I I ie. 1 IS Doping t, Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 18 Juni 1907. No. 10360. 46ste Jaargang. IAN. i Bultenlandsch Overzicht. J: NAAR VEILIGE REEDE t R II 88. [TS. g I ;b lagazijn, Kleinhandel In sterken drank. FEUILLETON. mn Vier tteuslngel ir plaatse «huls met ispakhuls ardeastal te Gouda ogen betaling irgeteekende ngen worden ivaarding 1 ia KOEMAN 1 MAN Z». Wordt vervolgd.) werkdagen oren en op Teleiocn Mo, M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Z">n- en Feestdagen, De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1,70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. RST da. Architect. ioge Kelder en Water- ’s morgens 2DE BEST” van den te werk. 5T i.oi iNiii: coiRivr d tid.i, wyk C 1345 groot HOOFDSTUK IV. Den volgenden dag, tegen den avond, zat Dodo aan de voeten harer grootmoeder met doodsbleek gezichtjetusschenbeiden kromp De toestand aangaande de Ryksdoema is sinds Vrijdagavond niet veranderd. In de commissie voor de overweging van het re- geeringsvoorstel tot uitsluiting van vyf-en- vyftig sociaal-democratiscbe Doema-leden en de inhechtenisneming van zestien van ben zjjn gekozen 11 Kadetten, 2 Polen, 3 sociaal- ets., 75 ct. in Drogisten IER! itterdam. Apotheker sthaven 198. leiwogsteeg. SOLIED jrk. Nader blijkt, dat de Duitscbe keizer zich alle rapporten in zake de speelaangelegen- heid van de officieren der rijschool te Han nover heeft laten voorleggen j dat hij de ge- heele zaak zelf ter hand heeft genomen en dat by by zyn bezoek aan Hannover Woens dag 1.1. in een toespraak tot bet officiers corps het gebeurde in gestrenge bewoordin gen gegispt beeft. Het getal der bij wyzo van straf naar hun regimenten terug ver plaatste officieren, bedraagt in het geheel acht-en-vyftig, wel een bewijs dat de zaak een grooten omvang had en het kwaad onder de officieren algemeen verbreid was. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ra, rO der Drank wet ter openbare kennis: Dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlot voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, van B. Brouwer in de benedenlocaliteit van het perceel aan de Boelekade, wijk R No. 92. Binnen 2 weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren inbrengen. Gouda, den 17 Juni 1907, Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. dorzoek in de zaak der socialisten, wier inhechtenisneming wordt geëischt, hare taak niet voor Maandag ten einde kan brengen, daar ztf zich thanj nog bezig houdt met het hooren van den officier van justitie van het Hof van Appel. Door een particulieren berichtgever wordt ons medegedeeld, dat de. commissie uit de Doema besloot, daar slechts by één akte van beschuldiging een gemeenschappelijke aanklacht tegen alle 16 sociaal-democraten te samen is ingediend, een afzonderlijke akte van beschuldiging van iedere beklaagde van den rechter van instructie te vorderen. De zittingen der commissie en der Doema duren nog voort. r betreffende de benoeming van het nieuwe kabinet heeft de leider der jong-radicalen Zaterdag in de Serviesche Kamer een ver klaring afgelegd, waarin hij aankondigde, dat de dwarsdrijverij zou gestaakt worden in de verwachting dat de regeering wettige toestanden zou herstellen. Hy deelde verder mede, dat zijn party, om haar antipathie tegen Pasjits te toonen, de zitting van Zaterdag niet verder zoo by wonen. Alle jong-radicalen verlieten daarop de zaal. nieuwe maatregelen van strengheid waren getroffen, hoe dikwijls had zyn zachtzinnige vrouw ditzelfde beproefd maar altyd te vergeefs. Met ijzeren hand voerde hy do teugels en eischte ontzag van zyn kinderen. Of hy ook hun liefde verwierf? Byna scheen het, alsof deze uitsluitend aan de ziekelyke moeder behoorde. Hy stelde zich tevreden met blinde gehoorzaamheid, vroeger van de kinderen, nu van de vol wassen jongelingen. De baron hield natuurlijk de geheele zaak voor kinderspel, dat hy niet wilde aanmoe digen, daar Dodo in de eerste plaats niet de middelen bezat, die pasten voor de vrouw van den toekomstigen majoraatsheer en bo vendien, wfil hy zich altyd tegen een hu welijk tusschen naaste bloedverwanten had verklaard. Slecht vooruitzicht voor de arme kinderen! Ik zal morgen met hem spreken. Dat is voorloopig het eenige, wat ik doen kan, zeide de oude dame tot zichzelf. Dan moet ik zien wat ik met de kleine moet aanvan gen. God geve het beste! Na voorlezing van het koninklyk besluit stilte maar moest ontvlieden. Hy was nog veel te jong en Dodo een kind denk eens aan, grootma, ik een kind! en nu schreide zy weer toen had Herman zich verdedigd en was zfrn vader vreeselyk boos geworden. Kort en goed, hy moest naar Berlijn