere ge meenten by een grootere. De zelfstandig heid zoowel van de partyen als van de parlementaire groepen bljjft in beginsel on aangetast en ongerept. De zaa kan verder een guhstigen loop nemen, indien alle liberalen jegens elkaar den ouden regel volgenin necessariis unitas, in dubiis libertas, in om nibus caritas, eenheid in het noodige, vrijheid in het twijfelachtige, in alles eerlyke ver draagzaamheid.” Het vrijzinnige blok telt 47 leden, het is dus sterker dan de sociaal-democratische groep met hare 43 leden. Eiken nacht liggen sedert Zondag ver slaggevers van Romeinsche bladen op de loer om te kyken of nog het stoffelijk overschot van Leo XIII niet wordt overgebracht van St. Pieter naar St. Jan. Er wordt nu echter verteld, dat de overbrenging zal plaats hebben op klaarlichten dag zonder bizondere cere monie tusschen twee ryen soldaten door. Ook zegt men, dat de overbrenging tot na Pa- schen is uitgesteld. Maar de reporters blyven waakzaam en blyven gelooven, dat het ver voer toch ’s nachts zal plaats hebben ten einde een herhaling te voorkomen van de vijandige betoogingen, die by de overbren ging van het lyk van Pius IX zyn voorge komen. De Petersburgsche .Telegraafagentuur” het offleieuse agentschap spreekt deze laatste meening beslist tegen. Wanneer de regeering werkelyk liberale ontwerpen aan de Doema voorlegt zal met baar wel te werken zyn doch van Stolypin z|jn geen liberale ontwerpen te wachten. Dat hebben zyne maatregelen van de laatste zeven maanden bewezen. Maar, Russische staatslieden zyn onbe rekenbaar en wellicht zal Stolypin, nu hy ziet, dat onderdrukkingsmaatregelen niet meer helpen, het eens met liberale plannen probeeren. den glimlach het woord tot het gezelschap. Waarde vrienden! Ik ben diep geroerd door de attentie, die my bewezen wordt en die mij herinnert aan de dwaasheden, die wy samen begaan hebben. Dit is nu uit. voor my althans, en ik hoop, dat ook gy allen, even als ik Hy kon niet verder gaan. Een ware storm van jubelkreten was losgebroken Lang zal-ie leven Christiaan wil een predikatie houden. Op je gezondheid. Op die van je aanstaande kinderen Zonder antwoord te geven sloeg Chris tiaan met één teug den inhoud van zyn glas naar binnen. Clamiron volde het onmiddellyk en stelde een toost in op de bruid. Chris tiaan gaf zonder te aarzelen bescheid. Een lichte blos steeg hem naar de wangen en zyn zenuwen geraakten meer en meer opge wonden. En toen Clamiron zyn glas weder had nedergezet, riep Geneviève bruidegom uit»Ik wensch jelui allen zoo’n vrouwtje toe Zonder dat zyn vrienden hem er toe behoefden aan te zetten, bracht hy nogmaals den kelk aan de lippen. Zyn oogen schoten vlammen en een plotselinge verwarring be nevelde zyn brein. Werktuigelyk, alsof hy n zyn oude gewoonte volgde, dronk hy opnieuw. I Hjj had het gevoel, alsof hy aan een groot 1. I gevaar was blootgesteld, en om die te ont- noemt hem heel bevredigend en de „Tribune” kenschetst den afloop als „de overwinning van Engelschen en Boeren, op kosmopolie- tische en grootendeela anti nationale ele menten”. De op positie-pers is minder goed tevre den. Waar haar de schoen het meest wringt bl|jkt wel duidelijk uit de omstandigheid dat al deze bladen niet nalaten te herinne ren aan de verklaring van generaal Botha, dat hy er niet aan denkt de Chineezen terug te zenden naar Azië. Overigens verwijten deze bladen der Britscbe Regeering, dat haar houding de schuld is van de verdeeld heid onder de Britsche elementen in Zuid- Afrika en dus van de overwinning der Boeren. Merkwaardig is de slotzin van het Times- artikel. Deze luidt ,Wy stellen een zeer groot vertrouwen in de Boeren. Wy