fiE VERDDiSTERDE PI®. iKTBEE. cao Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 22 Juli 1907. No. 103S9. L Buitenlandse! Overzicht. IILILLETO.W Mr. S. van Houten. ills’ - 46ste Jaargang. chap t meer. I ZONEN, EM. KENNISGEVING I 9) IV. smeekt heb.” HINKMANiZs. (Wordt vervolgd.) i; I Ar I s verkrijgbaar in zolgend depot, te en het attesten die er aanvraag in gratis proeven. wendt U direct tusschen schrijven, ZA POEDER onderbare eigen- tegenzin tot het a sterken drank absint enz.) by m. Het COZA onopgemerkt en de zuster of de i het hem toe kan veten, en zonder itiënt ooit behoeft edding te danken Geschiedkundig verhaal van JOH. WILLE. Dit het Doitscb. proefkusje» a 0.35 voor Nsósr- i.m imii i: nu ii i \r. J S I N l( I de BEST' CHADELUK LLAND. 8 heeft het hnise- ezinnen hersteld, haamte en oneer t levenslustige en >ppy herschapen on op den rechten ikkig gemaakt en met menig jaar melk gekookt ank voor da- theotepoln van xnlate) Ali geval an te gebruiken, mute H. T Chancery Laue, iden 178 Engeland ils. t eeoige aidoend dit ongeëvenaard zendt gratis aan doen, een boek en monster. Het d volkomen on- londentie in alia geven worden in i, Melk, Likeur, Water of in het 'r dat het noodig onkaard er iets can Toen de jonge wethouder der gemeente Groningen in 18G9 tot lid der Tweede Kamer werd verkozen, nam hij op den uitersten vleugel der linkerzijde plaats. Als radicaal stond hij tegenover Thor- beeke, wiens liberaal programma in de beroemde narede heftige bestrijding van hem ondervond. Zoo zelfs, dat mr. Van Houten zich verplicht zag in 1872 zijn strijdschrift „De Staatkunde van Thor- becke” als brochure uittegeven, nadat een bekend tijdschrift de opname ervan had geweigerd. Thans valt hij, zonder dat ook maar eene poging wordt gedaan om hem te behouden, als lid dpr Eerste Kamer nadat hij getoond heeft op den pitersten vleugel der linkerzijde het tegenwoordige Kabinet nog sterker te bestrijden dan het vorige ministerie. Als „de incarnatie van wat den vooruitgang der sociale politiek tegen staat” aldus niet ten onrechte Het Volk. In 1874 nam mr. van Houten het initiatief tot de wet op den kinderarbeid en wist daardoor de exploitatie van kinderen beneden 12 jaar tegentegaan. Hij volgde het voetspoor van den bekenden socialist Robert Owen, die in Engeland daartoe het initiatief had genomen. De onbegrensde vrijheid van den werkgever om zulke kinderen reeds in de industrie redactie hem niet meer te schrijven, wijl hij precies in anderen zin schreef dan men had verwacht. Zoo ook nu. De Staten van Friesland hebben mr. Van Houten in 1904 tot lid der Eerste Kamer benoemd om het allereerst tegen de rechterzijde op te nemen. In stede daarvan bestrijdt hij voor alles het vrijzinnig kabinet. Van daar dat zijne „Committen ten” zijn mandaat niet hebben hernieuwd. Hoopvol zagen de jongeren in de 70er jaren tot mr. Van Houten als den toekom- stigen leider op. Hij zou ons sociale wetten geven, de man, die in 1877 te rood werd geoordeeld voor den hoogleeraars- stoel in de economie te Leiden. Helaas, zijn „verneinende” geest heeft hem parten gespeeld. Mr. van Houten is hoe langer hoe meer eenzelvig geworden, „op den eenzamen post” gekomen om met dr. Kuijppr te spreken. Hoe geheel anders zou de politieke toestand van ons land zijn als deze begaafde man minder negatief ware geweestThans is het voor den vooruitgang een voordeel, dat zijn poli tieke leven is afgesneden. Jammer, maar waar. nster van het dige Coza poe- gratia toege- M, ■aat 103. MEUK te letten N VAN IN worden afgele ide pakjes van vijj f en een Ned. one j van Nommer en van nevenstaand de Wet gedepo- ïitvoering van ge- nbev ende BI JL, LART Lz. Den volgenden morgen was het treurig drama, dat in het Engelsche park afgcspeeld was en het einde van het feest der gravin von Arco bespoedigd had, het onderwerp van alle gesprekken, zoowel der hof- als der burgerkingen. Men sprak openlijk over het verdwijnen van gravin Irene en bracht dit in verband met den bloedigen stryd tusschen den wil den graaf Preyssing en den jongen portret schilder. Niemand was getuige geweest van den kamp, waarbij Preyssing zyn dood in de golven gevonden had en zyn tegenpartij zwaar gewond was. Ongeveer een uur later, toen men aan tafel ging, miste men beide heeren en zond men bedienden uit om hen op te zoeken, welke weldra met bet lyk van den graaf terug keerden, hetgeen zy Telefot n No. 82. De