WAARSCMINÜ. Openbare Verkooping BINNENLAND. Stadsnieuwe. ZOMERMANTELS ADVKItTKiNTIElN BEURS VM ROTTERDAM SOPHIE DEN ODDSTEN, Faillissement VHKMKIJ. TE GOUDA, Notaris J. KOEMAN. Zenuw- en Maaglijders IS&a.d^e-ver men, en dat het Hoogerhuis het even zeker zal verwerpen. Want by de besprekingen over Lord Newton's voorstellen in hetHoo- gerhnis is bet dnidelyk gebleken, hoeveel tegenstand dit Hnis biedt tegen elke poging ooi ook maar de geringste wijziging in sa menstelling of bevoegdheid te brengen. Ken aantal amendementen zijn op de motie van Sir Henry ingediend. De arbeiderspartij wil bet Hoogerbni8 eenvoudig afschaffen. Een liberaal amendement wil bepaald zien: dat het beginsel van verkiezing den grond slag voor de samenstelling der beide Huizen moet zgn, en dat de geestelijke Peers geen zitting moeten hebben in het Parlement. Onder de andere voorstellen is er nog een van Lord Robert Cecil en F. E. Smith, om het referendum in te voeren, bij verschil van meening tusschen do beide Huizen. D t wordt door de Westm. Gazette op verschil lende gronden bestreden, vooral omdat dit alleen zou voorkomen onder een liberaal kabinet, terwijl een conservatieve regeering al haar maatregelen door het Hoogerhuis zou aangenomen zien. Uit deze ingediende amendementen blijkt, dat het debat scherp en levendig worden Zal. Dit belooft voor de volgende week opge wekte zittingen in het Hngelsche Lagerhuis. In de kringen der hooge ambtenaren to Peking beerscht eenige consternatie over het plotseling en geheel onverwacht ontslag, gegeven aan Tsjoe-hoeng-tsji. Aan het Times-telegram uit Peking, dat van dit ontslag melding maakt, ontleenen wij hot volgende „Tot gisteren (bet telegram is Van den 18en) werd deze ambtenaar, die uit Hoenan afkomstig is, beschouwd als de machtigste man in China, de leden van het Keizerlijk Huis uitgezonderd. Hij was, onder prins Tsjing, de hoogstgeplaatste ambtenaar aan het departement van buitenlandsche zaken, voorts was hij lid van den Grooten Raad, dan groot-secretaris en lid van den Raad van State. Den zeventienden verscheen een Keizerlijk Besluit, waarin hij word ontzet uit al zijn ambten en bovendien naar zijn eigen provincie werd teruggezonden. Nog moet hy het als een uiting van buitengowono goedertierenheid beschouwen, dat do verschillende tegen hem ingebrachte beschuldigingen niet nader zullen worden onderzocht. Tsjoe-hoeng-tsji wordt beticht van te hebben gekuipt met de provinciale autori teiten en met de pers, verder van allerlei daden van nepotisme. Zoo had' bi) zijn schoonzoon een lucratief postje bezorgd. Deze schoonzoon is nu ook ontslagen. De buitealandscho diplomaten in Chinu zien zonder veel spijt de gevallen grootheid vertrekken. Z|j achtten Tsjoe-hoeng-tsji den onbekwaamsten minister van buitenlandsche zaken, die er in China nog ooit geweest was. Zijn opvolger is Löe Hai-hoean, de Cbi- neesche gevolmachtigde, die in 1902 het bekende Mackay-tractaat onderteekonde. Tot hoofd van het departement van binnenland- sche zaken is prins Hoe benoemd. Deze dignitaris geniet onder de buitenlandsche diplomaten te Peking een uitstekende repu tatie wat betreft bekwaamheid en karakter en hetzelfde geldt voor Loe-Hai-hoean. Het maakt op ons den indruk, alsof 't met den waarborg van de Engelsche regeering voor de Transvaalsche leening nog niet geheel in orde is. Voortdurend wordt de Engelsche regeeriug in het Lagerhuis over dien waarborg lastig gevallen. Gisteren vroeg weer een unionist of de uitgifto van de leening althans niet tot het volgende jaar uitgesteld kon worden, aangezien zy nu andere fondsen te zeer zou drukken. Waarop de eerste minister antwoordde, dat de tyd en de wjjze van uitgifte nog in overweging z(jn. Men woet ook, dat gen. Botha dezer dagen in den Volksraad zeide, dat de gedachten- wisseling met de Engelsche regeering over die leening nog gaande was. De eerste minister van Engeland heeft indertijd gezegd dat het wetsvoorstel tot aangaan