tcap DE VERDUB» PRINS. ;ao ÏVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 10387. Vrijdag 19 Juli 1907. 46ste Jaargang. Bullenlandsch Overzicht. FEUILLETON, hap meer. INZORG. I t. ienige afdoend ij e Jenever en kurkbrand. (Wordt vervolgd.) verkrijgbaar in gend depót, te lancery Lane, n 172 Engeland ongeëvenaard idt gratis aan oen, een boek monster. Hot volkomen on- identio in allo IPPE. ar bjj :rs Jz. iter van het ge Coza poe- gratis toego- IfEER j ILLAN0 NHUIS. DUS GOUDA. Geschiedkundig verhaal van JOH. WILLE. Uit het Duitsch. 1 POEDER iderbare eigen- jenzin tot het sterken drank .bsint enz.) bjj Het COZA lopgemerkt en e zuster of de iet hem toe kan ten, en zonder 5nt ooit behoeft ding te danken ten doel om huishoudelijke veel noodig te k aan minge- n te verkoopen. omt geheel ten eeniging „Ar jen worden in Melk, Likeur, Water of in het dat het noodig kaard er iets van Telefotn Aio, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzonderingvan Zdc- en Feestdagen. De prijs per drie maande' is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nmnmers V IJ F OEN T EN. De, Oostenryksche en Italiaansche minis ters Aehrenthal en Tittoni hebben omtrent hun onderhoud te Desio een offlcieele nota openbaar gemaakt, die als volgt luidt Bij het te Desio tusschen de ministers baron v. Aehrenthal en Tittoni plaats gehad hebbend onderhoud, zyn de gevoelens van harteiyke vriendschap, die als gevolg van het bondgenootschap de beide regeeringen en de beide landen verbinden, tot uiting gebracht en bevestigd. By de bespreking van den algemeenen toestand in Europa en van al de verschil lende vraagstukken, die voor Oostenryk- Hongarye en Italië van bjjzonder belang zgn bleek den beiden ministers tot wederzydsche voldoening, dat volkomen overeenstemming bestond. Deze overeenstemming, welker grondslag vragend naar haar moeder wendend, „zal ons zeker hot genoegen niet ontzeggen ons, bü het feest in het Éngelsche park, dat wy eerstdaags zullen geven, te komen begroe ten.” In hoffelyken vorm ondersteunde do oude gravin de uitnoodiging harer dochter, wier luimen zy gewoon was in te willigen. Graaf Preyssing echter, door ijverzucht ge kweld, boet zich op de lippen en keek mis noegd voor zich. Ter gelegenheid van het, reeds zes weken te voren besloten herfstfeest, dat de gravin van Arco zou geven, zou de verloving van Irene met den graaf bekend gemaakt wor den. Te vergeefs trachtte de oude Palavicini, nog op den morgen van dien feestdag, zyn pleegzoon van diens plan om er heen te gaan, af te brongon. Joseph verkeerde te veel in een roos van blydschap, om naar wijzen raad te luisteren, en nauwelijks was het ’s avonds acht uren geslagen of hy was aan den ingang van het Éngelsche park, trad er binnen en wandelde droomend door de verlichte lanen, waar een bonte, adellyke menigte zich be woog. Van het balkon van den z.g. Ëngel- schen toren, heetten de graaf en gravin von Arco met hun dochter de bezoekers welkom. I.OI IN IIi: COURANT heeft het huise- innen hersteld, amte en oneer evenslustige en y herschapen op den rechten dg gemaakt en it menig jaar het attesten- e er aanvraag gratis proeven, mdt U direct in de zaal. Deze moest den ridderdienst van den schil der wel gezien hebben, want met onverholen ergernis trad hy op de gravin töe, bood haar zyn arm en verliet, zonder den schilder aan te zien, met haar de zaal. Het ontging den ouden Palavicini niet, dat zyn neef de laatste dagen door een on verklaarbare onrust gekweld werd, maar spoedig kende hij de oorzaak daarvan, toen de bezoeken van gravin Irene zich weer herhaalden. Zij wilde haar portret laten schilderen door den jongen artist en daartoe voor dezen poseeren, waarby tusschen beiden onschul dige