ter. ff Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. itms JA Dinsdag 5 Maart 1907. No. 10374. Bultenlandsch Overzicht. IN DUBBELE BANDEN. ivoer &Zoon. i £c MOTEN A. FEUILLETON. f en grooten Tuin, R no. 762, ver- u 45ste Jaargang. vorming H amaak. NEMAN &Zn (Wordt vervolgd.) raai geschilder- rre, Tain kamer torsteen betim- )ten Warande, ten met binnen- dders waarvan ere geriefelijk- .tste werkdagen iorgei’8 vóór de n de Echte yRIJ verkocht r< dan ers, ruime Bad- met 4 Kamers. Maandag en van 9-12 en 2-4 e verkoop van een permissie- emden Notaris, ing der koop- het vorige per- rd voor i 2.25 ART 1907, v.m, ZALM, aan de tar verkoopen ebonwd en naar haws aan de Oost- an de Spiering- iiaren. en Electrische In de zitting welke de Belgische Kamer Donderdag hield, beriep de heer De Smet de Naeyer, in een debat met socialisten, zich mast R no. 763. de IJssellaan, inord voor 2.25 Kantore van d aan den Klei- dljetten. I.IHIISLIIE (JOtRAfL ART 1907, v.m. <B0RD” aan den en en verkoopen en Woonhuis, leiding, met ERF de IJssellaan, R ord voor t 3 Het conservatieve ministerie Maura heeft vrijwel den eenigen liberalen maatregel on gedaan gemaakt die in de anderhalf jaar van het liberale bewind was tot stand ge komen. Het betreft het burgerlijk huwelijk. Een beschikking van 27 Augustus 1906 be paalde, dat personen, die geen verklaring omtrent hun geloof aflegden, bevoegd waren een burgerlijk huwelijk aan te gaan. Dit lokte heftig verzet uit van de bisschoppen, duldt. Wat zou er van my worden zonder jon P En toch, als jy je leven aan het mijne bindt, dan loop je gevaar ten gronde te gaan. Een hemelsche glimlach teekende zich op haar schoon gelaat. En wanneer ik het waag, om jon te redden Hef op 't hoofd met ons beiden zijn wy sterk. Wees weder de Christiaan van gisteren, die zeide mij lief te hebben 1 Ja, ja, ik heb je lief, en die liefde zal mjjn leidsvrouw zyn op betere wegen. Laat mjj niet ontsnappen aan je wakend oog, dan kan my de verzoeking niet medeslenren I Hy was opgestaan en de hoop op een ge lukkiger toekomst verlevendigde zyn gelaat. Zij begaven zich weder naar de feestzaal, vanwaar het geluid van mnziek en dans tot hen doordrong. Wy zullen vertrekken, sprak zy, op het oogenblik dat zy de portière van het boudoir vaneen schoof. In de kalmte en de eenzaamheid zullen wy de genezing zoeken voor je zwakheid. Wy zullen by en voor elkander leven. Het verleden is voorbij wy zullen er niet meer aan denken, en ons alleen bezig houden met de toekomst. Hy antwoordde niet, maar drukte een kus op haar band, waarop tegelijkertijd een traan viel. iaast R no. 784 week. mast R no 785, week. Ie ook voorzien perc. 1, korte- De kantonnale raad van Bazel heeft, na breed debat, aan een consortium, bestaande uit firma’s te Bazel, Zürich en Winterthur, concessie verleend voor het aanleggen van havenwerken, ton behoeve van de Rynscheep- vaart. Het debat liep in hoofdzaak over de vraag, of men het havenbedrijf moest overlaten aan een particuliere maatschappij, of dat het beter was, dat het kanton dadeljjk de zaak ter hand nam. Het sociaal democratische lid der kantonnale regeering, de heer Wullsch- leger, rekening houdende met de moeilijkheid van bet vraagstuk, brak een lans voor het particuliere bedrijfde havenmaatsebappy zou, meende hij, ter bevordering van het scheepvaartverkeer, veel kunnen doen, wat de staat niet doen kan 35) Zonder van de genoodigden te zyn ge scheiden, konden zy daar vry van gedachten wisselen. Genevieve zette zich voor den haard ne der zy scheen te wachten tot Christiaan met het ernstige onderhoud, dat over beider toekomst moest beslissen, zou aanvangen. Wat heeft men van