van de leening eerst in Transvaal wet moest worden, voor de kwestie van den waarborg haar beslag kon krijgen. Zou 't nu zoo verwonderlijk zijn, dat de Wetgevende Raad van Transvaal, bestaande voor 't meerendeo! uit imperialistisch Engel- scben, progressieven, met de woordvoerders dier partij de Wetgevende Vergadering den tijd voor bot aangaan van een leening ongeschikt gaan noemen en het wetsontwerp dienaangaande verwerpen V erspreide Berichten DuIT8CHLANI>, Hamburg gaat op een der Elbe-eilanden land aankoopen, voor 51/* millioen mark, voor uitbreiding der haven. Voorts werden voor alle volksscholen schoolartsen aange steld. Ta Beriyn ii vonnis geveld in het geding tegen Erzburger, wegens beleedigiog door dezen van den oud-gouverneur Bennigsen, vertegenwoordiger van de Kölnische Zeitung, een zoon van wjjlen den partyIcidetyio een brochure tijdens de verkiezingscampagne voor den Rijksdag. In die brochure had Krzberger hem ver weten, dat hy zich van concession in dé ko loniën bad weten meester te maken en rèns- achtige voordeelen had opgestoken. Erzberger, lid van den Rijksdag (centrom) zoo men weet, werd veroordeeld tot een week brommen en de kosten van bet proces. Belgik. Gisteren zyn de algemeene beraadslagingen ic de Kamer over het wetsvoorstel-Coremans tot het verplichtend stellen van het Vlaamsch by de vrye middelbare scholen geëindigd. Coremans zelf verdedigde in de laatste zit ting zyn voorstel. Woeste was een der voor naamste tegenstanders natuurlijk, wat hem van Demblon de opmerking bezorgdeGjj zyt een verrader van het Vlaaihsche ras! De socialist Anseele zeide voor hetontwbrp te zuilen stemmen. Engeland. Do geestelijken van de Engelsche staats kerk in- Londen hadden allang geopponeerd tegen de voorstelling van zoogenaamde le vende beelden naar beroemde meesters in de cafés chantants, wuarbu het naakt een over wegende rol speelt. Het scboiwburgcomité van den Londenschen graafschapsraad heeft echter geen termen gevondeu, die levende beelden te verbieden. Rusland. De socialisten bobben gisteren te Peters- bnrg bepaald, dat met bet oog op de gebrek kige organisatie van het proletariaat op het oogenblik niet aan een algemeene staking kan worden gedacht. Te Warschau is een socialistisch comité van 20 leden gearresteerd. Een proclamatie over de doema-ontbinding werd in beslag genomen. Op de kamers van studenten te Peters burg is huiszoeking gedaan 135 personen, ook vrouwen, zyn ingerekend. Belangrijk nieuws. Zwelling der enkels, .der voeten en der beenen en blazen onder de oogon. (Water zucht). Deze gevaarlijke kwaal dient te worden toegeschreven aan het overvloedig wator afkomstig uit het bloed, dat door gedrongen is tot in het weefsel der huid en dat eigenlijk had moeten worden uitgedreven door de flltreoring indien de nieren in goeden toestand goweest waron. Door een groot aautal dankbare mensehen werd ons mede gedeeld dat dergelijke gevallen volkomen genezen worden door Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Mejuffrouw M. Bouman, Voorweg te Soe- termeer, schrijft ons Uit dankbaarheid voor de genezing in myn nierlijden bekomen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen, wil ik U hiervan gaarne melding doen. Acht jaren lang ben ik met deze nierziekte opgescheept geweest en hoewel ik reed» verschillende geneeskundigen hiervoor geraadpleegd had, was het my niet mogen gelukken een gun stige wending in myn ziekte te brengen, totdat ik met Uw pillen begon. Ik leed veel aan een stekende pyn in den rag en beenen en zelfs waren by tijden mijn enkels opgezwollen. Ik had last van duizelingen en zweetingen, gevolgd door bniveringen. De nrine had een bruine kleur en bevatte meestal bezinksel. By bet opstaan 's mor gens gevoelde ik my reeds vermoeid en ik was dikwijls te afgemat om myn huiselijk werk te kunnen verrichten. De eetlust was zeer gering en ik leed veel aan maagkramp. U kant myn blijdschap das wel voorstellen, toen ik na drie dagen slechts Uw pillen gebruikt te hebben, bemerken kon dat deze pillen my goeddeden. En thans na vier doozen geledigd te hebben, is myn gestel veel verbeterd. Do pijn is byna geheel weg en myn enkels hebben hun normalen vorm aangenomen, terwijl ook de overige ken- teekenen zoo goed als verdwenen zyn, ik kan dan ook niet anders dan met de grootste lof over Uw weldoende pillen spreken. