EEnFo SEPOT VM TM Schoenwerk. Onnavolgbaar BINNENLAND* ZOMERMANTELS £3T nü Een Hoerenhuis C. SMITS. Stadsnieuws. BEURS VAR ROTTERDAM Veemarkt te Rotterdam LEENDERT PROOS HOOGENDIJK TE HOOP: 11. IttVENSVVAAY Z0NE\, Yoord-Hrabaiiiscb Scheen en Laarzenmagazlju, Nadat daarop Pecits don vluchtenden Protits voor een lafaard had verklaard, slingerde hy beleedigingen tegen Pasits en den minister van binnenlandsche zaken, Petsowits. Pecits wierp eerstgenoemde voor de voèten, dat hii door zyn vrouw conces sies van de regeering had laten afbedelen. Er ontstond toen een heidensch kabaal op alle banken; alles springt op van zijn*zetel en in liet algemeene tumult is het ondoenlijk de woorden van den ondervoorzitter te ver staan, die de zitting scborschte. Na heropening der zitting bleek er geen voldoend aantal leden aanwezig te zyn, om een door Ribara voorgestelde motie van af keuring tegen den ondervoorzitter te steunen. In de volgende zitting zal het bureau voorstellen den jong-radicaal Pecits voor een zeker aantal zittingen uit te sluiten. uitgifte van de Transvaalsche leening schade zal toebrengen aan de leeningen, welke die koloniën willen sluiten. V erspreide Berichten Frankrijk. Bij manoeuvres van het 10e regiment dragonders te Reims zijn een luitenant, een wachtmeestor en een dragonder van hun paarden gestort. De dragonder is dood, de luitenant en de wachtmeester zyn gekwetst. Een leerling van de geneeskundige Rcbool to Rochefuri heeft een radiumbromied ontdekt dat in plaats van 3000 francs Blecbts '20 fr. bet gram zal kosten. Duitschlakd. gelegenheid stellen, zijn antwoord beter voor te bereiden op de gerezen bezwaren, wordt een voorstel van den heer Vening Meinesz, om Diusdag de verdere behandeling van het Arbeidscontract voort te zetten, aangenomen met 19 tegen 15 stemmen. Dinsdag 2 uur dus voortzetting. By het uiteengaan van de Tweede Kamer zyn een menigte wetsontwerpen onafgedaan gebleven. "We noemen o. a. Herziening der personeele belasting, Wijziging der militaire rechtspleging, Regeling dor visscherijen, Bepalingen omtrent openbare collectes, Wit op het Bewys, Wet op de administratieve rechtspraak, Invoering van een wettelijken tyd, Ongevallenwet voor zeelieden en landar beiders, Regeling van het octrooirecht, Wet op de ziekteverzekering, Inkomstenbelasting en herziening van en kele andere flnancieele wetten en accijnzen, Wet op de gemeentebedrijven, Wet op de onderwijzerssalarissen en tal van andere kleine wetten. Voorts; de wetsvoorstellen van de heeren Drucker c. 8. en Troelstra c. s., betreffende veranderingen in de Grondwet de moties van de heeren: Van Kol, betref fende het verstrekken van opgaven van kos ten der Indische expeditionOuymaer van Twist en Van de Velde, betreffende wette lijke regeling der rechtspositie van den !n- discben officier; Bos c. s., omtrent exploi tatie van Spoorwegen door den Staat; Dru cker en Treub, betreffende pensionnneering van gemeenteambtenaren; Troelstra c. s., omtrent het kosteloos geven van lager on derwijs'; Van der Vlugt c. s., omtrent instel ling eener afzonderlijke rechtspraak voor de arbeidswetgevingVan Alpben, betreffende spoorwegverbinding Alphen-Boskoop-Wad- dinxveen-Gouda; Talma, omtrent het instel len van een onderzoek naar de noodzake lijkheid van de geldelijke en persoonlijke lasten voor 's lands verdediging Schaper, omtrent wettelijke beperking van het arbeids uur voor volwassen arbeiders; Hugenholtz, omtrent de aanneming vau jeugdige vrijwil ligers b(j de marine en Van Kol betreffende het herkrijgen van het Nederlanderschap. Ten sjotte bleven nog aanbangig tal van adressen en regeeringsbescheidon. Gemeng'de Berichten. Donderdag sloeg, tjjdeus een onweer boven Oosterbeek, de bliksem in het in aanbouw zijnde krankzinnigengesticht voor Christelijke verpleging te Wolfheze, waardoor de kap van een der paviljoens en een zware eiken houten dorpel zwaar beschadigd werden. Uit Baarn meldt men: Het bestnur