SANGUINOSE V Gebruik dan de Sanguinose ZWARTE STOFFEN. GASORNAMENTEN BINNENLAND. Stadsnieuws. BËraTVM ROTTERDAM Ontvangen Veemarkt te Rotterdam AÜVEiiTËiMTIMN M. M. v. LOON, „OU AVONDSTER", legen bloedarmoede en zenuwzwakte. Te Gouda bU WOLFF Co., Westhaven 198. geworden. Geen wonder, want zjj gebruiken zelfs geen water Het is de vraag, of de gisting onder de Rntheensche bevolking niet te machtig zal worden door de berichten, die nit de gevangenis komen. Ruslahd. Van de 524 afgevaardigden zijn er thans 369 gekozen. De verhouding der partijen verandert niet* De oppositie telt 228, de regeeringspartyon 92 zetels. De 49 anderen behooren tot nationale partyen. Azie. Er is ook door de vergadering een commissie ingesteld om te onderzoeken in hoeverre de Belg Nans zich als minister van posteryen en douanen aan oneerlijke practüken heeft schuldig gemaakt. Amerika. De troepen van Nicaragua hebben zonder slag of stoot bezit genomen van El Triunso in Honduras en na een hardnekkig gevecht, dat zes uur duurde, San Bernardo bezet. Drie leiders der revolutionaire party van Honduras, die zich bij de vijandelijke troe pen hebben aangesloten, hebben in het grensgebied een voorloopige regeering in gesteld. Men meldt uit 's Gravenhage „Tnsschen halfzeven en zeven uur" hadden „eenige ingezetenen" hun medeburgers een paar uur te voren rendez-vous gegeven op het Buitenhof om een hulde te brengen aan prins Hendrik der Nederlanden, die door storm en gevaar heen het troostwoord was gaan spreken tot de ongelukkige schipbreu kelingen, en vooralde rodders was gaan aanmoedigen by hun edel werk. Wie zou straks het sein geven tot het vertrek Men wachtte er niet op. Telkens was het vol, slenterde men wat rond, keek men elkander aan en dan werd het plotseling weer leeger. Dat kwam eenvoudig daardoor, dat men, niet anders wetende, ten minste dat ééne wist, daPimlde moest worden gebracht aan prins HenaKk en dat deze op het ^oord- einde woonde) Die menscbenkln wens die zich herhaaldelijk I op bet Buitenhof formeerden en het ruinjje plein dan verlieten, begaven zich langs alle mogelijke wegen naar het Paleis. D&ér stroomde de menigte tegen zeven uur dan ook van alle kanten samen. Aan het verzoek „liefst een lampion mee te brengen" was slechts door weinigen vol daan Velen zullen hebben gemeend, dat zelfs dat eenvoudige vreugdebetoon in deze omstandigheden beter achterwege bleef en buitendien werden de verkoopers van lam pions op het Buitenhof telkens tot „door- loopen" aangemaand door de politie, hetgeen sommigen opvatten als een verbod, lampions op te steken. Verscheidene personen zagen we dan ook met opgevouwen lampions in de hand, welke spoedig in een binnenzak ver dwenen. De weinige dragers van aangestoken lam pions waren juist talryk genoeg om één flinke ry te vormen langs de breedte van het paleis. De donkere menigte, uit duizenden mannen en vrouwen bestaande, was daar achter en kwam door het tactvol terugwijken van de politie ordelijk en als één man tot vlak onder bet balkon Juist om zeven uur begonnen twee, drie personen uit het publiek te zingen „Wien Neerlandsch....", het woord „bloed" werd door honderden, „aderen vloeit" door dui zenden meegezongen en toen het lied was geëindigd, was prins Hendrik we noemen hem ditmaal in de eerste plaats en de Koningin op het balkon verwelkomd door het bekende gejuich, dat al zoo vaak van deze plaats tot dat balkon omhoog steeg, vergezeld van het zwaaien van hoeden eri zakdoeken. De Prins ontblootte het hoofd, de Koningin wuifde ejr weer juichte men totdat de Prins even een handbeweging maakte, die onmid dellijk werd begrepenhet werd zoo vol komen stil, dat de laatste ryen van de groote volksmenigte woord voor woord konden ver staan, toen Z. K. H. zeide „Ik waardeer ten hoogste uwe goede be doelingen en ik dank u allen hartelijk..." Luide bravo'8 en hoera's b?letten den vor- stelflken spreker voort te gaan, maar de „stilte !"