BINNENLAND. ZOMERMANTELS ADVERTENTIE Stadsnieuws. Rechtzaken. BEÏÏRS VAN ROTTERDAM 40-Jarige Echtvereeniging Vereenlglng «ARMËNZOKG» Zenuw- en Maaglijders ZESsuacLg-QTrer was klonk de kreet: „pak aan", de soldaten trokken de bajonetten en vielen op de bur gers aan. De burgers vluchtten overijld. Velen kwamen terecht in een koffiehuis. Terwijl de soldaten dat café met steenen bombardeerden slipten de vluchtelingen door oen achterdeur weg. Ken van de burgers had echter de onvoor zichtigheid, uit een raam op de soldaten te schieten. De soldaten werden toen heele- raaal dol, holden naar de kazerne, kwamen ten getale van 300 terug, bajonet op het geweer en brachten de heele stad in rep en roer. Ieder vluchtte in huis en grendelde ramen en deuren toe. Met moeite wist de politie de overhand te krijgen en de soldaten te bewegen, in de kazerne terug te keeren. Uit een oogpunt van tncht bekeken, lijkt ons het bedenkelijke van het geval, dat de soldaten met geweer en bajonet, de kazerne z\jn uitgeloopen, ondanks de wachtpost, on danks de onderofficieren en gendarmes, die hun verboden te vertrekken. De voorzitter van don Italiaanschen Senaat heeft een telegram van Nasi's advocaten ontvangen, waarin dezen protest aanteekenen tegen de schending der parlementaire on schendbaarheid en waarin zij verklaren, dat de arrestatie van hun cliënt een schending der grondwet is. De Corriere della Sera schrijft intusschen, dat het publiek in den laatsten tijd bihm was gaan denken, dat hooggeplaatste stap lieden, die over invloed beschikken, zi^^el aan de hand der gerechtigheid kondw ont trekken, maar het geval van Nasi toont nu, dat dit niet zoo is. Het hooggerechtshof zal zich door geen enkelen invloed van welke zijde ook laten afhouden van de taak hem door de Kamer opgelegd. Volgens de bladen zal bet hooggerechtshof den 4en November bijeenkomen ter behande ling van de zaak-Nasi. De nieuwe ban van Kroatië, dr. vod Ka* kodczay, heeft bij den Hongaarschen premier een geheel regeeringsprogram ingediend, waarmede hij de politieke verhoudingen in Kroatië in 't reine wil brengen. De kern van dit program komt neer op de vorming van een nieuwe partijverhouding in den Kroatischen Landdag. De ban heeft in den laatsten tjjd voort durend aanraking gezocht met unionistischo staatslieden in Kroatië, om een nieuwe unio nistische partij te vormen, waarop hij in den Landdag zou kunnen steunen. Om nu de vorming van zulk een partij mogelijk te maken, wil hij een uitvoerig regeerings program uitwerken, dat in staatsrechtelijk opzicht geheel in overeenstemming zou zijn met de bepalingen van den Hongaarsch- Kroatischen Ausgleich eu in oeconomjjjch en sociaal opzicht aan de ver strekkende wen- schen der Kroaten zou tegemoetkomen. Vooral wil de ban de administratieve toe standen in Kroatië verbeteren, krachtige maatregelen nemen in 't belang van den boerenstand en tevens belangrijke openbare werken doen uitvoeren. Een ontbinding van den Landdag ligt voorloopig niet in de bedoeling, daar eerst zal getracht worden de nieuwe party op grond van dit program in het leven te roepen. Verspreide Berichten. Frankrijk. De ontvanger der belastingen te Cette heeft den wynbouwersc,ómités aangeschreven, dat hy zich genoodzaakt zal zien 21 Juli over te gaan tot openbaren verkoop van de goederen dergenen, die weigerachtig blijven belasting te betalen Het wijnbouwerscomité te Montpellier heeft besloten den burgemeester van die gemeente en vyf leden van den raad, die hun ontslag hebben ingetrokken, uit te sluiten. De rechtbank te Montpellier heeft twee van degenen, die den politieman Girard ernstig hadden mishandeld, toen deze hen trachtte te verhinderen de deur van het paleis van justitie in brand te steken, ver oordeeld tot 40 dagen en een maand gevan genisstraf. De „Jena", aan boord waarvan zulk een geweldige ontploffing heeft plaats gehad, zal gerepareerd worden dat zal 20 millioen francs kosten 1 Men fluistert, dat generaal Picquart ambts- moede is en er aan denkt als minister van oorlog af te treden. Te Toulouse is een roodvonk-epidemie, die tal van