a ‘den. bevolen. HTS. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 31 Mei 1907. No. 10345. 46ste Jaargang. Bulteolaiidsch Overzicht. VERVLOGEN GELUK. Izinnlge «ijn: e Lek. tscli nmagazljo, 30. FEUILLETON. chap t meer. eenige afdoend NKMAN 4 Zn- Jiancery Lane, en 172 Kngeland S'/j, dubbele flwh fegte, Zaltbomru Rotterdam. iage. I. Czn. Rotlor'an» Kleiwegsteeg. PEN SOLIED erk. ten werk. fiOÜBSCHE (BRACT Telefot n lïo. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Z?e- en Feestdagen. De prijs per drie maande i is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN. delykste en g» (del voor Heeren iderecboenwerfc M Miller L Co -Men lette goed merk.— Mwert, Hiaeterlee, lare«eiaen. Arabes heeft het huise- izinnen hersteld, iaamte en oneer levenslustige en 'PU herschapen n op den rechten tkig gemaakt en iet menig jaar it ongeëvenaard •ndt gratis aan doen, een boek i monster. Het volkomen on- ndentie in alle iff leven, worden in Melk, Likeur, Water of in het 'r dat het noodig ynkaard er iets van De Russische Doema heeft zich bezig ge houden met een voorstel door 38 afgevaar digden van de rechterzijde ingediend, om openlijk de politieke misdaden te veroor- deelen. Volgens de onlangs aangebrachte wijziging in het huishoudelijk reglement konden vier sprekers over dit voorstel het woord voeren, twee voor, en twee tegen. Twee leden der rechterzijde verdedigden het voorstel, en betoogden: dat de Doema, die de afschaffing van de doodstraf en van de uitzonderingswetten eischt, haar moreel aanzien zal verhoogen zoo zij de afschuwe lijke politieke misdaden openlijk veroordeelt. Twee socialistische sprekers verklaarden zich tegen het' voorstelzij zeiden niet te begrijpen hoe de rechterzijde, die met alle middelen poogt de Doema te vernederen en de ontbinding verlangt, zulk een voorstel kon indienen, en meenden dat het niet uit oprechte beweegredenen voortspruit. De Doema zou integendeel haar moreel aanzien verlagen, wanneer zjj uit vrees voor ont binding dit voorstel aanneemt. De Doema besloot een middenweg te be wandelen, en nam met 215 tegen 146 stem men een motie aan, bedoelende de bespre king over het voorstel der rechterzijde niet te houden. Tegen deze motie stemden de uiterste linkerzijde en de rechterzijdevoor de motie de K. D. party en de arbeiders partij. De Kadetten-leider Hessen had nog ver klaard, dat zijn partij weigert een oordeel uit te spreken over een zaak, die in geen enkel opzicht tot de bevoegdheid van de RÜksdoema behoort, en daarom over dit voorstel van de rechterzijde niet in discussie wil treden. Reuter seint uit Saloniki dd. 29 Mei: De afdeeling soldaten, die de bende achter volgde, welke by Nevrokope een postzen- ding overviel, verloor vier dooden. Van de bende werden ook vier leden .gedood, onder wie twee Bulgaarsche officieren waren. Reuter seint uit Madrid dd. 29 Mei: Uit Melilla wordt gemeld In het gevecht van Maandag verloren de troepen van den sultan 20 man aan dooden, de opstande lingen 40. Het hardnekkige gevecht duurde den geheelen dag. Onderwijl bombardeerde Suida Marchicade opstandelingen trokkén terug. De opschriften op de standbeelden van de Oranjes bij het koninklijke paleis te Berlijn, die gisteren onthuld zijn, luiden als volgt: „Willem I, prins van Oranje, graaf van Nassau, genaamd de Zwijger. Stichter van de Nederlandsche onafhankelijkheid. Hij viel voor zijn evangelisch geloof. 1533—1584. Saevis iranquillus in undis.” (Kalm in brui sende golven.) „Maurits, prins van Oranje, graaf van Nassau, zoon van Willem I en van Anna, dochter van keurvorst Maurits van Saksen. Hy bevrjjdde het land van de heerschappij der Spanjaards. 