woorden, maar ook blikken gewisseld werden, die den ouden man duidelyk te kennen gaven, dat zyn neet mooi op weg was, om zich in de netten der coquette te verstrikken. ’t Was zyn overtuiging, dat Irene slechts een ydel spel met zyn lieveling .dreef, en deze zich onder den invloed van ebn betoo- verenden droom bevond, waaruit een nood lottig ontwaken volgen moest. „Hebben dan de vurige blikken dier-over moedige sirehe.” zei hy op zekeren avond tot hem, „al je vroegere wenscheh en ver wachtingen te niet gedaan? My .dunkt, Jo seph, dat ge beter deedt hier een spoor te zoeken om je moeder te vinden, in plaats halve hot protokol tot herroeping van ver schillende leerstellingen ook een ander getee kond, waarby hy verklaart verschillende door de curie opgesomde rechtzinnige leerstellin gen te bolyden. Het Vatikaan hoeft, zoo zegt do Corrispondenza, indertyd goen ophef willen maken van zijne overwinning op Schell, maar is nu door do aanvallen van de Schellianen genoodzaakt zich te verdedigen. In de Spaanscho Kamer wordt fel bestre den het ontwerp tot verhooging van do suikerbolasting dat dezer dagon aan de orde is. Vooral do verkoopers van suiker in het klein en de verbouwers van suikerriet en beetwortelen zonden gaarne deze bolasting- verhooging keeren. De oppositie in de Kamer wordt o. a. gevoerd door do Kataloniërs, die aanhoudend met nieuwere amendementen komen aandrageii. De regoering is echter vastbesloten den tegenstand dor oppositie door volharding te breken. Ondanks de dwarsdryvery zyn de eerste twee artikelen van het ontwerp al aangenomen. Baron von Aehrenthal en Tittoni zyn gisterenochtend te Racconigi aangekomen. Zy begaven zich dadolyk in hofrytuigen naar de koninklijke villa, waar zy door den Ko- ning allerhartelijkst werden ontvangen. Daarop maakte de Koning met den Oostenrykschen minister een automobieltocht in den omtrek. By zijn terugkomst steldo hij von Aehrenthal aan do Koningin voor. Nadat de maaltyd gebruikt was, reden de ministers, begeleid door den ceremoniemeester dos Konings, weder in hofrijtuigen naar het station en keerden naar Turijn terug. van je door oen gevaarlijke schoone tot dwaasheid te laten vervoeren. Vindt ge het niet vreemd, dat jou naam Ocra, wat heden mym aandacht trok, omgekeerd Arco is?” Joseph haalde do schouders op en gaf verstrooid ten antwoord, dat iets dergelykls ook met andere namen wel voorkwam. Zyn gedachten zweefden klaarblijkelijk in een andere richting. zNog nooit had Joseph zooveel zittingeh noodig gehad, om een portret te schilderen, als voor dat van gravin Irene. Een pynlyke gewaarwording maakte zich van hem meester als hij dacht aan den dag, waarop deze uren, waarin zyn verborgen hartstocht, door hot zien der schoone jonk vrouw, gestadig nieuw voedsel kreeg, zou den éindigen. Eindelijk was hot zoo lang mogelyk uit gestelde tijdstip daar, dat de laatste penseel streek gedaan was en Irene’s portret in een verghlden lyst pronkte, en zy met haar moeder en haar aanstaanden bruidegom de zaal binnentrad om het te bezichtigen. Dd kunstenaar hoorde maar met een half oor naar den hem toe gezwaaiden lof der graviti-moeder. en een nevel scheen hem te omgeven, toen Irene, ten afscheid, baar hand in de zyno legde, die zy heimelijk drukte en langer vasthield dan noodig was. „Meester Palavicini,” zei ze, zich half diging der socialisten, die zeggen, dat minis- tor Picquart al heel gauw het voetspoor van zyn zes voorgangers uit den grooten Dreyfus- tyd gaat volgen. Van andere zijde echter wordt moegedeeld, dat Dreyfus reeds dadelyk tóy zyn rehabil itatie voornemens was slechts kort in dienst te blyven, zoodat aan zyn ontslagaanvrage elke politieke beteekenis ontbreekt. Maar nu do socialisten, die met het