J. I ZWERVELINGEN. No. 10417. laar Vwwtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 33 Augustus 1907. 46sle Jaargang. Buitenlandse!! Overzicht. ii i V ZONEN, wgelte. FEUILLETON. I £1 *^4 geen meerderheid. i gratis ge- landplaat 1INKMAN Zs (Wordt vervolgd.) 81/,, dubbele flosch Vegte, Zalthomm {.otterdam. hage. J. Czn. Rotter’a.n INT. 'ion modellen te ING, Poelier. SRDAM. 1 irma NAL geknipte rde plaat. KEU patroon. CHILD- Naar het Russisch. IK te lette» .N SE- E - - - - mÊ7w vordon aigele- pakjes van v een Ned. mi n Nommer er. i n e v en 8taan i Wet gedepo invitatie van Nikolaas II gekregen had, om len toepassingen Werde I*or- lert». Zjj geven cers niet kunnen h, geen imitatie n. en aantal enge- !w op aanvraag. IBIS Co. fiOIDSCHE COÜBANT ertrofteu rs welbekend jBT-ium Fabrieksmerk). e, radicale m van alle, zei is ekkige zenuw- 1 ontstaan door eugdigen leefty .1 :e zwakte, Block - Hoofdpyn Maagpyn Onvermogen - - enz. Uil- kleine voorkamer naar de groote vergader zaal geleidde en hem daar met luider stem aanmeldde: „De gevangene no. 24190.“ Orloff trad op den commandeerenden ge neraal toe, voor wien bij, met de hand ten groet opgeheven, zwijgend staan bleef. Ge neraal Dachkoff beval hem met een hand beweging aan een nevens hem staande tafel plaats te nemen, zonder zich te laten storen in het onderhond dat hy met een admiraal van het marine-station van Wladiwostock had. Het was een eigenaardige drukte, die in de zaal heerschte, en Orloff’s oogen had den eenigen tyd noodig om aan den glans te gewennen, die hem omgaf. Onwillekeurig kwam hem het beeld der ellendige hut voor den geest, waarin hy zijn leven moest door brengen, en een gloeiend rood bedekte zyne wangen; hij moest al zijne kracht inspannen om zich zeïf meester te blijven. Daar viel zijn oog op den generaal, die aan het hoofd der lange tafel zat, in de met goud overladen uniform, de breede borst met ridderorden en sterren bezaaid; voor hem lagen kaarten, plans, en het memorandum dat Orloff tijdens zijne gevangenschap met groote zorgvuldig heid had samengesteld, om de ellende van zyn bestaan te gevoelen. W voegsel. aorkomende A ATRONEN V p. p. tegen verkrijgbaar Haag. tgelyks versch Soepkippen, gemeste Eend- »gels, Fazanten ire, Reevleesch concurreerende maakt franco gezellig bij hem te komen gastmalen. Maandag heeft het soeiaal-democratische congres te Stuttgart zich uitsluitend met het werk in de commissies bezig gehouden. De koloniale commissie, voorgezeten door onzen landgenoot van Kol, hield een levendige ge dachtenwisseling over de vraag of sociaal democraten aan de kolonisatie part en deel kunnen hebben. Dr. David was van meening, dat de kolo nisatie, zooals zij tot nog toe geschiedt, af te keuren is, maar de socialisten meewerken moesten om haar te verbeteren, te beletten dat de koloniale bevolking en de koloniale natuur kapitalistisch geplunderd worden. Ledebour verwierp alle kolonisatie, zoolang het kapitalistische stelsel de wereld regeert; want zoolang ook zullen de gruwelen van de kolonisatie duren. De kolonisatie zooals ze nu is, is de onafwendbare uitkomst van dat kapitalisme, en slechts deor de weer standskracht der geplunderden en onder drukten kan de brutaliteit van de kolonisatie verzacht worden. Maar de koloniale bevol kingen hebben zoo goed als geen weerstands vermogen. In beginsel moet de sociaal- democratie zich met alle macht tegen de kolonisatie verzetten. Dat moet in elk con- gresfeeertuit voorop staandaarna kan het verklaren dat de socialisten als minderheid voor het recht van inboorlingen zullen op komen. Rouanet (uit Parijs) meent, dat de koloniale kwestie ook van historischen aard is. De koloniën zyn er nu eenmaal en men kan trachten er tot iets goeds te komen. Zoo dacht Terwagne, sprekende