«m I.IV sjgSWo [ELEN ULEN, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken Dinsdag 6 Augustus 1907. No. 10102. 46ste Jaargang. Bullenlandscli Overzicht. I &Zoon. lS! imachines ELVEREEMGIN6 IGLOGE. klijk, LERt- riEK r ZOMEN, ILllLLETOX. I etch. .INKMAN &?Zn. vang 8 uur. n enz. zio groote KOOP het aller oudo Lombard- niouw, naait zoo- 10 jaar garantie LIOENEN IJDERS heeft in ’t alle zooge- kunnon be- 3 bedrgven van ANS Jr., Zevende Gebod, ?en enz. 7GUSTUS usters in van GASTON K. T. PROOST. CRNOOY APÈL. ire Antoine te 1. V. 24 Mei 1895). GUST US iUUlli TA# Rotterdam. voor Reparatie, ■straat 267. Iroenendaal 4. DE, 9 G E N 0 B a S N”). Verhaal uit den Amcrikaauschen burgeroorlog. a MARCELLUS misbruiken door giften in te zamelen voor Vooral in die vahche IEN 5 GOUBSCIIE (101IKA NT. troeiiag van ge- bev ende IJL, ART Lz. Telefoon ito. 89 A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere reg’el meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. .N 50 cls,75qls en Drogisten TTERDAM. IER, Apotheker Westhaven 198. IERK te letten VAN IM. i worden afgele- le pakjes van vi// en een Ned. one van Nommer en van neven staan e Wet gedepo- De ontmoeting van Keizer en Tsaar voor Swinemünde zal onder groot maritiem ver toon plaats hebben. Gisteren is de Duitsche slagvloot voor Swinemünde aangekomen25 pantserschepen liggen daar nu voor anker. De vloot werd door keizer Wilhelm aan boord van de „Sleipner” geschouwd. Heden of morgen wordt de Tsaar voor Swinemünde verwacht. Naar aanleiding van de ontmoe ting dor monarchen schrijft de offlcieuse „Nordd. Allz. Zeitung”: Als oen welkome gast komt Tsaar Nikolaas van Rusland voor Swinemünde om met onzen keizer in vriend schappelijke samenkomst eenige dagen door te brengen. Door een tocht in de Duitsche wateren te ondernemen, beantwoordt de Tsaar het bezoek, dat keizer Wilhelm in Juli 1905 den heerscher van den bevrionden buurstaat in de Finsche wateren bracht. De ontmoeting ligt in de lyn van een oude, aan beide zijden gaarne gevolgde gewoonte. Zij geeft opnieuw uiting aan de vriendschap, die beide monarchen als een nalatenschap hunner voorvaderen aanvaardden en trouw hebben bewaard. De dagen van Swinemünde zullen voornamelijk het persoonlijk verkeer dienen. Bepaalde politieke bedoelingen heb ben tot de samenkomst geen aanleiding ge geven. Er is dus voor niemand reden de ontmoeting met argwaan of wantrouwen te beschouwen, in Duitschland begroet men met voldoening in het bezoek van den Tsaar de uiting van do hartolyke betrekkingen tus- -schen de beide vorstenhuizen en de beide door zoovele belangen met elkander verbon den rijken. En wy bevinden ons geheel in overeenstemming met de gevoelens van het Duitsche volk als wij de ontmoeting der monarchen een gelukkig verloop toewen- schen.” Ziehier dus officieus een kleine domper op de mogelijke geestdrift van hen, die van deze samenkomst allerlei hoog-politieke ge volgen mochten willen verwachten. De ontmoeting der beide keizerlijke jachten had te tien uur plaats in volle zee. De Duitsche keizer ging met prins Bülow, ad miraal Tirpitz en gevolg dadelijk aan boord van de „Standaard” en voer daarop met den Tsaar naar de reede van Swinemünde, waar zich prins Heinrich en alle Duitsche scheeps bevelhebbers aan boord van de „Standard” begaven. Tegen kwart vóór een verliet keizer Wilhelm het Russische jacht. Dadelyk daarop begaf zich de Tsaar vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken Is- wolski en zjjn hofstoet naar de „Höhenzollern” stad te vinden was. Bij den „Meester” moest ik weer mijn toevlucht nemen tot bedreigin gen, eer ik diens naam vernam. Eindelijk zei hij, dat deze