Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. "xn Vrydag 24 Mei 1907. 46ste Jaargang. \o. 10339. Hullenlandsch Overzicht. VERVLOGEN GELUK. rex iglijders ;ao H 11 HTS. iscl mnapzUi, 30. :hap meer, iter van het ge Cosa poe fratia toege- FEUILLETON. Teleltt B Me. 8*. I lenige af doend (Wordt vervolgd.) jriefkaartworli gezonden door altbomma. ongeëvenaard idt gratis aan doen, een boek monster. Het volkomen on* deutie in alle beseft het huise- innen hersteld, amte en oneer evenslustige en y herschapen op den rechten tig gemaakt en it menig jaar werkelijke hulp VEER j illahd) I ten werk. (.OiOMIIE (IIIIUM unitkary I ffl 1 POEDER derbare eigen* fenzin tot bet sterken drank bsint enz.) by Bet COZA lopgemerkt en e zuster of de iet hem toe kan ten, en zonder int ooit behoef) ding te danken lancery Lane, n 172 Engeland Kleiweiptetf. PEN 80LIED erk. len worden in Melk, Likeur, Water of in het dat het noodig kaard er iele van Wat zal de regeering nu doen? De West minster Gazette meent, dat zy de wet nu wel zal intrekken. De lersche conyentie, schroef bet blad gisteren voor het haar besluit kende, heeft hot lot van de wet in de hand, want men kan niet onderstellen, dat de regeering, die tyd voor haar werk in het parlement tekort komt, weken zal besteden aan do behandeling van een wetsontwerp, waar de Tory-party bitter tegen is en dat do lersche party als onbevredigend verwerpt. Het blad houdt de Ieren dan voor, hoe hun politiek van alles-of-niets nu tientallen van jaren ge golden en hun niets opgeleverd heeft. Het zou voor Birrell wol bard wezen, verleden jaar zyn onderwijswet intrekken, omdat bet Hoogerbuis haar verwierp, on nu zyn lersche wet, omdat de lersche conventie haar afwyst. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Z-m- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per |K)St 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. 27) En j(j f troeg ik, om toch ook iets te zeggen. Heb je een aanbidder daar boren in de bergen achtergelaten? Trots wierp zjj het hootdje in den nek. Ik heb menigen stumper kunnen krij gen, die over niets anders kon praten dan over schieten en bonden en dat was niet naar mjjn smaak! Moeder verweet baar deze .hoogvliegerij", zooals zjj het noemde. ,Wie te hoog klimt, valt laag," sprak zjj. Toen zweeg het meisje en spon stil voort, maar op haar jeugdig gezichtje lagen trots en stijfhoofdigheid. Ook toen ik het woord tot haar richtte gaf zjj geen bescheid, en zoo bleef er ge ruime poos een drukkende stilte heerschen in het anders zoo gezellige vertrek. En buiten dansten lustig de sneeuwvlokken voor de vensters boe ver was de tjjd van ons van lentevreugde en geluk. HOOFDSTUK XVI. Een strenge winter waa aangebroken. Clermont-Ferrand ter verdediging van zjjn politiek. Kenschetsend daarin zjjn de vol- gendo gedeelten „Wy moeten sterk zyn, maar ons wachten onze kracht te gebruiken tot onderdrukking van de rechten van andoren. De eer der Republiek is de verklaring der Rechten van den Menseb en de verbreiding daarvan in alle beschaafde landen. .Veel kwaad wordt van ons vertelet maar wy worden onrechtvaardig beoordeeld. BWy schenden de wetten niet, wy vol trekken die aan degenen, die de orde op straat gewelddadig willen verstorendie dat doen zyn de vyanden der Republiek. Wy moeten wel krachtig optreden tegen le mis dadigers, die verklaarden, dat men het vader land niet moet verdedigen, maar op den dag des gevaars moest deserteeren. Als het zoover met een land gekomen is, dan is bet beter zoo. het ophoudt te bestaan. ,Wy echter willen niet, dat Frankrijk zal sterven. En daarom moeten wy hen be strijden, die zich noch Republikeinen, noch Franschen toonen. Wy zullen hen in dien stryd overwinnen, doch alleen met behulp van de wet. Ten