iter. einan. Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 28 Februari 1907. No. 10270. 45ste Jaargang. H Buitenlandse!) Overzicht. IN DUBBELE BANDEN. nvoer. L&Zoon. OSTADE. FE VILLETo'iï. Kleinhandel Id sterken drank. l>BM V f a gratis ge- handelaar indelaren ite.— 'I 'yn ’(jn "i V HNKMAN Zjt antwoordelykheid van den priester voor het onderhond der kerk. Het is niet twyfelachtig, zegt graaf de Man, wie voor deze break verantwoordelijk is. 50 ets., 75 et ■s en Drogisten VKER! Rotterdam. £R, Apotheker Westhaven 118 PDA: t.oi nscii e oi n t vr Te lef o n Aio, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, tranco per post 1.70$ Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Hij voegsel. oorkomende J ’ATR0NEN F p. p. tegen J verkrijgbaar Haag. 0 60 0-72 jret onder een stortvloed van medelijden. ’t Is toch jammer voor dat juffertje HarnoyDe benarde positie, waarin haar vader verkeert, kon haar alleen er toe over gehaald hebben om de vrouw te worden van dien dronken dwaas. Maar hij heeft den drank afgezworen. Wie kan voor de toekomst instaan? Maar haar aanstaande schoonvader is zoo rjjk, en dat maakt veel goed Men schat zyn vermogen op veertig millioeu. Alleen het merk Royal Carte brengt een jaarlyksche winst op van anderhalf millioen. Maar daar tegenover staat, dat het begin van zijn industriële loopbaan aller- infaamst moet zijn geweest. Hy is meermalen veroordeeld wegens vervalsching. Men zegt zelfs, dat hij met moeite aan de gevangenis is ontkomen. Als men bij de griffie eens goed naar hem zou willen informeeren, dan kwam er wat fraais voor den dag. Ik zou er feestelijk voor bedanken, mijn dochter aan zijn zoon tot vrouw te geven. De Harnoy’s denken er anders over die offeren hun eenig kind op aanhun hebzucht. Zij ziet er niet kwaad uit, die kleine. *n Beetje dom. Anders zou zy ook geen fja” gezegd hebben. Reuter seint uit Berlijn 26 Febr. In den Rijksdag verklaarde Bebel by de voort gezette beraadslaging over de begrooting .Vroeger hebben burgerlijke partijen dik wijls verkiezingsbondgenootsebappen geslo ten tegen de sociaal-demokraten. Een weder- zydsche ondersteuning van de partijen, tegen welke Von Bülow’s Sylvesterbrief ge richt was, was niet meer dan natuurlijk. We zullen onze verliezen by de eerstvol gende verkiezingen inhalen. (Gelach.) Wat stemmenaantaal betreft, overtreffen het Cen trum en sociaal-democraten het geheels „Hottentotten-bloc met een milloen”. (Leven dige vroolykheid.) Voortgaande verklaarde Bcbel, dat het Pruisische kabinet met Von Bülow aan het hoofd, de verpersoonlijking is van allen stilstand op het gebied der cultuur. (Leven dige vroolykheid De bewering in de troon rede, dat alle oorspronkelijke wetten in ’t belang van de arbeiders tot stand zyn gekomen tegen de oppositie van>den kant der sociaal-democraten, is onwaar. Bebel ver volgt .Onze buitenlandsche politiek is ook van nationaal-liberale zijde onlangs scherp gegispt; de Vlootvereeniging werkt voor een vloot, gelijkstaande met die van Engeland en het snelle tempo van onze koloniale politiek wordt ook door de conservatieven bestreden. Prins Bülow zeide verder-: .Ik wil beginnen met beslist en zoo ondubbelzinnig mogelyk te verklaren, dat er voor verkiezingsdoel- elnden tijdens de kiesbeweging uit ambtelyke fondsen geen roode duit is uitgegeven. (Hoort, hoort.) De heer Bebel kenschetste heden de sociaal democratie als een hervormende, een niet omverwerpende party, eenige jaren de dag zal komen, dat wy terug zullen zien op de sociaal-democratische beweging als een herstellende op een booze ziekte, als een ontwakende op een verschrikkelyken droom”. (Levendige toejuichingen.) De beraadslaging wordt heden voortgezet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia, iO der Drank wet ter openbare kennis: Dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlot voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, van A. van Tijn, in de danszaal van het perceel aan den Groeneweg, wijk L No. 152. