Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ÏTEU, ’abrieken teg.iii gzen. el Woensdag 13 Maart 1907. 45ste Jaargang. No. 10281. KENNISGEVING. Buitenlandse^ Overzicht. HLILLEIOX. IN DUBBELE BANDEN. tOON, STER”, N 1ÏËN KENMSGEVING. 8 g gl 0 gratis ge- handelaar XV. (Wordt vervolgd.) NEMAN A Zk B 18. Teletoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]K)8t 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEfi. Dlagaxljn fitters verricht Pirma EWAL i geknipte irde plaat. iKER patroon. CHILD- fiOCDStlIE Kil RANT Spreek-, Blut Hogen. It, wende zich ’HE- - 3E - - Renter seint uit Sophia, dd 11 MaartDe president van den ministerraad, de heer Pet- kof, die heden in het stadspark met andere ministers wandelde, werd plotseling aange vallen en gedood door drie revolverschoten. De minister van den handel, de heer Gona- diof, werd aan den arm gekwetst. De dader is een ontslagen bestuursambtenaar. Bijvoegsel. oorkomende >ATR0NEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. daar zy der stichting ten goede komt. Wie is die milde buurman? Een vreemdeling, die zich onlangs hier heeft gevestigd in gezelschop van een mooie jonge vrouw, die, naar men beweert, zjjn echtgenoot niet is, ofschoon zy zyn naam draagt. - - Zóó. En hoe heet die vreemdeling Graaf Von Steingel 4 Christiaan beet zich op de lippen. Zy hebben den dokter reeds een be langrijke som achtergelaten, op afrekening, zooals zy zeiden, ging Genevieve voort. Het komt my voor, dat zy hier relaties zoeken aan te knoopen. Misschien zyn zy inderdaad getrouwd. Je weet, hoe gaarne de wereld aan het kwaad geloof hecht! Getrouwd of niet, verklaarde Christiaan, laat die menschen thuis blijven en onze een zaamheid niet verstoren Wy zyn hier niet gekomen om links en rechts vriendschaps betrekkingen aan te knoopen. Dan hadden wy wel te Parijs kunnen blyven. Genevieve hield niet langer aan. Maar Christiaan, meer verontrust dan hy zichzelf wel wilde bekennen, kon zich niet weerhou den aan Etiennette te denken. W ets., 75 ct s en Drogisten VKER! Rotterdam. SR, Apotheker Westhaven 11& tot slaven gemaakt worden, maar hy wenscht evenmin hen als tirannen te zien optreden. De electriciens gingen in staking, zonder dat daarvoor afdoende reden was. Door soldaten den noodigen arbeid op te dragen, had de regeering het stakingsrecht volstrekt niet aangetast. De Kamer nam daarop een motie van vertrouwen in de regeering aan met 378 stemmen tegen 180. In de Fransche Kamer vroeg de heer Jau- rès verlof om de regeering te interpelleeren over haar tusschenkomst by de staking der electriciens. De heer Clemenceau verklaarde zich voor onmiddellyke behandeling der in terpellatie. Hy zeide, dat de staking een geheel onverwachte verrassing was, door welke de veiligheid in gevaar werd gebracht. Parys mocht niet zonder licht worden over geleverd aan de Apachen en de revolution- nairen. De minister wil niet, dat arbeiders zyn regeeringsverklaring zal voorlezen. Daarna zal het amnestie-voorstel van de linkerzijde wel in behandeling komen. Een der leden van de uiterste linkerzijde deelde aan den correspondent van de „Voss. Ztg”. mede, dat het amnestie-voorstel voor namelijk ten doel had, het lyden van het volk te verzachten. Maar hy vreesde dat dit voorstel niet zou worden aangenomen, en daarom wil de linkerzijde het volk den raad geven, voor de amnestie te strijden. Een proclamatie aan het volk in dien geest is door de leiders der uiterste linkerzijde ont worpen. Onder de partyen der rechterzijde heerscht groote ongerustheid over het besluit van de groepen vergadering der linkerzijde, om de geloofsbrieven buitengewoon streng te onder zoeken, en daarbjj een enquête te houden over de klachten wegens „ongeoorloofde pressie” by de verkiezingen. Men vreest als gevolg daarvan, dat een 25 tal verkiezingen der rechterzijde ongeduldig zullen worden ver klaard. By de verkiezingen van Kroesjewan en Poerisjkewitsj moeten zelfs honderden overledenen hebben meegestemd! In hofkringen verwacht men, dat Stolypin het niet lang meer zal maken, en wordt het lid van den Ryksraad Alexander Kriwo- schein als aanstaand minister-president ge noemd deze wordt voorgesteld als een gun steling van de reactionnaire hofkringen, een kleurloos maar zeer nauwgezet man, meer bureaucraat dan staatsman. Van hem zyn evenmin groote daden en edele opwellingen te wachten als van Stolypin. Het „Berliner Tageblatt” vestigt de aan dacht er op, dat deagrariërs in den Duit- schen Rijksdag grooten lust schyuen te heb ben, den staatssecretaris graaf