NTHEE. einan. ndelaren Woensdag 24 April 1907. No. 10315. HTS. i l Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. <7 Isch nmagazljo, 30. OSTADE. Dlil IV Buitenlandse» Overzicht. FEUILLETON, VERVLOGEN GELUK. ZONEN, i. 46ste Jaargang. I a gratis ge- handelaar 31.— i Ün 5" HOOFDSTUK III. Kleiwegsteeg. TEN SOLIED rerk. i ten werk. 'DA: IHE- }E -- firma IN AL geknipte irde plaat. IK Eli patroon. CKLLD- Teletoi n No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. .a.lyï«e m v idddnorHnrn adancboeowcrk, i.M MQIK AC# —Men lette (od amerk.— •Mwert, «alartarte# .SanlMaM, AraM» Bijvoegsel. oorkomende ’ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. Er zijn weinig dingen, die de Japanners zóó goed hebben afgekeken van hun Engelsche vrienden als bet afleggen van nobele openbare verklaringen. En misschien geen Japanner is in die kunst een zóó onovertroffen meester als de gouverneur generaal van Korea, mar kies Ito. Deze regeerder heeft j.l. Vrijdag te Seoel, in een vergadering van de Ver- eeniging voor Staathuishoudkunde, aldaar, een mooie toespraak gehouden. „Een zelf zuchtige politiek zeide Ito is nooit een blijvend succesen daarom moet Japan in zijn optreden tegen Korea, zich laten leiden door de begeertede belangen van andere naties evenzeer te bevorderen als de eigen belangen.” Men zou bijna geneigd z£n, op te merken, En daar ik niets te doen had en mijn fantasie in dit spookachtig eenzame slot als van zeil aanleiding kreeg tot allerlei stroop tochten, flanste ik een echten roman bijeen, waarin natuurlijk de schoone Louise Charlotte de rol vervulde van de „onschuldig gemar telde jonkvrouw.” Onopgemerkt had ik het slotplein in zyn volle lengte overgestoken en zocht nu een der lommerrijke prieeltjes op, tilde overmoe dig een plankje, waarop in de nationale kleuren van het land de barsche woorden Verboden Toegang waren geschilderd, om hoog, en zette my behaaglijk neder op een van de gemakkelyke banken, terwijl ik on gestoord myn bewonderende blikken Het weiden over het heerlijke berglandschap, dat in den gulden glans van de late namiddag zon voor my lag. Ik stelde my het slot voor, zooals bet was byna twee en een halVe eeuw geleden, in den tyd toen de prinses nog leefde en de kleine schouwburg aan den voet van den berg was gebouwd. Ik herinnerde my, dat de bertogelyke familie steeds een beschermster was geweest van de edele tooneelspeelkunst, dat zy er nog trotsch op is de eerste te zyn geweest, die haar in Duilschland de plaats gaf, die haar lechtens toekomt. (Wordt vervolgd.) de Europeesche pers van de mogelijkheid van een bezoek van Italië’s Koning aan Spanje en van een tegenbezoek van Alfonso te Rome. Berichten van een bezoek van den Koning van Spanje aan Rome duiken zoo nu en dan in de pars op. Wat men hoopt gelooft men gaarne. Er zyn in alle landen menseben, die het den Paus zoo gaarne zouden gunnen, dat Spanje, met zyn Koning aan het hoofd, nu eens duidelijk ging toonen, dflt het zich evenals Frankrijk van het Vatikaan wil los maken. Een bezoek van Alfonso aan den Koning van Italië zou den Paus zeker nog anderp grieven dan het bezoek van Loubet eenigo jaren geleden. De correspondent te Teheran vnn de New York Herald seint dd. Zaterdag, dat de teruggeroepen staatsman Amin-us-Sultan dien date Enzellee (een haven aan de Kaspische Zee) was aangekomen. Deze man. een oud- grootvizier, die steeds met meedoogenloozo hardheid heeft geregeerd, wordt door het Perzische volk gehaat en door de meeste leden der Nationale Vergadering te Teheran gevreesd. Hoe fel die haat by het volk is, bleek al dadelyk by de aankomst van Amin-us Sultan te Enzellee. Een dreigende volksmenigte had zich aan de kust verzameld, en wilde den staatsman beletten aan wal te gaan. Een en ander werd onmiddellyk naar Teheran geseind, waar in de Nationale Vergadering werd beraadslaagd over de quaestie, of men Amin zou toestaan te landen, of niet. Na ampele beraadslaging nam de Nationale Ver gadering mot 72 tegen 4 stemmen bet besluit, uaar Enzellee te telegrafeeren, dat de in woners zich moesten kalm houden en dat Amin-us-Sultan niet mocht worden gemole steerd. 