4NTHEE. 'ieman. Mewws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken, Donderdag 25 April 1907. No. 10316. 46ste Jaargang. Bulleiilandscli Overzicht. VERVLOGEN GELUK. chap meer, ster van hel ige Coza poe- gratis toege- I OSTADE. FEUILLETON, Y ZONEN, EK. Kleinhandel In sterken drank. i hancery Lane, en 172 Engeland eenige afdoend [NEMAN AZk. (Wordt vervolgd.) t ongeëvenaard ndt gratis aan doen, een boek monster. Het volkomen on- adentie in alle 1 POEDEli nderbare eigen- genzin tot het sterken drank absint enz.) bij i. Het COZA nopgemerkt en de zuster of de het hem toe kan sten, en zonder iënt ooit behoeft tiding te danken handelaren I id 0 60 0.72 leret :h. H ƒ32.- I l.lll INIIL COURANT PDA: 19. Telefot n Ao, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]>ost 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. iven worden in Melk, Likeur Water of in het, r dat het noodig ikaard er iets van heeft het huise- sinnen hersteld, lamte en oneer levenslustige en py herschapen i op den rechten kig gemaakt en iet menig jaar De Alduitsche pers in Sleeswyk-Holstein is op haren achtersten zolder over den .verkoop van Woyenshof, het grootste en mooiste Dnitsche landgoed in die provincie, aan een Deen, den afgevaardigde Kielsen. Het goed behoorde aan Kosegarten, rit meester. voorzitter van den eereraad van het Flensbnrgsche officierscorps en een der steunpilaren van het Duitsche element. Bovendien is hij lid van den Kreitsdag, van de provinciale staten, burgemeester enz. en met de orden van de Kroon en den Rooden Adelaar versierd. Men begreep niet dat zoo iemand zyn bezitting in Deensche handen liet overgaan. Toch blijkt Kosegarten vry van blaam. Vyf jaar geleden heeft hy Woyenshof al herh^aldelyk aan de regeoring te koop ge boden, maar zy weigerde telkens omdat zy al genoeg gekocht had en het landgoed naar hare meening voor domein niet geschikt was. Verleden jaar bood een Deen 350,000 mk., maar Kosegarten sloeg het bod af. In Maart werden nieuwe biedingen gedaan, waarvan de regeering in kennis werd gesteld. Zy liet het landgoed schatten, maar het slot was dat zy de gevraagde koopsom niet wilde betalen. Toen pas heeft Kosegarten Woyenhof voor 250,000 mk. zonder inventaris aan Kielsen verkocht. Wy zullen, zegt een Duitsch blad, Wo yenshof vermoedelyk wel eens terugkrygen maar niet tot dien prys. ivyn 1.44 1.08 vyn w 1.80 0.99 0.90 1-44 Reuter seint uit Londen, dd. 23 April In de uitspraak van den „Board of Trade” inzake de ramp_van de „Berlin” wordt verklaard, dat het schip, toen het de haven verliet, in goede conditie was en behoorlijk voorzien van reddingsmiddelen. De oorzaak van de stranding was een verkeerd inzicht van den gezagvoerder, toen hy trachtte bij buitengewoon stormachtig weder den Nieuwen Waterweg binnen te loopen, daarby de kracht van de omstuimige zee onderschattend. De zware zee maakte het den redders, hoewel zy alle pogingen in het werk stelden om levens te redden,'ónmogelijk te naderen. De slotsom is, dat het schip niet onder alle omstandigheden bestuurd was met de vereischte zeemanschap. De crisis in België duurt voort en er is nog geen enkele officieele aanwijzing om trent hare oplossing Aan niet officieele aanwijzingen ontbreekt het echter niet, daar zorgen de Belgische journalisten wel voor. Zy hebben enkele staatslieden uitgekozen, die naar hun meening wel als kabinetsfor- meerder in aanmerking konden* komen en deze ongelukkigen de heeren Scbollaert, president van de kamer, en De Trooz, tot dusver minister van binnenlandsche zaken kunnen geen stap meer verrichten zonder achtervolgd te