*roependen kregen weldra bun zin en toen kon men het slot hooren „....maar ik stel u voor, een flink hoera te wjjden aan de mannen, die de redding hebben volbracht. Die dappere mannen, leven zjj 1 Hoera 1" Het spreekt van zelf, dat men daarmee instemde, luider en luider werd het juichen, als het ware aangevoerd en geleid door den zoo pas gehuldigde, die nu zelf met breed gebaar den admiraalssteek in de hoogte zwaaide. Nog eens een „Wilhelmus" en een „Wien Nearlandich bloed" en toen trok het ko ninklijk echtpaar zich terug en verspreidde de menigte zich stil en binnen enkele minuten. De ovatie, die geen oogenblik het karakter van een feestelijkheid aannam waarvoor gevreesd was geen oogenblik haar grooten ernst en eenvoud verloor, was geëindigd. Gemengde Berichten. Scheepsramp aan den Hoek van Holland. Zooals wy Zaterdagochtend reeds per bulletin bekend gemaakt hebben zyn door de bergingsblazer van v d. Tak ook de laatste levenden van de Berlin afgehaald, nl. mevr. Wennberg en haar dienstbode Mina Ripler en raej. Theile. Omtrent deze redding meldt de correspon dent der „N. R. Ct." nog Vannacht vroeg de jonge Sperling aan de bemanning van de sleepboot Wodan of iemand in zyn vlet mee wilde naar het wrak. Toen verklaarde de heer van der Weyden, uit Vlaardingen, zich bereid. Samen bereikten zy de pier. Sperling klom het eerst langs het touw van gisteren aan boord, van der Weyden volgde. Sperling braebt twee nog levende schipbreukelingen omlaag, van der Weyden een. Do sleepboct Wo&an bracht de ongelak- kigen naar de Berghaven, waar zy in ont vangst genomen en naar het hotel America getransporteerd i werden. Volgens rapport van schipper Sperling, zoo meldt de Scbeepv., lagen er in de rook kamer van de Berlin nog 10 a 12 lyken van personen, die blijkbaar van ontbering waren omgekomen. Met laag water zal getracht worden deze heden van boord te halen. w Om kwart voor twaalven kwam heden wederom Z. K. H. Prins Hendrik in het Hotel America, om de geredden te bezoeken. Dezen zyn allen, naar omstandigheden tame lijk wel. Ieder heeft een roerend verbaal van dankbaarheid voor zyn redding en de gisteren geredden prijzen ook den Prins voor zyn hulp. Mevrouw Wennberg betreurt bet verlies van man en kind. Over het optreden der zeelieden bij de redding spreken de geredden aandoenlijk dankbaar en aangrijpend is bnn verbaal van bun bunkeren naar do redding, die zij zoo vaak dichtbij zagen en dan weer zagen afdeinzen. De Prins heeft wederom heden de dooden in de loods der Holland-Amerika lyn bezocht Z. K. H. was daarbij vergezeld door dr. den Hoater, den inspecteur van den gezondheids dienst. Er zijn thans in het geheel 40 lijken aangebracht. De namen zyn nog vast gesteld van No. 37. Manroe 38 L. H. Laraat; 39. E. W. Wilding; 40. Georg Easter. Omtrent het lyk van den gezagvoerder bestaat twijfel. Het lijk van den heer van der Meulen wordt overgebracht naar Leeu warden. Uit Nieuw Helvoet schreef men gisteren Aan het strand onder deze gemeente alhier is hedenmiddag aangespoeld het lijk van een der passagiers van de Berlin. Uit de bij hem gevonden papieren en eene inscriptie in zijn horloge, bleek de drenkeling te zynW. M. Reeveszyn adres2 Tokenhouse Buildings, E. O Londen. Voor de redders. Op initiatief van enkele leden der Ver- eeniging voor den Effecteuhandel, alhier, heeft heden ter effectenbeurze alhier een Iflst gecirculeerd, waarop ten behoeve van de moedige redders van de schipbreukelingen van de Berlin voor circa f 1600 geteekend is. Dit bedrag wordt hedenmiddag door enkele leden van genoemde vereeniging aan den burgemeester van 