der Vereeniging tot Verfraai ing van Baarn en bevordering van het Vreemdelingenverkeer, dat zooveel mogelijk de nieuwe richtiDg „meer afwisseling in onze tuinen" tracht te bevorderen, houdt deze maand alhier een concours van bloemperken. Uitgeschreven zyn drie prijsvragen; twee voor bloemisten en een voor particulieren. Voor de eerste twee „een arrangement van bloeiende en niet bloeiende planten, al ol niet met rotswerk, sierplanten enz., waar van de verkoopwaarde de prjjs van f 40 of van f 20 niet mag te boven gaan" zyn 15 deelnemende bloemisten. Voor de prijsvraag voor particulieren „Het schoonste arrangement van bloeiende en niet bloeiende planten" zyn 14 deelnemers. Voor de eerste twee prijsvragen worden geldprijzen uitgeloold, terwijl voor de derde medailles beschikbaar zyn gesteld. De uitspraak der jury zal omstreeks het midden dezer maand plaats hebben. De bloemperken zyn dan op zijn mooist. Uit Amsterdam meldt men Een koetsier, die Vrijdagmiddag een dame van den Dam af naar een bepaald adres reed, kwam bij aankomst aan het opgegeven adres tot de ontdekking dat de dame over leden was. Aangezien aan het opgegeven adres niemand thnis was, reed hij naar het Wilhelminagasthuis waar de dood ge constateerd werd. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gra- venhage waarschuwt iu de Haagsche bladen een ieder, voorzichtig te zyn met het aan- knoopen van hapdelsrelatiën met A. Th. Vau Bleyswyck, Zoid Binnensingel 122, H. Minderman, Falckstraat 17 en H. L. De Zwaan, Van Limburg Stirumstraat 55a, allen aldaar. Zy schrijven veelal op advertentiën, waarin iets te koop of ter overname wordt aange boden en komen dan hun verplichtingen niet na. Op het Spui te Amsterdam is Zaterdag nacht ingebroken iu een magazyn van foto-artikelen. De inbreker ii met loopers ol valiebe- sleutels binnen gekomen. Het huis is 's nachts ,1 onbewoond. De brandkast, een vry zware |j is verplaatst; er zyn pogingen gedaan om, I de kast te openen, doch 't is mislukt. Alles bleek doorsnuffeld te zyneen lessenaar was met een scherp voorwerp geopend. Echter wordt er niets vermist. Men schryft uit Apeldoorn aan de Stand, j Vóór de jl. Prov. Statenverkiezing op 13 Juni ontving mej. A. E. een stemkaart. Men zon direct op vergissing, doch wenschte toch te weten ol de vergissing alleen bestond in de zending van de stemkaart, of dat mej. A. E. ook op de kiezerslijst was geplaatst en by onderzoek bleek waarlijk, dat mej. A. E. werkelijk het vrouwenstemrecht had verkregen. Bij de herstemming heeft men haar dan ook weder een stemkaart gezonden. Uit een Amerikaansche courant. „Onze courant mocht de eerste van alle bladen zyn, die reeds de vorige week het bericht kon opnemen, dat dr. Brown een eisch tot echtscheiding tegen zyn vrouw had ingesteld. Zooals alty'd ook nu uit vertrouwbare 6ror» puttend, zyr. wij, thans ook weer de eerste courant, die kan verzekeren, dat bedoeld bericht geheel nit de lucht gegrepen is." Men meldt nit Amsterdam: De bootwerkers die in het voorjaar, in verband met de staking aan de Oceaan, door de Vereeniging van werkgevers op scheep vaartgebied voor altijd werder. uitgesloten, zyn thans door dezelfde vereeniging weer in staat gesteld het werk te hervatten. Hunne vakorganisaties kregen nl. vau de Werk geversvereniging kennis, dat de bedoelde mannen heden aan het kantoor der veree- nigiDg kaarten in ontvangst konden komen nemen, welke geldig zyn tot 30 Juni 1908, en op vertoon waarvan het den uitgeslotenen mogelijk is, evenals ieder ander los werk man, houder van een werkboekje der ver eeniging, de voorkeur te genieten bij het bootwerk der maatschappij Nederland, de Kon. Ned. Stoomb.