DE VERDUISTERDE PRINS. i baar i Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. MITS. l i No. 10381. KENNISGEVING Buitenlandse!) Overzicht. Ultlotlng van geldleenlngen. FEUILLETON. >N 1»ÈN Vrijdag 13 Juli 1907. 46ste Jaargang. ntsch lenmagazijo, E 30. KENNISGEVING. 'handelaar naar ïnzendini van Advertentiën tot 1 uur de» midd. SCHADE OF val) n. van Z">n- en Feestdagen. maande i is 1.25, franco per A D 1—5 a 50 Centen; iedere regel Groote letters worden berekend ilaatsrliimte. Telefom flo, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering De prijs per drie jiost 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. ANT, wien modellen t0 Firma KWAL 8 geknipte mrde plaat, AKEli t patroon. CHILD- uden toepassingen ilderae Por tner tt. Zjj geven ikers niet kunnen ch, geen imitatie, en. een aantal enge- ntó op aanvraag. EBÏÜ Jb Co. meten werk. 5T Geschiedkundig verhaal van JOH. WILLE. Uit het Dnitsch. 3HE- GE - - - - GOIINHE 111 HUM. G. Th. Steenlanden zijne rechtverkrijgenden in Banketbak- jeete luchtoven 50 ets., 75 et. ,ers en Drogisten INKEll! Rotterdam. jEH, Apotheker Westhaven 198. de Kleiwegstoeg. RTEK SOLIED verk. HER) IEK x. EN Het staat nu vast dat Curtius, den uitge ver van Hohenlobe’s gedenkschriften, het leven zoo zuur is gemaakt dat by als voor zitter van het protestantsche (Lutheraansche) consistorie zyn ontslag zul nemen. De Berl. Neueste Nachrichten deelt bijzonderheden mede over de taktiek die men van regee- ringswege heelt toegepast, om hem te negeren. Alle hooggeplaatste ambtenaren te Straats burg plachten hem, sedert by by don Keizer in ongenade was gevallen, links te laten liggen. Maar daar trok hy zich niets van aan. Toen ging men hem ook in dienstaan gelegenheden den voet dwars zetten. Alle door hem persoonlijk bewerkte stukken be treffende kerkelyke aangelegenheden bleven aan bet ministerie of in het paleis vac den stadhouder, prins Hohenlohe-Langenburg (nog al familie van den schryver der gedenk schriften!), zoo lang mogelyk onafgedaan. 8'/„ dubbele floscli Vegte, Zftltbomm i Rotterdam. hage. J. Gzn.Rotterdam was, enz. Wat toenmaals tot de zonderlingste ver moedens en een algemeen hoofdbreken der Paderborner burgers, aanleiding gaf, werd na den dood des postmeesters gedeeltelijk onthuld, toen de broeder der weduwe Daltrop, de onderwijzer Veit Dietriech, het sprookjes achtig voorval, aan het nieuwsgierig publiek openljjk bekend maakte. Deze geleerde heer kon wel goed op de hoogte zyn van alles wat ten huize zyns zwagers voorviel, want hy woonde, als onge huwd persoon, al vele jaren by dezen in. Hy kon dus ook bekend zyn, dacht men, met de raadselachtige geschiedenis, die in den nacht van „Allerzielen”, 2 Nov. 1799, een aanvang nam. ’t Was in genoemden nacht. De bezoekers hadden klokslag elf ure de herberg verlaten en de postmeester en zyn vrouw meenden juist naar bed te gaan, toen het schel geluid van een posthoorn, ben van bun slaapver trek weer in de gelagkamer terugriep en een extra pustrütuig voor de deur stil hield. Een in een dichten zwarten sluier gehulde dame stapte uit den wagen, op den voet gevolgd door twee, naar *t scheen, diena ressen, een van haar een in dekens gewik keld pakje dragend, dat zy zeer zorgvuldig behandelde. Da dame vroeg dadelijk twee kamers, en BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter openbare kennis dat afschrift van het procesverbaal betreffende de herstemming ter verkiezing van een lid van deh Gemeente raad is aangeplakt in den Korten Groencndaal, alsmede dat gelijk afschrilt op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nederge- legdj alwaar daarvan inzage kan worden genomen op lederen werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags i uur, Gouda, n Juli 1907. Burgemeester en Wethouders ivoornoemd, R. L. MARTENS) De Secretaris, BROUWER 1) Wie in den achter ons Hggenden tyd, toen het reizen nog meerendeels per postwagen plaats had, het land der roode aarde door meest trekken on de oude bisschopsstad, Paderborn, bezocht, verzuimde niet een kijkje te nemen of nachtverblijf te zoeken in dein gansch Westfalen beroemde herberg, de „Keizer van Rome”, algemeen „het posthuis” genaamd. De eigenaar van dit veelbezochte loge ment was, in ’t jaar 1840, de oude Daltrop, een der meest welgestelde mannen zijner vaderstad, die met zyn waardige echtgenoote, juffrouw Therese, op een vijftigjarige werk zaamheid als postmeester en kastelein kon terugzien. Het ouderwetsche buis, met hoogen spit sen gevel, van Frederik Daltrop, was vroe ger, toen de postmeester en zQn vrouw bet als jonge, pasgetrouwde loidjei betrokken, een met schuld belaste bezitting. De ijver en werkzaamheid vab man en vrouw alleen waren het echter niqt, die de „Keizer van Rome” in aanzien en diens eigenaar tot een ryk man gemaakt had len. Het gerucht was in de gansche stad ver spreid, dat genoemde herberg in vroeger ja ren een talisman binnen zyn muren had geborgen, die op avontuurlijke wijze geko men en geheimzinnig weer verdwehen was, doch waaromtrent door Daltropii en zyn anders nogal spraakzame vrouw, jiet diep ste stilzwijgen bleef bewaard, on «waaraan zy het grootste deel van hun vfermogen, den bloei hunner zaak en het gflluk van hun dochter te danken hadden. We^moesten de babbelzieke, nieuwsgierige, vnjiuwelyke kennissen der postmeestersvrouw toestemmen, dat haar eenige dochter, Suzanna, hei schoon ste meisje in het vierentwintig vierkante mijlen groot distrikt Paderborn wds, maar dat deze alleen om baar mooi gezichtje een graaf! tot man gekregen bad, konden ze niet gelooveo. Dit buitengewoon geval bracht men in verband met Daltrops toenemende helvaart en knoopte daar een staatsgeheim aan vast. Men sprak van een prins, die verduisterd moest worden, wiens geboorte geheim moest blijven, en daarom stil het stadje en de „Keizer fan Rome” binnen geinlokkeld Reuter seint uit Johannesburg, d.d. 10 Juli Het Kroon-hotel te Boksburg is gisteravond door dynamiet vernield. Do ontploffing werd in Johannesburg gehoord. Een aantal gasten werden op eenigen afstand wegge slingerd, zonder ernstig gewond te worden. Ook de hoofdbnis der waterleiding van de Simmer Jack-myn werd met dynamiet ver- nieid; de pypen spleten vaneen en scheur den. Nog meer dynamietaanslagen zyn voorge vallen, die onder de bevolking groote angst hebben gewekt. Twee blikken met dynamiet ontploften met groot geweld in de nabijheid van een mijnschacht, zonder evenwel schade aan te richten. Nog werd een mislukte poging gedaan om een schacht te vernielen van de Nieuwe Modderfontein mijn. Onder dien drang moest de Kamer toe geven. Maar by het debat kwam nog een ernstige stryd over het plan der regeering, om de soldaten, die zich by de onlusten in Zuid- Frankryk aan muitery en ongehoorzaamheid hadden schuldig gemaakt, niet in het voor deel van deze regeling te laten deelen. Jaurès bestreed dat plan; hy noemde de muitery der soldaten van het 17e „de bljjdste gebeurtenis, die sedert 35 jaren in Frankryk was voorgevallen.” Hierop vatte Clemenceau vuur. Onder de toejuichingen van het centrum en de radicale linkerzijde, zeide hijdat die muitery de ergste, onge- luitkigste on wreedste misdaad is, die in 85 jaren tegen het vaderland begaan werd. De •eerste plicht der regeering moet zyn aan zulke muiterijen eens vooral een einde te maken. En