zwAKmromv BINNENLAND. Klanken uit Schoonhoven. Stadsnieuws. Rechtzaken. BEÏÏES VAN ROTTERDAM Ontvangen AUVKIlTKflTIKfl De nieawe Daitsche Rijksdag had gisteren, de eerste ontmoeting met de regeering. De minister van financiën. Von Stengel hield de gewone redevoering ter indiening der begrooting en wees daarby op de gnu- stige uitwerking, van een financieel stand- pont der afgesloten handelsverdragen. De hoogere douanerechten hadden 90 millioen mark meer opgebracht dan in het vorige jaar. De minister raamt de opbrengst van do sigarettenbelasting, van de bierbelasting en de zegelrechten voor vrachtbrieven op 12 m -en, van »uikorbelasting o'» 8 k 9 millioen, en die op de aandcelen d« r Rijks bank en op banknoten op 12 millioen Mark. De belasting op spoorwegkaartjos is ver beneden de raming gebleven. Het deficit, dat verleden jaar 240 milliopn Mark bedroeg, is daardoor voor 1907 op 63 millioen teruggebracht. De regeering zou eigenlijk een iiieuwe belasting moeten voor stellen, maar de verbonden fègeeringen willen voorloopig daarvan afzien, om de verdere ontwikkeling dor ingevoerde belas- tiugen af te wichten. Reeds in het vorige jaaj heeft de begrotingscommissie uitdruk kelijk erkend, dat de belastingen niet vol doende zijn. En de uitgaven stijgen, zoowol voor de sociale wetten, als voor de bewa pening. Dank zij de verleden jaar ingevoerde be lastinghervormingen is echter het chronische tekort van honderd millioen verminderd, zoodat de hoer Von Stongel meende, daarin een grooto stap te kunnen zien tot verbe tering der Rijksfinanciën. De Racsische regeering schijnt den toe stand nog steeds niet goed in te zien. Zy heeft het houden van het congres der K D. party op 27 Februari weder verboden. Dit zal thans te Helsingfors gehouden worden. De K. D. partij, die nu ronds meer dan 100 zetels in de nieuwe Doem* heeft, wil in de Doema een sterk centrum oprichten, om zoowel tegen de uiterste linkerzijde als tegen de uiterste rcchterzüde te kunnen optreden j zy wil noch revolutionair, noch reactionair zijn, maar pogen op loyale wyze te werken aan wetgevende maatregelen. Professor Miljoekof zeide „Voor de ontwik keling vac parlementaire toestanden in Roe land kan bet slechts goed zyn, zoo do K. D. party, zonder naar rechts of links te zien, door loyale en wettelijke oppositie een uit breiding der rechten en bevoegdheden van de Doema poogt te verwerven." Van de 448 gekozen Doemaleden behoo- ren 85 tot de monarchistische rechterzijde, 42 tot de gematigde groepen en 276 tot de linkerzyde. Al wil men over het algemeen in Servië van Oostenryk niet veel woten, in oen op zicht noemt men toch Oostenryk ten voor beeld. In het Servische parlement gaat het al niet minder rumoerig toe dan in de Oosten- rykuche Kamer. Zaterdag moest de zitting twee malen worden geschorst en moesten ten slotte de beraadslagingen verdaagd wor den. By de behaudeling van het Servisch- Franscho handelsverdrag bepleitte de jong- radicaal Draskovitsj do sluiting van een handelsvordrag met Oostenryk-Hongarye. Dit gaf den tot de regeeringsparty behoo renden afgevaardigde Petrovitsj aanleiding tot de verklaring, dat de voorgaande spreker naar het scheen door Oostenryk-Hongarye was omgekocgt. Draskovitsj verlangde nu opgewonden dat de voorzitter hem tegen zulken laster zou beschermen, anders zou hy deze wel mores leeren. En eor de voor zitter kon antwoorden snelden al een aantal jong-radicalon naar het voorzittersgestoelte om de daad by het woord te voegen. Er ontstond zulk een rumoer, dat de zitting moest worden geschorst. Na de heropening trok Petrovitsj zyn woorden in, maar nu ontstond weer weldra een geschil tusschen minister Protitsj en de oppositie. Het ru moer was toen evenmin meer te bedwingen en voor de tweede maal werd de zitting geschorst. Daar do rust ditmaal niot terug keerde werd de vergadering verdaagd Er is groot schandaal in het Poolsche kamp. Na het proces tegen de ouders die, eenigo jaren geleden, te Wreschen met ge wold de school binnendrongen, den meester beleedigden en andere wanordelijkheden begingen en daarvoor tot langdurige gevan- t cvangeuisstraffen veroordeeld werden, is er geld bijeengebracht voor de gezinnon van de kostwinners