worden door een drom ver slaggevers, die al hun bewegingen bespieden en elk staatsman of kamerlid die hen ont moet of spreekt als aanstaand minister dood verven. De Belgen vatten een crisis niet zoo kalm en nuchter op als wy. Uit het verre Oosten komen berichten, die Het sloeg zes uren van den slottoren toen ik wakker werd om vier uur zou Doortje, de onbekende schoone, my wachten Reeds daalde de schemering over de ber gen neder een windje was komen opzetten en in het westen pakten zich zware wolkjes opeen, door de ondergaande zon met ver blindende schyn omzoomd. Haastig spoedde ik my langs de slinger paadjes naar den voet van den slotberg, het schouwburgje voorby, en stond weldra hygend en poffend voor de deur van de voormalige pastorie. Wel was zy gesloten, maar een kolossale sleutel stak van buiten in het slot. Er werd dus op my gewacht- Een onaangenaam klinkend, half gebarsten schelletje accompagneerde het openen van de zware deur en ik stond voor een breed portaal, tamelijk donkerin de hoeken was de schemering reeds doorgedrongen, zoodat men daar geen hand voor oogen meer kon zien. Ik sloot de deur achter my en wachtte op Doortje, myn onbekende leidsvrouw. Geen geluid was in het geheele huis te bekennen. Zoo langzamerhand werd ik ongeduldig; toor.en, hoezeer de jongste groote mogend- .heid, wier opkomst reeds zooveel bydroeg tot wisseling op het tooneel der wereldpo litiek, zich geleidelijk tot grooter macht, ook op economisch gebied, ontwikkelt. In de Japansche economische vereeniging hield dezer dagen de minister van financiën een rede, waarin bij een zeer gunstig beeld ont wierp van Japan’s economische ontwikkeling. Het bankwezen rustte op een solieden grond slag, vol vertrouwen zou men dan ook de toekomst kunnen afwachten, die ongetwijfeld na dit tijdvak van overdreven uitbreiding op handels- en industrieel gebied, den val van vele zwakke, onsoliede ondernemingen t zou brengen. Met voldoening wees de minister op de toenemende oprichting van fabrieken in Ja pan door buitenlanders, die zeker in verband staat met de aangekondigde douanewyzigin- gen in 1911. Maar de minister merkte tevens op, dat deze wijzigingen volstrekt niet een afsluiting van het land bedoelden, al zou dan ook aan de Japansche producten een zekere bescherming worden verleend. Japan wil nu eenmaal groote mogendheid zyn, niet alleen op militair, maar ook op industrieel gebied. Zaterdag is er te Londen een betooging gehouden ten gunste van landhervorming, die men van de regeering verwacht. Eerst was er een noenmaal, waaraan een kleine honderd leden van het Lagerhuis en verder vele mannen van aanzien uit alle deelen van Engeland aanzaten. Campbell-Bannerman, de eerste minister, hield aan tafel een lange redevoering. Hy sprak van de ontvolking van het platteland en de armoede in de steden. Algemeen, zeide hy, erkent men, dat het groote genees middel is, de buitenmenschen in staat te stellen op het land te blijven. Daartoe wil de regeering medewerken. Zy zal den eigen dom niet aantasten, niet op groote schaal onteigenen; zy wil den eigendom echter billyker verdoelen. Waar dwang noodig is, moet zy dwang gebruiken om groote grond eigenaars te nopen, iets van bun vele land voor kleine boerenerven af te staan. De ervaring heeft voldoende bewezen, dat er een goede broodwinning in het kleine boe renbedrijf steekt. De helft van de boeren zit nu reeds op erven tusschen de vyf en vyftig acres. Tot het vraagstuk van het land behoort ook de bebouwing van land, grenzende aan steden. Voortdurend worden do steden be- lommerd in bun pogingen om voor den kleinen