zich in New-York, Bond street 15, bevond, onder den naam R. F. Gay lord. Naam en beschrijving van dien heer telegrapheerde ik aan de politie der hoofd stad en verzocht, hem gevangen te nemen en zoo lang te houden, tot ik om hem zen den zou. Toen ging ik voort: „Het schijnt mij toe, dat er zich meer sa menzweerders in New-Londen bevinden; noem en beschrijf ze mij.” Hij noemde nu ook drie mannen en twee vrouwen, die allen in het voornaamste hotel verblijf hielden. Ik gaf bevel die personen benevens den „Overste” dadelijk in hechtenis te nemen en in het fort te brengen. „En noem nu de samenzweerders die in het fort zyn.” Hij scheen daartoe niet geneigd te zijn, doch ik zei hem, dat we er reeds twee had den hij behoefde slechts een derde te noemen. Hy toonde zich zeer verschrikt on jammerde: „Ach, wees zoo goed daarop niet aan te dringen; hij zou mij dadelijk dooden.” Ik stelle hom gerust, en zei dat hij be schermd zon worden. De jongste recruten liet ik aantreden; toen liep ik met den be venden knaap het front langs. Wanneer hij tot een der mannen een woord sprak, liet De Duitsche afgevaardigden van Tirol hebben besloten by de heropening van den Rijksraad de regeering te interpelleeren over de uitspattingen der irredentisten te Persen en te Galliano. Uit nagekomen berichten blykt, dat de Italianen de Duitschers zelfs met vitriool hebben geworpen, zooals te zien was aan de brandvlekken op hun kleeren. Tegenover de bewering van Italiaansche bladen, dat de tocht der Duitschers een uit daging geweest was, merkt de correspondent der „Kölnische Ztg.” te Innsbruck op, dat de Duitschers geheel ongewapend waren. Als ze iets in den zin hadden gehad, zou den ze zich werkelijk wel gewapend hebben. De Duitsche turnersboud zal zich, als sympathiebetooging, en corps naar Welfen- stein begeven, waar zich de by de jongste incidenten gewonde professor Meyer bevindt. Een telegram uit Innsbruck maakt inmid dels melding van nieuwe incidenten. Een man, die de door de Duitsche gymnasten te Persen geleende banieren met de kleuren van Oostenrijk en Tirol wilde terugbrengen, werd door Italianen aangevallen, die hem de banieren ontnamen. Een andere Duitscher word op weg naar Person aangehouden, beleedigd en gedwongen terug te keeren. De uitslag van de verkiezing in North west Staffordshire, waar in de plaats van den overleden liberaal Sir Alfred Billson wederom de liberale candidaat als lid van heft Lagerhuis is gekozen, is een kleine troost voor de Engelsche regeering, die in den laatsten tyd by de tusschentydsche verkie zingen voor het parlement lang niet gelukkig was. Maar ook slechts een kleine troost, want de liberale meerderheid is alleen be houden omdat men ditmaal door de candi- deering van een zeer radicaal gezinden arbeiderscandidaat, de medewerking van de arbeiderspartij wist te behouden. Hadden de liberalen voor de vacature van den oud- liberalen heer Billson een candidaat van dezelfde kleur gezet, dan zou ook in Staf fordshire ongetwijfeld hetzelfde zich hebben voorgedaan als enkele weken geleden in Colne-Valley en zou de ministerieele candi daat de nederlaag hebben geleden, hetzy tegen den conservatief, hetzy dan tegen den onafhankelyken arbeiderscandidaat. Om dit gevaai te voorkomen heeft men zich neer gelegd by de candidatuur van een radicaal, die bereid was onder de regeeringsvlag op to trekken. De „Westminster Gazette” wijst er met voldoening op, dat de jongste ver kiezingen de kracht van het vryhandelsbe- ginsel hebben bevestigd. Ook de verkiezingen ik dien terstond verwijderen. We keerden1 terug; de drie gevangenen werden voorgebracht. Toen de eerste ver scheen, zei ik tot