-Maaty., de West-Indische Indische Mail, de Holl. Stoomboot-Maaty. en de Zuid-Amerikalyn. D. w. z. b(j vyf onder nemingen welke niet meer zyn aangesloten by de Vereeniging zelf. De werkgeversver- eeniging volhardt dus slechts formeel by haar uitsluiting. Men meldt uit Tuil aan de Tielsche Ct. Tjjdens het hevige onweer, dat gistermid dag tusschen half zes en zes uur boven ons dorp woedde, sloeg de bliksem in de woning van den watermolenaar. De woning brandde tot den grond af. Een gedeelte van de meu bels is nog gered. Binnenkort zal te Brussel aangevangen worden met den bouw van een cathedraal die van Europeesche vermaardheid belooft te worden. Ze zal grooter zijn dan de prachtige Onze Lieve Vrouwekerk te Ant werpen, die de grootste cathedraal van België is. Naar de XXe Siècle meldt, zal het reusachtige gebouw verrijzen op het hoogte van St. Elisabethspark. De plans van dat monument zyn gemaakt door den Gentenaar Langerodk, bouwmeester te Leu ven. De kerk zal tien tot elf millioen kosten. Zy zal eene lengte hebben van 110 meters, dezelfde lengte als die van St.Gndnlafcerk, te Brussel. De hoofdkerk van Mechelen is 94 m. lang; O. L. Vrouwekerk te Antwer pen 117de kerk van het H. Hart, te Montmartre (Parijs) 100de domkerk van Keulen, 119. De groote kruisbeuk zal 54 meters lang zyn. Die van St.-Gudula is er 26 St.-Rom- bauts, te Mechelen, 27; de domkerk van Keulen, 45; de kerk van Montmartre, 46. De voet zal 34 meters hoog zyn, tegen St.-Gudula 26, Mechelen 27, Keulen 45 en Montmartre 46. De middentoren, daarin begrepen de naald, tot aan den voet van het kruis, zal eene hoogte hebben van 139 meters. Die van het stadhuis te Brussel is 114 metershoog; die van Keulen 157; die van O.-L.-V., te Antwerpen, 123. De geheele oppervlakte der kerk zal 5330 v.m. zyn; die der hoofdkerk van Mechelen is 8870; die van O.-L.-V., te Antwerpen 4960; die der domkerk van Keulen, 6166 meters. De basiliek zal 9000 personen kan nen bevatten. Zy zal zeven torens hebbentwee op den voorgevel; een aan ieder uiteinde van den kruisbeuk; een middentoren en twee op den achterkant. Onder het koor zal er eene krocht zyn. Tot hiertoe hebben de inschrijvingen na genoeg een millioen opgebracht. Eenige dagen geleden werd, door een enkelen per soon, nog eene gift van 200,000 fr. gedaan. Te Haarlem wordt opgericht, naar het voorbeeld van „Ond-Bussum", een model boerderij en melkerij, waarvoor een kapitaal van f 175.000 is bijeengebracht, meldt de „N. Ct.". Het doel is, te bereiken de grootst mogelijke zuiverheid van melk en melkpro- Er heerscht eenigo verwarring onder de bondgenooten, die te zamen de Marokkaan- scho quaestie hebben willen regelen. Die verwarring w(ordt gedeeltelijk veroorzaakt door het onverwachte optreden van den beruchten Moorschen roover Raisoeli, en door do gevangenneming van den sluwen ouden Schót, den Kaid Sir Harry Macleau. In Engeland is men overtuigd, dat er iets gedaan moet worden om het leven van den Kaid te redden. Perdicaris, die twee jaar geleden Raieoeli's gevangene was, zeide dat Maclean niets te vreezen heeft, zo.olang Raisoeli de hoop heeft, dat zyn eischen zul len worden ingewilligd. Maar heeft hy de zekerheid, dat de inwilliging geweigerd zal worden, dan verkeert Maclean in levens gevaar. En Cunninghame Graham, die de Marok- kaansche toestanden door een langdurig verblijf uitstekend kent, meent, dat Rai- soeli's eischen moeten worden ingewilligd, anders komt Maclean niet levend uit zyn handen. In de Fransche Kamer daarentegen zeide gisteren minister Pichon, in het untwoord op de Marokko-interpellatie„De roover Raisoeli doet weer van zich spreken, doch do mogendheden zullen niet dulden, dat die roover met de regeling van de politie in de omstreken van Tanger wordt belast." Een merkwaardig artikel bevat het Pe* tersburgsche blad Roess, dat zyn inlichtin gen vaak uit het departement van buiten- landsche zaken ontvangt. Dit blad vorneemt uit „zeer vertrouwbare bron", dat de toe nadering tusschen Frankryk en Duitschland steeds meer veld wint, onder den invloed der gebeurtenissen in Rusland. Frankryks staatkunde komt geleidelijk onder den invloed der raeening, dat de on-' zekerheid der Russische binnenlandsche toe standen geenerlei waarborg