leu. Nieuws- en Advertentieblad voor (Honda en Omstreken. Vrijdag 7 Juni 1907. No. 10351. 46ste Jaargang. ;voleo. ;ao| 1 I VERVLOGEN GELUK. innige a zijn: i Lek. hap meer. ogelte. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. ancery Lane, ii 172 Engelaiid lenige afdoond I Wordt vervolgd.) ongeëvenaard dt gratis aan doen, een boek monster. Het volkomen on- ientie in alle l POEDER derbare eigen enzin tot het sterken drank bsint enz.) by Det COZA opgemerkt en e zuster of de et hem toe kan en, on zonder nt ooit behoef) ling te danken VEER i ILLANÖ ING, Po» RD AM ter van het ;e Coza poe- ratis toege- leeft het huise- nnen hersteld, imtc en oneer svcnslustige en y herschapen op den rechten ig gemaakt en t «menig jaar I.OHISI I IE COURANT igelijki verseb Soepkippen, gemeste Eend- gels, Fazanten re, Reevleescb ioncnrreerende maakt franco Esoblasd. Aan boord van bet slagschip „Albemarle" werd een matroos bjj torpodo-oofeningon een do laatste bladen van de hoornen veegde, dacht ia ouwillenrig weder aan Koenraad, zooals 't in bet volksliedje luidt van bot arme maagdolqn: SiyW ra HiratHrarra lOTehorawrak inwlt» .MraMMIoW werk.— De conferentie der Australische eerste- minietors in Brisbane. heeft, op voorstel van den eersten-ministef van Nieuw-Zuid-Wales besloten Wegens de hooge beteekenis van het vrye verkeer tusschen Australië en de eilan den in den Stillen Oceaan zullen voor de laatsten, of zy in vreemd bezit of Engelsch zyn, dezelfde gelijke voorwaarden moeten bestaan voor kooplieden van alle natiën. Op dien grond is de conferentie eenstemmig van meening, dat verordeningen en besluiten, waardoor Engelsche of vreemde kooplieden worden benadeeld, onmiddellyk moeten wor den afgeschaft. Hoe zullen de Engelsche protectionisten denken over de overweging en over de be doeling van dit besluit? En ik dacht, dat hjj nooit meer zou ko men langs het pad, dat hij zoo dikwijls be wandeld bad. Bovendien werd ik nog door een andere omstandigheid aan hem herinnerd want dezen avond werd in den schouwburg .Ro meo en Julia” opgevoerd, Shakespeare’s spel» van liefde, trouw en lijden, dezelfde trage die, die ons Koenraad had voorgelezen op een soortgelijken somberen, guren herfstavond als thans. Zoo in die droeve herinneringen verdiept, wandelde ik op en neer in den tuin, langen tyd, totdat bet geheel donker was gewor den en mijn kleederen my nat en zwaar nasleepten. Toen gebeurde het gruwelijke en worden in Melk, Ilikeur, Water of in het dat het noodig .aard er iet» van Verdens Gang spot er bitter over, dat er een ministerieele crisis zal ontstaan over een zuiver technisch vraagstuk. De vraag welke normaliseering van de Mjos (half rivier en half meer) het beste is, zal moeten beslissen, hoe de heele politiek van het land zal wezen. Fraai parlementarisme, roept het blad uit; zoo iets vindt men alleen by ons Noren. Werkelijk weder een scherperen toon aansloeg. Keizer Nikolaas en zyn ministers willen wel een volksvertegenwoordiging hebben maar een die niet oordeelt en niet veroordeelt, vooral niet controleert, en do regeeringsvoor stellen zonder veel oppositie en zonder veel gepraat aanneemt. Dit heeft de Tsaar, „nur mit ein bischen andren Worten”, uiteengezet in zyn gesprek met een groot aantal leden van do rechter zijde der Doom», voornamelijk ledon van den Bond der Russische mannen. En in weder andere termen by hot onderhoud met Golo- win, den president der Doema. Van dit laatste onderhoud is bekend: dat do Tsaar zich op zeer ongunstige wijze over don