le le le 6 •ij in DE BANKNOOT. Mettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 10377. Maandag 8 Juli 1907. 46ste Jaargang. Bultenlaodscti Overzicht. FEUILLETON. ',\ZOHG. NHVIS, DUS GOÜUA. tsch nmagazlju, HTS. van I als Teletom No, 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Z^n- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per jM>st 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. i ten doel om 1 huishoudelijke veel noodig te k aan ininge- n te verkoopen. omt geheel ten eeniging „4r- 30. i Kleiwegeteeg. TEN SOLIED ^erk. iten werk. GOÜDSCHE Uil K IM idelykate en g» ddel voor Heeren nderschoenweric. M Müller L Ct Men lette goed imerk.— isnwerk, galaiitcrlM, Sardamann, Aruba* De Politische Correspondenz heeft een bericht over den toestand in Portugal. Dit bericht wijkt in zooverre af van de meeste berichten, die men in buitenlandsche bladen kan vinden, Jat er de verwachting van het welslagen van Joao Franco in wordt uitgo- De wet, waarby de arbeid in de mynen beperkt wordt tot acht uur per dag, is door de Fransche Kamer met 427 tegen 123 stem men aangenomen. Evenals onder het vorige liberale minis terie, dat in 1895 ten einde liep, trachten de unionisten in den lande den indruk te wekken, dat leger en vloot by de liberalen niet veilig zyn. Herhaaldelyk komen er in den laatste» tyd in de unionistische pers zoogenaamde onthullingen voor over gebre ken bij de vloot enz. En in Hooger- en Lagerhuis stellen leden van die party gedurig bedenkelyke vragen. Zoo Lord Cawdor, laatstelijk minister van marine onder Balfour, gisteren in het Hoogerhuis over de Kanaal- vloot. Lord Twoedmouthi de minister van marine, protesteerde in het algemeen tegen de aan vallen van de pers: de admiraliteit is niet de dienares van een spaarzame regeering geworden. De kanaalvloot is, zeide hy, veer tien linieschepen sterk, waarvan er acht tot tot do K'ng-Edward klasse behooren. De zes andere zullen binnen niet langen tyd door zes schepen van eenzelfde type vervangen worden. Maar nu reeds heeft de Kanaalvloot in de acht King Edwards schepen welke die in elke andere vloot overtreffen. Met de zes nieuwe zal geen andere vloot zich in linie schepen met haar kunnen vergelykon. De Engelsche kastvloot is gebleken uitmuntend met geschut toegerust te zyn. sproken. Dat de voorstelling, alsof Portugal aan een vooravond van,een algeheele 07- wenteling zou staan, overdreven was, hebben wy telkens van bezadigde toeschouwers ver nomen, maar over ’t algemeen acht men hot toch onwaarschijnlijk, dat het Joao Franco gelukken zou, het hoofd boven water te houden. In Noordwestelyk Europa, zou hot werkelyk ondenkbaar zyn, dat een minister president, die de volksvertegenwoordiging naar huis zond en de grondwet ter zyde stelde, er in slagen zou, de verstoorde rust te herstellen. Men moet niet afgaan, by de beoordeeling van den toestand, op de bladen der oppositie, zegt de berichtgever van de Pol. Corr. Wat deze bladen voorstellen als de meening van het land is niets anders dan de meening van eenige honderden heethoof dige dryvers. een zeer zwak woord. Tot in eeuwigheid -- dat is het ware woord, mynheer. Toddy, zend dezen heer deze zaken zonder verzuim; de mindere klaoten kunnen wachten. Noteer het adres van mynheer, en „Ik ga juist verhuizenik zal terugkomen om u myn nieuw adres op te geven.” „Zeer goed, mynheer. Een oogenblik; laat mij u uitgeleide doen. Goeden dag, myn heer, goeden dag!” Nu begrypt ge zeker wel, hoe het verder ging. Ik kocht alle noodige zaken, en liet bij de betaling slechts de banknoot zien; binnen een week bewoonde ik een kostbaar ingericht hotel in Hannover Square. Ik