vertrekken, maar scbrifteljjk verzocht hy my u alles te zeggen. Want u, op wier oordeel zyn vader zoo veel prijs stelt, kunt alles wel ten goede keeren. Eindelyk zweeg zy, geheel uitgeput, en viel in de armen der oude vrouw, die haar met teederheid omvatte en dacht aan haar eigen jeugd, hoe zijzelf gelachen en geweend had onder den invloed der machtige koningin in het ryk van jeugd en schoonheid de Liefde. Zachte woorden van troost sprak zy, en allengs hielden de tranen op te vloeien en staarden de groote kinderoogen vol vertrou wen in het goedige oude gelaat. En eindelyk liet zy zich, als een moe geschreid kind, naar bed brengen. Den ganschen nacht peinsde de barones over de toekomst van haar lieveling, maar het waren geen vroolyke beelden, die zich aan haar vertoonden. Z|j kende den baron en wist, dat hy door niets was af te brengen van een eenmaal voorgenomen plan. Hoe dikwijls had zy een goed woord gesproken, als de soona door Om de aanspraken van graat Merenberg, die gelyk men weet volgens mannen van gezag op het gebied van het staatsrecht onbetwistbaar zyn, te ontzenuwen, laat de regeering in allerijl prof. Laband te Straats burg, ook een autoriteit, een advies uit werken. Minister Eyschen heeft er Zaterdag in de Kamer reeds de slotsom van medege deeld. Graaf Merenberg is volgens Laband geen tot de opvolging gerechtigd zwaard maag van het huis Nassau en heeft dus geen aanspraak op de Luxemburgsche troon en op het fideïeommis van Nassau. De opvol ging van graaf Merenberg zou strijdig zyn met internationale overeenkomsten, met de name met de akte van het Weensche Con gres en met het verdrag van Londen van 11 Mei 1867 welke alleen rechten van de zwaardmagen van bet buis Nassau kennen Het huis Merenberg is volkenrechtelyk niet erkend en het is twyfelachtig, of alle mo gendheden het zouden erkennen en er diplo matieke betrekkingen mee zouden aan- knoopen. nota’s, waarop het bericht van gisteren in de „Messidor” betrekking had”. [De correspondent der „Messidor” te Rome deelde mede, dat Frankrijk aan Italië ken nis had gegeven van de onderteekening van een bondstractaat tusschen Spanje en Frank rijk, waarbij by de mogendheden elkanders belangen waarborgen in de Middellandsche Zee en den Atlantischen Oceaan. Een der- gelyk verdrag zou tegelijkertijd ondertee- kend zyn tusschen Engeland en Spanje en beden sou den anderen mogendheden van een en ander eveneens kennis worden ge geven. In een gisteravond verschenen „Havas- nota” is dit gerucht van een triple-alliantie tusschen Frankrijk, Engeland en Spanje be slist ongegrond geheeten. Red. H.] revolutionnairen, 4 leden der Arbeidsparty, 2 volks-socialisten. De Kadetten laten zich heden in de „Rjetsch” tegen het voorstel der regeering uit. Hedenmiddag vindt eeh openbare, heden avond om zeven uur een geheime zitting van de Doema plaats; in de laatste zal de be slissing vallen. Als zeker wordt aangenomen dat de commissie het regeeringsvoorstel zal verwerpen. De stemming er over zal ge heim z(jn, ter vermijding van beïnvloeding door de partijen. Sedert Zaterdagmorgen zes uur zyn aan elk der Petersburgsche stations 200 man in fanterie opgesteld en 2 sotnia’s Kozakken. De afgevaardigde Osol moet reeds ge vlucht zyn. Talrijke huiszoekingen vinden plaats. De Doema beraadslaagde Zaterdag over hervorming der justitie en verwierp tegen de stemmen der socialisten en der arbeids party het viermaal door de socialisten ge dane voorstel om het debat te sluiten en met het oog op den ernstigen toestand de begrooting in behandeling te nemen, ver wierp verder met 201 stemmen tegen 157 het voorstel der socialisten om voor de be handeling van de begrooting een avondzit- ting te houden en besloot op Maandag weder byeen te komen, nadat de heer Kiesewetter had verklaard, dat de commissie van on* 8) De portières worden ter zyde geschoven en Dodo’s hoofdje wordt naar binnen ge stoken. Grootma 1... fluistert zy... Grootma!... Maar reeds is zy neergeknield en verbergt het gloeiend gezichtje 4n de kussens van de chaise longue. Verbaasd richt de oude vrouw zich op en beschouwt de knielende gestalte in het vochtige, gekreukelde witte kleedje, met de half losgegane vlechten. Dodo! kind! Ben je ziek? vraagt de douairière, terwyl zy poogt bet kind op te richten. Neen, maar ik moet u iets zeggen, nu nog anders kan ik niet slapen Ach, grootma Spreek dan, Dodo, en schrei niet zoo! En Dodo vertelde, eerst haperend, lachend en schreiend te gelyk, de geschiedenis harer jeugdige liefde. Hoe zy eerst dacht, dat hy trouweloos was nu lachte zy maar dat h[j haar geschreven had, dat zyn vader, als antwoord op zyn bekentenis, alles onzin had genoemd en Herman