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven- staando waar is en machtig U bet publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by do Hoeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel 4 F. 1.75 voor één- of F. 10.— voor zes doozen. STATEN GEN E KA A L. V H K ÊC fK H A !fË K H. Zitting van Vrijdag 21 Jnni. Onderzoek naar bet vaderschap. De beraadslaging over het wetsontwerp betrekkelijk het onderzoek naar het vader- lohap wordt voortgezet. De minister van Justitie deelt by den aanvang van de zitting mee dat hy, na het gisterenmiddag gevallen Kamervotum, waarby goedgekeurd is voorloopige toeken ning van onderbond aan het kind en aan de moeder, met de commissie van rappor teurs in overleg was getreden om te onder vangen het door den beer Heemskerk gister geopperde bezwaar tegen bedoelde bepaling, een bezwaar, dat, zooals die afgevaardigde vóór het vallen van bet votum had ver klaard, by splitsing vau de bepaling voor een groot deel zon worden weggenomen. Het overleg met de commissie bad den minister 'aanleiding gegeven tot het bren gen van nadere Wijzigingen in het ontwerp, welke spoedig gedrukt aan de leden zonden kannen worden rondgezonden. In afwacl» ting daarvan verzocht de minister schorsing van het debat tot heden middag. De voorzitter stelde voor, met aanhouding van het artikel, waarop de in uitzicht ge stelde wijzigingen betrekking hebben, evenwel thans met de verdere artikelen van het ontwerp door te gaan. De heer Sasse van Ysselt komt er tegen op dat, wegens het bezwaar van één lid, teruggekomen wordt op een Kamervotum. Dat is geen houding van de Regeering! Dat is een unicumHet gevallen votam was goed en degelijk voorbereid. Nanjens zyn politieke viienden protesteerde spr. dan ook tegen dergelijke wyze van handelen, waar door de Kamer hedenmiddag weer voor eep geheel andere materie wordt geplaatst. In verband met een en ander stelt spr. voor, eerst de volgende week de beraadsla gingen over het ontwerp te hervatten. De heer Heemskerk bestrijdt dit nitstel, erkent dat deze handelwijze iets ongebrai- kelyks is; betwist echter dat aan den minister een verwijt moet worden gemaakt, en ontkent dat de Kamer voor een nieuwe materie wordt geplaatst. Overeenkomstig voorzitter's voorstel wordt daarop aangevangen met artikel V van het ontwerp, dat betreft het verschooningsrecht. Na bestrijding door den heer van Doorn, die betoogt dat het verschooningsrecht aan een vader tegenover een zoon en aan een moeder tegenover een dochter niet mag ont nomen worden, hetgeen z. i. geschiedt door art. V, wordt dit artikel aangenomen met 44 tegen 29 stemmen. Aan de orde is daarna art. Vbis, bepa lende o. m. dat deze wet geen toepassing vindt ten aanzien van kinderen, voor den driebonderdsten dag na haar invoering ge boren, tenzij zy geboren zyn nit een ge meenschap, die na haar invoering heeft plaats gehad. Door de keeren van Vuuren on Blooker wordt dit artikel bestreden, en ten slotte door den heer van Vuuren als amendement voorgesteld, voorgaande bepaling te doen vervallen. De heer Limburg oordeelt dat door 't plotseling achterhalen van personen, die tot dnsver straffeloos konden bandelen, de geheele wet impopulair zou worden. Daar om bestrijdt spr. het araendement, dat na eenige discussies wordt verworpen met 42 tegen 32 stemmen, en art. Vbis wordt daar na zonder stemming aangenomen. Regeling van werkzaamheden. Na bestrijding door den heer de Waal Malefljt, besluit de Kamer aan de agenda van werkzaamheden too te voegen: de behandeling der suppletoire Marinebegrooting voor 