's-Gravenzande ter hand gesteld, om te verdeelen onder hen, die daarvoor het meest in aanmerking komen. Men meldt nit den Haag Z K. H Prins Hendrik reed hedenochtend reeds vroeg nit, waarnit blijkt, dat de Prins geen nadeelige gevolgen heeft ondervonden van de gisteren den Hoek van Holland op het water doorgebrachte nren. Men meldt nit den Haag In telegrafische opdracht van de keizerin van Duitschland, is de Duitsche gezant bij ons Hof, de heer Von Schloezer, hedenmiddag om twaalf aur per aatomobiel naar den Hoek van Holland gegaan, om aan de betrek kingen van de bij de ramp met de Berlin omgekomen Dnitschers H. M.'s innige deel neming te betnigen. Tevens zal de gezant de geredde Duitsche onderdanen uit naam der keizeriu bezoeken. Do gezant werd vergezeld door zyn eebtgenoote. De redding van de 14 schipbreukelingen, die de ramp van den Hoek van Holland nog ongeveer 36 orenoverleefd hadden en allen, naar wy hopen, geheel zullen herstellen, heeft een hengljjk einde gemaakt aaD de spanning waarin allen verkeerden die uitzagen naar berichten omtrent den ontzettenden toestand waarin die ungelukkigen verkeerden. En in die spanning verkeerden tientallen van millioenen want de telegraphische draden hadden over heel de aarde de tijding ver spreid daar is op de Hollandsclie kost een schip gestrand en tot dusver zyn de pogingen verijdeld om wie daarin nog in leven zijn, te redden Eere daarom aan onze wakkere zeelieden van den Hoek, die met zooveel zelfopoffe ring, met eigen levensgevaar, niet hebben versaagd, maar volgehouden tot de laatste der overlevenden van het wrak gehaald was. Het moet voor Prins Hendrik hoogst in- drnkwekkend zijn geweest die flinke Hol- landsche mannen van naby aan het werk te zien, en tevens een groote voldi ening dat by zelf de behulpzame hand heeft kunnen bieden voor de verpleging der geredden. De Prins beeft dan ook door zyo komst naar den Hoek, het medemaken van de herbaalde tochten naar het wrak en de hulp by de behandeling der geredden, een uitnemend voorbeeld gegeven van hooge plicbtsopvat- ting. Het Nederlandsche volk is bem daar dankbaar voor. Men schrijft In d« wachtkamer van het Gerechtsge bouw te Rotterdam waren Zaterdagmiddag niet minder dan 62 zeelieden, behoorende tot de bemanningen vau 15 stoomschepen, aanwezig tot het doen van scheepsverkla- ring. Daaronder waren kapitein D. Jones van het stoomschip Llanishen, laatst ko mende van Kusiendje en kapitein W. Rat ten van het stoomschip Dunster, laatst komende van Odessa, die my mededeelden hunne vrouwen bij de ramp van het stoom schip Berlin te hebben verloren. Beiden hadden de reis gemaakt om hunne echtge- nooten by binnenkomst aldaar te begroeten. Dat beide kapiteins zeer onder den indruk waren, laat zich begrijpen. Zoo ik de zee lieden hoorde spreken, hadden allen zware stormen doorstaan, en de eene meer de andere minder schade beloopen. Het ergste was dit bet geval met het Eugelsche stoomschip Joruba, kapitein D. S. Davies, dat van 2 Februari tot binnenkomst aldaar voortdurend zwaar weer had gehad. Zoo beliep het schip veel schade aan dek, werd door een breker de deur vau de kajait stuk geslagen, waarbij de kajuit en de hal ten overstroomd werden. Op het achterdek braken houten uit het dek, weiden de stuur- boords kleine boot en stuurboords reddings boot stak geslagenverder brak zoowel de stunrboords als de bakboordsstunrreep en werden daarby verschillende manschappen gekwetst, terwijl later nog een boot werd stuk geslagen. De Berger-boot Théièse kreeg Vrijdag middag by het binnenvaren te Roermond een lek. Waarschijnlijk is op een liggend anker gestooteu, dat wegens den boogen waterstand onzichtbaar was. Thans ligt de boot, zoo ver mogelijk op den kant gesleept, op grond. (N. Koer.) Te Doeznm geraakte