ar 'THEE. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 21 Juni 1907. 40ste Jaargang. \o. 10303. Bultealandscb Overzicht. 4 FEUILLETON. NAAR VEILIGE REEDE [TS. g s 2 w X p s P5 iW Dh lagazljü, o. leiw«*»*e«ï- ff SOWED ?rk. gratia ge- j) 'uindeiaar HOOFDSTUK VI. werk. Wordt vervolgd.) t toepassingen rde /•tr il. Zg geren niet kunnen ■een imitatie, tantal onge- p aanvraag, ld Ji Co. T. modellen te li(H IISIIIK (KRANT IK te letten ZONEN, ets., 7-5 et. en Drogisten KER! letterdam. 1, Apotheker jsthaven 198. Geisenau terug Welk een gelukkig toe val, dat juist jij vandaag dienst hebt! Eu op ernstigen, droefgeestigen toon begon do erfprinses haar verhaal. Telefoon Mo. St A DV ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mitld. „Op een berg, die oen klein stadje in Zuid- Duitschland nabij do Zwitsersche grenzen behoerscht, staat een oud, bouwvallig slot, dat geen andero merkwaardigheid bezit dan dien ouderdom en het bijna op een ruïne ge lijkend voorkomen. Hot moet, volgens de verhalen, in den Dertigjarigen Oorlog menig beleg het hoofd hebben geboden. „In bet bewoonbaar gedoelte woonde myn vader, een zeer arme prins van een zijlinie, die met een toelago van het hoofd van zijn geslacht moest toekomen. Mijn moeder was zeer vermogend geweest, maar zij wag-le venslustig, en samen hebben zij den kolosfcalen bruidschat in het vroolyke Parijs „er door gelapt" zooals men dat studentikoos noemt. Werd mijn ouders een kind geboren, dan werd bet met een bonne naar het kleine Zuid- duitsche slot gezonden wat moest men te Parijs beginnen met een kind? daar woonde een oudere, ongetrouwde zuster mijns vaders, prinses Margaretha. Die ontving de kleine, terwijl de ouders in het Babylon aan de Seine hun vrooiyke leventje voort* Teletoi n No, S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Z-'i.- en Feestdagen. De prijs per drie maande i is 1.25, franco per I>ost 1.70. Afzonderlijke Noir.mers VIJF CENTEN. De „Matin'* hoeft uit Madrid bericht ont vangen, dat daar cijfertelegrammen waren aangekomen, vermeldende ernstige onlusten te Oporto. Reuter seint het bericht van de „Matin’’ over. Franco is Zondag naar Oporto gegaan voor oen feestmaal te zijner eer, hem aan geboden door aanzienlijken uit den handels- stand. Oporto is van veel betookenis iu den staat kundigen strijd. Is hot bericht van de „Matin’* juist, dan zou hot zeker van belang zyn. Maar de „Kölnischo Ztg.” hoeft een tele gram van gisteren uit Oporto zelf, volgens hetwelk Franco juist zeer goed zou zijn ont vangen. Dertienhonderd vijftig monschen hebben deelgenomen aan het feestmaal. Tot nu bobben honderd on drie gemeente besturen tegen do dictatuur geprotesteerd. Toen do Koning op weg was naar manoeu vres to Arganil, hooft do gemeenteraad daar zün auto tegengehouden om haar verzet to doen hooren. Don 30en zal Franco een feestmaal bij wonen te Regoa, waar de wijnbouwers van do Dooro hem danken zullen voor maatre gelen, in het belang van den wijnbouw ge nomen. Drie regimenten infanterie on een regi ment cavalerie bezetten sedert gisternacht de stad Narbonne. De menigte omringde schreeuwend het rytuig, waarin dr. Ferroul na zyn arrestatie werd weggevoerd. De infanterie zette do bajonet op het ge weer, de cavalerie dreef de betoogers uiteen, Een steen trof den kolonel van de kuras- siers. Sedert de gevangenneming van dr. Ferroul is de beweging in de stad toegenomen. Tien duizend soldaten hebben de stad bezet; de officieren worden door de menigte met ge fluit en gejoel begroet. De winkels, werk plaatsen en banken zyn ten teeken