di neerde in het hotel, doch ontbeet in de restauratie waar ik de banknoot van een mil- lioen pond het eerst gezien had. Dit was het geluk van Harris, den eigenaar, want de mare had zich snel verbreid, dat de man met het bankbiljet van een millioen pond in den vest zak, daar verkeerde. Ik was tot heilige geproclameerdvan een armen, van de hand in den tand levenden onbekende was ik nu een beroemd mensch geworden. Harris was gelukkig, en ik kon als een rijk man leven. Ik dacht wel, dat de ontgoocheling komen zou; maar ik werd door den stroom mede gevoerd en kon er niet tegen in zwemmen, ’s Nachts, in het duister, overviel my steeds de gedachte aan een slechten afloop; maar In antwoord op een interpollatie-Denys- Cocliin in de Fransche Kamei deelde minister Pichon mede, dat al de door Marokko toe gezegde maatregelen reeds een begin van uitvoering hebben ondergaan. In het geheelo corps diplomatique te Tanger heerscht een goede verstandhouding. De overeenstemming tusschen de mogendheden is tot stand geko men de overeenkomst tusschen Frankrijk en Spanje heeft met Marokko niets te maken, en beoogt slechts de handhaving van den status quo in de Middellandsche Zee. Frankrijk stelt zich alleen ten doel de mogelijke oor- logsoorzaken uit den weg te ruimen en eene uitbreiding te geven aan het aantal aan gelegenheden waaromtrent overeenstemming 4 verkregen kan worden. Verder zeide de minister, dat de heer Etienne in Duitschland geen enkele offlcieele of offlcieuse zending vervulde, doch dat de uitstekende ontvangst aan een Fransch staatsman te beurt gevallen, niet anders dan een zeer gunstigen invloed kan hebben op de verhoudingen tusschen de beide landen. (Levendige bijvalsbetuigingen links.) In Engeland heeft de houding van Rai- soeli natuurlijk een zeer onaangenamen in druk gemaakt, al is menig blad van mee ning, dat Sir Harry Maclean zéér onvoor zichtig is geweest. De „Tribune” zegt: „Als een Marok- kaansch ambtenaar het hoofd in een vossenhol steekt, moet hy er op verdacht zyn, dat hy gebeten kan worden.” De „Daily News” weet geen beter voor beeld van kinderlijke lichtgeloovigheid dan het optreden van Sir Harry toonde, die vol gens dat blad „zyn lot volkomen verdiende.’’ stap tot organisatie van Zuid-Afrika te steunen. Zy heeft daarom ook met spoed zelfregeering toegestaan aan de Oranje- kolonie, wyl zy niet wilde dat de pogingen om de Unie tot stand te brengen zouden afstuiten, op het feit, dat een der staten geen zelfbestuur had. Lord Selborne wyst er op, dat de beslis sing over het tot stand komen der Unie niet kan worden uitgesteld, en dat zy niet beperkt kan blijven tot de overeenkomst over de spoorwegen. Want niet alleen in de spoor- wegregeling, maar op een aantal andere punten bestaan zoo ernstige verschillen tus schen de Afrikaanscbe staten, dat in bun aller belang een regeling meer dan nóód- zakelyk is. Het optreden van minister Kossuth by de behandeling der spoorweg-regeling in het Hongaarsche Huis heeft een onverwacht ge volg gehad. Het had ten doel aan de ob structie der Kroaten een einde te maken. Maar nu heeft het ten gevolge gehad, dat de Kroaten zich onder protest uit den Rijks raad verwijderd hebben. Voordat gisteren de stemming over het voorstel-Kossuth plaats had, stond de Kroa tische leider Supelo op, en las een lange verklaring voor in het Kroatisch. De zin daarvan was een protest tegen den presi dent, die de vryheid van spreken der Kroa ten beperkt had, en tegen de regeering, die door een „coup de main” de debatten had verijdeld. De Kroaten kunnen, zeide Supelo, onder die omstandigheden niet langer deel nemen aan den arbeid; zy zullen aan hun Landdag