itcap verk Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 16 Maart 1907. No. 10284. Bullenlandsch Overzicht. I f ir bet hummen. isch imapzljo, 30. .email. HTS. OSTADE. 45ste Jaargang. FEUILLETON, IN OUBBELE BANDEN. l •li V e gratis ge- handelaar Ie Jenever (Wordt vervolgd.) t er). 1.17 ntant. oen Kleiwogeteeg. JPPE. aar bg ER8 Jz- tndelaren neten werk. 1 M rDA: SN ÜWlKtHE cont i NT. i) Nog steeds in deze sombere overpeinzin gen verzonken, betrad Christiaan den drempel van het paviljoen, waar Angagne zjjn labo ratorium had ingericht. Hg trad, zooals steeds de leden der familie Vernier, onaan gediend het kabinet van den jongen geleerde binnen, maar bloei in de deur als vorbtjstord 0 60 0.72 ret sa.— 0.80 0.99 0.72 1.85 0.99 0.72 1.08 twijn Telefoi n No. S2. - De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jK)st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Reuter seint uit Berlyn, dd. 14 Maart. By een feestmaaltijd van den Landbouw* raad hield de Rykskanselier een redevoering, waarin bij zeide, dat hij op bet punt stond om langgekoesterde wenscben van de bur gerlijke linkerzijde te vervullen, nl. de wy- ziging van de beurswet. Deze wijziging is noodzakelijk en dringend, maar mag op geenerlei wijze ten nadeele komen van den landbouw. By deze hervorming zou echter het landbouwprogram, dat hy gedurende 7 jaren had voorgestaan, onaangetast blyven. Een verstandige agrarische politiek, die zoowel politiek als economisch uitstekend was gebleken. De uitslag van de verkie zingen was te danken aan het brave varken, daarom zoude hy het dan ook verder tegen ziekten behoeden. De regeering erkent ten volle het hooge belang van den landbouw, evenals de Keizer zelf. De zonen van den Keizer hadden te Plön een kleine boerderij, een daarbij behoorend haisjo had bet op schrift .Nihil melius, nihil homine liberi dignius, quam agriculture”. Spreker eindigde met een dronk op den Landbouwraad. Ondanks de optimistische berichten uit Washington is men er toch vast van over tuigd, zoo wordt uit Newjork gemeld dat er iets ontbreekt aan de goede betrek kingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten. En het schijnt moeilijk de oorzaak der ontstemming weg te nemen. Want tot dusver stelde men zich tevreden met de mee- ning dat de geheele quaestie liep over de toelating van Japansche kinderen op de scholen in CaliforniÖ, maar langzamerhand blykt het, dat dit slechts een verschijnsel is, een uiting van den algemeenen afkeer der Amerikanen tegen Oost-Aziatische volken, die onder alle kringen der bevolking heerscbt, en even sterk, zoo niet sterker is, dan de afkeer tegen de negers Alle arbeiders-organisaties in geheel Ame rika zyn tegen den invoer van Japanners, Chineezen en Koreanen als koelies. En by het geheele volk wellicht alleen met uit zondering van de fruitkweekers in Califor- niö die de Japansche arbeiders goed, goed koop en intelligent vinden vindt die af keer weerklank. De „Times”-correspondent verneemt, dat de regeering te Washington geweigerd heeft stappen te doen, voordat de schoolcommissie te San Francisco het besluit heeft ingetrok ken, om de Japansche schoolkinderen van de andere schoolkinderen afgescheiden te houden. Uit een telegram van Reuter blijkt nudat de schoolcommissie aan dit verzoek heeft voldaan. Daarop heeft president Roo sevelt de wijziging van de immigratie bill goedgekeurd. Maar daarmede is de zaak niet uit. Bij de Californische wetgevende macht is nog altoos een wetsvoorstel aanhangig tegen de toelating van Japanners, dat de onder- bandelingen met Japan ernstig bemoeilijkt. Wel