\g I UDA. g>® IS Meitws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Vo. 10397. Woensdag 31 Juli 1907. 40ste Jaargang. 7. Buitenlandse!! Overzicht. FtllLLETO^. TS. h iagazUn, KENNISGEVING. □PPÉE’S instschut- 1ND. n. te woon- idelingen werk. GO II1SC.IIE (III I!\T oen in liet eiwegsteeg. Verbaal uit den Amerikaanechen burgeroorlog. 1urt« Ml ▼oor Hwrea schoenwerk, Illtar Ca en lette goed t- rk, lalMterwe, «UMMeAraM Allengs komt er eenige vaste vorm in de berichten aangaande de aanstaande samen komst tusschen den Tsaar en Keizer Wil helm, nadat telkens weer van Berlijn uit gemeld was, dat er nog niets vaststond, dat de onderhandelingen tusschen Berlijn en Pe tersburg nog loopende waren enz. Alleen werd erkend de waarschijnlijkheid, dat beide vorsten elkaar binnenkort zullen ontmoeten Reuter seint nit Tanger dd. 29 Juli De Mehallah deed een aanval op den stam El Khmes, stak verschillende dorpen in brand en nam daar een aantal personen gevangen, van welke er 8 onthoofd werden. Mac Lean wordt, nu hjj een poging tot ontvluchting heeft beproefd, zeer strong bewaakt. Een belangrijke tijding door Renter ge bracht is de medudeeling, dat de jury in het proces Haywood het niet schuldig heeft uit gesproken. De heer Haywood, bestuurder van den westelijken mynwerkersbond werd met eenige andere lijders der arbeiders be schuldigd, de hand te hebben gehad in dan moord op den vroegeren gouverneur van Idaho, den beer Steunenberg, die eenige ja- ren geleden tijdens de groote staking in de westeiyke mijnen als gouverneur door zijn krachtige maatregelen tegen de stakers zich gebaat had gemaakt onder de arbeiders. Een zekere Orchand, een zeer ongunstig bekendstaand* man, trad als getuige tegen de arbeidersleiders op. Hjj deed onthullin gen die den toehoorder op de rechtbank en zijne ge west, dat Reuter seint nit Parjjs, dd. 29 Juli Thans zijn 1441 uitslagen bekend. Gekozen zijn 239 conservatieven, 188 progressisten, 835 republikeinen, 36 socialisten er moeten 143 herstemmingen plaats hebben. De conservatieven winnen 35 zetels en verliezen 56, de progressisten winnen 30 en verliezen 79, de republikeinen winnen 115 en verliezen 50, de socialisten winnen 9 en verliezen 3. maatregelen tegen de spoorwegmaatschap pijen, die steunende op de uitspraak van de districts-rechtbank, zich aan de nieuwe wet niet wenschten te storen. Het heette al dat de Bondsregeering met wapengeweld den gouverneur eerbied voor de rechterlijke macht zou willen aldwingen en dat gouverneur Glenn zich hiertegen even eens gewapenderhand zou verzetten. Zoover zal het dus na niet komen. De rogeering van Noord-Carolina heeft er in toegestemd eerst de beslissing van het hoogste Bondsgerechlshof in de vraag of bondsstaten bevoegd zijn afzonderlijke bepalingen voor de spoorwegen wettelijk vast te stellen, af te wachten. In de beginsel vraag omtrent de verhouding van de rechten van de afzonderlijke staten en de Bondsregeering heeft de gouverneur dus voorloopig toegegeven, maar dat wil nog niet zeggen dat deze vraag definitief is opgelost. scheen op een morgen sergeant Rayburn weer on zei: „Commandant, het gedrag van dien jongen is zeer vreemd!” „Hoe zoo?” „Hij schrijft steeds.” „Wat schrijft hy dan? Brieven?” „Dat weet ik niet. Hij zwerft steeds door het fort rond; er is geen hoek dien hij niet doorzocht heeft; ieder oogenblik neemt hij een potlood en krabbelt iets op oen stuk papier.” Deze mededeeling verraste my onaange naam. Gaarne zon ik om bet geval gela chen hebben; doch de tijd was te ernstig, want alles om my heen spoorde aan lot voorzichtigheid; ik moest steeds wantrouwig z(jn. Do jongen bad my gezegd, dat by uit Louisiana, het uiterste Zuiden was; derhalve was voorzichtigheid een eerste vereisebte. Daar ik mij als een vader voor den jongen gevoelde, was de opdracht die ik den sergeant gaf, my zeer pjjnlyk. Ik beval hem den jongen gade te slaan, en te trachten iets van zyn geschrijf meester te worden. De knaap mocht evenwel niet bemerken, dat hij werd nagegaan; hy moest niet in zjjne vrijheid beperkt worden, doch men moest hem zorg vuldig in het oog houden wanneer by naar de stad ging. (Wordt vervolgd.) Teletotn No. S9. De U itgave dezer Couran1 geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Z'in- en Feestdagen. De prijs per drie maande i is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. heeft eene groote verzameling postzegels te verkoopen, zy het volgende medegedeeld en verbeterd Het denkbeeld de van oude