deze idyllische In de Luxemburgsche Kamer hebben gis teren de afdeelingen het regeeringsvoorstel besproken, tot regeling van de opvolging in het groothertogdom by overiyden van groot hertog Wilhelm van Nassau. Daarby bleek, dat er in de Kamer een meerderheid is voor het voorstel der regeering, om de oudste dochter van den groothertog als opvolgster te erkennen, on der voogdy van haar moeder, de tegenwoor dige groothertogin. Van de 45 kamerleden namen er 36 aan de beraadslagingen deel daarvan waren er 27 voor de aanneming van bet nieuwe fnmiliestatuut; 9 stemden tegen of onthielden zich, omdat zy de Kamer niet bevoegd achtten. Voor de stemming doelde staatsminister Eyschen nog de conclusie mode, waartoe de adviseur der regeering, professor Laband uit Straatsburg, gekomen was. Deze verklaart dat de graaf van Merenberg geon tqt de opvolging gerechtigd agnaat van het huis Nassau is, en geen aanspraak kan maken op de groothertogelijke waardigheid in Nassau. De opvolging van den graaf van Merenberg zou in stryd zyn met de inter nationale overeenkomsten, voornamelijk met de bepalingen van het Congres van Weenen, en met het verdrag van Londen van 11 Mei 1867, waarby slechts van de agnaten van het huis van Nassau wordt gesproken. De dynastie der Morenbergen in Luxemburg zou de volkenrechterlijke erkenning missen en het zou de vraag zyn of de mogendheden die zouden verleenen en de diplomatieke be trekkingen met Luxemburg zouden voort zetten. Graaf Merenberg zal echter zyn aanspra ken niet opgeven, en daardoor is de bron van onaangenaamheden geopend. De Frankf. Ztg. geeft den volgende zy smartelijk ineen en klonk een onderdrukt snikken van haar lippen, en dan liefkoosde een vermagerde hand zacht de frissche wan gen en fluisterde een lieve stemroyn kleine Dodo, myn verstandig, goed kind! Het was vandaag vergeefsche moeite ge weest. Grootma was teruggekeerd met droevig gelaat, zonder hoop voor haar lie veling. Oom was beslist tegen een huwelijk van zyn zoon met diens nichtje. Zy zouden, be weerde hy, toch niet gelukkig worden en nu was do genegenheid gemakkelyker te overwinnen dan wanneer zy dieper wortels had geschoten. De kleine, had hy gezegd, zal ’n paar droeve dagen doorbrengen en tranen huilen met tuiten, en dan is ze ‘t vergeten. Zy kan dezen zomer met mijn vrouw méégaan naar Ems, daar zal zij het mondaine leven leeren kennen en de eerste de boste cavalier, die haar het hof maakt, zal baar de herin nering aan den jongen uit het geheugen wisschen. En hy by het exerceeren en manoeuvreeren zullen de laatste verliefde grillen wel uit zyn hoofd verdwijnen. En daarmee basta I Het einde der tweede Doema schynt nabij. Vrydag verzocht minister Stolypin den president der Doema, een geheime zitting te doen houden door de Doema, waarin de regeering opheffing der parlementaire on schendbaarheid wilde vragen tegen 71 af gevaardigden van de uiterste linkerzijde. In die geheime zitting eischte Stolypin de on- middellyk inhechtenisneming van 16 sociaal democratische afgevaardigden en machtiging om 55 anderen ter verantwoording te roepen voor de rechtbank. Hy beschuldigde deze afgevaardigden van samenspanning tegen den bestaanden toestand, pogingen om de regeering omver te werpen en de republiek uit te roepen, van ophitsing tot den opstand onder militairen, boeren en arbeiders. By een huiszoeking in de woning van den afgevaardigde Oksel waren de bewijs stukken voor het bestaan van deze samen zwering gevonden. Deze mededeeling van Stolypin heeft in de Doema groote opschudding veroorzaakt, want men weet niet, of deze eisch der regee ring werkelyk steunt op onweerlegbare be wijsstukken, dan wel of bet een poging is om de uiterste linkerzijde van de Doema van alle kracht te beroovon, door haar lei ders en voornaamste leden gevangen te zetten. Stolypin dreigde tegelijkertijd, zoo de Doema het regeeringsvoorstel niet zou aan nemen, met de ontbinding; want hy ver klaarde „zoo de Doema dit voorstel ver werpt, zal de regeering dit besluit beschou wen als een verklaring, dat het Huis niet verder wil samenwerken met de regeering De regeering kan de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van den Staat niet aan vaarden, als de aangeklaagden niet onmid- dellyk in hechtenis worden genomen”. Door het bureau Wolff” wordt bet vol gende gemeld: „Aan den onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken Von Mühlberg is heden mededeeling gedaan van de tusschen Engeland, Frankrijk en Spanje gewisselde Telefoon >To. 89 A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. NI 1907 za| Heer J. jj Ié .SCHAAK avondstaar den assa.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1