heeft de wetgevende macht besloten dat in deze zitting dit voorstel niet zal behan deld worden. Doch de regeering te Was hington beschouwt bet als een ongelukkig verschijnsel, dat zeker op de onderbande- lingen met Japan van invloed zal zyn, dat deze wetsvoorstellen zijn ingediend, en acht de mogelijkheid der aanneming altoos1 een aanleiding om de Japansche gevoeligheden te kwetsen. Om al deze redenen wordt de toestand nog steeds met bezorgdheid be chouwd. Reuter seint uit Parijs, dd. 14 Maart. President Brisson leestw telegram voor van den president der Italiaansche Kamer, waarin deelneming wordt betuigd met de ramp van Toulon. De heer Brisson ver klaart dat by mededeeling zal doen van de ontvangst, die aan het adres van een be vriende natie in de Kamer te beurt is ge vallen. Verder zegt byDe bljjken van sympathie die ons worden toegezonden uit alle deelen der wereld zijn onze eenige troost. Laat ons onzen dank betuigen aan de buitenlanders en de volken die ons blyken van deelneming hebben gegeven”. Na daarop nog het gebeurde met de „Lutin” in herinnering te hebben gebracht, ging hy aldus voort: „Zoo zien we dan na weinige weken weder, hoe volken gebracht worden tot uitingen van sympathie, haast baast had ik gezegd van wederzydsche toe genegenheid, van een diep gevoel van soli dariteit en menschelyke broederschap, volken, die tochmaar we zullen die pynlyke tegenstrijdigheden laten rusten en liever in deze uitingen het begin begroeten van een toekomstige betere menschbeid, die in de eerste plaats beter’ haar eigen lot zal weten te beheeren. 45) Waarschynlyk hebben hun de werklie den flesschen „Prnnelet” gebracht. De portier heeft tot taak hen te fouilleeren, wanneer zij de fabriek verlaten, en zonder twyfel laat hy zich door gestolen flesschen omkoopen. Ik zal myn maatregelen nemen. Het zal de vraag zijn, of het u baten zal. Men kan een dronkaard het drinken niet beletten. Hy verliet de bottelarij en begaf zich naar de stapelplaatsen, waar de fusten stonden opgestapeld, die allen het verstand verbijste rend en doodaanbrengend vocht bevatten. Het was voldoende ze te openen en den inhoud over de aarde te verspreiden, en ziekte, ellende en misdaad werden geboren, zooals het koren ontkiemt onder de koeste rende stralen der zon. Dit voegde Christiaan zichzelf toe. toen hy al die ryen fusten en okshoofden langs liep. Hy wist by ervaring, hoe verleidelijk de dronkenschap was, en hy verweet zich de strengheid, waarmede hy zooeven tegen die twee dronkaards was opgetreden. Wie jn 1.44 1.08 jn 1.80 0.99 0.90 n 1.44 De Grieksche metropoliet vau Melnik had ingevolge een aanschrijving van het patri archaat de Koetzo-Wallachysche gemeenten in Melnik en Anopoïa weten over te halen tot onderteekening eener verklaring, volgens welke zy zich aan bet oecumenische patriar chaat onderwerpen en het gebruik der Roe- meensche taal noch in de Kerk noch in de school wenscben. Later hebben deze gemeenten voor de plaatselyke Turkscbe overheid die verklaring herroepen en verzekerd, dat zy Koetzo- Wallachen willen blyven en altyd het ge bruik der Roemeensche taal in kerk en school zullen blyven verlangen. waren dat de staking naar inrichtingen van voortgezet onderwijs zou overslaan. Om die uitbreiding te verhinderen, nam de school- overheid zulke strenge maatregelen. In een geval is een leerling van een hoogere bur gerschool weer toegelaten, omdat gebleken was dat de huisvader oeconomisch afhanke lijk was van een Poolsche geestelijke en daarom zyne andere kinderen moest laten staken. Ookjvoor leerlingen zal de bepaling ingetrokken