1567 tot 1625. Tamdem fit surculus arbor.” (Eindelijk wordt het rijsje een boom.) „Frederik Hendrik, prins van Oranje, graaf van Nassau, jongste zoon van Willem I en en van Louise van Coligny, vader van keur vorstin Louise Henriëtte. Uitnemend veldheer en staatsman, de held van ’s-Hertogenbosch. Hij herstelde den door godsdiensttwist ten zeerste geschokten binnenlandschen vrede. 1584—1647. Patriae patrique.” (Voor vader land en vader.) „Willem II, prins van Oranje, graaf van Nassau, zoon van prins Frederik Hendrik. Hij stierf in het derde jaar van zijn stad houderschap, in het vier en-twintigste zijns levens, een vurig, vermetel, onverschrokken heerscher. 1626 tot 1650. Generosa in ortus semina eisurgunt suos.” (Edele nakomelingen verheffen zich tot hunnen oorsprong.) „Willem III, prins van Oranje, graaf van Nassau, zoon van Willem II en de dochter van Karel I van Engeland, gehuwd met de dochter van Jakobus II van Engeland, sedert 1689 koning van Engeland. Voorvechter van Europa tegen de Fransche veroveringsstaat- kunde van Lodewijk XIV. 1650 tot 1702. Nunc aut nunquam (Nu of nooit.) De Keizer heeft aan de beeldhouwers Schott en Haverkamp den Rooden Adelaar 3de klasse, aan Brütt de orde van de Kroon 2de klasse en aan Baucke de orde van de Kroon 4de klasse 'verleend. V Wat komt gij hier doen? Je woord wekt my geen vreugde op, zal nooit vreugde by my opwekken. En ook mijn woorden zijn anders als die u welgevallig zijn! Doodelijk verschrikt riep zij uit: Hedwig! Hedwig! Je ijlt je hebt koorts! Ik vatte haar bij de hand en schudde het slanke lichaam heen en weder. Z(j rukte zich echter los en stiet my van zich. Op bitteren toon voegde zij mg toe: Maar ga dan toch, en vertel je vader wat je gezien hebt!.. Ik zal mij gelukkig gevoelen, als hy mij de deur wijst. Dan ben ik vrij en behoef niet langer hier inge metseld te zgn in dit huis, dat somberder is dan een klooster. Ik voelde mij diep gekrenkt en antwoordde: Wees niet ondankbaar! Wat begeer je voor vrijheid Hebt ge bet hier in huis dan zoo slecht? Een spottende glimlach speelde om haar volle lippen. Zou je het kunnen begrijpen, als ik het je zeide? Heb je een flauw vermoeden, dat er nog iets hoogers is weggelegd voor een menschenleven, dan een bekrompen, klein geluk Dat een vrouwenhart naar iets anders smacht dan naar spinnewiel, hoofddoek en kinderkamer? Ga toch heen! Hoe Wat is er niet in een naam! Algemeen vond men in Engeland, dat de zoogenaamde hulptroepen militie, yeomanry en vrijwil ligers slecht georganiseerd zijn. Haldane, de tegenwoordige minister van oorlog, heeft een hervorming voorgesteld en de ontworpen krijgsmacht, waarin die hulptroepen zullen opgaan en die bestemd is om bet moeder land te verdedigen, het territoriale leger genoemd. Maar toen eerst voelde men in Engeland boe dierbaar de oude korpsen van militie, yeomanry en de vrijwilligers de natie jster van het alge Coza poe gratis toege- tl POEDER onderbare eigen- egenzin tot het sterken drank absint enz.) bjj n. Het COZA onopgemerkt en de zuster of de het hem toe kan eten, en zonder tiënt ooit behoeft idding te danken T. hand en trok hem mede tot voor bet ge opende venster. Toen riep zij uit, terwijl zjj de hand uit strekte en naar bet komediegebouw wees: DAar, daarEn als het een zonde was, dan moge God mij vergevenIk kan het niet gelooven, dat zoo iets schoons, iets edels, verdoemenswaard is. Hij gaf geen antwoord en staarde als in een droom naar het witte huis aan de overzijde. Daarop vroeg hy: Wie hebt ge Antinone zien spelen? Toon kwam er weder leven in het meisje en als in verrukking hief zjj de gevouwen handen tot hem op. Wie? riep zy uit. O, Koenraad, dat zoudt ge niet kunnen raden! Maar schoon was zy, verheven schoon, zooals zy optrad