i «ar Aïettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. TELS aal var min- No. IO372. Dinsdag 2 Juli 1907. Buitenlandse!» Overzicht. I •®r V - ao glijders NAAR VEILIGE REEDE 18) TlfflN 46ste Jaargang. FEUILLETON. 1 van anilelaar 10a KMAN&Zs (Slot volgt.) aantal onge- op aanvraag, ïil Jt Co. ■erkelgke hul MANTELS SN met daarbij i toepassingen vrde Por- '19. Zy geven s niet kunnen geen imitatie, 'iefkaart worit ezonden door .Itbommel. Ik weet het, wfbusjM Ifcur- IT, i modellen te HE-- E -- MH IMHE COlM\T. Teletoin No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per jM)st 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. negers die daar wonen, op. Het leven heeft voor den neger zéiï weinig waarde. Hy, Liebert. zou, omdat hy zachter van aard is, anders dan Peters gehandeld hebben, maar de uitkomsten pleiten voor Peters. Liebert beschouwt de twee disciplinaire vonnissen waatby Peters uit den dienst is ontslagen, niet alleen als gerechtelyke moorden tegen over Peters, maar ook als een schandvlek voor de Duitsche rechtspleging. Baron Pechmann vereenigde zich met hot advies van Liebert. Eugen Wolf was van een te genovergestelde meening. Hy is met de expeditie van Emm door hetzelfde gebied als Peters getrokken, zonder een schot te lossen. Liebert is, volgons hem, geen Afrikaanse!» deskundige, daar hy als gouverneur van Oost-Afrika niet mot inlanders in nadere aanraking is gekomen. Öroote verwachtingen waren onder de te genstanders van Clemenceau gebouwd op de Kamerzitting van gisteren. Jaurès sprak in de Hnmanité van een ka- binet-Sarien-Ribot, en wellicht heeft het noemen van die namen een gunstigen invloed gehad vooi Clemenceau’s ministerie. Want de reactionnairen zouden een ministerie, waarin Ribot zitting heeft, wel wenschenmaar om dezelfde redenen is zulk een ministerie voor de democratische linkerzijde onaannemelijk. De Liberté en andere bladen bezwoeren dan ook gisteren Sarrien, van wiens houding veel zou afhangen, wèl te overwegen wat hy deed. Sarrien verklaarde, dat hy, zelfs wanneer hy voornemens was geweest tegen de regec- ring te stemmen, niet van plan was dit te doen, na de uitingen van Jaurès. Maar vele bladen voorzagen reeds, dat de interpellaties, met hoeveel drukte ook aan- gekondigd, geen ander gevolg zouden heb ben, dan die van een week geleden. De Gil- Blas zeide„Dat komt alleen omdat ver schillende groepen die niet alleen mededingers zyn, maar zelfs vijandig tegenover elkaar staan, op de erfenis rekenen en vreezen, dat zy voor elkaar de kastanjes uit het vuur zullen halen”. Het resultaat is dan ook geweest, dat na een schitterende verdedigings-redevoering van Clemenceau de Kamer opnieuw met bijna Reuter seint uit Parijs dd. 28 Juni. De prioriteit ten gunste van de motie van Lagasse, waarin deelneming werd betuigd met de familiebetrekkingen der slachtoffers en de verwachting werd uitgesproken, dat de regeoring maatregelen zou nemen ter kalmeering, werd verworpen met 326 tegen 174 stemmen. Het eerste gedeelte van de motie Beanquier, ter goedkeuring der regee- ringsverklaring, werd aangenomen met 347 tegen 226 stemmen; het tweede gedeelte, vertrouwen uitsprekend in de regeering, dat zy den eerbied voor de wet en den terug keer der kalmte zal waarborgen, werd aan genomen met 324 tegen 233 stemmen het derde gedeelte, bedoelende een bewogen groet te brengen aan de burgerlijke en mi litaire slachtoffers en vertrouwen uitend in de vaderlandslievende samenwerking tusschen de bevolking van hot Zuiden, werd aange nomen door het opsteken der handende geheel® motie werd aangenomen met 323 tegen 233 stemmen. Daarna werd de zitting