1.44 1.08 1.80 0.99 0.90 1.44 er). 1.17 ntant. De Pruisische regeering spaart geen enkel middel om een meerderheid te krijgen voor haar plannen tot invoering van scheepvaart rechten op de rivieren. Zy toont ook hierby de volharding en de slimheid of laten wy liever met een Duitsch woord zeggen, de Rücksichtslosigkeit, die Pruisen steeds heeft getoond, waar het gold zijn hegemonie in het Duitsche ryk te handhaven en zyn doel te bereiken. Daar de plannen tot invoering van scheepvaartrechten ook ons land nauw raken, is het wel van belang op deze quaestie nog eens even terug te komen. Herhaal- delyk hebben wy er aan herinnerd, dat aan de invoering van scheepvaartrechten twee dingen in den weg staan, in de eerste plaats art. 54 van de rijksgrondwet, in de tweede plaats do verdragen met de naburige buiten landsche mogendheden (Nederland, Oostenrijk en Frankryk). Nu zyn de Duitsche Bondsstaten lang niet alle met Pruiseh’s plannen ingenomen. Sak sen, Baden en enkele kleinere bondsstaten verzetten zich ten sterkste tegen de invoe ring van riviertellen, die hun economisch leven zouden benadeelen.. Het zou dus de vraag zyn of Pruisen in den Bondsraad wel een meerderheid zou kunnen krjjgon voor een grondwetsherziening, het zou dan in dezen raad van 58 leden 45 stemmen van voorstemmers moeten trachten te krygen. De Pruisische regeering is daarom op het denkbeeld gekomen een interpretatie uit te lokken van het genoemd grondwetsartikel, Waardoor de invoering van riviertollen mo- gelyk zou worden. Een grondwetswijziging was dan onnoodig, men kon met een gewone wetswijziging volstaan en hiervoor heeft men in den Bondsraad slechts 30 stemmen noodig, waarvan Pruisen zich reeds verze kerd schijnt te hebben, terwijl ook in den Rijksdag ongetwijfeld hiervoor eveneens een meerderheid zou zyn te vinden. De beraadslagingen in het Pruisische Huis van Afgevaardigden, hebben getoond dat ook de meerderheid der partyen in Pruisen in dezen met de regeering inedegaat. Een groot deel der belanghebbenden beeft hier het verzet laten varen, omdat de scheep vaartrechten geen fiscale bedoeling zouden hebben en de opbrengst der rechten tot verbetering van de riviervaart zelf zoude worden gebruikt. Natuurlijk kwam ook by deze besprekingen weer de oude grief te berde, dat Nederland eigenlijk zyn verplichtingen voor de Ryn- 3) Waarschijnlijk de woning van den op perhoutvester, fluisterde ik, terwyl ik myn blikken liet zweven over de gebouwen, die om het plein lagen. Ik wandelde door de prachtvolle lanen, besteeg de terrassen en bewonderde de rui- schende springbonnen en kunstmatige water vallen. Ook hier geen levend wezen byna spook achtige eenzaamheid heerschte rondom my. Ik strekte myn wandelingen uit om het geheele slot, stond op de prachtige rotonde voor het terras, vanwaar my een prachtig vergezicht werd geboden over het geheele dal, zag omhoog naar de gesloten lange vensterryen en schreed over het eenzame slotplein niets als een sterke wind kwam my te gemoet. Naast het schilderhuisje stond slaperig een schildwacht en uit de wachtkamer weerklonk een lang aangehouden geenwen. J CK te lette, i r#M worden afgei c- i pakjeevanp/j n een Ned. o/u an Nomtner er. tn nevenstaand Wet gedepo- roe