slachtoffers maakt. Düitschland. De Oostenryksche en Italiaansche ministers van bnitenlandsche zaken hebben by hun samenkomst niet vergeten rijkskanselier BUlow een hartelyken groet te zenden. President Roosevelt heelt de in Berlijn gestichte Roosevelt-bibliotheek zyn. prachtig gebonden en van eigen bandteekening voor ziene werken cadeau gedaan. Te Rubleben by Straatsburg worden proeven genomen met een nieuw geweer, uitgevonden door een Beierscb kapitein. Het gewoer heeft een groot gebrekhet is te zwaar, maar het magazijn kan dan ook niet minder dan 58 patronen bevatten. De schietproeven hadden een uitstekend resul taat. Rusland. De ministerraad heeft het ontwerp voor deu aanleg van een tweede spoorlijn door Siberië goedgekeurdhet voorstel zal der doema worden voorgelegd* De toestand van „versterkte bescherming" (kleine staat van beleg) voor St. Petersburg is weer met zes maanden verlengd. V REDESCON FERENTIEJ- De eerste sub-commissiü der eerste commis sie vergaderde gisteren onder voorzitterschap van den heer Bourgeois. De Ityer Drago (Argentinië), stelt op den voorgrond de noodzakelijkheid om de délicate vraagstukken, waarvan het onderzoek aan de vergadering is toevertrouwd, aan den invloed van het geweld te onttrekken. In zake publieke schulden moet men eerst de locale rechsmiddelen uitputten, alvorens over te gaan tot diplomatieke onderhandelingen. Argentinië veroorlooft daarom, dat men zijn regeering daagt voor de rechtbanken,zonder dat daartoe voorafgaand verlof noodigis in tegenstelling met hetgeen gevorderd wordt door het constutioneel recht der Vereenigde Staten. Alleen wanneer het recht geweigerd wordt door alle rechtbanken eerst en daarna ook door den vorstis het oogenblik daar, waarop vreemde mogendheden kunnen tnsscbenbeide komen. Spr. merkt voorts op, dat in het geval van staking van betaling van schalden, da schaldeischers zich per slot van rekening bevinden in een nagenoeg gelijken toestand als waarin zy zich zouden bevinden tegenover een maatschappij die failleert. Eigenlijk gezegd is de toestand van den schuldeisclier betor, want een maatschap verdwijnt en wel voor goed, maar een staat blijft en kan weder solvabel worden. Wanneer een staat intervenieert, speelt hy eigenlijk in de ka^irt van die schaldeischers, die door de staking van betaling geen schade hebben geleden. De Argentynsche republiek aldus besluit sprhandhaaft de staatkunde, neergelegd in haar telegram van 29 December 1902, aan haar vertegenwoordiger te Washington. De politiek is van het programma dezer vergadering geweerd. Niettemin is het onder het voorbehoud van de denkbeelden in ge noemd telegram ontwikkelt, dat hy het Amerikaansche voorstel bespreekt. De heer de Villa Urrutia (Spanje) onder steunt de stellingen van den heer Drago. De heer de Medina (Nicaragua) brengt in herinnering, dat de door den heer Drago bedoelde dépêche onderworpen is aan het oordeel van een aantal Zuidamerikaansche geleerden en eenstemmig is goedgekeurd. Ook hy ondersteunt dus de verklaringen van den heer Drago. De heer Carlin (Zwitserland) zegt, niet te kunnen medegaan met een besluit, waarbij aan arbitrage zou worden onderwerpen het vonnis van een Zwitsersche rechtbank, dat kans had bevestigd te worden. De heer Streit (Griekenland) is veel meer voorstander van de arditrage, zoo als die thans bestaat, dan van de toepassing daarvan op bepaalde vraagstukken. De heer Lange (Noorwegen) deelt mee, instructies te hebben om elk voorstel te steunen in de richting van verplichte arbi trage. Daarom steunt hij de Portugeesche en Servische voorstellen. De zinsneden betreffende het voorbehoud ten aanzien van eer en belangen ly'ken hem betwistbaar. De heer Triana (Columbia) zegt, dat het beginsel van het innen van schulden door dwangmaatregelen, niet met eecig succes kan worden toegepast, dan wanneer de schuldenaar zwak en de schaldeischer sterk is. Men heelt in het privaatrecht de gevan genisstraf voor schulden opgeheven, doch men wil dwangmaatregelen behouden in de betrekkingen van staat tot staat. De heer Choate (Amerika) herinnert, dat