die de gevangenis in gingen. Er kwam 200,000 ink. byeen. Een comité belastte zich mot het beheer van die som en, naar de Poolscho bladen verzekeren, is het g uu schoon op. Maar vrouw Piasecki, de „heldin" van het proces, lydt gebiok to Krakuu, terwyl anderen die zich heelemaal niet hebben onderschoiden, groote sommen hebbel gekregen, tot 20,000 rak. toe I Do Poolsche pers dreigt uu dat zy niet zal rusten, voor het volle licht over het beheer van het geld is opgegaan. Tegelijk vraagt zy waar de 20,000 rak. zyn gebleven, die het vermogen van een Poolsche welda- j digheidsverocniging nitmaakton De Dnitsche I bladen groeien er natuurlyk een hand dik spek iu. Bewoners vnn Gouda beginnen het op te merken. De regelmatigheid waarmede van week tot week lokale gevallen, gelijk het volgende, in de Goudsche couranten geplaatst worden, begint de aanducht hier ter stede te trekken en het eerlyke van het hier te Gouda voor gevallene treft ons. Mejuffrouw v. d. Tuin, Karnemelksloot bnj te Gouda, meldt onsAlvorens ik ge bruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, heb ik vyf jaren gesukkeld met -een hevige pyn in den rug, hoofdzakeiyk tus schen do schouderbladen. De pyn liet my geen oogenblik met rust en veroorzaakte my menigon slapeloozen nacht. Myn eetlust liet veel te wenscben over en het spysver- teringstoestel wus ook in do war. Verschil lende behandelingen, die ik had ondergaan, brachten my weinig of geen baat en ik was zeer 'neerslachtig en melancholiek, door de idee dat ik op deze wyze zou moeten verder sukkelen. Het gebruik van Foster's Rugpyn Nieren Pillen evenwel had een merkwaardige verandering in myn gestel gebracht. Ik moet eerlijk zeggen, dat deze my uitstekend geholpen hebben, na ten paar dagen kon ik dit reeds gevoelen en nadat ik één doosje geledigd had, kon ik weinig of niets meer vau myn verouderde ziekte bespeuren. Ik zal dan ook uit erkentelijkheid gaarne andere lijders hierover nader inlichten. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is on machtig U het publiek te makeu op elke wyze die U goeddunkt. Het gevaar dat een nierziekte na zich slepen kan. Do nierziekte komt zachtjes aan en men kan haar jaren onder de leden hebben zonder dat de lyder de ware oorzaak zyner kwaal kent. Misschien heeft hy hoofd- pyn, pyn in de leden, zenuwpijn, heuppijr, rlieumatiek, een gevoel van overspanning en buitengewone prikkelbaarheid of vermoeid heid en neerslachtigheid, hartzwakte, water zucht enz. Verzeker U dat men U de echte Fsster's Rugpyu Nieren Pillen geeft, dezelfde die mejuffrouw v. d. Tuin gehad heeft. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by de heoren Wolff en Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1 75 voor ééu of f 10.— voor zos doozen. V erspreide Berichten Frankrijk. f De minister van buitenlaudsche zaken liqpft een feestrede gehouden, waarin hy be weerde, dat de republiek al 36 j 'ar met ijver en met goed succes streeft naar het bewaren van den wereldvrede, ten eerste door het sluiter, vau een verbond, dan door hot in vriendschappelijke relatie treden met andere landen en voorts door het leveo in hoffelyke en hartelijke verstandhouding met de overige naties. Daardoor heeft men vertrouwen in de voornemens dor republiek gekregen. Pichon besloot met te zeggen, dut de politieke toestand, wat het buiten land aangaat, volkomen geruststellend is. Duitsciiland. Van te voren had de minister van finan ciën verklaard, dat de financieele toestand des ryks gunstig is. Alle belastingen hebben in het vorig jaar meer opgebracht dan ge raamd was, met uitzondering van de belas ting op de spoorkaartjes. In een gemeenschappelijke vorgadering van de drie liberale fracties in den rijksdag vrijzinnige volkspartij, vryzinnige voreeniging en Zuidduitscbe volksparty, is besloten een serie gemeenschappelijke voorstellen by den ryksdag in te dienen, waaruit de liberale geest het brste spreken kan. De directeur van koloniën, Deinburg, gaat half Mei voor vier weken naar Oost Afrika. Italië. In do Kamer kwam gisteren het vrouwen kiesrecht ter sprake. Maar de parlements leden wilden er nog niet aan. Het blijft een warboel op de Italiaansche spoorwegen laatst was er een waggon zoek met een lyk er in, nu eeu met dynamiet ge laden. Dat is gevaarlijker dan eeu lyk 1 Rusland. 