uitgiften nog overgebleven zegels van de hand te doen, dateert al van 1905. Commissies zyn er benoemd om don voor raad te rangschikken en te inventariseoren, om er een catalogus van op te maken en om den verkoop er van voor Co bereiden. Doch naar hetgeen er omtrent hare werk zaamheid is bekend geworden bestaat er al heel weinig kans dat binnen afzienbaren tyd daartoe zal kunnen worden overgegaan. De nominale waarde der voorhanden zegels zou rond 17 millioen piasters bedragen. Die van oude uitgillen hebben echter natuurlijk een grootere handelswaarde, Mogelyk is dat men veeleer zal trachten de verzameling by partyen en partijtjes ondershands te verhan delen, hetgeen waarschijnlijk voor de daar mede belaste ambtenaren voordeeliger zal uitkomen, dan een openbare verkoop, doch voor de kas, aan welke de opbrengst ten goede zal komen, eer een tegengesteld resul taat zal opleveren. Die opbrengst is toegewezen aan het fonds voor de voortzetting van den bouw van den z.g.n. Hedzjas Spoorweg van Damascus naar Medina, en waarvan reeds ruim achthonderd K.M. in exploitatie zyn. Die spoorweg heeft verbinding met de Middeliandsche Zee door een, zylyn van Damascus over Dorna naar de haven Haïffa. De reeds sinds 1893 voor het verkeer ge opende spoorweg van Damascus naar Beiroet, aan eene Fransche maatschappij toobehoo- rende, en waarvan in bet in den aanhef be doelde bericht sprake is, heeft met dit post* zegelzaakje niets te maken. Zaterdag hebben de oproerige .politie agenten to Belfast op een plein een bijeen komst gehouden. Hot waren er nagenoeg vijfhonderd. Barrett, hun leider, liet ze in het gelid treden en ontvouwde nogmaals hun grief. De mannen hebben met de vele sta kingen te Belfast veel overwerk te doen en .verlangen nu meer loon, en dan tegelyk een billjjke pensioemegeling. Er was veel volk op de boon, en de politie werd hartelyk toe gejuicht. Voor do lerscho nationalisten onder de menigte zal het zeker een genoegeljjk schouwspel zyn geweest, de koninklijke ler- 8che konstabeimacht, de gehate troep die de Ieren onder den duim moet houden, zoo in oproer te zien. Er verschenen Zaterdag nog een paar officieren op de byeenkomst, maar hun woord maakte geen indruk. De correspondent van de „N. R. Ct." te Konstantinopel schrijft Naar aanleiding van een bericht van Cen tral News, ook in de N. R. Ct. overgeno men, dat dg Ottomaansche regeering besloten zicht stond steeds droevig, met niemand sloot hy vriendschap. Eens op een morgen kwam Rayburn en verzocht my om een onderhoud. Tot zyne verontschuldiging meende hy te moeten aanvoeren, dat er eindelijk gesproken moest worden, want dat de muzikanten zeer kwaad waren. „Wat is er dan aan de hand?” „Het betreft Wicklow. De muzikanten zijn zeer verbolgen op hem, meer dan ik zeggen kan.” „Maar wat heeft hy dan uitgevoerd?” „Hy bidt. De muzikanten hebben door zyn bidden geen oogenblik rust. Het is ’s morgens zyn eerste werk, ’s avonds zijn laatste; zelfs ’snachts staat zyn mond niet stil. Niemand kan slapen, hy bidt voor allen: voor den kapelmeester, voor de hoornisten, den paukenslager, enz. Om hem tot zwijgen te brengen, gooien ze met hunne zware laar zen naar hem, maar hjj bekommert er zich niet om. Hy bidt niet staande, maar knielt achter de pauken, en het neervallen der laarzen schijnt hem een teeken tot aanmoe diging te zyn. Het vreemdste is, dat hy ’8 morgens de laarzen uitzoekt en zeiedoren man voor het bed neerzet.” De sergeant hield even op, doch daar ik niets antwoordde, ging hy voort: „Het ergste is evenwel, dat hü beden niet spreekt, maar zingt, op verlangen van den Tsaar, die, overeen komstig de gebruiken en de vormen, ver plicht is ’s Keizers bezoek aan de Russische wateren te beantwoorden. Naar de „Post” nu meldt, zal de ontmoeting plaats vinden in de eerste dagen der volgende maand, naby Danzig en heeft de Tsaar er opzettelijk zyn zeereis naar de Finsche fjorden voor opgegeven of uitgesteld. Het heet verder, dat de Rus^ube minister van buitenlandsche zaken, Voffhwolsky, by de samenkomst tegenwoordig zal zyn. Het ligt vrij wel voor de hand, dat dan ook de Duitsche rykskanselier prins Von Bülow, als de leider der buitenlandsche politiek van Duitschland, eveneens van de party zal wezen, al acht men dit te Berlyn dan ook nog niet beslist zeker en al zullen eerst na 's keizers terug keer uit het Noorden definitieve besluiten genomen en bijzonderheden vastgesteld wor den. Zeer ernstige ongeregeldheden hebben gis teren te Raon-FEtape, in hot