ing van ge- av ende JL, RT Lz. den buik geschoten is, is nog niet overleden, maar in het leven bljjven schijnt hy toch niet te kunnen volgens do berichten. Hot wordt langzamerhand bekend, wie den aanslag op Salmeron hebben gepleegd, en wat de drijfveer is geweest voor de daad. Te Bar celona hebben zich do gematigde republikeinen verbonden met de Carlisten. Zy vormen samen een Catalonisch bondgenootschap tegen de dynastieke partijen aan den eenen kant en tegen de revolutionaire republikeinen aan den anderen kant. Wol een zonderling bondge nootschap, tusschen de ultramontaansche Carlisten en de anticlericale republikeinen. Ja, zonderling, en wanneer wj ons er in moesten verdiepen alsof het partyen in ons eigen land betrof, zouden wy de combinatie misschien wel heel ongewenscht, verkeerd, onlogisch, uit partyzucht voortgesproten, on eerlijk of wie weet wat vinden, maar w(j zouden in de zonderlingheid van een bond- .genootschap- geen reden zien om het hoofd van een der verbonden partyen dood te schieten. Even onwaarschijnlijk als het is, dat een Nederlander op een geestverwant gaat schieten omdat die een politiek verbond sluit dat hem niet bevalt, even waarschijnlijk is het, dat een Barceloner wèl schiet. Er is een heftige, consequent republikein- sche groep, die van samengaan met Carlisten niet wil weten. Salmeron, de leider der re- puMikeinsche party, acht samengaan ge- wenscht. De consequente republikeinen vinden dat Salmeron verkeerd doetdus kan men zeggen zy vinden dat hy sterven moet. Schiet er maar opRaak je het doel niet, dan raak je wol een ander. Een bom is het zekerste wapen die treft haast altyd iemand. Zoo gaat het in Barcelona. Geen wonder, dat men geen goede berichten verwacht over de verkiezingen. Te Madrid hebben de liberalen geen can- didaten gesteld. Deels doen de liberalen hier met de republikeinen mee. Uit Spezzia komt bericht, dat het Rome van stapel is geloopen in tegenwoordigheid van den Koning, den hertog en de hertogin van Genua, den prins van Battenberg, en andere personen van vorstelijk bloed. De kanonnen donderden en het volk juichte, toen het groote pantserschip het water in, gfog. Hoe onze berichtgever te Keulen er by komt, dat de Koning'van Italië te Cartagena zou zyn, begrypen wy niet. Hier moet een vergissing in het spel zyn, maar hoe die in de wereld is gekomen, kunnen wy nog niet nagaan. Over Cartagena gesproken en over den Koning van Italiëer is wel sprake in een fljngevormd kopje, met een lieftallige beweging een weinig terzijde geneigd en door bruine lokken omgeven. Het ovale gezicht kreeg een niet te be schrijven bekoring door een paar droomerige, blauwe oogen onder donkere wenkbrauwen. Alleen het fijne, korte wipneusje en een byna te volle mond met roode lippen schenen niet by de starende uitdrukking der oogen te passen. Niettemin oefende het geheele gelaat een onweerstaanbare bekoorlijkheid uit op den toeschouwer. In het ornament der lyst was het opschrift aangebracht: „Louise Charlotte, prinses van Meiningen. Daaronder stond, blykbaar van veel jon geren datum, de bijvoeging: „Zy stierf in haar vijfentachtigste levens jaar, zonder ooit voor het echtaltaar te zyn verschenen.” Ik waagde het niet, verder in de zaal door te dringen, maar wendde my by het verlaten van het vertrek nog eenmaal om naar het schoone vrouwenbeeld, welks sta rende blik my overal scheen te volgen. Terwijl ik de trapper, weder afdaalde, dacht ik er onwillekeurig over na - ik moest zelf over deze dwaasheid lachen 1 waarom deze bekoorlijke vorstendochter „nooit voor het echtaltaar was verschenen ftülINIIi: COIlBAfE t 060 0-72 ret Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. vaart