BIOSCOPE, SAMOSWIJN. BINNENLAND. /zomermantels ALEX. BEAAER S Groote Kinder- en Eamilie-Voorstellingen 4PVËHTE1NTIÜN FiraaHermaii&Zoon. Verspreide Berichten. V REDE8CON RE RENT! E. Gemeng'de Berichten. Stadsnieuws. Onderlinge Landb. Ongevallenverzekering. POLITIE. BEURS VAN ROTTEKDAM Faillissement A. H. B. Martinot, GOUDA. StandplaatsMARKT. Vrijdag cn Zaterdag Geheel Nieuw Programma. Zaterdag ten 2 en 3 uur 'Zonaa& cn Maandag Groote Alschcids Voorstellingen voortaan los to geven in oen kerk. Do ker ken beliooren aan het rp. Als ik bpondero scholen toelaat in de kerk, dan is dat oen indirecte subsidie aan het kerkelijk onder wijs en dat strekt allemaal maar tot schade van het openbaar onderwijs. Vooral het protestantisme is gevaarlijk, betoogt Augag- nenr. Er zijn op Madagaskar massa's pro- tostantscbe zendelingeo, Engelschen en Noren vooral, die de inboorlingen opvoeden in een gedachtenkring, die volstrekt vreemd is aan den Franschen geest. De directeur van de vereeniging der pro- testantscho zendelingen te Parijs zet in de Temps van gistoren de beteekenis uiteen van de maatregelen van Augagneur. In ieder dorp is gewoonlijk een gebouw, waar in de week school en op Zondag kerk wordt ge houden. Daar gaven do zendelingen les. Door den maatregel van Angagnenr zjjn op 2800 plaatsen de zendelingen plotseling van hun schoollokalen berooid. Het is niet mo- gelp in een dag een school te bonwen bij den aanvang van den regentijd. Alle aan vragen om uitstel warer. vergeefsch. En de gouverneur denkt er niet aan op die plaatsen ovoral staatsscholen te houwen. Het komt daarop neer dat het op de meeste plaatsen volstrekt nit is met het inlandsch onderwijs. Dat is de schoolpolitiek van den gouverneur- generaal. De schrijver van het stuk in de Temps valt Angagnenr scherp aan over zp beoor deeling van de rol der protestanten bij do scheiding van kerk en staat. Zjj zijn voor standers van de scheiding omdat zjj daarvan bevordering van de vrijheid van godsdienst verwachten. Maar Augagnenr knevelt de vrij heid van godsdienst. Frankrijk. De „Petit Marseillais" zegt, dat comman dant Dreyius bij zijn besluit om zjjn ontslag te nemen, bljjft, indien hij niet, zooals zijn recht is, tot luitenant-kolonel bevorderd wordt. Het blad zegtA dat de quaestie voor de Kamer zal worden gebracht. Minister Picquart zou zich tegen interpellaties daar over niet verzetten, maar zich overigens persoonlijk niet met de aangelegenheid inlaten. Duitsohlakij. De „Zeit" deelt eenige ophelderingen mede uit diplomatieke bron, omtrent den Driebond Duitschland-Oostenrijk-Italië. Wordt het verboni, dat in 1914 afloopt, een, jaar van te vor/n niet opgezegd, dan wordt het van zeil jot 1920 verlengd. In 1912 heelt elk der Dondgenooten het recht wijzigingen in het verhond voor te stellen, die dan door oen conferentie zullen worden onderzocht. Het verzoek van 69 geestelijken in Noord- Sleeswp om twee uren Deensch onderwijs op de scholen in te voeren, is van de hand gewezen. Te Sarreburg hebben jacht Lotbaringers, die door vier onderoffleieren voor „vuile Franzosen" werden gescholden, dezen gedacht „aigedroogd". De Zondagsrust voor dokters is nu in MUuchen ingevoerdvan 12 tot 12 blijven in elke wijk om de benrt twee dokters beschikbaar. Bkloie. Er is bjj de Kamer een wetsontwerp ingekomen voor het hellen van belasting op uithangborden en dergelijke reclame middelen. Knoei,and. De Iersche nationalistenleider Redmond- zei o. a. bjj de bespreking van het voorstel aan lord Cromer 50.000 pond toe te kennen, dat dit een belooning zou zjjn voor de politiek, die van Egypte een Engeische provincie maakte, wat een overwinning is van de politiek, die door de beschaalde wereld beschouwd wordt als barbaarsch en oneerlijk. Die woorden wekten een storm van veront waardiging natuurlijk. Er zjjn nu 6000 soldaten in Belfast. Rusland. Den 12n Angnstus komt het proces aan gaande de samenzwering tegen den czaar voor de rechtbank. In