opgeheven. Ik weet het, valt zy hem in de rede, terwyl zy tracht haar hand los te rukken. Sinds gisteravond weet ik, dat er redenen bestonden, die je dwongen Ik schenk je vergiffenis, ik heb berouw Het was slecht van my Maar laat my nu los. Telefoon No. 82 A D V E UT E N TI EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd. Edlte leuaimn u ia do», aam des rvwdigi wereidbo- Stoll- Berlijn ten einde my het antwoord op een brief, dien ik ter wille onzer liefde hem had geschreven, persoonlijk te brengen. Hy be kende piy, dat hy, die voor den ryksten grondbezitter der provincie gold, den onder gang nabij was en van my redding verlangde. Buiten myn weten had hy reeds met een zijner vrienden,den voogd der ouderlooze freule Von Schönfeld, de afspraak gemaakt, dat haar vorstelijk vermogen ons moest red den. Zy was toen nog op de kostschool, ziekelyk en meegaand van karakter. Van haar toestemming was hy zeker. Ik schrikte, toen ik vernam dat wy geruïneerd waren. Ik weigerde en smeekte, de rechten van majoraats-erfgenaam op myn jongeren broeder te mogen overdragen, maar daartegen verzet zich de Pruisische wet. Bovendien was er baast bymyn broe der was nog te jong om in bet huwelijk te treden. In de grootste ontroering verliet papa my. Hy wierp zich in een rytuig en reed naar het hotel. Door onverklaarbare onrust gekweld, ijlde ik hem na en trad juist zyn kamer binnen, toen hij een revolver had gegrepen. In een oogwenk had ik hem het wapen uit de band geslagen, zoodat het schot in den vloer drong; ik viel hem om den hals en beloofde alles Méér kun je niet van mij verlangen 1 - Ik laat je niet los! verklaart hy kalm. Eerst wil ik my rechtvaardigen. Hy wijst op de omgekeerde boot, die aan den oever ligt. Kom, neem plaats! Ik zal het kort maken. Onwillekeurig gehoorzaamt zij. Dorothea, begint hy aarzelend, terwijl zyn oogen bewonderend staren op baar be vallige gestalte, waartoe oude herinneringen op te halen? Ik wil je alleen zeggen, dat ik je slechts gedwongen verliet, dat ik alles deed wat in mijn vermogen was om je niet te verliezen. God alleen weet, hoe ik ge- I leden heb. Op zekeren dag, zoo ging Herman op ■omberen toon voort, bezocht papa te In de Oostenrjjksche Kamer heeft de mi nister-president baron Beek een program- redevoering gehouden, waarvan de Neue freie Presse de volgende karakteristiek geeft: Hot program der regeering is dat van de politick dor open deur; de minister-president zoekt de deur van geen der partyclubs, en wil niemand in de oppositie brengenhy sluit zich by geen party aan, maar wil met allen samenwerken. Persoonlijk is hy conservatief, maar hy plaatst een scheidsmuur tusschen zjjn begin selen en die der christelijk sociale conserva tieven, door uitdrukkelijk zich uit te spreken voor „gelijkheid voor de wet, zonder te letten op nationale of godsdienstige verschillen.” I Zyn redevoering was ook gericht tegen de sociaal-democratische beginselen. Want Beek verklaarde dat de groote sterkte der socialistische party haar noodzaakte tot het volgen van een verantwoordelijke politiek. Het regeeringsprogram, zoo zegt het blad verder, is een program van politiek-electri- schen aard, wyl het de goede punton uit de programma’s van alle partijen tot één program vereenigen wil. De opwekking tot positieven, vruchtbaren arbeid wordt voor namelijk gericht tot de bezittende klasse, van wie de minister hoopt, „dat zy den staat niet de middelen zullen onthouden die voor zyn voortbestaan noodig is, wyl zy daardoor den grond onder hun eigen voeten weg graven.” „Ieder nieuw conflict van de burgerlijke partijen met de regeering, iedere nieuwe obstructie