het beginsel der arbitrage in 1899 is gesteld op inspiratie van den Russischen keizer. Sedert 1899 hebben er twee oorlogen onbe rekenbare rampen aangericht, de bewapening is voortgezet in stijgende mate, de nood zakelijkheid dringt zich dus op om binnen de grenzen van het mogelijke de arbitrage te bevorderen. Hy brengt de economie van zyn voorstel in herinneringeerst arbitrage voor elk ju ridisch geschil of een dat voortvloeit uit de interpraetatie van verdragen. Verschillende gedelegeerden wensehen nog hot woord te voeren, doch staan den voor rang af aan sir Edward Fry (Engeland), die, nit naam der Britsche delegatie ver klaart het Amerikaansche voorstel te on dersteunen, dat hem voorkomt in gelyke mate recht te doen aan de belangen der schuldenared als aan die der schaldeischers. Zaterdag zal, vermoedelijk 3 uur, de Con ferentie in algemeene vergadering bijeenko men. De Engelsche groep van de Union Inter parlementaire werd gister door minister Bannerman ontvangen. Bannerman herinnerde er de heeren aan, dat mtlti by het blijkbaar gebrek aan voort gang, dat de tweede Vredesconferentie ten laste wordt gelegd, niet moet vergeten, dat de aanwezigheid van vertegenwoordigers van zoovele naties, nojdwendig tot teleur stellingen ten aanzien van de gemaakto vor deringen moet leiden. Wat betrof de kwestie der ontwapening de minister meende dat de Engelsche afge vaardigden er een beslist werkzaam aandeel in hadden. Sir Edward Grey, de minister van Buitenl. Zaken, voegde aan Bannerman's woorden toe, dat al het mogelijke zou worden gedaan om de openbare meening nopens de kwestie van beperking der bewapening ryp te ma ken, ten-inde aldus den weg voor te bereiden voor een ganstige ontvangst der kwestie op een volgende conferentie. De Minister van Marine. Het bericht van het heengaan van den Minister van Marine wordt door „Land en Volk" met voldoening vernomen. Uit welk oogpunt men ook het belang en de taak onzer marine moge beschouwen, dat de heer Cohen Staart de man is, wien de leiding van dit departement met vertrouwen kan worden overgelaten, gelooft, zegt het blad, niemand meer. Op die plaats is een krachtig, energiek karakter noodig, een man die weet wat hy wil en die zyn wil aan het departement vermag op te leggen. Zonder dat is de leiding in handen van een paar departe- ments-koninkjes, wien de gemakkelijke sleurgang boven alles gaat. Het zon ons niet verwonderen, indien een nieuw plan van stelselloozen aanbouw, door den heer Cohen Stuart weer eens ontworpen, door den Kabinetsraad ware verworpen. Indien hy daarin aanleiding heoft ge vonden om heen te gaan, kan hem daar voor hulde worden gebracht. Moge het Kabinet door de aanwinst van een bekwaam opvolger zich kunnen ver sterken „Het Vaderland" merkt op, dat de ont slagaanvrage van den Minister van Marine sinds de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer in de lucht hing, verluchtigde daarna weer voor een wijle, maar kwam als een iets donkerder wolkje terug tijdens en na de ongelukkige debatten over het Mariuierswetje en de Oosterdoksluis, doch dreef opnieuw af. Eu nu de hemel voorgoed helder scheen te zijn, verwekt het tóch-gebeuren ten slotte de verwondering over een donderslag uit een bui, die men uitgewoed waande. De verklaring van dit achteraan-komen is waarschijnlijk daarin te zoeken, dat de Minister zich niet aan zyn verantwoorde lijke taak heeft willen onttrekken, zoolang die door de Tweede Kamer op zoo zon derlinge wyze goedgekeurde wetten nog niet de Eerste Kamer waren gepasseerd. Hy heeft het schip niet willen verlaten, voor het in de haven was. Tosschen de ontslagaanvrage en het op recés-gaan der Eerste Kamer liggen dan ook slechts enkele dagen. In het bovenstaande is stilzwijgend aan genomen, dat het voorgevallene in de Tweede Kamer den Minister aanleiding heeft gegeven tot dezen stap. Hy heeft blijkbaar niet na het recés in haar ver gadering willen terugkeoren, na de voor hem grievende behandeling, die hij daar ondervonden had. Een formeel échèc kan men niet zeggen, dat hij er geleden heeft, maar de wijze waarop zyn