nit naam van de minderheid der Belgische socialisten, er ook over. De socialisten kunnen in de koloniën nu reeds even goed iets stelligs uitrichten als in de oude staten. Pernerstorffer, uit Weenen, sprak in gelijken geest. Uit naam van de Belgische meerderheid verklaarde Pepin zich in beginsel tegen alle kolonisatie. Gollerstepper, uit New-York, zei dat de kwestie ;de Amerikaansche socialisten niet bizonder raakte. Zy vinden, dat grooter gruwelen dan de groote nijverheid van Amerika meebrengt in geen kolonie moge lijk zijn. Ten slotte werd een besluit, voorgesteld door dr. David, uitsprekende dat het socia lisme ook in de koloniën zijn beschavingstaak heeft, verworpen. Aangenomen werd een besluit van van Kol, waarin alle politiek van roof en verovering veroordeeld werd. Een scherper gesteld besluit van Ledebour vond >eiing van ge- t ende L, LT Lz. 2) ■Was het ook niet aan Bakoenin gelnkt, zich aan boord van een Amerikaanschen walvischvaarder te redden en zoo het land der vrijheid te bereiken, welks vlag hem heden zoo veelbelovend gegroet had? Zeer zeker, hij wilde hopen, hij moest hopen, in dien de aardsche gerechtigheid niet enkel een verzinsel van het menschelijk brein was. Zich aan zijne droomerijen onttrekkende begon hg een stuk zwart brood te eten en stak eenige houtblokjes in brand onder een roestigen blikken ketel, die hem tot samowar diende; het duurde niet lang of een glas thee stond voor hem te dampen, terwijl de geur daarvan zijne levensgeesten opwekte. d .Dus generaal Dachkoff heeft mij ontbo- „Ja, barin, het is hoog tijd dat gij heen gaat,” antwoordde Iwan, kalm voortetende. „Goeden nacht dan!” „De Moeder Gods zij met u.” z De Ieren in het Lagerhuis komen er rond voor uit, dat zij het springen van den bom op Lord Ashtown’s lersch jachtslot voor een kunstmatigen aanslag houden, waarin best mogelijk de man zelf de band gehad heeft. Zy dringen by de regeering aan op een bijzonder en zeer streng onderzoek. Is ’t niet opmerkelijk, zei gisteren een der Ieren, dat, terwijl door veel regen, pas gevallen, de grond drassig was, er geen voetsporen zyn ontdekt Het is bekend, dat Lord Ash- town een felle tegenstander der Ieren is en geregeld unionistische bladen van berichten voorziet, die moeten toonen, hoe oproerig on misdadig de Ieren zyn. Er zyn Ieren die beweren, dat die aanslag tegen Lord Ash- town wel gediend zal moeten hebben om het Hoogerhuis meer vrijmoedigheid te geven in het veranderen van bet wetsontwerp op de uitgezette. lersche pachters. In het commandantshuis, een gebouw van twee verdiepingen, op een blokl nis gelijkende, heerschte groote beweging. Koeriers en or donnansen gingen door dichte groepen offi cieren van allerlei wapens, die hier en daar stonden te praten. Nevens de blauwe uniform zag men de lange, grijze, met astrakan om zette en met goud gegalonneerde jassen die den Russischen officieren zulk een typisch uiterlyk geven. Op de ruwe, meerendeels scherp geteekende gezichten lag eene uit drukking van verwachtingoveral werd een levendig gesprek gevoerd, terwijl zich in het gegons der stemmen het kletteren der wa penen en sporen mengdemen wist toch, dat van bet eiland Constantin het binnenloopen van een korvet gemeld was, waarmede men den door den Czaar met een geheime op dracht naar Alaska en Kamschatka gezonden graaf Fersen verwachtte. Een algemeene inspectie zou zeer stellig plaats vindenook allerlei militaire vertooningen, want de ge zant van den Czaar vertegenwoordigde den persoon des heerschers zelf en moest met buitengewone eer ontvangen worden. De keten van wachtposten, die zich van het commandantshuis tot de uiterste nederzettin gen der kozakken uitstrekte, om elk bevel met bliksemsnelheid tot in de rente boeken Uit diplomatieke bron verneemt men, dat