VERVLOCEN GELUK. s AieMtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 6 Juni 1907. 40ste Jaargang. No. 10350. KENNISGEVING. Bultenlandscb Overzicht- DE lap meer. i 18 EN N hlilletow KENNISGEVING. ■andelaar iige afdoend er I HOOFDSTUK XXII. MAN& Z». Wordt vervolgd.) er van het Coza poe- atis toege eft het huise- wn hersteld, ite en oneer enslustige en herschapen den rechten gemaakt en menig jaar POEDER rbare eigen- izin tot het arken drank int enz.) by Het COZA tgemerkt en zuster of de hem toe kan i, en zonder t ooit behoef) ng te danken I ngeëvenaard gratis aan ion, een boek onster. Het ilkomen on* mtie in alle i worden in elk, Likeur, ater of in het lat het noodig ird er iets van I.OIRMIIE COIRANT. Telefot n Mo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zit- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nummers VIJF CENTEN. De regeering van Noorwegen had een con cessie verleend voor de normaliseering van het Mjosenmeer. Een commissie van acht leden, door bet Storting benoemd, om naar deze zaak onderzoek te doen, heeft nu gis teren verslag uitgebracbt. Zeven van de acht leden verklaren die concessie voor onwettig. Onderschrift het Storting, wal men waar schijnlijk acht, deze slotsom der commissie, dan. treedt hel ministerie, naar men stellig beweert, af. W voegsel. lorkomende ATRONEN p. p. tegen erkrygbaar Haag. '«ntoon- imakery we. -Appr»- ie beate moeite vart en ryghaai Galen en lette rk. krnhom. En buiten luidden de klokken vopr de derde maal en in dichte drommen stroomde het volk naar de kerk om Koenraad te hooren. Toen stond Wiesjemoei op en liet de gor dijnen neder voor de vensters en schoof het nachtslot voor de deur van het huis, waar schande en woordbreuk waren binnen ge slopen en hun tot geleide de niets ont zienende Dood. Nadat vaders stoffelijk omhulsel op de gratis ge- J HE--j IE -9 'irma KAL geknipte rde plaat. KEU patroon. CHILD. De staking der zeelieden in Frankrijk duurt nog voort. Reeds is er gezegd: weer aan het werk gaanmaar er wordt nog ge aarzeld. Nochtans schijnt de-staking slechts van korten duur te zullen zijn. Gisteren waren er afgevaardigden uit de verschillende havens naar Parijs gekomen om te over- 38) Ik dacht, dat ik opnienw het bewustzijn zou verliezen, en tastte met de handen in de takken van den struik, zonder te letten op de doornen die «njj wondden, en staarde met zielloozen blik in de verte. Een ontzettende leegte steeg kond en ver stikkend in my op. Achter mij lag de tnin mjjner jengd, waarin tot nog toe rozen en jasmjjn hadden gebloeid en voor my, in de schemering, stond een eindeloos Niets. En allengs werd bet licht, purpergloed daagde in het Oosten en een leeuwerik steeg jubelend omhoog in het blauwe firmament. Maar in my bleef het duister nooit zon voor mjj de zon weder opgaan. Zoo stond ik, bewegingloos, als een beeld van starre vertwijfeling, tot Wiesjemoei mjj heen en weer schudde en haar oud, goedig aangezicht mjj aanstaarde. Bevend over al haar leden stamelde zij: Dat God zich erbarme,ChristianeI In do Russische Doema zilten ook vier geestelijken der Grieksch-orthodoxe staats kerk, en hoewel zij» volkomen wettig hun mandaat uitoefenen, meent toch de Heilige Synode, het hoogste bestuurslichaam der Russische staatskerk, voor deze geestelyke- afgevaardigden bijzondere voorschriften te moeten geven. De priester Petrof werd reeds dadelijk na zyn verkiezing, en nog voordat de Doema bijeen was, naar een kloorter gestuuid; daar moest by een straftijd duormaken, eu nu heeft hij zyn zetel mogen innemen, doch niet onder de K. D. party, lot welke hy eigenlijk volgens zyn program behoort, maar onder de Trudowik, de arbeiderspartij. Alle vier de gekozen priesters behooron tol de linkerzijde; en toen onlangs de Doema een motie behandelde, waarin afkeuring over een aanslag op het leven van den Tsaai werd uitgesproken, verwijderden zij zieb uit de zittingzaal omdat zy, naar een hunner openlijk verklaarde, dezen geheelen aanslag voor een verzinsel der politie hielden. Natuurlijk heeft deze houding van de vier priesters by de Heilige Synode groote erger- Te Madrid is hot proces begonnen tegen do zeven personen, beschuldigd van mede plichtigheid aan den aanslag in de Ualle Mayor op den Koning en de Koningin, den dag van hun huwelijk. De voornaamste be schuldigden zyn Ferrer en de journalist Nakens. Ferrer is de man der Ecole Mo derne, in welke Morral, de pleger van den aanslag, eenige dagen heeft vertoefd. Lange, bange jaren zijn vervlogen als een zware, benauwende droom. Ik was stil geworden, deed al mijn huise lijke plichten als spinqen en naaien, en ver pleegde myu moeder, die ziek en hulpeloos