Posadowsky- Wehner „ein Bein zu stellen”, en ten val te brengen. De tegenstellingen tusschen Von Bülow en zyn plaatsvervanger vormden den geheimen ondergrond van de toch al niet verkwikkelijke begrootingsdebatten in den Rjjksdag. Want Posadowsky heeft den nieu wen koers slechts aarzelend gevolgd, wel licht omdat hy inziet, dat die ten slotte toch zal uitloopen op een nieuwe uitgave van de Jonker-politiek dien niemand wenscht, zelfs de Keizer niet, als men tenminste in Zuid-Duitschland niet elk gevoel voor het Ryk wil doen verloren gaan. Dit is begrypelyk voor wie zich Hohen- loh’s zwaarmoedige uiting herinnert„Het Zuidduitsche liberalisme kan tegen de Jon kers niet op; zy zijn te talrijk, te machtig en hebben bet koningschap en het leger op bun band. Ook bet Centrum gaat met hen 42) Mij bljjft nog het jonge vrouwtje over, de eigenlijke oorzaak van al het gebeurde. Die •zal ik het betaald zetten en door haar zal ik alles bereiken. Hoe zal je dat aanleggen Zy heeft haar man lief ziedaar haar kwetsbare plek. En wat Christiaan betreft. Wel, als by myn deur voorbijgaat, behoef ik maar even aan hot venster te tikken en ,hy schelt aan. Maar hy zal je deur niet voorbijgaan. Dan ga ik de zyne voorby. Etiennette, zeide nu de mooie Mariette dé Fontenoy, terwyl zy met welgevallen baar rose nageltjes bekeek, ik geloof dat de wraakzucht je parten speelt. Wil ik jeeens eerlyk myn meaning zeggen Vrouwen van ons allooi moeten fideele, goede meisjes zyn, anders hebben zy geen reden van bestaan. Ons van de mannen bedienen om vooruitte komen in de wereld, uitstekendMaar wy moeten ons niet inbeelden rechten te kunnen laten gelden, en hen, die geen be hagen meer in om scheppen, als misdadigers De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bü deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 90 Maart 1907 executoir is verklaard het Kohier no. 7 der belasting op bedrijts- en andere inkomsten, dienst 1906/7, dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 12 Maart 1907, De Burgemeester voófnoemd, R. L. MARTENS. kan blyken uit de tallooze denkbeelden, die in redevoeringen en tydschrift-artikelen worden geopperd. Een instelling, die in het zoo aan tradities en vormen gehechte Enge land, door de eeuwen heen zich wist staan de te houden, wyzigt men niet tusschen he den en morgen. In de troonrede werden mid delen aangekondigd tot het beslechten van den constitntioneelen strijd tusschen de bei de Huizenmaar wat de regeering over weegt, is tot nog toe niet bekend geworden. De „Nation”, die verleden week het be langrijke artikel van Sir Henry Campbell Bannerman over de ontwapening bevatte, heeft nu een artikel van den onderminister voor koloniën, Winston Churchill, over de Hoogerhuis quaestie. Deze minister wil het Hoogerhuis behouden, maar stelt de volgen de oplossing der moeilijkheden voor Alleen de peers, die daartoe door de Kroon worden uitgenoogdigd, zullen, gedurende één parlementszitting, parlementairen arbeid in het Hoogerhuis verrichten En naast deze, voor één zitting aangewezen peers, zullen de eveneens afzonderlijk daarvoor aangewe zen leden van den „Privy Council” zitting hebben in het Hoogerhuis, voor één wetge vende periode. De nitnoodiging wordt opge maakt voor beide categoriën, in overleg met het Kabinet, en mag aan niet minder dan 150, aan niet meer dan 250 persoonen worden gericht. Winston Churchill meent, dat het Hooger huis daardoor een nationale instelling wor den zal, inplaats van een party-instelling, zooals het nu is. Het hoofddoel, dat Chur chill met deze wijziging denk te bereiken is, het vermijden van het doen van een beroep op het land, by elk verschil van meoning tusschen de beide Huizen. Komt, na de in voering van de wijziging toch verschil van meening voor, dan kan de regeering zoowel het Hoogerhuis als het Lagerhuis afzonder lijk ontbinden. Het Lagerhuis wordt dan door algemeene verkiezingen samengesteld, het Hoogerhuis door benoeming van nieuwe leden. Of dit denkbeeld van Winston Churchill zelf is, dan wel of het in ministerieele krin gen besproken werd, is uit het artikel niet af te leiden. Reuter seint uit Pretoria, d.d. 11 Maart In een redevoering, door Botha gehouden op een door burgers aangeboden feestmaal ter eere van het nieuwe ministerie, zeide hij, dat de Britscbe belangen volkomen veilig zyn in de handen van het ministerie. De wereld zou zien, dal de ministers, even be zorgd zouden zyn voor de eer van de vlag als eenig ministerie kon zyn voor de eer en de belangen van het oude volk. Bovendien voelden zy zich te