9 In Lodz hebben 30 gewapendeu 2 yzerfa- brieken overvallen. De roovers ontsnapten met bolangryko bedragen aan geld, nadat zy den zoon van den fabriknnt een doodelyke wond hadden toegebracht. In het gouvernement Kazan verkoopen de landlieden, om rum den hongerdood te ont komen. Iran dochters voor harems voer 60 tot 120 Roebel. Marokko. Naar men meldt zyn de Dnitsche majoor Tachndi en kapitein Wolff, die voor „tech nische voorlichting" naar Marokko waren gegaan, bezig een kleinen troep Marokkaan- sche soldaten op Europeesche wijze te drillen. LXXXIX. Wel Sapperloot Zeg, Piet Vorsloot, Wat gaan we nou beleven 'f Wil men nw kantoor u geven, Maar zonder vuur en tonder lüht f Wel, weldat heeft zelfs 's keizers nicht Op de viool nooit hooren spelen Dat is nu zonder end krakeelen, Beslui'en nemen en weer breken; Dat leert aan kenners en aan leeken, Hoe in den raad verordening en wet Naar hnn believen wordt op zy gezet. Luat tij eens zitten zonder vunr En zonder licht in 't winternnr Mooglyk deden zy liet zonder lich Want wijsheid straalt hun van 't gezicht, Als van de Fakkel waarheidezin. Awui, boe kryg ik 'tin'den zin! Maar in de kon Och Kaatje, gauw Geef warme kruik en stoven, Haal pels en das vau boven Want afiders ging de raad nog dood, En dan zat Schoonhoven in nood. Sapperloot Wel zeker Grenp, 50 jaren heb je die verordening gehad. Handhaven hoor, al vloekt zy met wet en koninklijk besluitJe kon voor Versloot ook 't prikkeleysteem invoeren, door in de instrnctie te bepalen, dat hy een prra/iLigewyze belooning zal genieten, zeker procent van den hoofdelyken omslag en de veergelden (dan gaat hy maar dikwyls over met Piet Sonsbeek) en de opbrengst van gas en watereen zeker procent van de zuivere winst nlt de bedrijven, me dankt dat wou wel zoo goed. Al is dit strijd met 't Kon. Besl. van 28 Aug. 1854, wat malen wij erom En Jan vindt dat zoo flauw van Versloot, dat Jan boos wordt en in zyn boosheid dreigt om het traktement te verlagen. Och Jan, be daar wat en lees art. 104 der Gemeentewet eens over Jan Valk gaat op bezoek, Gewapend met een boek, Naar Piet Versloot. O, sapperloot Aldus spreekt Jan„Zeg Piet, 't Kantoor bevalt mjj langer niet. Die nare Goudsche Krant, Die maakt ons erg te schand Daaraan hub 'k zoo het land Waar haalt Bazuin dat toch vandaan Neen Piet, 't mag zoo niet langer gaan Links spat Het nat Van 't kinderbad! Rechts snort het rad Van Willemien D'r naaimachien 'k Verwed myn gansch fortuin, Die leelykerd, die Jan Bazain Met Mien of met de kindermeid Een potje vryt En Piet Versloot In hangen nood ZachtSap-per-loot In de zitting van 30 Jan. 1907 zegt Jan Valk „De ontvanger is daarna in zyn eigen bnis Icantoor gaan honden, maar er is nooit ge vraagd aan B. en W. of dat naar genoegen van de heeren was, of zy daar gemakkelijk Jconden komen om over zaken te spreken «n over geheimezaken. Want dan is dat nooit een kantoor, dat ooit door B. en W. zal worden goedgekeurd, want aan den eenen kant is een badkamer en d&ar zit de naaister Maar ik weet wel, waar do schoen wringt de bezniniging8woede speelt den raad, ik wil zeggen, den aftredenden wethouders, parten. Zy willen de begrooting, die reeds menigen veel te lagen post en pro memorie bevat, sluitend maken. En daarom op vnnr en licht bezui nigen. De raad zal zelf het voorbeeld geven, door enkel in de zomern \anden te vergaderen «n den volgenden wintei omen ze om beurten bij een der leden samen ijj hebben ttrooitje getrokken «n de eerste beurt is a. n Kny- lenburg. Zoo heb je ook het onderhond van pleinen en wegen f 150 grint, mot één schuit moeten we het doen. Hoe dat gi»at, dat zeggen ons de wandelaars van den Opweg. In de krant lazen we verleden week, dat een heele wagen schoenen en klompen benevens een varken in de slyk was blijven steken. En over de openbare school komen ook al klachten over den 8likrommel, die daar gevonden wordt. Maar dat zal wel overdreven zyn Jan. De lai van de openbare school zijn nooit te vree. Heb je mo nou niet genorgd, dat de kindereu allemaal weer geborgen zyn, na die nood lottige uitspraak op 6 Februari jl. In de Bewaarschool