mij gezegd, Ge nevieve P begon hij. Van wat word ik be schuldigd P Men heeft my niets gezegd, en niemand beeft u beschuldigd dan gyzelf Uw afwezigheid was immers beteekenisvol ge noeg. Gy hebt gebroken met alles, wat ge my beloofd hebt. En op welk oogenblik 1 Ja, je hebt gelijk, riep hij in vervoe ring uit, terwijl hy onwillekeurig den ver- trouwelyken toon van de laatste dagen weder hervatte. Ik ben schuldiger dan men zich kan denken. Je bent reeds toegevend door my alleen te willen aanhooren. Ik verdien het niet! Deze volledige bekentenis scheen haar te verbazen. Maar tracht je dan te veront schuldigen I Aanvaard je dan de volle ver antwoordelijkheid voor den misslag, dien je hebt begaanP Waartoe anderen te beschuldigen om my te verlichten P Ik heb je bedrogen, je beleedigd P Laat my aan myn lot over, ik verdien niet beter. Ondanks al myn beloften, ben ik weder in myn vroegere ondeugden vervallen. En, wat jou niet gelukte, daarin zal een andere zeker niet slagen. Hy was op zijn knieën gezonken en, met het hoofd leunende op de armen van den fauteuil, stortte hy heete tranen. Zij werd door deze smart diep bewogen en besefte, dat zy het leven van dien ongelukkige in haar macht had, dat haar wil en liefdevolle leiding ondanks alles nog in staat waren hem te ontrukken aan den invloed van bet kwade. Een diep medelijden maakte zich van baar meester, als met een ziek kind, dat niet toerekenbaar mag worden geacht voor zijn handelingen. Ik weet zeer goed, dat men je naar die partij, welke zulk een slecht einde beeft genomen, heeft heengelokt. Misschien heb ik er wel gedeeltelijk schuld aan, doordat ik je niet heb afgeraden de uitnoodiging aan te nemen. Je vrienden hebben zich laag gedragenI Hö weigerde echter den zchuldiging in te slaan, dien op een uitlating van Edmond Picard, een bekend socialistisch Senaatslid. De socialist Hubin riep toen „Picard is een cbarlatin”. Vandevelde protesteerde tegen deze inter ruptie van zyn partijgenoot. Over dit incident schrijft thans de VI. Gazet „Dit incidentje, nietig in schijn, zou wel kunnen de genster zyn die ’t vuur aan de poeierton steekt in het socialistisch kamp. Het is een geheim voor niemand dat de kleine garnaal in de werkliedenparty zeer misnoegd is over de houding, de taal en de behandeling van zekere „intellectueelen”, namelijk Vandervelde, Destrée, enz Ook is het te voorzien dat het incident* Picard op het aanstaande partijcongres van Paschen zal uitgevochten worden tusschen MM. Vandervelde et Hubin en ’t is alles behalve zeker dat M. Vandervelde er de zegepraal zal behalen. Wat daarvan de gevolgen zullen zyn, vooral zoo het c ngres een blaam uitspreekt aan het adres van Vandt velde, kin niemand voorzien. Senator Picard, onjervraa^d over den indruk dien het incident op hem maakte, nam de zaak weinig ernstig op. Ik ben waarach-ig de Belgische staats burger”, ried M. Picard uit, „die ’t geweldigst en luidst oversnoefd wordt in den lande. Daaraan ben ik stilaan gewoon geraakt en ’t komt waarlijk op een lieftalligheid die my wordt toegesmakt, niet aan. Dit of compli menten zyn voor my koekoek-één-zang. Wat wilt ge P ’t Is kwestie van gewoonte. Als een keffertje den poot oplicbt tegen de Congreskolom, protesteert ze immers ook niet (sic)...” En M. Picard, dit gezegd hebbend, ging zyns weegs, ’t airken fluitend „Waar kan men beter zyn, Dan by zyn beste vrienden.” Het Engelsche weekblad „The Nation" bevat een artikel van Sir Henry Campbell- Bannerman, den Engelschen minister-presi dent, over de Haagsche conferentie en de voorstellen tot beperking der oorlogstoe rustingen. Hy wyst daarin op het feit, det reeds op de eerste conferentie