meer biedt. Tot nog toe heeft Frankryk met Duitschland slechts overeenkomsten aangegaan over Afri- kaansche of Aziatische quaestie, juist zooals Rusland met Engeland poogt te doen. Maal ais eerste slap en als uitdrukking van den goeden wil hebben die overeenkomsten toch beteekenis. Thans echter tracht Duitschland het Rus sische ryk uit het bondgenootschap met Frankryk te verdringen en do plaats van Ruslmd in te nemen. Van Iluslands vroe gere* internationale betrekkingen is niets meer over. Tegelijkertijd bevat de Nowoje Wremya een brief uit Parys, waarin betoogd wordt, dat de Fransche pers bezig is de openbare meening in Frankryk vyar.dig tegen Rus land te stemmen- De uiterste partyen in de Fransche Kamer staan nu reeds openlijk vijandig tegen de plannen fier Russische regeering, en steunen krachtig de pogingen der revolutionairen, om den bestaanden toe stand te wijzigen. Het bondgenootschap brokkelt af. Anatole Leroy-Beaulieu heeft in een open bare voordracht uiteengezet, dat de Fransch- Russisch verbond volkomen overbodig is. Pin niemand protesteerde daartegen. Deze correspondentie in de Nowoje Wremija, die bovendien nog menige onaan gename waarheid voor de Russische diplo matie bevat,' besluit met een lijkrede op het Russisch-Fransche bondgenootschap In het wetsontwerp betreffende do Trans- vaalsche leening van 5,00j/Ü00 wordt 2,500,000 bestemd voor een-'iandbank eh het overige voor spoorwegen, bevloeiings werken, landbonwkolonios enz. Do rente zal 4 pCt. bedragen, Machtiging wordt ge geven om, hangende de uitgifte van do lee ning, schatkistbiljetten uit te geven, tot de volle vyf millioen pond tóK Op aandringen van Engtelscho fih&Bckrs heeft de Engelsche regeeriXg beslist, dats er van de Transvaalsche ifeening in het loopende flnancieele jaar slech\ö een millioen pond op de markt gebracht |mag worden, gelyk men weet, en nu spoortlZuid-Austra- lië de andere Australische kolotiën aan om zich gezamenlijk tot de, ryksrafeeering te wenden met de klacht, dat het uitstel in de De rijkskanselier heeft den voorzitter van don Evangelischen arbeidersbond meegedeeld, dat methet aftreden van minister Posadowsky geen verandering komen zal in de sociale politiek. In Wurtemberg is men bang, dat Frank ryk van plan is groote hoeveelheden wyn in Duitschland in te voeren. De regeering heeft beloofd uit te visschen, of de Fransche regeering soms een premie op den uitvoer leggen zal. Engeland. Op het artillericveld te Okehampton is tydens de oefeningen een granaat gesprongen. Een luitenant, een sergeant-majoor en twee soldaten werden ernstig gekwetst. Men zegt, dat de granaat eerst niet had willen ontploffen, maar plotseling niteensprong toen de luitenant haar onderzocht. Er z^n proeven genomen met een nienwen geweerkogel, die een langere spits heeft dan de vroegere zyn snelheid bedraagt 400 voet per seconde. Volgens een wetsontwerp in voorbereiding zullen de emigranten, die niet in staat zyn in een Europeesche taal te schryven niet toegelaten worden tot Transvaal. Rusland. In het park van Peterhof zyn twee jonge- menschen gearresteerd, van wiemon vermoedt dat zy een aanslag tegen don czaar in den zin hadden. Amerika. De schout-bij-nacht W. J. Thompson, die pas nit het verre Oosten is teruggekeerd, voorspelt een oorlog tusschen de Vereenrgfie Staten en Japan binnen 5 jaar. Hy acht dien oorlog onvermijdelijk. Thompson ge looft niet dat Engeland zyn bondgenoot zal helpen maar van Frankryk zal Japan finan- cieelen steun ontvangen. De oorlog zal rondom de Philippynen worden gevoerd. Natuurlijk is Thompson (overtuigd dat „de hulpbronnen" der Vereenigde Staten moeten overwinnen. De Japanners, wier kantoren by het jongste oproer werden vernield, zyn tegen San Francisco een proces begonnen om schade vergoeding te verkrijgen. De schoonzoon van Rockefeller had 50.000 dollars uitgeloofd voor dengene, die zjjn schoonvader ontdekken zou. Men is nu wel nieuwsgierig, of de