staat nu wel de boel op stelten en zyn do kleuters van hun speel zaal beroofd, maar dat is minderDat is jaist een middel om de kinderen beneden vyf jaar naar de Christelijke scholen te jagen, vat je! Straks met Mei ook nog de Roomsche bewaarschool geopend en dan blijft er inde gemeente-bewaar.school slechts een hoopje pagani8tisch broed over, snap je. En hierbij lien we Sytzemar ook zoo z$n best doen om propaganda te dnaken in de krant en op den openbaren weg. Van schoolwacdelen hondt hy niet, dat is paganistischmaar om eens uit te stallen voor 't pnbliek, dan trekken ze, de christelijke onderwijzer, met fleren moed de Haven langs. En de dominees trekken de bnnrten in en vertellen van de rommel op de openbare school en vuilsprekers trek ken de straten door en vertellen van ge schorste onderwijzers, die beweren, dat Jezns een leugenaar was, Myn liefje, wat wil je nog meer. O ja, nog meerBy het bijzonder onderwijs mogenneen moeten de onders hnn kinderen koinen aangeven beneden zes jaar. Als ze maar voor of op 14 Jan. 1908 zes jaar worden, dns als ze na met 1 April vijf jaar en 2V§ maand zjjn, dan willen we zo *raag hebben. Dan kannen ze met het grootste gemak ons lager Christelyk onderwijs volgen. Op de openbare school zyr. de kinderen en do onderwijzers daar te stom voor. En als do wet iin maar subsidie gaf voor beneden zes jaar, och dan deden we de lieve kin dertjes graag een Christelyken luier om, dan namen we ze van twee jaar af. Misschien komt dat later, als onze alhr- christelykste raad de gemeentebewaarschool opheft en ons en de Katholieke subsidie geeftieder een f 800 bijvoorbeeld. Dan is daar wel veel paganistisch geld by, maar och, dat versmaden we nu al niet meer Om op die beslissing van H M. de Ko ningin terug te komeu Jan, dat is nu ruim een jaar geleden; 22 Jan. 1906 kwam het schrijven van Dr. Ruyscli in en 6 Febr. 1907 viel de beslissing. Je hebt je rol goed ge speeld, Jan. De dank van gansch Schoon hoven, van heel Nederland is n toebedacht. Gy hebt door den schoolstrijd de aandacht, alle oogen op onze mooie plaats getrokken gy hebt aan de vrienden van het bijzonder onderwijs getoond hoe men een bijzondere school exploiteeren kan en de belangen van de openbare school niet achterstellen mott. Je hebt getoond, dat een antirevolutionair niet moet schromen om als raadslid den eed van tronw aan de wetten des lands af te leggen. Het is maar, wij zijn hier niets gewoon op dat gebied. s. Dan moet je in Limbnrg komen 12 Febr. 1907. Openbare school en de bijzondere. In een kleine Limbnrgsche gemeente zon naast de bestaande epeubare school een bijzondere worden opgericht. Nu wenschte de raad het schoolgebouw van de gemeente maar direct te verhuren voor bijzondere school, omdat do openbare school door de oprichting der bijzondere overbodig zal worden. Je ziet, daar is onze schoolhistorie nog maar kinderwerk by. En wat let je, of je doet hier hetzelfde, als schoolopziener of minister niet naar je pijpen willen dansen P 't Zal wol wettig zyn, want in Limburg staat op de schoolmuren en in de raadszaal ge schreven Eerbied voor de Wet". Zeg Jan. zou je dat hier ook niet laten aanbrengen In de Christelijke scholen is dat natuarljjk niet noodig. Daar zuigen ze dat, om zoo te zeggen, met de moedermelk in. Daar is hetWaarheid boven alDat zien we aan Fakkel nan, die zoo echt chris telijk een pat voor Jan Bazuin aan 't graven was op 14 Dec. 1906, maar er zelf is in gevallen. Prosit Maar Jan, dat gaat toch raar met je school tegenwoordig. Nou leven we nota bene onder do gezegende wet van Bram, die je zooveel financieel voordeel brut lit. En toch gaat het je school niet naar den vleeze. In 1905 telde zy 127 kinderen, in 1906, 112 en nu iri 1907 maar 99 leerlingen. Hoe komt datP Ja en dan zijn er onder die 99 nog wel acht en veertig van buiten de ge meente. Zijn er in Schoonhoven slechts 51 kinderen aan wien de ware leer verkondigd wordt P Als dat zoo door gaat, vriend, dan zit je al ganw met twee leerkrachten. Nou moet je me nooit moer aan boord komen met „eerlijke concurrentie", hoor! Ik merk wel, wie tegenwoordig eerlijk door de wereld wil komen, die legt het loodje. Dat zien we aan jou school. Modderen, modderen, moet