man behoorlijke huisvesting te vinden, doordat eigenaars van grond niet verkoopen willen, aangezien die grond aldoor in waarde ryst. Om daaraan een einde te maken zal de regeering in deze Parlementszitting nog een wetsontwerp indienon, waarby dergelyk land, aan steden grenzende, belast zal worden overeenkomstig de waarde, die het als bouw grond zou hebben. Dat is een eerste stap. Eindelijk begon ook dat my te vervelen. Oude prullen 1 mopperde ik weder, thans wat luider dan zooeven, en daarom beeft men zo waarschijnlijk maar bier laten hangen. Ik luisterde nogmaals of niemand kwam en reeds wilde ik my omwenden om heen te gaan, daar ik vreesde ten slotte in dio ongezellige ruimte te worden opgesloten, toen een zachte, schuifelende tred naderde, en een kleine, gebukte vrouwelyke gedaante de breede trap van de bovenverdieping af strompelde. Een moedertje met *a ouderwetsche ka toenen muts op het knikkende kopje, den bril op het voorhoofd geschoven, werkte met vlugge beweginkjes een lange, witte breikous, die zij in de knokkige handen had gedragen, onder den arm om met bevende vingertjes een bos sleutels,, dat aan haar zijde bengelde, te ontwarren. Zou dat de veelbesproken Doortje zyn Ik had my myn vrouwelyke gids toch geheel anders voorgesteld. Maar om het even, zy was tenminste zoo edelmoedig bet Allerheiligste te ontsluiten. JIERK te letten N VAM •N worden afgele ide pakjes van t en een Ned. ons 5 van Nommer er. van nevenstaan< de Wet gedepo- litvoe ing van ge abev ende BIJL, lART Lz. Valencia werden drie republikeinen geko zen de Baskische provinciën daarentegen kozen reactionnairen, evenals Sevilla, waar do kiezers door geldgeschenken en toegangs kaarten voor een stierengevecht van de voor treffelykheid der reactionnairen werden over tuigd. Gisteravond deelde een Reuter- telegram reeds mede, dat tot dusver 180 conservatieven, 50 liberalen, 30 republikei nen, 8 katholieken en carlisten en 2 onaf bankelyken zyn gekozen. Van 134 districten is de uitslag nog niet bekend. 0.80 0.99 0.72 1 35 0.99 0.72 1.08 rtwijn I :h. De Spaansche verkiezingen zyn in vollen gang en liet gaat hierby soms werkelijk „Spaansch” toe. De Spaansche kiezer het zuidelijk bloed verloochent zich niet is van vuriger temperament dan de kiezer uit meer noordelijk gelegen landen, en hij staat gauwer gereed zyn denkbeelden ook met de vuist kracht by te zetten. Uit ver schillende plaatsen komen dan ook berichten van rustverstoringen. Wel werden in vele districten de candidaten der regeeringspar- tyen zonder strijd verkozen, maar elders waar de nationalistische hartstochten waren opgewekt, hadden bloedige vechtpartijen plaats. Hier werd de stryd niet alleen by de stembus, maar ook op straat uitgestreden. Te Barcelona, waar Donderdag een aanslag is gepleegd op den republikeinschen leider Salmenon en den Catalaan Cambo, waren de hartstochten vooral opgezweept en het gerucht gaat, dat hier zelfs dooden zyn ge vallen. Krachtige maatregelen zyn hier genomen om verdere verstoringen der orde dadelijk te onderdrukken. Te Bilbao, Valen cia en elders zyn eveneens de troepen ge consigneerd. En zelfs in de Spaansche hoofd stad hadden onlusten plaats, waardoor giste ren in enkele stembureau’s de stemming onmogelyk werd gemaakt. Onder de te Madrid reeds verkozeneu is Perez Galdos, die tot de republikeinen is overgegaan. Te Gringmoet, de ultrareactionaire redacteur van de Moskousche Wedomosti, heeft voor een gehoor van genoodigden te Petersburg een rede gehouden over de middelen, om Rusland te redden. Volgens hem, moet er een dictator die aan niemand verantwoording