V aar hts. yVtewws? en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Buitenlandse!* Overzicht. 4 AO NAAR VEILIGE REEDE gelte. lijders tsch n magazijn, 30. Kleiwegsteeg. g z s s No. 10370. Zaterdag 21) Juni 1007.j 46ste Jaargang. Elf EEL ILL ETON. 9 van Verspreide Berichten. niet meer HOOFDSTUK IX. BX (Wordt vervolgd.) Haastig greep Dodo een tweede blad. I 4 lelijks versch Soepkippen, emeate Eend- els, Fazanten s, Beevleesch ncnrreerende aakt franco >n toepassingen terde I*or- >rtt. Zjj geven irs niet kunnen geen imitatie, fkaartwont onden door bommel. rkeljjke hal I i NG, Poeier. IDAM. EER i LAN ra PEN SOLIED ferk. ten werk. Do minister van de Italiaansche schatkist, Carcano, heelt in de Kamer verklaard, dat de voortdurende toeneming der uitgaven, die zich in de laatste jaren had voorgedaan, gestuit is. Hy deelde verder mede, dat de begrooting 1906—1907 zal sluiten met een VT, n modellen te rn P5 i aantal onge- op aanvraag. 5 .ft Co. Dorothea liet den brief uit de hand vallen. Haar gelaat was doodsbleek en de oogen staarden met akelige blikken in de yle ruimte. Hermar! fluisterde zy. Herman! Zon ik je jaren lang onrecht hebben aan gedaan? Zy sprong op. 9 ets., 75 ct. en Drogisten KER! botterdam. 1, Apotheker esthaven 198 In hot echtschoidingsproces van Leopold Wölfling, den vroegeren aartshertog van Oostenrijk, heelt diens advocaat, do heer Lachonal, lid van den Stendenraad, betoogd, dat mevrouw Wölfling, geboren Adamowitsj, hot ochtolijk samenleven onpiogelyk had ge maakt, o. a. door haar fanatiek vegetarisme. Als haar man vleesch at, maakte zy do hef tigste scènes. Hetzelfde deed zy, als de gewezen aartshertog zich het haar had laten knippen. Telefoon Mo. 69 A I) V E UT K N T E N worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Mot de welbekende lettors stond er ge- schreven „Brieven van myn kleinzoon, uit den tijd toen by to Berlijn was, en later." Zy verbreekt haastig de zegels; eon aan tal brieven rollen uit den bundel, in den blinde grijpt zy er een uit en leest: Welke tegenstrijdige aandoeningen over stelpten ’t jongemeisje, dat zoo lang in den vreemde had rondgedoold, nu het gevoel van „te huis zyn" zich van haar meester maakt. Alles om haar heen is hetzelfde gebleven en tooh Is zooveel veranderd GOWCHE COURiNT. De correspondent der Evening News te Odessa meldt aan zyn blad: Ik verneem van eene zyde, die in den regel zeer geloofwaardig en voorzichtig is, een merkwaardige mededeeljng. Of zij juist is of niet, moet worden afgewacht. Na vele maan- 16) Ik moet u iets geven, wat ik ontdekt heb onder de secretaire van uw grootmoeder zaliger, nadat ik een geldstuk had laten vallen, dat er onder rolde. Ik trok de tafel een weinig van den muur, greep tastend om mij heen en haalde toen dit pakket te voor schijn. Met deze woorden reikte zy Dorothea een verzegeld bundeltje over dat zy uit de kast genomen had. Dank u wel, zeide Dorothea, waarna zy met een hartelyk „goedennacht" do trap opging naar haar kamer, het kleine vertrek, dat getuige was geweest van eenig lief, maar van veel leed uit de jaren harer jeugd. den van zorgvuldige voorbereiding zoowel onder de manschappen van leger on marine als onder de arbeidende klassen, is de revö- lutionnaire partij eindelijk gereed om den openlijken stryd tegen de regeering te her vatten. De comité’s der revolutionnaire socia listen hebben thans, mot hulp der militaire, marine- en arbeidersorganisaties, besloten tot den ge wapenden opstand. De opstand zaj in deze week uitbreken en de eerste slag zal in Sewbastopol geslagen worden. Do hoofdpunten zijn do volgende Op een teeken, dat van de kust zal gegeven worden, zullen de bemanningen van zekere schepen de officieren overweldigen en in do haven werpen, om vervolgens stollingen in te nemen, vanwaar zij de drie forten, dio waar schijnlijk aan de regeering trouw zullen blyven, met hun geschut kunnen bestryken. Hun verschijning in de haven met de roodo vlag in top zal voor de bezettingen dor forten (die zich alle, op drie na, in handen van revolutionnaire artilleristen of deels ook re volutionnaire officieren bevinden) het teeken zyn, om do officieren, die dor regeering trouw zijn, overhoop te steken en het geschut te richten op de gebouwen der stad, het hoofdkwartier der Zwarte Honderd en het verbond dor echte Russische mannen. Het eerste kanonschot zal do soldaten in do kazerne te wapen roepen. Degenen, die trouw blyven aan do regeering, moeten ge vangen Intnsst- waterleiding afsnijden en het spoorweg-, tele graaf- en telefoonverkeer