arbeid der Doema uitsprak. Personen, die tot Stolypin in nauwe be trekking staan vergelijken den Tsaar met een chirurg, die tot een operatie besloten heeft, maar nauwgezet het goede oogenblik voor die operatie afwacht. Git dit alles kan men gevoegelyk afleiden dat de ontbinding der Doema oen besloten zaak is, het mes ligt gereed voor de operatie. Het is maar de vraagof die operatie zoo gemakkelyk zal gaan als men in Russische regeeringskringen meent. Als ik bedenk, hoe het hem gaat, Mijn hart van droefnis niet meer slaat, Ik kan niet vroolyk worden. Do verkiezingen in Galicië zijn thans ook geëindigd, en do samenstelling van den nieuwen Oostonrykschen Ryksraad, do eerste onder het algemeens kiesrecht gekozen, is bokond. Binnen enkele dagen zal die Rijks raad bijeenkomen. Gisteren heeft do minister raad van het keizerrijk Oostenrijk vergaderd, om in een urenlange beraadslaging den tekst vast te stellen van do troonrede, waarmede keizer Franz Jozef de zitting van den Rijks dag openen zal. Do „Neue freie Presse” verneemt, dat do troonrede ditmaal zeer breedvoerig zal zyn, en voornamelijk een opsomming bevatten zal van den arbeid, dien de Ryksraad in den eersten tyd zal hebben te verrichten. Een politieke kleur zal do troonrede echter niet hebben. Onder de werkzaamheden, waarmede de Ryksraad zich in de eerste plaats zal bob ben bozig to houden, behoort de vorniouwing van den „Ausgleicb” met Hongarije. Verder zelf gekeerde vrouw geworden, die niemand tot vreugde was op deze wereld, want ook moeder beklaagde zich dat ik slechts deed wat ik strikt moest doen, en nooit een vrién delijk woord voor baar had. Maar kon ik anders? Bloeien rozen in een tuin, die door den hagelslag zijn getroffen? In het slot ging het precies zoo toe als vroeger. Onophoudelijk werd daar de tyd gekort met wereldlijke vermaken en korts wijl, en nog altijd reed prinses Liselotte met het lachje van geluk om den rozenmond onze deur voorby, als waren de jaren spoor loos haar schoonheid voorbijgegaan, maar zy keek niet meer naar binnen. Maar wat bekommerde zy er zich om waar hy was, die eens onder dit dak bescherming en verzorging had genoten? Toen ik dertig jaar was oud geworden, stond ik op zekeren avond in den herfst in den tuin en staarde over den heg in het veld. Een heftige wind was opgestoken en joeg donkere wolken aan den hemel; een fijne motregen woei my in het gezicht en legde zich vochtig op mijn lokken, waarin zich reeds menige zilverdraad weefde. En torwjjl de storm rondom mij gierde en I Verspreide Berichten. Fkankhijk. Met overgrooto meerderheid beeft do kamer Dinsdag besloten de interpellatie over de inbeslagname van de papieren by den pausolyken vertegenwoordiger Mon- tagniui gelyktydig aan do ordo te steiler, met do beraadslaging over het rapport dor commissie. Clemenceau heeft Dinsdag de kamer wegens lichte ongesteldheid moeten verlaten. De vroegere Fransche gezant in Tokio, Harmand, hoeft aan do „Echo de Paris” merkwaardige dingen verteld. Alleen uit eerzucht, zei hij, zouden de Japanners zich met het sterkste leger van Europa willen meten on in oon Franscb-Duitscbon oorlog Frankrijk ondersteunen I Do 200 schepen, dio noodig zouden zyn om hot Japanscbe leger te vervoeren, zouden wel to vindon zyn. zullen in do troonrede genoemd worden maatregelen van fiscalen aard, voornamelijk de invoering van de nieuwe w.oningbelasting, de hervorming der financiën en de vaststel ling van do personoelo inkomstenbelasting. Door den minister van handel zullen wor