minis- terio-Clomenceau toch al overhoop liggen, in dit geval oen nieuw wapen van aanval trachten te vinden, meenon wij goed te doen hier op deze begonnen campagne oven do aandacht te vestigen. steeds het beginsel van het evenwicht en de handhaving van hot status quo blijft, heeft niet alleen betrekking op het heden, maar ook op allo mogolykheden 'der toe komst”. Nadat doze nota openbaar was gemaakt, had een vertegenwoordiger van de „Neue Freie Presse” met baron v. Aehrenthal een onderhoud waarin do Oostonrykscli-Hon- gaarsche minister nog eens nadrukkelyk deed uitkomen, dat Oostenryk-Hongarye en Italië niet alleen do oprechte begeerte heb ben samen te- werken in alle vraagstukken die de belangen der beide staten raken, maar ook dat beide landen in alle opzichten eensgezind zyn, oen eensgezindheid die door niets zal worden geschaad.' Maar de minister deed nu tevens een be roep Op de pers om door bedaardheid en bezonnenheid in de beoordeeling der gebeur tenissen, het pogen der staatslieden te on dersteunen. In de nota wordt, zoo verklaarde de minister verder, do derde bondgenoot niet uitdrukkelijk genoemd, omdat hiervoor geen reden was, maar het spreekt van zelf dat de bedoeling is ook dozen bondgenoot trouw te blyven. Het zou eigenlijk onnoodig zyn dit nog te zoggen, maar de ervaring had geleerd dat dikwijls de duidelijkste woorden nog worden misverstaan. En aan het slot van het onderhoud zeide de minister nogmaalsItalië en Oostenryk- Hongarye zyn het in alle opzichten volko men eens. Mot deze besliste verklaring, die later nog door minister Tittoni in een onderhond met een ander journalist werd bevestigd, is dus een einde gemaakt aan alle berichten en mededeelingen omtrent een minder goede verhouding tusschen de beide bondgenooten. De aangekondigde ontslagaanvrage van majoor Dreyfus dreigt aanleiding te geven tot nieuwen stryd van socialistische zyde tegen de Fransche regeering. De socialis tische groep wil nl. uit deze ontslagaan vrage politieke munt slaan. De „Humanité” beweert dat Dreyfus uit dienst gaat, omdat hy niet tot luitenant-kolonel is bevorderd, terwyl officieren die na hem op de ranglijst staan wel bevorderd zyn, zoodat vroegere ondergeschikten zyn superieuren zyn ge worden. Generaal Picquart zou echter van Drey fus’ bevordering niets willen weten en ver klaard hebben: „Wy hebben voor Dreyfus genoeg gedaan; wy willen niet dat hy der regeering nieuwe politieke moeilijkheden be rokkent.” Deze verklaring wekt nu de verontwaar- De beslissing van het Italiaansche Hof van Cassatie, waarby het vonnis in eerste instantie tegen den vroegeren minister Nasi werd •opgehoven en deze buiten vervolging werd gesteld, heeft den heer Nasi slechts oen korte vreugde bereid. De Kamer ver wees do zaak van den oud-minister naar den Senaat als opperste staatsgerechtshof. Mis schien trok de heer Nasi zich dit besluit der Kamer weinig aan in de hoop, dat de Senaat zyn handelingen van politiek standpunt zon bcoordoelen, of in de verwachting, dat hy zich in deze onbevoegd zou verklaren. Maar deze verwachtingen zyn spoedig ydel geble ken. Slechts één senator sprak twijfel uit aan de bevoegdheid, alle andere senatoren toonden niet de minste aarzeling als rechter over Nasi op te treden. En door de arres tatie van den gewezen minister en van diens medeplichtigen toonde do Senaat tovens dat hjj voornemens is de zaak ernstig te be handelen. Zal or nu aan dezo comedie een einde komen Dat blyft nog de vraag. Jaren lang heeft Nasi, die in zyn vaderstad Tra pani nog steeds, ondanks alles wat omtrent zyn optreden als minister bekend is gewor den, als man van eer werd beschouwd en die door zyn getrouwe kiezers immer weder opnieuw als vertegenwoordiger werd