voorstellen in het debat werden besproken, en het per soonlijk karakter der tegen hem gerichte aanvallen, waren erger dan een nederlaag. Marine is altijd een moeilijk naar den eisch te bezetten zetel geweest, en zal het wel altyd blijven. Zeemans- en staatsmans eigenschappen zyn nu eenmaal moeilijk in één persoon te vereenigen. De afgetreden Minister kan zich troosten met de gedachte, dat vele goede marine officieren, toen zy de Ministervlag gingen voeren, op dezelfde klip hun scheepje heb ben zien standen. In de verklaring van „Het Vad." is iets dat de „Nieuwe Courant" doet aarzelen deze onderstelling tot de hare te maken. En wel: niet alleen de inhoud der bovenvermelde Nota, waarin de Minister trachtte het in de Tweede Kamer geleden échec eenigermate bij te werken, maar vooral een gernebt dat der fN. C." reeds eergisteren uit vrjj goede bron ter oore kwam. Het behelsde, dat alle voorbereidingen, getroffen voor den aanbouw van het nieuwe Indische schip, het welk bü de jongste begrooting zoo verras- send voor bet door den Minister voorge stelde Nederlandscbe in de plaats kwam, kort geleden zouden zyo afbesteld. Het blad acht het vermoeden niet uitgesloten, dat de Ministerraad hierin de band zou hebben gehad en dat dit tot het bedanken van den heet Staart zou hebbeu geleid. Omgekeerd is het echter evenmin on mogelijk, dat nédat tot zyn aftreden be sloten was, de voorbereiding van het nieuwe schip is geschorst totdat een nieuwe bewindsman zin zyn opgetreden. Hierom trent zal, naar wy verwachten, nog vóór de volgende begrooting van Regeerings- wege licht worden ontstoken stagnatie van deu vlootaanbouw, hoewel daartoe hy de begrooting gelden zyn toegestaan, is eeu zaak van geenszins nnbednidenden aard. Over het heengaan van minister Cohen Stuart zullen wy overigens niet veel zeg- gen. Hy genoot een goeden naam als marine-officier; als minister was hy een der in dat ambt niet zeldzame „tegenval lers". Wie zyn opvolger zal zijn, valt moeilijk te bevroeden tenzy men het voor de derde maal met den heer Jansen zon beproeven, wiens zetel in district III te 's-Gravenhage vast genoeg is om het gevaar, dat de Kamer geheel en al op het doode punt zon geraken, niet te duchten. De correspondent van de „N. R. Ct." te Batavia seint Kapitein Christoffel is van Tapanoeli teruggeroepen, om als leider op te treden van een kleine expeditie naar Flores. De kern van deze expeditie zal gevormd wor den door een compagnie marechaussees; zij heeft tón doel dat eiland te pacificeeren en aldaar het civiel en militair bestuur te orga- niseeren. Het blad toekent hierby aan Uit het regeeringstelegram was reeds be kend, dat kapitein Christoffel met maréchaus- sées naar Flores zou worden gezonden. Uit bovenstaand bericht blijkt nu dat er nog meer troepen heen gaanimmers een compagnie marechaussêes zal de kern vormen. Wy vermoeden dat de maréchanssées voor de eigenlijke oorlogshandelingen bestemd zyn en dat er aan deze expeditie nog gewone infanterie wordt toegevoegd voor het bezet ten van basis en tusschenposten alsmede voor het dekken van transporten. Daardoor zou men bereiken, dat de maréchaussees steeds ongeveer voltallig voor uitrukken be schikbaar zijn. Uit de vroegere expedities is gebleken, dat in bet zware terrein van Flores de transporten zeer kwetsbare licha men vormen. Voor een behoorlijke dekking zal dan ook moeten zorg gedragen worden. Uit het feit, dat men zoo ving klaar is met het zenden van een expeditie, zouden wy afleiden, dat inderdaad zulk een onder neming reeds op het program .stond en dat de noodige voorbereidingen reeds getroffen zjjn, geljjk de Indische bladen hebben mede gedeeld. Zooals men weet werd Christoffel naar Tapanoeli gezonden om den priestervorst Si Singa Mangaradja te achterhalen. Aan deze opdracht heeft by in korten tyd voldaan. Gemengde Berichten. Een gladde vogel Op een dorp nabij Rotterdam woont een kleermaker, die nog al van uitgaan houdt en voor het geld, dat hij voor nieuw gemaakte pakken van de klanten ontvangt, aan den rol gaat. Zyn vrouw wil dit natuurlijk niet hebben en ziet