het dienstknechtje van den landbouwer W. Spoelman onder een gevelden boom en wel zoodanig, dat dio boom een voet in den grond was weggedrukt, oog op hét' hoofd vau den jongen lag, die on middellijk, tengevolge vau schedelbreuk, dood op de plaats bleef. (P. Gron. Ct,) Vrijdagnamiddag vermaakten zich te Maas tricht eenige knaapjes met glijden op de Vischmarkt. De 8 jarige H. 8. had daarby het oiigeluk te vallen en kwam met zyn hoofd zoo he ig tegen een urinoir terecht, dat hy weldra den geest gaf. De dood wa3 veroor zaakt door het breken van het nekbeen. (L. K.) Men schrijft uit Enschedé, dato 22 dezer De klerk der Posteryen en Telegraphie aldaar, V„ werd Vrijdagavond gevankelijk naar Almelo overgebracht, als verdacht van diefstal. Reeds eenigen tjjd werden uit de trommels der ambtenaren zekere sommen vermist, maar men kon onmogelijk den dief ontdekken. Daarom werd de zaak zooveel mogelijk geheim gebonden, totdat Vrijdag ochtend de man zoo goed als op heeterdaad betrapt werd, toen bij van een collega, die dienst bad aan de afeeeling „Pakketten", twee rijksdaalders wegnam. - V. heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Door een straatventer te Rotterdam werd gedurende 1906 niet minder dan f 143 aan boeten betaald, allen opgeloopen wegens het zonder vergunning van B. en W. inne men van de openbare straat. Te Amersfoort werd gisternacht een be woonster aan de Kruiskamp, die ziek te bed lag, door het blaffen van haar hondje ge wekt. Ontwakend, zag ze dat de geheele bovenverdieping in lichter laaie stond. Na genoeg ongekleed holde zy de straat op. De spuiten wisten de beide aangrenzende onbe woonde huizen te bewaren. Het bewoonde huis brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. De sneenw op de daken voorkwam verdere uitbreiding in het groote blok dat nogal afgelegen buiten de stad staat. Oorzaak onbekend. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken bij den landbouwer G. G. v. B. aan den Spieringweg te Haarlemmermeer.'Het woonhuis is gespaard. De tas, benevens een berg, zyn vernield. In de tas is verbrand gedorschte haver, in den stal twee koeien en twee -paardenvjjf koeien kregen brand wonden, zoodat de dieren afgemaakt moesten word6n. Alles was verzekerd. De boerderij van den heer S. A. te Koehool aan den Zeedijk onder Oosterbierom, is ten gevolge van het inslaan van den bliksem afgebrand. Uit Sexbierura wordt nader bericht, dat een boerderij 's nachts door het hemelvuur werd getroffen. De brandspuit van Tzurn- marum, die zeer spoedig was aangebracht kon niet beletten, dat het geheele gebouw' uitbrandde. In de vlammen werden mede verteerd 4 koeien, 4 hokkelingen, een kalf en land bouwgereedschappen. Nog tydig werd gezorgd voor de berging van 8 paarden, 5 koeien en bet grootste gedeelte van de meubelen, benevens een partijtje lijnzaad. Men meldt aan de Tel. In de werkinrichtingen te Veenhuizen is een geval van hersenvlies-rnggemergont- steking geconstateerd Voorzorgsmaatregelen tegen uitbreiding der zoo gevreesde ziekte zyn genomen. Men meldt uit Ryssen Omtrent het onderhoud, gisteren tusschen de firma en het Stakingscomité gehonden, zijn ons door de firma nog do volgende mededeelingen gedaan Het Stakingscojnité had bezoek aange vraagd, wat gaarne werd toegestaan. Aan 't Comité werd medegedeeld, dat de firma niet van zienswijze was veranderd en niets bad voor te stellen. Had het Comité op machtiging van de vergadering der arbeiders eenig voorstel te doen, dan zou dat bereid willig in overweging worden genomen. Daar het Comité geen voorstellen deed. had de conferentie geen resultaat. Het Stakingscomité zal heden op de vergadering de zaak ter sprake brengen; indien dan bepaalde voorstellen door de vergadering worden gedaan, zullen die schriftelijk