besprekingen daarover werden gevoerd, wyl het eigenlijke doel van die conferentie bet denkbeeld tot vermindering der oorlogslasten en tot be perking der bewapening was. Toen was geen overeenstemming te verkrijgen. Maar sedert zyn de oorlogslasten nog meer toege nomen. Engeland, dat leger en vloot reeds heeft met ridderlijke gevoelens, als cavalieri zyn, hebben de Italiaansche kamer leden tot het eerste besloten. Maar vooraf ging een debat. Enkele ver dedigers van de toekenning der politieke rechten aan de vrouw voerden het woord. Zy werden beantwoord door den minister president Giolitti, die meende: „dat de groote meerderheid der Italiaansche vrouwen nog niet de geestelijke ontwikkeling hadden Neen, niemand heeft mij gedwongen. Ik was vry om te d°en wat wilde. Ik was een lafaard. Wanneer het gif eenmaal in my woedt, dan word ik eensklaps een wild beest gelijk. Wend je van mij af, Ge nevieve I Ik heb je te lief om je ongelukkig te maken, en dat zou je worden, ondanks myzelf. Nog eens, laat my aan myn lot over Zy vatte hem by de hand en dwong hem bet hoofd op te heffen. Zie my aan, ChristiaanZyn je oogen dan zoo troebel, dat ik er de waarheid niet in kan ontdekken Het schynt my toe, dat je de onwaardigheid van je gedrag ten volle beseft. Maar schuilt in het diepst van je hart ook niet de wensch om het gebeurde ongedaan te maken P Of houdt je een deel van je gedachten voor mij verborgen en wil je alleen daarom my de vrijheid teruggeven, om je eigen vrijheid te herkrijgen P Nu scheen zyn droefheid tot bet toppunt te zijn gestegen. Ja, jou de vrijheid terug te geven, dat is do plicht die ik mijzelf onvoorwaardelyk opleg. Maar de mijne hernemen P Helaas, wat zou ik er mede uitvoeren P Als ik je vergiffenis mocht kunnen verwerven, dan zon ik vragen om in je schaduw te mogen voortleven, als een beklagenswaardig, mede* Ijjdenwekkend wezen, dat men aan zijn zijde Het Italiaansche Parlement beeft dezer dagen een ernstig debat gevoerd over de toekenning van kiesrecht aan de vrouwen een aantal petities, by het Parlement inge zonden, gaven aanleiding tot een bespreking over de vraagof die petities aan den minis ter van binnenlandsche zaken zouden worden toegezonden, wat een eervolle begrafenis beteekent, dan wel, of zy aan de commissie voor de algemeene kiesrechthervorming zouden worden toegezonden, wat ook een begrafenis, maar een minder eervolle be duidt. Vervuld weg ter veront* zij hem aanwees. ingekrompen, is bereid op dien weg nog verder te gaan, wanneer blykt, dat andere landen hetzelfde willen doen. Uit de pas by het Parlement ingediende marine-begrooting blykt d> juistheid van hetgeen Sir Henry mededeelde. De uitgaven voor de marine bedragen 550 000 pond ster ling minder dan verleden jaar, en daar de 997.091 pond sterling voor het aanbouwen van schepen ditmaal niet op een buitenge wone, maar op de gewone begrooting ge bracht zyn, bedraagt de bezuiniging op de geheele begrooting feitelyk 1.427.091 pond sterling. Voor het bouwen van schepen worden 8.100.000 pond sterling uitgetrokken, of 1.135.000 pst, minder dan verleden jaar hiervan zyn 7.340.618 pst. bestemd voor reeds in aanbouw zynde schepen en 759.382 pst. voor nieuwe schepen. Het plan is om drie nieuwe pantserschepen van het „Dread nought” type op stapel te zettenmocht echter op de Haagsche Conferentie eenstem migheid worden verkregen over de vermin dering der bewapening, dan zullen slechts twee schepen van dat type worden gebouwd. De begrooting wijst verder een vermindering van het personeel met duizend man aan. De voornaamste bezuinigingen zyn592.100 pst. op herstel en onderhoud van schepen, 637.300 pst. op geschut en