nauwlettend toe, dat haar lieve echtgenoot niet met een pak bjj zich de deur uitgaat. De kleermaker ia nu echter zijn vrouw te glad af geweest. Op een avond ging hij de deur uit naar een zijner klanten, voor wien hij een nieuw pak gemaakt had. Hy meldde zich bjj dezen aan en vroeg om geld, waarop de klant antwoordde: „ik betaal je niet, want je hebt het pak niet bij je". „O, als het anders niet is", zei de kleermaker en trok zijn jas uit, waaronder de nieuwe jas van den klant zat en baalde hetzelfde kunststuk met broek eu vest uit. Zoo kreeg de klant toch zyn nieuwe pak en de kleermaker zyn geld, waarvoor hy waarschijnlijk wel weer aan den rol zal gaan. Men seint uit Almelo aan de N. R. Ct. De sneltrein, om 6.42 gisteravond van Zwolle alhier aankomende, is nabij hst station Almelo gederailleerd. De machinist en de stoker zyn gedoodde directeur van Cecilia, de beer Braune ia gekwetst. De machine ligt onderstboven; geneesheeren van hier verleenen hulp. Men meldt uit den Haag: Een ongeveer 11-jarige knaap, die zyn ouders veel last bezorgde, o. a. van school weg bleef, zoodat zyn vader eene veroor deeling wegens leerplichtwetovertreding te zijnen laste kreeg, was op verzoek van zyn onders gister op school gehouden (in de school aan de Lijnbaan). Buiten toezicht is hy naar den zolder gegaan, heeft daar een raam opengeschoven, is daaruit gesprongen of gevallen en is dood opgenomen. Een der Woensdagavond by de herstem ming voor den gemeenteraad te 's Graven- hago gekozenen ontving kort na zijn verkiezing deu volgenden telegrafisehen golnkwensch op rijm Zonder vleierij of knoeien, Zondpr bouwterrein met koeien, tonder jenever op het fust, onder Scheveningsche trust, Zonder worst- of varkenskooperB Politielui of hazenstroopers, Zonder vossen of socialen, Mocht gij een groot sacces behalen. Daarom een onbevlekt verleden, Gaat nooit of nimmer naar beneden. (N. C.) In de zitting van het eerste kantonge recht te Rotterdam vroeg gisteren als naar gewoonte een advocatenklerk drie weken uitstel om op de ingestelde vordering te antwoorden. De kantonrechter-plaatsvervanger wilde weten waarvoor dat noodig was, immers zoo zeide hy wanneer gemachtigden hier komen dan verwacht ik dat ze de zaak kennen. Ik zit hier niet als knecht van de gemachtigden om hunne conclusiën in ont vangst te nemen wanneer het hun goed dunkt om die te geven, maar als rechter om do rechtzoekenden zoo spoedig mogelijk te helpen. De zaken moeten afgedaan, maar niet slepende gehouden worden. Maar mijn patroon is uit de stad, en komt eerst over 3 weken terug. Dat is geen excuus. Ik zal u een week geven om te antwoorden, en zijt ge dan niet gereed dan vel ik onmid dellijk vonnis. Niemand waagde het daarna meer een lang uitstel te vragen. Een toekomstige lord als stoker. Door de gedachte bezield, dat elk mensch voor zyn levensonderhoud moet kunnen zor gen, heeft Francis Patrick Clements, broeder en erfgenaam van lord Leitrim, als stoker op een stoomboot den Oceaan doorkruist en is thans te New-York in betrekking. Voor ongeveer een maand kwam by in Southampton aan boord der stoomboot „St. Louis" en verzocht zoo ornstig en dringend om een baantje, dat hy ook ais stoker aangenomen werd. Wie met de machinekamer van een stoomboot op de hoogte is, weet welk een zwaar werk dat zijn kan. De jonge man deed echter zyn plicht zoo tot aller genoegen, dat men hem op de stoomboot wilde be houden. Hy zocht echter liever in New- York eene betrekking. Deze eigenaardige geschiedenis werd bekend doordat lord Leitrim inlichtingen over zyn broeder inwon. Hoe dom men ook in een groote stad soms is, bewyst het volgende trouwens lang niet het éénige bewijs, dat wy in het „N. v. d. D." lezen Tot voor kort kon men een paar keeren in de week een kleinen, dikken, bejaarden boer op den N.-Z.-Voorbiirgwal te Amsterdam uit de tram zien stappen", wat met eenige moeite gepaard ging, want hij was zeer slecht ter been. Toch bereikte hij altjjd| het een paar schreden verder gelegen hnis no. 26 op den hoek van N.-Z.