een der voornaamste quaesties die te Swine- münde tusschen Keizer en Tsaar ter sprake zyn gekomen, betrof de neutraliteit van Noorwegen, waarvoor een vorm was gevon den, waarmede Groot-Britannië zich zou kunnen vereenigen. Ook de quaestie van beperking der be wapening weid besproken men kwam over een dat de Dnitsche regeering den tekst van een voorstel zou aannemen, dat aan de Haagsche Conferentie zou worden gedaan en waaraan de heeren Nelidof, Marschall en Von Bieberstein reeds vooraf hunne goed keuring hadden gehecht. Over den Bagdad- spoorweg werd niet gesproken, wel werd vriendschappelijk van gedachten gewisseld over de algemeeno politiek. De Keizer verklaarde, dat Duitschland niet zou trachten de staatkunde van Rus land, handelende in overeenstemming met Frankryk en Engeland, te dwarsboomen. Steeds krasser wordt de overtuiging uit gesproken, dat de beschieting van Casablanca niet te wijten is aan de houding der Ma rokkanen, maar alleen aan het onbedachte voorbarige optreden der Franschen. Die overtuiging, reeds dadelyk na het bombarde ment geuit in de „Daily Mail” door den correspondent van dat blad, die de geheele beschieting bywoonde, wordt nu weder ver sterkt door een schrijven van een Duitschen bewoner van Casablanca in de „Weser Zeitung”. Deze zegt daarin „Volgens de Fransche berichten werden de vijandelijkheden uitgelokt door een salvo van de Marokkaanscbe regeeringstroepen. „Dit is beslist onwaar! Het eerste schot, dat viel, was als een scherpe zweepslag, het geluid dat ik duizenden malen van Fransche karabijnen heb gehoord. De Ma- rokkaansche troepen hadden strikte bevelen geen schot te lossen by een landing. Maar men wilde aan Fransche zyde het bombar dement, men wilde de weerlooze Arabieren neerschieten. Slechts door krachtige pro testen van de consuls was verkregen, dat het bombardement niet reeds geopend was op den dag van de aankomst der „Galilée”. „Is het in overeenstemming met het ge voel van een humane natie, die aan de Vredesconferentie deelneemt, deMarokkaan- sche soldaten die bet Fransche consulaat reeds vroeger en by de eerste onlusten be schermd hadden, als moordenaars neer te schieten Ieder die deze dagen heeft beleefd, der vesting over te brengen, scheen in voort durende onrust. Lichte tarantassen en ki- bitka’s kwamen aanrollen, om de waardig- heidsbekleeders van het district met hunne dames, die by de ontvangst en defeestelyk- heden niet ontbreken mochten, aan te voeren. Menige schoone werd door de wachtenden met belangstelling gadegeslagen en gegroet. Het gewoel en het gedruisch in de ruime salons van het commandantshuis, die voor de gasten en de officieren van het garnizoen geopend waren, werd steeds grooter; eens klaps scheen het gelach en gepraat te ver stommen, toen de slanke gestalte van een man, in de kleeding van een banneling, de naar de galery voerende trap naderde. „Fedor Orloff,ging het fluisterend van mond tot mond, en hem nieuwsgierig gade slaande, ging men op zyde, om den vroegeren kameraad te laten passeeren. Orloff was door deze opmerkzaamheid zichtbaar getroffen, en zyne hand beefde merkbaar, toen hy zwijgend met den militairen groet voor zyn meerdere trad. „Orloff,* aldus begroette deze hem op eenigszins scherpen toon, „men verwacht van u eene mededeeling omtrent onze strand- vestingen.