Clemenceau bezwoer de Kamer „Zoo gy wilt, dat Frankryk zal kunnen bljjven bestaan, dan moogt gij den oproerigon soldaat geen enkele gunst toestaan”. Deze woorden van Clemenceau hadden weer een uitval van Jaurès tengevolge; hy verweet don minister-president, dat deze vroeger dezelfde denkbeelden aanhing, die hy thans als een misdaad tegen het vader land beschouwt. Hot geldt hier geen gunst maar de toepassing van een wet, door het Parlomet aangenomen. En de Kamer kan de daden van willekeur der regeering niet goedkeuren. De Kamer echter nam het voorstel van Clemenceau, om do muiters van heÜ17e uit te sluiten van do bepalingen der wet met 385 tegen 167 stemmen aan; en de gehcele wet, in den vorm door den Senaat goedge keurd, met 467 tegon 3 stemmen. Sedert maanden is er zoodoende een stilstand in het inwendig bestuur van de Lutheraan sche kerk in het ryksland gekomen, die onmogelyk kan duren. Eenige weken geleden heeft de groothertogin van Baden, aan wier hof Curtius een graag gezien gast is, moeite by den stadhouder gedaan, opdat men haren beschermeling beter zou behandelen. Het baatte niet. Regis voluntas suprema Jex. Eenige voorname protestantsche geestelijken hobbey nu hun president overreed in het belang van de kerk te wijken, en prof. Cur tius heeft met 1 October ontslag gevraagd. Als zyn opvolger noemt mes baron v. d. Golz, eerste lid van het bestuur van de Luthe raansche kerk, die indertijd door den Keizer zelf tot dat ambt is benoemd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, maken bekend, dat bij lotirtg ter aflos sing op 30 September a.s, zijn aangewezen de obligatiën Nos. 2, 94, 97 en 107 van de in 1900 aangegane geldleening groot f 140,000. en de obligatiën Nos 16,40, 57, 62 en 67 van de in 1902 aangegane geldleening. groot 1 79000.—. Gouda, ii Juli 1907, Burgemeester en Wethouders van Gouda’ R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Reuter seint uit Hamburg, d.d. 10 Juli De Bond van Zeelieden heeft aan do Veree- niging van Hamburgsche readers een schrij ven gericht. Hierin wordt het aanbod ge daan de staking onmiddellyk te doen ein digen, wanneer de reeders zekerheid geven aangaande de verhooging van overwerkloon eu ziqh bovendien bereid verklaren, na de opheffing der staking onderhandelingen te openen met een commissie uit de zeelieden, onder voorzitterschap van een onpartijdig lichaam, om do verdere wenschen der zee lieden in overweging te nomen ten aanzien der gegrondheid. Het bestuur dor Reeders- vereeniging besloot geen antwoord te geven. De Fransche Kamer heeft eindelijk het wetsontwerp betreffende het ontslag van de lichting 1903 aangenomen in den vorm, door den Senaat daaraan gegeven. Het heeft groote moeite gekost die eenstemmigheid te verkrijgen. Want de Kamer wilde de lich ting veel vroeger naar huis zenden, eerst in Juni, toen begin Juli, en eindelijk werd, op voorstel van generaal Picquart besloten, den termyn op 12 Juli vast te stellen. Maar de Senaat wyzigde dit en zette in het ontslag- wetje, in plaats van „op 12 Juliv, „van 12 Juli af” zoodat de regeering de vrijheid heeft, ook na 12 Juli de lichting 1903 nog onder de wapenen te houden, zoo zy dit noodig acht. Generaal Picquart verklaarde hiermede in te stemmen, en de regeering besloot by de behandeling van deze wijziging in de Kamer de 1 ortefeuille-quaestio te stollen. Telefoon No. 09 ERTENTIEN worden geplaatst van \regel$ a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Men is nog geen stap verder gekomen by het onderzoek in zake den raadselacb- tigon diefstal op Dublin Castle. De klacht over achterhoudendheid der politie-autori- teiteu is niet gewettigd, zoo lozen we in