aan de patroons worden medegeeld. In New Haven, in den Amerikaanschen staat Conneitient, huwde de 20-jarige student Edwin Norton, de zoon van een millionair, in stilte met het schoonste meisje der stad Birney geheeten. De papa van het jongemensch had niet veel met het huwelijk zijns zoons op, waar om hy hem naar Europa z >nd, onderwijl by de gangen van zyn schoondochter door geheime agenten liet nasnnffelen. Het bleek, dat bet juffertje niet geheel troosteloos was over het vertrek van haar echtgenoot, ten minste binnen het tijdsverloop van één jaar vonden 27 jongelieden genade in haar schoone oogen. De jonge Norton heeft thans een aan vraag tot echtscheiding ingediend. Zyn 27 medeminnaars zyn ais getuigen gedagvaard. Naby Skarfisko, in Russisch-Polen, is een passagierstrein op een rangeerenden goede rentrein geloopen. Er werden vier reizigers en drie spoorbeambten gedood en tien per sonen zwaar gewond. Uit de gevangenis te Finalborgo bij Savona zijn Dinsdag viar onderscheidonlyk tot tus schen de 15 en 30 jaar veroordeelde moorde naars losgebroken en in de bergen gevlacht. Infanterie en carabinieri zetten zo na. k Nicaragua en Honduras. Langen tyd is reeds de verhouding tusscben deze beide Midden-Amerikaansche republieken gespan nen. Nicaragua is nu de vijandelijkheden begonnen en de regeering maakt de volgende verklaring openbaar„Daar Honduras het Verdrag van Corinto geschonden en zich schuldig gemaakt heeft aau een reeks pro vocaties, hebben de vijandelijkheden een aanvang genomen. De overwinnende troepen rakken naar Tegucicalpa, de hoofdstad van Honduras, op." Naar aanleiding van de ramp van de „Berlin" herinnert het „N. v. d. D." de groote scheepsrampen van dien aard uit de laatste tien jaren. In 1905 verging de Reina Regente", een t Spaanscbe krniser, waarby 401 menschen omkwamen in hetzelfde jaar zonk de „Elbe" op de Noordzee (352 slachtoffers). De „Sa- lier" zonk in 1896 aan de kast van Spanje (280 slachtoffers)de „Koeang-Ping", een Japansche boot, sprong in dat jaar niteen (500 slachtoffers). In 1898 verging de Bourgogne" (565 slachtoffers) in 1903 de "insafaire" (200 slachtoffers)in 1904 de "Generaal Slocnm", op de Mississippi (1000 slachtoffers)in 1905 de „Hilda" (128 slacht offers), en de „Sirio" op 5 Augustas 1906 (200 slachtoffers). De afdeeliug Haarlem van de „Nederl. Natuurhistorische Vereeniging" beeft besloten op 27 Mei een tentoonstelling van voorjaars planten te houden ter gelegenheid van den 200n geboortedag van den plantkundige en natuuronderzoeker Linaens. Aan het station te Heidelberg is door de vereeniging van onthoudend spoorwegper soneel een kantine geopend. Daarna is het gebrnik van koffie, melk en limonade toe dat van bier zeer afgenomen- Hiermee staat in verband, dat straffen wegens dronkenschap, niet meer voorkomen ep evenmin twisten onder de arbeiders onderling. Drie neefjes van Malang waren by een familie op Kedong Doro, Soerabaja, te logeeren, vertelt het „Sqerab. Hbl." Het lieve drietal, waarvan de oudste 9 jaar was, bleef op den avond, dat oom en tante Bouwmeester's eerste voorstelling bij woonden, alleen thuis ea die byzondere om standigheid schijnt de bengels geïnspireerd te hebben, om hun verwanten den laatsten avond van hun verblijf te Soerabaja een prettige thuiskomst te bezorgen. Toen oom tn tante om ruim één uur uit den wagen stapten en het hek wilden bin nen gaan, struikelden beiden over een touw dat de jengd even boven enkelhoogte tus schen de pilaren had gespannen. Oom lag in de moddertante op het grind. Oom vloekte, tante zuchtte. De voorgalerij bin nenkomende, waar bet inQurlampje uitge draaid. was, liep oom iegen een do? dos- paard aan, dat aan de deurkruk was vast gebonden. De man schrikte geweldig en werd er stil van; tante