den aangekondigd maatregelen tot bevor dering van den uitvoerhandel, door den minister van landbouw maatregelen tot ver betering dor landbouwtoe*standen, en door den minister van spoorwegen zullen voor stellen worden gedaan tot hot aanloggen van verschillende locaalspoorwegon. De unionistische pers in Engeland slaat behoorlijk munt uit do rede van Campbell- Bannerman. Hoeveel wetsontwerpen en hoe belangrijke, in de troonrede aangekondigd, trekt de regeering in I Is er ooit een minis terie met zoo overweldigende meerderheid achter zich, in korten tijd zoo machteloos gebleken 1 En meer in dien trant. Maar ook aan liberalen kant, we zeiden ■t reeds, zjjn er die over den kindermoord, gelijk do jaarlijksebe slachting van onalgedane wetsontwerpen heet, klagen. Do nonconfor- misten zullen voorloopig mee moeten blijven betalen aan leerstellig godsdienstonderwijs van Anglikanen en Roomschen, of den deur waarder hun boel zien verkoopen, of, als er geen verhaal op hen is, de gevangenis ingaan. De drankwet ook uitgesteld, al zal zjj do eerste plaats krijgen op het program van de volgende zitting, ia eveneens voor vele libe ralen een groote teleurstelling. Misschien heeft de regeering, een algemeen gebrek van regeeringen, te veel beloofd, maar, gelijk de eerste minister Maandag in het Lagerhuis zeide: de unionisten moeten zich stil houden. Hun laatste bewind is vooral niet vruchtbaar geweest in wetten van belang. Twee jaar achtereen zjjn er van twaalf beloofde wetten slechts drie tot stand gekomen. Het ministerie hoopt nu meer uit te richten. Bovendien, er is een redelijke verontschul diging voor de intrekking van verscheiden wetsontwerpen. Men is er aan de departe menten niet klaar mee kunnen komen, en do reden daarvan is de herfstzitting van ver leden jaar, die tot einde December gedunrd beeft. Zoo was er geen behoorlijke t(jd om de nieuwe wetten te ontwerpen en uit te werken. Van ’t jaar zon er geen herfstzitting wezen. TeletM X.. 8>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Z-vr- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nominees V IJ F CENTEN. De Tsaar is zeer ontevreden over de Doema, voornamelijk sedert de K.D.-partjj bjj de behandeling der agrarische quaestie en bij de veroordeeling der bureaucratie van hare moedfir. Indian de oudste dochter voor den groothertog komt te ovorlydon, dan zyn de andoro prinsessen on hare afstam melingen naar do orde van haren leeftyd gerechtigd» om op te volgen. Duitschland. De Engelsche journalisten zyn te Frankfort en het regent nog altyd toasten op do goede verstandhouding tusschen Duitscbland en Engeland. By de processies in Posen heeft de politie verscheidene vaandels in de nationale Pool- sche kleuren uit do stoeten verwyderdoen decoratie aan hot huis van oon afgevaardigde, mede in die klouron, werd mot geweld verwyderd. Er is te Neuhiflnmer oon proef genomen mot do mobilisatie van reservisten daarby bleek, dat het regiment drie uur na aankomst van heinde on ver van do ongokleode en ongewapende manschappen marschvaardig was. In de vergadering van de Kamer van Luxemburg heeft de minister van staat gis teren een wetsontwerp tot regeling van do troonopvolging ingediend, in den vorm van een familie-statuut dat de groothertog op 16 April heeft goteekend. Het statuut bepaalt dat zyne oudste dochter Marie Adelheid on hare mannelyke nakomelingen hem zullen opvolgen, indien hy zelf geen mannelyken erfgenaam nalaat. Is de prinses minderjarig dan regeert zy onder regentschap en voogdij Ik bad