je maar! Je vriend, JAN BAZUIN. De Avjiverneemt met de meeste zéker- beid, dat bet Ministerie op zijn aanvrage om ontslag is teruggekomen. Alle leden, behalve Ministor Staal, behouden hnn por tefeuille. Volgens bet „N. v. b. N." overweegt bet Ministerie echter nog de vraag om aan te bljjven, maar de Ministers Staal, VeegenB, Cohen staart' en Krans blijven tot nog too volharden bij hnn voornemen om geen deel van het Kabinet te blijven nitmakeu Het .Volk" had alleen do hoeren Steel, Cohen Staart en Veogens genoemd. Van de .geruchten" In de bnitenlandscbe pers zullen wjj maar geen melding maken. Vericbenen ia [een bundel, bevattende de door het Departement van Landbouw, N ij- verbeid en Handel bewerkte en door den boekhandel voorb. Gebroeders Belinfante uitgegeven verslageu der Kamers van Arbeid over 1905. In dezen bundel zjjn de opgaven en mede. deelingen verwerkt, vervat in de door 82 Kamers van Arbeid over 1905 uitgebrachte verslagen. Tot 31 December 1905 werden in het ge heel 104 Kamers van Arbeid opgericht hiervan werden 17 opgeheven, van de over blijvende (87) hadden 85 Kamers zich vóór 1 Januari 1906 geconstitueerd, va welke echter 2 eerst na 1 October 1905. De thans uitgebrachte verslagen zyn we derom op gelijke wyze bewerkt als die over 1904. Gemengde Berichten. Scheepsramp aan den Hoek van Holland. Hedenmiddag om 3 unr wordt te 'sGra- venzande do heer Kind begraven, een der schipbreukelingen der Berlin. De Dnitsche gezant en zyn echtgenoote waren gisteren middag gernimen tijd by de geredden in het hotel Amerika. Mevrouw vou Schlözer bracht voor de Daitsche geredde dames b'oemen, versnaperingen en boeken mee, terwijl de gezant aan dr. Diamant een bedrag ter ver deeling ter hand stelde, hem dien dag door een Rotterdamsche firma overhandigd ter voorziening iu de onmiddellijke behoeften van de minvermogende geredden. Door den bergingsblazer van L. Smit eu Co.'s sleepdienst is gisterenmiddag een deel van den inventaris van het achterschip der Berlin gjborgen. Door de bemanning werd nog het lijk van een stoker in de machine kamer gevonden, dat door de sleepboot Rot terdam naar Hoek van Holland is vervoerd. Hedenochtend zullen duikers vau denzelf den bergingsdienst trachten om het gezonken voorschip van de Berlin te onderzoeken. (Sch.) Men meldt uit den Haag De luitenant kolonel Ballieux, commandant der schutterij te Mnrchienne-Aa-Pont (in België) heeft telegrafisch aan den minister van bnitenlandsche zaken 250 francs gezon den met verzoek die som uit te keeren aan schipper Sperling, als blyk zijner sympathie voor den door dezen aan den dag gelegden moed bij de redding der laatste drie schip breukelingen van de Berlin. Maandagavond omstreeks zes nar kwam een heer het postkantoor te Amsterdam bin nen en ging aan een der voor het publiek bestemde tafels zitten schrijven. Terwijl zyn pen in razende snelheid over het papier vloog, kwam een andere heer de zaal binnen, zag den schrijver, trok, als verschrikt door die ontdekking, het hoofd in de deuropening terug en wenkte geheimzinnig den zaal wachter tot zich. „Hond dien meneer aan de tafel in 't oog!" sprak hy kortweg „Ik kom onmiddellijk terng!" Na eenige oogenblikken kwam hij met een paar agenten terug die op den schrijver toe Hepen en dezen beduidde dat hy met hen naar het bnrean in de Molsteeg moest gaan. Zonder zich te verzetten voldeed de aange sprokene aan het bevel. 't Bleek een krankzinnige te zijn, die van Rotterdam naar het krankzinnigengesticht te Medemblik werd vervoerd en aan het Centraal-Station te Arasterdam by het over stappen in den trein naar den Helder, de zorg van zijn bewakers had weten te ver schalken en er van door was gegaan. De heer die hem in het postkantoor ont dekt had, was een familielid, die daar toevallig op dat oogenblik binuentrad en, de omstandigheden kennende, de toedracht der zaak begrepen had. De ongelukkige werd zonder verdere stoornis naar de plaats zyner bestemming overgebracht. (N. v. d. D.) Men meldt aan de N. R. Ct. Op het strand van Noord-Schouwen wor den dezer dagen groote massa's zeevogels geworpen, die zich. daar zij zeer schuw zyn, zeer gemakkelijk laten vangen. De vogels zyn ongeveer zoo groot als