gilde en riep „Toe- loeng 1" Oom kreeg de deur open en trapte by het binnenstappen van de binnengalerij op een eend, die luid kwakend onder zijn voet uitschoof. Tegelijkertijd ontwaakte een heel koor van kippen en ganzen, dat de galerij bevolkte. Wy zullen kort zyn en de verrassingen van het echtpaar in volgorde opnoemen een kikvorsch aan de kamerdeur gebonden; een tokeh in het echtelijk bed, die gelukkig tydig ontdekt werdcognac in de water karaf ljjm iu ooms sloffen en een trofee van tantes corsetten aan de lamp, In de achtergalerij een paar geiten en in het paviljoen de ronkende knapen, met de dear behoorlijk op slot. Hoe oom ook brulde en tegen de dear trapte, nnisone snorkte bet trio lastig door. Toen oom ophield, hoorde hij giechelen. „Morgen vroeg zal ik wel afrekenen", dacht hy, en ging naar bed. Maar toeivby om kwart over zes opstond om de voor genomen afrekening te houden, was 't nest leeg; de lieve neefjes hadden dén vorigen avond boterhammen gesmeerd, hun bagage gepakt en waren voor dag en dauw naar station getogen, om de met reden verwachte kastijding voor bun euveldaden te ontgaan. Om de lijst hunner zonden te voltooieD, hadden zy op de tafel in de voorgalerij v&n het paviljoen een papier geplakt, met de hartelijke afscheidswoorden .- „Dag beste oom, dag lieve tantewy danken n wel voor het pleizier, dat wij ge had hebben vooral gisteravond. Uw liefhebbende Frans, Nico en Georg." Toen voelden oom en tante zich zeer be haaglijk V eeo overzicht van dr. H. Epkemn, Ve^wecbt, van het komen en gaan der trekvogels in 1906, ontleenen wij het volgende over den ooievaar Hy werd alhier gezien op 15 Februari, te Zevenbergen op 6 Maart, te Ameide op 11 Maart, te Rotterdam op 13 Maart, te Heemsteden op 16 Maart, te Geldermalsen op 18 Maart, te Hoogkarspel op 18 Maart, te Hollum op 20 Maart, te Hoevelaken op 20 Maart, te de Bilt op 26 Maart, te Nien werkerk op 26 Maart, te Loenersloot op 3 April, te Berliknm op 5 April, te Overchie op 8 April en te Soest op 8 April. Deze data loopen sterk niteen. Nog meer valt dit op, wanneer men de data voor een zelfde plaats vergelijktzoo kwam te Rot terdam op het nest aan den Melkkop(West- zeedjjk) de eerste ooievaar op 13 Maart, de tweede op 25 Maart, en op het nest in de Parklaan de eerste op 26 Maart, de tweede op 8 April. Op het nest te Nienwerkerk kwam de eerste ook op 26 Maart en de tweede ook op 8 April, terwijl op het land goed „Sp&arnberg" bij Santpoort het man netje reeds op 10 Maart, het wijfje pas twee weken later gezien werd. De ooievaar vertrok nitAmeide 12 Ang., uit Hoogkarspel 25 Augustus, uit Berlikum 25 Augustus, uit Nienwerkerk 26 Augustus, uit Haarlem 28 Augustus, uit Bloemendaal 2 September. Dezen datums stemmen vrijwel overeen, doch het weder gaf toen nog geen reden tot vertrek. 25 Augustus trok een ondiepe depressie met groote snelheid ten noopden van Nederland voorbijhevige regens gingen hiermede gepaard doch 27 Augustus keerde het weder om, zoodat de maand zeer fraai eindigde. Het ijBtijdperk voor den handel. In het koelpakhuis van 't „Vrieseveem" te Amsterdam is een proef genomen met het bewaren van inlandsch fruit. Zy geschiedt op 's Rijks kosten onder lei ding van den heer Löhnis, inspecteur van den landbouw, bijgestaan door den heer E. Snellen, Rykstninbouwleeraar te Maastricht. „Half October werden 450 KG. appelen in het koelpakhuis gebrachtPresent van Engeland, Bellefleur, Sterappel, Court Pendu en Goudreinet. Zy werden op een temperatuur gehouden van 34o Fahr., dus een weinig boven het vriespuntdezelfde temperatuur als die van het versche vleesch. dat er bewaard wordt. In de fruitkamer moet een bepaalde vochtigheidstoestand heerschen, omdat by droogte de appelen rimpel.g worden. Zooals de vrachten er Vrijdag