en over het tooneel schreed in haar smetteloos wit gewaad, met alle teekenen van droefheid en rouw op het gelaat. Je weet, dat het Hof gisteren komedie speelde tot eigen vermaak. De oude linnenmeid, die ik menigmaal in een eenzaam uürtje afleiding bezorgde, heeft my ongemerkt mee in het slot genomen. En van uit het don kerste hoekje heb ik haar gezien prinses Liselotte als Antigone I Nauwelijks is de tweespalt tusschen Ame rika en Japan over de Californische school- quaestie bijgelegd, of een nieuwe uiting van rassenhaat in San Francisco maakt de be trekkingen tusschen de beide landen weder zeer gespannen. Ditmaal is de schuld beslist geheel aan de zijde der Amerikanen. In San Francisco heerschen toestanden, die aan Anarchie grenzen. In de stad woedt een felle partijstrijd. De burgemeester Schmitz en een reeks hooge stedeljjke amb tenaren worden van omkoopbaarheid be schuldigd, zonJer dat zy tot nog toe van hun ambt ontzet zyn. Verder huist er in San Francisco een bijzonder boosaardig ge peupel, dat sedert de groote aardbeving telkens opnieuw de veiligheid verstoort door plundering en moord. By een dezer uitbarstingen werd Japansch eigendom aangetast. De bijzonderheden van bet geval zyn nog niet bekend, maar zeker is het, dat een Japansch restaurant en een badinrichting vernield en leeggeplunderd werden. De politie liet het gepeupel stil begaan en verantwoordt zich met de bewe ring, dat zy het te druk heeft met de werk stakingen. Natuurlijk verwekken deze gebeurtenissen in Tokio groote ergernis. Roosevelt zelf zal daarvan niet veel kun nen profiteeren. Hy heeft verklaard zich niet herkiesbaar te stellen aan hét einde van zyn vierjarige presidentschap-periode, die op 1 Maart 1909 eindigt. Reeds sedert geruimen tyd wordt gespro ken over de keuze van zyn opvolger. Roose velt’s candidaat is zijn vriend, de oud-minis- ter Taft, die gedurende de jongste gebeur tenissen op Cuba daar het gouverneurschap heeft waargenomen. Maar de protectionisten in de Vereeni<de Staten dreigen Taft’s verkiezing met alle middelen te zullen bestrijden, indien hy zich niet voor de handhaving van de thans gel dende, zeer hooge invoerrechten verklaart. Dit weigert ^aft; hij heeft zich integen deel beslist voor een herziening van het tol tarief verklaard, waardoor de politieke toe stand zeker bemoeilijkt wordt, daar het geheele protectionistisch gezinde deel der Amerikaansche Republikeinsche party zich, qa deze uiting tegen Taft verklaarde. En daar de protectionisten tot nog toe de sterkste groep van de Republikeinsche party waren, in elk geval in die party den meesten in vloed hadden, daar zy het grootste deel der verkiezings-onkosten droegen, wordt de kans voor Taft’s verkiezing wel aanmerkelijk verminderd. 33) Soms voelde ik, dat haar blikken toornig op my gevestigd waren, zoodat het my bang te moede werd. Ik weet niet, wat haar scheelt, zeide Wiesjemoei, soms meen ik, dat ze gek is geworden, zoo raaskaalt zy in haar slaap en zegt dan allerhande dwaze dingen. Uren lang kon zy aan het venster staan en het gewoel met haar oogen op het slot plein verslinden, of zy tuurde naar het ko mediegebouw. Op zekeren avond, toen ik onverwacht de deur van haar kamertje opende, wendde zy zich om en strekte gebiedend de hand naar my, zoodat ik bijna verbijsterd de deur wjjd open liet en op den drempel staan bleef. Zy had zich een wit laken als een geplooid gewaad omgehangen en een fijn neteldoek, als een sluier, om het achterhoofd bevestigd. Zoo stond zij voor my, en de zonnestralen speelden op haar donkere lokken en den fljngevormden arm. Haastig een schrede op mij toetredende, ver troffen ars welbekend CHT-ÏLIXJ?. Fabriekmerk). Ie, radicale ru van