slotte sprak Clemenceau over de her vormingsplannen der Regeering en drukte hy de verwachting uit, dat een sterke radicale meerderheid de Regeering bij de invoering dier hervormingen steunen zal. Telegrammen hebben reeds den uitslag gemeld van de stemming van de lersche nationale conventie te Dublin over het wets ontwerp van de regeering tot instelling van een bestuursraad voor Ierland. Ter aanvul ling zy nog vermeld, dat er op de vergadering vele Roomsche priesters en ook afgevaar digden van Ieren in Amerika waren. O’Cal- laghao, een der sprekers, was b.v. uit Ame rika. Ter verbetering diene, dat Redmond niet gezegd heeft, dat de regeering Dillon en hem niet over bet wetsontwerp geraad pleegd, integendeel hun raad afgewezen bad maar: ten onrechte had men beweerd dat Dillon en hy zich verbonden hadden, het wetsontwerp te verdedigen, integendeel bun raad was afgewezen. Wy hebben de rede, die Redmond in bet Lagerhuis gehouden beeft op den dag dat minister Birrell het wetsontwerp indiende, overgelezen en inderdaad blykt daaruit, dat Redmond zyn woord er niet aan verpand heeft. H|j begon met zich zijn oordeel voor te behouden tot tijd en wyle hy het wets ontwerp in druk gezien en nauwkeurig on derzocht bad. En op de vraag of het wets ontwerp aannemelijk was voor Home Rulers, Wy zaten, hoog in de bergen, zoo gied als ingesneeuwd en menige stille avond ging voorbij, waarop nauwelijks een woord werd gesproken en alleen het ruischen van het spinnewiel werd vernomen en van buiten bet kabbelen der rivier door de met blinden gesloten vensters tot ons doordrong. Van overal rondom weerklonken jammer en noodkreten; de wouden hadden veel van sneeuwval te lijden gehad en de dalen van overstrooming, het wild was verhongerd en in de woningen der armen heerschten ge brek en ziekte. Maar toen, in April, de eerste viooltjes bloeiden, voerde de hertog zyn jonge gemalin in de residentie. De bruiloft was te Dyon gevierd gewor den, in het verre Frankenland, nu wachtten den jonggehuwden ook hier nog een schier eindelooze rfl van feestelijkheden, waartoe vele vorstelijke personen waren nitgenoodigd. Ik vernam dat alles van Hedwig, die niet was weg te rlaan van de oude heks, de linnenmeid. Die woonde in het slot en was bekend met de minste kleinigheid, die er voorviel. Haar vossenoogen loerden overal rond en de bedienden van het Hof ware* niet bijzonder met haar ingenomen, want haar lange ooren hoorden meer dan noodig was. 0|j do blijde inkomst stonden Hedwig en Heel kalm zyn do zittingen der Russische Doema nog niet. Verleden week moest Golo- win, de president der Doema, het voorstel doen drie leden der rechterzijde gedurende 15 dagen van de zittingen uit te sluiten, wegens onbehoorlijk gedrag. Gisteren poog den die uitgesloten leden, wier optreden door niemand, zelfs in regoeringskringen, wordt goedgekeurd, toch do zitting by te wonen. I’resident Golowin gaf aan den comman dant van de wacht in het Taurische paleis last, de drie dooi de censuur getroffen leden buiten het gebouw te brengen. Maar de com mandant had, mar hy beweerde, geen be voegdheid om dit bevel van den Doema- president op te volgen. Golowin moest daarop do zitting sluiten, totdat de drie uitgesto tenen zich verwyderd hadden. Een andere onaangenaamheid had do pre sident Maandag, by de voortzetting dor debatten over de agrarische quaostio. Een voorstel tot sluiting der debatten werd ver worpen. Daarna werd echter oen voorstol aangenomen, om het debat in do zitting van Maandag ten oindo te brengen, hoewel er nog vijftig sprekers op de lyst waren inge schreven. De president wilde dit besluit van de vergadering doen uitvoeren, maar oogen- blikkelyk liep do zaal loog, zoodat er geon meerderheid moer aanwezig was, en Golo win genoodzaakt waa de zitting to sluiten, en het debat tot den volgenden dag to ver dagen. Waar zoo herhaaldolyk door do regeering en door de Doem i zelf het gezag van den president wordt aangetast, zonder dat deze in staat is zich daartogen to verzetten, daar heeft Golowin zjjn 'voornemen te kennen ge geven om zyn ambt neer te leggen. De K.