kleine eenden. De vleugels zyn zwart en aan de borst en aan het onderlijf zijn de veeren wit, terwyl de snavel bij sommige vogels sterk gebogen is als bij een roofvogel, bij andere daaren tegen recht en vry lang. By onderzoek van een paar gevangen vogels bleken de pooten, die van flinke zwemvliezen voorzien zyn, als verlamd, misschien wel bevroren. Het mee- rondeel der vogels kon dan ook de pooten niet meer gebruiken en bewoog zich in het water door de vlengels oit te slaan. Uit Nensz, by Dasseldorf, wordt aan de Köln. Volksztg. bericht, dat Zondag tijdens de hoogmis twee vermomde manuon het nonnenklooster te Glehn, in de bnnrt van Nensz, zyn binnengedrongen en van pensio- naire, een riek meisje, de sleotels van den tabernakel eischten. Toen zy deze niet kregen staken zy het meisje een prop in den mond, bonden haar vast, sneden haar de haarvlech ten af, trachtten haar geweld aar. te doen en brachtten het arme meisje een steek in de borst toe. Na afloop van de hoogmis vonden de zusters haar in deerniswaardige toestand. De mannen hadden zonder noe menswaardige bait de vlucht genomen. Alle passagiers van de „Imperatrix", van den Oostenrykschen Lloyd, dat door den storm op de Zuidwestpnnt van Kreta naby kaap Elaphonissi geworpen werd, zyn gered. Een Fransch en een Italiaansch stations schip hebben groote verdienste verworven bij hen reddingswerk. De 104 passagiers werden met moeite van het wrak gered. Evenzoo de kapitein en de dokter. Het aantal slachtoffers bedraagt 40, alle van de bemanning. Reuter seint uit Christiania, dat volgens bericht nit Opstryn aan het Nordfjord, de hofstede van Timold door een lawine is meegesleept. Er zyn acht menschon bij om gekomen. Ook is de hofstede van Holebftk te Gwanger, door een lawine getroffen. In het huis bevonden zich tien menschon, vrou wen en kinderen. Er is weinig hoop, dat zij gered kannen worden. Aanvaring by mist. Gisterenmiddag 5 unr arriveerde aan den Hoek van Holland het Ned. stoomschip Eemstroom, van de Hol- landsche Stoomboot-Mij. te Amsterdam. De gezagvoerder rapporteerde, dat hy den af- geloopeu nacht omstreeks 2 nar ter hoogte van het Newharp Lighthouse by dikke mist in aanvaring was geweest met een tot nog toe onbekend stoomschip. De Eemstroom liep dat schip op zyde in en kreeg daarbij een groot gat in den voor- spriet, juist ter hoogte van den waterlijn. Dank zy de waterdichte schotten bleef zy drijven en kwam met behulp van loodsen den Nieuwen Waterweg binnen. De gezagvoerder rapporteerde verder, dat hy 20 minnten ter plaatse was gebleven, doch het aangevaren schip al fluitende zyn weg hoorde vervolgen' zoodat de toestand van dat schip vermoedelijk «niet ernstig is. Er zfin gister-middag heelwat bewoners van de noordwestelijke buitenwijk te laat aan tafel gekomen. Een verhuiswagen nit Gouda was de oorzaak van al dat huiselijk leed. Toen we om 6 uur nit de Raadszitting kwamen, stond er een reeks trams, van de Prinsestraat en van 't Scheveningsche veer tot de fabriek van MattersPrinsessewal en Elandplein waren geïllumineerd met roode, groene, blauwe en gele lichtjes een toover- achtig stadstooneeltje, in bekenden repor tersstijl. Er had een botsing plaats gehad tnsschen een tram en den verhuiswagen, die was om gekanteld, zoodat de geheele zaak op de rails kwam te liggen. Van de trameen ruit van de veranda ingedrukt. Ten-minste een kwartier waren lijnen 2, 3 en 5 versperd. Natuurlijk liet zich de nawerking nog lang gevoelen. De verhuiswagen lag leeg natnnrlyk van morgen nog naast het tramspoor op den voetW6gen oin 2 unr van middag nog. Wij kennen steden, waar de politie zoo iets géén 24 aren dalden zon. De dienstweigeraar Gorter, reeds door den krijgsraad te Haarlem veroordeeld tot 3 en 6 maanden militaire detentie, is nu veroordeeld tot 9 maanden, met ontzegging van het recht om gedurende 5 jaren als militair geëmployeerd te dienen. Het hoog militair gerechtshof heeft dat vonnis geappeleerd. In de martelaarskerk St. Paulin te Trier is inbraak gepleegd. Er zijn miskelken twee monstranzen gestolen, waarvan een waarde van 48.000 mk. had. nit, dat U lange jaren moogt staan aan 't hoofd dezer gemeente en dat U moogt be staren met vaste wil en vaste