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schrittelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 27 Februari 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 1.44 1.08 1-80 0.99 0.90 1-44 ter). 1.17 ontant. wel, verleden Dinsdag, io de handen te klappen by de zinsnede over de onaanneme lijkheid van het voorstel van den aarts bisschop. Dan zou hy zyn spel verraden hebben. Thans is de rechterzijde ontnuchterd en heeft zy het spel doorzien. De voorwaarde die de regeering stelde was onmogelyk, onaannemelijk. Dat was vooruit te voorzien. Zelfs de Aurore erkent dat het vooruit te voorzien was geweest dat de bisschoppen en de Paus niet zouden berusten in de ver- ■ER Het gesprek werd afgebroken, daar de meesteres des huizes het salon binnentrad. Zy naderde het groepje, waarbij Templier stond en riep hem tot zich. Wat is er vroeg hy. Myn man en ik zyn vreeselyk ongerust. Het is elf uur en Christiaan is nog niet thuis. Wilt ge, dat ik naar zijn kamer zal gaan om daar eens te informeeren. Ge zoudt my zeer verplichten. Wij kunnen de gasten niet verlaten. Maar spreek er met niemand over. Templier steMg Emmeline gerust en ver dween ongemerkt door een zijdeur, die in een gang nitkwam, aan wier einde een kleine trap naar een antichambre voerde, waar een kamerdienaar zat te wachten, doch toen hy den baron ontwaarde eerbiedig opstond. Is mynheer Christiaan nog niet thuis, Edmond vroeg Templier. Neen, mynheer de baron. Waar zou hy zyn Edmond wendde verlegen het hoofd af. Mynheer Christiaan is van morgen om half twaalf met mynheer Clamiron uitgere den in een automobiel. Toen hy voor het diner nog niet was thuis gekomen, beval mevrouw my naar het restaurant te gaan informeeren en daar I Welnu Ga voort. Daar vernam ik dat mejuffrouw Dhariel JHE--1 IE --V Firma cn4l r 1 geknipte J irde plaat. iKER f patroon. A CHILD- geleden, op den partydag te Dresden, noemde hy zich een doodsvijand vah de burgerlijke m latschappy, die, volgens hem, verwoest en vernietigd moest worden. Bebel heeft getracht de nederlaag van zyn leger te bemantelen, de nederlaag van de sociaal democratie is een welverdiende straf voor vroegere poche rijen. En tevens een straf voor den klein- zieligen, dogmatischen geestesdwang, het snuffelen naar afwijkende opvattingen in de sociaal democratie, waardoor een geestelijke onderdrukking wordt voorbereid, zooals de wereld ze zelfs tijdens de middeleeuwen niet heeft gekend. Bebel wordt door zyne partijgenoten vergeleken met Cromwell en Caesar. (Gelach.) Julius Caesar-August Bebel. (Groote vroolykheid.) Een demokratische party met een autokratisch hoofd is een contradictio in adjecto. (Zeer goed.) De nederlaag der socialisten was verder een straf voor de buitengewone onbeschoftheden der socialistische persdeze, die uit haat geboren is, moest natuurlijk komen tot het gebruik van straattaal. „De nederlaag was een straf voor den meedoogenloos gevoerden klassenstrijd en de daaruit voortvloeiende buitensporigheden. De regeering zal ook verder haren plicht doen en met vaste hand de openbare orde en de vrijheid beschermen. (Levendige toe juichingen en onrust) „De nederlaag was ook een straf voor de socialistische politiek van negatie en vitterijen. Die neiging