-D.-party, die dit plan reed» verhinderd de zyde van onzen hertog; vroolyk schit terden haar zwarte oogen, wedijverend met de kostbare edelgesteenten, die met verkwis tende pracht baar gewaad van zilverbrocaat sierden. Wetende dat zij vlak langs ons huis zou rijden, bad myn vader zich geposteerd bij het venster, in liet volle ornaat van zyn ambt, dat by, ondanks de pynen, die hem kwelden, had aangetrokken. Reeds vlogen de blikken der hooge vrouw minzaam glim lachend naar onze woning toen wendde zy ijlings bet hoofd om en haar oogen volg den een vingerwijzing van haar doorluchtigen gemaal naar den schouwburg, op wiens frontispice het trotsche opschrift prykte Appolini et Musis. (Apollo en dor Muzen gewijd). Allen konden zien, boe bet jonge vrouwtje van vreugdevolle verrassing in de handen klapte^ Toen, ik wilde zien, welken indruk deze kleine, maar veelbeteekenende gebeurtenis op myn vader bad gemaakt, was hy reeds van het venster teruggetreden en toen ik naar zyn kamer yide, zat hy reeds met somber gelaat in zijn ziekenstoel en ant woordde my niet, hoe dringend ik hem ook met vragen overstelpte. De Fransche minister-president Clemen ceau hield Maandag een redevoering te De avondbladen van gisteren melden dat v. Lindequist, totnutoe gouverneur van de kolonie Zuidwest-Afrika, tot onderstaatssecre taris van koloniën is benoemd. Lindequist was in 1902 consul-generaal te Kaapstad geworden. In 1904 werd hy reeds naar Berlyn ontboden, waar hem de gouver neurspost in Zuidwest-Afrika werd aange boden. Hy stelde als voorwaarde dat de bevelhebber van de troepen onder zyne be velen zou staan en na lange onderhande- lingen werd hem dit toegestaan. Hy kwam in de kolonie aan op het oogenblik dat generaal v. Trotha het opperbevel over de troepen neerlegde. Toen de Rijksdag in den zomer van 1906 de credieten voor de kolo niën verworpen bad, riep men hem weer naar Duitschland, om de regeering met zijn raad ter zijde le staan. Hy nam een werk zaam aandeel aan den verkiezingsveldtocbt en stond Dernburg in de begrootingscom- missie trouw ter zyde. Van Berlyn uit ging hy ook herhaaldelyk naar Londen, om met de Engelscbe regeering over de bekende moeilijkheden aan de grens van de Kaapko lonie en bet Duitsche gebied te onderhan delen. Tot opvolger van Lindequist als gouver neur is de conservatieve afgevaardigde v. Schdckmann benoemd. Zyn naam was tot dezen winter weinig bekend. Maar na zijne rede in het Pruisische Huis van afgevaar digden over het zondige nachtloven van de Berlyners was hy konen tyd op aller lippen. Er is veel gelachen om zyne vaderlijke ver maningen over de wenschelykheid van vroeg naar bed gaan, als de bron van alle deugd zaamheid en ingetogenheid. Schuckmann is niet onbekend met het koloniale bestuur. Van 1890 tot 1893 is hij legatie-raad by de ko loniale afdeeling en middelerwijl ook waar nemend gouverneur in Kameroen geweest. Daarna kwam hij als werkelijk geheim lega tie-raad aan bet ministerie van buitenlandscbe zaken en wijdde zich veel aan den landbouw. Over deze benoeming, met voorbijgaan van vele anderen die voor het gouverneurschap eerder in aanmerking schenen te komen, zal in de pers nog wel het noodige gezegd worden. De Norddeutscbe meldt dat Lindequist nog voor korten tyd naar de kolonie terug zal keeren, om zyn opvolger in de bestuurszaken in te wijden. of het geen slagboom zou blijken voor het bereiken van een volkomen zelfstandig