meer daartoe gedron gen door de groote dankbaarheid, die zij koesteren jegens den Koning, de Britsche regeering en het volk omdat deze vertrou wen in het Transvaalsche volk hebben ge steld op een tot dusver ongeëvenaarde wyze in de geschiedenis nl., door het vrijwillig tcestaan van een grondwet. Botha verklaar de, dat de Boeren deze edelmoedigheid nooit zouden vergeten. Onmiddellyk, nadat een verantwoordelijk ministerie in de Oranje- rivierkohm zal zyn ingesteld, zal de regee ring beginnen te werken voor een vereenigd Zuid-Afrika. Het ministerie zou alles in het werk stel len om den mijnbouw aan te moedigen, maar zich verzetten tegen elke combinatie van machtige lichamen, beoogende om in gedeelten van het land alleen heer en meester te zyn. Wat het onderwas betreft, zeide Botha, dat tot op zekere hoogte de Neder- landsch en Engelsch sprekende kinderen in hun eigen taal onderriebt zullen ontvangen. Verder deelde Botha mede, dat hy de koloniale conferentie te Londen zou by wonen. Hoe moeilyk het is, een goed voorstel aan de hand te doen voor de wyziging in desa menstelling van het Engelsche Hoogerhuis, te beschouwen. Wy leven van de liefde en hebben daardoor het recht van te haten verloren. Je bent je carrière misgeloopen, Ma riette Je bent veel te fijngevoelig voor het beroep, dat je de eer hebt uit te oefe nen. Ik heb my slechts éénmaal gegeven uit liefde, en daar heb ik voor altijd genoeg van. Jij hebt je „harteliefjes” by dozijnen, en de man, die jou en hun kosten moet bestrijden, ligt achteraf. Ik volg een andere methode. Ik houd nu eenmaal van een treur spel. en daarom, wee dengenen, die my tra nen doen storten, al is het ook slechts van woede. Ik beklaag je,” bracht de likdoorn- snydster in het midden. Mariette had gelijk, toen zy' beweerde, dat ik oud ben en uit den tyd raak. Ik heb ook al heel wat achter de rug. Onder het Keizerrijk liet ik myn man in den steek en in 1867 had ik myn kales met twee paarden en myn villatje zoo goed als de beste. Ik heb ver scheidene amants in myn boudoir ontvangen, maar heb er nooit een treurspel van ge maakt als er een my in den brand liet. Nu ben ik, ik beken bet, uit den tyd met myn vijftig jaar en geverfde haren, maar ik verheug mij in het bezit van een ventje van zevenentwintig jaar, dat veel van my houdt. Alfred! zeide Mariette. Christiaan werd door Templier spoedig ingelicht van hetgeen hy weuschte te weten, en in nog nadere bizonderheden door het geen zyn vrouw hem mededeelde op een avond toen zy van St. Remy terugkeerde. -■ Wy zyn de eenigen niet meer, ver telde zy, die zich voor het sanatorium in- teresseeren. Dokter Augagne heeft bezoek gehad van een zijner buren, die hem belang rijke giften heeft toegezegd om in de kosten van het laboratorium te voorzien Wat zal ie vader daarvan zeggen? HU zal die concurrentie toejuichen, De Russische Doema heeft haar bureau gekozen, en kan aan den arbeid gaan. Door Jde uiterste linkerzijde was een voorstel inge- i diend om op amnestie aan te dringen. De voorzitter verzocht dit aan te houden tot na het onderzoek der geloofsbrieven. Waarschijnlijk zal Donderdag een bijeen komst worden gehouden, waarin Stolypin Juist, Alfred, bediende in den „Bon Marcbé”. Ik aanbid hem als myn minnaar en als myn zoonAls hy my verliet, zou het my het hart vaneen ryten, maar niette min zou ik er in berusten en er zelfs niet aan denken hem bet geld terug te vragen dat ik hem geleend heb. Ik zou hem toe- wenschen, dat hy by zyn vrouw of zyn nieuwe vriendin het geluk vond, dat hy verwacht Het gesprek werd afgebroken door hon dengeblaf, ten teeken dat de jagers waren teruggekeerd. Er werd geluid voor het ontbijt en de drie vriendinnen begaven zich naar de eetzaal. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd verzoek met bijlagen van A. de Weger te' Gouda om vergunning tot het uitbreiden zijner, door een gasmotor gedreven wordende Smederij, aan de Bogen, Wijk O no. 148, Kadastraal bekend in Sectie D no 1844, door bijtrekking van het perceel gelegen aan de Bogen Wijk O No. 147, Kadastraal bekend Sectie D No. 1845. Dat op Dinsdag den 26 Maart 1907, des na middags ten il/8 ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis 'genomen. Gouda, den 12 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd* R. L. MARTENS, De Secretaris, BROUWER. Tdctoon .Io. sa ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen., Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad vertentiën tot 1 uur des midd. ET M O t I g «4 g

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1