1907, waarin ligt omgesloten de organinatie van het korps mariniers. Onderzoek naar het vaderschap. Door de Regeering wordt ingediend een wijziging van art. 344bis, door toevoeging van drie nieuwe artikelen, waarbjj geregeld wordt de bevoegdheid van den kantonrech ter om, wanneer by hem geen twijfel be staat dat de verweerder de vader ie, voor- loopig toe te kennen een uitkeering aan het kind en de bevallingskosten aan de moeder. By deze artikelen zyn de uitgaven gesplitst, hetgeen by de gister genomen be slissing over art. 344hbis niet het geval was. Van verschillende zijden wordt geprotes teerd tegen deze Nota van Wyziging, na de gister gevallen beslissing en op nitstel der behandeling aangedrongen. Ten slotte wordt echter met 58 tegen 19 stemmen besloten de wijzigingen in behandeling te nemen. Door den heer van Sasse van Ysselt wordt een amendement voorgesteld, strekkende om den kantonrechter alleen dan te machtigen een voorloopige nitkeering te bevelen, wanneer de verweerder erkent den vader van bet eiscbende kind te zyn en de kanton rechter niet twijfelt aan de toewijding van de vordering. (Volgens de Regeeringsredactie is een dezer twee motieven voldoende om tot provisioneele nitkeering over te gaan.) Na eenig debat wordt het amendement- Sasse van Ysselt aangenomen met 40 tegen 37 stemmen. In overeenstemming met dit besluit worden ook eenige volgende bepalingen gewijzigd. B|j het verder debat stelde de heer Limbarg een amendement voor, strekkende tot ver gemakkelijking voor den voogdijraad om executie van het tegen den verweerder uitgesproken vonnis toe te passen en daartoe zoo noodig, voor gedeelte beslag te leggen op het loon van den verweerder by diens patroon. De minister neemt dit amendement over maar de heer van Veen acht de loonkorting' te groot en stelt by amendement voor, slechts tot hoogstens 1gedeelte op het loon beslag zal kannen worden gelegd, welk amendement wordt verworpen met 39 tegen 32 stemmen. De beraadslaging is beëindigd. De eind stemming zal later geschieden. Aangenomen worden nog de wetsontwerpen tot verwijdering van de Oosterdokslnizen te Amsterdam en het daarmee verband hondende wetsontwerp tot verbooging van het hoofdstuk Marinebegrooting voor 1907. Maandag half twee vergadering en Maan dag-avond. STATENVERKIEZINGEN. Herstemmingen. ZUID-HOLLANÖ. Dordrecht. Uitgebracht 5422. stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. H. van Bil- derbeek (lib. aitr.) 2414N. P. Jongkindt (lib. aitr.) 2535; Z. van Scheldt (anti-rev.) 2670 en dr. Th. Stoop (soc.-dem.) 546 stemmen. Gekozen werden dns de heeren Jongkindt en Van Schelt. 's-G ravenhage. Aantal kiezers 30648. Uitgebracht 21746 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren mr. W. Dolk (lib. aitr.) 11014; E Edersheim (lib. aitr.) 10554; B. Janse (lib. aitr.) 10351W. B. van Liefland (r k.) 9383mr. H, J. M. Patyn (lib. aitr.) 10375; dr. W. P. Rayscb (lib. aitr.) 10109; ds. A. S. Talma (a.-r.) 9476 K. Terlaan (s. d.) 2121; mr. P. J. Troelstra (s. d.) 1933; Von Weiier (chr. hist.) 9304 stemmen. Gekozen zijn dns de heeren Dolk, Eders heim, Janse, Patijn en Rnysch. (Het laatste stembnrean, Van Swinden- straat, was eerst tegen hall eli gereed). Gorinchem. Uitgebracht op mr. V.G. A. Boll (tib.) 3135 jhr. mr. N. C. de Gijzelaar (c. b.) 3030G. de Vor Hz. (c. h.) 2895 W. de Vries Robbe (lib.) 3023 stemmen. Gekozen dus de heeren Bell en De Gijze laar, beiden aftredenden. O n d-B e ij e r 1 a n d. Uitgebracht werden op de heeren J. L. Verhoeven (a. r.) 2592 G. A. Diepenhorst (a. r.) 2458P. S. Over- water (lib.) 2544J. Vlielander (lib.) 2533 stemmen. Gekozen zijn dus de heeren Overwater en Verhoevon. Rotterdam I. Uitgebracht 6803 stem men. Hiervan verkregen de heeren H. Spiek man (s. d.) 2755Jac. van Vessem (c. h.) 4048 stemmen. Gekozen is dns de beer Van Vessem. Rotterdam II. Uitgebracht 3696 stem men. Hiervan verkregen de heeren mr. S. J. L. van Aalten Jr. (v. d.) 1817C. van