den. NAAR VEILIGE REEDE 5 Lek. i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Uen evolen. Bulteulandscb Overzicht. KENNISGEVING. ioa Einnige la zijn: sch magazU», 30. 9 - :a.o ITS. No. 10355. Woensdag 12 Juni 1907. j 46ste Jaargang. N KENNISGEVING. FE FILL ET ON. a KENNISGEVING. handelaar vornocmu, MARTENS r Nedar- tot HOOFDSTUK I. Zj» dubbele flesch Wordt vervolgd.) Kleiwegsteeg. ïN 8OLIED erk. n werk. Uit Berljjn schrijft men aan dp officieuze Süddeutsche Reichs-Korrespondpfiz „Het gebeurt stellig met de beste bedoe lingen, wanneer Fransche kranten met de De Oaxaca Herald te New-York ontving een particulier telegram, waarin het bericht van de vermoording van den heer Cabrera, president van Guatemala, wordt bevestigd. Verdere bijzonderhedeh werden niet mede gedeeld. ie Echt» leumm/l t«n in ion I mui dos errunllgl I wmidto-l Moil-I gratis ge- bijvoegsel. GOUDSCHE COÉRANT. jrtroften s welbekend BT-MLIX11 'abriekimerk): radicale en van alle, zelfs tkige tenuw- ontstaan door agdigen leef tg J zwakte, Bloek Hoofdpijn - Maagpyn o vermogen 'nz- Uit- Teiefot n Ho. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Z'ir- en Feestdagen. De prijs per drie maandea is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Meer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 8n Juni 1907 executoir zijn verklaard De Kohieren Nos. 9 en 10 der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, dienst 1906/7. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termyn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 11 Juni 1907, De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS hiervan werden voor 5.7 mill. pd. st.; tol vrij toegelaten. Voor den handel met Nieuw- Zeeland waren die cijfers 7.7 mill. pd. st. en 2.4. mill. pd. st., voor dien met Zuid- Afrika 20.8 mill. pd. st. en 6.5 mill. pd. st.” Onder die omstandigheden is de houding der Engelscho regeering zeer begrijpelijk. Maar die der koloniale premiers? gte, Zaltbomm j .ter dam. je. Czn. Rotterdam Het Servische ministerie-Pasjitsj heeft den koning ontslag gevraagd. Gisteren kwam de Skoepschtina bijeen. In de kringen der oppositie werd beweerd, dat Pasjitsj de straat gemobiliseerd had om tegen de radicale groepen te betoogen. Men vreesde dat de afgevaardigden der oppo sitie zouden verhinderd worden de verga dering bij te wonen, opdat de meerderheid gelegenheid vinden zou het reglement van orde te veranderen, en daarin bepalingen op te nemen, om de obstructie te beletten. De oppositiegroepen hadden daartegen hunne maatregelen genomen; maar het was niet noodig. Er werd geen enkele poging aangewend, om de radicalen te beletten hunne plaatsen in te nemen. By de opening der zitting hielden de ra dicalen een krachtige betooging tegen Pasjitsj. Hun orgaan, „Prava”, had den vorigen avond een scherp artikel gepubliceerd, waarin Pasjitsj van allerlei zaken beschuldigd wordt, o. a. dat hij in 1893 van Rusland een bedrag van 25,000 roebels zou hebben gevraagd, om tegen de liberale regeering en de liberale partij in Serviö te kunnen optreden. Het blad belooft de bewijzen voor die beschul- JHE-- IE -- i'irma IN AL geknipte urte plaat. IKEli patroon. CHLLb. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen van i. J. F. Willems te Gouda om vergunning tot uitbreiding zijner kleederbleekerij, door bijplaat sing Tan een stoommachine van 20 P.K. in het perceel gelegen aan den Kattensingel, Wijk Q No. 169, Kadastraal bekend Sectie A no 3133- G. Th. Steenland te Gouda om vergunning oprichting eener Koek- en Banketbakkerij, •waarin een heeteluchtoven en gasmotor van 2 P,K. in het perceel gelegen aan den Kleiweg, achter Wijk E No. 69, Kadastraal bekend Sectie B No. 1895. Dat op Dinsdag den 25 Juni 1907, des na middags ten i1/, ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór De koning en de koningin van Denemarken reden in optocht naar Guildhall, toegejuicht door een talrijke menigte. Daar werd hun een adres van het bestuur der City over handigd, waarna ze het tweede ontbijt ge bruikten ten huize van den Lord Major. In de rede, die deze hield, wees hij op de oude banden tusschen Engeland en Denemarken. In zijn antwoord dankte de koning voor den welkomstgroet en zeide hij, dat hij daarin de gevoelens van het geheele Britsche volk vertolkt achtte. En sinds gisteren Neen, zy was geen kind meer. Het is verbazend, hoe vlug deze metamor phose by een jong meisje tot stand komt. Nauwelijks heeft de geliefde jongeling het beslissend woord gesproken, hebben zyn lip pen de haren