Orel zjjn een inspecteur van politie en zjjn adjunct doodgeschoteneen schrijver ontkwam. Tusschen Seitler en Grammatikswo zjjn twoe kassiers van 20.500 roebel berooid. Amerika. Men gelooft, dat Mexico een hoofdgeld zal gaan eischen van de talrijke Japanners, die in den laatsten tjjd dal land binnenko men en heel vaak verder trekken naar de Vereen. Staten. Weer duikt het gerucht op, dat de Vereen. Staten de Deensche Antillen willen koopen. Bljjft Denemarken weigeren, dan zouden zjj de eilanden willen pachten. Mevrouw Thaw spreekt het bericht, dat zjj aan het tooneel zal gaan, tegen. Do BritscUe minister van Marine deelde Woensdag in het Lagerhuis bjj de behandeling van de begrooting mee, dat de begrooting voordiet in drie schepen. „Het derde dezer schepen zal op stapel worden gezet, tenzij er op de Haagsche Conferentie iets ge- sohiedt, dat ons rechtvaardigt dat niet te doen" zei de minister Het op stapel zetten zal nu wel kunnen doorgaan. De eerete sub-commissie der eerste com missie vergaderde gister; president de heer Bourgeois. Aan de orde was de beraadslaging over de instelling van een permanent hof van arbitrage. De heer Choate (Amerika) gaf een uit eenzetting v&n het Amerikaansche voorstel. De Conferentie moet bewijzen, dat zij den vrede wil, niet den oorlog waron spre- ker'B slotwoorden. De heer Scott (Amerika) hield een zake lijke rede, waarin hij betoogde, dat hot te genwoordige Haagsche Hof zwak is door de middelen waarover zij beschikt. Men heeft geen werkelijke rechters voor zich en een rechtbank moet niet afhankelijk zijn van ministers van buitenlandsche zaken, zei spr. De heer de Martens (Rusland) vereeoigde zich met den heer Choate ten aanzien van de door dezen uitgesproken grondgedachten. Het Hof moet altijd beschikbaar zijn; men md% het in veertien dagen kunnen bijeen roepen. De hoer Marschall (Duitschland) aan vaardde de algemeene beginsolen van het Amerikaausche voorstel. Daitschland zou de instelling van een permanent Hof van Arbitrage beschouwen als een werkelijke vooruitgang on zou al zijn krachten aan wenden om de voornaamste taak der Con ferentie tot stand te brengen. De heer de la Barra (Mexico) stelde een amendement voor op het Amerikaanschè voorstel, ten einde te voorzien in speciale gevallen, waarin men zich niet zou kunnen wenden tot het Hof. De heer Fry (Engeland) sloot zich uit naam der Britsche delegatie van harte aan bij de beginselen van het Amerikaansche voorstel. De heeren Larreta en Drago (Ar gentinië) motiveerden hun voorstel, waarin den souvereinen en staatshoofden wordt verzocht hun scheidörechtelyke tusschen- komst niet te verleenen zonder vooraf par tyen te hobbeu herinnerd aan het bestaan van het Haagsche Hof. De beraadslaging wordt verdaagd tot Za terdag 3 uur. De vereenigiujg „Moederland en Kolo niën" alhier heeft in een adres aan den heer Nelidof, president der Conferentie, onder de aandacht van dezen en van de Conferentie gebracht, dat een belangryke stap op den weg der vredelievende oplos singen te doen ware, wanneer de staten konden besluiten, oneenigheden over alle grenskwesties van koloniaal gebied aan de beslissing van het Permanente Hof van Ar bitrage te onderwerpen. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct.: Met zekerheid kan worden medegedeeld, dat gister met ingang van 5 Augustus bo- noemd is tot minister van marine vice-admi- raai J. Wenthoit, directeur eu marine-com- maudant te Willemsoord, tevens commandant der stelling van Den Helder. Tot eereleden van het Nation. Congres voor afschaffing van den Nachtarbeid in het Bakkersbedryf, te Amsterdam te houden, zyn nog benoemd de heerenmr. D. Fock, minis» ter van Koloniënjhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, jhr. de Savornin Lohman, de Waal Malefgt, P. Nolting, mr. L. Drucker, allen leden van de Tweede KamerH. Pyt- tersen, oud-lid van de Tweede KamerB. Baumie, voorzitter van den Frieschen Bak- kersbond. Als sprekers zullen