worden, zoodra hun vaders zich verbinden, hunne kinderen niet meer te laten staken. Bijvoegsel. voorkomende A PATRONEN V p. p. tegen J verkrijgbaar Haag. j het plan geweten hebben. In tegenwoordiheid van het openbaar ministerie en den rechter commissaris werd de moordenaar naar de plaats van den moord gebracht. Beide justitieele beeien zyn van oordeel, dat Petrof de daad alleen heeft begaan, maar dat wel anderen van de zaak hebben gewe ten en hem hebben aangezet, die waarschijn lijk zyn te zoeken, zooals boven gezegd, in de kringen van bet door de regeering den laatsten tyd scherp vervolgde en vorst Fer dinand vijandig gezinde blad Balkanska Tri bune. Een landgenoot van den moordenaar, de student Dimitrof, by wien Petrof do laatste dagen logeerde, zegt, dat deze reeds verleden Zaterdag verteld had, dat hy by den uitgever der Tribune was geweest en dezen had ge vraagd of hy dacht, dat door gewelddadige verwijdering der minister Petkof en Genad- jef de toestand des lands beter zou worden. Ikonomof, zoo heet bedoelde uitgeter, gaf als zyn overtuiging te kennen, dat daarvan een gunstige ommekeer te wachten was. Petrof vroeg toen,En als ik den Vorst vermoord Ikonomof antwoordde op deze vraag: „By de tegenwoordige heerschappij der Stamboelovisten ware dat een nutteloos offer; zy zouden een nieuw schrikbewind invoeren, waaronder wü veel te lijden zouden hebben”. Zooals byna vanzelf spreekt ontkent Iko nomof als getuige opgeroepen in de instruc tie ooit zoo iets gezegd te hebben. Hy kent den heelen Petrof niet. Dat zal wel nader blyken. Een andere ontdekking is, dst Petrof fa milie is van den assistent-uitgever der Tri- buna, een zekeren Michael Georgi^f, vroeger diplomatiek agent te Belgrado, die op ’t oogenblik wegens een persdelict in voorloo- pige hechtenis zit. De Vossische Ztg. deelt mede dat de heen zending van Poolsche leerlingen van inrich tingen van middelbaar en hooger onderwijs, wegens deelneming van hun zusjes of broer tjes aan de staking op de lagere scholen, geschied is, omdat er zekere aanwyziging weet, welk lijden door de bedwelming voor enkele oogenblikken werd gestild Met welk recht kan men een ander dwingen, verge telheid te zoeken, ook al geschiedt dit door vergif Wie zyn eigenlijk de dwazenzy, die in een sombere matigheid voortleven, of wie hun genot zoeken in een zorgelooze bedwelming Hy was allengs geraakt in dien toestand van melancholie, waarin hy vroeger zoo dikwjjls verviel, en gedurende welken tyd hy niemand spaarde, zichzelven het aller minst. Hy dacht terng aan dien tyd en een gevoel van walging overviel hem. Wanneer by in andere, minder gunstige omstandigheden was geboren onopgevoed, zou hy, met zyn zwak karakter, niet een groot misdadiger zyn geworden? Ontbrak hem niet ten eenen- male de bevoegdheid om rechter te zyn over anderen In het Lagerhuis heeft men lang en breed gesproken over het' verslag van Ridgeway’s commissie, die in Transvaal en Transoranje gegevens heeft verzameld voor de nieuwe grondwet voor die koloniën. Men weet, dat de regeering aldoor geweigerd heeft, dat verslag openbaar te maken. Verscheiden sprekers van de oppositie kwamen nu met het gerucht en zelfs de bewering, dat het ministerie het verslag achterhoudt, omdat de grondwet van Transvaal op vele punten afwykt van de voorstellen der commissie. De eerste minister hielp de heereii uit den droom. Byna op alle punten, zeide hy, en op alle punten van eenig belang is de grond wet geheel in overeenstemming met de aan- bevejjig van de commissie. Waarom de re gering het verslag niet openbaar maakt Is, omdat er