bericht uitbrengen, en deze moet beslissen of zy hun mandaten nog langer kunnen behouden. Met een juichkreet op Kroatië verlieten de Kroaten de zaal. De regeering van Hongarije, die in de dagen van den constitutioneelen stryd de hulp en vriendschap der Kroaten zocht, ver klaart nu, dat de houding der Kroaten in den Landdag en in den Rijksraad veroor zaakt werd door aspiraties, die de Hongaar sche staatseenheid bedreigen. De regeëring heeft daarom de Banus Rakodczay, die tegen de Kroatische obstructie niet kon of wilde optreden, van .zyn ambt ontheven. Waarschijnlijk zal een generaal -de„Neue Freie Presse” noemt Fzm. Marian Baresanin von Bares uit Zara, de militaire comman dant in Dalmatië -r- met de functie van bnstuurder in Kroatië [worden belast. De „Frankf. Ztg.” verwacht nog, dat de Kroa tische Landdag zal worden ontbonden. Maar al deze maatregelen zullen niet strekken om het ernstige conflict tusschen de Hongaarsche regeering en de Kroaten te doen eindigen. De honderdste geboortedag van Garibaldi, die, gelyk men weet, tot een nationale» feestdag is verklaard, is gisteren in geheel Italië plechtig gevierd. Er hebben vader landslievende botoogingen plaats gehad, er zyn optochten gehouden, er zyn kransen ncergelogd aan den voet der Garibaldi- monumenten, enz. Te Rome Werd gisteren||allerwege de vlag uitgestoken en in do straten weerklonken de vroolyke tonen der muziek. Do winkels waren gesloten. vullen. Hy ontving my met hetzelfde entbu- siasme, die m[j overal ten deel viel, en zei dat hy my myn plichtsverzuim, hem niet eer der bezocht te hebben, slechts kon vergeven als ik de belofte aflegdo des avonds by hem te zullen komen, in de plaats van een ziek geworden «gast. In den loop van liet gesprek kwam het uit, dat hy en myn vader school kameraden en samen op de universiteit te Yale geweest waren, en zy elkander steeds warme vriendschap hadden toegedragen daarom verzocht hy my, zyn huis als het mijne te beschouwen en steeds te komen wanneer ik lust on tjjd had. Ik was zeer verheugd over deze aanbie ding, want ik zei tot my zelf, dat hy my voor geheplen ondergang zou kunnen behoe den, als de catastrophe kwam. Ik verweet my zelf, dat ik niet reeds vroeger dit bezoek gebracht en hem met myne omstandigheden bekend gemaakt had; nu ik zoo pas met hem had kennis gemaakt, durfde ik dat niet. Bjj al myn borgen was ik er wel op bedacht eenigzins naar verhouding van myn aanstaand salaris te handelen; ik wist niet, wat ik ont vangen ion, maar ik had 'het vooruitzicht een vry goede som te krijgen, als de wedden schap gewonnen werd, en de weddenschap scheen my toe gewonnen te zijn, want tot nu toe was alles goed geloopen. (Wordt vervolgd.) over dag ademde ik vry. Dit was ook na tuurlijk ik was een bekend man geworden in de wereldstad, en die gedachte deed my het hoofd hoog dragen. Ik kon geen courant in de handen nemen, zonder een artikel te lezen over den „vestzak-millioenponder”, steeds was ik de eerste in de ry der ge wichtige persoonlijkheden; zelfs „Punch" bevatte caricaturen op my. Men kan zich voorstellen, hoe het mjj, jongmensch. te moede was; my, van wien vroeger nauwelyks notitie genomen werd! Ik kon niet over de straat gaan zonder onophoudelijk te hooren„Daar gaat hy; dat is hem!” Mjjn ontbijt kon ik niet gebruiken zonder door een menschenmenigte te worden aan gegaapt; kwam ik in den schouwburg in de loge, dan richtten aller blikken zich op my. Genoeg ik baadde eiken dag in geluk. Ik droeg zelfs myne oude kleederen en verscheen nu en dan daarin op straatdoch dat moest ik weldra opgeven. De geïllu streerde bladen hadden my daarmede afge- beeld; als ik uitging, werd