optreden de heerea dr. A. Kuyper, mr. M. W. F. Treub, mr. P. J. M. Aalberse, dr. Rudolff, te Leiden dr. A. C. A. Hofman, arts te Gouda; H. Diemer te Rotterdam. By den secretaris, Da-Costa 92 te Amster dam, zyn congreskaarten te bekomen. Men schrijft aan de N. R. Ct. Te Midwolde zou Dinsdagavond de com missie uit de landbouwers samenkomen met de bestuursleden der veldarbeiders, om te overleggen over het zicht- en bindloon, maar twee landbouwers en twee arbeiders trokken zich terug. De byeenkomst is wel doorge gaan, doch tot een resultaat kwam men niet. Onder de veldwerkers is oneonifheid ont staan. Een gedeelte van de losse arbeiders is van meening, dat de voordeelen der vroe ger overeengekomen loonregeling in hoofd zaak komen ten bate van de vaste arbeiders en dat vele losse daardoor werkloos zjjn. Zy hebben daarom een vergadering belegd met hot doel, de loonen weer verlaagd te krygen, in den zomer tot 75, in den winter tot 60 cent per dag. De bijeenkomst was echter zoo slecht bezocht, dat er geen besluit werd genomen. Vrydagavond zal er weer een vergadering worden gehouden van losse arbeiders. Het ligt ook in haar bedoeling, de loonen der vrouwen in de aanstaande lente zoo hoog op te voeren, dat vrouwenwerk in het land bouwbedrijf wordt afgeschaft. De arbeiders vereniging wil dit laatste ook gaarne, om de werkloosheid der mannen zooveel mogelyk te beperken. Dezer dagen werden er erwten geplukt door vrouwen, terwyl vele mannen werklooR zyn. By het erwtenplukken wer den zy niet toegelaten. Ook in verschillende andere plaatsen, als Oostwold, Finsterwolde en Beerta, zyn be trekkelijk velen zonder werk. Dit komt in hoofdzaak, doordat de oogsttijd zoo laat valt in dezen koelen, regeuachtigen zomer. Te Oostwolde vergaderde de Christelyke vakvereeniging van veldarbeiders altyd in de leerkamer der Ned. Ger. gemeente, doch dit ■^zal niet langer worden toegestaan, en wyl ook de caféhouders hue localen niet beschik baar willen stellen, zyn de veldwerkers zon der vorgaderlocaal. Zy zullen na samenkomen te Midwolde op aanstaanden Zaterdagavond, in hoofdzaak om te spreken over het zicht en bindloon. Het loon voor het raachinedorschon is met 2Vb cent Verhoogd te Oostwold, zoodat thans 171/, in plaats van 15 cent per uur wordt betaald. Met 15 October zal dit echter weder op 15 cent worden gebracht. Vroeger word het geheele seizoen 15 cent betaald. In de meeste gemeenten wordt reeds gewerkt met stooradorschmachinee, doch nog niet geregeld, went alleen de karwy is nog maar geoogst. Te Blyham zyn landbouwers en arbeiders nog niet tot overeenstemming gekomende landbouwers hebben een ledenlijst der arbei dersorganisatie gevraagd. Waarschynlyk zullen de veldwerkers Zondag samenkomen. Te Finsterwolde zullen de arbeiders ver gaderen onmiddellijk voordat het zichten en binden algemeen begint. Het Museum van Kunstny verheid te Haar lem, werd in de maand Juli door 625 per sonen bezocht, terwyl uit de aan het Museum verbonden boekerij 123 boeken plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land werden uitgeleend. De historische kamers de Napoleonskamer en Prinsessekamer, die sedert Juli te bezichtigen zyn hebbhn reeds veler belangstelling opgewekt. De verbouwiug, die aan de aan het Mu seum verbonden School voor Kunstnijverheid plaats heeft zal primer September wanneer de cursus wordt hervat, gereed zyn. Het werk van de leerlingen der School zal in het Paleis voor Volksvlijt to Amsterdam, gedurende de tentoonstelling van ambachts werktuigen worden tentoongesteld. Onze Berlynsche correspondent seint ons: Het aan het strand te Wyk, op het eiland Föhr, gevonden pakje met banknoten, ter waarde van drie millioen mark, van de National-Provincial Bank te Dover, moet afkomstig zyn van het stoomschip Berlin, dat aan den Hoek van Holland vergaan is. („N. R. Ct.") Uit Oosterbeek meldt men aan de aN. A. Ct.": Gisterenmorgen vond een sohipper aan den aanlegsteiger by de Westerbouwing