stopzetten. Vervolgens zullen de arsenalen, wapen- winkels, banken enz. geplunderd worden. Allo buit zal in handen wordon gestold van het comité. Met de boeren in den omtrek zyn geheime contracten van leverantie van.lovensmiddolen gesloten. Frankrijk. De rechter van instructie to Perpignan moet verklaard hebben, dat er een samenzwe ring van royalisten heeft bestaan tegen het loven van don prefect. De brandstichters in de prefectuur zou hy op het spoor zyn. De senaat heeft het wetsontwerp op de vervroegde naarhuiszending van do lichting 1903 aangenomen, nadat minister Picquart op de woorden van generaal Langlois, die getuigden van vrees voor een plotsolingen overval door Duitschland, geantwoord had, dat dit een door niets gerechtvaardigde en overdreven veronderstelling was. Engeland. Minister Grey heeft Woensdag moogedeeld dat den afgetreden, bestuurder van Egypte, lord Cromer, een geldsom gegeven zal worden „Liefste Grootma. „Het is alles uit. Papa was zelf by mü „Vaarwel, geluk van liefde en loven myn lieve Dodo! „O Grootma, hoe vreoselyk zyn de rede nen, die my dwingen af te zien van haar bezit. Wie kon vermoeden, dat het zoo met ons gesteld is! „Hoe zal Dodo mjjn schijnbare trouwe loosheid opnemen Zal zy den slag het hoofd kunnen bieden? „God geve, dat zy nog eens gelukkig worde! „De oorzaak van myn handelwijze mag zy nooit vernemen. Vader eischte het van my. Maar u zult het weten Ach, ik ben zoo wanhopig! „Wees goed jegens haarDoe alles voor haar geluk ik mag het immers niof mftfir Telelo. n No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post, 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De zending van Marceliu Albert is mis lukt. „L’apötre des gueux” heeft zich in arrest begeven. De comités van Narbonno en Ar geliers hebben hem den raad gegeven, van verdere pogingen om zyn opdracht te ver vullen af te zien en in het lot der overige leden van het eerste comité te deelen. Mar cello Albert, wiens populariteit aanmerke lijk gedaald schijnt te zyn, zoowel door zyn bezoek aan Clemenceau, als door het aan nemen van eene ondersteuning van honderd francs vaji den minister-president, heeft dien raad opgevolgd. Hy is te Montpellier in de gevangenis gebracht. Dit feit gevoegd bij het besluit van bet comité van Argeliers om den stryd niet op te geven, is een veeg teeken. Wel heeft de militaire bezetting van byna alle plaatsen van eenige beteekenis in de wyndistricten tot dusver de herhaling van de troebelen der eerste dagen beletmaar de wijnbou wers zyn vastbesloten vol te houden, niet te ontwapenen. Het comité van Argeliers heeft gisteren een motie aangenomen, waarin gezegd wordt: „dat de wet door de Kamer aangenomen, voor ons aannemelijk isdat alle leden zich solidair verklaren met de maatregelen door de leden van het lo comité genomen, on dat zy geen enkelen eisch laten vallen, in het belang van den wijnbouw gesteld. Zy besluiten verder de formuleering van hunne eischen zoo spoedig mogelijk te onderwerpen aan alle comités.” Dit besluit wordt allerwege met geestdrift ontvangen, Een der leiders zeide tot den correspondent van den „Matin”: „Gy ziet ontwapenen doen wjj niet. Wy^ zullen de stadhuizen niet laten betrekken door de burgemeester en de gemeenteraden, zoolang wy niet de wet hebben verkregen, die ons beschermt tegen de knoeierijen, en die ons zal toestaan, eindelijk te ontkomen aan de ellende.” De stryd wordt dus voortgezet. Ook in de Kamer. Wat heden zal alweer een interpellatie worden gehouden, over de regeeringsmaatregelen tegen de onlusten in het Zuiden. Waar is Dodo gebleven? vroeg zy zich af, terwijl zij het vertrek rondziet, als wilde zy de oude, heerlijke dagen weder terug roepen. Lise, die binnenkwam met eenige verver- schingen, werd spoedig weder weggezonden. Dorothea gebruikte slechts een kop thee en liet haar gedachten den vrijen loop. - Waarom werd my het overlyden zijner vrouw niet meegedeeld? Zou hy diep ge bukt gaan onder dat verlies? Vrouw Sello zegt het, en het is trouwens niet meer dan natuurlijk. De moeder zijner kinderen en hij had haar lief anders had hy mij niet opgegeven Maar waai om noemde hy zyn dochtertje naarmy? Wolk een tegen strijdigheid in dien man Zy zet zich op de sofa neder en vervolgt haar alleenspraak. Als de prinses my hooren kon, die hem altijd zoo verdedigt Ook zy verried haar geliefde, maar dat was door den drang der omstandigheden; zy redde haar vader en broeder van nijpende armoede. Bovendien was zij een zwakke vrouw Maar hy, die in geheel andere (Omstandigheden ver keerde! Ba! Gedachteloos