aangeraakt, of de verandering is volbracht. Vol verbazing ziet hy, in plaats van het lieftallige kind, de schoone vrouw, geneigd met hem door het leven te gaan, hem ter zijde te staan in lief en leed. Lief en leed! Komt het leed dan reeds zoo vroeg? Dat schijnt zy zich af te vragen. Immers de donkere blik van haar oom was haar niet ontgaan, toen hy plotseling tusschen haar en haar Herman stond en hen vermaande, zich niet van het gezelschap te verwijderen. Dip blik had baar ontsteldhet was haar alsof een schaduw op haar jong geluk viel, maar toch sloeg zy vrij de oogen op tot haar oom, voor wien zy anders zoo bang was. Want naast haar stond immers hy, die haar zooeven nog had gezegd, dat hy haar liefhad met een vol, trouw hart; hy, dien zy het' handje had gereikt tot een verbintenis voor het leven, dien zy wederkeerig liefhad boven alles ter wereld. k pbMtt Ah •val an nbruiksn. dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 11 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS, De Secretaris, BROUWER. Een zonnige, blauwe Junidag lachte over het in zomervreugd badende aardrijk. Het kleine slot zag van een beduidende hoogte naar omlaag op den weelderigen zoom van het woud en spiegelde zich in de donkere golfjes van den vijver, die vreedzaam kab belden tusschen de dichte bosschee en groene heuvelen. Als in een droom verzonken, als het slot van de Schoone Slaapster in het Bosch, lag het daar in de stilte van den middagslechts enkele zonnestralen gelukte het door te dringen in het lommer der boomen en te spelen op de breede bladeren en witte bloe sems der waterlelies. Geen geluid werd vernomen; slechts de byen, die gonsden om de lindeboomen, en het ruischen van de kleine beek in de verte verbraken de diepe stilte, alsof zij een wie gelied zongen. En het slot lag daar als door een toover- ■latp bevangen, omgeven door bloeiende lin- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het ie Suppletoir Kohier voor de heffing van schoolgeld op de Burgerscholen in deze Ge meente, voor het dienstjaar 1906/7, door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in atschrilt gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Ge meente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 10 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. oorkomende J •ATR0NEN T p. p. tegen J rerkrygbaar Haag. f digingen te zullen publiceeren. Dadelijk na de opening der zitting van de Skoepschtina las de president een schrijven van’ minister Pasjitsj voor, waarin hy mede deelde aan den koning het ontslag van de regeering te hebben gevraagd, omdat het ministerie zich in staat ziel te regeeren tengevolge van de obstructie der radicale en onafhankelijke groepen. JDe oppositie ontving dez£ mededeeling met sarcastische toejui chingen. Waarschijnlijk zal aan dr. Vesnitsj, thans gezant te Parjjs, de vorming van een kabinet worden opgedragen. Karakteristiek voor de hundelstoestanden in het Britsche ryk is bet volgende citaat uit het rapport van het „Centrale Comité voor de voorbereiding van handelsverdragen”; „Op de jongste koloniale conferentie heeft de Britsche regeering nogmaals formeel ge weigerd, koloniale producten een bevoor rechte positie te geven op de Engelsche markt. Daarbij werd er op gewezen, dat reeds het thans bestaande douanestelsel met zyn groote tolvrijheid, een belangrijke vergoeding op levert voor hel toestaan van preferentieele rechten op Britsche waren in de koloniën. „In een onlangs aan het Parlement over gelegde statistiek wordt dit argument krach tig versterkt door de cyfer i, die voor de invoerrechten worden gegeven. ^Canada voerde naar Engeland uit in 1906 voor een waarde van 28 millioen Pond Ster ling: daarvan was aan invoerrecht onder worpen voor een waarde van 15.368 Pond. „Uit Australië kwamen naar Engeland in hetzelfde jaar goederen voor een waarde van 29.2 millioen Pond Sterling, waarvan belast werden voor een waarde van 106,537 Pond Sterling. Uit Nieuw Zeeland waren de invoeren naar Engeland 15.6 millioen Pond Sterling; belastbaar waren daarbij goederen voor de waarde van 163 Pond Sterling. Uit Zuid-Afrika werden naar En geland uitgevoerd voor 6.3 millioen Pd. St., en belastbaar was daarvan een waarde van 16.894 Pond Sterling”. Hieruit blijkt, dat de koloniale invoeren, op een zéér geringe uitzondering na, geheel vry in Engeland worden toegelaten. Hier tegenover is het belangwekkend de belas ting na te gaan, in de koloniën van En gelsche goederen geheven „De Engelsche invoeren in Canada be droegen