onder Oosterbeek een taschje, alleen inhoudende een brief, gericht aan de politie. Naar wjj vernemen, was dit een schrijven vaq een man en eene vrouw, die daarin verklaarden zich van het leven te hebben beroofd door zich in den Rijn te v«rdrinken, Een onder zoek wordt ingesteld. Men schrijft uit Maastricht Naar wy vernemen, wordt eOn onderzoek ingesteld naar de handelingen van den bur gemeester-secretaris eener Zuid-Limburgsche gemeente, die zyn jaarlyksche staten zoo wist in te richten, dat aangenomen moest worden, dat sedert de volkstelling in 1900 het zielental zyner gemeente met ^inwo ners was vermeerderd, terwyl dit in wer kelijkheid met 25 was verminderd. Op die wyze zou het ryk, dat jaariyks een sub sidie van f 1.33 per inwoner uitkeerde, een aardig sommetje te veel betaald hebben. Men meldt uit Middelburg: Naar bet buis van bewaring alhier zjjn overgebracht een 20-jarige landbouwers- knecht en een landbouwer, uit Oost- en West-3ouburg, verdacht van opzettelijke brandstichting. Wy vernemen, dat de knecht een volledige bekentenis heeft afgelegd. Wy vernemen uit Hillegom: Gisteravond te ongeveer 6» 4 nar brak een kort doch hevig onwteer los boven deze streek. Spoedig vernam ik by geruchte dat de bliksem danig had huisgehouden in de woning van den heer B. van Till, aan de Wilhelminalaan. Zwart werd mjj de toestand daar afgeschilderd. „In de huiskamer alles door elkander ge slagen en wat het ergste wasdo heer van Till zelf getroffen door oen electriscbe vonk." Gelukkig word hy slechts voor een oogen- blik bedwelmd en verzekerde my nog slechts een weinig pyn aan de linkerzijde van het lichaam te voelen. Rondgeleid door dezen heer aanschouwde ik de verwoesting. Niet oen onkelo kamer was gespaard geblevon. Overal waren groote gaten in do plafonds en muren te zien. De ramen der huiskamer waren volkomen uit hun verband geslagen on in alie kamers het huisraad deerlyk toegetakeld. Een begin van brand ontstond nog in de slaapkamer, waar het beddegoed door het hemel/uur werd aangetast. Dank zy spoedig toegeschoten hulp werd uitbreiding van de vlammen voor komen. 's Heeren TiU's huishondster, bewusteloos geworden, verkeerde gisteravond in oen toe stand. welke veel zorg vereischt. De schade* wordt door verzekering gedekt. (Hbld.) Eenigo dagen geleden klaagde een dienst meisje in „het Volk" over den schandelijken overlast, dien meisjes aan het Scbeveningsche strand ondervinden van kerels, die zich niet ontzien, zelfs tot handtastelijkheden over te gaan. Zondagnamiddag schryft men nu aan dat blad waren weer eenige jonge meisjes, naar 't uiterlijk te oordeelen dienst boden, die den dag aan het strand door brachten, het slichtoffer van de lago han delingen dezer lieden. Het mocht een agent van politie golnk- ken, een dezer individuen te achterhalen en te arresteeren. Maar slechts aan het flin ke optreden van den agent is het te danken, dat de aangehoudene zyn welverdiende straf niet zal ontloopon; 't had toch weiuig ge scheeld, of de man, die zich hevig verzette tegen zyn arrestatie, zou, geholpen door het publiek, die niet wist waarom hy gearres teerd werd, nog den dans ontsprongon zyn. De Gouverneur van Atjeh seinde 26 Juni aan de Regeering te Buitenzorg: In het Singkelsche is door eigen vaar gesneuveld een inlandsch mindere. In het bivak te Seudoe (Leapoeëng) zyn in den nacht van 7 op 8 Juui eenige gewapenden met blanke wapens binnengedrongenge sneuveld drie, gewond zwaar drie, onbe duidend een inlandsch mindere, twee go- weren model '95 gingen verloren; een pa trouille uit Panton Leubeue is in den nacht van 16 op 17 Juni in het marschbivak te Keude Bawang (Idi tjoet) aangevallen door een bende met blanke wapens; gesneuveld één, licht gewond acht, onbeduidend een inlandsch mindere, licht een dwangarbeider 2 geweren model '95 gingen verloren. GOUDA, 2 Augustus 1907. Ter gelegenheid van den verjaardag van H, M. de Koningin-Moeder was van de ryks- en gemeente-gebouwen