dingen in staan, die wanneer zy bekend worden, kwaad kunnen doen, b.v. oordeelvellingen over verschillende partijen in Zuid Afrika en van deze partyen over elkaar; verder zyn verscheiden mededeelin- gen aan de commissie in vertrouwen gedaan. Het verslag met schrapping ^van dergelyke stukken openbaar te maken leek nog ver keerden Maar als Lyttelton, de vorige mi nister van koloniën, het lezen wou, mocht hy. Lyttelton bedankte er echter voor. Hy zou het verslag toch niet mogen gebruiken. Dan was ’t maar beter dat hy ’t niet zag. De moordenaar van Petkof moet gisteren nacht by zyn verhoor, dat tot 4 uur ’s och tends duurde en in tegenwoordigheid van verscheiden getuigen plaats had, yen volle dige bekentenis hebben afgelegd, waaruit het politiek karakter van den moord ook definitief blykt. *Tot de misdaad werd besloten in het re- dactiebureau van de Balkanska Trrbuna onder medeweten van talrijke studenten, die in ver binding staan met de oppositie. Het schijnt, dat de leiders van het oppositieblok van staan. Naast den lessenaar zat, gekleed in een eenvoudigen grjjzen japon en met het kalme voorkomen van een fatsoenlijke vrouw Etiennette, terwyl naast den schoorsteen Steingel aandaebtig stond te luisteren naar de uitleggingen van den dokter. Toen deze Christiaan ontwaarde, hield h y op en stelde den bezoeker voor. Daar is juist mynheer Vernier junior, die volkomen op de hoogte is van den uitslag myner proefnemingen. Mynheer Christiaan Vernier, de zoon van den stichter der firma en onze onvermoeide weldoener.Graaf en gravin Von Steingel I Christiaan boog voor den Rus, maar zyn blikken konden zich niet afwenden van Etiennette, wier eenvoud en waardigheid by ondanks zichzelven moest bewonderen. Eveneens had haar manier van zich uit te drukken een algeheele verandering onder gaan. Terwyl zij, na een vluchtig beleefd hoofdknikje, het gesprek voortzette, vroeg hy zich af of dat dezelfde vrouw was, die zich vroeger by voorkeur had bediend van de krachtigste kroegtaal. Nu waren al haar zinnen gepareld en haar woordenkeus bleef steeds zoo correct mogelyk. De graaf, die nu direct tot Christiaan het woord richtte, bracht dezen weder tot de werkelijkheid terug. Hjj sprak een afschu- weljjk Franich, met dikken tongval, en Het kadettenblad „Rjetsch” bericht dat de haspelde meermalen verschillende woorden dooreen. Terwjjl hy den jongen Vernier zyn compliment maakte over het fabricaat der firma, zag Christiaan, dat Etiennette een kleine beweging met de lippen maakte. Dit was, te midden van die meesterlijk geveinsde waardigheid, het teeken van inwendi <e spot zucht, en ook in haar blik was het duidelyk te lezen, dat zy zich over haar metgezel vroolyk maakte. Christiaan keek ook haar ondanks zichzelf aan, ook hy moest even glimlachen, en door deze gemeenschappelijke gedachte ontstond een zekere heimelijke verstandhouding. Nu kun je eens denken, hoe ik my in gezelschap van dien ongelikte n beer moet vervelen 1 sprak haar blik, en dat nog wel door jouw schuld! Christiaan had echter zeer spoedig zyn zelfbeheersching herkregen en toonde zich zeer koel en terughoudend. De dokter bood zjjn bezoekers aan hun het laboratorium te doen bezichtigen, maar de jonge vrouw scheen niet geneigd hem daarheen te volgen. Blyf dan in gezelschap van mynheer Vernier, zeide de graaf, indien hy althans zoo goed wil zyn. De dokter en ik zullen spoedig weder terug zyn. Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 3HE j GE V Firma tNA L V s geknipte J arde plaat. dKER I patroon. A CB1LO. a 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1