tot negatieve kritiek nam toe, sinds het revisionisme door Bcbel werd vernietigd. Ik geloof niet aan een herleving van het revisionisme of aan een bekeering van Bebel tot dit stelsel. Een neger blyft een neger, een panter behoudt zyn bont vel, de heer Bebel blyft Bebei. „Alleen de Duitsche socialisten stellen de internationale idealen boven de nationale, hun alleen ontbreekt het gevoel voor nationale eischen. De bewering van de „Vorwfirts” dat wy ons in Zuid-West-Afrika slechts handhaven om van daar uit de Engelsche bezittingen in Znid-Afrika te veroveren, is vuige laster. „Zulke leugens hebben er toe geleid, dat men in het buitenstand hier en daar de uitslag der verkiezingen geschouwde als een bedrei ging voor den vrede, terwyl toch in werke lijkheid daardoor de gegronde hoop op behoud van den vrede en de goede betrekkingen met alle mogendheden versterkt wordt”. Bülow eindigde zyn rede aldus„De nederlaag weerlegt de leer, dat volgens een natuurwet de sociaal-democratie moet groeien. Maar de burgerij moet wakker blijven, bet socialistische gevaar is niet voor altyd geweken. Ik geloof, dat na zwaren strijd De Westminister Gazette heeft Austen Chamberlain aardig te pakken. Deze was Zaterdag, in zyn vaders plaats, de gast van een eud gilde to Birmingham en sprak in zyn toost van de aanvallen, die het Hooger huis tegenwoordig te verduren heeft. De menschen die zooveel op het Hoogerhuis te zeggen hebben, meende hy, kennen onze geschiedenis slecht. Het heeft in den strijd om de vrijheid een belangrijk aandeel gehad en krachtig bijgedragen tot bevestiging van ’s lands instellingen en verwezenlijking van hervormingen. In zyns vaders plaats sprekende, had Austen het Hoogerhuis liever moeten laten rustenvindt de W. G., want ziehier wat Joseph Chamberlain in 1884 gezegd heeft „In de laatste eeuw heeft het Hoogerhuis nooit een titel aan de volksvrijheden toege voegd, noch iets gedaan om het gemeene best te bevorderen. Wel heeft het in dien tyd elk misbruik beschermd en elk voor recht gesteund Ik ben het Hoogerhuis niet bitter gezind, maar als afgescheidene heb ik een rekening ermee te vereffenen en ik beloof u, ik zal dat niet vergeten. Ik draag roem op een afkomst, waarop ik even trotsch ben als eenig baron op den titel, dien hy dankt aan den glimlach van een koning of de gunst van een minnares eens koning. Want ik stam af van een der tweeduizend predikanten, die in de tyd der Stuarts liever hun huis en werk en voordeel prijsgaven, dan het van staatswege opge stelde geloof aan te nemen, dat men hun trachtte op te dringen. Al ware ’t alleen daarom, deel ik in uw hoop en uw streven, en ook ik voel de beleedigingen, de schade en het onrecht, die gy zóólang van die bevoorrechte vergadering hebt geleden. Maar de beker is nagenoeg vol. Het loopt met dit brutale kwaad welhaast op een eind. Het Hoogerhuis heeft Ierland van ons ver schrijft de Mun, Clemenceau wachtte zich'" ’-vervreemd, het heeft de afgescheidenen on- wol. vorlodon Dinsdag, in da handen te J derdrQkt en nu zyn zy tegen de uitbreiding van het kiesrecht. Ons volk heeft te lang onder de lords gezeten. Ik hoop, dat gy nu tot hen zeggen zult, dat als zy zich niet voor den wensch van het volk willen bui- hen, zy voorgoed het gezag zullen derven dat zy zoo lang misbruikt hebben.” Deze herinnering nit Chamberlain’s radi calen tyd komt wel van pas. 