van rouw gesloten. Uit telegrammen uit het Zuiden te Parys ontvangen blykt, dat er wel eenigen tegen stand tegen do troepen is geboden bij de gevangennemingen, er werd veel geschreeuwd, en ook met steenen geworpen, er zyn echter geen ongevallen te betreuren. De tegenstand is, naar het schijnt, van denzolfden aard geweest als indertyd te Parys bij do inven tarisaties, veel drukte, maar zonder gevaar Bovendien heeft burgemeester dr. Ferroul zelf het meeste er toe bygebracht om do menigte tot rust te brengen; by sprak zyn medeburgers uit zyn venster too en zeide tot hen „Zooals gjj ziet, zyn er 10.000 man noodig om Ferroul in hechtenis te nemen, er zyn nederlagen, die eigenlyk overwinnin gen zyn en die anderen tot schande strekken. Deze dag is do schoonste dag van myn leven.” De bladen wyzen op de plotselinge voor liefde van Ferroul voor orde en eerbied voor de wet. Zy bespreken den door hem gedanen uitroep, toen hy de barrikadon zag opwer pen „Troep dwazen, wilt gy my tot dwang arbeid zien veroordeelen?” Telegrammen deelen mede, dat Marcelin Albert zich vrijwillig in hechtenis heeft be geven. Volgens de bladen zyn den vorigen nacht te St. Petersburg ongeveer 500 personen in hechtenis genomen. De vroegere vice-president van de Doema, de heer Beresin. werd ook gearresteerd, maar na korten tyd weder vrijgelaten. Over het aantal personen, die in het ove rige gedeelte van het ryk gevangen zyn genomën, werden nog geen berichten ont vangen. Do Londer.sche gasten van do stad Berlijn zyn verbaasd over don grootschon opzet van vele openbare ondernemingen on instellingen. Do Lord-Mayor is er dan ook toe gekomen, de overtreffende trap die de Engelscben anders voor zichzelvon bewaren, op Berlijn- scho instellingen too te passen. Hy heeft eerst in Rheingold, het nieuwe eethuis dat vyf duizend menschen tegelijk kan spijzigen, gegeten en daarna, gelyk wy gemeld bobben, het nieuwe ziekenhuis van de gemeente, dat leefden. „By de prinsos is or weer oon aangeko men zeiden de goede burgers van het stadje, als zoo *n kleine Paryzonaar korsvorsch was gearriveerd Ten laatste kwam ik om hot halfdozyn vol te maken; het oenige meisje. „Toen ik drio jaar oud was, trok madame Bernot, de bonne, my op zekeren dag een zwart crêpe pakje aan cn leerde my een gebedje voor de nagedachtenis myner mama, die te Parys midden in het vermaak door den dood was weggerukt. „Later verhaalde men my, dat zy juist in een chic toilet in hot rytuig wilde stappen om naar een bal te rijden, toen haar een hevige bloedspuwing overviel. Binnen eenigo uren was zy een lyk. „Ik heb haar niet gekend, maar men zegt dat ik sprekend op baar gelyk. „Zy stierf te juister tyd, want kort daarna keerde myn vader geruïneerd cn met schul den beladen naar zyn vaderlijken burcht terug, somber en mismoedig door bet voor uitzicht op het eenzame leven dat hem wachtte. „Soms begaf hy zich voor eenige weken naar het Hof van den hertog van Anhalt te Dessau. 3HE- 3E - j'irma 1 geknipte irde plaat. IK BH patroon. CK/Ll). /(ivoegtel. oorkomende 'AT30NEN p. p. tegen 'erkrpgbaar Haag. 