Wicklow: „Je moogt geen haarbreed van de waar heid afwijken. Wie is deze man, en wat weet je van hem P” De jongen zag den man vlak in het ge zicht en zei dan: „Zyn werkelijke naam is George Bristow. Hij is uit New-Orleans, en was twee jaar lang tweede-stuurman op de kustvaarder „Capitol”. Hy is een zeer ge vaarlijk mensebreeds tweemaal is hy we gens moord veroordeeld, eenmaal omdat hy een matroos, Hyde genaamd, met een stang doodsloeg, de tweede maal omdat hy een scheepsjongen doodde die geen loodsdienst wilde verrichten, -hetgeen zyn plicht ook niet was. Hy is een spion en werd door den Overste hierheen gezonden. Vroeger washy derde-stuurman op de „St. Nicolas”, die in de nabyheid van Memphis verongelukte; hy werd bijna gelyncht, omdat hy de dooden en gewonden beroofden.” Op die wyze ging hy voort. Toen hy ge ëindigd had, zei ik tot den recruut: „Wat heb je hierop te antwoorden?” „I beg your pardon, sir; neem me niet kwalyk, maar dat is de grootste leugen, die ooit uitgesproken werd.” (Wordt vervolgd.) Do Franseho regeering neemt krachtige maatregelen om haar landgenooten in Ma rokko te beschermen en voldoening te verkrijgen voor de te Casablanca gepleegde moorden. Niet alleen worden eenige oor logsschepen naar Casablanca gezonden, maar ook worden transportschepen in ge reedheid gebracht om een vrij aanzienlijke troepenmacht naar Marokko over te bren gen. Het Fransche ministerie schijnt echter beslistvoornemens in overleg te handelen met de andere mogendheden, welke de acte van Algeciras onderteekenden, om zoo elke internationale moeilijkheid te vermijden. Volgens een bericht uit Weenen verklaarde de te Karlsbad vertoevende minister-president Clémenoean, die door den minister van bui tenlandsche zaken Pichon door uitvoerige telegrammen op de hoogte wordt gehouden ,In elk geval zal Frankrijk zich laten lei den door deze twee beginselen: ten eerste de moeilijkheden zoo «enigszins mogelijk op vredelievende wjjzo te regelen, en ten tweede dit te doen, niet alleen, maar in overeen stemming met de mogendheden, die to Alge- tiras vertegenwoordigd waren.” De gezanten van Frankrijk bij de ver schillende mogendheden hebben dan ook opdracht gekregen de regeeringen, waarbij zü geaccrediteerd zijn, medodeeling te doen van do voorloopig door Frankrjjk getroffen maatregelen. waar de muziekkapel het Russische volks lied speelde. Zaterdagavond had op de „Holienzollern” een diner plaats, waaraan deelnamen het gevolg van de beide vorsten en de comman danten der aanwezige schepen. De Tsaar zat tusschen den Keizer en den Rjjkskan- selior. 8) „In het kanon? Zeg dat niet; zeg: „in den muur.” Hy vouwde de handen en viel op de knieën. „Neen, in het kanon.” „Ach, dat heeft men my moedwillig aan gedaan! Ach God, ik ben verloren!” Hy sprong op en wilde ontsnappenvluch ten was hem natuurlijk onmogelyk. Nu viel hy weer op de knieën, smeekte en jam merde: „Heb medelijden met my! Verraad my liet. Bescherm my red mij ik wil m alles bekennen.” Ik gaf hem tyd om zich te herstellen; daarna begon ik hem uit te hooren en hy antwoordde my deemoedig, van tyd tot tyd een der gestadig in zyn oogen opwellende tranen wegvegende. „Je behoort tot de rebellen?” ,J«.” „Ja bent een spion f’ aJa,” aangenomen, waarin uitwijzing der congre gaties en volkomen verwereldlijking van het lager onderwijs verlangd werden. Ook de monarchistische veroeniging „Pro patria et rege” nam een motie tan gelijke strekking aan. Te Spezzia hebben zich de aanvallen van het volk op kerken en kloosters herhaald. Naar de „Temps” uit Rome verneemt, heeft een onderzoek thans op tal van plaat sen aan ’t licht gebracht, dat er heel veel valsche