in 1905—6 voor 14.2 mill, pond at.; hiervan waren belast 10.8 millioen pd. st.; tolvry slechts 3.4 mill. pd. st. „De invoeren uit het moederland in Austra lië be Iroqgen in 1906 20.2 mill. pd. st. den oever en verdwijnt onder het groene bladerdak van een grooten ahorn, die zijn takken ver over de oppervlakte van het water verspreidt en het liefste prieeltje vormt dat men zich denken kan. De fijngevormde blanke bandjes maken het bootje vast aan een knoestigen wortel. Zy zet zich op het bankje, légt het hoofdje in de hand en staart droomend over de kabbende golfjes. Wat ’n betooverend schepseltje, dat blonde kind in het luchtige witte kleedje met de lichtblauwe strikjes! Hoogstens kan zy ze ventien lentes tellen, zoo jeugdig zacht is nog de trek om de fijne, roode lippen. Haar oogen zien echter zoo wonderlijk ernstig, maar toch zoo vol verlangen Dat is geen kinderblik meer, die uit deze oogen straalt. Nog geen veertien dagen geleden bad Do rothea de geheele wereld beschouwd uit haar groote kinderoogen Maar toen, sinds zy hem heeft wedergezien, scheen een won der met haar te zyn geschied. Zoo schoon was vroeger de wereld nog nooit geweest; zoo groen waren de boomen nimmer Verwonderd zag zy om zich heen en wist zelf niet wat haar was overkomen. Zy had luid kunnen jubelen van vreugde en trok zich toch schuw terug in de eenzaamheid om te droomen en te peinzen. dengeen windje bewoog hun bladeren, alles sliep. Aleen een groote hond strekte zich uit op den drempel van het portaalmet den kop tusschen de pooten richtte het fraaie dier zijn verstandige oogen nauwkeurig op den weg, als wilde hy de geheimzinnige Slaapster bewaken. Er is iets spookachtig in de eenzaamheid van de middaguren in zulk een omgeving. Er zijn zelfs menschen die beweren, dat tusschen twaalf uur en éen uur na den mid dag evefi zoo goed geheimzinnige geluiden worden voortgebracht als in het middernach- telyk uur. En inderdaad is het niet alsof daar beneden aan den oever, in de schaduw der eeuwenouden olmen, een witte verschijning zweeft? Lykt het niet of een waternimf een kleine wandeling maakt in het park? Zie, daar huppelt een zonnestraal over de witte gestalte van een jong meisje en giet een gouden glans over het met blonde vlechten omkrhnste kopje. De bekoorlijke verschijning blyft dicht by het water staan, buigt zich even en stapt, terwijl zy het witte kleedje met een bevallige beweging opneemt, met lichten tred in een klein bootje, dat hier in het diepste lommer ligt. Zij grypt een roeispaan en, zonder ge- ruiech, stuwt zy het vaartuigje voort langs Telefoon Ho. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advert^ntiën tot 1 uur des midd. Zondag is er te Brussel een vergadering van afgevaardigden vansociaal democratische partijen geweest, ter voorbereiding van het socialistencongres,. dat in Augustus te Stutt gart gehouden wordt. België was vertegen woordigd door Vandervelde, Anseele en Huysmans; Frankrijk door Jaurès, Vaillant en LbnguetDuitschland door Bebel en Sin ger; Engeland door Bruce en Hyndman; Oostenrijk door Adler en Braun; ons land door Troelstra en van Kol; verder waren er zeven of acht afgevaardigden uit Rusland, o. a. Roebanowitsj en mevr. Balabanof. Van dervelde was voorzitter. De volgende onderwerpen werden op de dagorde voor het congres gesteldvrouwen kiesrecht, anti-militairisme, koloniale politiek, verhouding tusschen de party en de vakver- eenigingen (besloten werd dat de vak- en andere arbeiders-vereenigingen in Engeland, die den standenstryd niet erkennen, toch op het congres toegelaten zullen worden), enz. De kwestie van een wereldtaal werd als nog niet ryp van de dagorde geschrapt. Lang duurde het voor de vergadering zich vereenigde met een voorstel van een com missie aangaande het aantal stemmen, dat de verschillende partyen op het congres zou den uitbrengen. Er blijft echter beroep op het congres. Ter sprake kwam ook een voorstel om een nieuwsagentschap op te richten voor socia listische bladen. De. meeste afgevaardigden vonden dat vooreerst onbereikbaar. Te Stuttgart zal de zaak weer ter sprake ko men in een vergadering van socialistische redacteurs. De vergadering besloot ook nog een ma nifest uit te geven by gelegenheid van het Haagsche vredescongres, en een protest tegen de onderdrukking van de socialisten in Japan verder een protest tegen de uitzetting van Russische revolutionairen in verscnillende landen, vooral in Zwitserland, Frankrijk en Duitschland. f

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1