ammunitie81.000 pst. op de manoeuvres. Daarentegen wordt da vloot uitgebreid met een snelvarende, niet gepantserde krui ser, vyf torpedojagers, 12 lorpedobooten en 12 onderzeesche booten. De aanslag op Leroy Beaulieu is Vrydag het onderwerp geweest van een interpellatie in de Fransche Kamer door den heer Beau regard. Clemenceau antwoordde dat een ieder de zen misdadigen aanslag evenzeer betreurt. Er zou een onderzoek worden ingesteld, en de prefect zou daarbij op de hoogte van zyn taak blyken te zyn. Een voorstel van Beauregard om de in terpellatie in de volgende zitting voort te mogen zetten werd afgestemd. bereikt, om haar, zonder gevaar en zonder een sprong in ’t duister te wagen, het twee snijdend wapen van het kiesrecht in handen te geven”. Giolitti sprak met lof over de „geleprdc vrouwen, die door haar petitie in het Parlemjnt tot een belangrijke ged’.h* tenwisseling aanleiding hadden gegeven, en er in geslaagd waren, den meest-bekwamen afgevaardigde der linkerzijde (Mirabelle) en den bezitter van het teederste hart en de meest verleidelijke redenaarstalenten aan de rechterzijde (Luzzatti) in broederlijke over eenstemming te doen optreden voor de ver dediging van haar verzoek” maar by meende, „dat men de toestanden in Italië niet uü bet oog moet verliezen, waar in vele streken de vrouwen nog zeer ver zyn V in (Je idealen, door de mannen van geest en hart in alle partyen gekoesterd.” In de politieke wetgeving kan men niet sprongs gewijze vooruitgaan, maar moet stap voor stap worden overwogen. Hy zou, by wyze van proef, aan enkele vrouwen gemeentelijk kiesrecht willen toestaan. De regeering, zoo besloot Giolitti, is bereid de vrouwen- quaestie ernstig te onderzoeken. Maar de wetgeving moet rekening houden met de bestaande toestanden en mag geen sprong in bet duister doen. t vooruoemde Teletotn No. 97. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jtost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regéls a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. De nationaal-liberale party in Duitschland heeft Donderdag haar 40 jarig bestaan her dacht. Óp 17 November 1866 hadden een aantal leden der „Fortschritlspartei” zich afgescheiden, en een afzonderlijke verklaring gepubliceerd over hunne positie tegenover de „Indemnilfttsvorlage” waarin zij mede deelden „een nieuwe fractie der liberale party” te willen vormen. Hunne leiders waren Von Hennig, Twesten en Von Unruh; tot de leden behoorden o. a. Leaker, Michae lis, Reichenheim, Techowj en Hammacher. De nieuwe fractie verklaarde, vriendschap pelijke betrekkingen te zullen onderhouden met de andere liberale groepen. Het pro gram, dat in de vergadering van 28 Febr. 1867 werd opgesteld, en op 12 Juni werd gepubliceerd, droeg de onderteekening van Bennigsen, Braun. Lasker, Von Bunsen, Forckenbeck en Rickert. Het verklqarde den naam „nationaal-liberaal” aldus: „De party wenscht den Duitschen staat en de Duitsche vrijheid gelyktydig en met dezelfde middelen te verkrijgen”. Hel program vroeg verderinvoering van het algemeene, gelijke, directe en geheime kiesrecht, verantwoorde lijkheid van ihinisters en ambtenaren, her? vorming van het Pruisische Heerenhuis, uit breiding van de jury-rechtspraak. Haar hoogtepunt bereikte de nationaal liberale party in 1874, toen zy 152 afge vaardigden in den Ryksdag telde. Maar de yver, voor het program, in 1867 opgesteld, was wel wat bekoelden de vriendschap pelijke betrekkingen tot andere vrijzinnige partyen lieten wel wat te weneeben over. Toen kwam de tjjd van verval. In 1890 was de party in den Ryksdag tot 42 leden verminderd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1