nooit meer iets van hem gehoord en wist niet, waarheen het Noodlot hem had gevoerd de wereld is zoo wyd en groot! Ik wilde trouwens ook niets van hem hooren; ik koesterde zyn aandenken in mjjn hart, als dat van een doode, om wien men nooit mag ophouden te treuren. Soms meende ik inderdaad, dat by reeds dood was; zulk'een gedachte was zoet en verzoenend. Maar wanneer ik hem my levend voor stelde, aan Hedwig’s zyde, dan werd myn hart door snerpende smart geteisterd, steeg de toorn gloeiend rood en ontembare nyd in my op, en vol schaamte legde ik tegenover myzelf de bekentenis af, dat in ellende en schande duizendmaal beter was met hem, dan hier eenzaam, ver van hem, zy ’t ook veilig en wel verzorgd, weg te kwynen. Dan schilderde ik myzelf bet tafereel, boe by baar in zyn armen wiegde en liefkoosde, en hoe zy hem de liedjes voorzong, mede zy bem bad ingepalmd v t al was ’t ook slechts een stukje brood, in kommer en jammer afgebedeld. Die, Hedwig! God moge ’t my ver geven, maar ik heb baar gebaat in afgunst en ijverzucht, zooals de felle baat in staat is zich te ontwikkelen in bet hart eens menschen, wien alles ontnomen is. Zoo was ik allengs een sombere, in dch- Te Barcelona is geld verzameld om de getuigen décharge te betalen, dio Ferrer gaarne hebben zou, maar voor wie het parket geen geld over had. By 25 en 50 centimen tegelyk, is er spoedig 3000 francs byoonge- bracht. Te Madrid is een pamflet Pro Ferrer uitgegeven, met bydragon van Lombroso, Naguet, Sergi o. a. In het verhoor heeft Ferrer verklaard, zyn Ecole Moderne betaald te hebben uit het geld, dat Mlle. Meunier to Parys hem heeft verstrekt. By haar dood heeft hy alles van haar geërfd. Nackens hoeft uitgelogd, waarom by Morral niet heeft uitgeleverd. Deze kwam, volkomen onverwacht, by hem, bekende zyn misdryf en vroeg bescherming. Nackens word even weggeroepen. Toen hy terugkwam, was Morral reeds bezig zich baard on hoofdhaar af te knippen. Morral weigerde, zonder Nackens de straat op te gaan. „Dan ben ik dus uw gevangene”, zei Nackens. En hy dacht: „Lover ik hom over, dan zal ik, de weinige jaren dio mij te leven ovorblyvon, aldoor een schavot voor my zien.” Op dos* verklaring volgde luide betuiging van instemming in do rechtzaal. Drie andere beschuldigden verklaarden, heelemaal niet gowoten te hebben, wie Morral was on wat doze had gedaan. 89) Wiesjemoei was nog altyd het kordate vrouwtje en zorgde voor ons huishouden, want ik zou er uit eigen beweging nooit aan gedacht hebben. My was alles onverschillig. Wanneer een nieuwe morgen aanbrak en ik ontwaakte, dan lag er een centenaarslast op myn ziel. „Alweer ’n dag”. En des avonds verheugde ik my er over, dat hy voorby was. Walther was reeds sinds lang man en va der en bad als houtvester zyn standplaats in de bergen op Wolferode. Hy was een flink, kundig vakman geworden en was ons nog altyd met dg oude liefde toegedaan. Maar wanneer hy aan Koenraad dacht, dan kon hy zich niet bedwingen. Hy sprak over hem met de grootst mogelyke minachting, noemde Hedwig een slet en hem een ploert. Dan sloop ik stil de kamer uit, want het deed my pyn. f Koenraad! Geen dag was er voorbygegaau, waarop ik niet aan hem dacht! Telefoon Mo. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1.5 regels a .50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. waar- muuv «y uQui u<*u jugcpaiuiu hoo hy voor baar zorgde en alles met baar deelde, kommer en jammer afgebedeld. Die, Hedwig! God mog

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1