-Voorburgwal en St. Lucien8teeg. Een oogenblik later zag men zijn gladgeschoren gezicht, onder de zyden pet, voor het raam in de zijkamer komen en den burgwal afgluren. Dan duurde 't niet lang of zy, die het boertje scheen te verwachten, kwamen opdagen, 't Waren lijders, allen kankerpatiënten, die by de officieels wetenschap geen baat hadden gevonden en 't nu kwamen probeeren bij dezen nieuwen dokter, die eigenlijk een bleeker uit Nederhorst-den Berg was, doch, naar 't heette, op een geheimzinnige manier in het bezit was geraakt van een afdoend middel tegen den kanker. Tegen f 2.50 diende hy dat, in den vorm van poeders en een drankje, aan al zyn patiënten toe. 't Schynt, dat de „praktijk" zeer goed gingwant toen, een half jaar geleden, de oude heer, die zich steeds minder gemakkelijk bewegen kon, het bijltje er by neerlei, is de zaak op denzelfden voet voortgezet door den zoon. Die had zyn medische kennis óók op een Nederhorst-den-Bergsch bleekveld opge daan. Hy schynt echter niet de aangeboren voorzichtigheid gehad te hebben van zyn vader, die zoo langen tyd, in het hart van de stad, onder den rook van een pdlitie- bureau, zyn drankjes en roeiertjes aan den maa#heeft weten te brengen. Dezer dagen vervoegde zich iemand aan het hoek van de Sint Lucieusteeg, die óók maagkanker had, ook het flesobje en de poeders kreeg, daarvoor ook f 2.50 neerlei, maar, toen de „dokter" den riks wilde opstrijken, dezen vlag weer in zyn eigen zak deed terugglijden, onder de mededeeling dat h(j een recherchear van het hoofdbureau was Als oen gevolg van dit bezoek zal do dokter bleeker eerlang wegens onbevoegd uitoefenen van tfe geneeskunst terecht staan. Strenge straffen heeft de rechtbank te Dortmund aan drie vrouwen opgelegd, die door „weldadigheid" zichzelven heel wat geld haddon weten te verschaffen. Zy gaven nl. „blinden-concerten", waartoe twee blinde zusters medewerkten. Een der vrouwen huurde een zaal, waar voor 800 personen plaats was, en betaalde daarvoor 50 mark. De twee anderen gingen rond om de biljet ten te plaatsen, „voor een weldadig doel" en verkochten niet minder dan 2400. Zoo ontvingen ze ongeveer 2000 mark en daar van werd aan de blinden ongeveer 120 mark gegeven. Voor het overschot kregen de verkoopsters te zamen de helft en de rest behield de andere vrouw. De rechtbank beschouwde deze handelingen als bedrog, omdat meer biljetten waren verkocht dan plaatsen beschikbaar waren en zulks blijk baar, onder het mom van weldadigheid, ten eigen bate, Zij veroordeelde de onderneem ster tot 5 weken gevangenisstraf en 600 mark boete en elk der verkoopsters tot 2 wekon opsluiting en 300 mark boete. Te Leimuiden zijn huzaren gearriveerd ter bewaking van vee, dat door mond- en klauwzeer is aangetast. Het paard van éen der bovenbedoelde hu zaren schrok eergister voor een hondenkar, ten gevolge waarvan paard en rniter te water geraakten. Het paard werd gered, doch de huzaar, afkomstig uit Zevenbergen, verdronk. (Vad.) GOUDA, 19 Juli 1907. Schoonhoven, 18 Juli. De uitslag der heden gehouden herstemming voor 2 leden van den Raad is als volgtOp den hoer H. G. Geelhoed, die zich ter wille der beide andere vrijzinnige candidaten had terug getrokken, waren nog 19 stemmen uitge bracht. P. Grenp, aftredend (Cbr.-Hist.) 320 st., F. H. Hehewerth (lib.) 265 St., M. E. Schenk (lib.) 295 st. Uitgebracht waren 604 steramen van on waarde 14. Zoodat gekozen zyn de heeren P. Grenp en M. E. Schenk. In den nacht van 10 op 11 Mei, in den nacht vóór de Groningsche kermis, is, zoo als destijds is gemeld, een ernstige inbraak gepleegd in de villa van mevr. Mees— Gockinga aan den Heerensingel, te Gronin gen. De inbrekers men vermoedde dat meer dan één persoon by de zaak betrok ken waren hadden zich door het intrap pen van een paneel aan de achterzijde van de villa toegang verschaft en uit het tydelyk onbewoonde perceel een aanzienlijke hoe veelheid gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. De Groningsche recherche toog op onderzoek uit. O. a. bracht zy een be zoek aan de slaapsteden en in een daarvan vernam de politie, dat daar eenige dagen een paar vreemdelingen hadden