deurwaarder, die den petroleumkoning in zyn veranda ontdekte, die som krijgen zal. STATEN-OENI5UAAL. K K R S V B K A M E H. Vergadering van Zaterdag 6 Juli. By de verdere behandeling van het wets ontwerp omtrent het Arbeidscontract stelt de heer van Weideren Rengers voor, de verdere behandeling tot nader te bepalen dag te schorsen, met het oog op de gerezen bezwaren. Men zal dan kunnen overwegen wat zou kannen worden gedaan om allen twyfel op te heffen, en tegemoet te komen aan dc verschillende bezwaren. Deze motie wordt na korte disqwsie, waarbij de minister van Justitie verklaart dat hy de aanneming daarvan zeer zon betreuren, aangenomen met 18 tegen 17 stemmen. De verdere behandeling van het ontwerp is dos tot nader verdaagd. Nadat vervolgeus het ontwerp tot wijziging van de wet op het Nederlanderschap is aangenomen, vraagt do heer Vening Meinesz, of nu uiet a. s. Dinsdag de behandeling van het Arbeidscontract kan worden hervat. De voorzitter heeft daartegen eenig be zwaar, daar,die termijn in verband met de aangenomen motie te kort is. Doch nadat TnMst^jerklaard heeft, dat, als de motje bedoeldVdalde minister rfen nieuV wyzigings-' ontwerp zoiAmoeten indienen (alvorens dit ontwerp verahr wenr behandeld), zulk een beslissing voor iïe«^Dnaannemelyk zou zyn, en de heer Rengers heeft gezegd, dat de motie niets bedoelt dan den minister in de dicten. Aan de boerderij worden verbonden een bacterioloog en een veearts. Amerikaansche dominees. Om hnn preeken aantrekkelijk te maken bedenken deze geestelijken allerhande effect middelen. Dr. Johnstone Myers, in Ohio, kondigde aan, dat de dagen van de onderwetsche pre dikaties geteld waren en by nam dadelijk maatregelen, om met iets nieuws voor den dag te komen. Hy nam een blazerskorps aan om in de kerk te spelen en ontplooide bij den kansel een reusachtige Amerikaan sche vlag, die door een zwart lapje, dat er aan bevestigd was, een „smet" ontsierd was. Als onderwerp koos hy: de smette- looze vlag. Hij sprak met gloeiende wel sprekendheid over den drankduivel en be sloot zyn preek door met een plechtig ge baar de „smet" van de vlag te rukken. Daverende toejuichingen. Een andere dominee, L. D. Bass, te Cairo (Illlinois) begon zijn preek met een geestdriftige beschrijving van een kös, uit weidende over de wonderbaarlijk magneti sche en elektrische eigenschappen van het kassen. Toen hy op het hoogtepunt was ge komen en zyn hoorders in verrukking had gebracht, plofte hij hen opeeqs neer, door met een daverende stem nit te roepen „Weg met den knsdnivel! De kas is des duivels meest geliefkoosd en vruchtbaarste wapen. Hij doet meer om de hel te bevol ken dan whisky, amfioen en alle andere euvels samen. Mogen wjj van den kusdni- vel verlost worden!" Uit Almeloo meldt men aan 't „Nieuws": Donderdag is het faillissement der ban kierszaak Dikkers Co uitgesproken. De omvang der financieelo gevolgen is nog verre van te overzien. Nieuwe schuld- eischers komen nog van alle kanten in mas sa opzetten. Het gerncht wil doch dit vereischt nadere bevestiging dat de familie beslo ten heeft, alle bedragen beneden t 1000 ge heel uit te keeren. Tevens wordt gezegd, dat de „Incassobank" de zaak verder zal •voortzetten. Men vertrouwt algemeen, dat er een hoog percent zal kannen worden uitge keerd. Maar dit neemt niet weg, dat vele neringdoenden, handelaren en aannemers van werken in geldelijke moeilijkheden ge raakt zyn. De ramp meent men te moeten toeschry- ven aan bet te lichtvaardig verleenen van krediet. Speculatie er. luxo uitgaven zyn geheel buitengesloten en daarom heeft men ook medelijden met de firmanten, die ook om hnn welwillendheid en hulpvaardigheid ieders achting genoten. De ontsteltenis bij liet vernemen, dat de firma haar betalingen had gestaakt, was bnitengewoon groot. Troepen menschen, meest neringdoende burgers, verdrongen zich voor het gesloten kantoor. Schreiende gingen velen naar huis. Van heinde en verre, nit geheel