was gebleven sinds dien dag. In de kamers van myn vader woonde thans zyn opvolger die. zelf kinderloos we duwnaar, gaarne mijn moeder en met haar Wiesjemoei en my in buis hield, zoodat wij niet behoefden te verhuizen naar het wedu wenhof, dat klein en ongezellig midden in het stadje staat en bovendien nog bewoond werd door de hoogbejaarde weduwe van vaders voorganger. leery La»e, 178 Engeland bestaan, dat er menschen zyn, die er op rekenen, dat het conflict tusseben kroon en natie nog eens kan uitbreken, eu die er be lang by hebben te zorgen, dat de natie in zulk een conflict niet sterker wezen zal dan zy tot dusver was. Het zou wenschelük zym dat de natie op dit punt nog voor 8 Juni ingelicht werd. Want alleen in dat geval kan de 80 Juni werkelyk een nationale feestdag worden.” De officieuze correspondent van de Köln. Ztg. houdt een lange oratio pro Bülow, ter weerlegging van verschillende geruchten die in den laatsten tyd, ook in verband met het gefluister over Philipp Eulenburg’s tafel ronde, in de pers waren gedrongen. Het is niet waar, verzekert de correspon dent, dat Bülow zich heeft willen verweren tegen het persoonlijke regeerstelsel en daarom de iutei pellatie van de nationaal-liboralen in den Rijksdag over deze zaak heeft uitgelokt niet waar dat v. Tschirschky staatssecretaris van bnitenlandsche zaken is geworden tegen den zin van Bülow en dank zy den invloed van Eulenburg; niet waar eindelijk dat graaf Hellmut von Moltke, de chef van den genc- ralen staf die verleden jaar plotseling ge noemd werd als de komende kanselier en ook alweer door de kuiperijen van de cama rilla tegen Bülow op het kussen geholpen zou worden, iets met die plannen uitst^ande heeft gehad. Moltke is verontwaardigd ge weest dat zjjn naam er mee in verband ge bracht werd. De correspondent zegt: „Over de vraag of de „kring om Eulenburg” in October van het vorige jaar naar een terzijdestelling van don rykskanselier beeft gestreefd, kan ik geen oordeel vellen, daar ik met de gedachten en bedoelingen van dezen kring niet voldoende vertrouwd ben, Zeker is echter dat graaf Hellmut v. Moltke, de chef van den gene- ralen staf, met zulke bedoelingen niet het geringste te maken heeft gehad. Dat andero personen op den val van prins Bülow vigi leerden en er ook niet afkeering van waren, er aan mee te helpen, is reeds daarom als zeker aan te nemen, omdat nooit een staats man zoo lang als prins Bülow aan het hoofd van de zaken zal staan, zonder dat er men schen zyn die een verandering als dienstig aan hun eigen belang en daarom wenscbelpk achten. Met zulke verschijnselen zal een staatsman altijd rekening hebben te houden.” Wie bet bovenstaande aandachtig leest, moet den iudruk krijgen dat Bülow aan het hof herhaaldelyk tegen machtige, hem vijan dige invloeden te kampen heeft gehad. En dat is eigenlijk de belangrijkste mededeeling in de geheele langademige logenstraffing, doodsbaar was gelegd, zocht ik, zonder dat een traan parelde in mijn gloeiende oogen, myn kamertje op. waarvoor de linde zich wiegelde in het zonlicht, en ik trachtte te bidden. a En toen ik de lippen opende, vond ik niet de woorden des gebeds, maar ontsnapten de woorden van het liodeke mijn mond, het lied van zonde en schande; en ik prevelde: Er stond in den meinacht een lindeboom. tot het my walgde voor mijzelf! leggen over de voorstellen, reeds te Marseille behandeld. Ook Leeft de minister vau marine gedelegeerden ontvangen. De regeering geefl gedeeltelijk toe, namelyk op bet stuk van de kortingen qp het loon, voor de pensioenen noodig. Maar\ jn de pensioenen zelf wil de regeering geen verhooging brengen. Vandaar, dat de gedelegeerden, na het bezoek aan hel ministerie ondervraagd, verzekerden, dat zy zouden volhouden. nis gewekt, en de metropolitaan van Peters burg heeft nu aan de vier geestelijken den eisch gesteld, dat zij hun lidmaatschap van de radicale groepen zullen opzeggen. Een hunner heeft nu medegedeeld don Metropolitaan <’cliriftelyk te hebben geant woord dat het voldoen aan dien eisch ón mogelijk is, daar de radicale partyen juist de bedoeling hebben, die de priesters by de uitoefening hunner geestelijke waardigheid hebben ondervonden dal hot meest in over eenstemming zyn mot de nooden en wenschen van het volk. „Of zy daardoor hun geestelijke waardig heid moeten verliezen, moet de Synode be slissen. Zy hebben bun waardigheid lief maar booger nog stellen zy hun recht, zich te wyden aan den dienst van hetgeen zy ah waar en in het belang van het volk achten.” Het antwojrd van de Synode op dit schrij ven wordt thans in en buiten Rusland met belangstelling tegemoet gezien. Er heersebt in Hongaryo