gelogeerd, die met den Hollandschen trein weer ver trokken waren. Een nog aanwezige logeer gast was in staat van een van de twee vreemdelingen een vrij volledig signalement te geven. Met dat signalement vertrok de Groningsche aechercheur Slag zeer han dig politieman naar Amsterdam, om de nasporingen daar voort te zetten. En eenige dagen daarna ontdekte de Amsterdamsche politie in de gevangenis aldaar een man, die volkomen beantwoordde aan het signa lement. Den logeergast, die het signalement had verstrekt, liet men uit Groningen ko men en deze herkende den man in de ge vangenis pertinent als een van de twee vreemdelingen. En toen aan de bedoelden logeergast portretten werden getoond, her kende hy daaruit onmiddellijk ook den mak ker van den eerstaangehoudene. Zoo had dns de politie beide verdachten in handen, die erkenden in Groningen in het bedoelde logement te zyn geweest, die zelfs toegaven in den nacht van 10 op 11 Mei niet in hun logement te zyn geweest van 8 uur 's avonds tot halfdrie 's nachts, maar die pertinent ontkenden iets te weten van de inbraak by mevr. Mees. De politie zette baar nasporin^en voort, nu bp do banken van leening, en bet ge lukte haar werkelijk in zoo'n inrichting voorwerpen op te sporen van de inbraak afkomstig. De bank van leeninghoudor werd met de beide verdachten geconfronteerd en herkende hen als de inbrengers van de in beslag genomen voorwerpen. Maar ondanks dit alles bleven de beide verdachten ont kennen iets met de inbraak uitstaande te hebben. Oisteren hebben de beide verdachten, ffeorg Koenrad Pool, van Amsterdam, en Johannes Kiekens, van Haarlem, beiden 20 jaar oud, voor do Groningsche Rechtbank terecht gestaan als beklaagd van bovenge- noemden inbraak te hebben gepleegd. De beklaagden bleven ontkennen. Er wer den twintig getuigen gehoord. Het O. M. eisebte tegen beideu vier jaren gevangenis straf. De verdediger, mr. R. Kraneubnrg, ont kende dat het wettig en overtuigend bewijs in dezen was geleverd en vroeg vrijspraak. L.K. H.K MAANDAG 8 JULI. Staatsleemnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 69 Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59*/j« RüSLAND.Iwang Dombr. Obli- gatfen 4l, 961 4 Azik. Japan Obligation 1899 4 748/4 74 Columbia. Geconsolideerde Bni tenlandsche Schuld. Recepis. h 100 IV, 24%, - Hypotheek'Banken. Aandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101"/,. Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 977/« Pandb. Standaard Hypb. 47« 100V, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 9984 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499% Pandb. Ie Algem. Groninger Schee ps-Hypb. 41/, 100 Pandb./Nedorl. Hyp. Pand- briifibank 4 998/4 Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 301 Bewykpn van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 961/, Pandb. Bataafsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 4 99% Pandb. Hollandscho Hypb. 4 998/4 Scheepvaart- Maatschappijen Pand. Holland-Gulf Stv.-My. 35 Pandb. Nationale Hypb. 31/, 988/t Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwegleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italiaansche SpW.-lMjj. A. 3677 - Premieleeninqen. bisuoiE. Loten Stad Antwerpen 1887 2Va 02- 1 Diversen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89Vi Alle nog resteerende en COSTUMES worden tot veel vermin derde prjjzen OPGERUIMD. Hoogachtend, Yfjrss spei BLOUSEN en JAPONSTOFFEN met daarbij passende GARNEERINGEN. VERSCHEIDENHEID. De ramp op de „Georgia". De groote Engelsche bladen geven nog eenige nadere bijzonderheden over de ver moedelijke oorzaak van de ramp op de „Georgia" by Boston. Een kanonlading, be staande nit 200 pd. buskruit, werd met een kraan uit het ruim geheschen. Nog voor zy iu het kanon was geplaatst, merkten twee matrozen dat het omhulsel smeulde. Zy lie ten een waarschuwend gegil hooren en wier pen zich op den grond, welk voorbeeld werd gevolgd door den lader van 't stuk, die de rookende massa in de hand hield. Nog voor echter de overige mannen in den schiettoren hadden begrepen, wat het