Dorp (lib.) 1879 stemmen. Gekozen is dus de heer Van Dorp. Rotterdam III. Uitgebracht 3978 stem men. Hiervan verkregen de heeren C. H. van Dam (lib.) 1945mr. M. J. C. M. Kolkman (kath.) 2033 stemmen. Gekozen is dns de hoer Kolkman. Rotterdam IV.Uitgebracht 1820stem men. Hiervan verkregen de heeren E. P. de Moncby Rz. (lib.) 514J. van Stolk Az. (lib, aitr.) 1306 stemmen. Gekozen is dus de heer J. van Stolk. Rotterdam V. Uitgebracht4888stem men. Hiervan verkregen de heeren jhr. mr. C. G. A. van Asch van Wijk (a, r.) 2735 mr: A. R. Zimmerman (lib.) 2151 stemiren. Gekozen is dns de heer Van Asch van Wjjck. Gemeng-de Berichten. Men 'meldt nit Finsterwoide De staking der veidarbeiders te Finster- wolde is geëindigdheden wordt het werk hervat. De commission nit beide partijen waren voorloopig overeengekomen, het loon aldns vast te stellen. Van 1 Jnii tot 1 Augustus 12 cent, van 1 Angnstns tot 1 Jannari 12'/i cent, van 1 Januari tot 1 Maart 10 cent, van 1 Maart tot 1 Jnii 12'/» cent per unr; koreninbalen f 1,75 per dag met middagkost alleen bij veraf wonende land bouwers vrouwen 60 cent, werktijd van 6'/a tot 1 nnr, koreninhalen f 1 met den middagkost; overuren voor mannen20, voor vrouwen 15 cent. De werktijd begint en eindigt aan de behnizing van den patroon. Deze regeling werd in de Donderdagna middag gehonden vergadering van land arbeiders goedgekeurd en van dit beslnit werd onmiddellijk kennis gegeven aan de landbouwer», die ook bjjeen waren. Onder deze waren er, die hun ond personeel niet weder in dienst wenschen te nemen; de arbeiders vroegen naar de namen dier land bouwer» en toen die niet werden gegeven, zon jnist bet beslnit worden genomen, om te blijven staken, toen een landbouwer de vergadering dor arbeider» kwam mededeeien, dat alia landbouwer» hadden tosgsitomd dat het onde personeel weder door ieder in dienst zal worden genomen. De landbouwers mogen geen arbeiders uitsluiten, de arbeider» geen landbouwers. Nog besloten de arbeiders, geene contrac ten met de werkgevers aan te gaan en voor 't geval landbouwers bejaarde werklieden ontslaan, zullen ook de jonge arbeiders bij die landbouwers niet werken. Men meldt nit Zwjjndrecht aan de „Dord. Ct." Gisterenmorgen omstreeks 7 nnr brak een lelie brand uit in de fabriek van asphalt in iu bruinteer, keolteer, en bouwmaterialen v/h. M. Luyten aan den Ringdijk, waar schijnlijk doordat een werkman, die van de thermometer de temperatuur van den ketel zon opnemen, daarbij gebruik maakte van een lucifer, tengevolge waarvae de licht brandbare gassen vlam vatten. In een oog wenk was de bijna geheel van bout opge trokken fabriek, waarin het vaar ruimschoots voedsel vond, één vlammenzee, waaruit een dikke zwarte rook opsteeg, die lsng over de rivier bleef bangen. De labriek is tot den grond toe afgebrand, de belendende hni- zen en werkplaatsen bleven gespaard. De Lord-Mayor van Londen, de Dnitscbe groote steden bezoekende, was Dinsdag de gast van Charlottenburg bij Beriyn. By de beantwoording van een toost beeft tbjj .even een koelheid doen ontstaan. De burge meester vau Charlottenburg herinnerde boe vóór 92 jaren de Dnitscbers en de Engel- schen bij Waterloo zjj aan zij streden, waarna bjj de gevolgtrekking maakte, dat dit nu wéér zoo moet worden. De lord-mayor ant woordde „Ik ben een man des vredes, geen vriend van den oorlog. Ik kan alleen zeg gen, dat Engelands dappere tegenstander van 1815 nn onze trouwste vriend is." Het bericht als zon baron van Heemstra te Smyrna te 's Hage verwacht worden is niet jnist. De heer Van Heemstra is da delijk na zjjn „loskoop" van Konstantinopel naar Smyrna teruggekeerd en vermoedelijk thans reeds te Bnurnabal bjj zijn gezin aan gekomen. Gedurende de zitting van de Grieksche Kamer wierp een individu vauaf de tribune een dynamietpatroon naar beneden, die op een bank viel zoisder te ontploffen. De schuldige werd in hechtenis genomen. Hy bleek niet ten volle te beschikken over zijn