Uitgave dezer Conran’ geschiedt dagelijks met uitzondering van 5J->n- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1,25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan 1). Oskam en zijne rechtverkrijgenden tot het op richten van eene Slagerij in het perceel aan de Raam wijk O No. 332, Kadastraal bekend s ctie D No. 1998. GOUDA, den 20 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, v BROUWER. uit het meer opgevischt hadden, tegenover do plaats op den oever, waar men don schil der bewusteloos en in zyn bloed badende gevonden had, Deze werd onmiddellyk in een rytuig naar zyn woning gebracht, by den ouden Palavi- cini, waar een in alleryl gehaalde arts, na onderzoek verklaarde, dat do degen wel de long geraakt en dus levensgevaar veroor zaakt had, doch dat de hoop op herstel niet buitengesloten was. Koning Maximiliaan liet zich door den graaf von Arco zelf het voorgevallene mede- deelen, waarby zijn gunsteling, Preyssing, als offer gevallen was» en beval een streng onderzoek. Dit kon echter pas na eenige dagen, toen de geneesheer een rechterlyk verhoor als niet meer levensgevaarlijk beschouwde, plaats hebben. Een door den koning zelf aangestelde onderzockingscommissaris van het hof ver scheen by den ouden Palavicini en begon met iri de eerste plaats de persoonlijkheid van den verwonde vast te stellen. Tomaso Palavicini geraakte, toen hem naar den naam, de afkomst en geboorte plaats van zyn neef gevraagd werd, in niet geringe' verlegenheid, en verklaarde ronduit, dat de jonge schilder niet zyn neef, maar zyn kweekeling wasdat hy in werkelijkheid stemmen heeft hij ons een kieswet gegeven, Volgens hem zelf „volmaakt" maar in werkelijkheid „peuterig” Deze politieke draai gaf zijn getrouwen Groninger kiezers aanleiding het sinds 1869 steeds hernieuwde mandaat niet meer te geven, en elke poging sedert ondernomen om hem weer in de Tweede Kamer te brengen, mislukte. Nu zal zijn politieke loopbaan wel voor goed geëindigd zijn. Niet anders dan door eigen schuld. Breede lagen der bevolking heeft nu van Houten van zich afgestooten. Vroegere medestanders, die zelfs hun h oop op hem als den leider van den vooruitgang hadden gevestigd, van zich vervreemd zijn tegen woordige medestanders slechts in nega tief opzicht voor het oogenblik eens van zin met den „verneinenden” geest. Zoo staat hij eigenlijk alleen en wil niemand met hem te maken hebben. Zeker, hij spreekt bij liet arbeidscontract den groot industrieel Stork en bij de Staal-crisis den star-conservatieven heer van Karnebeek of den antirevolutionairen senator ’t Hooft als uit ’t gemoed, maar straks wil geen dezer meer van den Nieuw-Malthusiaan- schen schrijvep der „Bijdragen tot den strijd over God, eigendom en familie” weten. Zijne talenten worden erkend en gaarne benut om te verijdelen, waartoe men zelf minder kans ziet. Wie echter iets positiefs wil, iets meent tot stand te moeten brengen, vindt in mr. Van Houten een blok aan 't heen, een sta in den weg. Terecht merkte men dezer dagen op dat mr. van Houten „zoolang oppositie pleegt te voeréh tot niemand het meer met hem eens is”. Zijn geest is al te kritisch. Daarbij is hij niet vrij te pleiten van eene zekere mate van zelfingenomen heid, die onaangenaam aandoet. Zijn kieswet was „menschQlijkerwijze gesproken volmaakt”. Hij zou een beter arbeids contract leveren dan mr. Drucker. Enzoo- voort. Eenigen tijd heeft hij Staatkundige brieven in een blad in de provincie geschreven, doch weldra verzocht de „Joseph Ocra” heette; dat Paderborn zyn opvoedingsplaats was, maar zyn eigenlyke afkomst hem even zoo onbekend was als aan Joseph Ocra zelf. Verder gaf hij een uitvoerig verslag van alles, wat hy van Joseph’s geheimzinnige levensomstandigheden wist, hetgeen door den zieke, die te bed liggend hot verhoor by- woondo doch nog zeer weinig mocht spre ken, mot een toestemmend hoofdknikken bevestigd werd. Wat de commissaris op deze wyze te weten kwam, kon moeielyk voldoende zyn, en hy geloofde zyn bevoegdheid niet te' buiten te gaan, toen by besloot om alle aan Joseph toebehoorende brieven en geschriften in be slag te nemen, waartoe de oude Palavicini bereidwillig zyn sobryfburoau opende. Schemeravond van denzelfden dag werd andermaal aan de deur van de schilders- woning geklopt, et weder verscheen de on- derzoekingscommissaris, maar nu vergezeld van een dame, in wie do oude schilder Irene’s moeder