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 •twijn ,De breuk van nu”, schrijft de Lanessan in do Siècle, „is niet voorloopig, maar voor gqed, daar kan men verzekerd van zyn. Want bet zou noch voor de regeering, noch voor de republikeinsche party mogelyk zyn, verder te gaan op den weg van toegeven, zonder het rechtmatig verwyt te ondergaan, dat zy zich zouden krommen onder de plak van de Roumsche kerk. Wy hebben de onuitputtelyke vrijgevigheid van Clemenceau en Briand goedgekeurd, omdat wy die in overeenstemming achten met de republi keinsche beginselenmaar er zyn grenzen die wy ban nooit zullen aanraden te over schrijden.” In de Gaulois van Maandag is graaf de Mnn aan het woord. Graaf de Mun begrijpt, dat er van rechts een verklaring moet wor den gegeven van de houding der rechter zijde.! Immers de rechterzijde van de Kamer heeft- verleden Dinsdag een blyk van ver trouwen in minister Briand gegeven, en nu minister Briand handelt naar de toen ge sproken woorden en de aartsbisschop on- overko’rffölijke bezwaren heeft tegen de voorstellen van de regeering, Integendeel zy deelt de bezwaren van den aartsbisschop. De Mun geeft de voorstelling, dat de rechterzijde er min of meer ingeloopen is. De regeering, en eigenlijk Clemenceau, heeft haar bedot. Briand sleepte zyn hoorders mede, hy schiep een atmosfeer van vrede in de Kamer. Maar ongemerkt had Briand in zijn rede laten glijden, dat het voorstel van den aartsbisschop onaannemelijk was, zoo terloops, zonder er by te blyven staan. Niemand begreep waarom. Het blijkt nu, dat de regeering de geestelijken verantwoor delijk wil stellen voor het onderhond' der kerken. De financieel© verantwoordelijkheid van een dorpspastoorEn Clemenceau. 31) Zy waren boofdzakelyk gekomen om te zien hoe de historie zou afloopen. Zy ge voelden zich weinig op hun gemak in die feestelijk versierde zalen, waarin degeen, ter wiens eere dit feest gegeven werd, nog niet verschenen was. In het ontvangstsalon zat Geneviève aan de zijde van haar moeder en beantwoordde de vleiende complimentjes der gasten met een bescheiden glimlachje. Een uitdrukking van ongerustheid omfloerste haar bekoorlijk gelaat. Zy werd dien avond door allen benyd. Zou zy niet huwen met het eenig kind van Vernier-Mareuil Was haar niet éen onme telijk fortuin weggelegd En toch was zy in een droeve stemming. Christiaan was den gehéelen dag nog niet teruggekeerd. De familie wist het en allen beefden, ondanks de pogingen, die zy deden om te glimlachen. Het was hun alsof een ongeluk dreigde. En inmiddels trachtten de moeders van huwbare dochters haar afgunst te verhelen hem om vier uur heeft gehaald. Etiennette En die heeft beloofd ons met rust te zullen laten. Zy is er trouwens duur genoeg voor betaald. Ik ga oogen- blikkelyk naar haar Hy had geen tyd zyn zin te voleindigen. Een zware stap wecrklonk, een deur werd opengeworpen en hy, op wien men beneden wachtte, trad met wankelende schreden het vertrek binnen. Zyn pels hing hem los over de schouders, daaronder kwamen zyn gekreukelde jas en het open vest met de loshangende das te voorschijn, alsof hy geheel gekleed had ge slapen. De hoed stond hem achter op het hoofd, zoodat de blauwe plekken op het trots alles seboone gelaat duidelijk zichtbaar wa ren, evenals de wazige blikken, die hjj om zich heen wierp. Hy smeed zyn hoed op een stoel, liet zyn pels op den grond gljjden en zeide daarop op spottenden toon Zoo, Templier, jij hier? Edmond, si garen en rhum. Ik heb dorst 1 De baron greep hem by den arm, zoodat de ongelukkige wankelde. Christiaan, weet je dan werkelijk niet meer wat je doet Na al de beloften die je gedaan hebt Ben je dan vergeten, dat itfjt feest is in huis, jou ter eer, en de sa lons beneden vol z(jn met gasten (Wordt vervolgd.) Telefoon Aio. S9 ADVERTENT) EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1