gegil te beteekenen had, sloeg een enorme vlam uit het pakje met de lading en was de schiettoren gevuld met gloed, rook en verstikkende gassen. Het gegil der ongelukkigen was hartver scheurend. Sommigen vlogen een ladder op en probeerden door een luik te ontsnappen anderen wentelden zich krimpend van de pyn op den grond. Luitenant Goodrich en een matroos wisten uit den toren te komen, en wierpen zich in zee, liever dan levend te verbranden. Beiden werden door een stoomBloep opgevischt. De aalmoezenier was de eerste,1 die er in slaagde den schiettoren binnen te dringen en hulp te brengen aan de slachtoffers. Onmiddellijk werd door de „Georgia" ge seind naar de oorlogsschepen in de buurt om medische hulp. Toch bedraagt het aan tal dooden reeds 8 er zullen er nog meer bezwyken. Op last van den Amerikaanschen minister van marine worden aan boord van de „Ge- orgid" de schietoefeningen voortgezet. Ver der is een commissie benoemd om na te gaan, welke de oorzaken zyn geweest van de ramp. Admiraal Jamamoto heeft van z|jn belang stelling in de ramp doen blijken, door het zenden van bloemen aan de gewonden, die te Boston in het hospitaal liggen. Dure steenkolen een kwaad ding vooral voor de financien van gasfabrieken enz. enz. Ieder die steenkolen verbruikt moet zich voorbereiden op een enorme prysverhooging, zegt 't „Nieuws": De eigenaars der mijnen in Yorkshire vragen zooveel meer, dat do gewone jaar contracten, welke gewoonlijk op 30 Juni gesloten worden, nog niet getoekend zyn. Als men hoort dat de groote spoorweg maatschappijen, die centraal Engeland be dienen, in het afgeloopen contractjaar f 5.10 per ton moesten betalen en dat er nu f 7.20 gevraagd wordt, en ais men daarby weet, dat byv. de Midland spoor wegmaatschappij per jaar 1.600.000 ton steenkolen noodig heeft en dus deze verhoo ging in prys roor haar een meerdere uitgaaf vun f 3.350.000 beteekent, dan kan men zich eenigszins voorstellen, waarom er zoo lang geaarzeld wordt. Drie der grootste maatschappijen hebben reeds geweigerd, tegen zulke prijzen con tracten af te sluiten. Maar de eigenaars der Britsche mijner, hebben zich vereenigd en weigeren, minder aan te nemen, verkla rende dat de vraag zóó groot is, dat zy gereedelyk zelfs f 8.40 per ton kunnen krygen. Zy begrijpen ook, dat de góed-ge organiseerde mijnwerkers hunnerzijds een deel van de grootere winst zullen vragen en dat zulk een eisch niet geweigerd kan worden, waartegen de spoorwegdirecties aanvoeren, dat dit alleen kan geschieden ten koste van de spoorwegarbeidersde kosten van beheer der spoorwegen zyn reede zóó drukkend, dat aan de grieven der arbeiders niet tegemoet gekomen kan wor den; als de steenkolen-rekening van één maatschappij, voor één jaar, met 31/, mil lioen verhoogd wordt, kan men daar dus nauwelijks meer aan denken. De spoorwegdirecties meenen den mijn eigenaars het hoofd te kunnen bieden, en tot dusver hebben zy zich elders tegen de oude prijzen te voorzien. Dit geeft echter veel last en de aanvoer is ook niet zóó ge regeld als wanneer een jaarcontract bestaat. 't Behoeft wel niet gezegd te worden, dat alle belanghebbenden met zorg de naaste toekomst tegemoet zien. Predikbeurt bij de Remonstrantsohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 21 Juli 's morgens 101/, uur, Ds. Ds. H. VAN ASSENDELFT. Den 31 Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders J. DE JONG Hzn. EN M. B. S. DE JONG-Weijman hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen Gouda, 18 Juli '07. Afdecling BROKKEN HUIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA. Deze inrichting stelt zich ten doel om oude, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ook, zoo veel noodig te repareeren, en hoofdzakelijk aan ininge- goeden voor goedkoop© prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging Ar menzorg" wordt nit overtuiging, als een werkelijke bul iu den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart w or it dit boekje franco per post toegezonden door BLOKPOEL'S Hoekhaxx. Zaltbomra-1.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2