geestvermogens. In Saizewo zijn drie politiebeambten ge dood bun bootden werden algeslagen eu aan hoornen genageld met waarschuwende opschriiten. Chicago, de stad waar op sommige gevan genen een zeer bijzonder stelsel wordt toege past om ben tot beterschap te brengen, beeft, voor de eerste maal in de geschiedenis, twee dagen gehad zonder een enkel misdrjjf. Al de bladen zyn voi lof en bewondering voor de stad, die, naar de commissaris van politie meent, binnen een jaar de eenige stad zonder misdrijven op aarde wezen zal. Gister-nacht merkten twee politiemannen voor de bijzondere school in de Vredcnoord- laan te Rotterdam, twee kerels die blijkbaar niet veel goeds in den zin hadden. Toen zij de agenten in het oog kregen, lieten beiden een gillend signaal weerklinken, en vluchtten. De agenten grepen beiden echter en brachten hen naar den politiepost aan de Oostpoort, waar bleek, dat zy J. J. L. en J. A. V. heetten en twee onde bekenden der politie waren. Op het signaal der gearresteerden spron gen een drietal andere kerels door een raam en de deur der fpchool op straat en ont kwamen. Het drietal werd evenwel op den Gond- scben singel nagezet door twee agenten. Wallega waarschuwde zijn collega J. J. Bok- ma en beiden hielden de verdachte mannen in het oog. Toen zy in de Eleonorastraat een hnis binnentraden, drong de politie bet pand binnen. Op de derde verdieping kwam zjj voor een gesloten kamer, waar de ver dachten waren. Na drie sommaties van den commissaris van politie, den heer L. J. C. Vujjk, deden zjj de denr open. Dy drie man nen, genaamd B. L., D. v. E. en K. J. H. werden onmiddellijk naar het politiebureau in de Meermansstraat gebracht. Uit bet privaat, in de kamer waar ge arresteerden zicb bevonden, kwamen te voor schijn een aantal geldstukken, twee breek ijzers en twee ioopers. Voorts zyn in de voering van de pet van een van dit drietal gevonden twee bankbiljetten van 110 en twee halve guldens. In de school in de Vredenoordiaan, waar ingebroken is, zjjn verschillende kasten ge opend ook een spaarbns, die ledig op den pond is teruggevonden. Mede is een breek ijzer gevonden. De vijf verdachten beweren onschuldig te zijn. In de Woensdag 19 Jnni 1906 gebonden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Levensverzekering-bank „Amsterdam", waren vertegenwoordigd 144 aandeelen, uitbrengende 78 stemmen. De vergadering werd geleid door den waarnemenden Voor zitter den Heer L. M, Bonnike. Uit het verslag door de Directie nitgebraebt bleek dat, inclusief de gekapitaliseerde lijf rente, op Dito. December 1906 verzekerd was f 6,376,755.—met f 259,611.— jaarljjk- sche premie, verdeeld over 79404 polissen, terwijl deze cijfers op heden zijn f 6,578,647.- kapitaal met f 266,508.jaarljjksche premie en 80575 polissen. De door den Wiskundigon Adviseur, Dr. N. P. Kaptejjn, bekende reserve wees oene vermeerdering aan van f 82,420.64 zoodat de totale reserve bedraagt f 689,778.78 welke ruimschoots door rentegevende beleg gingen ia gedekt. Volgens advies van de Commissie, ingevolge art. 25 der Statuten tot het nazien der boeken en bescheiden benoemd, en bestaande uit de Heeren Mr. Tb. I. B. Hiltermann, F. Tb. Everard en A. 8. M. J. Méeus werden de Inkomstenrêkening en de Balans goedge kenrd en de Directie décharge verleend ven het gevoerde beheer. Besloten werd bet winstsaldo ad 121,186.10) te benutten tot het doen der volgende afschrijvingen en wel op effecten en bloot eigendom, bet disagio door koersterng- gang f 5,736.35 oprichtingskosten - 6,500.— meubilair en inventaris - 4,025.23'/, onroerende goederen - 1,358.82 diverse debiteuren - 426.60 verder te bestemmen als Reser- vve voor onroerende goederen - 408,— 4 pCt. rente over onverplichte stortingen op aandeelen te vergoeden. - 1,504.