en enkele particulieren de driekleur uitgehangen. Het garnizoen hield een parade op het schietterrein, welke gekoramandeerd werd door kapitein Reyers. De troepen werden geïnspecteerd door Majoor Boonacker. Hedenmorgen heeft een jongen van den Solitieagent K. het ongeluk gehad metAsfcn oofd tusschen de brug over de Cojmelis Ketelstraat en een daar onder doflfgaande schuit bekneld te raken. In het gebouw der wijkverpleging zyn de twee wonden, die hy aan het gezicht bekwam' geheeld, waarop hjj weder naar de oaderljjke woning is terag- gegaan. Gisteravoad woonden we de eerste Soirée by in de Sociëteit „Ons Genoegen", waar voor een stampvolle zaal een specialiteiten- gezelschap optrad, onder directie van don heer Vleugels. Als inleiding hoorden wjj een paar mooie nammers muziek, die ondor leiding van den heer W. Blokland keurig werden uitgevoerd. Vau de verschillende nammers van het programma noemen wy vooreerst de Winter en Zomeridylle, waarvan de eerste een mooi sneeuwtafereel was, terwyl de zo mer deed denken aan een toovertuin vol pracht en klearen. Dit nummer is voorzeker een der mooiste en verdiende dan ook het daverend applaus, dat door de zaal weer klonk. Dan noemen wy „Het meisje met het gouden haar", een fantastisch visioen, dat een tooverachtigen aanblik bood, dat ook veel bjjval mocht verwerven. Ook de Altboffs toonden, dat zy met paarden best kunnen omgaan en lieten ons verschillende toeren zien. De Hollandsche sterren boden een aardigen aanblik, zoo in die vlischera* en zongen daarbij verschillende bekende coupletten, om later met een dansje to besluiten. De acrobatische wielryders deden ons zien, hoe do dame haar stuur uitstekend meester was, terwyl de heer met veel handigheid verschillende kunstverrich tingen uitvoerde. Ook de Gebrs. Martron, die we hier nog maar eens hebben gehoord, kwamen met hun aardige coupletten mooi uit en behaaldon dan ook een donderend applaus, dat niet minder werd, voordat we nog een nastukje hadden gehad. Ook Ilarry Livermoro liet ons handige kunstverrich tingen zien, terwyl Les Arley's met hun gedressoerde honden ook veel byval behaal den. Jammer was hot, dat vele achtaraan- zittenden gedeelten van dit nummer moesten missen. Mac Governs toonden hun dansen en sprongen en de Bioscoop van Nögerath besloot met een drietal aardige nummers het zoo uitstekend samengestelde programma. We kunnen niet nalaten, hier den heer Vlougels onzen dank en hulde to brengen voor alles, wat hy ons gisteren heeft laten genieten en gelooven dan ook stellig, dat do 8oirêes en matinées iederen dag veol publiek zullen trekken. Gistoren werd „Op, Hoop van Zegen" van Herm. Heyermans Jr. door de Nederl. Toonoelvereeniging opgevoerd voor een, laten we hot maar dadolyk zeggen, nog veel te weinig bezetto zaal. 't Was anders wel do moeite waard dat spel eens te komen zien. Wo zouden onwaarheid spreken, wanneer we zeiden niet ruim voldaan te zyn huis waarts gekeerd. Van een paar dor spelenden in hot bijzonder kannen we niet anders dan met lof spreken. In do eorste plaats noemen we Kniertje (Mevr. E. de Boer—van Ryk) en Jo haar nicht (Mevr. W. v. d. Horst—v. d. Lugt filsert) en van do heeren Geert, zoon van Kmc tje (do hoer A. Post), Bos, de reeder, (do \eer D. Holkers) on Barend, de andere zoon\van Kniertje (de heer Gilhuys). Ook Cobusl Kaps en dronken Simon waren heel goed., Erï welk een bekoring er van het spel uitging, bewees wel de stilte, waarraeo geluisterd werd en het applaus, waarmee het publiek na elk bedrijf zyn bewondering uitte voor zulk spel. Machtig mooi was Kniertje in het laatste bedrijf op het kantoor van Bos, waar haar de tjjding ter ooro komt, dat de „Op Hoop van Zegen" met man en muis is vorgaan en wuar zy in haar leed over het vorlies van twee zoons getroost wordt moteen kliokjo opgewarmd eten. Jo, de vroolyke opgeruimde meid kwam het best uit in 't eerste en het tweede bedryf. Geert, de zoonjas echt do vryo zeeman, die, aangetast/door ^Kooie" ideeën, zich b\i de marine niev heeft kuhnea inhouden en nu wegens insubordinatie „zés maanden te pak ken heeft". Zyn spel/interresseerdo ons bijzonder. Een heel mooi tooifeel was ook het derde bedryf, waar al diy visschers vrouwen byeen zaten, bang lniste/ond naar het geluid van den wind en het golfgeklots. Maar dit kunnei we wel zeggen, heel den avond werd er \prachtig gespeeld, door iedereen zonder uitsondering. Nog een vraag aan het publiek. Zou het niet mogelyk zyn, daker „tydens de muziek een beetje meer stilte heerschte, zoodat het luisteren, voor wie wih^n, niet onmogelijk gemaakt wordt? Van avond „gaat" „Het ZevenÜe Gebod". Mogen we er het kunstminnend Jmbliek opmerkzaam op maken. v Schoonhoven, 1 Aug. Heden herdacht de heer Otten den dag, waarop hy vóór 25 jaar als Adjudant-Onderofficier aan de Instructie- Compagnie' verbonden werd. Met de reveille werd den jubilaris een aubade gebracht door de Militaire Muziekvereeniging, terwyl de volontairs vóór dien tyd de woning van den Adjudant prachtig met groen hadden ver sierd. Verder op den dag werden hem van alle zijden stoffelijke blijken van belangstelling en waardeering gebracht. Ook kwamen golukwenschen van zyn vroegere Chefs langs telegrafischen of anderen weg in. Zelfs het, carillon gaf eon extra nummer ter zjjner eere ten beste. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Onder bovenstaand opschrift vonden wy dezer dagen in tal van bladen vermeld, dat staande ójön op 6 Juli j.l. te Utrecht gehouden vergadering gesticht is een per manent Comité tot bestudeering en voorbe reiding van eene onderlinge Landbouw On gevallen Verzekering en zulks met het oog op de eveotaeele totstandkoming vau de Landbouw-Ongevallen wet. Het permanent Comité aldus het be richt heeft volgens het op bovenstaande vermelde vergadering aangenomen statuut tot taak, de bestudeering en voorboreiding en voorbereiding in den ruirasten zin van alles, wat betrekking heeft op de onder linge vorzekering van het risico, dat voor do werkgevors in den landbouw voort zal spruiten uit de Landbouw-Ongevallenwet en het permanent Comité zal aan de deelne mende besturen van landbouw-organisatios, hetzij uit eigen bewoging, hotzy op verzoek, ter zake van bovengenoomde onderwerpen, kosteloos van advies dienen. Het permanent Comité koos tot zyn Voor zitter, de hoer K.Czn. do Boor, lid van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en lid van de Tweede Kamer, terwjjl tot Secretaris is benoemd de beer P. Teunissen Landbouwkundige. Het Secreta riaat is gevestigd in het gebouw Singol 130, Amsterdam. Om te doen uitkomen hoe voorzichtig men zal moeten zjjn met geloof te hechten aan do rapporten, welke door dat Comité even tueel uitgebracht zullen worden en van hoe weinig waarde de onpartijdigheid der door haar to geven kostelooze adviezen znllen zyn, zy het mij vorgund langs dezen weg do aandacht van de landbouwers er op te ves tigen, dat genoemd Comité domicilie heeft gekozen in het gebouw van de Centraio Werkgevers Risico-Bank, Singol 130 te Am sterdam, een der inrichtingen in ons land, welke zich het voeren dor administratie van onderlinge omslag rieico-vereenigingen ten doel stelt, waarbij m0n dan tevens nog in aanmerking moet nemen, dat genoemde Risico-Bank geheel afhankelijk is van de toepassing van het zuiver onderling stelsel on het haar vrjjwel onverschillig laat of en in hoeverre uit de toepassing van dat on derling stelsel in meerdere of mindere mate geldelijke nadoelen kannen voortvloeien. Als Secretaris van het Comité zal fungeo- ren de hoer P. Tennisson, iemand van wien het reeds vrijwel algemeen bekend is, dat mon in hem hooft te zien de propagandist van bovengenoemde Centrale Werkgevers Risico-Bank. De in dit geval zoo gowich- t'ge functie van Secretaris toe to ver trouwen aan een man, die uit den aard der zaak in de eerste plaats do belangen van een bepaald administratiekantoor heeft te behartigen, is