een bericht uit Dublindo politie kan geen in lichtingen geven, daar ze geen inlichtingen heeft. De zaak is in handen gesteld van de handigste Tersche speurders, die in gemeen schappelijk overleg handelen met de Lon- densche politie. Men denkt vry wel alge meen, dat de gestolen voorwerpen voorgoed weg zyn. De Londensche correspondent van het Berliner Tagoblatt zegt, dat men vreest, dat de kostbare steenen allang uit de sieraden zijn gebnken, en vervolgens verslepen en in Nederland verkocht z(jn. Hot goud en het zilver is denkelijk al lang versmolten. De Corriere d'Italia zegt, dat de aan staande ontmoeting te Desio tusschen von Aehrenthal, den Oostenryksch-Hon^aarschen minister van buiteolandsche zaken en Tittoni de eerste stap zal zyn van een heele reeks belangrijke diplomatieke stappen. Tittoni zal onmiddellyk na de ontmoeting met von Aehrenthal verslag over het verhandelde uitbrengen aan den Koning. In Augustus, wanneer Tittoni het bezoek van Aehrenthal zal beantwoorden, zullen de détailpunten worden vastgesteld van een gemeenschappe lijk plan van actie op don Balkan. Bij de afspraken tusschen Italië en Oos ten rjjk-Hongarye zal nog een afspraak komen met Rusland, welks minister van buitenland- ■che zaken von Aehrenthal in September zal ontmoeten. De wederz(jdsche invloedssferen zullen dan afgebakend worden. Het genoemde blad voegt er nog aan toe, dat de al te actieve Balkan-politiek van Italië zal worden gematigd en dat, op aan- juffrouw Daltrop stak een kaars aan om haar voor te lichten en Jiet de twee mooiste zien die baar huis bevatte. Terwijl de kas telein voor vuur en licht zorgde, viel de gesluierde vrouw vermoeid op een sopha neer, en wenkte haar begeleidsters, zich in de zijkamer terug te trekken, waarna zjj zich met juffrouw Therese alleen bevond. Hoewel de vreemde ook nu nog het gelaat bedekt hield, ontgingen toch der waardin haar doorschijnende bleekheid, edele trekken en smartelijke uitdrukking niet, toen de dame haar aansprak met de vraag: „Hebt u geen kinderen mevrouw P” De jonge vrouw, door die onverwachte vraag onaangenaam verrast, antwoordde „Neen, helaas niet, genadige vrouwe”. „Vergeef een zwaar beproefde die onbe scheiden vraag naar uw familieleven,” her vatte de vreemde, „ik moest dat eerst weten voor ik de gewichtige woorden tot u richt, die my op de tong liggen.” In den klank van die stem lag zooveel zielsangst, dat die goedhartige juffrouw Therese, door plotseling opwellend mede gevoel gedrongen, bet waagde de kleine hand te vatten, die stap over de sopba- leuning hing en sterk beefde, en te zeggen „Spreek vrjj, genadige vrouw, wat in m(jn ver mogen is, om u te dienen, wil ik gaarne doen.” (Wordt vervolgd.) Inrichtingen welke gevaar. HINDER KUNNEN VEROORZ..KEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan tot het oprichten van eene koek- kerij, waarin geplaatst wordt een en een gasmotor van 2 P. K. in net perceel aan den Kleiweg, wijk E No. 69, kadastraal bekend sectie B No. 1895. 2. J. F. Willems en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van zijne stoomkleederbleekerij en -wasscherij, door bijplaatsing van eene stoom machine van 20 P. K. in het penceel aan den Kattensingel, wijk Q No. 169, kadastraal bekend sectie A No. 3133. GOUDA, den 11 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Ie gratis ge- Bijvoegsel. voorkomende A PATRONEN V p. p. tegen A 1 verkrijgbaar 1 Haag. 9 ver t rotten ors wolbekend CHT-1LIXU t Fabrieksmerk).' Je, radicale n vau alle, zelta lekkige zennu - il ontstaan door jeugdigen leeftjjj ke zwakte, Bletk Hoofdpyn - Maagpyn Onvermogen enz. Uit-

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1