ik dadelyk her kend en’ door een dichte menigte gevolgd. Als ik iets kocht, bood de winkelier my zyn geheelen voorraad aan op krediet, vóór ik myn banknoot nog uit den zak kon halen. Ongeveer op den tienden dag ging ik naar den Amerikaanschen gezant, om door een bezoek een plicht der wellevendheid te ver- Do „Daily Graphic” vergelijkt het ge beurde met een tooneel uit een operette, en de Daily Expres” meent, dat de kapitein van Köpenick overtroffen is. Slechts de Times-correspondent, die ook eens de gevangene van Raisoeli is geweest, zegt„dat de Europeesche mogendheden nu eindelijk eens moeten uitmaken, wiens plicht het is, de orde in Marokko te herstellen, en de veiligheid der Europeesche burgers te handhaven, daar de Makhzen duidelyk getoond heeft daartoe niet in staat te zyn.” De „Westm. Gazette” meent, dat dit ge makkelijk gezegd is maar feitelyk niet kan worden verwezenlykt, zonder internationale onlusten. Raisoeli heeft den waarborg van Enge land gevraagd voor de inwilliging van zyn eischen. Die eischen worden in Engeland zoo dwaas geacht, dat niemand er aan denkt er voor op te komen. Laat de Sultan, in wiens dienst Sir Harry Marry Maclean is, maar zorgen, dat hy uit de handen van Raisoeli wordt verlost. Berichten uit Tanger zeggen, dat Maclean door Raisoeli met onderscheiding wordt be handeld hem werd toegestaan zyn bediende en zyn bagage te laten komen. Elkmes, waar Raisoeli zich met zyn gevangene be vindt, ligt drié dagmarschen in het ondoor dringbaar gebergte. Een Afrikaansche statenbond. Hoe vaak is dit denkbeeld al niet geop perd, en op welke grooto bezwaren is het telkens afgestuit. Het was het ideaal van president Kruger, on het was het doel van den arbeid van Cecil Rhodes. En toch hoe verschillend was do opvatting van deze twee, om geen ander te noemen, over de inrichting en het doel van den Zuidafrikaanschon Sta- tendond. Thans hoeft lord Selborne een memoran dum doen publiceeron, waarin opnieuw het denkbeeld wordt uitgewerkt. Het is een hoogst belangrijke verzameling stukken, zegt de Times-correspondent, die tegelijkertijd by de Zuidafrikaanscho Parle menten is ingezonden zij bevat de corres pondentie. die sedert maanden door den Re- geeringscommissaris en de verschillende re- goeringen is gevoerd over de stichting van oen Zuidafrikaanscho federatie, ten einde daardoor do bestaande oneenighedon, mot hunne oorzaken en de gevaren die zy bieden, op te heffen. En de „Westm. Gazette” meent, dat de tegenwoordige Engelsche regeering het be schouwt als een dool van haar regeerings- program, alles te doen wat zy kan, om dien Telefoon iïo. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters ^prden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. 4) Ik heb ook bestellingen van een vreemden prins u zult hem wel kennen, mynheer, Zijne Hoogheid de hospodar van Halifax hy heeft een rouwpak bij ons besteld, omdat zyne moeder wilde sterven, wat zy evenwel niet deed. De pantalon zit goed. Nu het vest, mynheer; ah, heel goed! Nu de rok. Als geschilderdalsof het op maat gemaakt is.” Ik gaf myne tevredenheid te kennen. „All right, sirdit kostuum zal yoorloopig voldoende zyn. Maar laat ons zien, welke maat u hebt. Kom, Toddy, neem het boek. Lengte der beenen 32.” en zoo voorts. Eer ik een woord kon inbrengen had hy de maat genomen en bevel gegeven, my ver schillende kostumes te maken; toen ik ein delijk aan bet woord kwam, zei ik: „Maar, beste heer, ik kan u die bestelling niet doen, als u geen onbepaalden tyd wilt wachten, of het bankbiljet niet wisselen kunt.” ^Onbepaald. Een zwak woord, mijnheer, s

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1