ook allerminst gej&hikt om het zoo noodige vortrouwen in de onpartij digheid van het Comité te wekken. Bovendien bestaat het Comité nit al te heterogene bestanddeelen, wat de aandach tige lezoi geheel met my eens zal zijn, als hij kennis nemen wil van het volgende: Onlangs werd op een openbare vergado- ring eene uiteenzetting gegeven van 1 et ont werp Landbouw-Ongevallenwet. De heer Tounissen, gebruik makende van de gele genheid tot gedachtenwisseling, maakte den inleider er een verwijt vin, dat hy zich ont houden had critiek te leveren op het Wets ontwerp, waarvan, zooals de hoer Tounissen het uitdrukte, geen lor deugde. Toen daarna de spreker den heer Teunissen duidolyk maakte, dat het allerminst op zijn weg als inleider lag, om critiek op het Ontwerp ait te oefenen en zulks z. i. meer op den weg lag van de leden onzer Staten-Generaal waaronder zich genoeg eminente mannen bevinden, onder andere de bekende voor man op landbouwgebied, de heer K.Czn. de Boer, antwoordde de heer Tennissen hierop „het Kamerlid de Boer weet er even min wat van als de rest, die is bnrgemeester van Assendelft en heeft alleen dit met de boeren gemeen, dat hy den naam do Boer draagt." De heer Tennissen vond het zelfs noodig hieraan nog toe te voegen, dat de landbou wers verstandig zullen doen met alles wat hun te wachten staat by de invoering van de Landbouw-Ongevallenwet zelf in orde te maken, aangezien het de „heeren", de man nen met een boord" om, toch nergens anders om te doen is, dan zich ten koste van den armen landbouwer te verrijken. Hieruit blijkt maar al te duidelijk hoe gevaarlijk de secretaris de ambitie van de „heeren" Co mitéleden voor het waarachtig belang van de landbouwers moet achten. Mogelyk echter heeft de meening van den heer Teunissen zich ook in dit epzicht weer eens gewijzigd, maar waar hy zijn opinie omtrent de „heeren" ten beste gaf in een openbare vergadering, daar zou het wel wenschelyk zyn, dat hy ook in het openbaar getuigenis aflegde van zjjn eventueel veranderde zienswijze in zulk een teere kwestie. Het samemtellen van een onpartijdige Commissie ten einde te onderzoeken op welke wijze de landbouwers zich het beste van hun geldelijke verplichtingen zullen kunnen kwij ten in verband met de aanstaande Land- bouw-Ongevallenwetgeving, verdient zeer zeker allen lof. Dat echter het thans be noemde en by de Risico-Bank onder dak gebrachte permanent Comité èn door zjjn afhankelijkheid van meergenoemd adminis tratiekantoor èn door zyn heterogene samen stelling daartoe allerminst in staat zal zijn, ligt, dunkt ons, zoo geheel voor de band, dat het geen nader betoog van noode heeft. Hoogachtend, Uw dienaar L. BOER. Zwolle, Juli 1907. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Juli 1907 zy'n aan 't bureau van politie gedeponeerdeen muilkorf, een vischgebben, een koper gewicht, oen glacé handschoen, on twee sleutels. Voorts zyn te bevragen l rozenkrans met kruis bjj E. Hoonhout, Boelekado 109e, 1 portemonnaio met geld, by Tr|jbit8 Lange Tiendewog 64, 2* witte kinderrokjes, by T. H. van der Togt, Katten- singol 124, 1 portemonnaio met geld, by J. Berkhof C. Ketelstraat 539m, 1 boek mot spaarzegels, by P. de Jong Jaagpad 3, 1 zakmes, b(j C. van de Casjteoio, Korte Tien dewog 86, 1 lederen muilkorf, by J. W. M. Kulik Nieuwohaven 41, 1 gouden damesring, by M. Kok, Doolesteog 258, 1 portemonnaie bij P. J. Grevenstuk Spieringstraat 54, 1 schaar, by K. Dekker, Karnomelksloot 537, 1 boezelaar, by Broekhuizen, IJsellaan 618, 1 kippenkooi, by C. van de Casteele, Korte Tiendow#| 86, 1 fietspomp, by G. Uiteubroek te Sluipwijk, ,1 vrouwenzak, by Revet Oost- haven 106, 1 portemonnaie met eenig geld, by Abbema, Achter de Vischmarkt 141, 1 stuk van een gouden horlogesleutel, by G. Wortman, Roozendaal 20, 1 ceintuur by P. de Jong, Kuiperstraat 207, 1 zilveren arm band by B. Wannet, Boelekade 194a, 1 wit overhemd, by J. do Jong, Vlamingstraat 378 1 broodkleedje bij