niet zou nakomen, een grief, die gezien de groote kosten welke Nederland zich voor de verbetering van den scheep vaartweg langs den Rijn getroost, zeker on billijk is. Juist de uitdieping van de vaar geul in den benedenloop der rivieren is het meest bezwaarlijk en het ligt zeker niet aan de Nederlandsche ingenieurs, dat do oude wensch van Pruisen, een zeevaartweg van de Noordzee naar Keulen, niet is verwezen lijkt Nederland doet zeker niet minder voor den Ryn dan Duitschland, en dwaas is dan ook de opmerking van de „Kreuzzeitung”, dat scheepvaartrechten wenschelyk en recht matig zouden zyn, omdat de buitenlandsche scheepvaart van de verbetering der Duitsche rivieren party trekt en daarom ook wel wat mag Betalen. De Duitsche scheepvaart im mers geniet de voordeelen van de vaartver- beteringen op de buitenlandsche rivierdeelen en betaalt hier evenmin. Men staat hier volkomen gelyk tegenover elkaar. De Luiksche wereldtentoonstelling van 1905 is een volkomen financieel welslagen geweest. De algemeene aandeelhouders-ver- gadering zal plaats vinden Maandag a. s. ton stadhuize en wel is nog niet in alle op zichten afrekening verkregen, daar er nog enkele processen loopen, maar in hoofdlynen is de uitslag toch reeds bekend. De aan- deelhouders zullen storting van 75 fr. geheel terugkrygen (45 fr. is hun reeds terugbotaald) en de staat en de stad die elk voor 660,000 fr. by de onderneming betrokken waren, wat het Paleis voor Schoone Kunsten aanging, zullen slechts 520,000 fr. behoeven te betalen, terwyl de „Société de l’Exposition” ongeveer 600,000 fr. winst maakt, waarby dan nog komt dat de onderneming voor 580,000 fr. heeft bijgedragen in verbeterings- en ver- fraaiingswerken der stad. Zondag hebben in Spanje de verkiezingen voor de Kamer plaats gehad. In de meeste districten liep de verkiezing zonder woelingen af. Er zyn al dadelyk verscheiden districten, waar de conservatieve regeeringscandidaat geen tegenstander heeft. Er komen echter ook al berichten van ongeregeldheden. Te Madrid zyn twee stembussen stukgeslagen. In èen van de Madrileensche stemdistrictcn moest het stembuseau worden gesloten wegens wanordelijkheden. Wy vinden nog geen berichten uit Bir- celona, terwyl wy dit schrijven. Men ver keerde de laatste dagen in onrust over den komenden verkiezingsdag. Cambo, de Cata- loniër die by den aanslag op Salmeron in Misschien zet iemand my de deur uit, dacht ik, in stilte hopende een levend wezen te ontdekken, dat mij, zy ’t dan ook op een barschen toon, tenminste zou aanspreken. Tevergeefs. Ik had gerust het geopende portaal kun nen binnentreden, door alle vertrekken rond dolen, zonder dat ik iemand zou ontmoeten - of ’t moest de spookgestalte zyn van de een of andere „Witte vrouw”. En onwillekeurig was ik werkelijk bin nengetreden, en schreed nu de breede, met matten loopers belegde treden op. Een vleugeldeur, juist voor my, stond open, waardoor my toegang werd verschaft tot een zaal, wier wanden byna geheel verscholen waren achter ryen portretten, die waarschijnlijk de „voorzaten-galery” vormden van het regeerende hertogelyk huis. Er scheen op het oogenblik groote schoon maak te worden gehouden, want op den vloer lagen bezems en dweilen, en van sommige vensters waren de tochtlatten weggenomen. Ik zag het echter slechts vluchtig, want myn aandacht werd het meest geboeid door een prachtige schilderij naast den ingang, voorstellende een dame in de kleederdracht, die ongeveer in het midden der zeventiende eeuw mode was. Uit purperrood fluweel •tak een wonderlijk blanke hals, daarboven 0.80 0.99 0.72 1 35 0.99 0.72 1-08 t wijn I

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1