departement Vosges, plaats gehad. De werklieden van een schoenfabriek, die in staking zyn, hebben in den namiddag dichte colonnes geformeerd. De politie wilde zich daartegen verzetten. Een opstootje was daarvan het gevolg. Een gendarineric-knpi- tein werd ernstig gekwetst, verscheidene cnvalleriston werden van hun paarden ge worpen, de speciale commissaris word mis handeld. Een werkstaker werd gedood. Door de dreigende houding der stakers, moesten de jagers een charge doen. De ma nifestanten hebben toen barricaden opge worpen op de place des Halles. Er wordt versterking gezonden. By de ongeregeldheden werden zeven jagers ernstig gewond, waaronder twee gondarme- rie-officieren. Een kapitein van de gendar merie, die tusschenbeide wilde komen, werd omsingeld en eveneens zwaar verwond. Man schappen, die hem trachtten te ontzetten, werden met steenworpen en revolverschoten ontvangen. Uit noodweer schoten zy op hun beurt en doodden een werkstaker en ver wondden een ander doodelyk. Nog tien andere stakers werden licht gekwetst, eveneens vier gendarmen. Eén werden beide dyen doorge- schoten. De gendarmen schoten na een sommatie. Eindelyk komt nog het bericht, dat in het spoorweggeschil in Noord-Carolina een voor- loopige schikking is getroffen, die wellicht tot een oplossing van de quaestie zal leiden. Voorloopig zal de wet, waarbij de maximum prijs van het personentarief is vastgesteld op '2*/« cent Por n*et worden toegepast en de ten gevolge van deze wet ingestelde vervolgingen zyn ingetrokken. De gouver neur van Noord-Carolina, die by het Hoog gerechtshof der Unie beroep had aangetee- kend tegen de beslissing der districtsrecht- bank, die de wet ongeldig had verklaard en de op last van den gouverneur in hech tenis genomen weerspannige spoorweg-amb- tenaren had doen invryheid stellen, heeft dusgthans blijkbaar ingezien dat hy te ver is i^gaan, door nog voor de beslissing van dat Hooggerechtshof door te gaan met zyn zyne sten) zoo liefelyk klinkt, dat hy een stee nen hond naar zich toe zou lokken, en zyne gebeden pakken, want hy zingt van geboor teland en oude herinneringen, van oude reeds lang gestorven vrienden, genoeg hy roert ze allen, en de een zoekt den ander in schreiefi te overtreffen. Zy, die hem pas nog met hunne laarzen gegooid hebben, springen nit hun bed en omhelzen bom.” De sergeant zweeg. „Is dat alles?” vroeg ik. „Ja, commandant.” „Wat moet ik er aan doen?” „Hem het zingen verbieden.” „Maar is het dan werkelijk zoo erg? Zou het werkelijk noodig zyn?” „Ja, commandant.” Ik zei den sergeant, dat ik eens over de zaak zon denken, ’s Nachts ging ik zelf op onderzoek uit, om my van de waarheid te overtuigen, maar de sergeant had eer te weinig dan te veel gezegd. Ik hoorde de liefelijke stemook het vloeken der soldaten en het neervallen der laarzen. Ouk ik voelde iets in myn binnenste, en opdat de aandoe ning my niet zou overweldigen, ging ik snel heen. Den volgenden morgen verbood ik hem het zingen en bidden. Door de zorgen en het werk der volgende dagen dacht ik slechts weinig aan den trommelslager. Daar ver- Inrichtingen wslke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. Braat te Gouda om vergunning tot uitbrei ding zijner olietabriek door vervanging van den bestaanden stoomketel door een andere, in het perceel gelegen onder de Boompjes, wijk P no 272, Kadastraal bekend Sectie E No. 846 Dat op Dinsdag den 13 Augustus 1907, des na middags ten i’/g ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 30 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemdK R. L, MARTENS, De Secretaris, BROUWER. 3) Na had hjj zjjn plan opgegeven, vaat moed en hoop hadden hem begeven; hjj was op de gedachte gekomen, zich te laten aanwer ven, zoo al niet als soldaat, dan als trom melslager. Hjj wilde gaarne hard werken en 10a erg dankbaar zjjn. Zoo verhaalde de knaap en ik antwoordde .Jongen, Iaat het hoofd niet hangen; je bent nn onder goede vrienden.” Ik riep den sergeant John Rayburn en zei tot hem: Rayburn, breng dezen jongen hjj de mu zikanten; ik heb hem als tamboer aange werven. Maar let op, dat hjj goed behandeld wordt.” Hoewel nu de omgang van den comman dant met den trommelslager een einde nam, had Ik hem toch lief gekregen, en hoopte ik dat hjj weldra vrooljjk en opgeruimd mocht worden. Doch bet ion anders uitkomen. Zjjn gemoedstoestand veranderde niet: altijd waa hjj peinzend «n afgetrokken. Zjjn ge- Telefeon me. M ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1