bijeen be zoek van de leden der „My v. Tuinbouw" er aan- gebracht, er uitzagen, was de proef aitstekend geslaagd. De vrachten zyn se dert zy in het koelpakhuis kwamen onver anderd ^gebleven. Het fruit, is afkomstig uit Maastricht, AlfeD, Tiel, Mill. Middelburg en enkele andere plaatsen in Zeelaud. Het licht in de bedoeling, de appelen ach tereenvolgens op 1 Maart, 1 April, 1 Mei en 15 Mei gedeeltelijk aan de eigenaars terug te eenden opdat men daar zal kun nen zien. uoe ze zich hebben gehouden. Een ander gedeelte blijft nog langer staan en zal vermoedelijk worden opgezon den naar de tentoonstelling te Manheim waar bewaard fruit wordt gevraagd. Zooals de zaak zich laat aanzien, kan er voor de toekomst heel wat van het bewaren van frnit worden verwacht. Maar de groote vraag ishoe boog komen de bewaarkosten en, vooral, hoe lang kunnen de vrachten het nog uithouden, als zij uit de koelinrich- ting zyn gehaald. Als inderdaad blijkt dat ons fruit langer aan de markt kan blpven in den winter en in het voorjaar, zullen in den oogsttijd ook hoogere pryzeu worden bedongen. Bij een bakker te Mannheim werd een ouderlooze jongen van 13 jaar door zyn voogd in de leer gedaan, en de opdracht werd er by gegeven, hem in niets te ont zien. Van '8 avonds 10 tot 's morgens 5 uur was hy in de bakkerij werkzaam en moest dan tot 7 uur brood rondbrengen. Van 8- tot 12 uur ging hy naar school, van 12 tot 2 uur werd de bakkerij opgeruimd, en na de middagschool ging by om 6 uur naar bed. De onderwijzer liet hem op school maar slapen en verzocht den anderen kinderen, bem niet te wekken. Toen hij by bet baden echter bemerkte, dat de jongen vol littee- kens zat, waarschuwde hy de politie. De bakker werd „wegens verzachtende omstandigheden" tot 4 mranden veroor deeld en kwam iu hooger beroep er met een boete van f 90 en 14 dagen af, GOUDA, 2y Februari 1907. Vrijdagavond wjfrd door de afdeeling Schoonhoven van de Nationale Christen- GeheeIonthouder8-Vereeniging op dê boven zaal der School voor Nationaal Christelijk Volksonderwijs haar jaarfeest gevierd. Na een feestrede vau ds. A. Wartena, uit Gouda, werden door de leden verschil lende zang- en mnzieknnmmer. alsmede voordrachten gehouden, welke alle zonder onderscheid op bijzonder correcte wijze werden weergegeven, vooral de voordracht „Het Beleg van Leiden" viel bijzonder in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. Eenige marmergroepen, welke wel willend door den heer M. H. Van Genne, nit 's Hage, waren georganiseerd, mochten, zoomede meerdere voordrachten, welke be reidwillig door den beer J. Ter Wiel, uit Rotterdam, werden vertolkt, eveneens veel bijval oogsten. INGEZONDEN. Gouda, 21 Februari 1907. Mijnheer de Redacteur Qns zeiven bewast zijnde dat dit schrijven meer behoort onder de rnbriek advertentiën, zoo vertrouwen wy op nwe welwillende mede werking, om, teneinde verdere onkosten te sparen, dit als ingezonien te willen plaatsen in uw geacht blad. Wij ondergeteekenden, het bestaar der kindervoeding van de vereeniging „Jeruëi" hebben het plan opgevat om een zangnit- voering te geven, afgewisseld door sprekers, op Donderdag 28 Febrnari, des avonds 8 nnr, in de welbekende zaal „Oranje en Nederland", op de Turfmarkt, waarvoor wy den toegang zoo laag mogelyk gesteld hebben (10 cent de persoon). We hopen op de liefdadigheid der stadgenooten en dat de zaal flink bezet zal zyn, aangezien het getal der kinderen voortdurend grooter wordt en het ons zon spijten om er mede ait te moeten scheiden, terwijl de winter zich nog zoo laat gelden. Kaartjes zyn te verkrijgen by de heeren Jongeneel, boekhandel, Oosthaven Lugthart, sigarenmagazijn, Tiendpweg en ook 's avonds aan de zaal. Het bestuur T. GEUKES, Kuiperstraat. J. DE GRUIJL, Tuinstraat L 265. P. v. d. KEMP, Raam O 31. Gouda, 25 Febrnari 1907. Oeaehte lieer Redacteur! Beleefd verzoeken wy U een plaatsje voor het volgende. In de Raadsvergadering van 15 Febr. 1.1. beweerde de Heer van der Ree, dat in Delft een proef was genomen met het geven van een klasse aan een hoofd der school en dat die proef binnen 't jaar n.islukt was. 