Nonner, Boelekade 223, 2 zeeuwscbe speldjes, by W. N. van Elk,"1 Snoystraat 918, 1 koperen horlogeketting, by J. Reparon, Nieuwehaven 28,1 mand met waschgoed in de kazerne, 1 vaarboom, by G. J. Boot, Raam 13, 1 rozenkrans, by W. C. Lunenburg, Raam 486, 1 goud oorbelletje by Lugthart, Spieringstraat 56, 1 duiinstok by H. Hofstede, Nieuwehaven 199, 1 paar dendek, by Brouwer Heerestraat 548, 1 1/20 lot staatsloterij, by G. IJselsteyn, Spiering- straat 19, 1 portemonnaie, by C. Basting, Boomg.str. 14,1 hondenhalvband, by C. de Jong Weeserf 37, 1 hondentuig, by J. Stolk, Boom gaardstraat 95, 1 kinderraantel, by C. J. de Jong, Nieuwehaven 282, 1 rozenkrans in etui, by H. van Voq»den, Snoystraat 910, 1 linnen boord, by IR Wed. van Ham, Kuyperstraat 217a, 1 portemonnaie met eenig geld, by C. Heorkens, Boolekade 130, 1 paar kousen, by G. J. de Jong, Korte Groenendaal, 1 sok by J. Kunst, Gouwe 35, 1 zilveren lorgnet, by A. Hoornhout, Tarf- singel 262. 1 kist met boter, by Weill, Punt, 1 bril, by Mej. A. de Bruin, Nieuwe haven 270, 1 dameshoed, bij Halloux, draaimolen markt, 1 knipmes, B. van Pelt, van Bevor- ninghlaan 266, 1 medaillon, by Mej. van Eyk, Vorstmansstraat 432, 1 fantaisio arm band, by Vonk, Graafflorisweg 78, 1 rozen krans in otui, by P. Roynhout, Robaarsteeg 126, 1 portomonnaie by W. de Bruin, Kar nomelksloot 450, 1 portemonnaie met eenig geld, by Bongaards, Bleekerskade, 1 wagen kleedje, 1 theedoekje, 1 gordynkwast, 1 beddelaken, by Mej. de Jong, Raam 229. Gouda, 1 Augustus. De Commissaris van Politie, W. N. van GARDEREN L.K. H.K MAANDAG 8 JULI. Staataleemnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59*/,, Oblig. 3a Serie Ir. 2500 3 59®/i« RuBLAND.Iwang Dombr. Obli gation 4', 96' Aran. Japan Obligatien 1899 4 74'/, 74 Columbia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schnld. Recepis. L 100 1'/, 24i/i, - Hypotheek-Banken- Aandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101»/,, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 97'/, Pandb. Standaard Hypb. 4V, 100V, Pandb. Stedelijke Hypb, 4 99', Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Paodb. Westlandscbe Hypb. 4 lOO'/i Pandb. Znid-Holl. Hypb. 499'/, Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- brielbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 101 Bewijzen van Deelger. Nortbw. Pac. Hyp. Bank 96'/, Pandb. BataalDche Hypb. 4 100 Alg. Hypotbbr. Eerste Ned. Hypotheekbrieibank 4 99'/, Pandb. Hollandsche Hypb. 4 99'/, Scheepvaart-Maatschappijen. Pand. Hollund-Gnll Stv.-Mjj. 35 Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98'/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwegleeningen Italië, Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-lMij. A. 367', - Premieleeninqen. Bklgië. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 02- l'/> Diversen Mjj. tot Exp). Laan van Meerdervoort 1902 89'/, j ^jAlle nog resteerende en COSTUMES worden tot veel vermin derde prjjzen OPGERUIMD. Hoogachtend, Specialiteit in COSTUMES, MANTELS BLOUSEN en JAPONSTOFFEN met daarbij passende GARNEERINGEN. Predikbeurt bij de Remonstrantaohe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 4 Ang. 's morgens 10'/, uur, Ds. H. VAN ASSENDËLFT. (Firma H. MARTINOT Co.) By beschikking van den E.A. Heer Rech- ter-Commissaris dd. it Augustus, is bepaald lo. dat de schal,<Öv|irAeringen aan den curator moeteja Jlrcjfden ingediend vóór 15 September «Ta 2o. dat de verificatievergadering zal worden gehouden op Zaterdag 5 October a.s. 's morgens ten 10s/4 ure in het Gerechts gebouw te Rotterdam. De Carator, Mr. F. H. KRANENBURG. Gouda, 2 Aug. 1907. OS cent per Jtetch. Aanbevelend, MET SPECIAAL GEKOZEN PROGRAMMA. Voor deze voorstellingen betalen kinderen: Loge 0.40, le rang t 0.25, 2o rang 1 0.15, 3e rang 1 0.10. GEWONE PRIJZEN: 60 B0-30-20 cent. MET GEHEEL NIEUW SUCCES PROGRAMMA. Aanbevelend, AtÊX. BENNER.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2