* „Tot uw dienst1” antwoordde Orloff en het volgende oogenblik stond by tegenover den dienstdoenden officier, die hem door een Nu de Kafferhoofdman Morenga het En- gelsche gebied, waarop hy een toevlucht had gezocht, verlaten en zich met een 400- tal volgelingen weder naar Duitsch-Zuid- west-Afrika heeft begeven, wordt de vraag besprokeninhoeverre de Regeering der Kaapkolonie hem nog het asylrecht mag toekennen, wanneer hy uit de Duitsche ko lonie verdreven wordt. Een Engelscbe gezantschapsraad deelde aan het „Berl. Tageblatt” mede, dat naar zyn meening de zaak aldus moet worden opgevat Toen Moronga de Duitsche kolonie verliet en op Engelsch gebied vluchtte was hy een politiek misdadiger, en naar de beginselen, tusschen beschaafde staten bestaande, had hy recht op behandeling als politiek vluch teling; hy kon niet worden uitgeleverd en mocht, onder streng opgevatte voorwaarden, van het asylrecht genieten. Door nu op Engelsch gebied saam te zweren tegen de Duitsche regeering, heeft hy de voorwaarden, waaronder hem asyl recht geschonken werd, geschondenhy kan dus geen aanspraak moer daarop maken. En daar hy thans in de Kaapkolonie geen schuilplaats meer vinden kan, in de Duit sche kolonie wegens hoogverraad vervolgd wordt, is zyn lot feitelyk beslist. Trekt hy de grens weder over, dan zal de regeering der Kaapkolonie den man, die haar vertrou wen misbruikte, met de wapenen in de hand tegemoet treden. en het met alle beschrijving spottende op treden der Franschen heeft gezien, kan slechts betreuren, een beschaafde natie zoo te hebben zien handelen.” Een zaak, die tegenwoordig de aandacht verdient, is de verhouding tusschen de re geering en de reactionnairen. Ze is vooral daarom van belang, omdat velen verwachten, dat in de derde Doema een reactionnaire meerderheid zal zyn. En een opvallend feit hoe vreemd het ook moge lyken is dat de verhouding tusschen de regeering en de reactie niet rooskleurig is. Ten eerste blijkt dat uit de in beslagneming van het reaction naire orgaan, de meer ver melde Roeskoje Znamja, wegens artikelen, waarin Stolypin gecritiseerd werd. Een tweede bewys is het optreden van Stolypin tegen de delegatie uit het Verbond van het Russische Volk aan den Tsaar, waarvan Stolypin verscheidene re actionnairen verbood deel uit te maken. Vooral het laatste heeft veel kwaad bloed gezet. Genoemd Verbond is zoo kwaad ge worden over het eigenmachtig ingrijpen van Stolypin, dat het heelemaal van geen dele gatie meer wilde weten. Een gespannen ver houding tusschen regeering en reactie - althans een groot deel der reactionnairen schijnt kwalijk te miskennen en we achten dit een verblijdend verschijnsel. We zullen echter wel zoo voorzichtig zyn voorloopig onze blijdschap binnen zekere grenzen te houden, gelet op de vele wijzigingen waaraan de regeeringstaktiek in Ruslynd is blootge steld. Mogelyk denkt de Tsaar er morgen weer anders over en dan waait de wind weer uit een anderen hoek. De wind heeft in de laatste tijden uit zooveel verschillende hoe ken gewaaid in Rusland, dat er byna geen oog meer op valt te houden. Dat is een van de groote fouten, waaraan het regeer- stelsel in het Russische Ryk lijdende is gemis aan vastheid van gedragslijn. Heden wil de Tsaar dit, «morgen daten van al die veranderlijke stemmingen vinden we in de daden der regeering de weerspiegeling. On zeker en weifelend als het karakter is van Nikolaas II, zoo onzeker en weifelend is de gedragslijn der regeering. Vóórspellen op het gebied der politiek is altyd een gevaarlijke zaak zoo ergens, dan gebeurt daar het onverwachte maar wie in Rusland gaat voorspellen, waagt zich op al te glad ys. Wy zullen er ons, uit vrees voor een buite ling, niet aan wagen. Het zou ons volstrekt niet verwonderen, als we morgen vernamen, dat de regeering en de reactie weer de beste vrienden waren en het bestuur van het Ver bond van het Russische volk een persoonlijke Telefoon Ho. A D V E R TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden bêrekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Telefoi n No, S3. ft, De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Z^n- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke NoQimers VIJF CENTEN.

GC | 1907 | | pagina 1