zusters en nonnen rondloqpen met een valsch ordegewaad, die de openbare liefdadigheid met zelfzuchtige doeleinden instellingen, welke niet bestaan. Florence moeten er veel van nonnen zyn. De Katholieke geestelijkheid openbaar gewaarschuwd legen naamde zusters, die zich niet roepen op een offlcieele erkenning door de kerkelyke overheden. De Koreaansche grooten houden er voor sommige buitengewone omstandigheden een vreemde wijze van protesteeren op na. De manier bestaat hierin dat de betrokken „pro testant” zich van kant maakt. In de laatste jaren zyn in Korea dergeïyke politieke-zelf- moorden-van-protest herhaaldelyk voorge komen on gemeentelyk zyn zy piet zonder uitwerking gebleven op do achterblyvenden. Mogen wy don Reuter-correspondent te Seöel geloovon, dan is een dergelyk protest-zelf- moord de eigenlijke aanleiding geweest tot de recente gevechten in de Koreaansche hoofdstad. Drie duizend Koreanen zoo verhaalt de correspondent hadden zich vrijwillig laten afdanken; maar majoor Pak Soeng Hoeang keerde terug naar de kazerne en pleegde zelfmoord. De Koreanen, die onder Hoeang gediend hadden, geraakten daardoor in zoo’n staat van opwinding dat een bataljon van het 2e Sjiwa-regiment een aanval deed op de Japanners. Zoowat hon derd Koreanen zyn ontsnapt, met medeneming van hun geweren; zij zyn nog niet gevat. Het is, alles in aanmerking genomen, nog een wonder dat het ontslaan der Koreaansche troepen betrekkelyk zoo weinig slachtoffers heeft gekost. Het besluit, waarby de af danking der troepen werd bevolen, was in voor de Koreanen zeer beleedigende termen vervat. Het ving b.v. aan met de opmer king „dat het tegenwoordige Koreaansche leger bestaat uit huurlingen, die onbekwaam zyn voor de verdediging des lands.” De prefect van Savona heeft Zaterdag, na hetgeen het onderzoek over gepleegde immoreele handelingen aan ’t licht heeft ge bracht, de onmiddellyke sluiting gelast van het knapeninstituut der SaleSianers en het meisjesinstituut Santa Catarina, beide te Varazze. De groot-inquisiteur der Salesia- ners heeft zich aan zyn arrestatie door de vlucht onttrokken. De orde der Salesianers beeft in Italië ongeveer honderd instituten. Welke anti-clericale stemming er op ’t oogenblik in Italië heerscht, blykt uit de vele groote protestmeetiugs, die overal wor den gehouden. Te Turyn alleen werden op één avond op zeven plaatsen anti-clericale vergaderingen gehouden, waar moties werden „Heb je verschillende opdrachten aange nomen Ja.” Jröwillig?” "Misschien zelfs gaarne?” „Ja, commandant, ik wil het niet looche nen. Het zuiden is mijn geboortelanddaar aan hangt myn hart, daarheen voel ik my getrokken.” „Dan heb je het verhaal van het lydon van je familie verzonnen?” „Ja - men zei my, dat ik zoo vertellen moest.” „Je wilde aldus hen, die zich over je ont fermd hebben en je met open armen ontvin gen, bedriegen en vernietigen? Weet je niet, hoe laag en gemeen dat is, arm, misleid schepsel?” Slechts een zucht werd hporbaar. „Wie en waar is de Overste?” Hy begon opnieuw te jammeren en te ver zoeken, hem niet tot een antwoord op deze vraag te dwingen; want als hy het verried, zou hy gedood worden. Woorden noch be dreigingen baatteneerst toen ik aanstalten maakte om hem in den donkeren kelder* te doen werpen, toonde hy zich genegen te ant woorden en zei dat hy alles bekennen zou. Hy beschreef den „Overste” nauwkeurig en zei dat deze in het voornaamste hotel der Telefoi n fifo, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zin- en Feestdagen. De prijs per drie maande i is 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nemmers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1