Twenthe, kwamen de menschen hnn geld by de firma deponeeren. Velen van hen zyn daarby voor hun geheele vermogen betrokken, o. a. veel kleine renteniers. De groot-industrie hier ter stede is, naar wy vernemen, minder by de zaak betrok ken, maar zooveel te meer 4e groothandel. Het „Hbl." vernam, dat onder het be drag van f 2.200.000 depositos f 1.200.000 begrepen is van familieleden der firmanten, zoodat het bedrag aan daar buiten staanden verschuldigd, hoewel belangrijk, niet zoo aanzienlijk is als men aanvankelijk meen de. Wat aangaat de mjdedeeling, dat de firma het volste vertrouwen, zoowel te Al meloo als elders genoot, wordt aan het blad opgemerkt, dat iö vakkringen reeds gerui- men tyd het papier der firma niet meer het vroegere vertrouwen genoot, juist omdat daaruit afgeleid kon worden dat kredieten verleend werden, die niet geëvenredigd wa ren aan de draagkracht der kredietnemers. Aan de behoedzaamheid, die men daarom tegenover het papier der firma in acht nam, is het dan ook voornamelijk te danken, dat bank- en handelskringen zeer weinig door dit faillissement worden getroffen. De slag is het gevoeligst behalve voor de depo- sitarissen voor hen, die tot nu toe door het krediet der firma in staat werden ge steld, hun zaken te dryven, en geen vol doende zekerheid kunnen aanbieden om elders de noodige flnancieele accommodatie te verkrijgen. Men schrijft nit Middelburg Vrijdagavond werd in de groote zaal van het Schuttershof een vergadering gehouden, uitgeschreven door het bestaur van de Ver eeniging „Uit het Volk Voor het Volk", ten einde voorloopige besprekingen te houden voor een feestviering in verband met het Koninklyk bezoek in September a.s. Tot deze vergadering waren alle belangstellenden uitgenoodigd en velen hadden aan den oproep gehoor gegeven. De voorzitter van de Ver eeniging fUit het Volk Voor het Volk", de heer L. K. van der Harst J.Jzn., deelde mede, dat op het programma van de feeste lijkheden voorkomt het zingen van een welkomstlied door 1400 kindoreo, een klep- permarsch, waaraan 800 kinderen deelnemen en een trommelmarsch. Alvorens de verdere voorloopige plannen te bespreken, wilde hy de vergadering in de gelegenheid stellen om namen te noemen van personen, die zitting zallen nemen in een comité, dat gezamenlijk met „Uit het Volk Voor het Volk" een definitief programma zal kannen vaststellen. Uit de vergaderiug werden verschillende personen genoemd om in dat comité zitting te nemen. De voorzitter doelde mede, dat het voor nemen bestaat een eere-comité te vortnen en zallen uitgenoodigd worden om daarin zitting te nemen de heeren mr. H.J. Dyck- meester, Commissaris der Koningin, W. A. graaf van Lijnden en jhr. mr. A. van Rei gersberg Versluys, kamerheeren in boiten- gewonen dienst, jhr. mr. L. Schorer, burge meester van Middelburg, W. J. Sprenger en H. P. den Bouwmeester, wethouders, M. J. van Hille, luitenant-kolonel, garnizoens-com- maudant, en H. Snijders, majoor-commandant der dd. Schutterij. Dit eere-comité kan natuurlijk worden uitgebreid. Hierna werden door het bestuur verschil lende namen genoemd van personen, die naar zyn meening in het te vormen comité zitting kunnen nemen. Het is do bedoeling daarin personen uit verschillende kringen op te nemen. De voorzitter deelde verder mode, dat het bestuur gemeend hoeft voor de feestviering niet in overweging te moeten geven buurt- comini8sies te vormen. Het geeft in over weging een algemeenen vlaggentooi, terwijl des avonds verlichting van enkele gebouwen en pleinen voldoende kan zyn om uiting te geven aan de vreugde. Het plan bestaat evenwel om te trachton hot drietal dagen, dat het Koninklijk echtpaar in Zeeland ver toeft, tot algemeene feestdagen te maken. Het zeer voorloopig programma, waarvan op de vergadering mededeeling werd ge daan, bevat het volgende Eersten dag (12 September) om 1.25 des middags zon hel welkomstlied gezongen wordendaarna volgt de kleppermarsch. Öm 4 