'orden afgele- pakjes van «n -Veci-oru a Nommer en nevenataan. Wet gedepo- eïing ran ge endo L, r Li. 9) Doodsbleek en verschrikt staat Dorothea voor haar. Na, gaat de prinses voort, terwijl zy haar verbaasd aanziet. Welk antwoord zult gy morgen myn gemaal overbrengen Een weigerend antwoord, Doorluchtig heid, klinkt het vastberaden uit den smar telijk verwrongen mond. En op smeekenden toon vervolgt zy: Spaar mjj, Doorlnchtigheid, dit gesprek, dat toch niet tot het gewensebe resultaat kan leiden. Ik gevoel hooge achting voor baron Von Steinsheim, maar hem liefhebben, dat kan ik niet - nooit! In haar groote oogen blonken een paar tranen. Maar waarom zoo ontroerd, Dorothea P vraagt de prinses teleurgesteld. Ik had mij al zoo verheugd op je verloving en wilde een feest arrangeeren met pracht en luis ter En nu dit antwoord! Maar ik eerbiedig je gevoelens Doch vertel my, waarom kun je den baron niet liefheb ben t Natuurlijk zal ik mijn gemaal Do Argentynsc.be regeering heeft na lang durige onderhandolingen met do Engelscbo regeering goedgevonden, dat do verlangde inspectie op voedingsmiddelen welke in Ar gentinië ingevoerd worden uit Engeland, in jaatstgenoeind land zal worden verricht onder toezicht van do plaatselyko autori teiten. Op het oogenblik onderhandelt do Argon- tynsebe regeering met Frankrijk over de invoering van oer. dergelyko regeling. Het is de bedoeling, dat de uit Frankrijk in to voeren levensmiddelen in Frankrijk zelf zullen worden geïnspecteerd on daar voorzien van een verklaring, dat zy in deugdelyken toestand verkoeren. op de hoogte brengenhij zal zorgen dat de baron zonder éclat het Hof verlaatmaar kom, nu geen traantjes meer! Vergeving, Uwe Doorluchtigheid! Kom, je hett my immers niet belee- digd! zegt de goedhartige erfprinses. Maar vertrouw my, je beste vriendin, toe wat je kwelt. Of ben je bang, dat hot bloote nieuwsgierigheid van my is? Dat weet je wel beter Je moet echt mijn vriendin worden, vertrouwen in my stellen. Denk je misschien dat ik, arme prinses, die zulk oen schitterende party heb gedaan en een hertogskroon zal dragen, volkomen gelukkig ben? Ach, als men het schitterende mas ker kon oplichten! De wereld wil bedrogen zijn ik bedrieg haar en mijzelf... Kom met mjj mede in het park, dan zal ik je verhalen wat nog niemand weet Zy legde haar arm in dien van het jonge meisje en begaf zich met haar naar het park. Zie je, Dodo, begon do prinses, toen zy een lommerrijke lindenlaan insloegen, je moet, nu ik je myn geheim ga openbaren, vergeten dat ik je erfprinses ben. Ik ben hot dikwjjls zoo moede, dat bofgedoe met zyn etiketto en stjjfdeftigheidSla ver- trouwelyk myn arm om je middel zóó I Hier worden wy niet beluisterd en vóór vanavond laat komen de dames en heeren toch niet van hot doopfeest b(j Graaf Von Clemenceau, overtuigd dat overreding niet meer baat, hoeft eindelyk besloten tot krach tig optreden tegen de hanloggers van do ongeregeldheden in do wynbouw-dislricten. Do maatregelen die de regeering besloot to nemen zyn: „Instelling van een gerechtelijk onderzoek tegen do leden van hot comité van Argeliers, wegens ophitsing tot oproor; gerechtelyke vervolging van de wynverval- sellers; vervolging van een aantal burge meesters, wegens gemeenschappelijk optreden met het doel de plaats der centrale regeo- ring in te nemen. Overplaatsing van oenige regimenten uit het zuiden naar andere afleken”. Met deze middelen wil de regeering de vordere uitbreiding van do beweging in hot zuiden beletten. De Kamer heeft gisteren, ondanks de tegenspraak van Aldy en Janrès, het ver zoek van Clemenceau ingewilligd, en do interpellatie uitgesteld tot Vrydag. En met de toepassing van de regeerings- maatregelen is reeds eou begin gemaakt, Ferroul, de oud-burgemooster van Narbonne, is gistermorgen gevangen genomen on naar Montpellier overgebracht. Van alle zyden worden troopon naar het zuiden gezonden, om de stroken te bezetten, waar de onlusten het sterkst woeden. Maar te midden van dit alles treft in hooge mato do houding van de