— waarna 4 pCt. dividend (No. 10) aan aan deelhouders kan worden uitgekeerd. GOUDA, 22 Jnni 1907. Heden middag tmd de heer Perk uit Nun- speet in de zaal Nut en Vermaak der Soc. „de Rénnie" voor de onderwijzers en onder wijzeressen uit bet Arrondissemement Gouda op met het onderwerp „Het Hamburger- teekenonderwys", nadat beden ochtend ge legenheid was gegeven tot bet bezichtigen van platen op dat onderwerp betrekking hebbende. De vergadering die goed bezocht was werd geopend door den beer Arrondis- sements-schootopziener, Mr. M. M. Schim v. d. Loefi, die daarna het woord gaf aan den heer Perk. In het eerste gedeelte van zijne rede behandelde spreker meer in bet alge meen, de nieuwe methode, die in Amerika, Engeland en in meer landen van Europa gevolgd wordt. Aan de hand van vele teekeningen allon door leerlingen van 8-15 jaar vervaardigd en aikomstig uit Amerika en Hamburg, zoo wel van jongens als meisjesscholen besprak hy de wenscbelijkheid ons oude teekenonder- wys te vervangen door bet nieuwe, dat be oogt bij het kind meer het individueele op te wekken, de zinjvoorjkunst en het dringt aan op naief geheugen teekenen. In bet tweede gedeelte werd door den sprekor meer be handeld de gang van de metbode, do voor werpen die geteekend kondon worden enz. Van de gelegenheid tot vragen stellen die door den Voorzitter gegeven was werd ge bruik gemaakt door don heer Hogeudoorn, die eeuige opmerkingen wenschte te maken. Hjj vreesde, dat waar het teekenonderwjjs vrjjer zou zijn, accuratesse zou gaan ont breken, de teekeningen te hoog gingen voor onze gewone lagere school, die slechts 6 leer jaren telt, tegen Duitscbland 8. Op verschei dene gronden meende bjj vooralsnog by bet oude te kunnen bljjven. Na antwoord van den heer Perk werd door den voorzitter de vergadering na dank zegging aan den spreker gesloten. Onze stadgenoote Mej. A. van Westrienen is te Amsterdam geslaagd voor bet doctoraal examen in de geneeskunde. De plannen voor een paardentram van het einde der Oosthaven tot aan het station werden door den ingenieur Krieger bjj het gemeentebestuur ingediend onder bijvoeging van een adres met verzoek definitief concessie voor den aanleg en de exploitatie te willen verleenen. Het ligt in de bedoeling de tramremise te vestigen in het perceel F 53 aan den Klei weg, dat daartoe niet behoeft te worden verbouwd en waar op eenvondige wyze, door het leggen van een wissel in bet bestaande tramspoot, zal kannen worden binnengereden. Op het stationsplein werd dnbbel spoor ontworpen, ten einde een tramrjjtnig zonder paard tot opneming van passagiers te kannen plaatsen, dat met het paard van de komende tram weder tal kannen vertrekken. De paardentram zal niet, zooais de stoom tram, de Spoorstraat inrjjden. In de gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting van de Centrale Raad van Beroep had de volgende uitspraak plaats. Hooger beroep van J. J. S. te Gonda tegen de nitspraad van den Raad van Beroep te Dordrecht, houdende bevestiging der beslis sing van de Rijksverzekeringsbank, waarbjj aan zjjn zoon H. W. J. S. eeno rente is too- gekend van f 0.10'/, por werkdag tor zake van een ongeval tengevolge waarvan deze ,het eindlid en belit van het grondüd van den rechterduim mist, met ontzegging der vordering tot toekenning eener rente van f 0.49 per werkdag. De Centrale Raad be vestigde d^ uitspraak. Beroepen bjj de Ned. Hervormde Kerk te Noorden de heer L. J. van Leeuwen, cand. to Woerden. •W Lopik. L.l. Zaterdagmiddag had hier een treurig ongeluk plaats. 'Een zoon van den landbouwer H. was 't land ingegaan om stekels te trekken. Tegen vier nnr, den tyd van 't melken, werd by terug verwacht, doch hy kwam niet. Eeys gekeken of hy som^ nog aan 't werk was, ondekte men hem niet. Ongerust geworden ging daarop do vader, vergezeld van zyn jongeren zoon, op onderzoek nit en vonden zy hem al spoedig voorover in een sloot, de stekeltrekker nog in zyr.e handen. De levensgeesten waren ge weken. Vermoed wordt dat het jongmensch door een toeval werd getroffen en zoo in 't water geraakto. Ouderkerk a d IJssel, 19 Juni. De col- lecto voor den gewapenden dienst beeft alhior opgebracht f 31.79. Oudewater, 21 Jnni. De gehouden z.g. Waterloo collecte alhier heeft opgebracht f 11.224. L K H K MAANDAG 8 JUNI. Staataleemnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59«/»« - Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 598/la Rusland.Iwang Doinbr. Obli gation 4'. 