herko zen, de Italiaansche justitie bij den nous gehad. Hy bleek invloedrijke vrienden te bobben en vele dankbaro volgelingen, dio do weldaden van den vrijzinigen minister niet zoo spoedig wilden vergeten, en men mag zeker verwachten dat deze vrienden en vol gelingen ook thans, nu de nood zoo hoog is gestegen, den gevangene niet in den steek zullen laten. De Senaat heeft thans een eersten stap gedaan om de fouten door de Italiaansche justitie tegenover dezen hooggeplaatsten overtreder begaan, weder goed te maken, het zal echter niet aan pogingen ontbreken 7) De jonge man wendde zyn met een don keren baard omgeven gelaat om, keek de jonkvrouw met zyn groote blauwe oogen, waarvoor zy de hare neersloeg, aan en ant woordde: „Sinds mijn jongensjaren leefde ik in Italië.” „Naar de kleur uwer oogen te oordeelen, dacht ik dat u van Duitsche afkomst waart,” vervolgde de gravin, om het gesprek voort te zetten, maar, als gevoelde ze, dat ze te ver ging, zei ze ras, terwyl ze kleurde „verschoon my voor dat onbedachte gezegde, ik moet u wel onbescheiden voorkomen.” Haar doek was op den grond gevallen en de schilder haastte zich dien op te rapen. Zy wilde hem voorkomen en daarbij raakten toevallig hunne handen elkaar, maar toch liet zy toe, dat hy haar galant het doekje om de schouders legde, waarvoor zy hem meteen bevallig lachje bedankte. Op hetzelfde oogenblik trad graal Pretjuiog Reuter seint uit Londen, dd. 17 Juli Minister Bannerman ontving hedenmiddag een deputatie van de Britsche groep van de interparlementaire vereeniging, die hem raededeeling kwam doen van de pas door do groep aangenomen moties ten opzichte van de Haagsche conferentie. De minister ant woordde, dat wat betreft den blijkbaar geringen voortgang van de conferentie, in ’t oog dient te worden gehouden, dat het samenzyn van vertegenwoordigers van zoovele staten, hoe goed ook op zich zelf, toch den snellen voortgang der zaken moest belemme ren. Hy verklaarde te betreuren, dat de quaestie van vermindering der oorlogstoerus tingen geen voornamer plaats kon innemen in de beraadslagingen der conferentiemaar de moeilijkheden, voortvloeiende meer uit de omstandigheden dan uit de zaak zelve stonden daaraan in den weg, zoodat het uiterste wat gedaan zou kunnen worden wel zoude bestaan in een nieuwe bevestiging van vroeger genomen besluiten. Volgens zjjne opvatting hadden de Britsche afgevaardigden een werkzaam aandeel geno men in de beraadslagingen en deze in de juiste richting geleid, zoodat zy ten volle het vertrouwen van bet land verdienden. Reuter seint uit Seoul, dd. 17 Juli De Koreaansche premier drong er by den Keizer op aan, dat deze zou aftreden wegens het zenden van een deputatie naar de Haag sche conferentie. (Later telegram.) Het onderhond, dat de premier met den Keizer had na een vergadering van het kabinet, duurde vier uren. De premier drong by den Keizer er krachtig op p,an, dat deze afstand van den troon zou doen'ten behoeve van den kroon prins en ziph naar Tokio begeven om zich te. verontschuldigen by den Mikado. De Keizer gaf geen bepaald antwoord. Men houdt het ervoor, dat de ministers zullen blyven aandringen op zyn aftreding. De Corrispondenza Romana maakt twee geheime protokollen van den bisschoppelijken stoel te Würzburg openbaar. In een ervan zyn leerstellingen van prof. Schell opgeno men, die hy in dat stuk herroepen l^eeft. Met de openbaarmaking wil het Vatikaan aan- toonen dat de bewering van Schell’s aan hangers dat men hem de redenen voor het op den index plaatsen van zyne werken niet genoemd heeft, onjuist is. Schell heeft be- - Telefoon No. 82 A DVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Cénten; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1