bevolking van Narbonne en do groote gehoorzaamheid, betoond aan de leiders der beweging. De bevolking wilde de gevangenneming van dr. Ferroul beletten en begon reeds barri cades op te werpen. Doch een enkel woord van den oud-burgemeester was voldoendo om aan den tegenstand een einde te maken. De barricades werden opgeruimd, en zonder eenigen tegenstand werd Ferroul in hechtenis genomen. do zydo van Stolypin plaatste. „Groote ontevredenheid hoorscht ook over hot vaststellen van den termyn van samen komst der derdo Doema. Do liboralen achten dien termyn te lang, do conservatieven be trouten het, dat de agitatie in het land zoo spoedig weer zal beginnen. Zy wildon min stens oon jaar zonder Doema regeeron Do Tsaar heeft nog eens duidelijk zyn bedoeling uitgesproken door zyn telegram aan den „Bond der Echt-Rnssischo Man nen”, waarin hy dankt voor de loyale hou ding van dien Bond, en do hoop uitspreekt in do Russische mannon steeds een hechten steun ty zullen vinden, en medewerking by het handhaven van gerechtigheid en orde. Do ontbinding van de Russische Doema was reeds zoolang voorspeld, dat do afkon diging der keizerlijke Oekase oigonlyk nie mand verbaasde. Dit scbynt wel een der redenén te zyn, waarom de rust nergens verstoord werd. Over den indruk, die door de ontbinding in Petersburg gewekt word, geeft de bekende correspondent van de Daily Telegraph, dr. Dillon, de volgende mededeeling „Do minister-president wist zeer goed, dat een overeenstemming tusschen de revolutio naire Doema on de Regeering onmogelyk was, on de eenige vraag voor hem kon zyn, wat meer in hot belang van de natie wasde dadelijke onderdrukking of ontbinding na een zekeren proeftijd. Na langdurig overleg besloot hij tot den tweedon wog, maar hield dit besluit geheim. Dit is de sleutel van zyn politiek. „Stolypin’s optreden moet om meer dan oen reden worden afgekeurdhy heeft do sociaal-revolulionairen een bijzonder prestige vorloend en de regeorin; hot moreele recht ontnomen, om de sociaal-democratischo afge vaardigden te vervolgen. Want deze hadden reeds vroeger openlijk do monarchie bestre den en werden toen ongemoeid gelaten. Hoe kan mon thans afgevaardigden willen ge vangen nemen op grond van een misdaad, die zij eiken dag met medeweten der regee ring begingen „Stolypin hoeft zich goen stryder vonr de volksvertegenwoordiging tegen do reactionaire hofpartij getoond hy zelf was het die iedoren regeeringsmaatregol voorstoldo en do keizer lijke goedkeuring er op vroeg. „Daar do theorie der verantwoordelijke raadgevers onhoudbaar is, kan men niet aan nemen, dat do minister-president zal aftre den, omdat de Doema ontbonden is. Tot nog toe is er geen enkel bewijs, dat hy zyn plaats zal ruimen; en dit zal zekerifiet geschieden, omdat tusschen hom en de^r Tsaar verschil bestond over de quaestie /er ontbinding. „Het keizerlijk manifest heeft overal groo- ten indruk gemaakt. De verontwaardiging der oppositie-partyen is groot, daar zy hun hoop vernietigd zien.. Algemeen is men over tuigd, dat alle rechten die in het October- manifest toegestaan werden, weder zullen worden ingetrokken, en dat de revolutie weer opnièuw moet beginnen. „En even algemeen ziet men in, dat het uitvaardigen van een nieuwe kieswet een overijlden stap is. De ministers stelden die wet snel on in het geheim op, zonder mede werking van bekwame rechtsgeleerden of staatslieden. De verschillen van meening tusschen hen konden niet worden uit den weg geruimd, totdat de Tsaar zich eindelijk aan

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1