96' 4 Azie. Japan Obligatien 1899 4 74"/4 74 Ooi.umbia. (^«consolideerde Bui tenlandsche Schold. Receplf. L 100 124»/,, - Hypotheek-Banken Aandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101*/18 Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/, 977/„ Pandb. Standaard Hypb. 4' 100' Pandb. Stedelijke Hypb. 4 99'4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 100V, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997/. Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 41/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99s/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 41/, 101 Bewjjzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 961/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99"/4 Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99s/, Scheepvaart- Maatschappijen Pand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Pandb. Nationale Hypb. 31/, 98s/4 Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Zaid-Italiaansche Spw.-lMy. A. 367*4 Premieleeninqen. Bkloie, Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 02- l'/1 Diversen My. tot Expl; Laan van Meerdervoort 1902 89*/i Alle nog resteerende en COSTUMES worden tot veel vermin derde prjjzen OPGERUIMD. Hoogachtend, Burgerlijke Stand. GEBOREN20 Jnni. Lambertns Antbonins Marie, ondors H. Wortman en H. G. Doorn bos. Hendrika, ouders G. Moolenaar en M. P. van der Speld. OVERLEDEN: 19 Juni. W. J. Spruit, 21 j. A. Schouten, 19 j. 20. L. D. van Vreumingen, 70 j. -- 8. den Oudsten, 20 j. ONDERTROUWD21 Juni. J. Edelman te Boskoop en C. A. Melkert. J. M. Dort- land en A. Hammer. A. van der Krolt, te 's Gravenhage en T. C. Krajjsheer. B. van den Boom, te 's Hertogenbosch en J. C. Oudakket. G. Ouwoneel en G. A. de Mink. - J. van der Horst en J. van Groningen. F. T. Dandt en A. J. M. van Lindert. C. L. van Leyouhorst,te Bloe- moudaal en W. Jongerbeld. V Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een ge duldig lydcu onze geliefde Dochter en Zuster in den ouderdom van 20 jaren. M. DEN OUDSTEN. J. P. DEN OUDSTEN- DB JONCL ANNIE DEN OUDSTEN. Gouda, 21 Juni 1907. Specialiteit in COSTUMES, MANTELS, BLOUSEN en JAPONSTOFFEN met daarby passende GARNEERINGEN. Dd curator in het faillissement van JAC. VERMEIJ te Vlist maakt bekend, dat door de homologatie van het aangeboden accoord dit tallliaHement gteindlffd is. De parator voornoemd, Jl. VAN DROOGE, advocaat. Dordrecht, 25 Kalkhavon. Geen eredlet te verleenen aan Mej. HOOGKRWAARD vroeger de Wed. WARNS, het zal niet door mü worden betaald. Gouda, 21 Jan! 1907. B. HOOGERWAARD. op MAANDAG 8 JULI 1907, 's morgens elf uren, in de Sociëteit „VREDE BEST" aan de Markt, ten overstaan van don te Haastrecht gevestigden VAN No. 1. Eon onlangs geheel vernieuwd in de Aaltje 'Baksteeg te Gonda, wjjk C No. 193, kadaster Sectie D Nr. 1345„groot 27 Centiaren. Te aanvaarden 1 September 1907. No. 2. Een WOONHUIS, met ERF en GROND in de Derde Kade te Gonda, wyk R No. 420, kadaster Sectie A Nrs, 2377 en 3637, groot 76 Centiaren. En Nrs. 3 en 4. Twee HUIZEN met ERVEN en GROND in een poort aan de Karnemelksloot te Gonda, wjjk R Nr. 439, groot 70 Centiaren en wyk R No. 441, groot 60 Centiaren. Betaaldag 8 Augnstns 1907. Te bezichtigen de laatste 3 werkdagen vóór de veiling van 10 tot 2 nren en op dien dag van 9 tot 11 uren. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. wordt uit overtuiging, als een werkelyke hal in den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart w or it d t boekje franco per post toegezonden door BLOKPOSL'B Boek ban. Za'tbommei. u

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2