alle, zelL ekkige xenuto- 1 ontstaan door jeugdigen leeffyl :e zwakte, Block - Hoofdpjjn - Maagpyn Onvermogen -- enz. Uif- De stemming van gisteren in de Fransche Kamer ging wel niet vlak tegen de regee- ring in, maar het verslag van de kamerver gadering geeft toch den indruk, dat het ministerie-Clemenceau weer een stootje te verduren heeft gehad. Niet zoozeer de stem ming over den datum van wegzending der lichting 1903 als wel het debat, dat er aan voorafging, was min of meer pynlyk voor de regeering. Berteaux, oud-minister van oorlog, voor zitter van de commissie voor het leger, ver weet minister Picquart besluiteloosheid. Wat wil het ministerie nu eigenlijk, vroeg hy. Minister Picquart heeft voor de wegzending tegenover verschillende personen met ver schillende datums genoegen genomen. Op denzelfden dag verklaarde de minister strikt 17 Juli en geen anderen dag voor de weg zending te willen aannemen en 12 Juli ook goed te vinden. De commissie heeft recht, te weten, tot welk besluit de regeering per slot gekomen is. Generaal Picquart had moeten zeggen: ik stel voor 17 Juli, maar ik neem desnoods genoegen met 12 Juli. En wat is het nu geworden? Minister Clemenceau gaf toe aan Berteaux, dat de regeering geaarzeld had. Zy had tegelijkertijd de gevoelens van de Kamer willen eerbiedigen en de belangen der lands verdediging behartigen. Wij hebben per slot de kabinelskwestie gesteld voor den datum 29 Juni, ofadat wij daar de landsverdediging mee gemoeid achten, maar wat 12 Juli be treft, daarover mag de Kamer in alle vrijheid beslissen. Er waren maar 5 kamerleden die tegen het amendement tot het bepalen der weg zending op 12 in plaats van 17 Juli, stemden. Men begrypt allicht, waarom de minister liever zyn soldaten tot 17 Juli houden wilde. Het is om het feest van 14 Juli. Voordat de lichting 1903 voorgoed naar huis gaat, zeide de minister, is het nuttig, dat zy nog eenmaal, op den grooten feestdag, het vaandel groet. De drang tot vervroeging ging vooral uit van vertegenwoordigers van landbouwende districten. De landbouw komt banden te kort in den zomer. Hoyd de soldaten dus niet langer dan noodig is, zeiden deze kamerleden. Het voorstel om 29 Juni als datum vast te stellen verwierp de Kamer echter met 330 tegen 200 stemmen. Humbert verdedigt het amendement voor 12 Juli met een betoog, dat 4e soldaten er niet zyn voor de parade van 14 Juli, maar voor de landsverdediging. Als het voor de landsverdediging niet noodig is, mag de mi nister de soldaten geen dag langer houden. zou je ’t kunnen weten, waar op je aange zicht steeds een tevreden glimlachje zetelt, zoodat men je byna zou benyden, als de slappe koqt, die hét geestelijk voedsel van je duf leven is, het der moeite waard maakte! Ik bleef als aan den grond genageld staan en was niet in staat om te antwoorden. Toen ik schier radeloos het hoofd om wendde, stond Koenraad op den drempel en zag over myn schouders heen naar de slanke vrouwengestalte in de vreemde kleedy, waar de zonnestralen een gouden sluier om weef den. Koenraad, vroeg ik angstig, wat scheelt haar? Zy spreekt wartaal Spreek haar toe! Langzaam zweefde zyn blik van haar op my en zyn oogen zagen my aan uit het bleeke gelaat, als staarden zy in de ijle ruimte, zoo koud en doods. Koenraadwilde ik roepen, want plot seling werd my het hart zoo wee. Maar het woord bestierf my op de lippen. Hy wendde zich weder tot Hedwig, en vroeg haar op zachten toon: Wat heb je zooeven gezegd? Waar heb je dat gehoord? Een purper blos dekte haar wangen, als voelde zy, dat zy nooit tegenover een stren- geren rechter had gestaan. Zjj trad aan zyn zyde, vatte hem by de Telefoon «o. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1