't Bestuur der Afdeeling „Gouda en Om streken" van den B. v. N. O. heeft naar aanleiding van deze bewering inlichtingen ingewonnen bij den secretaris der Afdeeling Delft van den B. v. N. 0. In de afdeelings- vergadering, Zaterdagmiddag hier gehonden, werd het antwoord uit Delft voorgelezen. Uit dit antwoord bleek, dat in Delft nooit een proef is genomen, als bedoeld werd door den Heer van der Ree. We hebben dus hier blykbaar met een vergissing te doen. Mogelijk is het, dat door bet raadslid v. d R. een andere plaats werd bedoeld. U dankend, mijnheer de Redactear, het Bestuar der Afdeeling „Gouda en Omstreken" v. d. B. v. N. O L.K. H.K WOENSDAG 13 FEBR. Staatsleenxnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59V Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59%, Rü8LAND.Iwang Dombr. Obli gation 41, 961 4 Azie. Japan Obligation 1899 4 74% 74 Columbia. Geconsolideerde Bui-fr tenlandsche Schold. Recepis. L 100 l1/, 24l/u - Hypotheek-Banken- Aandb. idem idem 4 —9 rJ Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/g Pandb. Standaard Hypb. 41/, 1001/» Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99', Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Znid-Holl. Hypb. 499% andb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4% 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 101 Bewyzen vanDeelger. North w. Pac. Hyp. Bank f 961/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99% Aandb. Hollandsche Hypb. 4 99'/* Premie leeninqen. bitLGiE, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/. 02- 1»/» Divereen My. tot Expl, Laan van Meerdervoort 1902 897i Scheepvaart-Maatschap pijen. Pand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Pandb. Nationale Hypb. 31/, 98% Pandb. G. Hypotheekbank te Pmsterdam 4 100 Spoorwegleentngen Italië. Oblig. Zuid-Italiaanscbe Spw.-lMy. A. 367% DE NOUVEAUTÉ'S IN Maandag 25 Februari 1907. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 37, ade kwal. 33, 3de kwal 28 cents per half kilo. Vette kalveren redel. aanvoer iste kwal. 30 ade kw. 27, 3de kw. 24 cent per half kilo. Vette varkeus goeden aanvoer, iste kwal. 23"/,, ade kw. 23, 3de kw. ao cents per half kilo Schapen weinig aangevoerd. Handel in vet vee en vette varkens redelijk. Vette kalveren en schapen duur DUBBELE BUURT B 1». Telfn. 117. 'I ruimst voorzien van in elke stjjl, van de eerste fabrieken tegon concurreerende prijzen. Amilcjgtr van Gas-, Walrr-, Spreek-, Bior eu Electrische geleidingen. Wie van goed licht houdt, wende zich □aar het Goudach Verllchtlng-Mayaxfjn daar alles door bekwame fitters verricLt wordt. Hebt gy een bleeke kleur? Last van hoofdpijn P Last van misselijkheid en duizeligheid? Hebt gy suizingen in het hoofd en in de ooren Py'n in don rog en lendepijn geen krachtzyt gij gedurig moede en is U alles te veel Hebt gy last dat gjj niet kunt inslapen? Zijt gij prikkelbaar en zenuwachtig En wilt gy daarvan spoedig en afdoende genezen P Wilt gij weer spoedig vroolijk, levenslustig en gezond wezen De Sanguinose is bet beste, snelst werkende, ja eenig afdoend middel, tegen bloedarmoede en zenuwzwakte. Doof meer dan vierhonderd geneeshee r«n be proefd bevonden. _AA De echte Sanguinose wordt verkocht in groote groene flacons van rnira 300 gram inhond. Prijs per flacon f 1.50, 6 fl. f 8.—, 12 fl. f 15. Weest gewaarschuwd tegen namaak. k VAN DAM Co., Den Haag.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2