herkende. Op een wenk der gravin verliet de com missaris, diep buigend, de kamer en liet haar met den gewor.de en zijn pleegvader Palavicini alleen. Een beeld des jammers gélyk stond daar de voorname vrouw, de schitterende gravin v. Arco, in het nederig vertrek der beide schilders. Wankelend trad Naar aanleiding van het ontslag van Lam bert aan do rechtsschool van Kairo en de verklaring, die Grey, de minister van buiten* landsche zaken, daaromtrent hoeft afgolegd in het Lagerhuis, heeft de Temps van gis teravond een vinnig artikel tegen de Engelsche politiek in Egypte. Grey had" gezegd, dat do Engelschman Hill in plaats van Lambert benoemd was in verband met do toenemende aanvragen van studenten die op de Engelsche afdeeling van de rechtschool geplaatst wilden worden. Vorder zeide Grey, dat deze be noeming hoegenaamd niet in stryd was met de Fransch-Engelsche afspraak van 1904. Vooral over deze laatste opmerking is de Temps slecht te «preken. Men weet dat Egypte by de Franschen een heel teer punt is. Er zyn jaren geweest en die liggen nog niet zoo heel ver achter ons dat de Franschen in Egypte de mogelyke vergoe ding zagen voor het verlies van Elzas- Lotharingen. Als Elzas-Lotharingen Duitsch mocht blyven, dan wilden de Franschen althans Egypte van de Engolschen terug zy op het ziekbed toe, de portefeuille van Joseph krampachtig in de hand houdend, en mot trillende stem vroeg zy in angstige spanning of de lyder kracht genoeg zou be zitten om een langer onderhoud te kunnen verdragen. Een koortsachtige blos kleurde het gelaat van den zieke, toen hy de gravin aanzag; hij wenkte zyn ouden vriend hem een zit tende houding te geven op zyn leger. De gravin nam plaats op een stoel by ’t bed en haalde uit gemelde brïeventasch, een geel geworden zakdoek voor den dag. „Hoe kwaamt ge in *t bezit van dezen doek?” vroeg ze haperend. „Hy behoorde aan myn moeder,” ant woordde by fluisterend. „Hy ontviel haar, toen ze my als een pasgeboren wicht, in het Paderborner posthuis ter verpleging bracht.” Zyn stem begaf hem en met een angstig gebaar gaf do gravin hem te kennen, dat hy zwijgen moest. „Al het overige weet ik reeds,” sprak zë. „Het is nu aan my, u te bichtenn alles te bekennen, opdat de doodsengel niet tusschen moeder en zoon treedt, vóór dat ik u, Joseph v. Arco, om vergeving ge- jon, tesai:.»» lingen to doi naam don vervaardig’ rot wereldbe- röbr* Stoll- .te gebruiken, moest naai’ het oordeel van den radicalen afgevaardigde uit Groningen worden gebreideld. De Staat behoorde beide te komen en voor te hoe de rechten dier kleine stumpers door de industrjeelen zijn te ontzien. De eer van deze wet in het leven te hebben geroepen, komt mr. Van Houten toe en zal hem nu nog door die talrijke scharen van mannen worden ge bracht, die aan den lijve hebben gevoegd wat kinderarbeid is. In 1907 staat mr. van Houten voorop in den strijd tegen de sociale wetgeving, ja, schier in dien tegen den vooruitgang. Zijne pogingen om het arbeidscontract te keeren, behooren tot de geschiedenis van den dag. Zonderling, mag het heeten, dat de man van de kinderwet zich zoo scherp kon verzetten tegen het arbeids contract, dat toch op hetzelfde hoofdbe ginsel berust als die wet van 1874. Inimers hier zoowel ais daar wenscht de wetgever de economisch zwakkeren te. steunen bij den verkoop hunner arbeids kracht, al wordt die verkoop den kinderen ook geheel verboden. De staat komt tusschenv beiden om de voorwaarden, waarondef slechts Veen arbeidscontract mag worden gesloten* voor te schrijven, overtuigd, dat de economisch zwakkeren anders hun arbeidskracht beneden de waarde moeten verkoopen. Door eene regeling eene juridische regeling als men het wil zal de Staat hier de economisch zwakkeren steunen. Toch heeft mr. Van Houten het arbeidscontract het heftigst van allen bestreden. Reeds vroeger is op de ommekeer van dezen zonder twijfel superieuren man gewezen. Tot 1887 was hij voorstander van algemeen kiesrecht en talrijke aan halingen uit zijn geschriften en redevoe ringen getuigen daarvan. In 1894 was hij de leider der oppositie tegen de Kieswet-Tak, waarbij het kiesrecht wel niet algemeen, maar toch zoover mogelijk algemeen zou worden toegekend. De strijd werd toen door hem gewonnen en steunende voor het grootste deel, op de katholieke en christelijk-historische Telefoon iïo. 82 A DVERTENTTEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1