in het Parlement zal het socialisme versterken”, zeide de minister. De regeering stond Donderdag in de Ka. mer voor een heet vuur. De minister Van binnenlandsche zaken verklaarde, dat Hy zweeg een oogenblik, terwyl Dorothea hem met bleek gelaat en betraar.de oogen aanstaarde. Ik mocht je, ging hy voort, niet zeg gen, waarom ik my van je wendde. Ik schreef grootma, of zy ook wist hoe ’t met Dornfels stond, doch zy had daar niets van vernomen. Wat jou betrof schreef zy, dat ik my niet behoefde angstig te maken. Je zoudt my wel kunnen vergeten Je waart immers nog zoo jong! Zeide zij dit om my gerust te stellen, of was het wer kelijk zoo? Zy werd gloeiend rood, maar antwoordde niet. Weldra was ik verloofd, vervolgde hy, het krediet myns vaders hersteld en, toen ik de uiformjas uittrok, was ik een getrouwd man. Ik kreeg het kolossaal vermogen mij ner vrouw, papa gaf i y Dornfels over onze naam was gered! Ik had medelijden met myn arme vrouw. Zy verdroeg myn luimen met bewonderens- waardige zachtmoedigheid, zoodat ik leerde haar hoogachten en haar nu- diep betreur. Zy was een engel. - Kort voor den doop van ons dochtertje had zy Itoor de praatzucht der oude baker vernomen.ldat wy, Dodo, elkaar hebben lief gehad. Z(^begreep weldra de gansebe on gelukkige geschiedenis en was van toen al honderd stemmen meerderheid haar vertrou wen betuigde in het kabinet.. Het is een verrassing geweest dat dr. Karl Peters Zaterdag in de rechtzaal te München de vonnissen van de twee discipli naire rechtbanken in eersten en tweeden aanleg waarbij hy uit ’q ryks dienst ontslagen is, in hun vollen omvang heeft laten voor lezen. Zy beslaan meer dan 200 bladzyden. Het eerste vonnis, van April 1897, staat uitvoerig stil by de gebeurtenissen aan de Kilimandsjaro. Dienvolgens wilde de neger Mabroek by zyn inbraken in het Duitsche ambtsgebouw by de inlandsche vrouwen, die achter de voorgalerij sliepen, komen. De rechtbank nam aan dat de veroordeeling van Mabroek niet in den vorm was geschied. Zy laakt het dat alleen particuliere ambte- flaren van Peters als rechters in de zaak van Mabroek betrokken werden en niet lui tenant Bronsart v. Schollendorf. de militaire bevelhebber van den Duitschen post. Persoon lijke overwegingen en Mabroek’s omvang met do vrouwen op den post hadden, naar het oordeel van do disciplinaire rechtbank, by Peters ten hadeelo van Mabrook den doorslag gegeven. Van de terechtstelling van Jagodja maakten de rechters in eersten aanleg Poters geen verwyt. Het vonnis in tweeden aanleg gaat daarentegen verder. Daarby werd Peters ook veroordeeld wegens zyn optreden tegen het hoofd Malamia (naar wien de inlandsche vrouwen gevlucht waren), te harde bestraf fing van vrouwen en de terechtstelling van Jagodja. Nog uitvoeriger dan het eerste disciplinaire vonnis betoogt het tweede dat dr. Peters Mabroek om persoonlijke redenen ter dood heeft laten brengen. Het misdrijf van Miabroek was niet van dien aard ge weest, om hem er voor ter dood te veroor- deelen. De expeditie tegen Malamia had alleen ten loei, de gevluchte vrouwen terug te halen. Er was geen politieke reden voor geweest. Dr. Peters had niet het recht gehad, om de militaire macht voor zulke persoonlijke doeleinden te gebruiken. De vlucht van de vrouwen was geen desertie, de harde bestraffing daarom onnoodig ge weest. De geeselingen waren veel te wreed aardig geweest. Jagodja was ten onrechte in ketens geslagen en hare terechtstelling was niet te rechtvaardigen. Zaterdagmiddag zyn de deskundigen ge hoord. Generaal Liebert, een van hen, ver klaarde dat in het gebied van de Kilimands jaro de oorlogzuchtigste negers