geen feestelijke stemming, zegt Budapest”, het orgaan van minister Kossuth, by het bespreken van de crisis-gernchten en wat daarmede samen-’ hangt. De weigering van de kroon, om de waarborgen te geven, dat de grondwettige toestand in Hongaryo niet weder zal worden opgeheven en vervangen door een bewind als dat van het kabinet-Fejervary, maakt in Hongaryo een zeer onaangenamen indruk. En hoe meer de dag der jubileumsfeesten nadert, des to gedruktor wordt de stemming; h t schijnt of de Hongaarsche natie niet veel lust heeft om feest te vieren. „Wy hadden”, zoo vervolgt „Budapest”, „zoo gehoopt dat de 8e Juni werkelyk een nationale feestdag wezen zou, waarop de Koning en de natie door dezelfde gevoelens bebeerscht en saamgebracht zouden worden. Hel blykt thans niet zoo te zijn. De har monie tusschen den koning en het volk ont breekt, hoewel het volk het zijne gedaan heeft en zich niets te verwijten heeft. „Men zegt, dat ons ongeduld in de zaak der grondwettige waarborgen ongegrond is. Of het gegrond is of niet een feit is het dal dal dit ongeduld aanwezig is en reeds openlijk wordt getoond. Naar de meening van het volk is er thans niets, wat meer waarde heeft, dan het geven dier waar borgen. Zoolang die niet afgekondigd zyn, moet steeds de duistere vrees blijven bestaan, dat er weder slechte tijden kunnen komen, waarin de weerstandskracht der natie niet versterkt zal blyken tegenover de gevaren die haar bedreigen. Zoolang die waarborgen niet zijn afgekondigd, blyft de verdenking de dokter vaders band in de zyne hield ec de polsslagen telde. Een onheilspellend stilzwijgen heerschte in het vertrek. Toen vader my ontwaarde sprak hy: MJjn arm kind, jou trof het diepste wee! En wederom werd het stil. Eensklaps rinkelde de schel van de huis deur. De stervende richtte zich op en stamelde Hfl komt, hij komt terug als berouw hebbend zondaar! Maakt plaats voor hem! Maar toen de deur haastig werd op^nge- worpen, was het Walther, die snikken!^an myn zijde nederviel en zijn hoofd op vaders borst liet zinken. Een poosje later toen klopte het hart niet meer. Oe BURGEMEESTER der gemeente GOUDA, Gezien Artikel 55 der Kieswet, Brengt ter openbare kennis dat op Dins dag den 11 Juni a.s. tissclieu des voor- ii'ddags acht en -des namidrl igs vijfnren.de stemming zal gesclfa len i rr vervulling »an drie plaatsen in de Staten der Provincie Zuid Holland, wirvoor caudidalen zjjnx M. BOOGAERT Bz. Mr. D. N. BROUWER. O. HOOGENDIJK Az. K TER LAAN. ,1. H. A. SCHAPER. K. SCHOUTEN HOOGENDIJK. A. VAN DER STRAATEN. Mr. P. J. TR0EL8TRA. A. VINGERLING. En herinnert aan den inhoud van Art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, lui dende Hy, die opzettelijk Zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelyk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt. wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. GOUDA, den 5n Jnni 1907. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Telefoon Ne. 8> ADVERT ft T I E N worden geplaatst van 1— 5 regels a 50 Centen; iedere rege' meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentie» tot 1 uur des midd. En toen ik opzag lag de tuin in helderen ochtemdschyn, de vogelen zongen in de hoo rnen en van den slottoren begonnen de klok ken te luiden. Pinksteren! zeide ik. De oude vrouw vatte n.y by de hand. Droom je? Weet je dan niet wat gebeurd is? Je beminde is weg en met hem die slet En boven, op zyn slaapkamer, worstelt je vader met den dood Kom tot jezelf en volg mjj, als je hem levend wil aantreffen. Maar toen ik nog steeds bewegingloos staan bleef en niet in staat bleek my te roeren, trok zy my met geweld door den tuin, want reeds kwamen in feestgewaad gedoste dorpelingen de haag voorbij. Zy voerde my met zich mede over den drem pel, dien eenige aren geleden zjjn voet had betreden, en trok my naar het slaapvertrek myner ouders. Daar lag myn moeder neergoknield voor het bed, waarin myn vader nederlagzyn gezicht was nog witter dan de lakens, die om zyn hoofd waren gelegd, en een open gevouwen briefje klemde hjj tusschen de vingers. Terzyde stonden met bedroefde gezichten vaders plaatsvervanger in ambtsornaat, en de koster met het gewijde vaatwerk, terwjj 1)0 BURGEMEESTER van GOUDA brengt ter openbare kennis dat de op den 4 Juni 1907 bij hem ingeleverde opgaven van can- didaten voor de benoeming drie leden van de Staten der Provincie Zuid Holland op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. dat afschriften daarvan zjin aangeplakt aan den Korten Groenendaal by de Markt, en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. GOUDA, den 5n Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1