draait zij het pakket in de hand om en om Daar vallen haar oogen op het schrift en herkent de hand van haar overleden grootmoeder. lijke elementen, en de toestand van het land is van dien aard, dat aan een crisis niet gedacht wordt”. Minder offlcieele berichten echter luiden heel anders. In Parysche bladen wordt ge wag gemaakt van opstootjes in tal vah plaat sen, waarby honderd personen gedood, 600 gewond zijn. Dit is nog wat erger dan bij de onlusten in Zuid-Frankryk. Ook onder do troepen in Oporto moet mui terij zyn voorgekomen. De minister-president Joao Franco, wordt steeds minder populair, en in vele kringen acht men zijn aftreden noodzakelyk. De ministerieele meerderheid in hot En- gelsche Lagerhuis, hééft na een driedaagsch debat, dat nu en dan zeer heftig werd, en waarin krasse redevoeringen werden uitge sproken, de motie van Sir Henry Campbell- Bannerman aangenomen met 432 tegen 147 stemmen. Alle amendementen van verdere strekking dan het voorstel der regeering werden verworpen. Het plan van Sir Henry Campbell-Banner man is nu, een wetsvoorstel gereed te ma ken, in den geest van de beginselen, die in de motie waren noergelegd. Dit wetsont werp zal in de zitting van 1909 aan het Huis worden voorgelegd, en na de stemming van gisteren is er geon twjjfol aan de goed- genomen worden. |eapng ervan door het Lagerhuis. ichen zullen do arbeiders do gas- en In het Hoogerhuis wordt hot daarontögen verworpen. En dan zal Sir Henry don ko- ning do ontbinding van het Parlement voor stellen, om door de kiezers een beslissing te laten nemen, over de wenschelykheid om het vetorecht van het Hoogerhuis te beperken. De berichten uit Portugal loopen zeer uiteen. Allo offlcieele berichten zeggen „dat in geheel hot land volkomen rust heerscht, en dat allo wanordelijkheden heb ben opgohouden. De maatregelen der re geering genieten den onverdeelden byval van alle arbeidende en alle nyvere klassen. De regeering bezit hot volste vertrouwen van de natie on van do kroon, en zij wjjdt zich geheel aan de wettelijko maatregelen, die door het algemeen belang gerechtvaar digd en noodig gemaakt worden.” Een ander officieus bericht zegt„dat op het oogenblik geen sprake is van een ministerieele crisis. Het ministerie bezit den steun van alle voor het bestuur noodzako- „Hartelyk geliefde Grootmama! „Nog eenmaal wendde ik my tot mijn vader over do bewuste kwestie, al wist ik dat de hoop goring was. - Maar wie lief heeft, geeft niet licht op. Kalm en smoe- kend was de toon van mijn schryven, ik beloofde hem my naar zyn bevelen te voegen, maar myn liefde moest hy onaan getast laten. Zonder Dodo kan ik my het leven onmogolyk voorstellen. „Dat armo kind! „U schrijft my, dat zij zoo kalm on ver standig is. Is dat niet een bewys, dat zy overtuigd is van myn onwankelbare liefde? „Spreek haar nioi over my, het zou haar al te zeer bedroeven. „Ik leef in de pijnlykste spanning naar het antwoord. Kunt gij uw invloed aan wenden, doe het dan ter wille van Uw liefhebbenden kleinzoon Herman." batig saldo van meer dan 53 millioen een resultaat dat te danken is aan de opmer kelijke toeneming van inkomsten, welke vooral een gevolg is van de oeconomische ontwik keling des lands. I I Weer over den waarborg van de Trans- vaalsche leening van vyf millioen pond in het Engelsche Lagerhuis aan den tand ge voeld, zeide Churchill Dinsdag, dat de regee- ring in beginsel besloten had dien waarborg te geven, indien het voorstel tot uitgifte er van in het Transvaalsche parlement aan genomen werd. In beginsel, dat klinkt niet onbedenkelijk. En die stage herhaling van de van zelf sprekende voorwaardo, dat de Transvaalsche volksvertegenwoordiging de leening goedkeurt, leidt tot h t vermoeden, dat de benoemde Wetgevende Raad wel eens oen wenk kon krygen om het desbetreffende wetsontwerp te verwerpen. Het argument van de progressieven in de Wetgevende Ver gadering, dat die leening den schuldenlast slechts zou verzwaren, dan daarby goed die nen. Zoo zou Transvaal allicht slechts dat eene millioen pond kunnen leenen, dat de regeering gezegd hoeft in het eerste jaar noodig te hebben. Volgens Churchill wist de Engelsche regeering roods in het begin der onderhandelingen, dat de Transvaalsche re geering de vyf millioen niet aanstonds zou noodig hebben. Maar of ’t werkelyk in ’t plan hoeft gelogen, to beginnen met slechts een millioen te leonen, lykt ons twyfelachtig. De oppositie in het Lagerhuis gelooft het, naar uit haar vragen blykt, ook niet.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1