wonen van I heel Oost-Afrika. Hy somde een eindelooze reeks van gebreken en ondeugden van de IJ voegsel. f orkomende J 1TR0NEN F p. p. tegen J arkrygbaar Haag. regeering niet van plan is voor de landdagen ook het algemeene kiesrecht in te voeren. Dit lokte een stormachtig protest uit van de sociaal democraten, die verklaarden„het kan niet langer zoo gaan, als in het oude curien-parlementhet algemeene kiesrecht moet komen”. Zy verklaarden voorstellen daartoe te zullen indienen en zeiden zeker te zyn van de aanneming, daar de christen- socialisten reeds besloten hadden, voor den Nederoostenrykscben Landdag het algemeene kiesrecht in te voeren Van den steun dier party konden zy zich dus verzekerd achten. Toen in het najaar in Roemenië ernstige agrarische onlusten ontstonden, beloofde de regeering dat door wettelyke maatrege len aan den nood der! bevolking zon worden tegemoet gekomen en belangryke agrarische hervormingen zouden worden ingevoerd. Een liberaal kabinet, onder leiding van Demeter Sturdza, werd daarvoor door koning Carol aan het bewind geroepen. De Kamer werd ontbonden, en nieuwe verkiezingen werden nitgeschreven, die een liberale meerderheid in het wetgevende lichaam brachten. Het kabinet stelde toen voor, dat uit de Kamergroepen een commissie zou worden benoemd, tot uitwerking van de agrarische hervormingen, die noodig geacht worden voor de verbetering der toestanden op het platte land, dat bet grootste deel der bevolking van Roemenië bevat. Plotseling komt nu een schryven van Peter Carp, den leider der verbonden conserva tieven, aan Sturdza de mededeeling brengen, dat het uitvoerend comité van de verbonden conservatieven besloten heeft niet toe te staan, dat leden der minderheid in de commissie voor de agrarische hervormingen zitting zullen nemen. Die schryven is een ernstige ontgooche ling voor de regeering en voor hen die van de samenwerking der beide partyen een po ging verwachtten om de welvaart der arme landbevolking te verhoogen. Nu de conservatieven de beraadslagingen in de commissie niet zullen bywonen, heb ben zy daardoor tevens het voornemen te kennen gegeven, by de behandeling der wets ontwerpen in de Kamer krachtig oppositie te voeren. Carp m^ent, dat de vorming van de com missie, zooals Sturdza die voorstelt, niet ten doel heeft door samenwerking tot een goed wetsontwerp te komen, maar alleen een soort hoffelykbeids-betuiging is. Samen werking zou alleen mogel(jk zyn, wanneer de liberale party ontwerpen had opgesteld, nog oplettender voor my. Zy was bet, die ons dochtertje jouw naam gaf en toen ik haar verrast aanzag, viel zy my om den bals en snikte: „Arme Herman ik kan het immers niet helpen! Van dit oogenblik af heb ik haar op de handen gedragen en toen zy ziek en zwak werd, trachtte ik haar het leven zooveel mogelyk te veraangenamen Maar nu genoeg daarvan. Groote tranen vloeiden tusschen de slanke vingers, waarachter het jonge meisje haar gelaat verborg. Hy knielde voor, haar neder en vroeg fluis terend Dodo, ben je nog vertoornd op my? Myn hartebloed zoiV/ik gaarne geven, als ik de bittere herinnering aan mü uit je ziel kon wisschen. Neen, noen! snikte zy. Die herinne ringen, hoe bitter ook, wil ik niet prys ge ven zy waren het eenige, dat ik bezat. Ach, waarom ervoer ik de ware reden niet? Hoeveel leed en kommer zouden my dan niet gespaard zyn gebleven! Ben je werkelyk ongelukkig geweest, Dodo?... O ja, ik ben er van overtuigd, al hoorde ik ook van alle kanten de gevierde schoons hofdame roemen! irina UAL 9 geknipte J rde plaat. KEU T patroon. jf CHILD- j gratis ge-

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1