hopen ernstig dat zy door loyauteit en gezond verstand aan de geheele wereld zullen toonen, dat ons ver trouwen en onze edelmoedigheid niet aan onwaardigen zyn gegeven”. Indien de „Times” eens in 1895 in dezen geest had gedacht en geschreven, zou zy dan de belangen van haar eigen land, om van die der Boeren maar niét te spreken, niet beter hebben gediend, dan door een in alle opzichten duren oorlog te maken? De verkiezingen voor de Russische Doema zyn byna geheel bekend. Maar het kabinet- Stolypin aarzelt nog te erkennen, dat hot een groote nederlaag geleden heeft. Toch zal het tot die erkenning moeten komen. Want van de thans gekozen 355 Doema- leden behooren er 265 tot de oppositie dat wil zeggen, dat nu reeds, naar de be rekening der regeering de absolute meer derheid in de Doema aan de oppositie be hoort. Russische berekeningen spreken reeds van een meerderheid van der stemmen dan zouden 350 van de 524 Doema-leden tot de Hnkerzyde moeten behooren- Welken weg het opgaat blykt uit de thans eerst bekend geworden uitslag der verkiezing van 160 kiesmannen in Peters burg; daar werden gekozen 150 K.D., 9 leden der uiterste linkerzijde en 1 Octobrist. „What will he do with it?” vroegen wy reeds, denkend aan Stolypin’s houding tegen over de Doema. Zal hy heengaan, zooals Witte heenging, toen de samenstelling der eerste Doema be kend was Of zal hy aan de Doema een programma voorleggen en wanneer dit niet wordt aan genomen, het ontbindingsbeluit afkondigen? sprak hy diep geroerd. De* herinnering aan jou zal my tot leidsvrouw zyn. Maandagochtend halfelt haalde Clamiron Christiaan in zyn automobiel al. Voor de deur van het restaurant stegen zy af en werden door den oberkellner naar het salon geleid. De tafel was met bloemen versierd, als voor *n bruid, en witte linten hingen langs de kronen en spiegels, waartusschen takjes 'oranjebloesems waren geplaatst, Toen het tweetal binnentrad stond het gezelschap op, terwyl Vertemousse een fan fare blies op zyn vuisten. Ze waren met z’n twaalven, allen bekend als de liederlyk- ste doordraaiers en stevigste drinkers van Parys. Het menu was zorgvuldig samenge steld en de wijnen van de fijnste merken. Christiaan had den verschillenden gerech ten alle mogelyke eer bewezen, maar nog niet aan zyn glas genipt. Maar kerel, fluisterde Clamiron hem toe, drink dan tenminste water, als ge geen wyn lust. Denk je bijgeval dat wy je vergift hebben voorgezet? Christiaan glimlachte, en nam een gevul- den champagnekelk ter hand. Welnu! Ik zal eeü dronk uitbrengen 1 op jelui aller welzijn! Hjj stond op en wendde met een spotten* In den Senaat te Washington is een zeer merkwaardig besluit genomen. Sinds enkele jaren wordt een krachtige campagne gevoerd tegen senator Smoot, waarmee wordt beoogd, dien senator vervallen verklaard te krygen van zyn zetel in dat college. Reed Smoot, die zitting beeft voor Utah, zou nl. wégens zyn mormoonsche denkbeelden en levenswijs onwaardig wezen, deel uit te maken van den Senaat. De betrokken senator heeft herhaaldelfk en herhaaldelyk weer verzekerd, dat hy, ofschoon mormoon, zich nooit had schuldig gemaakt aan veelwijverij, noch ooit verplichtingen had op zich geno men of beloften bad afgelegd, welke strijdig zyn met zyn plichten als Amerikaanse!) burger en senator. De Senaat zelf beeft nu met 51 tegen 37 stemmen het besluit genomen, dat Reed Smoot als lid van den Senaat wordt gehandhaafd. Over het algemeen genomen is de Ameri- kaansche pers wel tevreden met dit besluit. Verscheiden bladen, w. o. de New York Time?, toonen zich zelfs uiterst voldaan. Laatstgenoemd blad schryft: „Niets dat gevaarlyker zou kunnen zyn voor de instand houding der grondwettelyke rechten van de Staten is ooit voorgesteld, dan de poging om den heer Smoot van zyn zetel vervallen te doen verklaren. De heer Smoot toch is, zonder twijfel, de man op wien de keuze van het volk van Utah gevallen is.” Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 29) Laat dat maar voor ons overHet zal een bachanalie worden, waar men nog lang over zal spreken En ik zal present zyn om den held by de apotheose te bekronen. Het is te hopen, dat hy dan in staat is zyn geluk te beseffen Dien Zondagavond nam Christiaan zyn meisje ter zyde. - Morgen dejeuneer ik met myn vrien den, deelde hy haar mede. Zy wilden mijn afscheid vieren van het vrygezellen-leven. Ik kon niet weigeren. Dat vind ik heel aardig van hen. Ik hoop dat jy je zult amuseeren. Is baron Templier van de party O neen, die hoort niet by dat troepje, daarvoor is hij veel te soliede! Geneviève fronste de wenkbrauwen. Ik zou het beter gevonden hebben, als hy er by tegenwoordig was. Maar ik ben overtuigd, dat je geen toezicht noodig hebt. Je zult de beate waarschuwing vinden in jezelf. Je vertrouwen zal ik niet beschamen 1 Frankrijk. De influenza heersebt zoo erg in Parijs, •speciaal in Mont Martre, dat, volgens een bericht in het Journal, de doodkistenmakers hun werk niet af kunnen. Men wordt aan de ergste dagen van 1899 herinnerd. In de afgeloopen week bedroeg het aantal sterfge vallen in Parys 1632, tegen 1396 in de voorafgaande en een gemiddeld cijfer van 1031. Die verhooging is uitsluitend op re kening van de influenza te schrijven. De Eclair is te weten gekomen, dat de kosten van de revisie van het Dreyfus proces 34000 fiancs beloopen hebben. Duitschlakd. De afgevaardigde Roeren, raadsheer in het gerechtshof te Keulen, heeft ontslag uit den Staatsdienst verzocht. Na de onver diende aanvallen, door dezen centrumsman op eenige koloniale ambtenaren gedaan, waarvoor hy door Dernburg in den Rijksdag gevoelig is afgestraft, was hy werkelyk als rechterlijk ambtenaar onmogelyk geworden. Oostenrijk-Hongarije. Het Hongaarsche Lagerhuis heeft het wetsontwerp op de verplichte ziekte en ongevallenverzekering aangenomen. De hongerstaking in de gevangenis te Lemberg van de Rutbeenscbe studenten beeft al succes gehad een aantal is uit de pre ventieve hechtenis ontslagen^ Maar uit solidairiteit weigeren zy de gevangenis te 'verlaten. Enkele hongerlijders zyn al ziek kompn dronk hy. I Hy keek wantrouwend om zich heen, maar toen hy zich omringd zag door al die glimlachende, bekende gezichten, werd hy weder gerustgesteld. Hy verzocht Cla miron, hem een glas water te doen brengen. Straatsteen riep den oberkellner tot zich en fluisterde dien iets in het oor. Eenige oogenblikken later werd een syphon voor Christiaan neergezet. Niets kwaads ver moedende, hield Christiaan zyn glas onder de kraan en verstrooid ledigde hy het in een teug. Maar nauwelijks had bjj den inhoud verzwolgen of met een krachtigen vloek zette hy het op t ifel neder met zulk een woede, dat het brak, terwyl hy uitriep Maar dat is brandewijn Een daverend applaus belette hem voort te gaan. Als door een nevel zag bjj allen op hem toetreden met een bloem in de hand, terwyl Clamiron hem bet hoofd omkranste roet een guirlande van oranjebloesems. Doodsangst vervulde hem, maar de alcohol was hem nu geheel meester. Eindelyk gelukte het hem op te staan, en, alle gebeur tenissen van de laatste maanden vergetend, niet lettende op de geloften, die hy had afgelegd, riep hy uit Het is myn laatste feest, laat het er dan ook een zyn, dat my lang zal beugen 1 (Wordt vervolgd.) 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1