schuldig is, aangesteld worden. Zes maanden zouden dan voldoende zyn, om orde te scheppen. Gringmoet herinnerde aan de tijden van den dictator Moerawjof, en om diens nagedachtenis te eeren, stond de geheele vergadering op. Witte’s manier van doen half geërgerd stiet ik de deur met het rinkelende schelletje nog een paar maal open en dicht. Het maakte een geweldig spek takel en werd door de wanden teruggekaatst maar er was nergens eenige beweging te bespeuren. Is hier dan alles behekst en betooverd mopperde ik. Het kostte my moeite, my hier volkomen te oriënteeren. Boven myn hoofd maakte een netwerk van dikke balken, die kris en kras door elkaar liepen, een somberen indruk voor en achter en zijwaarts deuren in rond- bogenstyl, waartoe een bordes van eenige treden toegang verleendein het midden, rechtuit, een breede trap roet kunstig ge- smeede ijzeren leuningen, daarnaast, aan de rechterkant, weer twee boogdeuren, die waarschijnlijk naar de woonkamers ot dan tuin voerden. Langs de muren, die eens wit bestukadoord waren, hingën levensgroote in olieverf ge schilderde portretten, gevat in zwarte, smalle houten lysten, met stof en spinnewebben bedekt en zóó toegetakeld door den tand des tyds, dat men ternauwernood de conterfeitsels van heeren in geestelijk ornaat uit lang vergeten tijden kon herkennen. Ik bleef een poosje in de beschouwing dier portretten verzonken om het onaange name wachten een weinig drageljjk te maken. vergeleek Gringmoet met die van Chroestalef, den leider van de arbeidersafgevaardigden, die ook den door hem geschapen janboel in den steek had gelaten. (Luide toejuichingen). Alle hoogescholen dienden gesloten, de pro fessoren ontslagen, de gouverneurs die niet „betrouwbaar” (d-i. reactionair) waren, van hun post ontheven te worden. De in de vergadering aanwezige luitenant van de po litie deelde voor dit laatste gezegde Gring moet een waarschuwing toe. Gringmoet vervolgde: „De pers moet gemuilband worden.” Hy heeft 5 candidaten voor de dictatuur, maar verzweeg hunne namen. Gringmoet besloot met te zeggen dat de Doema een troep straatslijpers en jacobynen was. De belachelijke vergadering ging uiteen onder het zingen van het volkslied en gejuich op do dictatuur. ter)1.17 ontant. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, i° der Drank wet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen de navolgende aan vrage om vergunning voor den verkoop van sterken drank in'het klein van E. W. Dumernit, voor de benedenloca'iteit van het perceel aan den Kleiweg, Wijk E no 10. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 24 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 4) Hoe het beroemde Meiniger-Hoftheaterge- zelschap triomfen vierde, tot ver in het buitenland, met zyn modelopvoeringen van drama’s van Shakespeare en Goethe en an dere klassieken. En in myn verbeelding zag ik ook den eerwaarden hofprediker staan voor het venster van zyn pastorie, daar, aan de overzijdehoe hy ’t moest aanschouwen dat zyn kuddeke toestroomde naar de zondige kortswijl en het narrenspel in een Griek- schen tempel ik meende zelfs zyn zuchten te hooren. Wie weet? Misschien behoorde wel de schoone prinses tot de beschermvrouwen van het tooneel 1 Reeds was ik wederom bezig een roman te fantazeeren, die een erg gedurfde intrige’ had de prinses was in liefde ontbrand voor een komediant en daarom ongetrouwd ge bleven. En by de verdere détailversiering van dit thema overmande my de vermoeidheid en ik sliep in, op de hertogelijke bank, in bet verboden prieeltje. s

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1