uur zou een kinderoptocht worden gehoaden van uit het Schuttershof, om op een nader te bepalen plaats te doen voor bijgaan voor de hooge bezoekers en zou dan tevens een uitvoering worden gegeven van den trommelmarsch, waaraan 90 jongens deelnemon. Des avonds van 7—81/» en van 9—IO'/j muziekuitvoeringen op de Groote Markt, dan zal getracht worden dit ploin te verlichten. Tweeden dag (13 September), des middags van 3—5 uur muziek op de Markt; herha ling van het welkomstlied en klepper marsch 8 uur gondeltocht9 uur vuurwerk aan de overzijde van het kanaal. Na afloop fakkeloptocht naar dd Markt en dan weer een mnziekuitvoering. Derden dag (14 September), Vaarwel van de trommeljongens met begeleiding van het muziekkorps en wandeling door de stad. Des avonds van 9- lO1/. nar concert op de Markt. Door verschillende personen, ter vergade ring aanwezig, werden nog wenken gegeven, welke alle door het te vormen comité zullen worden besproken. Zoo werd o. a. in overweging gegeven het houden van een reveille en om do verschil lende vereenigingen in de gelegenheid te stellen een balde te brengen aan het vorste lijk echtpaar. Ook werd er nog op gewezen dat het wel aanbeveling zou verdienen de muziekuitvoeringen niet uitsluitend te be palen tot de Groote Markt, doch deze ook gedeeltelijk op het Molenwater te honden. De voorzitter zeide, dat met al deze wen ken rekening zal worden gehoaden by de definitieve vaststelling van het programma. Natuurlijk zal veel afhangen van de inko mende gelden. Als schrijver van de verhandeling over het kerkgezang in de eerste zes eeuwen, die de Theol. Faculteit van de rijksuniver siteit te Utrecht eene eervolle vermelding heeft waardig gekeurd, heeft zich, meldt het „U. D.", bekend gemaakt de heer P. Neideck, theol, candidaat aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam. In Verband met bet bericht over een aan klacht door E. te Amsterdam ingediend tegen het krankzinnigengesticht te Kondewater n.l. wegens valschheid in geschrifte ver neemt de „Res.bodo" nader uit goede bron, dat E. als armlastige krankzinnige in het gesticht Koudewater gedurende ongeveer een jaar, aanvankelijk op machtiging van den president der rechtbank te Amsterdam, daar na met machtiging der rechtbank te 's Her togenbosch, voor rekening dor gemeente Amsterdam is vorpleegd geweest en vandaar, hoewel niet hersteld, is ontvlucht. Vooraf was hy gedurende 9 maanden ver pleegd in het Wilhelmina-gasthaia te Am sterdam en poogde zelfs aldaar zich van het leven te berooven. Hij was lydende aan vervolgingswaanzin, waarvan de aanklacht, zoo die is ingediend, vermoed wordt een nieuwe uiting te zyn. Vereeniging van archivarissen in Neder land. Te Kampen had Vrijdag de algomeene vergadering dezer vereeniging plaats onder leiding van den heer mr. Bondam nit Arn hem. Na voorlezing van het jaarverslag werd besproken het ontwerp-arehiefwet, dat ten slotte werd goedgekeurd. Nadat vervolgens de heeren Meesters en Maller tot voorzitters, Telling tot secretaris, Feith tot penningmeester, dr. Wiersum tot redacteur en mr. Fruin en mr. Bondam tot leden van het bestuur herkozen waren, hield dr. E. Wiersum nog eon voordracht over de toepassing van het decimalo stelsel by de registratuur van gemeente-administratie. Pennen schijnen met pillen en cacao in zoover overeen te komen, dat zo haar ver vaardigers een onbezorgden ouden dag, hun kroost (dat wil zeggon het kroost der fabri kanten) een zorgvr(j leven verschaffen. Thans is dit de bijzondere gemeenschap pelijke eigenaardigheid van Engelsche pro ducten van die soort. Dezer dagen is iu den gezegendon onder- dom van twee-on-tachtig jaar overleden miss Ellen Perry, de eenige overlevende oudste dochter van den wereldbekenden ponnen- fabrikant Perry en tevens de grootste aan deelhoudster in de firma Perry and Son. De overledene liet een fortuin na van driehonderd duizend pond sterling (meer dan 31/2 millioen gulden), waarvan zy de helft vermaakte aan liefdadige instellingen. GOUDA, 8 Juli 1907. Aan de universiteit te Groningen slaagde Zaterdag voor het doctoraal examen 2e ged. Ned. letteren de heer VV. Zuydam. I)e agent van politie le klasse J. Bosman heeft met ingang van 1 Augustus eervol ontslag uit zyne betrekking gekregen, wegens lichaamsgebreken. Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen, Uitslag Verkooping 8 Juli 1907. Gehouden door Notaris J. Koeman. Perceel 1. Een Hnis en Erf in de Aaltje Bakstoeg te Gouda wyk G No. 193 k. D. Hoogendoom qq voor f 2125.—. Perceel 3 en 4. Twee Huizen en Erven enz. in oen poort a d. Karnemelksloot te Gouda wyk R Nos. 439 en 441 k. C. van der Klis voor f 310 L K H K MAANDAG 8 JUNI. Staataleemnyen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59®/m Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59*/, Rubland.Twang Dombr. Obli gation 4', 96' Azie. Japan Obligation 1899 4 74s/, 74 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. ReeepiR. L 100 1'/, 24'/,4 Hypotheek-Banken. Aandb. idem idem 4 90 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101»/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 81/, 977/« Pandb. Standaard Hypb. 4V9 100' 9 Pandb. Stedelyke Hypb. 4 99% Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/» Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4997 Pandb. le Algem. Groninger Schéeps-Hypb. 4l/9 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99s/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4y9 101 Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 90'/i Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99"/4 Pandb. Hollandscho Hypb. 4 99*/4 Scheepvaa rt- M aatechappijm Pand. Holland-Golf Stv.-My. 35 Pandb. Nationale Hypb. 879 98*/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-lMy. A. 367»4 - PremieUeninqen Bklgie. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/i 02- l*/1 Diverten My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 891/» Alle nog resteerende en COSTUMES worden tot vee) vermin derde prijzen OPGERUIMD. Hoogachtend, .V'Dr/Wyy Specialiteit in COSTUMES, MA.NTELS BLOUSEN en JAPONSTOEFEN mot daarbij passende GARNEERINGEN. Maandag 8 Juli 1907. Vette ossen en koeien goeden aanvoer, pryzen waren voor iste kwal. 38, ade kwal. 34, 3de kwal. 29 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer 19te kwal. 28 2de kw. 25, 3de kw. 23 cent per half kilo. Vette varkens goeden aanvoer, iste kwal/23 2de kw. 23, 3<lc kw. 20 cents per half kilo. Schapen en lammeren goed aangevoerd. De handel was voor alles pryshoudend. Voorspoedig bevallen van een Zoon: G. VAN EIJK— Huxik. Lange Tiendeweg D 70. Heden overleed onze geliefde Vader, Bebnwd- en Grootvader, de Heer in den onderdom van b\jna 73 jaar. Uit aller naam: 0. W. HOOGENDIJK. Gouda, 6 Juli 1907. Westhavon B 165. met TUIN, van alie gemakken voorzien. Geen tnssclienporsonen. Adres letter Z Buroau van dit bind. ♦leu war If verzocht op 't Htiltfi te letten UIT HET Mao V/.UN VAT» OORINCHEM. Deze TH KEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van v twee en een hal/ en een Ned. one _met vermelding van Nommer er. iPryg, voorzien van nevenataan J Merk, volgens de Wet gedopo fneerd Zich tot de uitvoe ing van ge eerde orders au 11 bev ende .1. G. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz. KL KI WEG E :j<>. togenover d« Kleiwcgstecg. HANDEL IN ALLE SOORTEN SOLIED Aanbevelend, Alle reparatiên en aangemeten werk, zjjn thans door nieuwgevonden toepassingen onze In oliecer/ tietchlltlerde i'or- Irellen l'elnture-Êlonaerli. Zjj geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen bereiken. Men overtuige zich, geen imitatie, voor de echte te jvntvangen. Geil!. Prijscourant met een aantal onge- vraagde getuigschriften gmlu op aanvraag. Boxtel. BOG ASH'lts Jt Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te bezichtigen zjjn.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2