Ier land, daarop moest de nationale conventie het antwoord geven, zeide hy. En zoo was er meer in zyn rede, dat zyn terugtocht dekte. Al wat men er van zeggen kon, was dat hy het ontwerp niet voetstoots verwierp. Wat Redmond van den welwillendon bo- oordeelaar, dien hij zich in het Lagerhuis toonde, tot den scherpen hekelaar op de conventie te Dublin gemaakt heeft, is niet te zeggen. Misschien hoeft de lezing van den tekst der wet hem overtuigd, dat zy do zaak van Home Role zou benadeelen; mis schien beeft hy gemerkt, dat zyn party zoo fel tegen de wet was, dat hy geen kans zag de meerderheid aan zyn zy te krijgen, en heeft hy, de eenheid in de party willende bewaren, zich tegen de wet gekeerdmis schien hebben beide overwegingen by hom gegolden. Naar 't schynt was vooral de geestelijkheid van den aanvang af sterk tegen de wet ge kant. In de liberale bladen werd dat vooral hieruit verklaard, dat do wet het onderwijs in Ierland onder het beheer brengt van den lerschen bestuursraad, waarin geon geeste lijken gekozen mogen wordon. De geestelijk heid zou dus geon macht over de school hebben. Een uitvoeriger verslag lezende, merken we nog op, dat do leider dor nationalisten de schuld voor hot indienen van dozo onbe vredigende wet geeft aan die partygenooten, die indortyd zich gunstig uitlieten over Dun- raven’s devolutieplan. Al achtte Redmond Birrell's ontwerp veel boter dan dat van Dunraven, bet lag toch in die lijn. Met deze wet moest hot in do toepassing spaak loopen, vervolgde Birrell, en dan zou ‘t beetende Ieren kunnen zich niet zelf regeeren. Bovendien het recht van veto, dat de onderkoning over elk besluit van den raad heeft, maakt do wet tot een bespotting. Eigenaardig: in Transvaal, waar de gou verneur een dergolyko bevoegdheid tegenover de volksvertegenwoordiging beeft, toont men zich innig dankbaar. Ten slotte zei Redmond, dat do lersche nationalistische parlementsleden aan do regee ring zonden vragen, bare beloften na te komen in zake uitgezette pachters, de uni- versiteitskwestie en de landwet. De afgevaardigden van de lersche natio nale party hebben dus de lersche wet der regeering onaannemelijk verklaard. Zy willen er niets van weten, hebben zy gezegd (in Redmond’s rede is er echter een gedeelte, dat men kan uitleggen, alsof hij nog wel voor de wet te vinden zou zyn, indien er een aantal wijzigingen in gebracht werden). ik op het bordes voor onze huisdeur. Op het groote plein verdrong zich bijna de geheele bevolking van ons landje, talrijke eerepoorten van dennegroen en sparretwygen waren opgericht en bovendien was elk huis versierd en waren alle vensters bezet mei nieuwsgierige gezichten. Van het slot wapperde do vaan van het jonge paar en by het naderen van den stoet werden de houwitsers gelost, zoodat het geluid door de bergen werd weerkaatst als rommelde de donder. De soldaten in groot tenue stonden en haie geschaard, de dienaren van het hertogelyk hof, in ryk vergulde livrei, sommigen te voet, anderen te paard, marcheerden vooraan. Daarop volgden, elk op een prachtig getuigd paard, de adjudan ten en de opperceremoniemeester, welke laatste zich baast niet bewegen kon zoo stjjf was zyn rok gegalonneerd, daarna de met viér paarden bespannen hofequipages, waarin de eere-juffers zaten, „zoo schoon als tulpen”, die Wiesjemoei in de kostbaar Hollandsere bloempotten kweekte. Deze rijtuigen werden begeleid door talrijke ruiters in ryko kle derdracht, zoodat de lentezon nog nimmer zulk een kleurrijk tafereel had beschenen. Met een glimlach van geluk op het gelaat, groetend naar alle kanten, leunde een slanke, brningelokle vrouw achterover in de met goud gestikte kussens van de hofkoets, aan Telefoon To. A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1