hand. Zeer zeker zal bij onze onderlinge bespre kingen verschil van gevoelen zich openbaren, doch wy verwachten, dat U door onpartijdig oordeel ons zult voorlichten. Ik wil dan ook van verdere verlangens niet reppen, ofschoon de vele werkzaamheden en de plichten aan Burgem. en Secretaris opgelegd, mij van nabij hekend. een voo .durend goede harmonie noodzakelijk doen zyn. En hiermee acht ik myn taak volbracht en ik overhandig U de teekenen uwer waardigheid, benevens den voorzittershamer, die steeds moge ge bruikt worden, niet om in een verwarde discussie tot de orde te roepen, doch alleen tot opening en sluiting der bijeenkomst. Thans neemt Baron van Hemert den voor zitterszetel in en zegt ongeveer Alsvoigt M. H. Door de gnnstige beschikking van Hare Majesteit aan het hoofd dezer gemeente geplaatst, is het mijn innige wensch, dat ik het in mij gestelde vertronwen niet zal be schamen. Daarvoor heb ik echter behoefte aan nwen steun en uwe achting. Eerst dan alleen* door eedrachtige samenwerking, kan nen wy arbeiden aan do welvaart der gemeente. Ik dank van harte voor de verrassend goede ontvangst by mijn komst in Haastrecht. Evenzeer betnig ik myn dank aan de Com missie, die my bier heeft binnengeleid. Zeer gevoelig ben ik voor de woorden, die de heer Reneman tot my richtte. Het aan wezige belangstellende pnbliek dank ik wel voor zyn tegenwoordigheid en ik herhaal dat het myn ernstig streven zal zyn; mede te werken tot den bloei der gemeente Haastrecht. Z.E.A. wordt daarna door den Raad be noemd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand belast met de huwelijksvoltrekkingen. Hierna wordt de vergadering gesloteD. Vau de gelegenheid om Z.E.A. hunne op wachting te maken, werd door verschillende ingezetenen gebruik gemaakt Mooedrecht, 15 Febr. Heden-morgen had alhier de teraardebestelling plaats van den heer J. de Jong IJ.Jzn., in leven wethouder dezer gemeente en bestuurslid van den polder. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, trad do heer A. C. Snel, oud-bnrge- meester, naar voren en herdacht den ont slapene in korte trekken als vriend en raads lid en wees op hetgeen de overledene in het belang der gemeente had gedaan. Ook ds< Drost, hoewel nog kort hier ter plaatse, sloot zich bij de woorden van den geachten spreker aan. De heer D. A. de Jong, zoon van den overledene dankte beide sprekers voor de hartelijke woorden gesproken en de aanwe zigen voor de laatste eer, zyn vader aan reden de politie te vroeg tot verhalisceren was overgegaan, nl. daar nit botonderzoek ter terechtzitting bleek dat de hunrder van het nienw gebonwde pand nog aan het ver- hnizen was. GOUDA, 27 Februari 1907. Haastrecht, 24 Febr. Heden had eoc openbare raadsvergadering plaats ter instal latie van den nienw genoemden burgemeester. De waarnemende burgemeester de heer D. Reneman, opent de vergadering en doet voorlezing van het Kon. Besluit van 6 Febr. 1907, waarbij de heer G. V. W. van Hemert tot Dingshof is benoemd tot burgemeester van Haastrecht. Door een commissie nit den Raad wordt de heer Van Hemert binnengeleid en door den heer Reneman in dezer voege toege sproken. M. de Bhet zij my nog vergund, U, ook namens den Raad, van harte gelnk te wen scben met uwe benoeming. Wij bieden U onze medewerking aan, om de belangen der gemeente te bevorderen. Ik spreek de hoop Een krans van de raadsleden dekte de lijkbaar. VERSCHEIDENHEID. De directie der Javasche Bosch-exploita tie maatschappij te Semarang ontving nit Oleh leh op 14 Januari het volgend tele gram „De heer Bosselaar bevindt zich nog al tijd te Sinabang. Den 4en dezer werden in den middag eenige elkander opvolgende schokken van aardbeving gevoeld, welke echter te Sinabang geen schade aanrichtten. Den 5en werd te Linabang het bericht aan gebracht, dat een gloedgolf, die drie malen temgkeerde, de zuidkust verwoest had van de dessa Lessikan, tot de dessa Lakoebang. De bevolking dier kuststrook is grootendeels omgekomen. Volgens de laatste berichten, van 15 dezer, bielden de aardbevingen nog aan, echter zonder verdere 3chade aan te richten. De (Maleische) handelaren te Sina bang zyn riaar den vasten wal (van Su matra's Westknst) gevlucht. Den 15en is de gonvernementsstoomer „Java", met een voorraad rjjst en geneesmiddelen en met een dokter aan boord, van Oloh-leh naar het tooneel van de ramp vertrokken. Ook de directie der Atjesche Bosch-exploitatie maatschappij heeft i ijst en geneesmiddelen □aar Simaloer gezonden." Uit deze gegevens blykt, dat een groot deel van de znidknst, tegenover de eilandjes Simaloer-tjoet en Tapak, door de gloedgolf verwoest is. Tnssche.i de dessas Lessikan en Lakoeiang bloven nog 20 andere strand- kampongs. Het getal van 1500 verongelukten zal dns stullig niet te hoog zyn. De vloedgolf van Tapanoeli. De coutrolenr rapporteerde, dat neder zettingen aan de westkust van Nias min of meer schade hadden er waren enkele dooden. Atol Poelan Boenga is voor drie vierden weggevaagd, de vloedgolf moet 7 tot 15 meter hoog zyn geweostcirca honderd doo den lagen tusschen de boomstammen in de lagnnebegraven was onmogelijk Znidwest- deel gespaard. By Afoeloe, op de Noord westkust van Nias, is de vloedgolf tot op een paal van den voet der heuvels geweest talrijke lijken zyn opgeruimdtotaal circa 200 dooden; schade ruim vyftig (duizend galden. Nias geen schade, De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren P. J. W., 33 jaar, vaiensgezel, zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van een bak met horlogekettingen enz. (bij recidive), tot 5 maanden gevangenisstraf met ingang van 20 December 1906en H. W-, 47 jaar, metselaar en H. W. Jr., 22 jaar, sjouwer, beiden te Schoonhoven, wegens mishandeling (bij recidive), ieder tot een maand gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de 18-jarige J. A. F., werkman te Gonda, die op een wreed aardige wyze een onder een wagen gespan nen hond met een stak hout tegen de achterpooten geslagen had. Het giig de grenzen van kastijding te buiten. Eisch f 5 boete subs, 3 dagen hechtenis Na de panze werd behandeld de zaak tegen L. v. E., 35 jaar, korenmolenaar, en J. C. Z., 28 jaar, koopman, beiden wonende te Waddingsveen, die op 9 September aldoor te zamen en in vereeniging moedwillig op een noodeloos pijnlijke wyze een paard, ge spannen voor een wagen, aanhoudend met een stok en een zweep hebben geslagen. Vyf getuigen werden gehoord. Volgens sommigen hadden de beide beklaagden het paard zoowat gedurende een goed nar ge slagen, de een tegon en over het achter lichaam, de and9r tegen de voorpooten. Volgens beklaagden zonden zy het paard, dat zeer onwillig was, gedrosseerd hebben. Het O. M. achtte de aanklacht bewezen en eischte voor ieder f 25 boete, snbs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Vervolgens werd behandeld de zaak contra W. Verwejj alhier wegens overtreding van art. 89 der Bouw- en Woning-Verordening voor de gomsente Gonda, waarvoor V. ®oor deu kantougereebter alhier was vryKosproken, doch waartegen de Ambtenaar van het O. M alhier in appel was gekomen. De officier van Justitie bestreed het vonnis van den Kantonrechter alhier en vroeg daarom vernietiging, doch kon ook in deze niet anders dan vrijspraak van beklaagde vragen, om L.K. H.K WOENSDAG 13 FEBR. Staateleemnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 69'/,4 - Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59'/le - Rusland.Iwang Dombr. Obli gation 4', 96' 4 Azik. Japan Obligation 1899 4 74'/t 74 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schold. Hecepis. IV, 24«/u 4 4 31/, 100 Hypotheek- Banken Aandb. idem idem Pandb. Rotterd. Hypb. Pandb. Rotterd. Hypb. Pandb. Standaard Hypb. Pandb. Stedelijke Hypb. Pandb. Utrechtsche Hypb Pandb. Westlandsche Hypb. 4 ÏOO1/', Pandb. Zoid-Holl. Hypb. 4997/, andb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypotbbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99*/4 Aandb. Hollandsche Hypb. 4 99"/, 99 101",. 97'/, 4'/, 100'/, 4 39". 4 100 100 - 99'/. 101 DE NOUVEAUTÉ'S IN Hel tutte, on*chft<l«ljnutc tn MBA makkaljrkatc poattmlddtl *oor Hwrw co vooral dame, an Klndartchoenwark, fcAfijla de Appretuur van C. M Mflller ft. Cd BerlinBeuth-Str 14. - Man lette foed 0_ naam en fabriekamerk. Vwlryikiar by Mme* Winkelier» la •ebeeawer*, lalaatarlaa, «caaryaa eet. »*-Saaaraal-Oaaat by WItftwin, Mm

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2